MMÊ il/ Bon Elk jaar worden er in ons land zo'n 13.000 ha opgeslokt door huizen, scholen, fabrieken, kantoren, wegen en rekreatiegebied. Geschat wordt dat dit over 15 jaar gezien, neerkomt op een vermindering met 10% van de voor landbouw beschikbare grond (vergelijkbaar met een gebied zo groot als de provincie Citrecht). Ook natuur en landschap dreigen steeds meer in het gedrang te komen. Over dit soort zaken en over de leefomstandigheden op het platteland en in de dorpen, heeft de regering een nota uitgebracht. Kortweg heet hij Nota landelijke gebieden. We worden nu gevraagd erop te reageren. Dat we dit doen is voor iedereen belangrijk; of we nu boeren zijn, burgers of buitenlui, 't Gaat immers om landelijk - of anders gezegd - bedreigd gebied! Landbouw Het grootste deel van de landelijke gebieden is in gebruik voor de landbouw. Het jaarlijkse verlies van grond door bijvoor beeld verstedelijking komt het hardst aan bij de boeren. En dat is juist een groep die zo doelmatig mogelijk moet produ ceren om in het bestaan te kunnen voorzien. Een deel van de land bouwgrond ligt bovendien versnipperd en dat maakt het werken met machines onvol doende lonend. Ruilverkaveling en waterbeheer sing moeten hier een oplossing bieden. Maar als kromme sloten worden rechtgetrokken en wilgen verdwijnen, kan het karakter van het platteland in gevaar komen Ai Natuur en landschap Het landschap zoals we het nu kennen, kreeg z'n vorm door de wisselwerking van mens en natuur. Neem alleen de bossen maar: we zijn één van de bosarmste landen van Europa. Rekreatie dichter bij de stad zal de oplossing moeten bieden: maar ook daar is 't al aardig vol Dit verklaart de grote verschei denheid aan milieu-en landschaps typen in ons land. Riet- en heide velden en weide-vogelgebieden zijn er voorbeelden van. Ze tonen verschillen die je ook terugvindt in bebouwingen als dorps-en stadsgezichten. Voor de mens zijn dit waarde volle zaken. Omdat ze één van de wéinige dingen zijn die bewaard zijn uit vroegere tijden. Omdat we ons erin thuis kunnen voelen. Deze rijkdom staat nu op het spel. Kleine kernen In dorpen wordt het leven voor 'n aantal mensen moeilijker. Veel dorpjes vergrijzen omdat de jongeren vertrekken. De dorps gemeenschap wordt bedreigd. De kruidenier heeft te weinig klanten en moet sluiten. Soms moet ook de school dicht. In andere dorpen worden de'tweede woningen' een steeds groter probleem. Ze worden alleen in het weekeinde of in de vakanties door stedelingen bewoond en staan voor de rest van de tijd leeg. Wat kunnen we doen? Eerst eens nalezen wat de regering denkt te gaan doen. In de Nota landelijke gebieden staan voorlopige aanbevelingen en uitgangspunten. We zullen 't daar nooit allemaal mee eens zijn. Heel eenvoudig omdat de belangen vaak botsen met elkaar. Wèl is er ruimte voor een eigen mening. Om die te kunnen hebben, moeten we aan de slag. Dat kan op veel manieren. We krijgen steeds meer vrije tijd. Maar veel van ons rekreatie gebied ligt ver van de stad. 't Betekent heen en weer gereis om er eens lekker uit te kunnen zijn. De wegen en parkeerterreinen die daarvoor nodig zijn, nemen ook weer ruimte in beslag. En daarvan hebben we al niet zo erg veel. Zeker niet als 't om rekreatie gaat. De nota ligt vanaf 22 april ter inzage bij alle openbare bibliotheken, kamers van koop handel en provincie- en gemeente huizen. Hij is ook te koop. (J kunt 'm bestellen bij de Staatsuitgeverij. Christoffel Plantijnstraat, Den Haag k'Jboekhandel.Prijsf 10- i r '\-i' (excl. verzendkosten). Voorlichtings- Z.avonden O In de volgende plaatsen worden in de maanden mei en juni voorlichtings avonden gehouden: in Gouda op 26 mei/in Alkmaar op 31 mei/in Culemborg op 31 mei/in Sittard op 31 mei/in Doetinchem op 2 juni/in Groningen op 2 juni/in Temeuzen op 2 juni/in 's-Hertogenbosch op 6 juni/in Sneek op 6 juni/in Zwolle op 6 juni/in Zwijndrecht op 7 juni/in Emmen op 7 juni/in Lelystad op 7 juni/in Goes op 9 juni/in Haarlem op 9 juni/in Ven'ray op 9 juni/in Eist (Gld.) op 13juni/in Meppel op 13 juni/in Veldhoven op 13 juni/in Almelo op 14 juni/in Amersfoort op 14 juni/in Leeuwarden op 14 juni/in Apeldoorn op 16 juni/in Etten-Leur op 16 juni/in Poeldijk op 16juni. De juiste adressen en tijden worden nog bekend gemaakt. Daarna kunt u uw schriftelijke reaktie onder vermelding van Inspraak PKB - Nota landelijke gebieden tot 15 november zenden aan de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, postbus 97611, Den Haag. Begin 1978 worden er hoor zittingen georganiseerd door de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Daar kunt u desgewenst uw schriftelijke reaktie nog nader toelichten. Wat er zoal in de Nota landelijke gebieden staat en hoe u kunt inspreken, kunt u o.a. lezen in een^ gratis voorlichtingsboekje, dat over 14 dagen verschijnt. Met de bon vraagt u Vul deze bon i het aan. Doen, want u stuur hem in een kunt wat doen! envelop met postzegel naar Landelijke Gebieden. Postbus 51, Den Haag. i een^L Naam Adres Plaats Dit is een publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. (invullen in blokletters)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18