"Winkeliers willen eerlijke kans" ECHTPAAR DIT WARMOND SPEURT HALVE WERELD AF NAAR MINI-EZELS Ledental NUT groeit Hechtere samenwerking dierenbeschermers PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 21 APRIL 1977 Uitspraak volgende week donderdag OUDE WETERING - Over precies één week (vol gende week donderdag om kwart voor tien) we ten de middenstanders uit Alkemade waar ze aan toe zijn. Dan zal mr. Blaauw, president van de Haagse rechtbank, uitspraak doen wie het nieuwe winkelcentrum aan het Meerkreukplein in Oude Wetering omstreeks juni mag bemannen: de plaatselijke winkeliers of de supermarkt Di- gros. Drie middenstandsverenigingen (uit Rijpwetering, Oude Wetering en Roelofarendsveen) eisten giste ren dat zij voorrang zouden krijgen als de winkelruimten straks moe ten worden verdeeld. Mr. Blaauw zal moeten uitmaken of de ge meente Alkemade destijds „harde" afspraken heeft gemaakt over die verdeling of dat er slechts een wens is geuit om rekening te houden met de belangen van de dorpswinke liers. „We willen een eerlijke kans", zo hield mr. Geelkerken, de pleiter van de middenstanders, de rechter voor. „Er moet een stokje voor ge stoken worden dat Digros zo maar in het winkelcentrum trekt". Volgens zijn zeggen bracht de me dedeling dat het hele complex aan Digros was verhuurd, grote beroe ring teweeg onder de winkeliers. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond werd ingescha keld. Door het optreden van dit in stituut is er enige maanden geleden beslag gelegd op het onroerend goed: de bouw gaat gewoon verder, maar niemand mag erin trekken voor de rechter een uitspraak heeft gedaan. Verantwoord Het KNOV heeft ook een onder zoek gedaan of het nu wel zo nodig is, dat de plaatselijke middenstan ders het centrum gaan exploiteren. Hieruit is duidelijk naar voren ge komen, dat er voldoende kapitaal is om een zaak in het winkelcentrum te drijven. „Het is niet alleen eco nomisch verantwoord, maar er zijn ook voldoende winkeliers om die 1465- vierkante meter vloeropper vlakte te bezetten", aldus mr. Geel kerken. Het alternatief is echter wel, dat die winkeliers die naar de nieuwe om geving zouden verhuizen, wel hun oude bedrijfje moeten sluiten. Als zij op beide plaatsen hun activitei ten zouden voortzetten, dan zou er sprake zijn van overbewinkeling. „Als de winkeliers uit Alkemade niet in het centrum komen, zal een aantal bedrijfjes moeten sluiten terwijl andere het zeer moeilijk zul len krijgen", meende mr.Geelker- ken. Wanprestatie Het optreden van De Joode, die overigens niet op de zitting was verschenen omdat hij op dit mo ment in een ziekenhuis wordt ver pleegd, noemde de Leidse advocaat een „wanprestatie". Hij heeft de grond verkocht zonder haar eerst aan de gemeente aan te bieden. „Mr. Geelkerken vertelde dat een zoon van De Joode hem dit had meegedeeld. De notaris, die de transactie had geregeld, had ge steld „dat de gemeente geen sanc ties had bepaald". „De gemeente staat hier niet, om dat zij vindt dat de middenstanders eerst maar eens moeten zien hun eigen boontjes te doppen". Mr. Geelkerken zei dat het Centraal Burgerlijke stand Financierings Instituut wist dat de grond niet mocht worden verkocht. „En toch heeft het dit gedaan. Dat is onrechtmatig handelen". Uithaal De gemeente Alkemade werd op de vingers getikt door mr. Ver meulen, de advocaat van het Cen traal Financierings Instituut. Hij Door Jan Westerlaken beweerde dat zij wel degelijk op de hoogte zou zijn, dat De Joode de grond aan het Meerkreukplein had verkocht aan het CFI. „We moeten in de gaten houden dat het hier niet gaat om een paar winkeltjes. Het is altijd de bedoeling geweest dat er een supermarkt zou komen met wat winkels. Daar heb je een kapi taalkrachtige onderneming voor nodig". VOORSCHOTEN - '"t Nut maakt in Voorschoten nog steeds een bloeitijd door. Zelfs na een scherpe controle op de betaling van de con tributie zijn er nóg 1010 gezinnen lid. De activiteiten hebben zich in de laatste jaren allereerst gericht op het vormings- en ontwikkelings werk. Vooral de cursussen voorzien in een merkbare behoefte. Hoewel "'t Nut" allerminst een zui- ontspanningsvereniging ge noemd kan worden, zal ook in het nieuwe programma weer ruim aandacht besteed worden aan to neel, cabaret maar ook muziek. Het bestuur werd tijdens de giste ren gehouden ledenvergadering te ruggebracht tot vijf leden. Dat is het minimum volgens de statuten. Een klein bestuur is werkzamer. Wel zal een adviesraad opgericht worden. Deze zal gevraagd en on gevraagd adviezen kunnen uit brengen en zal bemand worden door enige oud-bestuursleden en deskundigen. Mevrouw Th. J. Veldhuyzen van Zanten-Roest van Limburg werd benoemd tot erelid van het depar tement Voorschoten. Langdurig werd gesproken over de intrekking van de rijkssubsidie aan het hoofdbestuur van '"t Nut". Voorschoten meent dat het hoofd bestuur een duidelijke functie heeft zeker voor die afdelingen die klein zijn. Wel wordt er van het hoofdbestuur verwacht dat het iets meer aan de weg gaat timmeren, waardoor ook de buitenstaander begrip kan krijgen voor de nood zaak van een centraal hoofdbes tuur. Beweerde mr. Geelkerken dat als Digros zou komen er dan sprake van overbewinkeling zou zijn, mr. Vermeulen bestreed deze stelling. StCHTO Rapporten zouden hebben aange toond dat er in Alkemade onder- bewinkeling is. „Er zijn te weinig winkels om te voorzien in de be hoefte van een groeiend Alkemade. Een groot aantal inwoners winkelt wekelijks in Leiden of Alphen". Ook hier komt schijnt het nogal eens te ontbreken in Alkemade. Ik heb de indruk dat de winkeliers het winkelcentrum helemaal niet zo graag willen. Ze sluiten niet zo gauw hun gemoder niseerde zaakje om dan naar een andere, buiten de bebouwde kom, plaats te verhuizen". „Knullig" en „vaag" noemde hij de wijze waarop de gemeente Alke made te werk was gegaan. „Tegen een belegger kun je toch moeilijk zeggen je moet zus of zo te werk gaan?" Afwijzen Mr. Vermeulen vindt dat de mid denstand in Alkemade op rozen zit. „En als er dan plotseling een mo derne supermarkt komt, voelt men zich bedreigd. Dat zou ik ook, als ik daar een slagerij had. Er is nog een andere groep: de burgerij. Zij heeft belang bij gezonde concurrentie en goede service. En aan dat laatste Mr. Vermeulen had de indruk dat er sprake is van een geweldige storm in een glas water. „Ik geloof dat er maar weinig middenstanders zijn die er zich echt willen vestigen". Het liefst had hij alle middenstan ders naar huis gestuurd. „De ge meente had hier moeten zitten, en niemand anders. De vordering die is ingesteld moet worden afgewe zen. De middenstanders hebben geen enkel recht verworven. De enige die recht heeft is de gemeen te. Ik vind het dom van de winke liers dat zij hier naar toe zijn geko men om de kastanjes uit het vuur te halen", aldus mr. Vermeulen. „Digros heeft met die hele zaak niets te maken. Daarom moeten alle vorderingen worden afgewe zen". Dit zei mr. Van Santen, die namens de supermarkt optrad. Alle voorbereidingen heeft het be drijf al getroffen om binnenkort in Oude Wetering aan de slag te kun nen gaan: er is personeel aange trokken en de bevoorrading is ook al geregeld. In het complex van Di gros zou een ruimte worden inge richt voor een slager en een bakker. Twijfels had mr. Van Santen over ae stelling of er inderdaad een overbewinkeling zou ontstaan als Digros zich in het winkelcentrum zou vestigen. „Ik betwijfel dit. De vestiging van Digros zou eerder tot gevolg hebben dat er meer mensen naar het dorp komen om hun spul letjes wat goedkoper in te slaan. Er is echt geen behoefte aan dat de be staande winkels naar het centrum worden verplaatst; er is eerder be hoefte aan een supermarkt. Zij zal zeker geen schade aan de plaatse lijke middenstand toebrengen". Mr. Van Santen vertelde dat Digros van zeker één winkelier weet dat hij zich niet aan het Meerkreukplein zal willen vestigen. Hij heeft zich wel als gegadigde aangediend. Omdat hij bang is voor concurren tie. „Als puntje bij paaltje komt, trekt die man zich terug". Brieven Mr. Geelkerken toonde nog enkele brieven aan plaatselijke midden standers. Hierin werd ook gespro ken over voorkeur. Maar op dat moment was heel het centrum al aan Digros verhuurd. De beide an dere advocaten wisten van niets. OEGSTGEEST - Nog dit jaar mag verwacht worden dat er een hech tere samenwerking tussen enkele regionale dierenbeschermingsor ganisaties komt. Dit viel op te ma ken uit de woorden van de voorzit- de dierenbescherming Oegstgeest/Sassenheim de heer H M. Reiling tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering. Binnen het gebied van de gemeen ten Warmond, Voorhout, Rijns burg, Sassenheim en Oegstgeest zal het bestaande dierentehuis "Dé Postbrug" fungeren als opvan gcentrum. Naast dit aspect houdt deze toekomstige samenwerking ook financiële gevolgen in. De ver eniging hoopt dat per gemeente een bedrag van twintig cent per inwo ner zal worden afgestaan aan de dierenbescherming. Het aldus ver kregen bedrag wordt op de eerste plaats .besteed aan de nog immer oplopende exploitatietekorten van de Postbrug, jaarlijks circa ,10-000 gulden. Wat betreft de activiteiten het afge lopen jaar van de vereniging nam, zo werd de vergadering meege deeld, vooral de opvang van de zwerf- en afgestane dieren een grote plaats in. "Dit aar^tal stijgt elk jaar. Een trieste ontwikkeling en welhaast een welvaartsverschijnsel aldus de heer Reilingh. Hij kon digde aan dat in het vervolg "om de geboorteregeling voor huisdieren" enigszins in goede banen te leiden alle dieren die in het dierentehuis worden gebracht (zwerf en af standshondjes en katjes red.) zullen worden gesteriliseerd dan wel ge castreerd". "Overigens wordt er binnen ons gebied absoluut geen enkel gezond dier afgemaakt. We trachten hoe dan ook en gelukkig vrijwel altijd met succes, een goed tehuis te vin den." In het komend jaar zullen er tevens nog veranderingen worden aange bracht in het dierentehuis en de aangrenzende woning. In 1976 is daar een begin mee gemaakt maar thans bestaat een dringende be hoefte aan een aparte quarantain eruimte voor honden en een nieuw kattenverblijf, zo bleek uit het overzicht. Met de verbouwing is een bedrag gemoeid van ongeveer 40.000 gulden. De dierenbescher ming Oegstgeest/Sassenheim heeft daartoe een apart fonds in het leven geroepen om zo min mogelijk aan spraak te hoeven doen op het eigen vermogen van de vereniging. LEIDEN - Geboren: Said z.v. M. Aham- dan en A. Amenchar, Tamara d.v. J. A. M. Rietveld en E. J. Bosch, Maurice z.v. F. v. Delft en K. P. Zuijderduyn, Marcel z.v. H. Wolting en C. D. Kagenaar, Corne lls z.v. D. v. Rijn en C. v.d. Plas, Mariska d.v. M. Smit en H. S. Kerdyk, Christina M. d.v. P. J. J. Popma en A. A. W. Ooster huis, Monique d.v. H. Ketting en G. Borsje, Natascha d.v. J. Maaskant en C. W. v.d. Zwaan, Bram z.v. G. v.d. Kooy en M. J. Schroot, Jeroen A. z.v. C. A. Slag boom en A. M. v. Dorenmalen, Arie J. z.v. J. W v. Wolferen en C. Kuijt, Richard z.v. A. t Duijvenbode en A. G. M. Mooije- kinfl, Petra d.v. A. J. Troost en W. G. Veldkamp, Robin M. z.v. P. Luijer en A. F. Theebe, Monya d.v. M. Tahiri en N. Moufki, Mireille d.v. G. Blyleve en F. Vink, Marco V. z.v. J. P. Dongelmans en E. C. Koelewijn, Remco z.v. W. v.d. Wijn- gaart en M. J. A. Haarlemmer, Mike z.v. J. Dorrestijn en A. M. Zaal, Paul P. z.v. P. C. Krul en G. J. Colyn, Chantal M. E. d.v. F.J.A. Beek en H H. Koen, Rudy z.v. C. Zwanenburg en T. B. Theunisz, Bianca J. C. d.v. C. Guyt en G. C. Reyngoud, Sanne H. A. d.v. P. Reyngoud en H. B. G. M. v.d. Krogt, Ilse E. M. d.v. J. T. G. Slootbeek en J. C. P. M. v.d. Eerg, Anje M. H. d.v. E. L. Plug en H. J. Klompien, Heidi dr v. J. Groenendijk en M. A. Stra- vers, Gideon z.v. J. K. Boer en G. A. Heijmans, Cyril P. z.v. P. v. Berge Hene gouwen en M. J. L. v. Gheluwe, Edwin z.v. D. Wetselaaren J. M. Siebert, Antoon z.v. A. Siera en P. Buijn, Cornelia A. M. d.v. J. P. Peeters en A. Vrolijk, Andréz.v. J. Muezerie en C. Garcia Canalle. Getrouwd: L. P. Otto en H. J. Meijdam, C. W. Peet en W. Cuvelier, J. F. Verlinde en N. v. Dijk. Overleden: W. Mollema (1886) man, D. L. Barthen (1886) man, K. Zuurmond (1904) man, G. M. Wilhelmus (1916) echtg v A. G. Wassenaar, B. Chaudron (1885) man, A. J. M v.d. Lans (1937) man, B. Groot (1894) geh. gew. m. C. Kulk, C. L. J. La- man (1911) man, W. Momberg (1911) man, S Sirag (1900), J. M Brugman (1890) geh. gew m. W. J. M. Uittenhout, S. Zwart geb. 1904, man, G. J. Bromelow geb 1927 geh. gew. m. J. J. v. Went, JG. Hollander geb. 1915, man. Met zijn privé-boot, een 22 meter lang voormalig Engels marinevaartuig, blijft het Warmondse echtpaar Van Dieten voorlopig koers zetten naar onbekende oorden. Net zolang tot de diersoort is gevonden waar het tweetal nu al een paar jaar intensief naar speurt. Ze zijn op zoek naar mini-ezels. Drie jaar geleden tikte de 'vrouw des huizes in eën Ne derlandse kinderboerderij een exemplaar op de kop. Als veijaardagscadeau voor haar dochtertje. Ze raakte zo gefa scineerd door het parmantige viervoetertje dat ze niet alleen een studie van mini-ezels is gaan maken, maar ze nu ook wil gaan fokken. Het probleem is alleen dat de exemplaren die ze zoekt uit erst dun zijn gezaaid. In Ne derland heeft ze sindsdien nog alleen een tweede kun nen achterhalen. Aan meer is .ze niet kunnen komen. Daarom gaat ze er in het bui tenland naar op zoek. Het omgebouwde marinevaar tuig, voorzien van een extra dik pantser, heeft Frankrijk als thuishaven en is uitgerust met een complete stal, die tot nu toe ongebruikt is geble ven. Want het speurwerk langs talloze kusten heeft nog niets opgeleverd. In Corsica bijvoorbeeld deed het echt paar alle havens aan om van daaruit per auto het binnen land in te trekken, op zoek naar mini-ezels. Maar zonder In Salami Mevrouw Van Dieten zei mij: "De ezel als lastdier is zelfs op Corsica zo goed als verdwe nen. Het eiland heeft nu prachtige wegen. De boeren hebben hun ezels ingeruild voor deux-chevaux. En de dieren die men er nog fokt worden als ze drie maanden oud zijn geslacht en in de sa lami verwerkt. Als lekkernij Het Warmondse echtpaar richtte de steven ook richting L'Asinara, een streng be waakt gevangeneneiland ,waar hoofdzakelijk leden van de mafia hun straf uitzitten. Op het eiland hebben de ge vangenen gezelschap van een paar honderd witte mini- ezels, de enige plek ter wereld waar. dit soort veelvuldig ^.voorkomt. D'é Van Dieten's hadden er hun zinnen op gezet er één aan boord te kunnen nemen, maar dat kregen ze niet voor elkaar. Op de eerste plaats om dat ze met hun boot het ge vangeneneiland niet dichter dan tot 1000 meter mochten naderen en bovendien, omdat door de Siciliaanse overheid is bepaald dat geen van de half in het wild levende zeld zame mini-ezels (zo'n tachtig centimeter hoog) van het ei land mag. De Warmondse: "Het is me toen nog wel gelukt contact te leg gen met de gevangenis directeur, maar die was niette vermurwen". Bosbrand "Toch hoop ik dat het mij ooit zal lukken er één daar van daan te halen. Al was het al leen maar om te voorkomen dat bij een grote ramp op dit eiland alle exemplaren om zouden komen. En dat is niet denkbeeldig. Op het moment dat wij met de boot voor het eiland lagen brak er op de berghelling een grote bosbrand uit. Als die ezels toen door het vuur zou den zijn ingesloten, was er nu niet één meer in leven ge weest". De volgende grote reis van het echtpaar Van Dieten is rich ting Nepal. Een buurman in Warmond. kinderchirurg Noordijk (één van de organi satoren van de Himalaya- expeditie) heeft er daar op zijn reizen een stuk of wat ge signaleerd. Eind dit jaar gaan ze er per vliegtuig naar toe om er één of meerdere naar Nederland te halen. In dat vliegtuig zullen speciale voorzieningen wor den getroffen om de mini- ezel(s) heelhuids over te krij gen. De twee ezels die nu in War mond vertoeven hebben de ruimte. Ze leven er als vor sten. Vlak voor de riante wo ning van de Van Dieten's aan de Leede, is voor hen een om heind dierenparkje aange legd. Ongeveer zo groot als een half voetbalveld. Er staat een zeven meter lange houten keet op, die is omgebouwd tot nachthok en voeropslag- plaats. De enige concessie die de mini-ezels hebben moeten doen is hun zee van ruimte de len met een wat grotere ezel, een paar graspollen groot ko nijn en een gans. Dus er kun nen er nog wel wat bij. Don Quichotte en Dapple, zoals het mini-duo is gedoopt, zijn ook welkom in de riante huiskamer van het War mondse echtpaar. Regelma tig ravotten ze er met de kin deren of rollebollen wat over het grote huiskamertapijt. "Ze doen geen mens kwaad", zegt de vrouw des huizes, "mij hebben ze maar één keer een trap met de achterpoten gegeven. Nadien zijn ze nooit meer lastig geweest". De twee mini-ezels zijn nu drachtig van de mini-ezel- hengst die in bezit is van het dierenpark Amersfoort (het Warmondse echtpaar heeft er veel geld voor geboden maar het dier niet kunnen kopen). Vlak naast het huis is een De ezels bij de familie Van Dieten leven als vorsten. Ze struinen af en toe ook door de huiskamer rond "kraamkamer" aangelegd. Een houten schuurtje, voor zien van de nodige comfort zoals een automatische drinkbak en wat ruiven. In mei, zo is de planning, is de blijde gebeurtenis. Waarom spaart het Warmondse echtpaar geld noch moeite aan de zakformaat-ezels? Me vrouw Van Dieten zegt: "Over de ezel bestaan nog altijd misvattingen. Het zouden domme dieren zijn die alleen nut hebben als lastdier. Ik wil het tegendeel bewijzen. Dat ze wel degelijk intelligent zijn. Koppig Dat hun koppigheid alleen te maken heeft met het feit dat dingen waarvan ze vinden dat het niet direct noodzake lijk is om te doen, ook niet doen. En ik wil bewijzen dat ze goed met mensen kunnen omgaan en dat hen ook veel aan te leren is. Binnen een maand had ik het bijvoorbeeld voor elkaar dat ze het commando "liggen" opvolgden". "Aantonen wil ik ook dat de mini-ezels geweldig geschikt zijn als huisdier. Je hebt er geen centje last van. Ze zijn zo gewillig als wat. En ze worden natuurlijk erg oud. Tot tach tig jaar. Welke hond kan daar aan tippen?"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4