Geschorste veerlieden: geen salaris meer Buurt hoeft zich niet ongerust te maken Leode 4de Slingerland in Koudekerkse smederij Alphen moet ontslagen kleuterleidster weer in dienst nemen Ik zaai momenteel paniek om m n molen "ALPHEN TOE AAN EEN BALLETZAAL" PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 22 APRIL 1971 ALKEMADE (KAAG) - De acht geschorste veerlieden van het Kaagpontje krijgen nu sinds kort ook geen salaris meer uitbetaald van de gemeente Alkemade. Vier van hen, die in een huurhuis wonen, hebben een be roep op de bijstand gedaan om financiële steun. Eén heeft dit niet gedaan. Hij onder houdt zijn gezin van z'n spaarcentjes. De veerlieden, die in een eigen huis wonen, zullen dat eigendom eerst moeten opsoepe- ren alsvorens zij een beroep op de bijstand kunnen doen. Pontjesbazen, die er een bootje op na hielden, hebben dit moeten verkopen. Als dit geld op is kunnen ze aan kloppen bij de bijstand. Tegen deze gang van zaken hebben de ge schorste veerlieden beroep aangetekend bij het Ambtenarengerecht. Overigens handelt de gemeente Alkemade volgens de wet. In het ambtenarenreglement is een passage opgenomen, dat het salaris van geschorste werknemers mag worden ingehouden. De gemeente heeft de salarissen eerst met één derde deel verminderd en daarna in zes we ken afgebouwd. De veerlieden overwegen een brief aan de Kroon te schrijven waarin zij de hele zaak nog eens uit de doeken willen doen. Boven dien willen zij proberen kamerleden te over reden vragen te stellen over deze affaire. De pontjesbazen zeggen dat politie-agenten in burger hen met opzet hebben laten stelen. Ze hebben geld gegeven en gezegd laat het kaartje maar zitten. Het is verboden dat een ambtenaar een ambtenaar aanzet tot dief stal. Omdat de gemeente zich in het geheel niet zou bekommeren om het lot van de veerlie den hebben een geestelijke en een maat schappelijk werker aangeboden van tijd tot tijd eens met hen te praten. Zij onderhouden ook de contacten met het gemeentebestuur. Het kan nog wel een poosje duren vóór de zaak voor de rechter komt. De officier van Justitie vindt namelijk dat hij niet over vol doende feitenmateriaal beschikt en heeft de rechtercommissaris gevraagd een nader onderzoek in te stellen. Dat is al weer enige maanden geleden. Maar tot op heden heb ben de veerlieden taal noch teken van de rechter-commissaris vernomen. Bij de gemeente Alkemade doet men erg geheimzinnig over de vraag of de salarissen van de pontjesbazen nu wél of niét worden uitgekeerd. "Ik zeg niet ja en ik zeg niet nee", reageerde de gemeentesecretaris Brama. "Theoretisch kan de gemeente het salaris inhouden. Van mij wordt u niks wij zer. Ik rep met geen woord over deze zaak". Vakbondsman Casteleijn Is ervan op de hoogte dat de veerlieden geen salaris meer krijgen uitgekeerd. "Het is triest", zegt hij. "Maar de gemeente heeft juist gehandeld. Die mensen moeten nu eerst hun eigen cen tjes opmaken, dan kunnen ze pas naar de bijstand. En je kunt natuurlijk wel naar de ambtenarenrechter toelopen. Maar dan moet er wel grond voor zijn. Juridisch ge zien is er nu geen enkel houvast. Moreel is het misschien wel onrechtvaardig en vraag je je af of die mensen nu niet dubbel worden gestraft. De gemeente heeft wél volgens het reglement gehandeld". KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "En m'n moe der is er zielsgelukkig mee, dat ik de smederij nu voortzet. Ik denk dat het ook de wens is van m'n overleden vader." En daarom krijgt Koudekerk een vierde geslacht Slingerland als smid. Leo, de vijfentwintigjarige zoon van de gestorven smid, houdt een familie traditie in eer. Hij heeft z'n baan in Ede opgezegd. Over een paar dagen komt zijn vrouw over en trekken ze in een flatje in Hazerswoude. Een blauwe maandag heeft Leo gewerkt in de smidse waar begin vorige eeuw de eerste Slingerland de moker op het aambeeld liet klet teren. De dagen van het bijna twee honderdjaar oude pand zijn geteld. Zodra Leo naar het industrieterrein is verhuisd, gaat de boel direct tegen de vlakte. Parkeerplaatsen komen er op die grond. Door Jan Westerlaken Leo trekt in bij Van der Meijden, de transportonderneming die deze maand begint met de bouw van een heel nieuw complex. Voorlopig zal de jeugdige Slingerland genoegen- moeten nemen met een bescheiden loodsje. Over twee jaar hoopt hij een ruimte van Van der Meijden te kunnen huren waarin de smidse definitief kan worden onderge- bracht. len, die gaan alle maneges langs. Je treft alleen maar rijpaarden die moeten worden beslagen. Trek paarden zie je maar heel zelden. Al les is gemechaniseerd. Maar zou zo'n trekpaard hier komen voor hoefijzers, dan kan ik hem zo hel pen. Het gereedschap is aanwezig." De kwestie met zijn vader, die de smidse moest verlaten, heeft jaren geduurd. Is hij zelf emotioneel bij die zaak betrokken geweest? Leo: "Ja, je vreet je wel eens op. Waarom, vraag ik me dan af, is dat nou niet eerder geregeld. Dan had m'n vader tenminste een goede oude dag gehad. Jaren is erover ge kletst. Toen die nieuwe burgemees ter kwam was de zaak in éép avond geregeld. Het zou dan allemaal heel anders zijn gelopen. En vaak moest hij van de buitenwacht horen wat er nu precies aan de hand was. dat is toch te gek? Ik kan niet anders zeg gen dan dat de zaak toch wel netjes is afgehandeld." GEACCEPTEERD En Koudekerk heeft zijn jonge smid met open armen ontvangen. Van alle kanten is hem al hulp toe gezegd als straks de inboedel van de smidse moet worden overge bracht naar het industrieterrein. "Dat is erg leuk," zegt Leo. "D'r stappen zo maar mensen binnen die hun diensten komen aanbie den. Dat wijst toch wel op een goede verstandhouding, dacht ik". Burgemeester Bodegraven in Ziekenhuis BODEGRAVEN - Burgemeester N. Kremer van Bodegraven is deze week opgenomen in het Rotter damse ziekenhuis Eudokia. Hij heeft buikklachten. De lopende za ken worden waargenomen door loco-burgemeester Jongeneel. BODEGRAVEN - Mr. v.d. Lugt, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, legt binnenkort deze functie neer. H(j verlaat Bodegra ven en vestigt zich in Delft. In vrij korte tijd is dit de derde mutatie in de rijen der progressieven. Smid Leo: die drie maanden zijn me best bevallen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Kleuterleidster Renee Hazenberg-Radier is vorig jaar door de gemeente Alp hen onterecht ontslagen. Een speciale commissie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is tot die con clusie gekomen en heeft het ontslagbesluit van de ge meente vernietigd. De commissie heeft daarmee te vens het beroep dat Renee Hazen berg tegen haar ontslag instelde gegrond verklaard. Dat betekent dat Renee Hazenberg in principe vandaag al weer aan het werk had kunnen gaan op kleuterschool Ol- leke Bolleke. Ze krijgt bovendien haar salaris met terugwerkende kracht uitbetaald tot 1 april 1976. Tegen het besluit van de commissie kan de gemeente Alphen nog in be roep gaan bij de kroon. Dat moet dan binnen dertig dagen worden ingesteld. Of de gemeente daartoe overgaat is nog niet bekend. We thouder van onderwijs mevrouw H. Donker "Ik kan het U echt niet zeggen. Aanstaande dinsdag moet de zaak in B en W worden bespro ken. Juristen zullen moeten bekij ken of we in beroep moeten gaan. Ik beschouw het zuiver als een ju ridische vraag. We moeten deze kwestie zo zakelijk mogelijk bekij ken". "Als u me vraagt of ik teleurgesteld ben, klinkt het net alsof ik tegen een mens ben. Hoe kan ik nu tele urgesteld zijn over iets dat een mens overkomt", aldus wethouder mevrouw Donker. Blij verrast met de uitspraak - die meer dan een jaar op zich heeft la ten wachten - zijn de huidige ou dercommissie en de leidsters van kleuterschool Olleke Bolleke. Zij zijn gistermiddag, zodra de uit spraak bekend was, om de tafel gaan zitten. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat het zowel in het be lang van de kinderen als van de school is, dat Renee Hazenberg haar werk als leidster op Olleke B olleke weer zo snel mogelijk hervat. "Liefst maandag al", aldus Henk den Duijn, voorzitter van de ouder commissie. "De leidster die er nu is, is er pas veertien dagen en de kin deren hebben zich nog niet zo aan haar kunnen hechten. Daarom is het zaak dat Renee snel aan de slag gaat." Oudercommissie en leidsters wil len de hele affaire het liefst zo snel mogelijk vergeten en meteen schone lei beginnen. "De school draait momenteel geweldig en we beschouwen Renee als een leidster net als alle anderen. We hopen niet dat de gemeente tegen dit besluit in beroep gaat. Dat zal opnieuw een stuk onrust geven, wat de sfeer in de school niet ten goede komt en" daar zijn we niet van gediend", zo vertolkt voorzitter Den Duijn de gevoelens van leidsters en ouder- cömmissie. door Herman van Amsterdam JAMMER Jammer vindt Leo het overigens wel, dat hij uit die oude, ver trouwde omgeving moet vertrek ken. Maar hij ziet de noodzaak er wel van in: het pand is bouwvallig en staat bovendien op een plaats waar de Dorpsstraat veel te smal is. Daarom heeft hjj er vrede mee te moeten verhuizen. "Eigenlijk", verklapt de jonge smid, "is het nooit m'n bedoeling geweest voor mezelf te beginnen. Toen m'n vader overleed lag er zo veel werk, dat ik heb gezegd: ik probeer het drie maanden. Lukt het, dan ga ik door. En ik moet zeg gen, dat ik er geen moment spijt van heb gehad hieraan te zijn be gonnen." Leo is geen "echte" smid. Vijfjaar heeft hij gewerkt in de constructie en landbouwwerktuigen gerepa reerd. Dat was een goede leer school. De omschakeling is daarom niet zo zwaar. Hü zegt: "Tot m'n ze ventiende jaar heb ik bij m'n vader gewerkt. En daarna kwam ik hem nog iedere zaterdagochtend hel pen. Met zware klussen. Dus hele maal vreemd sta ik niet tegenover het werk." FIETSENMAKER Veel weet Leo niet van de Slingerland-historie. Alleen dat er nu vier generaties van zijn familie achter elkaar in de smidse hebben gewerkt. Daarvoor was ene Dissel- dorp de dorpssmid. Hij was de schoonvader van een Slingerland. Vroeger werd er ook gehandeld in fietsen en herstelde men ze als dat noodzakelijk was. Het echte, oude ambacht van smid bestaat niet meer. Leo geeft dat volmondig toe. Maar als hy een op dracht van Monumentenzorg krijgt of als hij iets moet maken voor de Molenstichting, dan moet er wel handwerk worden geleverd. "Die mensen wensen geen constructie. Dat zien ze direct. Want als je zoiets levert, krijg je het acuut terug". In dat handwerk gaat veel tijd zit ten. Wordt daar ook naar betaald? Leo: "Wat dat betreft mag ik zeker niet klagen. Monumentenzorg en de Molenstichting weten echt wel wat er voor nodig is om een goed stukje vakwerk af te leveren. Daar betalen ze ook naar. En particulie ren? Die hebben soms geen flauw benul hoeveel tijd je nodig hebt om iets voor elkaar te boksen. Ik kan m'n boterham verdienen in het vak smid samen met constructie. Dat is voor mij voldoende. In de toekomst zit er misschien zelfs wel uitbrei ding in. Ja, ik heb broers die altijd wel bereid zijn om de handen uit de mouwen te steken." BESLAAN Als er nu iemand zou komen om eem paard te laten beslaan, kan hij dat dan? Leo: Dat lukt wel. Het komt nauwe lijks meer voor. Je hebt tegen woordig van die rijdende hoefstal- Hij staat er al een paar weken en mensen uit de buurt beginnen zich knap bezorgd over hem te maken. Bij de politie en de geneeskundige dienst regent het dan ook telefoontjes. "Moet deze jongen niet gehol pen worden"?, is steeds de vraag. Gedoeld wordt op de eenzame figuur die al weken lang zo 's morgens rond tie nen zijn vaste stek opzoekt bij een afgelegen bushalte in Leiden. Geen dag Hij is nog jong, ziet er wat ver fomfaaid uit, heeft geen ba gage bij zich, brengt het grootste deel van de dag door in en rond het bushokje. Meestal zittend op de bank. Zegt geen woord, heeft alleen oog voor het kleine stukje we reld rond hem. Geen dag slaat hij over. Ook niet als het erg koud is. Eten wordt hem af en toe gebracht. Door vrienden, 's Avonds vertrekt hij. Maar de andere mogen is 'ie qeer present. De GG GD is na de bezorgde telefoontjes een paar keer polshoogte gaan nemen. Art sen en verpleegkundigen hebben bekeken of de geeste lijke en fysieke toestand van de bushalte-bewoner te wen sen overliet. Of het noodzake lijk was de jongeman tegen zichzelf in bescherming te nemen. Er werd ter plaatse ook een paar keer met hem gepraat. Mevrouw Zwart: "Er is geen re den om ongerust te zijn over zijn gezondheid. Hij is ook met geestelijk van de kaart, is onze indruk. Hij houdt er ge woon een wat andere leven svisie op na. Staat daar, zo vertelde hij ons, omdat hij te rug wil naar de natuur. Op zijn Alleen oog voor het we reldje rond de halte Bij die bushalte voelt hij zich waarschijnlijk het beste thuis. Dus waarom zouden we het hem moeilijk maken daar te blijven staan. Hij leeft in een vrij land. Laat 'm zijn gang gaan". Politie Bij de Leidse politie (tot twee maal toe heeft men de jonge man meegenomen naar het bureau voor een informeel praatje) denkt men er al net zo over. Rechercheur Mol: "Hij maakte geen ondervoede indruk en was ook niet gewond. Wat moet je als politie dan nog verder doen. Hij bezorgt nie mand last. Al wil hij daar een half jaar staan, dan nóg heb ben wij. niet het recht hem daar weg te halen. Er zijn mensen die denken dat het een zielig figuur is die moet worden geholpen. We waarderen die bezorgdheid maar het beste is hem links te laten liggen. Er geen aanstoot "ANDRE VAN DUYN" TULP ,Van bollen kweken weet ik helemaal niets. Ik tuinier. Momenteel ben ik bezig met het zaaien van paniek rond mijn molen in Rijnsaterwoude en in mijn kelder kweek ik sinds kort onrust". Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Triumph-broeitulp gaan telen, de eerste twintig jaar dat ze dat doen een bepaald bedrag (afhankelijk van hoe veel er wordt gekweekt) moe ten betalen aan de „winners" van het produkt, in dit geval Konijnenburg en Mark. Kostbaar „Dat mag ook wel", zei mij gis teren directeur J. Mark, „want het veredelingswerk is een enorm kostbare aangele genheid. Deze tulp heeft ons tonnen ge kost. Dan is het een vrij nor male zaak dat je via dat kwe kersrecht nog wat van die in vestering terug verdient." Van de rose André van Duin tulp („heeft zeker betrekking op de kleur van mijn haar") zullen er voorlopig nog niet veel op de velden te zien zijn. Want het aantal in omloop zijnde Andre van Duin-bollen is nog gering. Volgend jaar hoopt men wel wat van dit soort te kunnen showen in de Keukenhof. van Duin, „zijn tulp", burge meester Berends en de ook aanwezige Nieuwzeelandse tulpenkoningin Lorraine To- bash (21). Feërieke show op grindtegels. Voor de balletlerares was het optre den in De Bron een flop. Een zoet tafereel op bovenstaande foto. Jonge dames die gehuld in met tule afgezette zijden jurkjes sierlijk triptrappend een dansje wagen. Tachtig balletdanseresjes uit Alphen aan den Rijn en zeventig uit Hazerswoude en Koudekerk maakten er dezer dagen in De Bron in Alphen een feërieke show van die veel applaus oogstte bij de paar honderd toeschouwers. Toch hoeft het een volgende keer niet meer voor hun Rotterdamse lerares Irma Jacobs. "Het was een puinhoop", vertelde ze, daarmee niet doelend op de prestaties van haar pupillen, maar op de omstandigheden waar onder de 150 deelnemende kinderen hun dansjes hebben moeten maken. "Omdat we met zo'n grote groep aantraden waren we wel aange wezen op De Bron. Maar dat is gelijk de laatste keer geweest. Er waren geen decors, geen ruimte waar de kinderen zich konden omkleden en op de vloer grindtegels, gevaarlijker kon het niet. En de medewerking van de beheerder was ook nihil. Ik moest zelf steeds het licht aan en uit doen. Ons zien se er niet meer. Wat dan? Nou, de animo voor ballet In Alphen aan den Rijn Is momenteel zo gegroeid, dat het langza merhand tijd begint te worden dat er een balletsaal komt waar dan ook de scholen van souden kunnen profiteren". Irma Jacobs heeft maandenlang de handen vol gehad aan de voor bereiding van de halfin het water gevallen uitvoering. Voor alle 150 meisjes (voor sommigen zelfs twee) naaide se thuis in Rot terdam de balletjurkjes, waarvoor se geen geld vroeg. De entreegelden bij de uitvoering hebben die uitgave niet goed gemaakt. Ze heeft er in totaal duizend gulden op toe moeten leggen. Met een handvol van dergelijke woordgrappen beet André van Duin gistermiddag, op uitnodiging van de Lions Club Bollenstreek het spits af van het 2-daagse corsofeest dat vanavond tot half elf in de Hobaho-hallen in Lisse zal voortduren. Hoewel zijn komst naar Lisse in de hele streek met veel tam tam werd aangekondigd, was de belangstelling voor de komiek "niet overweldigend. Vandaar waarschijnlijk ook dat Van Duin (gestoken in zijn doordeweekse confectie pak) nauwelijks moeite deed lachers op zijn hand te krij gen. Het werd een vrij tamme verto ning al nam „molenaar" Van Duin toch nog wel even de moeite zijn elastisch aange zicht in wat vrijblijvende grimassen te plooien toen hij een naar hem vernoemde tulp in ontvangst nam van burge meester Berends van Lisse. Aan het kweken van de tulp (Van Duin kreeg er alvast een boeketje van) heeft het Noord wij kse veredelings- bedrijf Konijnenburg en Mark zo'n tien jaar gewerkt. Er is zgn. kwekersrecht voor aangevraagd. D.w.z. dat bol- lenkwekers die deze

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4