TAPIJT GORDIJN TOYOTA Frans H. in hoger beroep: 18 jaar cel Dijksman Rijnsburg b.v. Engelandontkent schendingmensenrechten fot" Kwaliteit is bij ons te betalen VOOR MOEDERDAG!! TE KOOP IN RUNSBURG Ook dan een Toyota Corolla 30. Adrie de Mooy STRAATSBURG (Reuter) - Aan slagen van het Britse leger op verdachte guerrillastrijders in Noord-Ierland waren het gevolg van grote woede over het aantal slachtoffers dat onder de veilig heidstroepen viel. Maar de Brit ten hielden zich aan strikte regels om arrestanten te beschermen tegen mishandeling. Er bestond zelfs een officieel verbod op het gebruik van geweld als wapen van ondervraging. Dit is de kern van de verdediging die de Britse advocaat Brian Hut ton gisteren voerde voor het Eu ropese Hof van de mensenrech ten in Straatsburg. Engeland staat voor het hof terecht op de beschuldiging van de Ierse rege ring systematisch martelingen toe te passen op gevangenen in het slepende conflict met het Ierse republikeinse leger (IRA). Militairen en politie leefden onder grote spanning en sinds 1969 werden 435 collega's van hen ge dood en 5791 gewond, zo be toogde Hutton. Het was fout, maar niet verrassend, dat enke len van hen hun woede bekoel den in fysieke aanslagen op IRA-verdachten. Volgens de Britse advocaat was er echter geen sprake van een bepaald pa troon in de aanslagen om de sug gestie te rechtvaardigen dat de autoriteiten in het begin van de jaren zeventig gewelddadige middelen voor ondervraging oog luikend toestonden. Hij somde een aantal regels op die het toepassen van dwangmaatre gelen tijdens ondervraging ver bieden en zei dat gevangenen aan verplichte medische controle werden onderworpen na de ar restatie en voor de vrijlating. De genen die beweerden dat ze wer den mishandeld hadden het recht kopieën van de medische rappor ten te eisen. Hutton vertelde het hof ook dat van de 218 leden van de veiligheid stroepen, die tussen april 1972 en januari 1977 gerechtelijk werden vervolgd, er 155 werden veroor deeld. Volgens de Britse pleiter bleek uit deze maatregelen dat de Britse rechtbanken een eerlijk en doeltreffend middel vormden tegen bewezen mishandeling van gevangenen. Groot-Brittannië heeft de Ierse be schuldigingen van de hand ge wezen dat 14 onderzochte geval len van slechte behandeling neerkwamen op marteling. Het hof houdt zich nog bezig met 200 andere vermeende gevallen die zijn aangevoerd. De Ierse open bare aanklager Declan Costello beschuldigde Engeland dinsdag ervan het martelen van gevange nen tot een "bestuurlijke prak tijk" te hebben gemaakt. Hij stelde ook dat roomskatholieken het slachtoffer werden van dis criminatie toen nog internering van verdachte guerrillastrijders van kracht was. De zitting van het hof voor de men senrechten wordt naar verwach ting morgen beëindigd. Een von nis wordt echter niet voor sep tember verwacht. De regering van de Ierse republiek wil dat de genen die voor de vermeende martelingen verantwoordelijk zijn worden vervolgd. Het is het eerste geval dat het hof te behan delen krijgt waarbij twee staten tegenover elkaar staan. Openingstijden: Di. tot za. van 9 tot 12.30 2 tot 6 Maandagmorgen gesloten Za. tot 5 uur geopend. Geen koopavond. Geef een filmcamera reeds vanaf f 265.- of een filmcamera met geluid al voor f 795.- En al een leuke fotocamera reeds vanaf f 65.- Wij hebben een ruime keuze en geven vakkundige voorlichting. dé Vak Specialist KUNST HANDEL Vaders wij maken leuke kinderportretten en ontwikkelen ze in eigen Studio. Katwijk aan Zee Voorstraat 9 Rijnsburg Kerkstraat 4 Noordwijk Rooyenstraat 106 K.V.T. Briljant z. wol 400 br. 509,- 449,- p.m. Engels tapijt 410 breed z. wol 245,- 199,- p.m. Parade Akra z. wol 339,- 400 br. 290,- p.m. Zonwering uit voorraad 6 kleuren rolgordijnen Nylon tapijt 400 br. Bezorgd slechts 49,- pt.m. Cordima vitrages uit Duitsland Precies op maat Gemaakt voor mensen die iets aparts zoeken Gordijnvelours 1e keus 39,- 25,- p.m. Bergoss Hilton 400 breed z. wol 395,- DEN HAAG - Demonstratief houdt een functionaris van de Tsjechische ambasssade zijn handen op de rug. Leden van Amnesty International probeerden gistermiddag 20.000 handtekeningen te overhandigen als pro test tegen de behandeling van politieke gevangenen in Tsjecho-Slowakije. De handtekeningen werden echter niet in ontvangst genomen. Het verkopen van de juiste plaat is een kwestie van mensenken nis. Bekijk ze. Vergelijk ze met andere auto's. En ontdek het ook: nergens krijgt u zo veel auto voor uw geld als bij Toyota met deze fraaie 4-deurs sedan en deze royale, praktische en kompleet uitgeruste 5-deursstationwagon. Opvallend brede portieren zorgen voor een makkelijke instap voor de passagiers. De 5e deur van de stationwagon - met achterruitverwarming - geeft toegang tot de royale laadruimte, wat deze auto tot een ideale familiewagen maakt. Nergens krijgt u voorzo'n meevallend bedrag zóveel komfort en luxe, zóveel kwaliteit, betrouwbaarheid en kompleetheid. Koud kunstje dit te ontdekken: ook deze Corolla's zijn - evenals de 2- en 3-deurs modellen - te zien bij alle ruim 200 Toyota-dealers. Kijk eens wat deze Corolla 30 de Luxe Sedan en Stationwagon u allemaal bieden: volledig verstelbare bucketseats met hoofdsteunen overzichtelijk cockpit dashboard met ontspiegelde, verzonken klokken druktoetsradio aansteker verlicht bedieningspaneel voor ventilatie en verwarming 3-snelheden blower 2-snelheden ruitewissers elektrische ruitesproeier moquette vloerbedekking zonwerend glas rondom*# achterruit verwarming zijclignoteurs alarm knipperlichten achteruitrijlampen waarschuwingslicht handrem en rem- werking kooikonstruktie gescheiden remcircuits met rembekrachtiger en remkrachtverdeler schijfremmen vóór radiaalbanden sportvelgen stuurslot afsluitbare tankdop wisselstroom dynamo probleemloze, zuinige Corolla-motor. De Corolla 30 Stationwagon heeft behalve dit alles dan nog: een enorme, hoog-openslaande vijfde deur en een neerklapbare achterbank, zodat men de 125 cm brede laadruimte verlengen kan van 92 tot 150 cm. Sedan MAAKT UW KEUS WEL HEEL EENVOUDIG UTRECHT - De officier van justi tie, mr A.Herstel, heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht forse straffen geeist tegen de verdachten die daar terecht stonden in verband met een omvangrijke serie kunst en antiekdiefstallen in Midden- Nederland. De twee hoofdverdachten, de 26- jarige autohandelaar Henk R. uit Veenendaal en zijn metgezel in duistere zaken, de 35-jarige Utrech ter Dirk V. hoorden 5 jaar gevange nisstraf met aftrek tegen zich eisen. off. Toyota Dealer. Tel. 20500 Oegstgeesterweg 23 Rijnsburg Gaat daarom naar dat ook een begrip is voor radio en T.V. en al uw andere electrische apparaten De platenspecialist NOORDE1NDE 46 - DUBBELE BUURT 17 - RIJNSBURG - TEL. 21529 DEN BOSCH (SP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gistermiddag de 41-jarige Frans H. uit Kerkrade veroor deeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar. Daar gaan de ruim 20 maanden die de hoofdverpleger al in voorarrest zit vanaf. Als bijkomende straf ontzegde het hof Frans het recht om 23 jaar lang zijn beroep van verpleger uit te oe fenen. Door de rechtbank in Maas tricht was Frans H. op 7 december vorig jaar veroordeeld tot 13 jaar. Toen was er geen bijkomende straf. Het hof vond, evenals destijds de rechtbank, bewezen dat Frans vijf De 64-jarige Franse priester Abbe Pierre, die internationale be kendheid kreeg door zijn solidari- tiet met de armen van Parijs en als stichter van de Emmausbeweging, is door de Italiaanse hulporganisa tie "Mani Tese" en de vroegere bur gemeester van Florence Giorgio la Pira voorgedragen voor de Nobel prijs voor de vrede. "Het wordt tijd", aldus de hulporganisatie in haar motivatie, "dat deze prijs eens gaat naar een verdediger van de armen en van maatschappelijke randgroepen". Ds. B.H. Groot Enzerink, gere formeerd predikant in Siddeburen (Groningen), is voor enkel maan den geschorst omdat hij zich in ja nuari j.l., nadat hij had kennisge maakt met een pinkstergroepering in het Friese Zwaagwesteinde, heeft laten overdopen. Ds. Groot Enzerink is 2S jaar en nog maar kort predikant. In de schorsingsperiode zal worden beslist wat er nu moet gebeuren. Twee mogelijkheden zijn er voor alsnog: losmaking van zijn ge meente, waardoor een andere ge meente hem zou kupnen beroepen, of algehele afzetting. Het is de bedoeling dat de synode van de Geref. Kerken zich in haar eerstvolgende zitting met deze ma terie in breder verband bezighoudt. De kerkeraad van de hervormde Immanuel-gemeente in Waddinx- veen heeft, na twee kortgeleden gehouden gemeente-avonden, als zijn mening uitgesproken dat om kinderen en jongeren aan het heilig avondmaal te laten deelnemen als voorwaarde voor toelating de dooi dient te worden gehanteerd en niet de openbare belijdenis van het ge loof. De praktische uitwerking van dit besluit zal worden opgeschort totdat de nieuwe predikant zijn in trede heeft gedaan. De Immanuel- gemeente zit sinds jl. zondag zon der predikant. Ds. N.J. Flink nam afscheid wegens vertrek naar Schiedam-Kethel. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Geldermalsen P. van Die Wolphaartscijk, te Zeg veld E.M. Bakker Nieuwerkerk aan de IJssel; bedankt voor Boven- hardinxveld, Oldebroek en Veen endaal J. Jongeren Harderwijk; aangenomen naar Strijen A.C. van Dam Maasdam, naar Enschede H.F. Venema Hardegarijp. Geref. Kerken: aangenomen naar Nijkerk H. Eendebak Dalfsen, naar Doezum (Gr.) kandidaat G.A. Ver steeg aldaar. Geref. Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Blija- Howerd (Fr.) J. Klamer Zaandam. Baptistengemeenten: bedankt voor Utrecht C.P. van de Werf Win schoten. bejaarde patiënten van de Lücker- heidekliniek in Kerkrade door middel van het toedienen van insuline-injecties had vermoord. Voorts achtte het hof bewezen dat Frans patiënten had bestolen en dat hij valsheid in geschrifte had ge pleegd om zodoende op naam van patiënten kleding te kopen voor zichzelf en zijn familieleden. Zowel Frans als officier van justitie mr. J. Booster waren van het recht- bankvonnis in hoger beroep ge gaan. Frans, omdat hij beweerde dat hij nooit de bedoeling had ge had de patiënten dood te spuiten, maar om hen rustig te maken en van de pijn te verlossen, en mr. Booster omdat hij vond dat Frans veel zwaarder gestraft diende te worden. De officier had twee keer leven slang tegen Frans geëist. Hij achtte toen alle negen moorden die hij hem ten laste had gelegd bewezen. Eveneens levenslang vroeg twee weken geleden de procureurgene- raal bij het Bossche hof, mr. W. Wetzels. Ook hij vond dat er negen moorden waren bewezen. Toen Frans H. gisteren het vonnis hoorde sprongen de tranen hem in, de ogen. Volkomen overstuur moest hij de zaal worden uitge bracht. Bij het inleiden van het arrest van het gerechtshof zei president mr. V. van Haren: „De feiten zijn zo ern stig dat een dergelijke zware straf op zijn plaats is". Uit de overwegin gen van het hof blijkt dat wel reke ning is gehouden met de volgens de psychiaters en psychiologen ver minderde toerekeningsvatbaar heid van Frans. Geen rekening heeft het hof gehouden - in tegen stelling tot de Maastrichtse recht bank - met allerlei verzachtende omstandigheden. De belangrijkste daarvan waren het onvoldoende functioneren van de artsen in de Lückerheide-kliniek, de onvol doende controle in de kliniek op de medicamenten en het personeels gebrek. De raadsman van Frans, de Ge- leense advocaat mr. J. Hermans, overweegt om tegen het arrest cas satie aan te tekenen bij de Hoge Raad. Hij heeft daarvoor 14 dagen de tijd. Rijnsburg Winkelcentrum Remise (naast Hoogvliet) Tel. 01718-22537.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21