LEIDSCH DAGBLAD Carter: beloning voor zuiniger zijn met energie Prikactie binnen schippers Rotterdam Twee Spaanse officieren van post ontheven Kostbare postzegel in Leidse kinderalbum Voorwaardelijke straf voor schietende vader Aardbeving treft Salomons-eilanden Meeuwis eiKen: deèchle eiken meubels HebIMS DE H0UTBAAN DONDERDAG 21 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35221 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Een vijftigjarige man uit Leiden blijkt vele jaren lang in het bezit te zijn geweest van een unieke postzegel, waarvan de waarde op vijftien duizend gulden wordt geschat. Het is de "50 ct. goud" van Ko ning Willem III uit 1867. De ze gel neeft de beroemde tanding 14, hetgeen wil zeggen dat aan de onder- en bovenzijde veer tien tandjes te tellen zijn, in plaats van de gebruikelijke tien, elf of twaalf. De zegel is ontdekt bij de Haagse postzegelhandel Riet dijk. Hij zat in een kinderalbum, dat van de vader van de Leide- naar is geweest. De man had dit album al zo'n twintig tot dertig jaar in zijn bezit. Daarnaast is hij eigenaar van een wereldverza meling, waarvan hij vermoedde dat ze waardevol zou zijn. Hij bood zowel deze verzameling als het kinderalbum van zijn vader ter taxatie bij Rietdijk aan; juist in het kinderalbum bleek de kostbare zegel te zit ten. Er zijn slechts acht van der gelijke zegels in Nederland be kend. Een woordvoerder van de firma Rietdijk spreekt van een unieke vondst. "Het is de derde keer dat ons zoiets overkomt. Het is waarschijnlijk de grootste vondst, die in Nederland op deze manier is gedaan. Tot nu toe waren het zegels, die een paar duizend gulden waard wa- Volgens hem mag de Leidenaar - wiens naam hij niet wilde prijsgeven - blij zijn dat de zegel niet in verkeerde handen is ge vallen, bijvoorbeeld in die van een handelaar, die er een paar honderd gulden voor zou bie den om vervolgens met de winst te gaan strijken. De post zegel wordt dinsdag 18 mei rond drie uur 's middags op de Haagse postzegelveiling in Scheveningen ter verkoop aan geboden. Verhitte discussies vanochtend op de Schippersheurs in Rotterdam, waar de binnenschippers weige ren lading van de verladers aan te nemen. Zij voerden deze pri kactie ter ondersteuning van de eisen van hun collega's op de beurzen in Hengelo en Delfzijl, die gisteren in staking zijn ge gaan om te protesteren tegen de verlaging van de vrachtprijs. De verladers besloten tot vermin dering vair de prijs voor de vracht nadat staatssecretaris Van Hiil- ten van verkeer en waterstaat had besloten het aantal los- en laaddagen met de helft terug te brengen. De schippers vechten al jaren voor het terugbrengen van het maximum aantal van vier laad- en losdagen tot twee, omdat zij hierdoor financieel in een gun stige positie geraken. De verladers zijn bereid geweest om aan deze wens tegemoet te komen maar dan wilden zij tevens ver laging van de vrachtprijs. De schippers, die hun voordeeltje hiermee in het water zien vallen, weigeren dit te accepteren. MADRID (AP) - Het Spaans dag blad El Pais schrijft vandaag dat twee hoge officieren van het Spaanse leger van hun posten zijn ontheven wegens het verspreiden van een niet gemachtigde brief, waarin erop gezinspeeld wordt dat het leger mogelijk stappen zal ondernemen tegen de regering vanwege het legaliseren van de Spaanse communistische partij. In het staatsblad werd gisteren be kend gemaakt dat brigade-generaal Manuel Alvarez Zalba en luitenant-kolonel Frederico Quin- DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft vandaag de 50-jarige pacemaker-controleur J. H. B. uit Leiden wegens een poging tot zware mishandeling veroor deeld tot drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, alsmede duizend gulden boete of één maand hechtenis. Voor de in voorarrest doorgebrachte tijd trekt het rijk vij fentwintig gulden per dag af. De man schoot een Leidse soute neur dwars door zijn voordeurruit een kogel in het hoofd. De soute neur, die behalve een gedeelte van zijn tong ook blijvend een aantal tanden en kiezen moet missen, is geheel hersteld. B. kon het niet verdragen, dat de getrouwde Leidenaar een verhou ding had met zijn mindeijarige dochter. Volgens hem loste hij slechts een waarschuwingsschot, toen de souteneur tegen zijn voor deur stond aan te trappen om de zaak "uit te praten". De souteneur Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk wat re gen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 8 graden. Maxima morgen van 10 graden in het noorden tot 16 graden in het zuidoos ten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 APRIL Zon op: 6.29 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 8.41 uur; onder: 24.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 15.47 uur, laagwater te 2.21 en 14.44 uur. had ook nog twee blaffende honden meegebracht. B., een ervaren schutter en lid van een Leidse schietvereniging, kreeg van de rechtbank vrijspraak voor het hem ten laste gelegde ongeoor loofde vuurwapenbezit. Vrachtwagen verliest balk: 1 dode WADDINXVEEN - Eén van een vrachtwagen gevallen balk heeft vannacht de 25-jarige Waddinx- veense M. A. Blonk het leven ge kost. Bij het gecompliceerde ver keersongeluk op de Gouwebrug werden ook nog vier personen ge wond. Een gezin bestaande uit ou ders en twee kinderen. Zij konden echter, na in een ziekenhuis te zijn behandeld, weer naar huis. Volgens de rijkspolitie in Wad- dinxveen is het ongeluk veroor zaakt doordat een vrachtwagen op de brug een zware balk verloor. Een vrachtauto die op korte afstand volgde, reed over de balk h,een. Maar een daarachter rijdende per sonenauto, waarin het gezin van vier personen zat, kwam met het obstakel in botsing. De bestuurder verloor de macht over het stuur. De wagen schoot tegen een tegemoet komende vrachtauto en kaatste op de eigen rijbaan terug. Het slachtof fer botste met haar wagen op deze terugkaatsende auto. tero ontheven zijn van hun functies in het militair secretariaat, maar het ministerie van defensie gaf voor de maatregel geen redenen op. Het liberale dagblad El Pais,schrijft echter dat beide officieren verant woordelijk zijn geweest voor een brief die "de regering duidelijk be dreigde" vanwege haar besluit de communistische partij te wettigen. Bronnen bij het leger hebben het krantebericht officieus bevestigd. De brief is door beide officieren verstuurd aan generaals en stafoffi cieren en zou het resultaat zijn van een vergadering vorige week van de hoge raad van het leger. Een officiële nota van het ministe rie van defensie verklaarde dat de raad, die gevormd wordt door 18 generaals, het regeringsbesluit heeft aanvaard ook al verschilde zij van mening met de regering. In de officièle nota werd niet gerept over het dreigement tegen de regering van premier Adolfo Suarez. Het ministerie van voorlichting gaf later het rechtse blad El Alcazar, het orgaan van francistische vete ranen uit de Spaanse burgeroorlog, opdracht een gepubliceerde versie van de brief te verbeteren. WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - In zijn eer ste rede tot een gezamenlijke vergadering van Huis en Senaat heeft president Carter gistera vond gepleit voor bezuiniging op het gebruik van olieprodukten. „Dat is beslist noodzakelijk, willen wij niet in een ernstige energiecrisis verzeilen," zo zei hij. Hij wil een belasting op de vloei bare brandstoffen instellen, die vooral degenen treft die onnodig véél verbruiken. Aan hen die zuinig met brandstof omgaan, zullen geldelijke tegemoetko mingen worden gedaan. De be lasting zou progressief moeten zijn en afhankelijk van de daling van het gebruik. Veel gebrui kende auto's v/Qrden extra belast. Het benutten van alternatieve energiebronnen, zoals steenkool, zonne-energie, kernenergie moet aantrekkelijk worden gemaakt, evenals het isoleren van wonin gen en zakenpanden. De president zei in te zien, dat zijn plan de inflatie zal vergroten, maar hij is van oordeel dat het over het algemeen een positieve invloed op de economie zal heb ben. De Republikeinen hebben laten weten, dat zij binnenkort met een alternatief plan tot energiebespa ring komen. Tijdens zijn rede, die ruim een half uur duurde, kreeg Carter slechts achtmaal een klein applausje. Toen hij sprak over de extra belasting van auto's die veel brandstof nodig hebben, bleef het stil. "Ik verwacht ook niet veel bijval", zei de president. Huisvoorzitter Thomas O'Neill zei dat Carter een zware strijd met het Congres zal moeten leveren om zijn plan er door te krijgen. Twee jaar geleden verwierp het Huis van Afgevaardigden een voorstel tot verhoging van de ac cijns op benzine met grote meer derheid van stemmen. Drie jaar voor rovers Alphense supermarkt DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 21- jarige R. S., de 22-jarige R. J. H. en de 23-jarige J. S. R. wegens een roofoverval op de Alphense su permarkt "Hoogvliet" veroordeeld tot drie jaar cel met aftrek van het voorarrest. De eis van de officier van justitie was vier jaar. De arie aan de heroïne verslaafde jonge Zuidmolukkers overvielen op 22 december 1976, gewapend met een pistool en geweer op koop avond net na sluitingstijd het cash aitd carrybedrijf. Het personeel, dat net de kassa opmaakte, werd onder schot gehouden. De buit bedroeg 63.000 plus betaalcheques ter waarde van 55.000. De cheques werden na afloop verbrand, wat voor "Hoogvliet" een grote scha depost betekende. Twee van de overvallers wisten hun pandeel van ƒ21.000 er in enkele weken tijd door te draaien. De derde schonk zijn portie op aandringen van zijn verloofde aan liefdadigheidsinstel lingen. De politie kwam de jonge mannen op het spoor, omdat het personeel, ondanks het feit dat de overvallers nylonkousen over hun hoofd droegen, toch enkele aanwij zingen wist te geven. Meeuwis maakt de meeste massief eiken meubels zelf. Het brandmerk is de garantie. Let er op. Méér dan 'n halve eeuw eerlijk eiken ajfelL OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat 117 SYDNEY (Reuter) - De hoofdstad van de Britse Salomons-eilanden, Honiara, is vandaag getroffen door een serie krachtige aardbevingen die minstens één persoon het leven hebben gekost. Dit is bekendge maakt door het persbureau Austra lian Associated Press (AAP). Volgens de correspondent van het persbureau in Honiara, zijn de in woners van de hoofdstad in paniek de straat opgevlucht toen de eerste van de drie aardbevingen zich voordeed. Helikopter tegen kabel: zeven doden MADRID (AFP) - Bij een ongeluk met een hefschroefvliegtuig van het Spaanse leger zijn vandaag ze ven personen om het leven geko men, onder wie de militaire attaché van de Franse ambassade. Naar van diplomatieke zijde ver luidt, vloog de helikopter kort na dat hij voor een oefenvlucht was opgestegen, bij Colmenar el Viejo, op 40 km van Madrid, tegen een ka bel. De twee piloten en de vijf pas sagiers, onder wie de Franse atta ché, kwamen allen om. HH MOT vandaag President Carter tijdens het af leggen van zijn rede voor het Con gres. Carters belangrijkste punt was het verzoek aan het Congres om ge machtigd te worden de benzine accijns zo nodig met een halve dol lar per vier liter te verhogen. De ac cijns is nu 4 dollarcent. Liverpool-aanvaller Kevin Keegan kopt één van de drie doelpunten in, waarmee de Engelsen FC Zurich ver sloegen. In de finale voor de Europa Cup zullen zij Bo- russia Mönchengladbach ontmoeten, dat gisteren het "onrecht van Madrid" uit wiste. De wedstrijden van gistera vond leverden verder aan fi nales op: Anderlecht-HSV Hamburg voor de Cup II en Juventus-Atletico Bilbao voor Cup Hl PAGINA 15 KLM betaalt alleen schade vergoeding aan nabestaan den van kostwinners PAGINA 7 Gudrun Ensslin zou in le- - vensgevaar verkeren PAGINA 9 "Moboetoe heeft strijd zelf uitgelokt" PAGINA 11 Provincie: Geen noordelijke randweg bij Leiden PAGINA 19 Frans H. kreeg in hoger be roep achttien jaar PAGINA 21 "Het was verschrikkelijk. De grond beefde en scheurde open. De derde beving was de ergste", aldus de cor respondent. Deze laatste beving verbrak de elektriciteitsvoorziening en de tele foonverbindingen. "Een meisje werd geëlektrocuteerd door een vallende hoogspanningskabel", zo zei de correspondent. Hoewel de structurele schade aan de hoofdstad niet groot is, zijn toch een aantal gebouwen ingestort. Honiara heeft 15.000 inwoners. De eilandengroep ligt ten oosten van Nieuw-Guinea. Het Amerikaanse geologisch insti tuut had eerder gemeld dat de ei landengroep getroffen was door drie aardbevingen waarvan de derde een kracht had van 7,7 op de schaal van Richter. Het epicentrum van deze beving lag onder het eiland Guadalcanal waar Honiara zich bevindt. Guadalcanal is bekend uit de Tweede Wereldoorlog toen Ameri kaanse troepen er verwoede ge vechten leverden met Japanse mili tairen. Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km. een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel. 144345 Leiden Parana-PIne Sponning-schroten 99 cent PER METER voor wand en plafond. Afname per stuk. Nog 12 andere houtsoorten voorradig! Tóch even kijken bij ZELFBOUWCENTRUM ZIJLDIJK 22 - LEIDERDORP TEL. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek DEN HAAG - Ouders van ruim 3000 schoolkinderen uit de Amsterdamse Bijlmermeer hebben vanmorgen in Den Haag aan minister Van Keme- nade (midden) van Onderwijs enkele duizenden handtekeningen t petitie aangeboden .Inde petitie pleiten de ouders voor voortzetting i huidige leerkrachten-regeling en wijzen zij de wens van de minister gro tere klassenvan de hand.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1