Wel ruimte voor Yronestein "Vergeet vooral de brandweer niet te bellen" eicfse agenda Verkeersfonds in Oegstgeest Brandweer- oefening op scholen Leiderdorp 99 99 "Systeem op helling" STAD EN RAND VRIJDAG. 22 APRIL 1977 VOORSCHOTEN - De Voorschotense we thouder N. Oosterbaan vindt het voorba rig om nu al te zeggen dat er geen moge lijkheden zijn voor vestiging van de ver pleegkundige academie "Vronestein" in Voorschoten. In antwoord op de kritiek van "Vrones tein", dat Voorschoten de academie in de kou zou laten staan ten gunste van een projectontwikkelaar, merkt Ooster baan op dat er, samen met die ontwikke lingsmaatschappij, een plan is opgezet voor de vestiging van kantoren, wonin gen en de academie op de terreinen van het landgoed Nieuw-Voordorp. Het hoofdgebouw van dat landgoed zou in die constructie niet gesloopt hoeven te worden. De Voorschotense wethouder zegt dat er in totaal zeven alternatieven zijn doorge sproken met de Ridderkerkse projec tontwikkelaar Fraanje, die de grond van Nieuw-Voordorp in handen heeft. Daar van staan er enkele, waarbij het geschet ste plan, nog overeind. Tegenstelling Een en ander is in flagrante tegenstelling met opmerkingen van woordvoerder De Bruijn van Fraanje, die woensdag in deze krant meedeelde dat er slechts sprake is van één bouwplan, dat boven dien in verregaande staat van voorberei ding is en waarschijnlijk binnen veertien dagen als concreet plan gepresenteerd zal worden. De Bruijn sprak bij die gele genheid alleen over kantoren op de ter reinen van Nieuw-Voordorp. "Het is onjuist om te stellen dat wij in deze zaak een eigen beleid voeren", aldus Oosterbaan. "Dat kunnen we ook niet omdat we de grond niet in handen heb ben. Fraanje heeft daar alle grond en als hij zijn eigen gang gaat, gooit hij het hele gebouw daar tegen de grond. In dat ge val kunnen wij er niets aan doen". Oosterbaan was twee jaar geleden degene die de onderhandelingen tussen Fraan je. "Vronestein" en Voorschoten op gang bracht. "Daar zijn toen die alterna tieven uitgekomen en daar zijn we nog mee bezig. Het probleem voor ons is ech ter dat we de grond, die we voor het plan nodig hebben, niet in handen hebben. We hebben meer nodig dan alleen het terrein van Nieuw-Voordorp maar het hoe of wat daarvan is op dit moment nog niet duidelijk". Delicaat Oosterbaan noemt de onderhandelingen die met Fraanje en "Vronestein" zijn ge voerd, delicaat. "Dat komt denk ik ook wel omdat ik het principieel onjuist vind om een bestemmingsplan te gebruiken als middel om iemand te dwingen jouw zin te doen. Als Fraanje daar wil ontwik kelen en we kunnen tot redelijke over eenstemming komen dan moeten we het bestemmingsplan maar wijzigen". "Vronestein" heeft vooral kritiek op het feit dat Voorschoten door wijziging van het geldende bestemmingsplan de bouw van kantoren mogejijk wil maken. De wethouder gaat daarbij voorbij aan de bedoeling van een bestemmingsplan, dat er juist voor gemaakt is om in een gebied alleen dat mogelijk te maken wat de gemeenteraad, die een bestem mingsplan vaststelt, op die plaats wil la ten gebeuren. De gemeenteraad van Voorschoten legde in het bestemmings plan de onderwijskundige bestemming "internaat" vast. 1 Geen andere ruimte Nieuw-Voordorp heeft op de voorlopige Vrijdag lijst van monumenten gestaan, maar is daar in het begin van 1976 afgehaald. Voordien al had de gemeente Voorscho ten plannen gelanceerd om op het voor malig landgoed het nieuwe gemeente huis te vestigen. Die plannen bleken echter op financiële gronden niet uit voerbaar. Het gebouw, waarin vroeger een kindertehuis gevestigd is geweest, is tamelijk vervallen. Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 7.45-11.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat speeltuingebouw bejaardensoos Humanitas, 2-4.30 Bij alle discussie rondom Nieuw- Voordorp is het Voorschotense college ervan overtuigd dat er voor "Vrones tein" geen andere ruimte in Voorschoten beschikbaar is. "Vronestein" heeft nu een gebouw in Voorburg in gebruik, dat echter te oud is en bovendien te klein. HANS MEIJER LEIDERDORP - "Brand, brand, waar is de brand." Lei- derdorpse schoolkinderen kunnen het over. het algemeen zeer waarderen wanneer de school in brand vliegt. Mooi een dagje "vrij. Alleen het oefenen - dat dit jaar bij alle Leiderdorpse lagere- en ldeuterscholen ge beurt - is al spannend. Door Hanneke Meyer er geen brand is beide werk zaam bij de Leiderdorpse dienst gemeentewerken, de eerste als directeur, de laatste als hoofd ambtenaar-bezig schoolkinde ren en onderwijzers te leren wat er moet gebeuren wanneer er onverhoopt brand uitbreekt in één van de Leiderdorpse scho len. Aan de leerkrachten en school hoofden wordt geleerd het ver schijnsel brand niet te licht vaardig op te nemen: "wij kun nen beter een keer te vaak ge beld worden dan te laat", aldus brandweercommandant Van Vliet. "En een keertje ontrui men is ook niet zo erg. Uit het plafond Voornaamste onderdeel van de instructie aan de leerkrachten vormt het tegengaan van pa niekreacties. Wanneer- er een keer of zeven, acht op de schoolbel wordt gedrukt is het mis. Constateert de onderwijzer zelf brand dan moet hij natuur lijk wel zelf die schoolbel be dienen. Verder dient men te onthouden waar de brand het eerst gesignaleerd werd en zo mogelijk wat de oorzaak is. Kwam er rook uit het plafond, had een van de stiekem rokende jongens soms een peukje in zijn jaszak of is er een vermoeden van brand dat niet direct thuis te brengen is. Brandweercommandant Van Vliet rechtsgeeft instructie aan de leerkrachten: "lichten uit. deuren dicht". Twee dingen moet men daarna goed begrijpen. De school moet snel, maar wel zo kalm moge lijk, ontruimd worden en de brandweer moet gebeld worden - een essentiële zaak die, blij kens praktijkgevallen, nog wel eens vergeten wordt. Vandaar ook dat de heer Van Vliet het er bij de instructie maar even dui delijk bij vertelt. Licht uit De leraar moet de klas het laatst verlaten en vooral het klasse- boek meenemen. Komen de kinderen toevallig langs de gar derobe, dan kunnen zij - zo daar tijd voor is - hun jassen mee nemen, anders niet. Bij deze specifieke oefening, gisteren bij "De Hobbit" aan het Van Alphenplein, mochten de jassen niet mee en daarom ook deed de kleuterschool niet mee aan de oefening. Voor de kleu ters was het nog een beetje te koud om zonder jas de speel plaats op te rennen. De laatste instructies voor de le raar luiden: licht uit en deur dicht. Die maatregelen zijn noodzakelijk om tocht en kort sluiting, beide zaken die de brand alleen maar erger maken, te voorkomen. Op het school plein is het zaak om eerst te tel len of alle kinderen buiten staan. Zo niet, dan is het vol gens de heer Van Vliet in de eer ste plaats een taak van de brandweer om die kinderen op te zoeken. Als je erbij kunt is het verstan dig om de hoofdkraan van het gas dicht te draaien en mocht de brandweer er nog niet zijn als, alle kinderen buiten zijn dan kan het natuurlijk geen kwaad wanneer de leerkrachten alvast proberen de brand te blussen," zo besluit Van Vliet zijn praatje, dat hij nu op ongeveer de helft van de Leiderdorpse scholen hèta* «ehouden. CDA toch akkoord OEGSTGEEST - Ondanks de aan vankelijke weigering van de CDA- fractie om medewerking te verle nen aan de vorming van een ver- keersleefbaarheidfonds kon hier over gisteravond tijdens de raads vergadering uiteindelijk toch een unanieme positieve beslissing ge- noemen worden. Het voorstel, dat aan de leden werd voorgelegd, was om een bedrag van 200.000 gulden in dit fonds te stor ten uit de reseves vön het grond bedrijf. Fractieleider Van Veen (CDA) toonde zich daarvan een tegen stander. Hij was van mening dat de reserves van het grondbedrijf, (in totaal 1.2 miljoen) niet eerder be steed zouden moeten worden dan fijdens de behandeling van de be groting van het komend jaar. „Het is verstandig een zodanig overschot pas dan te behandelen. We hebben tenslotte een prioritei tenlijst waarop zowel de verkeers- voorzieningen als de uitbreiding van het gemeentehuis (waar het overige miljoen aan zal worden be steed) op een lager plan staan aan gegeven. „Van Veen pleitte ervoor eerst een fundamenteel plan voor het ver keer te ontwikkelen alvorens een fo*js in het leven te roepen. Hij meende dat pas dan een goed over zicht gegeven kan worden van fi nanciële consequenties. De overige fracties toonden zich in grote mate verheugd over het plan om, zoals PvdA/PPR fractievoor zitter Kohlbeck het omschreef, „al vast een bodempje in het verkeers- leefbaarheidfonds te leggen." Wethouder van Belle zette daarop uiteen dat het beslist niet de bedoe ling is om dit fonds alleen maar te laten functioneren op de voorge stelde 200.000 gulden. „Het betreft hier een incidentele voeding en ge zien de activiteiten van de ver- keerscommissie valt te verwachten dat er binnenkort concrete voor stellen door deze commissie zullen worden gedaan vandaar dat beslo ten is voorlopig een bedrag van 200.000 gulden te storten." Namens het CDA merkte de heer Kakebeecke daarop op dat nu ten minste duidelijk is geworden dat het hier een eerste aanzet betrof voor een verkeersfonds. „En dat verandert de zaak, hoewel het jammer is dat de verkeerscommis- sie hiervan officieel niet in kennis is gesteld." LEIDERDORP - "Misbruik van de sociale voorzieningen tast niet alleen de naam van het stelsel aan, maar ook de naam van de goedwillende gebruikers", aldus het WD-Tweede Kamerlid mevrouw Veder-Smit gis teravond tijdens het voorlopig laatste politiek café, in de Leiderdorpse sportzaal Op Dreef. Mevrouw Veder zei van mening te zijn dat het hele systeem van sociale voorzieningen nodig op de helling moet". Bazar Kort en krachtig: in de Leidse Johannesschool aan de Doni- zettilaan is morgen van tien tot vier uur een bazar. Op brengst is bestemd voor de in richting van een nieuw ge deelte aan de kleuterschool. Honden Vanavond reeds spreekt L. Zwart in het Zoeterwoudse Don Boscohuis over het oplei den van honden en alles wat daarmee verband houdt. Om acht uur, leve de KPJ. Sumatraans Sumatraanse dansen zondag middag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen- straat 1 in Leiden door de dansgroep Olélé. Twee voor stellingen: om drie uur en om vier uur. Lompen De leden van de St. Jans Fan fare houden morgen een lom penactie in Zoeterwoude, om de kas te versterken. Bevol king, zet de lompen in plastic zakken voor de deur en doe er ook wat lege flessen bij, want die worden straks bij de ora- derie ter gelegenheid van Zoe terwoude 700 gebruikt. KIK Er zijn nog steeds mensen die niet weten dat er vanavond (half acht tot half tien) en mor gen (van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur) open da gen zijn bij de kreatieve Stich ting KIK, Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. Allerlei de monstraties. Tentoonstelling in alle creatieve lokalen, prachtige voorbeelden van vliegertechnieken in de bin nenhof. Gevraagd: ruimte in een krant. LEIDERDORP - Deze week zijn in Leiderdorp „de eerste schermutselingen" gepleegd voor het plan Winkelhof. In de hoek GallaslaanIHeinsiuslaan zijn de bouwwerkzaamheden begonnen met het bouwrijp maken van de grond voor 31 premie-koopwoningen. Op zeer korte termijn verwacht men de eerste paal voor die woningen te slaan, waarmee dan officieel de bouwwerkzaamheden worden aangevangen. Daarop besloot ook de CDA-fraktie zich akkoord te verklaren met het voorstel. Wethouder van Belle voegde daar evenwel nog aan toe dat het beslist in de toekomst niet zo zal zijn dat alle wensen van de inwoners vol daan zullen worden. „Er zijn op dit moment een enorm aantal aktie- groepen en werkgroepen die zich beijveren voor veiligheid in het verkeer. Ik ben zo af en toe wel eens ongerust over de lichtvaardigheid waar mee over verkeerszaken ge praat wordt. Men zal er wel reke ning mee moeten houden dat we thans voor zeer grote uitgaven staan", aldus Van Belle. Niet steeds herkauwen OEGSTGEEST - "Een duide lijk gebrek aan openbaarheid", verweet de progressieve fractie in de Oegstgeester raad het col lege. Aanleiding was de boom- kapperij nabij de RK Kerk in Oegstgeest. Hoewel het college schriftelijk de vragen van de raadsleden Kohlbeck en Wol- thaus had beantwoord bleven er voor de PvdA/PPR fractie nog wel enige vragen over. "Toen in de vergadering van fe bruari het kappen van struiken in bepaalde plantsoenen aan de orde kwam werd toegezegd dat in het vervolg van dergelijke, zeer gevoelig liggende, zaken mededeling gedaan zou worden aan de direct betrokkenen. De eerstvolgende keer dat er weer zoiets plaatsvindt wordt er ech ter weer geen mededeling van gedaan", aldus Kohlbeck. Burgemeester Van Eysinga zei daarop dat het werk plaatsvond in het kader van het busbanen plan en dat aan alle wensen was tegemoetgekomen. Hij stelde dat er vooraf een hearing had plaatsgevonden en de tekening te zien was geweest. "Wanneer je dan aan dé uitvoering begint is het toch onnodig nogmaals hiervan bericht te geven. Je kunt toch niet verwachten dat we telkens dergelijke zaken gaan herkauwen". Als alles volgens plan verloopt dan zal in september of oktober van dit jaar de eerste paal voor het winkelcentrum geslagen worden. In het plan komen verder een medisch centrum, het nieuwe Leiderdorpse gemeentehuis, de bibliotheek en een aantal woningen. Het grootste deel van het plan moet in de loop van 1978 in gebruik worden genomen. Motorrijder zwaar gewond LEIDEN - Een 18-jarige Leidse motorrijder is gisteravond bij een aanrijding op de Kooilaan ernstig gewond geraakt. Een duopassagier liep alleen schaafwonden op. De motor reed in de richting Heren singel en kwam bij een inhaalpo- ging op de linkerweghelft. Ter hoogte van de Atjehstraat botste de motorrijder H. D. tegen een perso nenauto, bestuurd door de 19-jarige C. M. uit Alphen. De motorrijder kwam vervolgens terecht onder de auto, van de 22-jarige K. A. uit Lei den, die hij had pogen in te halen. Daarbij liep hij zeer zware inwen dige kneuzingen op: bij vervoer naar het Academisch Ziekenhuis werden verlammingsverschijnse len geconstateerd. Auto total loss. Op de Rijnsbur- gerweg is gisterochtend een perso nenauto totaal vernield toen deze van achteren aangereden werd door een vrachtwagen. De uit Lei den afkomstige J. M. B. wilde ter hoogte van de Lijsterstraat, rijdend in de richting Leiden, stoppen voor de zebra. De Leidse vrachtwagen chauffeur C. R. reageerde waar schijnlijk te laat en reed tegen de achterzijde van de personenauto. De vrachtwagen had schade aan een koplamp. Diefstal uit auto's. Uit één aan de Hogewoerd geparkeerde auto van de Radiobeurs is vannacht voor ruim zesduizend gulden aan goede ren gestolen. Het slot van de ach terdeur werd geforceerd. Gisteren is ook aangifte gedaan van diefstal uit een vrachtwagen die geparkeerd stond in het Juliana van Stolberghof. Het portierslot was geforceerd. De schade bedroeg hier 200 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gem.; 8.15 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, vegeta- ries eethuis, 6-7.30 uur nm.; Mira- kelsoos 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, optreden Ragna-rok, 8 uur nam. KIK, Oude Vest 45, open-huis, 7.30-9.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, I swing-avond, 8 uur nam. K&O-gebouw, Oude Vest 45, lezing WD-kamerlid de Beer, 8 uur nam. Schuttersveld circus Mikkenie, 7.30 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, „Pompeuze puinhoop" een LAK- produktie, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Robert Long en Nelleke Burg „En dat is twee", 8.15 uur nam. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. KIK, Oude .Vest 45, open huis, 10-12 uur vm. en van 2-4 uur nam. Schuttersveld circus Mikkenie, 3 en 7.30 uur nam. Volkshuis, culturele filmavond van werkgemeenschap De Ratel, 8 uur LAK-Theater, Levendaal 150, „Pompeuze puinhoop" een LAK- produktie, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, „Bitter le mon" een komedie van Dimitri Frenkel Frank, 8.15 uur nam. Sociëteit De Fuim, Juhanalaan 1, Oegstgeest, optreden van de caba retgroep „Uit de wind in de zon", 8 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekeinddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk KMorswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): H. C. Jasperse, Witte Singel 72, tele foon 124961; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): H. A. M. M. Meyer, Sto kroos 1, telefoon 122113; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuin- stadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, telefoon 141225; Wijk IV (Waard en Professprenwijk): C. J. M. Schrama, Zocherstraat 1, telefoon 766123. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - P. Meiman, Veur- seweg 20, tel. 2356 (zaterdag): F. Koopmans, Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zondag): S. M. Platteel-de Jongh, telefoon 5417 (za. en zo.) Warmond - F. Walenkamp, Dorp straat 45, telefoon 01711-10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 22 tot vrijdag 29 april, door. Apo theek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134: Apotheek Be ker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan tel. 4641; Al- gem. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. M. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522-12485. GEZINSVERZORGING Leiden - Stichting Gezinsverzor ging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdurige zieken en gezinsverzor ging, ma. t/m vr. van 9-10 en van 13-14 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2