Brox: "De clubs zullen nog verder wegzinken "Volgend jaar willen we pas titel grijpen" NAAMMAERTENS WEER IN DOPING-AFFAIRE GENOEMD "Nivellering werkte averechts" De Zijl/LGB—ZwemBust-de H LFC-Scheveningen VRIJDAG 22 APRIL 1977 Bogers en Van Duyn: LEIDEN - Het komend weekeinde kunnen er in het amateurvoetbal een aantal beslissingen vallen. Voor enkelen kan het doek vallen, anderen kunnen zo lang zamerhand de champagneflessen gaan ontkurken. In de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal staat het duel Noordwijk-RCL op het programma. Een wed strijd van twee ploegen, die tegen wil en dank aan de top meedraaien, maar uiteindelijk best kampioen wil len worden. Noordwijk, één punt voor op RCL en DO- VO, kan door een zege morgen één van de concurren ten van zich afschudden. RCL kan bij een overwinning de kop overnemen mogelijk dan het succes van Spijkenisse van twee jaar geleden evenaren (als debutant eerste klasse - kampioen worden). In de vierde klasse kan het ongeslagen Lis- ser Boys voor een kampioen schap zorgen, door uit van SVOW te winnen. In de tweede klasse zondag ziet het er somber uit voor Teylingen: Het degra dantenduel met het Goudse ONA moet zeker gewonnen worden, willen de Sassenhei- mers zondag al niet uit de tweede klasse vallen. ON A heeft aan een gelijkspel vol doende om het tweedeklasser- schap een jaar te prolongeren. In de derde klasse zullen aan de Boshuizerkade LFC en Sche- veningen om het kampioen schap vechten, waarmee naar alle waarschijnlijkheid de win naar van dit duel zal gaan pron ken. In de onderste regionen moeten UDO en SC Lisse gaan uitmaken, wie Randstad Sport naar de vierde klasse moet gaan vergezellen. UDO speelt thuis tegen DOCOS en zal by een overwinning "veilig" zijn. SC Lisse móet uit tegen RAVA winnen, anders is het gebeurd met de oranje-zwarten. Noordwijk De meeste belangstelling gaat morgen uit naar Bogers (Noordwijk) en Jan van Duyn (RCL), beiden 26 jaar, getrouwd en student, geven hun mening. "Het is een belangrijk duel, dat niet alleen door de kenmerken van een streekderby bepaald zal worden, daar zijn de belangen te groot voor. Voor RCL: telt deze wedstrijd waarschijnlijk zwaarder dan voor ons. Op lan gere termijn zie ik dit duel als één van de vele. Ik maak me er ook helemaal niet druk om. Ik denk dat het een 1-1 gelijkspel wordt", voorspelt Jan-Willem Bogers. "Het is onze tijd ook nog niet om kampioen te wbrden. We hebben dit seizoen wat nieuwe mensen in het.elftal lopen en gebruiken deze com petitie dan ook als oefenperiode yoor de volgende. Dit seizoen missen we in vergelijking met het vorige zes mensen. Daar zijn andere jongens voor in de plaats gekomen. Dat vergt aanpas sing. Het gehele elftal moet nu weer leren om net zo gegroe peerd te voetballen als vorig jaar. Daar gebruiken we dit sei- >r. Het volgende gaan Jan van Duyn we van start met het idee om de titel te grijpen. Dat we nu bo venaan staan is alleen maar meegenomen. Voor de ontwik keling van het elftal is het wel goed. Immers iedere tegen stander wil tegen een koploper wel een goed resultaat behalen. We spelen dus haast constant onder druk. Voor het overige vind ik het alleen maar jammer, dat we bovenaan staan. Het te kent de zwakte in onze afde ling", aldus de theoloog in spé, die op het veld met zijn bewe gingen herinneringen oproept aan Piet Keizer. Met Coen Mou- lijn zijn grote voorbeeld. "Prachtig hoe die mensen kon den voetballen. Dat zie je tegenwoordig niet meer". Bo gers probeert in zijn spel zoveel mogelijk van beide heren over te nemen. Dat uit zijn acties doelpunten kunnen ontsprui ten interesseert hem weinig. Het gaat hem alleen om de actie, om de beweging. Een keeper drie keer passeren vind ik mooier, dan daarna scoren. Dat laat ik dan aan iemand anders over, want ik word er toch maar onzeker van. Nee, doelpunten vind ik iets geheel onbelang rijks van een wedstrijd. Maar ja, het moet gebeuren, ook mor- Jan-Willem Boge gen. Stel, dat we winnen dan zijn we, of we dat willen of niet, toch al een stapje dichter bij de titel. Ik vind echter dat DOVO de meeste aanspraak heeft op het kampioenschap. Die ploeg heeft over het geheel genomen deze competitie toch wel het meest constant gespeeld. Maar aan de andere kant, qua aanleg zou Huizen de meeste aan spraak daarop kunnen hebben. Het is alleen jammer dat die jongens een paar keer lelijk pech hebben gehad". RCL De ploeg, die met hetzelfde "probleem" als Noordwijk te kampen heeft is RCL. Ook de Leiderdorpers staan tegen wil en dank aan de kop. "Nu we zo dicht bij de titel zijn, moeten we wel proberen, die ook te pak ken. Dat zou een verrassende ontwikkeling van deze compe titie zijn. Wij waren niet op die titel uit. Maar als de clubs boven je punten gaan verspelen en wij constant onze punten blijven verzamelen, dan krijg je een dergelijke ontwikkeling", ver klaart Jan van Duyn. "Het is jammer voor trainer Huguenin, dat hij zijn experimenten niet voort kan zetten. Hij was bezig een aantal jongens uit het tweede in het eerste wat erva ring op te laten doen. Maar nu we zo in de race liggen moet hij daar voorlopig mee stoppen. RCL kwam in de eerste klasse met een vrij technische ploeg. Op den duur bleek echter datje daar mee niet aan de top kon komen. Huguenin zocht daarom naar evenwicht tussen harde werkers en technici. Toen op een gegeven moment onze rol in de eerste klasse uitge speeld leek (we konden geen kampioen meer worden en we konden niet meer degraderen) kwam Huguenin met het plan om de rest van het seizoen nog enig doel te geven. Volgend sei zoen willen we een serieuze gooi doen naar het kampioen schap. De trainer wilde nu al vast bekijken in hoeverre dat mogelijk is door te proberen in de laatste tien wedstrijden vijf tien punten te vergaren. We zijn inmiddels al op de helft en heb ben 9 punten. Alleen het doel punten maken valt erg tegen. In 21 wedstrijden hebben we pre cies 21 maal gescoord. Maar ja, ook bij een 1-0 zege krijg je twee punten. Het voetbalt alleen niet prettig. Je speelt steeds met de angst, dat de tegenstander maar één doelpunt hoeft te scoren om je de zege afhandig te maken. En dat geeft toch wel een druk op het elftal. Maken we twee doelpunten dan spelen we al een stuk vrijer, met als gevolg dat we er gemakkelijk nog een paar maken. Neem bijvoor beeld die oefenwedstrijd tegen Spijkenisse. Toen we vrij for tuinlijk op 2-0 kwamen, konden we zonder die onrust in het elf tal uitlopen naar 6-0. In de competitie schijnt zoiets echter niet weggelegd te zijn voor ons", aldus Jan van Duyn. Van Duyn is voorzichtig in het geven van een prognose. Zegt dat het een 1-1 gelijkspel wordt, maar heeft in zijn hoofd een ge heel andere uitslag, die hij niet prijs wil geven. "Het wordt een open wedstrijd voor veel pu bliek waarschijnlijk. Verder wil ik er niet veel meer over kwijt. Ik voel er weinig voor om met uitspraken voor de supporters af te gaan. Kansloos zijn we in ieder geval niet". WALTER OOMEN BRUSSEL - De naam van Freddy maertens wordt opnieuw genoemd in een doping-affaire. Maar na de vermeende beschuldigingen na af loop van Parijs-Nice is men er in België zo goed als zeker van. dat de wereldkampioen een van de ren ners is, die na afloop van de klas sieke Ronde van Vlaanderen en Waalse Pijl positief zijn bevonden. Maertens werd in beide wedstrij den gecontroleerd op dopingge- bruik. De Belgische Wielrijders Bond, die de betrokken coureurs heeft inge licht en nog gelegenheid geeft voor een contra-expertise, weigert het exacte aantal doping gevallen openbaar te maken. Op het BWB- bondsbureau spreekt men over drie of vier. De geruchten over Freddy Maertens hebben hun voedingsbodem in Maertens plotselinge afwezigheid in Gent-Wevelgem en zijn deklasse ring in de Ronde van Vlaanderen. Een specia le commissie van de B WB herriep de eerder uitgesproken geldstraf, omdat Maertens ten on rechte een andere fiets van een hel per had aangenomen. De succes volle coureur raakt nu niet alleen zijn tweede plaats kwijt, maar te vens de punten voor het Super Pres tige Pernod en de wereldbeker. Het nog niet bevestigde aantal posi tieve gevallendoet vermoedendat de situatie van 1974 wordt her haald. Toen zorgde het Gentse labo ratorium, dat onder leiding staat van prof. Debackere, voor een "do- pinggolf', omdat voor het eerst de verboden stoffen ntaline en lide- pran in de urine konden worden te ruggevonden. Het instituut dat streeft naar een waterdichte contro le, heeft na veel researchwerk weer een nieuw stimulerende stof ont dekt. Het resultaat van de contra expertises zal minimaal acht dagen op zich laten wachten. Van Bernard Thevenet, de enige renner die in Parijs-Nice tegen de lamp liep, wacht men nog steeds op het tegen onderzoek, omdat de Fransman de wens te kennen heeft gegeven bij deze analyse persoonlijk aanwezig te willen zijn. Door het drukke fiet sprogramma heeft Thevenet nog geen tijd gehad om naar het labora torium in Parijs te komen. Het water staat Neerlands top-voetbalclubs aan de lippen. Vanuit Amsterdam klinkt die rpodkreet door, maar ook uit Rotterdam, Ajax en Feyenoord, nog niet zo gek lang gele den exponenten van een land, waar het moderne voetbal is uitgevonden, lagen afgelopen woensdag toen de tweede ronde van de Europese halve finales plaatsvonden, kans loos uit de race. De oorzaak: geldgebrek om het kwalitatief rijke spelersarsenaal, dat ooit Europese kelken en aanzien garandeerde, op peil te houden. Er moet iets gebeuren, wordt er gejammerd. Oneerlijk als Van Praag in het belang van Ajax pleegt te zijn zal het door hemzelf opgegeven tekort over dit seizoen wel meer zijn dan twee ton. Zoals in Rotterdam wordt gefluisterd dat Feyenoords exploitatieverlies deze keer twee miljoen be loopt. De cirkel is het voetbalwereldje blijkt zo vicieus te zijn dat de tekorten beginnen bij een tanende publieke belangstelling. Voorts kosten creatieve acteurs onder pres sie van zekere voetbaladviseurs kapitalen. En de werkge ver betaalt. Het standpunt van de werkgever wordt hieronder door Feyenoord-directeur Guus Brox weergegeven. Is de toestand van het Nederlandse voetbal rampzalig? Brox: „Dat geloof ik niet. Het is niet rooskleurig, dat geef ik toe en we zullen nog een stuk dieper weg zinken. Pas wanneer we allemaal onze les hebben geleerd zie ik weer licht gloren. En dat gebeurt, let op. Geldt dat voor de topclubs in het bijzonder? Brox: „Ach de hele wereld heeft de mond vol gehad van nivellering. De topclubs waren te sterk, er moest meer spanning komen. Nu is die spanning er en wat zie je: nul-nul troef. Die nivellering heeft averechts gewerkt. Niet de andere clubs zijn sterker gewor den, nee wij zijn zwakker." Dienen de topclubs de hand niet in eigen boezem te steken? Brox: „Noblesse oblige. Van Feye noord wordt meer verlangd dan van Telstar. De trainer die by ons begint gaat er vanuit dat-ie kam pioen moet worden. Dezelfde man is bij Telstar blij met een middenmoot-plaats. Dat zegt-ie ook. Dat brengt met zich mee dat de persoonlijke eisen van de spe lers worden aangepast. En je moet mee, want ze hebben advi seurs die het onderste uit de kan halen." Moet de nieuwe Stichting Arbeids bemiddeling Betaald Voetbal meer begrip hebben voor conti- nuiteit? Brox: „We hebben ook te maken gehad met adviseurs van de OOCS, die hadden eveneens ma ling aan de belangen van de voet ballerij. Persten er alles uit wat er in zat. Nee, we hebben geen hoop of verwachtingen. Ik ontken niet dat er bij de nieuwe stichting minder geld aan de strijkstok zal blijven hangen. Vergeet niet dat de ene club met de andere zal moeten blijven praten. Daar heeft die stichting niets mee te ma ken." Hoe bedoelt U? Brox: „Dat vergoedingssysteem, waar ik helemaal niet mee eens ben. Dat vergoedingsbedrag is gebaseerd op het spelerssalaris, dat voor 15 mei door de club moet worden aangeboden. Daar moe ten we vanaf. Zodra er belangstel ling is voor een speler, is onmid dellijk sprake van een gefor ceerde aanbieding van de oude club. De enige bedoeling daarvan is het vergoedingsbedrag op te schroeven. Ik zegje dat zo'n spe ler dan onderbetaald is geweest. Dat vergoedingsbedrag moet ge baseerd zijn op datgene dat er in het afgelopen seizoen door de speler is verdiend. Daar zou iets aan moeten worden gedaan. Het nieuwe aanbod moet los komen te staan van het te vragen vergoe dingsbedrag". ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG AANVANG 19.30 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD ZWEMBAD DE ZIJL De LYCS pleit er voor om het ver goedingssysteem af te schaffen. Brox: „Daar los je niets mee op. De praktijk heeft uitgewezen dat spelers voor wie contractueel een lang vergoedingsbedrag moet worden gevraagd, daar onmid dellijk rekening mee houden in hun persoonlijke eisen. Het geld dat ooit van de club was, wordt wanneer de VVCS zijn zin krijgt, in de individuele sfeer getrokken. De WCS steunt dat." Verklaart u zich eens nader? Brox: „Wanneer je over een mini mum wilt praten mag je niet voorbij gaan aan een maximum. Los van het feit dat een aantal clubs kapot gaan wanneer aan spelers van een c-elftal twaalf a veertienduizend gulden moet worden betaald, hoor je daar ech ter niemand over." Zit het gevaar er niet in dat de top- spelers dan met het zojuist bij de Spaanse kamer van koophandel ingeschreven Inter Football naar het buitenland wordt gedreven Brox: „Dat buitenland doet toch wat het wil. Van my mag het maximum best 125000 of des noods 150000 gulden zijn. Mis schien zou je wat dat betreft zelfs Europees moeten denken. Reg lementen moeten opstellen, waarom niet? Wat Oostenrijk doet is lang zo gek niet. Daar moet de speler 26 zijn om naar het buitenland te mogen. Ik geloof zelfs dat ze er 28 jaar van willen maken. Feyenoord. Boskov heeft, doelend op de Jong gezegd dat de niet aanwezige motivatie te maken heeft met zorgen over de toe komst. Brox: „Het zijn niet de flinksten, die tobben met zo'n situatie. Het zal een geestelijke vermoeidheid zijn, die niets heeft te maken met de situatie van het moment. Ver geet ook niet dat die tegenstander wekelijks zijn mouwen tegen je opstroopt. Veel liever een week later verliest als-ie maar kan zeg gen dat hij van Feyenoord heeft gewonnen." Maar dat heeft altijd voor Feye noord gegolden. Brox: „Toen had je mensen als Is raël, Laseroms, Veldheer, Bos kamp, harde jongens. Die laatste liet Feyenoord zo ver trekken. Brox: „Als club heb je met trainers te maken. Happel was het niet in Geels, Coerver niet in Boskamp. Wanneer zo'n trainer weg is, ben je je speler ook kwy t. De vervan ging van Kristensen is evenmin gemakkelijk verlopen. Die jon gen werd verguisd en gehoond. Ik zeg nog toen-ie weg wilde: je krijgt er spijt van, jij kan niet zonder topvoetbal. Ik kreeg ge lijk, nu zit hij in Berlijn. Is Feyenoord nog altijd steenrijk? Brox: „Wanneer ik dat lees word ik misselijk. Er is opnieuw sprake van een exploitatietekort. Hoe veel? Ik denk net zo veel als vorig jaar, wat komt doordat we twee UEFA-cup-'ronden meer hebben gehad. De reservepot is leeg. Dan kan je zeggen: je moet je vermo gen aantasten, maar ben je daar toe bereid? Dit is een beleids zaak". Waarom doet Feyenoord geen stap terug? Brox: „Je zou eventueel bereid kunnen zijn om bewust een paar jaar niet in de top mee te draaien. Met een aantal jonge jongens ge noegen kunnen nemen met een zesde plaats, het jaar daarop derde te worden en dan opnieuw in de top meedoen Maar zoiets moet je verkopen. Je moet het publiek dan goed voorhouden: daarom doen we dat, we leiden op. Maar hoeveel tijd krijg je? De UEFA is een dictatoriaal gere geerd lichaam. Ik ben er persoon lijk voorstander van om al die Eu ropa Cups op te heffen. Waarom niet de nummers één, twee, drie, vier en vijf van elk land in een poule en hup naast de nationale competitie een Europese. Ben je meteen van dit verfoeide knock out systeem af een club als Feye noord zou in dat geval wat onges toorder kunnen opleiden." Zakt die? Brox: „Hard nodig. Want er komt - wanneer we ongesubsidieerd doorgaan een tijd dat we het in Rotterdam wilden gaan praten van de warme bakker tegen de gloeilampen. Wij hebben nooit een cent gekregen betalen alleen maar. Ik heb dat wel eens meer gezegd, maar het sportpaleis Ahoy' mag wel van gemeen schapsgeld tachtig miljoen kos ten en men is ook nog bereid er jaarlijks vier mjljoen op toe te leggen. Ik blijf daar moeite mee houden maar ook met de schouwburgen. De musicus, die voor een lege zaal speelt en de voetballer die nog altijd duizen den bezighoudt. Leg mij het ver schil maar uit." U hebt een woord als beleid ge bruikt, hetgeen door u als uit voerende macht altijd is verde digd. Soms leek het tegen beter weten in. Brox: „Klopt. Over een jaar kan ik zeggen: jij was de vuilnisman. Ik heb bestuur en spelers altyd be schermd Dat is een stuk van mij n werk. Dat is wel eens moeilijk geweest. Ik heb mijn mond open willen zetten maar dan dacht ik: nee. Dat waren de momenten dat de collectiviteit gevaar liep. Ik heb wel eens tegen de spelers ge zegd: wanneer ik niet in deze functie zou zijn, zou ik je de kleedkamer doortrekken, dat is je geluk. Wel heb ik me voorge nomen om iedereen die een tik- kie naar me uitdeelt, twee dreu nen terug te geven. Wat zo'n Cor van der Gijp er uitkraamt. Nee, dat gevoel is niet te beredeneren, dat is gegroeid. En denk erom ik kryg de gelegenheid om in de publiciteit te komen. Ik weet nog niet of ik het doe: maar zonodig maak ik er gebruik van. Word ik er nog voor betaald ook." Aankopen? Brox: „Noem er maar een op." Komen er bij Feyenoord het ko mendejaar twee kapiteins op één schip? Brox: „Dat zeg jij. We moeten el kaar leren kennen. Stephan zal zich moeten oriënteren, heeft wellicht ideeën. Dat kan zijn aan het scouting-systeem tot aan de administratie toe. Kwestie ook van respect hebben voor elkaar." En daarna? Brox: „Ik blijf werken ik móet. Waarschijnlijk niet opnieuw in de voetballerij, ach ik weet het ook nog niet. Ik heb een goed leven gehad in de voetballerij. Veel meegemaakt. Europa-Cup maar ook een maniak die mijn vrouw belde dat-ie ze kwam verkrach ten. Daar denk ik vaak nog over na. 's Morgens vroeg met mijn hond. In de stilte wanneer je en kel de vogels hoort. Dan denk ik ADVERTENTIE Bezoek zondag a.s. de belangrijke wedstrijd Aanvang 14.00 uur Terrein Boshuizerkade

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15