Alleen schadevergoeding omgekomen kostwinners Nog 3 dogen Boersma: Niet met deze VVD in één kabinet KOFFIEPRIJS WEER OMHOOG Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Schaefer: "Regering Wiegel- Van Agt rampzalig" Anne Vondeling: open brief aan Van Agt Uit in de Randstad DONDERDAG 21 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DRIEEERGEN - Onder het motto 'Mens erger je niet' voert Veilig Verkeer Nederland de komende maanden actie om weggebruikers te bewegen zich minder agressief te gedragen. De start van de campagne, gisteren bij de rijkspolitie in Driebergen, liep enigszins uit de hand. Een agent, die ten behoeve van de foto journalisten met een olifant po seerde (bovenste foto), dreigde op een gegeven moment te worden verpletterd omdat de olifant, in tegenstelling tot het motto van de actie, zich kennelijk aan de hele vertoning begon te ergeren. Het dier liet de voorpoten zakken waarna de oppasser razendsnel moest ingrijpen (onderste foto). Uitkering nabestaanden ramp Tenerife Nederlandse piloten vliegen tegen berg DEN HAAG (SP) - De Nederlandse luchtmacht heeft gisteren bij een botsing in Italië twee jagers verlo ren, terwijl twee andere vliegtuigen van de luchtmacht boven Vlieland op een haar na een botsing in de lucht konden voorkomen. De twee Starfighters van de lucht macht zijn waarschijnlijk tegen een berg, de hoogste in Midden-Italië gevlogen. Beide piloten iijn omgekomen. Het zijn de 29-jarige luitenant P. M. van der Stoop uit Uden en de 28-jarige luitenant J. Spiegelenberg uit Ge- mert. Ze waren bezig met een oefen- vlucht in Italië. Later die dag zou den ze terugkeren naar de Bra bantse vliegbasis Volkel, waar ze dinsdag waren vertrokken. De toe stellen waren uitgerust voor foto- verkenning. Boven Vlieland is gisteren een Northrop-jager van de luchtmacht bijna in botsing gekomen met een één-persoonsvliegtuigje van de marine. Het propellertoestelletje werd net op tijd ontdekt door de straaljagerpiloot, die zijn optrek- manoeuvre na een serie schietoefe ningen kon afbreken. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst mocht het eenpersoon svliegtuigje zich helemaal niet bo ven Vlieland bevinden. Het moet uit de koers zijn geraakt, want het luchtruim boven Vlieland is geslo ten voor alle niet-militaire verkeer. AMSTERDAM (ANP) - De prijs van een pak koffie (250 gram) gaat morgen omhoog met gemiddeld 84 cent. Het ministerie van economi sche zaken in Den Haag is akkoord gegaan met deze verhoging. Dat heeft de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theep akkers in Amsterdam meegedeeld. Volgens de vereniging is de prijs verhoging een gevolg van de ver snelde stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. AMSTELVEEN (SP) - De KLM is van plan om voor de nabestaanden van elk Nederlands slachtoffer van de vlie gramp op Tenerife een individuele schikking te treffen over de schadeloosstelling. De juridische afdeling van de lucht vaartmaatschappij heeft daarbij de opdracht gekregen soepel en coulant op te treden. Men wil in deze trieste zaak niet op honderden of zelfs enige duizenden guldens kijken. De schadevergoedingen zullen worden uitgekeerd ongeacht de uitslag van het onderzoek naar de uiteindelijke schuldige(n) van de botsing tussen de twee jumbo-jets. Uitkeringen kunnen echter alleen worden toegekend aan nabestaan den, in wier onderhoud door het omgekomen slachtoffer werd voor- Op dit moment is er op het hoofd kantoor van de KLM in Amstelveen nog geen enkel officieel verzoek tot schadeloosstelling als gevolg van de ramp op Tenerife ingediend. Maar men verwacht in totaal onge veer honderd schadeclaims in de komende weken. In totaal eiste de ramp 248 Nederlandse slachtoffers. Volgens de zogenaamde Conferen tie van Warschau moeten Europese luchtvaartmaatschappijen een maximale schadeloosstelling ge ven van 58.000 dollar (145.000 gul den), exclusief de gerechtelijke kosten, zonder dat de nabestaan den de schuld van de maatschappij hoeven aan te tonen. Niet automatisch Van een automatische uitkering van de 145.000 gulden aan de nabes taanden van elk slachtoffer is over igens geen sprake. De KLM advi seert nabestaanden om in elk geval een Nederlandse advocaat in de hand te nemen voor de regeling over de schadeloosstelling met de luchtd vaartmaatschappij. De kos ten, dié deze juridische hulp met zich meebrengen, wil de KLM na overleg ook op zich nemen. De KLM is voor het totaal van de schade-uitkeringen aan de nabes taanden van de slachtoffers verze kerd. De verzekeraars hebben de luchtvaartmaatschappij op hun beurt ook weer ruimte gegeven soepel op te treden. De KLM sluit voor zijn gewone passagiers echter nimmer een gewone ongevallen verzekering af. Een aantal omge komen passagiers heeft voor de rampzalige vlucht een particuliere ongevallenverzekering afgesloten. Hun nabestaanden hebben uiter aard recht op de overeengekomen uitkering. De KLM zal uiteindelijk voor de nabestaanden van elk slachtoffer de financiële gevolgen individueel bekijken en dan trachten te komen tot de meest geschikte oplossing. Met name zal gekeken worden in welke financiële positie de nabes taanden van de kostwinnaar ach terblijven. De schadeclaims moe ten binnen twee jaar zijn ingediend. De KLM noemt de hele schade loosstelling een uiterst complexe materie. Rechter Als de nabestaanden niet tot een vergelijk komen met de KLM over de totale schadeloosstelling, dan betsaat de mogelijkheid naar de rechter te stappen. De kans dat de nabestaanden met succes ook nog smartegeld kunnen claimen bij de KLM is vrijwel miniem. Dat kan in ons land alleen aan slachtoffers zelf, bijvoorbeeld als er sprake is van invaliditeit. Bij de ramp op Te nerife kwamen echter alle Neder landers om. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reis varhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. HEERLEN - Aan Wiegel en Van Agt kan het Nederlandse volk het regeren niet overlaten. Een dergelijke regering zou een ramp zijn. Dit zei staatssecreta-( ris Jan Schaefer. Gisteravond' op een verkiezingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid in de Stadsschouwburg van Heer len. Als rechts zou regeren worden aow-trekkers, huurders en mensen met minimumlonen het slachtoffer. Wie WD stemt moet weten dat hij grote kans loopt voor theaterbezoek, bi bliotheek en kleuteronderwijs veel meer te moeten gaan beta len en dat de sociale uitkerin gen ontkoppeld zullen worden van de minimumlonen. Alleen wie bang is voor vernieuwin gen, aldus Schaefer heeft zijn hoop gevestigd op .zakkenrol ler' Wiegel. Over Van Agt zei hij dat die niet naar links of naar rechts wil buigen omdat het maken van een keuze een breuk binnen het CDA betekent. (Van een onzer versslaggevers) WADDINXVEEN - AR- minister Boersma heeft giste ravond tijdens een CDA- komst in Waddinxveen vorige week nadrukke lijk afstand genomen van de VVD. De bewindsman van so ciale zaken zei: "Ik zie mij zeker niet met de huidige WD van Wiegel in één kabinet zitten". Boersma draaide er ook nu niet om heen dat zijn voorkeur uit gaat naar voortgezette rege ringssamenwerking tussen christen-democraten en socia listen. De AR-politicus: "Het kabinet heeft de afgelopen ja ren een beleid gevoerd waar ik mij niet voor schaam. Vier jaar is eigenlijk te weinig om de za ken goed op gang te brengen. Dat is al een voorname reden waarom de samenwerking tus sen CDA en PvdA zou moeten worden voortgezet". Boersma noemde de keus voor de PvdA niet moeilijk "maar dan moet die keuze door de an derwei in redelijkheid mogelijk worden gemaakt". De minister noemde de PvdA-PPR- resolutie met al zijn voorwaar den een dwaze vertoning en had dezelfde betiteling voor de on langs door de PPR aangenomen anti-CDA-resolutie. "Het pra ten met de PvdA wordt waar schijnlijk makkelijker nu de Milieu en politiek DEN HAAG - PPR en PSP zijn de milieuvriendelijkste deelnemers aan de komende Tweede- Kamerverkiezingen. D'66 heeft het bijna even goed voor met het milieu en de Partij van de Arbeid „doet het vrij goed" op milieugebied. Van WD, DS 70, SGP en GPV is op milieugebied weinig goeds te ver wachten. Dat vinden althans de stichting Natuur en Milieu ei) de vereniging Milieudefensie. Die twee instellingen hebben de ver kiezingsprogramma's van de poli tieke partijen vergeleken en een schriftelijke enquête gehouden onder hun belangrijkste kandida ten. PPR voor de oppositie heeft gekozen", vond hij. Overigens gaf Boersma de PvdA nog een stevige veeg uit de pan over de wijze van cam pagne voeren in de losgebar sten verkiezingsstrijd: "De PvdA heeft zich de afgelopen weken bijzonder onheus gedra gen tegenover het CDA waarbij lijsttrekker Van Agt tot mik punt is gekozen. Dat geeft een onnodig verbitterde sfeer. Men doet dat met de bedoeling om tweedracht binnen het CDA te zaaien. Maar dat zal niet lukken. Elke grote partij heeft nou eenmaal zijn vleugels. Het gaat er maar om dat men begrijpt tot één lichaam te behoren". Boersma, die de eergisteren door CDA-collega Van Agt geopperde idee van een natio naal kabinet niet zo zag zitten ("PvdA en VVD sluiten elkaar uit"), merkte voorts nog op te hopen op een korte formatie- periode na de verkiezingen. De minister. "Een lange formatie betekent alleen maar heilloos tijdsverlies". DEN HAAG - Voorzitter Anne Vondeling heeft in een open brief aan CD A-lijsttrekker Van Agt nog eens uiteengezet waarom hij moeite zou hebben met het beëdigen van Van Agt als Kamerlid. In een tweeëneenhalf kantje lange brief schrijft Vondeling dat door de uitspraak van Van Agt dat deze een hekel heeft aan de politiek, de indruk gewekt is dat het niet pluis is in de Nederlandse politiek. De Kamervoorzitter zegt dat het hem diep door zijn ziel snijdt als hij een collega bij herhaling hoort zeggen.dat hij een hekel heeft aan de politiek. "Van een beoefenaar van het recht, van iemand die al bijna zes jaar minister is, die er terecht trotst op gaat dat hij heeft geholpen het recht dichter bij de burgers te brengen, van zo iemand, lijsttrekker van een nieuwe groepering, begrijp ik dat niet", aldus Vondeling. Vondeling blijft bij zijn uit spraak, dat hij moeite zal heb ben met Van Agt. Andriessen: progressieve concentratie op zijn rug DOETINCHEM - „De progres sieve concentratie in ons land, die heeft geprobeerd de chris tendemocratie tot verdeling te brengen, ligt volledig op zijn rug. Die progressieve concen tratie stelt niets meer voor, be staat niet meer", aldus gistera vond KVP-fractieleider And riessen in Doetinchem bij de start van de CDA- verkiezingscampagne in Geld erland. Hij stelde dat D'66, door de overige progressieven eerst „op de schroothoop gegooid", zich nu zelfstandig opstelt en dat het met die partij volgens de opin iepeilingen ook nog wel wat wordt. De PPR heeft zich zater dag in feite losgekoppeld van de grote broer, de PvdA. De tactiek van de progressieven om de christendemocratie te verdelen staat volgens Andriessen voor een „volledig failliet". AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 24 apr. 20.15 uur, Tamas Vassary, piano; 26 apr. 20.00 uur, concert door de oratoriumver. Zang en vriendschap en het Randstad Kamerorkest; 27 apr., 12.30 uur, Harmen van Vliet, orgel. Kleine zaal: 22 apr., 20.15 uur, Pascal Devoyon, piano; 23 apr., 20.00 uur, pianoconcert door leerlingen van Karei Hüsum; 27 apr., 20.15 uur, Jean Fransen, piano; 28 apr., concert door het Amadeus kwartet. Stadsschouwburg: 23 en 28 apr., 20.15 uur, Publiekstheater met "Medea"; 22 en 26 apr., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "l'Ormin- do". Centrum Bellevue: 24 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Van de koele meren des doods" van Frederik van Eeden; 23 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "De lamp hangt scheef'; 26 apr., 20.30 uur, Poëzie Hardop; 27 en 28 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Spiegels". Klein Bellevue: 22 t/m 28 apr. (beh. 25 apr.), 20.30 uur, Frans Halsema met zjjn programma "Ik, ik en nog eens ik". Nieuwe de la Mar: 22 t/m 28 apr. (beh. 25 apr.) 20.15 uur, "Liefde half om half' blijspel met o.a. Ko van Dijk, Pleunie Touw en Jeroen Krabbé. Frascati: 22 t/m 28 apr. (beh. 25 apr.), 20.15 uur, Funhouse met zijn nieuwe programma "Alter eight". Tingel Tangel: 22 t/m 28 apr., 20.30 uur, Jan Blaaser solo "Bruin- brood". Waalse Kerk: 22 apr., 20.15 uur, "Orgelwerken van J.S. Bach" met Bernard Winsemius, orgel en het Cappella Amsterdam o.l.v. Jan Boeke. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 22 apr., 20.15 uur, toneelgroep Theater met "Dorp in opstand" van De Vega; 23 apr., 20.15 uur, Opera Forum met "Die lustige Witwe" van Franz Lehar; 24 apr., 14.00 uur, ballet matinee door leerlingen van de balletschool van Marijke van Weer den; 26 apr., 20.15 uur, concert door John McLaughlin en Shakti; 28 apr., 20.15 uur, de Prospect Theatre Company met "Saint Joan" van G.B. Shaws. De Doelen: Grote zaal: 22, 26 en 27 apr., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 23 apr., 20.15 uur, optreden van de George Baker Selection en Lee Towers and his Big Band; 24 apr., 14.15 uur, concert door het Residentie Orkest; 25 apr., 20.15 uur, zangmanifestatie met 52 koren; 27 apr., 12.45 uur, koffieconcert door het Ned. Kamerkoor. Kleine zaal: 22 t/m 24 apr., 20.15 uur, Louis van Dijk en Jules de Korte "Samen"; 24 apr., 11.00 uur, recital door de contrabassist Anthony Woodrow, Anner Bijlsma, cello en Jennifer Woodrow, piano; 26 apr., 20.15 uur, concert door het Amadeus Kwar tet; 28 apr., 20.15 uur, recital door de harpiste Teresa Rieu en Ray mond Delnoys, fluit. Luxor Theater: 22 t/m 24 apr., 20.15 uur, de revue "Lach om het leven" met o.a. André van Duin en Corrie van Gorp. Hofpleintheater: 22 t/m 24, 26 t/m 28 april, 20.15 uur, "Spelender wijs", blijspel van Roger Hanin. Piccolo Theater: 22 apr., 20.30 uur, "Witte nachten" van Dostojefski; 27 en 28 apr., 20.30 uur, Mimegroep Waste of Time met "Green Hills of Home". De Lantaren: 22 apr., 20.30 uur, het Onafhankelijk Toneel met "The importance of being Earnest", van Oscar Wilde; 23 apr., 20.30 uur, Muziektheater. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 22 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Maria Stuart" van Friedrich Schiller; 23, 24 en 28 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Lorenzaccio" van Alfred de Musset; 24 apr., 14.15 uur, Basilio danzas de Espana; 25 apr., 20.15 uur, toneelgroep Globe met "Burgermansbruiloft'' en "Licht in de duisternis" van Bertolt Brecht; 26 en 27 apr., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Der Vogelhandler". HOT-Theater: 22 apr., 20.30 uur, de Theaterunie met "Witkacy", satirische komedie; 23 apr., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Emi granten" van Morzek; 24 apr., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Piccolo en de vogel Papalibre"; 25 apr., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Grote M en kleine M"; 27 en 28 apr., 20.15 uur, Nieuwe Komedie met "Wonen of wijken". Appeltheater: 22,23 en 28 apr., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De Storm" van Shakespeare. Congresgebouw: 22 (jeugdconcert) en 23 apr., 20.00 uur, concert door het Residentie Orkest; 24 apr., 20.15 uur, optreden van Shirley Mc- Laine; 25 apr., 20.15 uur The Prospect Theatre of London met "Saint Joan" van G.B. Shaw; 28 apr., 20.15 uur, Simone Rooskens en Luc Lutz in "Hou jij nou van mij of ik van jou". Circustheater: 22 t/m 24 apr., 20.15 uur, Neerlands Hoop Interieur met Bram Vermeulen en Freek de Jonge. Diligentia: 23 apr., 20.00 uur, Albarta de Groot, alt m.m.v.Thea Roos, piano; 24 apr. 14.30 uur, Jeremy Menuhon, piano; 28 apr., 20.15 uur, optreden van King's Galliard. Theater in de Steeg: 22 en 23 apr. 20.30 uur, solocabaret Hille de Jong, m.m.v. Jose Kerremans, piano; 24 apr., 20.30 uur, café chantant met Maijol Flore; 25 apr., 20.30 uur, het Residentie Strijkkwartet. Theater Pepijn: 22 en 23 20.30 20.30 uur, optreden van de folk- en blueszanger Colin Scot. LEIDEN Leidse Schouwburg: 22 apr., 20.15 uur, Robert Longen Nelleke Burg "En dat is twee"; 23 apr., 20.15 uur, "Bitter Lemon", komedie van Dimitri Frenkel Frank; 25 apr., 20.15 uur, toneelgroep Centrum met "De lamp hangt scheef'; 27 en 28 apr., 20.15 uur, cabaret Don Quis- hocking met "Afscheidstoernee 1". LAK-Theater: 22 en 23 apr., 20.15 uur, "Pompeuze puinhoop"; 24 apr., 15.00 uur, "LAK houdt open huis", gevarieerd programma voor jong en oud; 27 apr., 20.15 uur het Werktheater met "Je moet ermee leren leven"; 28 apr., 20.15 uur, concert door het Aemstelkwintet, fluit, hobo, klarinet en hoorn. Stadsgehoorzaal: 26 apr., 20.15 uur, concert door het Residentie Orkest o.l.v. Uri Segal; 27 apr., 20.15 uur, concert door het Geweste lijk Orkest en het Toonkunstkoor. Groene Kerkje, Oegstgeest: 24 apr., 14.00 uur, concert door het Men delssohn Trio. ALPHEN Adventskerk, Julianastraat: 22 apr., 20.15 uur, orgelconcert door Willem Hendrik Zwart. De Bron, Troubadourweg: 22 apr., 22.00, film "Women-under the influence"; 24 apr., 12.30 uur, koffieconcert door Quadro Hotteterre. Madonna, Pr. Hendrikstraat: 23 apr., 20.00 uur, optreden van de groep "Spirit of St. Louis". Midas, Veldbloemweg: 23 apr., 21.00 uur, optreden van de groep Radar. Snel nog even al die gezellige ni meubelen, doe-'t-zelï. tuin. toerisn vissportmanifestatie, mode en not De Huishoudbeurs is'n gebeurter r iedereen, jongen oud. Dagelijks an 10.00 -17.00 en van 10.00 - 22.:)<) uur. Op zondagen 's avonds gesloten. Kntree: 6.- p.p. Kinderen en groepen boven de 25 personen 2.- korting p.p. Gratis parkeren! 32e Internationale Huishoudbeurs «Til 15t/m 24april '77-RAI Amsterdam !£2 ,9w//i ck(/eze//kje /ueuwtjejzie/i.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7