Provincie: "Geen noordelijke rand weg bij Leiden en dat drink je» "Directie schuldig aan verval Engelse ondernemers op bezoek in Leiden NIEUWBOUW IN KOOI BEGONNEN DONDERDAG 21 APRIL 197? LEIDEN PAGINA 19 WEL VERBETERING VAN WEG LANGS HAARLEMMERTREKVAART LEIDEN/DEN HAAG - In het nieuwe ontwerp-streekplan voor Zuid-Holland West, dat gisteren in het Provinciehuis door Gedeputeerde Staten werd gepresenteerd, is niet op genomen de aanleg van de Secundaire weg 6. Deze weg, waarmee in verschillende gemeentelijke plan nen van Oegstgeest, Warmond en Leiden al rekening is gehouden, zou een .noordelijke randweg van Leiden moe ten worden, op korte afstand van de Merenwijk lopend en een verbinding vormend tussen de Rijksweg 44 (Burgerveen-Wassenaar) en Rijksweg 4 (Burgerveen- Leiderdorp-Voorburg). In plaats daarvan wordt in hel ontwerp-streekplan rekening ge houden met een verbetering van de weg langs de Haarlemmertrek vaart, de zogenaamde tertiaire weg 6, die een goede verbinding tussen de Bollenstreek en Leiden tot stand moet brengen. In deze plannen is ook opgenomen een doortrekking van deze weg naar de Leidse Me renwijk. Gedeputeerde Buijsert zei gisteren, dat het niet de bedoeling is dat deze weg een functie gaal vervullen voor het verkeer van dc kust in de richting Utrecht. Die laatste rol zal vervuld worden door de aanleg van de Secundaire weg 4 die Katwijk via Valkenburg met Leiden verbindt en mogelijk een aansluiting zal krijgen op de Rijksweg 11 tussen Leiden en Alp hen aan den Rijn. Volgens gedepu teerde Buijsert zal de Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden aangelegd moeten worden als een stadsauto- weg en zeker niet als autosnelweg. Behalve met de aanleg van deze weg wordt in het streekplan ook rekening gehouden met een verho ging van de intensiteit van de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Bouwlokatie Door de provincie werd gisteren ook een rapport gepubliceerd van de Provinciale Planologische Dienst over de mogelijkheden om in de toekomst op het grondgebied van Leidschendam, Nootdorp en Zoetermeer een nieuwe bouwloka tie te realiseren. Op die plaats zou den duizenden woningen gebouwd kunnen worden om een bijdrage te leveren aan de oplossing van de woningnood in de Haagse regio. GS kunnen met de bouw in dit ge bied in principe instemmen, wan neer een drietal problemen is opge lost. Zo wil de provincie zekerheid hebben over de toekomstige positie van het vliegveld Ypenburg. Het liefst zou men zien dat Ypenburg gesloten zou worden, en dat Val kenburg een deel van de taak van Ypenburg zou overnemen. Maar in elk geval wil men de zekerheid dat de geluidshinder van het vliegveld niet verder zal toenemen. Rijnsburgs gezin met auto in sloot LEIDEN - Een echtpaar en een kind uit Rijnsburg zijn gisteren omstreeks vijf uur met de auto in een sloot langs de Broekweg in de Leidse Merenwijk beland. Toen de politie, de brandweer en de EHD arriveerde waren ze ai uit de auto gekropen. Voor alle zekerheid wer den ze naar het academisch zieken huis gebracht om onderzocht te worden. Hoe het hachelijke avon tuur van de Rijnsburgers tot stand kwam, is niet bekend. Voorwaarde Een absolute voorwaarde van het provinciaal bestuur is ook het tracé van de Rijksweg 14/16, dat in 1972 officieel werd vastgesteld en op het Rijkswegenplan staat, wordt ge wijzigd. De weg zou volgens het huidige tracé dwars door het wo ningbouwgebied lopen. GS willen dat de weg om de bouwlokatie heen loopt. Tenslotte vinden GS het noodzake lijk dat er een gezamenlijk beleid wordt gevoerd voor de totale wo ningvoorraad en niet door elke ge meente afzonderlijk. Vechtpartij na botsing LEIDEN - Een op zichzelf vrij on beduidende aanrijding tussen twee auto's gistermiddag in de Diemei straat (Zuid-West) is op een flinke ruzie uitgelopen. Een 38-jarige Lei derdorper sloeg daarbij zijn 40- jarige Leidse opponent zo hard, dat deze een bloedneus kreeg en vier tanden verloor. De auto's, die el kaar tegemoet reden, hadden el kaar licht geschampt. De Leidenaar heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. In verband met bloemencorso Wijziging in busdiensten LEIDEN In verband met het bloemencorso, aanstaande zater dag, zullen de busdiensten van de NZH tussen Leiden en Haarlem tij delijk van beperkte aard zijn. Van zes uur tot half tien wordt van uit Leiden normaal tot Haarlem ge reden. Van 9.45 uur tot 10.00 uur is het traject beperkt tot Bennebroek; van 10.15 uur tot 12.30 uur lot Hille- gom, van 12.45 uur tot 13.30 uur tot Lisse, van 13.45 uur tot 14.45 uur tot Sassenheim, van 15.00 uur tot 15.30 uur tot Warmond. Van 15.45 uur af rijden de bussen weêr normaal tot Haarlem. Omgekeerd geldt dat de bussen uit Haarlem tot 10.05 uur tot Leiden rijden. De diensten tot 15.05 uur zijn vervallen. Daarna wordt tot 14.05 uur tot Bennebroek gereden; daarna tot 14.35 uur tot Hillegom en tot 14.50 uur tot Lisse. Vanaf 15.05 uur rijden de bussen verder nor maal tot Leiden. Het corso trekt van 16.45 uur tot 20.00 uur door Noordwijk, waar door de busdiensten in deze ge meente (de lijnen 40,42,90 en 92) of met vertraging rijden of vervallen. Ook andere lijnen in de Leids/Haar- lemse regio moeten rekening hou den met vertraging. Van en naar de Keukenhof worden zonodig extra bussen ingezet. LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden heeft gisteren een groep ondernemers uit midden- en klein bedrijf uit de Engelse stad Oxford op het Leidse stadhuis ontvangen. De ontvangst vond plaats in het ka der van een informeel werkbezoek, dat de zakenmensen uit Oxford deze week aan Leiden brengen. in een Korte toespraak herinnerde burgemeester Vis eraan, dat de wol- en textielindustrie in Leiden in de loop der geschiedenis meer dan eens schade heeft ondervonden van Engelse concurrentie. Over igens is er van deze industrie in Leiden niet veel meer over, aldus de burgemeester, die in dit verband wees op de aansiaartae vernui^ing van de wollenstoffenfabriek Krantz. De heer Vis betoogde dat de moge lijkheden van een gemeentebes tuur om bedrijven aan te trekken of vast te houden, maar zeer beperkt zijn. Na afloop van zijn toespraak bood hij de Engelse gasten een tegeltje met een afbeelding van molen "De Valk" aan. De heer Reed, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Oxford, schonk de gemeente Lei den een tekening van het Oxfordse stadhuis. Vorig jaar hebben Leidse zaken mensen een bezoek aan Oxford ge bracht. Industriebond NVV over verplaatsing Krantz: LEIDEN - "Het Leidse ge meentebestuur heeft zijn uiter ste best gedaan om Krantz als onderneming in de stad te hou den. Maar de directie was onge voelig voor alle argumenten". Aldus Johan Stekelenburg, dis trictshoofd van de Industrie bond NW, in "WIK", de week krant voor leden van de bond. Aanleiding tot de publikatie in "WIK" is de aangekondigde overplaatsing van de wollen stoffenfabriek Krantz uit Lei den naar de Vaalser textielfa briek in Zuid-Limburg. Vol gens Stekelenburg heeft de di rectie van Krantz zich niet veel moeite getroost om samen met de bonden en het Leidse ge meentebestuur te knokken voor het behoud van het laatste stukje textiel in deze stad. De directie van het bedrijf zou meer oog hebben gehad voor de premie van het rijk die in Vaals ligt te wachten, als daar de fabriek wordt uitgebreid; de schuld die de overheid overneemt; de fabriek van 13.000 m2 die Krantz voor een appel en een ei in Vaals krijgt; de projectontwikkelaars die voor veel geld de fabriek in Leiden willen overnemen; de reeds weggegeven direc tieplaatsen in de nieuwe Vaalse combinatie. Johan Stekelenburg voelt zich in een klem zitten: "Als we ons verzetten tegen de verhuizing van de textielfabriek uit Leiden naar Vaals, dan stellen ze ons verantwoordelijk voor de werkgelegenheid in Zuid- Limburg. De leiding van Krantz blijft buiten schot. Toch draagt die voor een groot deel de schuld van het verval. Zestig procent van het personeel komt aan het minimumloon. Niet verwonderlijk, dat maar weinig kinderen van vaders die bij Krantz werken bereid zijn om ook in die fabriek aan de slag te gaan. Klagen over gebrek aan personeel is weinig zinvol. Ver betering van de arbeidsom standigheden zou een veelbeter middel zijn", aldus Johan Ste kelenburg. In een apart commentaar schrijft "WIK", dat de werkge legenheid in bepaalde delen van de industrie in de Randstad veel te wensen overlaat, on danks het feit dat het werkloos heidspercentage in het westen gemiddeld lager ligt dan elders. "Acties voor het behoud van deze soort werkgelegenheid in het westen zullen echter de pu blieke opinie niet mee hebben", aldus "WIK". "Want de onder nemers zullen erop wijzen, dat ze hun activiteiten verleggen naar gebieden waar het werk loosheidspercentage hoog is. Voor het gemak verzwijgen ze meestal daarbij, dat ze niet naar het noorden en zuiden verhui zen om de moeilijkheden in die gebieden op te lossen. Het gaat ze vooral om de financiële voordelen, die ze kunnen bin nenhalen. Dat ze door zo'n ver huizing problemen achterlaten, wuiven ze erg gemakkelijk weg. Maar de werknemers zitten daar wel mee in de maag. LEIDEN -Inde Kooi is gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van 48 nieuwe woningen in het blok Formosastraat, Lombokstraat, Java- straat, Driftstraat. Deze woningen komen in de plaats van de 58 oude huizen die er stonden en zijn bestemd, voor de bewoners die daar woonden De huurprijs is op 260 gulden per maand berekend. Zowel de voorzitter van de woningbouwvereniging De Eensgezindheid, Nagtegaal, als wethouder Waal (zijn collega Verboom was verhinderd om te komen) constateerde dat het slaan van deze eerste paal het begin vormt van het eerste nieuwbouwproject in het kader van de stadsvernieuwing in Leiden. Lange tijd was het de bedoeling dat de woningen van Eensgezind heid op deze plek gerenoveerd zouden worden. Uiteindelijk werd gekozen voor nieuwbouw, omdat renovatie te kostbaar (65.000 gulden per woning) zou uitvallen. Er worden nu 28 eengezinswo ningen, 10 vijfkamerwoningen en 10 tweekamerwoningen gebouwd. De bouw wordt uitgevoerd door Elementum b.v., naar een ontwerp van Geoproject.De totale stichtingskosten bedragen 3.500.000 gulden. De bouw tijd wordt op 138 werkbare dagen geraamd, zodat de bewoners - nu onder gebracht in wisselwoningen elders in de wijk-in december van dit jaar in hun buurt kunnen teftigkeren. Op de foto hiernaast het slaan van de eerste paal gistermiddag door de heren W. C. Nagtegaal (links), voorzitter van Eensgezindheid en A. Be- nning van de bewonerscommissie. is goed is grolsch Dat zeg je als je grolsch drinkt. Grolsch bier is vers bier op natuurlijke wijze -ra&zr - gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. Vakmanschap is meesters b; i\ Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen en tinnetjes.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19