Jan Wagenaar: wachten op nieuwe 'crack' Shell tip no. 4 lijstaanvoerder WAGTMANS TE VOORBARIG Maatstaf voor service* Vitesse blijft ondanks 1-1 tergend langzaam w thgsSOfr Shell helpt de autokosten drukken. Heien eerste paal bij Die Leythe geheel in stijl: VRIJDAG 22 APRIL 1977 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Tergend langzaam verdween de paal de grond in, tergend langzaam knalde de lange serie rotjes aan de hei machine op. Maar ook tergend langzaam hadden de bouw plannen vaste vorm gekregen. Geheel ln stijl dus vond giste ren het heien van de eerste paal voor de nieuwe behuizing van de roeivereniging "Die Leythe/ aan de Morsweg plaats. Ruim twintig jaar heeft Die Leythe op de dag moeten wachten, waarop wethouder Tesselaar, in oliejas en met helm op, plaats nam achter het bedieningspaneel van de hei machine om de eerste van de 52 palen de grond in te drijven. Voorzitter Joop Gijsman zei dan ook: "ik ben blij, dat we 20 jaar geleden met een groep jeugdigen begonnen zijn, an ders hadden we het niet ge haald." Een van die werkers van het eerste uur is de heer A.W. Blanken, die als architect in 1956 met het eerste plan kwam om de toen al bouwval lige loods te vervangen. Vele plannen heeft hij sindsdien moeten maken: waaronder o.m. een drijvende loods in het Galgewater, een gebouw in de Kikkerpolder en een roeiei- land bij De Vink. Nu eindelijk wordt een plan gerealiseerd. De nieuwe loods komt op de plaats van het gesloopte oude gebouw, maar wordt aanzien lijk groter. Daarom wordt 4 meter uit de kant een dam- wand in het Galgewater ge maakt, zodat aan die kant uit breidingsruimte komt. De loods wordt voorts zo'n 6 me ter langer dan de vorige en zal naast de botenberging ook een tweetal kleedkamers en een bestuurskamer herbergen. De sociëteit en de werkplaats van bootsman Piet Fleur blijven in de huidige vorm gehandhaafd. Alle bouwmaterialen moeten over het Galgewater aange voerd worden, omdat Die Ley the als het ware in de achter tuintjes van de Morsweg "woont". Dit maakt de bouw er niet goedkoper op. Het gedeel telijk stenen (kleedkamers en bestuurskamer), gedeeltelijk houten (botenloods) gebouw gaat 5 ton kosten. De gemeen teraad heeft dit bedrag, na enige aarzeling, in twee etap pes op tafel gelegd. De nieuwe aanwinst zal eigendom wor den van de Gemeentelijke Sportstichting, die het dan weer aan Die Leythe zal verhu ren. De bouw wordt geacht 100 werkdagen in beslag te nemen, zodat de opening op 17 sep tember a.s. plaats zal kunnen vinden. In de tussentijd blij ven de Leythe-leden nog wel roeien. De boten zijn op drie verschillende plaatsen ge stald. De wedstrijdboten lig gen bij Asopos de Vliet aan de Dwarsweteringkade, het toer en jeugdmateriaal ligt in de voormalige Marinekazerne aan de Weddesteeg en bij een cafeetje aan de Vliet tegenover De Knip. Het groepje roeiende professoren op leeftijd en skif- feur Rob Robbers tenslotte hebben onderdak bij Njord ge kregen. Wethouder Tesselaar had bij de plechtigheid gisteren het laatste woord. Hij zei ver heugd te zijn, dat de gemeente raad begrip heeft getoond voor deze sport, waarvan vaak ge zegd wordt, dat ze elitair is. Hij had echter bij zijn bezoeken aan Die Leythe geconstateerd, dat dat beslist niet waar is. Jong en oud, van alle rangen en standen, had hij in de roeiboot bezig gezien. KEES DE RUIJTER Ruim twintig jaar heeft Die Leythe op de dag moeten wachtenmaar gisteren was het dan zover. Wethouder Tesselaar nam plaats achter het bedieningspaneel van de heimachine om de eerste paal de grond in te drijven. Pikeur voor nieuwe krachttoer VLAARDINGEN - FC Vlaardin- gen en lijstaanvoerder Vitesse heb ben gisteravond in Vlaardingen voor 4700 toeschouwers hun in haalwedstrijd voor de eerste divisie met 1-1 gelijkspeeld. Bij de rust leidde de thuisclub met 1-0 door een treffer van Paul Vork (21ste minuut). Na de hervatting scoorde Heezen (63ste minuut) voor de be zoekers. Henk Bosveld kreeg van scheids rechter Charles Corver de gele kaart wegens te hard spel. Een zelfde maatregel vaardigde Corver uit tegen Vlaardingen-speler De Ruiter, wegens het blokkeren van een tegenstander. Vitesse behoudt door dit resultaat de eerste plaats_in de stand van de eerste divisie, met een voorsprong van één punt op PEC en MW (een wedstrijd meer gespeeld). Zelfde tijdstip In de laatste „ronden" van de competitie in het betaald voetbal zullen de belangrijke wedstrijden op hetzelfde tijdstip, zondagmid dag 14.30 uur. moeten becinnen. De LEIDEN - Rini Wagtmans is wat te voorbarig geweest. De oud-Tourrenner beweerde gisteren dat St Willibrord de voornaamste kandidaat zou zijn om als halve etappeplaats in de Tour 1978 te fungeren. St Willibrord is inderdaad één van de gegadigden die zich hebben aangemeld bij de Stichting Tour de France in Leiden: het is echter nog lang niet zeker dat de Tourkaravaan daar volgend jaar ook zal stoppen. Daarover moet de Leidse Tour-organisatie nog beslissen (en niet Tourbaas Lévitan, zoals Wagtmans deed voorkomen) een besluit dat af zal hangen van de onder handelingen met de andere kandidaten Hilvarenbeek en Breda. Wel heeft St Willibrord een gunstige indruk gemaakt op de Stichtings-leden Vonk, Kouwenhoven en Riethoven, die er onlangs zijn geweest. Strui kelblok was echter nog het punt van de financiën. Hilvarenbeek en Breda bieden aanmerkelijk méér. Bovendien kan de Leidse Tourstich ting, die alle rechten voor Nederland heeft gekocht, pias tot een defini tieve toewijzing overgaan, wanneer Lévitan bekend heeft gemaakt naar welke Belgische plaats de eerste etappe vanuit startplaats Leiden moet voeren. Riethoven: "Dat bepaalt Lévitan wél; wij maken de route uit in Nederland. Daarover is verder nog weinig bekend. Wagtmans is gewoon te voorbarig geweest." OTTERLO - Jan Wagenaar, de am per 40-jarige, bescheiden pikeuruit Otterlo, die onlangs in het Finse Fari kampioen der pikeurs van F.u- ropa werd, staat voor een nieuwe krachttoer. Nog nauwelijks beko men van zijn Europese titel ver trekt hij zondag naar Recklinghau sen, waar hij begint met de deel name aan het wereldkampioen schap. Want na Recklinghausen reist Jan Wagenaar af naar Vincennes (Pa rijs), Gelsenkirchen, Bjerke (Oslo) en de drafbaan Mariëndorf in Be rlijn, waar de finale wordt gehou den. Andermaal een zware opgave voor Jan Wagenaar, de geboren Amstelvener, die fanatiek als hij is, in zijn beginperiode geen gevaar zag. Slechts wilde winnen en daar bij niets en niemand ontzag. Een "wilde periode", die toch nóg vry lang duurde, maar langzaam ver anderde, toen hij de legendarische Quicksilver S in handen kreeg. Er gebeurde iets met de jonge pikeur, wat hij verklaart met "Zo'n paard krijg je maar één keer in je leven. Je kunt je niet voorstellen wat voor een invloed zo'n beest op je carrière maakt. Als je een paar rot dagen achter de rug had en je won met "Kwikkie" dan weereen koers, dan was je alles weer vergeten. Ik was nog jong toen ik de kans kreeg om met zo'n klassepaard in de baan te stoeien. Zoiets stimuleert, er ver andert wat in je manier van rijden. Je voelt je als een koning met zo'n paard. Maar dan voor je het be seft is het afgelopen". 'ir Jan Wagenaar ie regelmatig even z'n auto na loopt kan zich veel onkosten besparen. In het boekje „Shell helpt!' deel 1 vindt u daarvoor handige tips. Stuk voor stuk heel simpel en door iedereen uit te voeren. Zo staat er bijv. een handige tip in om lekkages van de motor op te sporen. Een eenvoudig werkje.dat u dure reparaties kan besparen. Het autorijden is tenslotte al duur genoeg. Nog geenboekje ontvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. Shell helpt deeU Leg 's avonds eens een flink stuk papier onder me auto. (Alet 'n steen op elke hoek waait 't met weg), 's A lor gens kuntu dan precies zien wat er lekt. Olievlekken zijn zwart, (een paar druppeltjes zijn met erg) koelwater is licht of gekleurd. Bij )i ernstige lekkage is 't verstandig een vakman om raad te vragen. wm Jan Wagenaar, getrouwd en vader van twee kinderen, krijgt dan Henri Buitenzorg in handen. Onder "de man met de gouden handjes", zoals hij wordt genoemd, groeit Henri Buitenzorg uit tot een draver van wereldformaat. Bijna alle klassie kers bracht hij op zijn naam. Een nieuwe periode was voor Jan Wa genaar aangebroken, met als hoog tepunt de overwinning in het Eu ropees kampioenschap der vijfjari gen. Toch is er in die tijd ook een periode geweest dat Jan "stilstond" zoals dat heet. Geen overwinningen of eervolle klasseringen, geen gejaag op het goud maar moedeloze af wachting. Dat was, toen zijn vader kwam te overlijden en Jan het zon der de adviezen van senior moest stellen. De terugslag kwam al spoedig. In vier maanden boekte Jan maar vier overwinningen". Ik zal nooit de woorden van mijn va der vergeten toen hij zei dat "ik bui ten hem maar weinig waard was". In wezen had ik, ondanks de suc cessen die ik al geboekt had een enorm minderwaardigheidscom plex. Zelfs heb ik met de gedachte gespeeld er mee te stoppen. Op dat moment ook begreep ik dat ik bui ten een paard besturen niks kon wat de moeite waard was. Ik moest dus doorgaan. Toen besloot ik de draad weer op te pakken en ben be gonnen op de kleine baantjes, waar ik langzaam maar zeker mijn zelf vertrouwen weer terug vond. In dat jaar werd ik kampioen der pikeurs in Nederland, en neem van mjj aan, deze overwinning op mij zelf is de grootste die ik ooit behaald heb. Toen ook pas begreep ik dat ik het vanaf die dag zelf moest doen, ik had een goede vriend en hardë leermeester verloren, maar ik zelf was opnieuw geboren. De moeilijkheden waren voor Wa genaar overigens nog lang niet voorbij, want vrij onverwacht werd de koerscarrière van Henri Buiten zorg afgebroken. Nu zit een pikeur van de klasse van Wagenaar niet lang zonder een crack. Het "wonder van Ureterp" ofwel Mistral Nora kwam spoedig in handen van de man uit Otterlo die een grote toe komst voor zich zag met dit natuur talent. Lang heeft de droom niet geduurd, want op een trieste dins dagavond reed eigenaar Wolter Huisman op weg naar huis de berm in, en Mistral Nora was niet meer. De uitslagen van het gisteren in Wenen begonnen toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de A-groep zijn: Rusland-West- Duitsland 10-0; Tsjechoslowakije- Finland 11-3; Zweden-Roemenie 8-1. "Ik ben er kapot van geweest, want zo'n paard wordt maar eens in de tién jaar geboren". Op dat moment zet je voor jezelf alles op een rijtje: vader overleden. Quicksilver dood, Henri Buiten zorg niet meer in de baan en dan om het compleet te maken Mistral Nora verongelukt. Dat zijn toch een paar klappen die je dan verwerken moet, maar vooral op een bedrijf als het onze, waar dag en nacht wordt gewerkt, moet de show doorgaan. Tenslotte staan er bij ons een kleine vijftig dravers gestald die evenveel aandacht vragen als de "toppers" die je in huis hebt. Ja, en toen kwam Jonker Volann bij mij op stal. Tot die bewuste koers in Hilversum toen hij een been brak. Je kunt je nauwelijks voorstellen wat er door je heen gaat als je zo iets overkomt. In die ene fatale seconde word je een jaar ouder. Heb ik iets fout ge daan, had ik het kunnen voorko men? Je beseft niet wat er precies aan de hand is tot de dierenarts een beenbreuk constateert. Er is veel gesuggereerd. Er zijn geruchten geweest dat ik met Jonker mank de koers ben ingegaan. Een onderzoek heeft uitgewezen dat ik aan het on geluk niet schuldig was. Ook nu nog zijn er lieden die niet kunnen nalaten de beschuldigende vinger naar mij uit te steken. Vier grote geldverdieners zijn Jan Wagenaar ontvallen en je moet sterk op je benen staan, wil je een dergelijke tegenslag goed opvan gen. Nuchtere Jan is dat wel toever trouwd en die crack, ach, die komt er wel weer. Volleybalteam wint gemakkelijk ATHENE (ANP) - De Nederlandse herenploeg heeft ook zijn tweede wedstrijd in het toernooi om de len tebeker voor volleyballandenploe gen gewonnen Nederland versloeg gisteravond in Athene Luxemburg met 3-0. Nederland had met deze tegen stander geen enkele moeite. Bin nen veertien minuten stond 15-6 voor de eerste set op het scorebord. Daarna hadden de Nederlanders de grootste moeite om de concentratie tegen de in het geheel niet inspire rende tegenstander te bewaren. Coach Jaap Korsloot nam echter een verstandig besluit: hij wisselde al zijn basisspelers in. Ook de ver vangers hadden geen moeite met Luxemburg. Slechts de 21-jarige Mark Gerson kon zo nu en dan met goed geplaatste aanvallen het oranje-blok passeren. Maar via 15-5 en 15-4 stond de overwinning na veertig minuten al vast. Vandaag speelt Oranje de beslis sende groepswedstrijd tegen Fin land. De winnaar van deze ontmoe ting plaatst zich voor de finale- groep. De Finnen hebben de laatste twee jaar veel getraind, in verband met het toernooi om het Europese kampioenschap in september in hun eigen land, maar mogen de sondanks voor de Westeuropese ti telhouder Nederland geen te moei lijke tegenstander zijn. competitieleider van het betaalde voetbal heeft deze bepaling ge maakt voor wedstrijden waarbij clubs betrokken zijn die nog strij den voor kampioenschap en pro motie of tegen degradatie. Het ver schuiven van deze ontmoetingen naar de zaterdag is derhalve ook niet toegestaan. Deze beslissing geldt voor de drie laatste programma's in de eredivi sie, dus 18 en 15 mei en in de eerste divisie voor 15, 19 (Hemelvaarts dag) en 22 mei. Beckenbauer Franz Beckenbauer heeft giste ren tegen Wilhelm Neudecker, de voorzitter van Bayern München, gezegd dat zijn transfer naar de Amerikaanse profclub New York Cosmos definitiefis. De verklaring, die Beckenbauer gaf, luidde: „New York Cosmos heeft al twee jaar in teresse in mij. Op verzoek van Bayem München en mijn manager Robert Schwan heb ik begin dit jaar de onderhandelingen met Cosmos afgebroken. In verband met de perscampagne van de laat ste weken heb ik Robert Schwan verzocht opnieuw contact met de Amerikaanse club op te nemen. Ik verklaar uitdrukkelijk, dat het zui ver en alleen mijn wens is deze zo mer van vereniging te veranderen. Dit besluit is definitief. Ik heb" er genoeg over nagedacht. Ik heb me 19 jaar lang zo goed moglijk ingezet voor Bayern en vind dat ik, nu ik bijna 32 ben, zo'n kans niet kan la ten lopen". Wilhelm Neudecker nam naar aan leiding van het vertrek van Be ckenbauer zijn eerste maatregelen. Hij ontsloeg Robert Schwan, de manager van Bayern, per 31 de cember van dit jaar. Schwan, die twintig procent van het handgeld zou krijgen, wordt als de verant woordelijke man voor de transfer gezien. Straf Michielsen Sparta zal Henny Michielsen twee wedstrijden moeten missen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft hem voor twee wedstrijden geschorst. Voorts kreeg hij een boete van 150 gulden. De Spartaan wordt in de gelegenheid gesteld in verweer te gaan tegen het besluit van de commissie een lopende voorwaardelijke straf om te zetten in een onvoorwaardelijke. Het bestuur van Ajax kreeg een voorwaardelijke boete van 5000 Gulden met een proeftijd van een jaar wegens ongeregeldheden tij dens de wedstrijd Ajax-NAC van 6 maart. Beboet met 150 Gulden werden De Graafschap, Eindho ven, Go Ahead Eagles en Willem II wegens het opsteller van een onge rechtigde speler. Mercedes-Benz is de maatstaf voor perfektie. Maar niet alleen de auto zelf, ook de nazorg, garantie en service zijn maat gevend. Vanzelfsprekend duurt de garantip een vol jaar, ongeacht het aantal kilometers. En uiteraard is de mate van service, waarin de Mercedes eigenaar zich mag verheugen, hóóg te noemen. Door het grote aantal dealers is er altijd een service-punt vlakbij. En bij onverhoopte pech onderweg kunt u rekenen op Mercedes' 24-uurs nooddienst, die overal snel te hulp schiet. Ook het gewone onderhoud verloopt bij Mercedes snel en goed. Dank zij de makke lijke uitwisselbaarheid van de onderdelen, de diagnose-stekers voor zeer snelle, feilloze motörkontrole, de komplete onderdelen- voorraad èn dank zij het speciaal opgeleide personeel, wiens kennis voortdurend up-to-date gehouden wordt. Zo bent u ervan verzekerd, dat de kosten altijd zo laag mogelijk zijn en dat u nooit lang op uw wagen hoeft te wachten. Want bij een sublieme auto hoort sublieme service, vindt Mercedes. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. Leiden, l'ondellaan 15, tel. 07J - 769303. Alphen a/d R,jn, Gouwe straat GOa, tel. 01720 - 73314. Sasseuheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522 -19124.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17