mm Meer mogelijkheden voor de bijbel in Oost-Europa "Wim Kan voorspelde reeds mijn vrijlating" SILMA m (2 3 JAAR GARANTIE Hoe u kunt bellen met Claus en Pieter. Van der Stoel hoopt op Indonesisch initiatief GENOOTSCHAPPEN DOEN NIET AAN SMOKKEL Ook in Zeeland stichting tot behond kerken GELUIDS- PROJEKTOR 899.- Zomer- explo dit jaar in Haarlem Kerken schrijven werklozen VRIJDAG 22 APRIL 1977 SfMIII De kans is groot dat Nederlandse christenen dadelijk aan bijbelsmokkel denken als ze aan de christenen in Oost- Europa denken. Toch is dat niet terecht. De toestand is niet overal hetzelfde. Er zijn landen in Oost-Europa, waar het helemaal niet moeilijk is een bijbel te kopen. Dat zijn met name de DDR (Oost-Duitsland), Polen en Joegoslavië, waar via kerkelijke boekhandels en kerken, soms ook via staats- boekhandels, bijbels betrokken kunnen worden. Ook in Tsjechoslowakije, Honga rije en Roemenië zijn de mogelijk heden om aan een bijbel te komen na 1968 veel groter geworden. In Tsjechoslowakije en in Hongarije zijn een of twee kerkelijke boek handels, waar ook bijbels verkocht worden, in Roemenië verloopt de distributie uitsluitend via de ker ken. Verboden Het slechtst bedeeld zijn Albanië, Bulgarije en de Sovjet-Unie. In Albanië is sinds 1967 alle gods dienst verboden. Daar zijn dan ook geen bijbels te koop. De mensen mogen zelfs geen bijbel bezitten, zodat ook het zenden van bijbels vanuit het buitenland als geschenk onmogelijk is. In Bulgarije behoort nog een aan zienlijk deel van de bevolking tot de orthodoxe kerk, maar de ortho doxen waren vroeger niet gewend zelf de bijbel te lezen. Langzamer hand begint dat te veranderen, maar toch zijn er sinds 1945 nog geen bijbels voor privé-gebruik ge drukt of ingevoerd. Wel is een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament en de Psalmen al enige tijd klaar en hebben de bijbelge nootschappen papier aangeboden, maar men schijnt te willen wachten tot ook de nieuwe vertaling van de rest van het Oude Testament klaar is. Dan kan men volledige bijbels drukken. Dit staat te lezen in een rapport van de Samenwerkende Bijbelgenoot schappen. In de Sovjet-Unie worden af en toe zeer mondjesmaat bijbels of bijbel gedeelten gedrukt. In de boekhan dels zijn deze nergens te koop. Ze worden via de kerken gedistri bueerd. In Roemenië wordt sinds 1968 een vrij groot aantal bijbels en bijbel gedeelten met hulp van de bijbel genootschappen gedrukt of geïm porteerd, maar het tekort aan bij bels is nog steeds groot. In Tsjechoslowakije is de produk- tie van bijbels, die vóór 1968 mini maal was, eveneens toegenomen en er mochten voor het eerst ook bij bels worden geïmporteerd. Zowel in Slowakije als in het Tsjechische deel van het land wordt aan een nieuwe vertaling gewerkt. De Tsje chische vertaling komt waarschijn lijk volgend jaar klaar. Hoewel er nog altijd bijbels te weinig zijn, is de situatie ook hier stukken beter dan in de Sovjet- Unie. In de grote kerkelijke boek handel in Praag zijn b.v. gewoonlijk bijbels en bijbelgedeelten in ver schillende vertalingen, formaten en uitgaven vrij verkrijgbaar. Daar naast worden ook bijbels regel recht aan de kerken toegewezen in hoeveelheden die afhankelijk zijn van het ledental. Voor mensen met slechte ogen mochten in 1975 de genootschappen 10.000 bijbels met grote druk importeren. Vertalers In de DDR heeft het hoofd bijbelgenootschap in Berlijn een officiële drukvergunning als uitge verij. De staat stelt 69 ton papier per jaar ter beschikking voor het druk ken van bijbels. Aan een uitgave van het Oude Testament in de om gangstaal wordt gewerkt door een commissie van vertalers uit Oost en West-Duitsland. Er zitten 5 ver talers uit de DDR in, onder wie één r.k. De Duitse versie van "Groot Nieuws voor U" wordt in de DDR zowel in normaal als in pocket formaat doorlopend gedrukt. Voor de verkoop zorgen christelijke boekhandels en staatsboekhan- dels, de kerkelijke gemeenten zelf en plaatselijke bijbelgenootschap pen. Er zijn ook bijbels met extra grote letter in de handel en er is een speciale drukkerij voor bijbels in brailleschrift, die ook naar blinden in het buitenland worden gezon den. Polen wordt eveneens zeer ruim van bijbels voorzien. Al het nodige papier wordt ter beschikking ge- steld door de samenwerkende bij belgenootschappen. De verkoop van bijbels heeft plaats via de paro chies en gemeenten zelf en de grote boekhandel van het bijbelgenoot schap in één van de hoofdstraten van Warschau. De bijbels worden van daaruit per post naar alle hoe ken van het land verstuurd, vaak naar mensen die er in uitzendingen in het Pools via Radio Monte Carlo opmerkzaam op zijn gemaakt (met toestemming van de Poolse rege ring), dat zij een bijbel kunnen be stellen bij deze boekhandel. Dui zenden luisteraars naar de uitzen- De Volle-Evangeliegemeente dingen doen dat en velen schrijven het ^gebouw "Kindervreugd" later hoe belangrijk bijbellezen 1 J~~' voor hun geloof is geworden, zo staat in het rapport. aantal kerkelijke boekhandels en staatsboekhandels te koop, maar ook in de parochies en gemeenten van alle kerken. Ze worden zowel geïmporteerd als (sinds 1970) in het land zelf gedrukt. De samenwerkende bijbelgenoot schappen houden zich nooit en nergens bezig met bijbelsmokkel. Bij de bijbelvoorziening van de kerken in de communistische we reld volgen zij overal de legale weg. Wel zijn de tekorten in enige landen Alphen aan den Rijn, die tot nu toe in de Hugo de Grootstraat bijeenkwam, heeft een nieuw onderkomen gevonden, en wel in de aula van de school aan de Preludeweg. Van 24 april af worden daar de samenkomsten gehou den op zondagmorgen 10 uur, alsook de bijbelstudies op woensdagavond 8 uur em de jeugdgroepen op zaterdagavond 7 uur. Het contactadres van deze gemeente is: de heer H. van Leeuwen, Da Costastraat 52 Alphen aan den Rijn. Kerkbalans De Sint Antonius-parochie in Leiden (Zuid-West) schat de eigen op brengst van Kerkbalans voor dit jaar op ongeveer 30.000. Het aantal nieuwe deelnemers aan deze kerkelijke geldwerving was 301. Conclusie van de financiële commissie: „De parochianen hebben geweldig gerea geerd. Wij vinden het resultaat van de actie meer dan bevredigend". Gezonder Stelling bij het pastoraal-psychologische proefschrift van de in Den nog groot, maar de mogelijkheden Briel geboren en in Groningen werkende predikant T. Kruijne: „Bidden i: importeren of drukken van geZonder dan lang slapen". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Ouderkerk aan df IJssel J.P. Verkade Montfoort te Middelburg G.H. Otte Aagtekerk. bijbels zijn toch overal in de laatste ftKBn toegenomen. In navolging van Groningen, Friesland Gelderland en Zuid en Noordholland is nu ook in Zeeland een provinciale stich ting tot behoud van historische kerken opgericht. Deze week werd in de kerk van Kloetinge (Zuid-Beveland) een bijeen komst gehouden, met onder de aanwezigen de demissionaire minister Van Doorn, waarin de officiële start van de stichting een feit werd. In een toespraak deelde mr. Van Doorn mee, dat ons land ruim 2200 als monument beschermde kerken telt, waarvan er een kleine 100 in Zeeland staan. Hij herinnerde aan de sloop (nog niet zo lang geleden) van het oude kerkje van Sirjansland op Schouwen. "Als er nog meer kerken sneuvelen, verdwijnt een onmisbaar cultureel erfdeel", De Sint Lievens Monstertoren in Zierikzee. zei Van Doom. Zierikzee is Van deze kérk en toren hier een in vlammen was opgegaan. Zierikzee niet meer zonder de foto. De toren is heel oud, de kerk Het adres van de Zeeuwse stich- Sint Lievens Monstertoren"is van latere datum; ze is ge- ting is: drs. H.W. Hietkamp, riep de minister uit. bouwd nadat haar voorganger Singelstraat 17, Middelburg Dissident dr. Michail Stern: SCHIPHOL (SP) - "De eerste man die voorspelde dat ik vrijgelaten zou worden, was uw beroemde humorist Wim Kan. Want met zijn zesde zintuig zei hij op oudejaarsavond dat de Russen nu een voor een naar Nederland komen. Ik ben nu inderdaad naar uw mooie land gekomen om u te bedanken. De inspanningen van zoveel mensen overal ter wereld - maar vooral in uw land - hebben samen met de instelling van het Stern-Tribunaal mijn leven gered. Ver geef me dat ik u zittend toespreek. Maar bijna drie jaar concentratiekamp in de Sowjet-Unie verbetert je gezond heid niet". ADVERTENTIE Zo begon dr. Michail Stem, de oa- jarige arts uit de Oekraïnse stad Winnitsa gisteren zijn persconfe rentie, onmiddellijk na aankomst op Schiphol. Een gesprek dat twee uur zou duren, dat begon met een grapje en veel omhaal van woor den, maar dat langzamerhand steeds emotioneler werd. Want dr. Michail Stern, die een maand geleden en slechts enkele dagen voor het begin van het Stern-Tribunaal werd vrijgelaten met een kus en een verzoek van de kampcommandant "geen wraak gevoelens te koesteren" - dezelfde kampcommandant die hem tevo ren had afgeranseld - brandt nu van verlangen om te getuigen. Zyn echtgenote Ida: "De wereld waar wij vandaan komen, kun je pas begrijpen as je hem ondergaan hebt. Maar het is veel beter om die ervaring niet te hebben gehad" Bekend De feiten over Michail Stern zijn alom bekend. Toen zijn meerderja rige en gehuwde zoons, in overeen stemming met de Russische- wetten hun emigratie-aanvraag naar Israël indienden, moest vader Stern hun dat verbieden van de ge heime dienst KGB. Hij gehoor zaamde niet en werd dus gestraft. Na maanden van voorbereidingen en intimidatie van medeburgers en vroegere patiënten werd de gear resteerde Stern eerst beschuldigd van het "opzettelijk ziek maken van patiënten" en daarna, toen dat niet bleek te lukken, van "corruptie". Het ging allemaal zo volgens oer oude recept - met huiszoekingen naar verborgen goud dat Stern vol gens de politie bijeen had gegaard, maar dat zelfs bij het openbreken van de muren en het opengraven van de tuin onvindbaar bleef - dat de zaak-Stern wereldberoemd 'werd. Maar Stern zelf zegt erover "Ik kreeg een alledaags proces. Ieder normaal mens in de Sowjet-unie kan dit overkomen als hij even niet Dr. Michail Stem en echtgenote op luistert naar de bevelen van boven af. Want dan moet hij geliquideerd worden. En als hij jood is gaat het wat gemakkelijker. Want het anti semitisme, die internationale taal van het fascisme, is in de Sowet- Unie een "inne zaak". Daarmee bewijs je dat je loyaal bent aan het regime. Ze deden alsof ik een straf proces kreeg. Maar het was zowel een politiek proces als een anti semitische betoging. Ze wilden een voorbeeld stellen. En ik werd dat voorbeeld." Schiphol. En alsof Stern weer voor de recht bank staat en zich opnieuw moet verdedigen, zegt hij: "Ik heb mijn hele leven onder dit vreemdsoor tige regime duizenden mensen in de Oekraïne geholpen. Ik heb hen gezond gemaakt en hun lijden ver licht. Zowel in de dagen van een gelukkige vrijheid als in gevangen schap." met koffer - luidsprekerbox SILMA S 232 XL Neem hem op proef, deze geweldige Silma S 232 XL. Verbaas u over de enorme lichtopbrengst van de 12V/100W halogeen- koudlichtspiegellamp. Speel met z'n vele mogelijkheden. Met het variozoomobjektief 1.3/16,5-30 mm. Met de mogelijkheid van vooruit- en terugprojektie. Met de tructoets voor indubben in een bestaande geluidsopname op het magnetisch randspoor. Met de 10 Watt versterker en met de bijgeleverde mikrofoon. FOTO v.d. HORST Doezastraat 22 - Lelden FOTO FRED RECKERS Schoolstraat 43 - Voorschoten ADVERTENTIE Ze zijn toegankelijker dan u denkt! Dat leest u alleen in Overal verkrijgbaar 1,25 DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken hoopt op een Indonesische initia tief om een internationale commis sie uit te nodigen voor een bezoek aan Oost-Timor en daar de situatie op humanitair vlak te bekijken. De bewindsman heeft dit gister morgen meegedeeld in een beslo ten vergadering van de vaste com missie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. In de commissie werd gesproken over een motie van het PSP-Kamerlid Van der Spek in maart ingediend en aangenomen waarin de regering gevraagd werd met kracht te bevorderen dat een onderzoekscommissie van de Ver enigde Naties, met ruime bevoegd heden ter vaststelling van de feiten een bezoek aan Oost-Timor zal brengen. Minister Van der Stoel laat nu in Djakarta nagaan of de Indonesi sche regering bereid is een com missie te ontvangen. Maar het in itiatief voor het uitnodigen van een dergelijke commissie ligt bij de In donesische regering. Minister Van der Stoel vindt, zo verklaarde hij na afloop, dat hij de Kamermotie van de PSP-er Van der Spek (die over igens niet aanwwezig was bij de vergadering) heeft uitgevoerd. De Zomer-explo van het Nederlandse Instituut voor Evangelisatie - het vroegere Campus Crusade for Christ - wordt dit jaar, van 27 juli tot en met 5 augustus, ge houden in Haarlem. Zomer-explo - vorig jaar In Lelden - is een mogelijkheid voor chris tenen om aan een uitgebreid bijbelstudie-programma deel te nemen en suggesties op te doen voor het werk in eigen omgeving. Er wordt zowel voor de samenstel ling als voor de uitvoering van het programma samengewerkt met kerken en groepen. In Haarlem en omgeving zijn dat vooral kerken van gereformeerde signatuur, baptisten en verschillende evan gelische kringen. Er is een programma gemaakt waarin geestelijke opbouw, train ing en ontspanning samengaan. De serie bijbelstudies over be langrijke facetten van het chris tenleven gaat onder meer over de zekerheid van het geloof, zonden in het christenleven, hand-in- hand met God leven, stil zijn voor God en de opdracht om het evan gelie uit te dragen. In een serie van zes studies wordt de apostolische brief aan de Galaten in zijn geheel besproken. Een andere serie wil duidelijk maken, dat het christen leven geen sprong in het duister is, "maar berust op gebeurtenissen en feiten". De deelnemers wordt ook bijgebracht hoe zij op een eenvoudige manier met anderen over het evangelie kunnen praten. Drie keer wordt tijdens de tien daagse Explo een open evangeli satieavond gehouden en acht keer komen de deelnemers in kleine groepen samen voor een persoon lijke verwerking van de stof, ont spanning en gebed. Wie nog meer over deze Zomer- explo weten wil, kan zich in ver binding stellen met het kantoor van het Instituut voor Evangeli satie, Hoofdstraat 53, Driebergen, postbus 81. Het adres in Haarlem is: postbus 321. De gezamenlijke kerken van het Zuidhollanse dorp Arkel (bij Go- rinchem) schrijven in een brief aan alle werklozen van het dorp, dat werkloosheid geen schande is. "Eerder is het zo dat wij allen be schaamd moeten zijn omdat wij deel uitmaken van een samenle ving die toelaat dat er mensen zon der werk zitten. U draag de last van ons aller falen". Vanuit dat gezicht spunt verklaren de Arkelse kerken zich solidair met de werklozen. Voor de verspreiding van de brief verleende het Arbeidsbureau me dewerking. Bij de brief was een uitnodiging voor een gesprek, zo men dat wenst, over de problemen van het werkloos-zijn. Protest Een groot aantal vrouwelijke ambtsdragers binnen de Zeister hervormde gemeente tekent in een brief aan de centrale kerkeraad pro test aan tegen een zin in het dien strooster van de ouderlingen. In deze zin wordt de ambtsdragers die principiële bezwaren hebben tegen het samen dienst doen met een vrouwelijke collega aangeraden, dit probleem dan maar zelf op te lossen door onderlinge ruiling. De briefschrijfsters willen niet als on- gewensten of tweederangs ambtsd ragers behandeld worden. De kerkeraad heeft de brief nu ge stuurd naar de twee wykkerkera- den met een gereformeerde- bondspredikant. Het is namelijk de Geref. Bond in de Hervormde Kerk die de vrouw buiten de kerkeraad wil houden. In synode, regionale vergaderingen en centrale kerkra den zit men gewoon naast vrouwe lijke ambtsdragers. Kan men dan, zo vraagt de Zeister centrale kerke raad, nog wel volhouden hen in de kerkdiensten te ontlopen? Onderweg Van 1 mei af worden tot en met september elke zondag weer "on derwegdiensten" gehouden in het "Pietermankerkje" ('s Heer Oude- landsambacht) bij Zwyndrecht. De kerk staat aan rijksweg 16 van Rot terdam naar Dordrecht. Een oecu menische werkgroep met verte genwoordigers van negen plaatse lijke kerken bereidt de diensten, waarvoor steeds grote belangstel ling bestaat, voor. In mei en september beginnen ze om 10 uur, in juni, juli en augustus om 9 uur en kwart voor 10. Ook op andere plaatsen worden zulke diensten gehouden. In Blauwkapel, aan de oude weg Utrecht-Hilversum, zijn ze met pa sen al begonnen. De onderwegkerk Nulde, aan de rijksweg Zwol- le-Amersfoort, begint op 1 mei.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25