LEIDSCH DAGBLAD VAAK TE LANG 'ZIEK' ëhë. Staat van beleg in oproerig Pakistan mooie kooien 0 D vandaag Unieke caravan-show Conclusie na jaren durend onderzoek bij werknemers Morgen het dertigste bollencorso erg makkelijk in onderhoud, sassend bij uw inrichting en kiezen uit Vlieland VS willen diplomatiek kantoor in Cuba ANCIAH Kalimijnen mogen worden gevonnist Enquête over joden STAKING VOOR BEHOUD FABRIEK VRIJDAG 22 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35222 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROME Het lijkt compleet oor log op de campus van de univer siteit van Rome. waar twee poli tiemannen (rechts) hun door studenten doodgeschoten col lega Passamonti wegslepen en de andere agenten plat achter geparkeerde auto's wegduiken. Een journaliste liep een schot wond op van een door studenten afgevuurd wapen tijdens de rel len over de hervormingsplan nen van de universiteit, die vol gens de studenten niet ver ge noeg gaan. LUNTEREN (ANP) - Ziekteverzuim duurt in ongeveer dertig procent van de gevallen langer dan eigenlijk nodig zou zijn. Voor een groot deel (40 pet) is dat te wijten aan medisch- organisatorische factoren: lange wachttijden voor onder zoek en opname, trage verwijzing naar specialisten en het ontbreken van een duidelijk behandelingsplan. Ook de persoonlijkheid van de patiënt speelt -in ruim 40 pet van de gevallen - een rol, evenals gebrek aan motivering van zijn kant, hetzij om weer aan het werk te gaan, hetzij om mee te werken aan de behandeling. De socioloog D. Wiersma heeft dit in Lunteren gezegd op de studieda gen voor sociale verzekeringsge- neeskunde. Hij maakt deel uit van een werkgroep die een onderzoek instelt naar veranderde opvattin gen over ziekte en de gevolgen daarvan voor de gezondheidszorg en voor de relatie arts-patiënt. Het onderzoek heeft enkele jaren geduurd en het wordt binnenkort afgesloten. Het was gericht op 200 werknemers uit verschillende be drijven en in leeftijd variërend van 20 tot 55 jaar, die in de ziektewet terecht waren gekomen vanwege een ziekte aan de bewegingsorga nen of na een ongeval. Ze werden na vier maanden ziek zijn onder vraagd en nog eens aan het einde van de wachttijd voor de wao (acht maanden later). Geen idee Na vier maanden bleek, dat een derde van de verzekeringsgenees kundigen en 44 procent van dè zie ken er nog geen idee van had, hoe lang het ziekteverzuim nog zou du ren. De verzekeringsartsen schat- eenderde van de gevallen de verwachte ziekteduur onjuist, dat wil zeggen te kort. Drs. Wiersma is tot de conclusie gekomen, dat de verzekeringsarts het moeilijk heeft en dat het hem aan voldoende medische en maat schappelijke "zeggingskracht" ontbreekt, om zijn werk goed te kunnen doen. Afhankelijk In de eerste plaats is hij voor zijn medisch inzicht afhankelijk van anderen: de geraadpleegde artsen en specialisten. Verder is hij niet of nauwelijks opgeleid om de achter gronden (bijvoorbeeld situaties in werk of gezin) van ziekteverzuim te kunnen beoordelen, terwijl hij ook weinig kan doen aan een verbete ring van arbeidsomstandigheden waardoor de patiënt weer wel aan het werk zou kunnen gaan. De werkgevers, zei drs. Wiersma, zijn steeds minder geneigd om mee te werken aan gedeeltelijke werk hervatting. "De werkgevers - in clusief de overheid - maken in tegendeel misbruik van de wao om te laten afvloeien". ISLAMABAD (Reuter) - De Pakistaanse regering heeft gis teravond de staat van beleg afgekondigd voor de grote ste den Karatsji, Lahore en Hyderabad. Dit meldt radio- Pakistan. In Karatsji en Hyderabad gold gis teren al een uitgaansverbod van 24 De Pakistaanse radio gaf geen na dere bijzonderheden omtrent het BOLLENSTREEK - Morgen is het dan zover. Dan trekt het der tigste bloemencorso de bollen streek door. Om 9.50 uur is de start in de Nassaustraat in Haarlem. Een klein uur later, om 10.45 uur, is het corso in Heemstede en om 11.45 uur in Bennebroek waar een rustpauze is tot 13.10 uur. Om 13.50 is de kolonne in Hille- gom waarna het via Lisse (14.45) naar Sassenheim gaat. Dan is het 16.00 uur. In de hal van de firma Vroomen, tegenover wegrestaurant De Uiver, worden figuranten, le den van de muziekcorpsen, chauffeurs en andere mede werkers verzorgd waarna de praalwagens zonder figuranten in gesloten colonne naar Noordwijk trekt. Op de Schie- straat aldaar wordt de stoet op nieuw geformeerd. Om 17.15 uur begint dan de tocht van het corso door Noordwijk-binnen en Noord- wijk aan Zee. Voor zieken en gehandicapten zullen plaatsen worden gereserveerd. Na de rondgang door de bad plaats zullen elf praalwagens tentoongesteld worden op de Koningin Wilhelmina Boule vard. Ze zullen 's avonds wor den verlicht door schijnwer pers. Opklaringen Zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar morgen in de loop van de dag ook enkele opklaringen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 9 graden, i morgen omstreeks 12 graden, (opgemaakt om 11.15 uur) 23 april Zon op; 6.27 uur; onder; 20.51 uur, maan op; 9.27 uur; onder; 1.00 uur. Hoogwa ter te Katwijk te 6.59 en 19.20 uur, laagwater te 2.54 en 15.12 uur. uitroepen van de staat van beleg. De tegen de regering gerichte on lusten in het land zijn zes weken geleden begonnen nadat de opposi tie premier Bhoetto beschuldigd had van knoeierij met de verkiezin gen. Sindsdien zijn 200 mensen door geweld omgekomen. De oppositie had opgeroepen tot een landelijke staking met demon straties waarop het aftreden van Bhoetto zou worden geëist en die vandaag zou worden gehouden. De Pakistaanse generaal-majoor b.d. A.A.K. Niazi, een van de leiders van de oppositionele Pakistaanse nationale alliantie (PNA), in in Hy derabad gearresteerd. Dit is gezegd in welingelichte kringen. De arrestatie vond plaats krachtens de noodwetten die nu van kracht zijn in Pakistan. Niazi werd gear resteerd wegens het houden van bedenkelijke toespraken, zo werd gezegd. De generaal ondertekende in 1971 in Dacca de documenten van over gave na de oorlog tussen Pakistan en India die leidde tot de afschei ding van Bangladesh. De Pakistaanse regering heeft als gevolg van de politieke onrust, uit stel gevraagd van een bijeenkomst van 10 westerse landen die zij ge vraagd had 900 miljoen dollar aan hulp te verstrekken, zo is gezegd in welingelichte kringen. De regering zou de indruk hebben dat verschillende van de donor landen aarzelend zouden staan tegenover het verstrekken van hulp als gevolg van de politieke instabi liteit. De Wereldbank, die de bijeen komst zou organiseren van 26 tot en met 28 april, is akkoord gegaan met het uitstel. ENSCHEDE/SINT ANN AP A- ROCHIE - Wie op het ogenblik de oudste inwoner van Nederland is is niet precies bekend maar dat me vrouw A .A.Caré-Edelkamp uit En schede (foto links) en mevrouw Grietje Leeuwen-van der Zicht (rechts) uit Sint Annaparochie tot de oudsten behoren is wel zeker. Beiden worden volgende week 106 jaar. Mevrouw Caré-Edelkamp is maan dag jarig. Zij woont in het bejaar dentehuis De Kleyne Vaart in En schede. Mevrouw Leeuwen-van der Zicht wordt twee dagen later 106 jaar. De gezonde bejaarde, die sinds 1936 weduwe is, woont in het bejaarden centrum Beuckelaer in het Friese St Annaparochie. ISO m modellen S alles Niepwe, Rijn 50. Tel. 120824 (071) WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten willen Cuba voor stellen speciale diplomatieke kantoren te vestigen in de hoofd steden van de twee landen. De speciale "belangensecties" zouden in de ambassades moeten worden ondergebracht, die thans de zaken voor de twee staten be hartigen in Washington en Ha vana. Er zouden Amerikaanse en Cubaanse diplomaten gestatio neerd moeten worden. Dit is vannacht op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. Cuba en de Verenigde Staten on derhouden sinds 1961 geen di plomatieke betrekkingen meer. De Zwitserse ambassade neemt de Amerikaanse belangen in Ha vana waar, terwijl de Cubaanse zaken in Washington worden ge regeld door de ambassade van Tsiechoslowakije. Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de vestiging van dergelijke secties slechts een van de mogelijkhe den is, die op het ogenblik bestu deerd worden door Amerikaanse functionarissen. De Verenigde Staten hebben volgens hem offi cieel nog geen voorstel aan de Cubaanse president Fidel Castro gedaan. 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 Door rechtbank Rotterdam miljoenenschade ondervinden DEN HAAG (ANP) - Het gerechts- de lozing van het afvalzout op de hof in Den Haag heeft vandaag in Rijn. De rechtbank behandelde zijn arrest de rechtbank in Rotter- deze zaak op 4 oktober 1974. De dam bevoegd verklaard een uit- rechtbank achtte zich echter niet spraak te doen inzake de recht- bevoegd een uitspraak te doen. zaak tegen de Franse kalimijnen. De stichting, die zich beriep op ae Het heeft de zaak teruggewezen Europese wetgeving in deze, te- naar de Rotterdamse rechtbank kende hoger beroep aan bij het ge- Deze zal nu moeten uitmaken of de rechtshof in Den Haag. Gezien de zoutmijnen in de Elzas veroordeeld niet eenvoudige uitleg van de be- moeten worden wegens de lozin- trokken verdragstekst van de EG gen van afvalzout op de Rijn. De besloot het hof de zaak aan te hou- kalimijnen zijn veroordeeld tot het den totdat het Europese hof in betalen van de kosten van het pro- principe uitspraak had gedaan, ces ten bedrage van bijna 34.000. Het hof in Luxemburg is van me- Met deze uitspraak volgt het hof het ning, dat artikel 5 van het EG- standpunt van het Europese hof in verdrag van 1968 zo moet worden Luxemburg, dat zich vorig jaar in uitgelegd dat een rechter in het principe uitsprak voor de be- land waar de schade van de veront- voegdheid van een rechter in het reiniging wordt geleden de ver binnenland een. onderneming, in- oorzaker hiervan in een ander land stelling of persoon in een ander kan veroordelen. De kalimijnen, land wegens een grensoverschnj- die zich gesteund door de Franse dende misdaad te veroordelen. regering verdedigden met te stellen Twee jaar geleden spande de stich- dat het artikel bepaalt dat de rech ting Reinwater namens de tuinders ter in het land waar de schade in het Westland een proces aan wordt veroorzaakt, moet oordelen, tegen de kalimijnen, omdat zij een hebben hiermee ongelijk gekregen. In Den Helder ALKMAAR - De hoofdofficier van justitie in Alkmaar, mr. J. J. Ab- spoel, zal vandaag beslissen of hij zal ingrijpen in een enquête die tot doel heeft de opvattingen over jo den in Den Helder te peilen. 4n Den Helder zijn nu zo'n vijfhon derd formulieren verspreid waarop men vijf antwoorden moet geven op 24 stellingen over joden. Die stellingen variëren van "afkeer van joden komt voort uit wanbegrip" tot "de joden bederven alles waar mee ze in contact komen". Het onderzoek is een initiatief van de 21-jarige P. Joh. Post uit Den Helder. Over het onderzoek dat hij in opdracht van een niet genoemde grote onderneming zou uitvoeren zegt hij. "Ik juich het toe. Ik ben voor een zuiver Nederlands ras. Tegen joden op zich heb ik niets, het had ook over Surinamers kun- nen gaan". De gebeurtenissen zijn voor de officier van justitie in Alk maar aanleiding om een onderzoek in te stellen. APELDOORN (ANP) - Het voltal lige personeel van de fabriek van Van Gelder Papier in Apeldoorn heeft vanmorgen om half elf het werk voor twee uur onderbroken. Met deze spontane actie, waartoe gisteravond werd besloten, zegt het personeel (520 man) met klem te protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de papierfabriek in Apeldoorn. Er zijn volgens de bon den en het personeel nog mogelijk heden om een gedeelte van de fa briek zonder verlies te laten door draaien. Dit is berekend door een werkgroep uit het personeel. De bonden staan buiten de actie, hoewel er vanmorgen wel een waarnemer aanwezig was. Vol gende week onderhandelen zij op nieuw met Van Gelder over het handhaven van de Apeldoornse vestiging. 36 PAGINA'S O Sharine Leenders uit het Limburgse Ulestraten is vannacht tot Neerlands mooiste gekroond. Voor dit jaar althans. De happening had plaats in Zandvoort. PAGINA 5 Volgens Frans Andriessen (KVP) zou de Partij van de Arbeid bereid zijn "ver gaande concessies te doen als puntje bij paaltje komt". "Wij aanvaarden geen voorwaarden vooraf. Ik zie het er dan ook van komen, dat de socialisten op hun voorwaarden zullen terug komen", aldus Andriessen, die uitspraken van minister Boersma "erg ruim" wilde zien. "Alleen wat Van Agt zegt is onze politieke lijn". Verdere verkiezingsgelui den. PAGINA 7 Moboetoe ziet Moskou als "vijand nr. één". PAGINA 9 Volgens Guus Brox zal de neergang van de voetbal clubs verder doorgaan. PAGINA 15 Meer kans voor de Bijbel in Oost-Europa. PAGINA 25

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1