aan Breestraat Begint -eind mei Opgezette dieren in depot museum Gemeente: Niet ten koste van een goedkope woning Bloemist Van Veen strijdt voor uitbreiding winkel IN VEERTIEN LEIDSE BUURTEN EN WIJKEN FEES T OP KONINGINNEDA G 85.- 369.- Samenwerking tussen YYD en CDA moeizaam KentüColijn? Husqvarna GRASMAAIER IL 19'ftQNDERDAG 21 APRIL 1977 oteïïss tings- #1 tepel- Tiiek- thea-LEIDEN - Eind mei kan de eerste spa de grond in voor de kof- reconstructie van de Breestraat. De gemeente hoopt dat het roep werk uiterlijk eind september rond is. Het gedeelte tussen 'Koornbrugsteeg en Gangetje zal dan voorzien zijn van t 66, nieuwe riolering en een gewijzigde wegindeling met bre- Pee'-dere trottoirs. Tijdens de presentatie van deze plannen gis- 'ana teravond in het stadhuis gaven de aanwezige winkeliers omo- blijk van hun grote wantrouwen: „Ik ben geen ingenieur, maar ik weet wel dat er niets van terecht komt". Voorzitter 33, van Egmond van het Leids City Centrum toonde zich op teel het eind van de avond „een beetje geschokt" over het „be schamende" optreden van wethouder Waal (stadsontwik- Clos keling). Llate- In januari heefl de gemeenteraad ad, 8 het besluit genomen dat het laat- ste deel van de Breestraat op ilma- proef gerecontrueerd wordt; al leen bussen, fietsers en bedie- ider- nend verkeer kunnen dan nog. 1GC. gedurende een half jaar. gebruik lijke maken van het deel Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gan- 150, getje. Trottoirs Bij de proefreconstructie zullen aan weerskanten de trottoirs ver breed worden tot een minimale breedte van 2,50 meter in het smalste gedeelte. Deze trottoirs zullen uitgevoerd worden met kleine rode klinkers. Aan de zijde van de marktenroute komt een laad-en-losstrook, terwijl aan de andere zijde een fietsstrook aan gelegd wordt, allebei eveneens met rode klinkers. Paaltjes mar keren de overgang van het iets hoger gelegen trottoir naar de rij baan. lussen fietsstrook en laaa- en losstrook komt de 3,25 meter brede busbaan. Vanaf de Koorn brugsteeg tot halverwege wordt de- busstrook uitgevoerd met grote gele klinkers. Om het ver schil in trillingen te kunnen me ten worden drie verschillende funderingen toegepast: zand, slakken en klinkers. De reste rende helft tot het Gangetje zal geasfalteerd worden. Botermarkt Voor de werkzaamheden in de Breestraat beginnen, zal er op de Botermarkt een asfaltlaag wor den gelegd. Er komt een snel heidsbeperking tot dertig kilo meter voor de bussen die gedu rende de werkzaamheden in twee richtingen over de Botermarkt zullen rijden. Vanaf de Koornbrugsteeg zal de Breestraat stukje bij beetje on derhanden genomen worden. Midden in de weg wordt in ge deeltes de nieuwe riolering ge legd, en tegelijkertijd worden daar dan de nieuwe, bredere trot toirs aangelegd. Na het leggen van de riolering wordt de rijbaan voorlopig weer bestraat met het oude profiel. Als zo de hele riole ring gelegd is met de nieuwe trot toirs wordt het oude voorlopige wegdek vervangen door het Met deze aanpak, waarbij het werk zich als het ware verplaatst vanaf de Koornbrugsteeg tot aan het Gangetje, denkt men de bereik baarheid van de winkels voor de klanten en het bedienend verkeer het beste in stand te houden. Ge durende de bouwvakantie zal het werk drie weken stil liggen, maar het wegdek blijft dan wel berijd baar. Te allen tijde kan men de panden aan de Breestraat aansluiten op het nieuwe riool. Alleen het trot toir hoeft dan opengebroken te worden omdat de aansluitingen van het hoofdriool tot daar gelegd worden. De kosten van aanslui ting werden gisteravond, wat be treft het gedeelte buiten het pand, geschat op vier- tot vijf honderd gulden. Schadeclaims De winkeliers betoogden dat zij veel eerder hadden moeten we ten wanneer de werkzaamheden zouden beginnen. Dit in verband met de inkopen die vaak negen maanden vantevoren moeten worden gedaan, gepleit werd voor een jaar uitstel van de gehele reconstructie. Wethouder Waal wees erop dat al zeer lang over de reconstructie gepraat is, en dat van het college van B en W verwacht wordt dat een raadsbesluit zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. In de voorstel len aan de raad, die verleden jaar al aan de orde zijn geweest, wordt als begindatum van de recon structie de maand maart ge noemd, memoreerde hij. De win keliers toonden zich maar nauwe lijks tevreden met dit antwoord van de wethouder en dreigden met het indienen van schade claims. ,,U speelt met ons geld", werd betoogd. Ploegendienst Om de werkzaamheden zo snel mogelijk achter de rug te hebben, werd gevraagd om het werk uit te laten voeren in ploegendienst. Een grote plastic overkapping zou ervoor moeten zorgen dat er bij slecht weer zou kunnen wor den doorgewerkt. Dat laatste achtte de woordvoerder van Ge meentewerken voor dit werk niet goed mogelijk, terwijl de uitvoer ing in ploegendienst veel hogere kosten met zich zou brengen. Omzet Nadat er vanuit de aanwezige win keliers nog veel kritiek gespuid was op het gemeentelijk beleid in het algemeen en de Breestraat- plannen in het bijzonder, deed wethouder Van Aken (economi sche aangelegenheden) het voor stel dat een registeraccountant zou moeten controleren in hoe verre de winkeliers benadeeld worden door de reconstructie. Zijn eis was dat minstens vyftig winkeliers bereid moeten zijn hun omzet voor, tijden en na de reconstructie te laten controleren door een accountant. .Alleen bij een dergelijk behoorlijk onderzoek kunnen de omzetten een rol spelen in de beoordeling van de proefreconstructie", stelde Van Aken. „Willen de win keliers niet meewerken met zo'n onderzoek dan moeten ze verder de omzetten ook buiten de be schouwing laten", waarschuwde hy. Van Aken nodigde het bedrijfsle- zal het Leids City Centrum in ie der geval beslissen over de kan didaten voor een op te richten contactcommissie. In deze com missie zal voortdurend overlegd kunnen worden tussen gemeente en bedrijfsleven over de vorder ing van de werkzaamheden. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland staan voor de moeilijke taak een beslissing te moeten nemen in een conflict dat is gerezen tussen de ge meente Leiden en de bloemist Th. H. van Veen, die aan de Lage Rijndijk een winkel heeft. Inzet van het conflict is de woning aan de Lage Rijndijk, gelegen naast de bloemen- en plantenwinkel van Veen. Kiest de provincie partij voor de gemeente, dan blijft de woning beschikbaar voor die categorie woningzoekenden in Leiden die een laag inkomen hebben. Krijgt bloemist Van Veen gelijk dan mag hij de woning gebruiken voor de uitbreiding van zijn zaak. De gemeente heeft de toestem ming daarvoor geweigerd en bloemist Van Veen is daartegen in beroep gegaan bij de provincie. Gisteren mochten beide partijen hun argumenten vertellen aan de provinciale geschillencommissie onder voorzitterschap van commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk. Jhr. mr. Hooft Graafland, die als woordvoerder van de Leidse bloemist optrad, betwistte de bewering van de gemeente dat het om een redelijk goede wo ning zou gaan. "Het is wel een goedkope woning, maar het is dan ook een krot. Alles ziet er even vies en smerig uit. Er is nooit onderhoud aan gepleegd. De gang is verzakt en de keuken kun je nauwelijks een keuken noemen. Er zit een kraantje en de aanrecht is gebarsten", aldus de heer Graafland. Hij wees erop, dat de Lage Rijndijk zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een win kelstraat. "De woningen in deze oude Leidse straat zijn goéd- deels omgebouwd tot winkels, en ik heb gehoord dat de ge meente bezig zou zijn aan een bestemmingsplan waarin staat dat de Lage Rijndijk een win kelstraat moet worden". Mr. Graafland verweet de gemeente Leiden de belangen onvol doende tegen elkaar te hebben afgewogen. "Uitbreiding van de zaak betekent een bijdrage voor de werkgelegenheid. Dat men woningen wil behouden is het goed recht van de gemeente, maar niet deze krotten. Laten ze liever nieuwe woningen bou de ge- een rapport van bouw- en wo ningtoezicht, waarin staat dat het een woning is die in rede lijke staat verkeert". De inde ling is niet ideaal en er is sprake van enig achterstallig onder houd, maar met eenvoudige middelen is dat te verhelpen". Hij bestreed dat er plannen in de maak zouden zijn om de Lage Rijndijk tot een volledige winkelstraat te bevorderen. Er is voor het gebied een rehabili tatieplan in voorbereiding, dat er juist op gericht is de woon functie te behouden en waar mogelijk uit te breiden. "Een woning als die aan de Lage Rijndijk is voor de ge meente Leiden vap groot be lang, omdat het een huis is met een lage huur (door de huurad viescommissie vastgesteld op bijna 125 gulden per maand). Leiden telt op het ogenblik 3500 woningzoekenden, en ongeveer tien procent daarvan is aange wezen op dit soort woningen. In april '69 woonden er in het pand zes personen". Die mededeling ontlokte bloemist Van Veen de uitroep: "Zes mensen? Dan moeten ze wel in de gang gele gen hebben". Zijn verdediger vulde aan dat de bloemenhandel zonder de uitbreiding wel niet failliet zou gaan, maar tot een karig bestaan zou leiden voor Van Veen. Hij schetste hoe Van Veen jaren ge leden zijn brandstoffenhandel zag wegkwijnen, door de komst van het aardgas. Van Veen is toen met succes op de bloemen overgeschakeld, maar zit nu met een winkeltje dat volgens hem veel te klein is. "Op het ogenblik heb je de tijd van de tuinplanten weer, maar ik weet gewoon niet waar ik de boel moet neerzetten. Boven dien moet ik uitbreiden om de concurrentie met de grote tuin centra te kunnen volhouden. Je moet ook een bloemenbak of tuinbenodigdheden verkopen. Maar daar moetje wel de ruimte voor h'ebben", aldus bloemist Van Veen. Volgens de woordvoerder van de gemeente is die uitbreiding overbodig. "De ruimte waar over Van Veen op het ogenblik beschikt is slecht ingericht. Bo vendien vragen we ons af of de brandstoffen, die hij nog in kleine hoeveelheden verkoopt, niet elders kan opslaan. De Kamer van Koophandel zegt dat het mogelijk moet zijn ach ter de woning een kas te bou- Verdediger jhr. mr. Graafland vond, dat de gemeente de wo ningnood niet zou moeten af wentelen op particulieren. "Het opknappen van deze woning kost 49.000 gulden. De beneden- en bovenwoning werden voor 60.000 gulden ge kocht. Daartegenover staat maar een bescheiden opbrengst aan huur. De schade die er gele den wordt door Van Veen staat in geen enkele verhouding tot het verlies van een zeer slechte woning", aldus de verdediger. De uitspraak van Gedeputeerde Staten in deze kwestie is over enkele weken te verwachten. Uitzonderlijke collectie Amsterdamse huisschilder LEIDEN - Ettelijke tientallen soorten opgezette vogels en De gigantische collectie zoogdieren hebben sinds anderhalve week een plaatsje ge- Amsterdamse huisschilder, vonden in het nieuwe depot van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Herengracht 38. Tot die verza meling behoort ook de collectie van de anderhalfjaar gele den overleden huisschilder F. A. Driessen (68) uit Amster dam, die er in zijn vrije tijd een levenswerk van maakte om vogels en zoogdieren te verzamelen, te prepareren en thuis op te slaan. Het is een collectie die ook door kenners met de grootst mogelijke bewondering wordt omringd. P. Staffeleu van de educatieve- en tentoonstellingsdienst van het rijksmuseum bijvoorbeeld kan er soms lyrisch van worden. Hij zegt: "Ja, het is een uitzonderlijke collectie. En zo voortreffelijk ge prepareerd, dat zie je niet vaak" De collectie, die in totaal zo'n 750 dieren omvat, bestaat eigenlijk uit twee gedeelten. Eén deel is het eigendom van de gemeente Haar lemmermeer, het andere deel is aangekocht door het rijk met steun van het Prins Bernhard- fonds. De gemeente Haarlem mermeer had al eerder een aantal vogels en zoogdieren van de Am sterdamse huisschilder gekocht om die te gebruiken vooreen mu seumpje ergens in de gemeente. Tot nu toe is er evenwel geen ge schikte ruimte gevonden. grote belangstelling zullen heb ben voor de collectie-Driessen. Er wordt dan een selectie ge maakt uit het materiaal en dat wordt uitgeleend. Het rijksmu seum heeft wat dat aangaat trou wens een nieuwe functie gekre gen. In de museumnota van het ministerie van CRM wordt het Leidse museum namelijk aange duid als "moedermuseum" voor de andere musea van natuurlijke historie in het land. De collectie van Driessen is ook in dit ver band een welkome uitbreiding van het bestaande museummate riaal. Temeer omdat hierdoor in mindere mate een beroep hoeft te worden gedaan op het materiaal dat eigenlijk bestemd is voor we tenschappelijke doeleinden. Het publiek zal er echter maar inci denteel kennis van kunnen ne- je je nauwelijks kunt voorstellen dat ze jarenlang op een betrekkelijk ldeine kamer heeft gestaan, bestaat uit louter Europese vogels en zoogdieren. De vogels hebben duidelijk de overhand: allerlei kraai-achtigen (waaronder veel Vlaamse gaaien), een prachtige verzameling roof vogels (variërend van buizerds tot verschillende soorten uilen), alken, een papegaaiduiker, di verse soorten eenden, grutto's, snippen, kluten, ooievaars en wat de zoogdieren betreft bijvoor beeld een wjld zwijn, een vos, een steenmarter en een das. De opgezette dieren hebben in middels een keurig plaatsje ge kregen in de opslagplaats van het museum. Een late wens van de heer Driessen is daarmee min of meer in vervulling gegaan. De Amsterdammer, die zijn verza meling met behulp van velerlei relaties heeft opgebouwd, had namelijk pas op het laatst van zijn leven het idee dat het beter zou zijn de collectie voor een breder publiek toegankelijk te maken dan haar te bewaren op een ka mer die eigenlijk veel te klein WIM WIRTZ Een greep uit de collectie van Driessen: een aantal zoogdieren v.l.n.r., een wild zwijn, vos, das en steenmarteren daarboven enkele vogels, v.l.n.r. Sen roerdomp, buizerd, Vlaamse gaai en purperreiger. LEIDEN - In de veertien buu rten en miewijk, die een deel van de activi- wijken van Leiden zullen volgende teiten concentreert rondom de week zaterdag activiteiten worden Oranjeboom op het Gerecht. Verder georganiseerd in hei kader van de organiseert deze vereniging een Koninginnedag-vieringDat aan- aantal activiteiten in het clubhuis volgens voorzitter mr. P. de Clercq van de Vereniging Konin ginnedag Leiden een absoluut re cord. "Het aantal verenigingen dat meewerkt aan de festiviteit en wordt de laatste jaren steeds groter. We hebben onlangs met enkele be stuursleden een gesprek met de bur gemeester gehad en hem gevraagd "In de Vrolijke Arke" in de Pieter- kerkkoorsteeg's Avonds komt daar onder meer de Goeie Ouwe Tijd Re- Nieuw zijnditjaar ook de activitei ten die in de omgeving van de Zijl singel worden gehouden. Initia tiefnemer is daar geweest de jubi leumcommissie van het muziekge- de subsidie het komende jaar zeischap K&G.Ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan en het feit, dat men in deze buurt het repetitielo kaal heeft, wordt er een gecostu- meerde optocht gehouden en zijn er evenementen in de Oosterstraat. Ook de Stichting Slaaghwijk in de wat te verhogen. Want de i die we hadden uit het verleden teren langzamerhand in", aldus voorzit ter De Clercq. Nieuwkomer is dit jaar onder meer de Vereniging Pieters- en Acade- Merenwijk levert dit jaar voor de Bijna traditionele punten van het eerste maal een bijdrage aan de 30 april-programma zijn inmiddels Koninginnedag-programma. Sa- geworden de vlaghijsing op het men met de Stichting "De Zijlwijk", stadhuisplein met medewerking die vorig jaar het spits afbeet, vajl Werkmans Wilskracht, de Sin- wordt er s ochtends onder meer een gelloop die om elf uur 's morgens kinderoptocht gehouden en is er 's start op de Witte Singel en de Oran- middags een filmmidaag, voor de jewandeltochten die in plaats van jeugd in het gebouw "Op Eigen bij de Burcht nu starten op de Wiekenaan de Meredonk. Kaasmarkt tussen 11 en 14.15 uur. Een van de vele hoogtepunten uit het programma zal ongetwijfeld het grote majoretteconcours worden Tijdens de gisteravond gehouden dat door de wijkvereniging Aktief algemene ledenvergadering van de in Zuid-West wordt georganiseerd. Vereniging Koninginnedag Leiden Aan het concours zal deelgenomen werd afscheid genomen van de heer worden door dertien korpsen die eik J.CJ. Lambermont als bestuurslid, een eigen show van tien minuten Hij maakte sinds 1945 deel uit van brengen. Na afloop zal er een non- het bestuur en besloot zich na 32 stopshow worden gebracht door jaar lidmaatschap niet langer voor Jong K&G en het Seniorenkorps een bestuursfunctie herkiesbaar te van K&G. stellen. Uitlenen Intussen staat de gehele collectie in de opslagplaats van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie, dat het onlangs verbouwde pand aan de Herengracht deelt met het Rijksmuseum "Boerhaave". De bedoeling is dat er in dit gebouw voornamelijk tentoonstellings- en educatief materiaal wordt op geslagen. Dit materiaal wordt uitgeleend aan andere musea, verenigingen en ook scholen. In het gehele land zijn er zo'n zestig musea van natuqrlijke historie, variërend van echt museum tot bescheiden kabinet, die volgens de heer Staffeleu ongetwijfeld BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De samenwerking tus sen CDA en WD in de gemeente raad verloopt nogal moeizaam. Dat komt doordat de WD binnen de eigen gelederen wat minder sa menhang vertoont. Dit stelde de fractieleiding van het CDA, Dries sen, gisteravond op een ledenver gadering van de KVP. Vanuit de le denvergadering was aangedrongen op een harder optreden tegen het huidige college van B en W. Vooral op de wethouders Waal en Van Aken richtte zich de kritiek. Het raadslid Vink beschuldigde Van Aken van een boksersmentaliteit: bij een stoot gaat hij met de slag mee. Van Aken ontkent eerst een fout van zijn kant en als de achter ban en partijgenoten hem op de onmogelijkheid hiervan wijzen, geeft hij in tweede instantie zijn ambtenaren de schuld, aldus Vink. ADVERTENTIE tett. ^-(WIJS KWALITEIT LAGER IN PRIJSlK ZWEEDSE KWALITEIT V. 13S-VOOR MOTOR- MAAIER MET CIRKELMES Amsterdam AMSTELVEEN HAARLEM HILVERSUM I LEIDSCHENDAM

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3