Doden bij gevechten Pakistan Giscard veroordeelt inmenging in Afrika GUDRUN ENSSLIN I LEVENSGEVAAR Houding Carter tegenover Turkije wordt soepeler VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Argentijnse oppositie bundelt krachten Advocaat van Westduitse anarchiste: Chinese generaals willen betere wapens Lancering raket mislukt ONTVOERING IN NAMIBIË DONDERDAG 21 APRIL 197 ADVERTENTIE KARLSRUHE/STUTTGART/BONN (DPA) - De door de regering aan gestelde verdediger in het proces tegen de Westduitse anarchiste Gudrun Ensslin, Manfred Kün zel, vreest dat Ensslin nog vóór het vonnis zal sterven. In een gis teren uitgegeven verklaring zegt Künzel dat hij het noch met zijn rechtsprincipes, noch met zijn geweten kan verenigen aan een proces verder mee te werken. Hij zei dat Ensslin er zo slecht aan toe is, dat zij waarschijnlijk de dag van het vonnis niet meer haalt. Het proces is in mei begonnen. Sa men met Ensslin worden ook Andreas Baader en Jan Carl Raspe aangeklaagd, allen wegens talrijke zware vergrijpen, waar onder de moord op vijf men- sen.Oorspronkelijk behoorde ook Ulrike Meinhof tot de aange klaagden, maar in mei van het vo rige jaar overleed zij. Officiéél De eigen advocaten van de aange klaagden, Otto Schily en Hans Heinz Heldmann, hebben giste ren bij de staatrechtbank in Bonn een aanklacht ingediend tegen de chef van het kabinet van de bondskanselier Manfred Schüler wegens zijn medewerking aan het afluisteren van gesprekken tussen de advocaten en hun cliënten. Schüler had de beslis sing genomen, dat voor de afluis teractie een deskundige van de geheime dienst ter beschikking kon worden gesteld. De twee ad vocaten hebben al een aanklacht ingediend tegen de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Baden-Württemberg, Karl Schiess, en de minister van Justitie van dezelfde staat, Trau- gott Bender. Heldmann verklaarde dat het af luisteren neerkwam op een prak tische uitschakeling van de ad vocaten. De omstandigheden waaronder de gevangenen den vastgehouden, houden he gevaar in zich, dat het staatsrech terlijke verbod van de doodstra „koud ondermijnd" wordt. Het gerechtshof in Stutt- gart/Stammheim heeft het ver zoek van Manfred Künzel afge wezen. Dit heeft een woordvoer der van het gerechtshof meege deeld. Er werden geen nadere - bijzonderheden bekendgemaakt, De rechtsstaat in de Bondsrepu bliek is naar de mening van de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt niet aangetast na de moordaanslag op de hoogste aanklager Siegfried Buback en zijn twee begeleiders. In een re geringsverklaring over de bin nenlandse veiligheid zei Schmidt gisteren in het parlement dat de rechtsstaat zelfs nog weerbaarder is geworden. In het debat, dat was aangevraagd door de CSU/CDU-oppositie, legde Schmidt opnieuw de chris tendemocratische eisen tot ver scherping van de wetgeving in de strijd tegen het terrorisme naast zich neer. Er moet volgens hem geen net van wetten komen, waarachter de vrijhëid onzich- baar wordt. Na een rustig afwe gen door politici, juristen en va klieden van de Binnenlandse Veiligheidsdienst zouden de in strumenten vna de wet verbeterd kunnen worden. Hij was het wel met de oppositie eens dat onder bepaalde omstandigheden ge sprekken tussen gevangenen en hun verdedigers „bewaakt" moe ten worden. De oppositieleider Helmut Kohl kondigde aan een aantal wet sontwerpen in te dienen die de strijd tegen het terrorisme zou den verbeteren. Hij denkt met name aan nieuwe wetgeving in zake demonstraties en verhoging van minimumstraf voor bepaalde delicten. In sommige gevallen moet het volgens hem mogelijk worden verdedigers uit te sluiten. Ongeveer 50 demonstranten heb ben gisteren in Frankfurt de evangelische Peterskerk ont ruimd die ze vier dagen tevoren hadden bezet uit protest tegen de voorwaarden waaronder de anar chisten van de Baader-Meinhof- groep worden vastgehouden. Dinsdag had het bestuur van de kerk de demonstranten het ulti matum gesteld dat ze woensdag het gebouw moesten verlaten, of dat anders de hulp van de politie zou worden ingeroepen. De de monstranten protesteerden tegen de eenzame opsluiting v leden van de Baader-Meinhof- groep. KARATSJI (Reuter) - Zeker twaalf mensen zijn gisteren gedood bij gevechten in Karatsji tussen voor- en tegen standers van premier Zoelfikar Ali Bhoetto. Er vielen meer dan zestig gewonden. Kunst en vliegwerk •k Gudrun Ensslin Toen een trein in een buitenwijk van Karatsji inreed op aanhangers van het Pakistaanse nationaal ver bond (oppositie), die de spoorbaan hadden geblokkeerd en twee de monstranten doodreed, stak een woedende menigte de trein in brand en probeerde de spoorbaan op te breken. De gevechten van gisteren zijn de PEKING (Reuter) - Chinese mili taire leiders hebben krachtig ge pleit voor betere wapens omdat het land een achterstand heeft bij de bewapeningswedloop. Zij ontvouwden hun denkbeelden in een reeks artikelen geschreven door groepen uit diverse militaire onderdelen, waarvan de inhoud door radio-Peking werd bekend gemaakt. In deze stukken werden bijzonderheden verstrekt betref fende de raketbewapening van de SoWjet-Unie en de Verenigde Sta ten. „Er bestaat de mogelijkheid dat deze landen elk ogenblik een verrassingsaanval op ons doen. Als onze vijanden hun messen scher pen moeten wij de onze wetten", zo werd in een der artikelen gezegd. Waarnemers verklaarden getroffen te zijn door de onomwonden en dringende wijze waarop de militai ren zich hebben uitgesproken over de door hen gewenste modernise ring varf het slecht uitgeruste .volksbevrijdingsleger' dat drie miljoen man telt. De nieuwe mach thebbers onder leiding van partij- Voorzitter Hoea Kwoe-Feng heb ben toegezegd dat de grote muur" - het leger - zal worden opgebouwd. Waarnemers betwijfelen het echter of de Chinese economie na de na tuurrampen en de politieke woe lingen van het afgelopen jaar wel een forse verhoging van de defensie-uitgaven zou kunnen doorstaan. In de artikelen wordt geen nadruk gelegd op het maoïstische denk beeld van een volksleger. Wel wor den uitspraken van Friedrich En gels, een belangrijke medewerker van Karl Marx, aangehaald ter on dersteuning van de wens naar mo derne bewapening. Overigens zijn waarnemers van oordeel dat de artikelen niet be hoeven te betekenen dal er me ningsverschillen zijn binnen de Chinese leiding. ernstigste tussen politieke rivalen sinds het nationaal verbond (PNA) zes weken geleden begon met mas sademonstraties om premier Bhoetto te dwingen af te treden en nieuwe verkiezingen te houden. Volgens het PNA heeft de Pakis taanse volkspartij (PPP) van Bhoetto de verkiezingen van vorige maand vervalst om aan de macht te blijven. Voor heel Karatsji is opnieuw een uitgaansverbod ingesteld. Het ging vanmorgen om zes uur in en blijft tot nader order van kracht. Op 20 maart werd voor een groot gedeelte van dé vier miljoen inwo ners tellende stad een uitgaansver bod afgekondigd, dat gebeurde na gevechten tussen burgers waarbij een twintigtal doden viel. De maat regel bleef twee weken van kracht. In Lahore marcheerden gisteren meer dan twintigduizend PNA- aanhangers door de stad. Velen zwaaiden met messen en schoten in de lucht. Bij een gevecht tussen po litieke rivalen viel dinsdagavond in Lahore één dode. Een lid van het provinciale parlement van Pends- jaab werd gisteren gewond toen een bom in zijn auto ontplofte. De vakbonden in Lahore hebben hun steun uitgesproken voor de PNA. De vakbondsleiders gaven een verklaring uit waarin zij zeiden dat tot actie zal worden overgegaan als Bhoetto niet aftreedt. Men ver wacht dat in navolging van Karatsji nu ook in Lahore stakingen zullen uitbreken. In Rawalpindi was het gisteren eveneens onrustig. De politie maakte gebruik van traangas om een einde te maken aan gevechten tussen PPP-ers en PNA-ers. vliegwerk voor kijken toen dit beeld, dat het voorstelt, naar de rechtenfaculteit van de Columbia universiteit in New York moest worden vervoerd. Uiteindelijk kwam het beeld van het vliegende paard, vervaardigd door de overleden Franse beeldhouwer Jacques Lipchitz, toch op zijn plaats terecht. CAPE CANAVERAL/PARIJS (DPA) - De lancering van de Europese Geos-satelliet is vol gens berichten uit Cape Cana veral een mislukking gewor den. Door een storing in de Delta-draagraket kwam de kunstmaan niet in de bedoelde baan van 230 tot 35.834 kilome ter maar beschrijft zij nu een el lips van 240 tot 10.074 kilome ter. Ook al zal d'e satelliet nog wel wetenschappelijke gegevens kunnen verschaffen dan nog acht men het project mislukt. Door het niet juist functioneren van de derde trap van de draag- raket maakt het toestel niet de vereiste 97 omwentelingen per minuut om zijn eigen as nood zakelijk om hem een goede sta- bilitiet te geven. In kringen van de NASA zegt men dat het de eerste maal is dat een draagraket van het type Delta het laat afweten. In de loop van driejaar heeft de raket al 29 maal feilloos gewerkt. DAKAR, SENEGAL (Reuter) - de Franse president, Valéry Giscard d'Estaingheeft in Dakar verklaard dat Frankrijk het verlangen van Afrika naar onafhankelijkheid steunt en buitenlandse inmenging op dat continent veroordeelt. ADVERTENTIE Giscard d'Estaing Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss- Rosmalen komt 2 dagen naar Lei den om u van deze grandioze ge legenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzkeren van een grandioze hoe veelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de consument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar Hier enkele voorbeelden en prijzen uit 't Service Tapijten b v assorti ment. Nylon vilttegels 40 x 40 cm 0.59 per stuk, in dozen van 50 stuks Idem 40 x 40 zelfklevend 0.89. Dikke hoogpolige tapijttegels 50 x 50 cm in 8 kleuren, los te leggen, per stuk 6,90. Vinyl op vilt, 200 cm breed, 8.95. Nylon vilt 2 m breed per str. m. 9.50 o.a. nylonta pijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29.50 p. str. m. Pr. fraai ge dessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf f 59,- per m. 100% wollen berber 40Ocm breed vanaf 99,- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig tapijt spe ciale prijs 139,- p.m. 400 cm breed. Verdere huiskamertapijten v a. 34,90 39,90 49,90 en., enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72,50 p.m. Deze sublieme verkoop fa- brlekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 22 april van 14.00-18.00 uur en zaterdag 23 april van 10.00-17.00 uur in de Ronniehal, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levenng op la tere termijn mogelijk, betaling ge schiedt na aflevering Voor leggen kunnen wij zorgen. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. Service Tapijten bv Kruisstraat, gem. Rosmalen tel 04192-4098 Hoofd-showroom 1.800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89, tel 04120-22006 OSHAKATI. NAMIBIË (UPI) - Meer dan 100 schoolkinderen van de Ovambo-stam en een niet be kend aantal blanke priesters zijn van de rk missieschool in Onamu- lenga in Namibië (Zuid-West- Afrika) ontvoerd, zo heeft een woordvoerder van het bestuur al daar gisteren meegedeeld. De functionaris zei dat de leerlin gen ontvoerd werden door een groep gewapende guerrillastrijders die hen meenam naar het aangren zende Angola. Onamulenga is een plaatsje bij de grens met Angola. Jannie de Wet, commissaris voor de inheemse volken van Zuid-West- Afrika, zei dat 30 guerrillastrijders van Swapo 120 scholieren en en kele leerkrachten van die school, onder wie een in Nederland gebo ren priester, die werd aangeduid als pater Van Gompel, en twee uit V/est-Duitsland afkomstige pries ters. hadden ontvoerd. Maar Zuidafrikaanse militairen onderschepten een vrachtauto waarin de leerkrachten zaten. Er ontstond een vuurgevecht waarna de guerrillastrijders vluchtten, de onderwijskrachten ongedeerd ach terlatend. Mevrouw De Wet sprak van de grootste ontvoeringszaak tot dus ver. Het betrof 80 jongens en 40 meisjes in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. Op de openingsbijeenkomst van de vierde Frans-Afrikaanse topconfe rentie in Dakar, de hoofdstad van Senegal, zei Giscard: "Op dit conti nent, dat uw continent is, lijkt ons de enig mogelijke weg die weg welke Afrika voor de Afrikanen re serveert". "Elke Afrikaanse staat heeft recht op veiligheid binnen zijn grenzen wat zijn politieke stelsel ook moge zijn". De Franse president beloofde de Franse bijstand aan Afrika voort te zetten ondanks de huidige econo mische vraagstukken in Europa. Frankrijk zou ook deelnemen aan multilaterale hulp, met name van Europese landen. Giscard verwees naar het initiatief van zijn land voor het voeren van de zogenaamde noord-zuid-dialoog en zei: "U kunt verrast zijn door de traagheid rond dit streven. Maar u kent de geduldige vastbesloten heid die Frankrijk aan'de dag legt bij het doorvoeren van noodzake lijke wijzigingen in een econo misch wereldstelsel dat te veel on zekerheden heeft en te oneerlijk is". Frankrijk is bereid samen te werken met al degenen die bezorgd zijn over de ontwikkeling van Afri ka. President Leopold Senghor van Senegal deed in zijn openingstoe spraak de suggestie dat Franstalige landen regelmatig bijeenkomen naar het voorbeeld van de Geme- nebestlanden. Hij zei dat zij krachtig moeten bouwen op de hoedanigheden die hen samenbrengt en dat zij ideolo gieën die verdeeldheid brengen, moeten vermijden. De verenigende factoren zijn "onze economische belangen die samen komen en onze etnische en cultu rele overeenkomsten". Op de con ferentie waaraan behalve de Franse president onder andere tien Afri kaanse staatshoofden deelnemen, zal gesproken worden over interna tionale economische vraagstukken en kwesties zoals de Franse techni sche bijstand aan Afrikaanse lan den. In totaal zijn 19 landen op de tweedaagse conferentie vertegen woordigd. VENDPRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann ROME (Reuter) - Twee van de in vloedrijkste krachten die opposi tie voeren tegen de militaire junta van Argentinië, hebben gisteren in Rome een alliantie aangekon digd in een poging de junta om ver te werpen. De Montoneros, een linkse stads- guerrillabeweging die al een aan tal ontvoeringen op haar naam heeft staan, en minstens een mili taire leider heeft vermoord, heeft haar krachten gebundeld met de authentieke peronistische bewe ging, een verboden partij van linkse peronisten. Samen hebben zij nu de peronistische Montonero-partij gevormd. Zij wil van Argentinië een socialis tische staat maken met vrije ver kiezingen. Als de junta niet op haar eisen ingaat, zal zij gewela gebruiken. Drie van de meest ge zochte mannen in Argentinië, de leider van de Montoneros, Mario Firmenich, naaste medewerker Fernando Vaca Narvaja en de pe ronist Rodolfo Galimberti, waren op de persconferentie in Rome aanwezig. Ook drie bekende ledenvan de pe ronistische beweging waren aanwezig: de voormalige gou verneur Oscar Bidegain, de vroe gere gouverneur Ricardo Obre- gon Cano en Rodolfo Puiggros voormalig rector van de universi teit van Buenos Aires. De twee voormalige gouverneurs vertegenwoordigden de authen tieke peronistische beweging en gaven hun totale steun aan Mario Firmenich als secretaris-generaa. van de nieuwe partij. De leden van de nieuwe partij zei den dat de junta "het land ver kocht heeft". Fermenich ver klaarde tegen verslaggevers dat de bijeenkomst in Rome was ge houden om een grotere bekend heid aan de oprichting te geven De partij kondigde 'een pro gramma van vijf punten aan waartoe de herinstelling van grondwettelijke rechten, rehabi litatie van alle politieke partijen en de vrijlating van alle politieke gevangenen behoren. De arbeiders zouden de produk- tiemiddelen in handen moeten nemen, in samenwerking met de middenklasse en de winkeliers De guerrilla tegen de junta zal in ieder geval doorgaan, zo zei Fir menich. WASHINGTON (UPI) - In kringen rond de regering en het Congres werd gisteren gezegd dat de Ame rikaanse president Carter heeft be sloten het verbod van militaire steun aan -Turkije te verzachten in een poging een doorbraak te berei ken in de onderhandelingen over de kwestie Cyprus. Carter heeft gisteren een delegatie van het Congres van zijn plannen op de hoogte gesteld. Woensdag heeft vice-presdent Mondale een ontmoeting met de leiders van het Congres aangegrepen om een plei dooi voor Carters plan te houden. De Verenigde Staten zouden hun invloed op de onderhandelingen willen vergroten door hun banden met Ankara nauwer aan te halen. De plannen zijn afkomstig van de voormalige staatssecretaris van de fensie Clark Clifford, na zijn reis door Griekenland en Turkije. Be gin mei zal waarschijlijk de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance in Ankara een gesprek hebben met de Turkse on derhandelingsdelegatie. De enige militaire hulp die Turkije op het ogenblik van de Verenigde Staten ontvangt, bestaat uit 625 miljoen gulden per jaar, als een soort pachtvoorde26 Amerikaanse militaire installaties in Turkije. De regering heeft het Congres ge vraagd haast te maken met een vier-jarig defensie-akkoord tusser de VS en Turkije. Hiermee zouder 2,5 miljard gulden gemoeid zijn Het huidige verbod op militaire steun aan Turkije zou onmiddellijk verdwijnen als het nieuwe akkoóra in werking treedt. Turkije kan dar voor 435 miljoen gulden militaire goederen ontvangen. Bovendier zou Turkije dan kunnen rekenen op 4 F4 Phantom-vliegtuigen ter waarde van in totaal 125 miljoer^ gulden. Het verbod op wapenleveranties werd in 1974 ingesteld, nadat Ame rikaanse wapens waren gebruikt bij de Turkse invasie op Cyprus ir de zomer van dat jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9