aiass-""* Geloogd Massief Eiken Keihard werken aan de prothesen voor Libanon Meubelfabriek Oisterwijk Informatieweek onderwijs Cuba Lezers schrijven mossel versteege Medewerkers Leidse orthopedische werkplaats gaan morgen weer terng 63 Superstars: een lekker, nieuw zoutje van Smiths. de grote merken^^fei vindt u bij Mossel+Versteege^ de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 22 APRIL 1977 LEIDEN - Van maandag 4 april tot enkele dagen gele den heeft de orthopedische werkplaats van de voor malige Anna-Kliniek keihard gewerkt aan de 40 kun starmen en -benen voor Libanon. Er zijn flink wat overuren gemaakt, terwijl het dagelijkse werk ge woon moest doorgaan. Maar gisteren was het dan zover dat de prothesen voor het door oorlog geteis terde land in het Midden-Oosten konden worden in geladen in een wagen van Van Gend en Loos om vervolgens richting Schiphol te gaan. Zaterdagochten gaat de lading naar Libanon. Begeleid door twee medewerkers van de or thopedische werkplaats, sous-chef G. Fisser en C.G. Martijn, die eind maart al in Beiroet zijn geweest om af drukken te maken van lede maten. "Elke dag een hele gang vol mensen die zaten te wachten tot ze door ons ge holpen-werden", vertelt Mar tijn. "Een hele dag zitten ze daar. En niet alleen patiënten, maar ooi familie en zo, die ze hadden meegebracht". Fisser en Martijn, die hun werk deden in het American Uni versity Hospital in Beiroet, moesten er behoorlijk hard aan trekken, 's Ochtends om een uur of negen beginnen en 's avonds om zeven uur weer naar het hotel. Een hotel, dat evenals diverse andere ge bouwen in Beiroet, streng werd bewaakt. "Van de oor log zelf hebben we niet zoveel gemerkt", zegt Fisser, "maar er stonden wel overal wacht posten. De eerste keer dat we in het ziekenhuis kwamen, stonden er wachtposten voor de poort, die ons tegenhiel den. En het heeft wel twintig minuten geduurd voordat we naar binnen mochten. We zijn ook nog een keer aangehou den, maar toen riepen we: hol landa's. En toen was het goed. Later maakten ze er jolanda's Uniek projekt Het projekt, waar de orthope dische werkplaats aan mee doet - en dat onder het nood- hulpprogramma van minister Pronk ressorteert - wordt in de werkplaats een uniek pro-, jekt genoemd. Uniek alleen al Enige medewerkers van de orthopedische werkplaats die hebben meegeholpen aan de vervaardiging van de prothe sen voor Libanon. Links sous chef Fisser, in het midden (met bril) Martijn. Rechts P. van Meygaarden, chef van de werk plaats. De werkplaats staat overigens nog altijd op de oude plaats aan de Mezenstraat en is niet, zoals een hardnekkig mis verstand wil, met de Anna- Kliniek overgegaan maar het academisch ziekenhuis omdat het werken in een oor logssituatie heel anders is dan de prima georganiseerde om standigheden waaronder de instrumentmakers van de werkplaat» in Nederland hun werk doen. P. van Meygaar- den, chef van de werkplaats in Leiden: „Neem nou een stompkoker van een kunst been. Als die hier gemaakt is, dan wordt-ie eerst gepast, daarna uitgelijnd, dan wordt er opnieuw gemeten, dan loopt de patiënt er zo'n veer tien dagen mee en daarna wordt er opnieuw gekeken of-ie' past. Maar in Libanon heb je daar de gelegenheid niet voor. Dat projekt moet daar in één keer afgewerkt worden". En daar is dan ook zo'n beetje het belangrijkste verschil mee aangeduid tussen de werkwijze daar en de r waarop in Leiden gewerkt wordt. Eisser: „Wat we daar aan patiënten aangeboden hebben gekregen, daarvan zou je hier zeggen: o nee, dat gaat niet, dat moet eerst ge- reamputeerd worden, en dan gaan we wel weer eens kij ken". Martijn: „Het waren al lemaal noodamputaties bij die mensen daar. Dus dat was niet zo best afgewerkt". Gebrekkige organi satie Voor de diverse hulpteams die uit verschillende landen toe stroomden om in Libanon de helpende hand te bieden, was het werken in dat land niet gemakkelijk. Volgens Fisser en Martijn waren de buiten landers erg op elkaar aan ge wezen. Elke vorm van natio nale coördinatie of organisa tie ontbrak. "Dat ligt waar schijnlijk in de aard van die mensen", meent Fisser. "Ze zijn bijvoorbeeld niet bereid om zelf het vak te leren. Op dat punt gaat er gewoon niks van hen uit. Al werden we wel door Libanezen geholpen. Maar mijn indruk is dat vreemdelingen het daar niet langer dan zeven maanden zullen uithouden". De gebrekkige organisatie leidde er ook toe dat zich minder oorlogsslachtoffers in de werkplaats van Fisser en Martijn meldden, dan aan vankelijk werd verwacht. Fisser heeft in het ziekenhuis waar hij werkte bijvoorbeeld een groot aantal ongebruikte loopbeugels zien staan en an der ongebruikt materiaal, als gevolg van de geringe toeloop van oorlogsinvaliden. Kenne lijk, zo veronderstellen de twee Leidse instrumentma kers, werd er toch nog te weinig door de televisie- en radiostations in Libanon ge daan om de mensen naar de ziekenhuizen te krijgen. Morgen gaan Fisser en Martijn in elk geval ten tweeden male naar Beiroet,'vergezeld van acht fysiotherapeuten en een ergotherapeut (die deskundig is op het gebied van het be wegen in prothesen). Ze blij ven er dan zeven dagen om de kunstarmen en -benen aan te meten. Daarnaast hopen ze - zij het op eigen kosten - nog een klein snoepreisje te kun nen maken naar Damascus. Dit om toch nog iets blijvends uit het Midden-Oosten te kunnen meenemen. Want tenslotte, zo erkennen beide heren, maak je zo'n reis niet elke dag. ADVERTENTIE LEIDEN - Van woensdag 27 april tot en met donderdag 5 mei wordt er in Leiden een informatieweek gehouden over onderwijs en massa-organisaties op Cuba. De or ganisatie van deze week is in han den van vijf mensen uit Leiden en Leiderdorp, die met een grotere Nederlandse groep in december en januari jl. een rondreis maakten op Cuba om zich op de hoogte te stel len van het onderwijs in dat land. Dat gebeurde in samenwerking met de vereniging Venceremos, die dit soort excursies op verzoek van Cuba organiseert. De bedoeling van de informatie^ week is aan de ene kant meer voor lichting te geven over de wijze waarop het onderwijs in een socia listisch systeem is opgezet, en aan de andere kant een voorbeeldwer king van de voorlichting te laten uitgaan. Bij het laatste zou gedacht kunnen worden aan het benutten van de informatie, die tijdens de informatie-week aan de verschil lende groepen wordt aangereikt. De bijeenkomsten in de informa tieweek zijn niet allemaal open baar. Om organisatorische redenen moest een aantal bijeenkomsten besloten worden gehouden, zij het dat dat niet zo strikt wordt opgevat. Wie toch zo'n besloten bijeenkomst wil bijwonen, kan contact opnè- men met de organisatie (tel. nrs. 071-133167, 155195, 890619 of 211117). .Onderwerpen die tijdens de infor matieweek besproken zullen wor den, zijn o.a. het leven van kinderen op Cuba vóór en na de revolutie, de betekenis van het onderwijs in de samenleving, combinatie van on derwijs en arbeid, het dagelijks le ven op kleuter- en lagere schoo1 ouderparticipatie op Cuba en rela-. tie tussen gezin, school en buurt bij opvoeding en onderwijs. De bijeenkomsten worden gehou den op 29 april in de school in de Houtkamp, Leiderdorp (13.45 uur, besloten), 2 mei in het Sociologisch Instituut, Leiden (14.00 uur, open) en in De Zevensprong, Leiden (20.00 uur, besloten), 3 mei Sociolo gisch Instituut (19.30 uur, open), 4 mei Boddaert Tehuis, Leiden (20.00 uur, besloten) en 5 mei Werkge meenschap Kindercentra Leiden (20.00 uur, open). Vijftig procent opkomst onderzoek LEIDEN - Bij het onderzoek baarmoederhalskanker in Roodenburgerdistrict is bij 50.1 procent van de opgeroepen vrou wen (is 1350) een zg. uitstrijkje ge maakt. Van de in totaal 2656 opge roepen vrouwen liet 22.5 procent (is 597 vrouwen) niets van zich horen. Van 26.7 procent (is 709 vrouwen) kwam er wel een reactje, maar deze categorie deed niet aan het onder zoek mee. Verreweg het grootste deel van de niet-deelnemers werd al gecontro leerd door de huisarts/gynaecoloog (12 procent), terwijl 6.6. procent geen reden opgaf voor niet- deelname. Het comité bevolkings onderzoek zegt het te betreuren dat zoveel vrouwen hun oproepings- kaart niet terugsturen als ze niet meedoen. Voorschrift is-"namelijk dat de vrouwen dan een tweede op- roepingskaart moeten ontvangen en dat kost veel werk en veel tijd. het Markt "Omdat de winkeliers dat willen", zo omschreef de heer T. Maas jour nalist van het Leidsch Dagblad het antwoord van de heer J. Ver plancke op de vraag aan hem ge steld tijdens de dinsdagavond ge houden vergadering- informatieavond Pancras-West, waarom de markt-koopman niet bij de Groenoordnal staat! Maar niets is minder waar, want op de vraag aan de heer Verplancke of een verplaatsing naar de Ir. Dries- senstraat de marktkoopman wel gevallig zou zijn, antwoordde hij dat elke verplaatsing in het begin omzet, dus winst kost. Op den duur zou het zelfs mogelijk zijn om op het Groenoordhalterrein te mark ten, want daar zou waarschijnlijk de lopende en fietsende marktbe- zoeker(ster) niet komen, maar daarvoor in de plaats zouden dan wel veel nieuwe klanten met auto's uit de regio komen. Maar betoogde de heer Verplancke, voor hem hoeft die verplaatsing niet, want hij werkte liever in het centrum, want dat is voor de consument en winke lier gezelliger en we hebben elkaar nodig. Ton de Vrind Nieuwe Rijn 37 Leiden, G. van Haasteren-Berk Kaasmarkt 4 Leiden. Naschrift redactie: Als enige reden om de markt in de binnenstad te houden gaf de heer Verplancke op, na een uitvoerig be toog dat de markt ook elders het wel zou redden;dat de winkeliers er be zwaar tegen zouden hebben als de markt verdween. Wat hem betrof konden marktkooplieden en winke liers dan best "botje bij botje leg gen". ADVERTENTIE Ook voor het kleinste budget hebben wij al een piano. Ervaring van jaren, grote inkoop en deskundige voorlichting maken uw aankoop bij M V tot de juiste. Bij die juiste aankoop speelt ook de prijs een grote rol. U koopt nergens beter, of voordeliger. verhuur met recht van koop vanaf 22,22 per week occasions onder volle garantie Winkelcentrum Leidsenhage Weigelia 14 Leidschendsm. Tel. 070-274583 Den Haag/Delft/Rijswijk/Zoetermeer/Heerlen/Groningen/Leidschendam/ LEIDEN - De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen vierde gisteren het zestigjarig bestaan, 's Morgens werd per rondvaartboot een tocht door de stad gemaakt, naar het Waardeiland, waar een rondleiding volgde. In de koffiekamer van de stadsgehoorzaal werd vervolgens gelunched. 's Middags stond een 'cabaret op het programma. In haar welkomstwoord dook de afdelingsvoorzitster mevr. Van Aken in de geschiedenis van de verenigingsacti viteiten in Leiden en wees op de doelstelling: de behartiging van de sociaal-culturele belangen van de vrouw. Zij noemde daarbij de talrijke oriënteringscursussen en ook op de politieke scholingscursussen, die de afdeling voor een bewustwording van de leden organiseert. "Wij doen dat al jaren", zo zei mevr. Van Aken, "zonder dat we daar een cent subsidie voor krijgen. En dat terwijl het toch hetzelfde werk is dat door andere vrijwilligers in de stad wordt gedaan", aldus de afdelingsvoorzitster Op de jubileumdag waren ook vertegenwoordigers van andere vrouwenverenigingen aanwezig. Merenwijk-Schuttersveld Snel besluit over fiets route nodig LEIDEN - Uiterlijk volgende maand zal de Leidse raad een be slissing moeten nemen over de aan leg van een nieuwe fietsverbinding tussen de Merenwijk en het Schut tersveld. Die haast is geboden om dat een deel van de werkzaamhe den moet worden uitgevoerd door de "bouwdochter van de Spoorwe gen", Articon BV, in combinatie met voorzienirigen die nodig zijn voor de komst van de nieuwe Schipholspoorlijn. De kosten van aanleg van de fiets route worden geraamd op een be drag van 2.3 miljoen gulden. De mogelijkheid bestaat dat een be langrijk deel van dat geld wordt ge subsidieerd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Volgens de huidige plannen zal het fietspad beginnen op de Broekweg in de Merenwijk. De weg zal wat worden opgeknapt en in de toekomst miet meer toegankelijk zijn voor auto's. Het fietspad volgt dan de spoorlijn en loopt gedeeltelijk over het ter rein van de rioolwaterzuiveringsinstallatie- Noord. Vervolgens loopt het pad langs de Stadspoldérweg, die enigszins aangepast zal moeten worden.'De oversteek over de Haarlemmerweg, de Haarlemmertrekvaart en de Oegstgeesterweg wordt gemaakt met een viaduct. Het bestaande viaduct zal flink worden verbreed om ook ruimte te scheppen voor de Schiphollijn. Het fietspad eindigt tenslotte op het Schuttersveld. Een ander plan dat ook haast heeft gekregen door de komst van de Schiphollijn is het doortrekken van de onderdoorgang onder de spoor dijk wanneer die verbreed wordt, ter hoogte van de Holle Mare. Er ligt daar op het ogenblik een duiker die voor een bedrag van 450.000 gulden verlengd zou kunnen worden. Daarmee wordt vanuit de Meren wijk een toegang geschapen tot het gebied van De Kwaak. Dubbel feest echtpaar De Roos LEIDEN - Voor het echtpaar De Roos-Massaar was het dezer dagen dubbel feest. Niet alleen vierde zij hun vijftigjarig huy/elijk, maar ook ging een droomwens in vervulling: de verhuizing naar een bejaarden flatje aan de Robijnhof. Vooral mevr. De Roos-Massaar is daar erg blij mee. Ze is 72 en is tot haar 68e in verschillende Leidse gezinnen dienstbode geweest. Een baantje waar ze als jong meisje al voor dertig cent per uur mee begon. Intussen werkte haar man (78) bij de apotheek "Tot hulp der mens heid" aan de Hooigracht en bracht de medicijnen weg. Het echtpaar De Roos woonde aan vankelijk in de Waardstraat, in een huisje dat niet al te best was. De flat kwam "als een geschenk uit de he mel", vertelt mevr. Massaar. Hoewel haar man de laatste tijd nog al tobt met zijn gezondheid, kon er gewoon feest worden gevierd. Dat gebeurde met hun drie zoons en hun dochter en met de elf kleinkin deren bij één van de kinderen thuis. Burgemeester Vis stuurde namens hem en zijn vrouw een fruitmand. Activiteiten LJA LEIDEN - In het jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg beginnen komende zaterdag de nieuwe kinderactiviteiten van de Leidse Jeugd Actie. Tussen elf uur 's morgens en twee uur 's middags is er een optreden van het kinder theater van "Elion Noor". Met ingang van zaterdag 7 mei is er weer elke zaterdag een programma. Het jeugdvakantiedorp begint dit jaar op maandag 4 juli en is open tot 12 augustus. Voor die periode wor den nog vrijwilligers gevraagd. Inlichtingen: LJA, Noordeinde 2a, telefoon 140020 en KIK, Oude Vest 145, telefoon 141141. waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. '(A eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept 'k eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service A' gratis thuisbezorgd door geheel Mederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Moordeindseweg 116 (langs het water) tel. 0189M670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21