Bfliii Borussia wist 'onrecht van Madrid'uit Anderlecht bestraft "schoppers" -. 4j^salsiiaat Finaleplaats van Juventus komt niet in gevaar V S| Scorebord Napoli rijp voor cel ST WILLEBRORD IN78 ETAPPPEPLAATS TOUR? [SP*" J! 0 1 r 1 I E^sll »gj* I- KflOOiV !L4iV OP WERK WORDEN GEZET IN EC I-FINALE TEGEN LIVERPOOL DONDERDAG 21 APRIL 1977 LIVERPOOL/DUSSELDORP - Evenals in 1975 kent het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen een Engels-Duitse finale. Borussia Mönchengladbach versloeg gis teravond in het uitverkochte Rheinstadion in Dusseldorp (70.000 toeschouwers) Dinamo Kiev met 2-0, Liverpool had op Anfield Road totaal geen moeite met het Zwitserse FC Züriqh: 3-0, voor 50.000 toe schouwers. De eindstrijd van het toernooi wordt op 25 mei in het Olympisch Stadion van Rome gespeeld. Aan het eind van dit voetbalsei zoen viert Borussia Möncheng ladbach voor de tiende achte reenvolgende keer zijn bestaan als topploeg in West-Duitsland. De weg, die de voetbalprofessor Hennes Weisweiier in 1967 in zette lijkt in 1977 zijn briljantste kroon te krijgen: de Europese beker voor landskampioenen. Borussia versloeg gisteravond Dinamo Kiev met 2-0. De eerste ontmoeting tussen Dinamo en Borussia was in Kiev in een overwinning van 1-0 geëindigd voor de Oekralnse ploeg. De treffers die Bonhof (strafschop) en Wittkamp Borussia gistera vond schonken, bleken vol doende om de nu door Lattek getrainde formatie in de finale te loodsen. De Westduits- gevolg dat de huidige en moge lijk volgende Engelse kam pioen een van zijn gemakkelijk ste wedstrijden uit dit seizoen speelde. Er werd op Anfield Road één- richtingsvoetbal bedreven dat dankzij een zekere nonchalance van de Engelsen lang zonder doelpunten bleef. Ruim een half uur en toen kreeg Liver pool zijn openingstreffer eigen lijk nog aangeboden. Door doelman Grob en Chapuisat. Grob wierp de bal uit, Chapui sat realiseerde zich niet dat Case ingelopen kwam en ver loor de Dal aan de Engelsman. Het scoren ,was vervolgens een eenvoudige opgave. Liverpool bleef ook na dat doelpunt de aanvallende ploeg, een logisch uitvloeisel van het gegeven dat er een duidelijk kwaliteitsverschil bestaat tus sen de spelers van de Engelse en de Zwitserse kampioen- sploeg. Liverpool was echter, net als voor rust, niet produk- tief. Weer moesten de tiendui zenden een half uur wachten op het doelpunt dat het overwicht onderstreepte. Case scoorde opnieuw, met een puik schot van vijftien meter na een vrije trap. Drie minuten later zette Keegan de eindstand op het bord met een treffer van vlak bij: 3-0. Engelse ontmoeting is een her haling van 1975, toen Bayem München de beker veroverde door in de finale van Leeds Uni ted (2-0) te winnen. Borussia, dat in de afgelopen tien seizoenen met vier kam pioenschappen en één UEFA- beker zeker niet slecht is weg gekomen, beleefde de zwaarste schok tegen Dinamo vóór de ontmoeting. Topschutter Jupp Heynckes had te veel last zijn knieblessure om te kunnen spelen. Hij moest zijn plaats (waarschijnlijk ook voor de rest van het seizoen) afstaan aan de jeugdige Heidenreich. Die mocht meteen veel activiteiten ontplooien, want de Russische spelers weigerden in de eerste helft consequent uit de verde diging te komen. De vaak als een kluwen opge stelde verdediging van Dinamo bezweek na twintig minuten toch. Een schot van de Deense rechterspits Simonsen werd door de verdediger Matvijenko in uiterste nood met de hand gestopt. De Belgische scheids rechter Rion had maar één keu ze: strafschop. Rainer Bonhof had van elf meter geen moeite Roedakov te passeren (1-0). Na de hervatting werden de Oekraïners duidelijk agressie ver en ontplooiden ook meer in itiatieven. Vooral invaller- Bonhof scoort uit Ironsl i >i.<s middenvelder Valeri Moentjan bracht lijn in het spel van Di namo. Eerst schoot Moentjan zelf van zo'n zestien meter af stand en dwong doelman Kneib tot een moeilijke redding. Ver volgens moest Kneib ook een solo van Boerjak onderbreken en een hoekschop weggeven. Borussia, dat in de eerste helft te veel kracht had moeten ge en nog slechts kon "counte ren", dreigde de gelijkmaker te moeten incasseren. Een schot van Beresjnaj, van acht meter uit de draaiing vrijwel zeker goed voor een doelpunt, werd door Kneib op een ongeloof lijke manier uit het doel geran seld. Het doelpunt viel aan de andere kant. In een chaotische situatie, na een vrije trap van Bonhof, kon Wittkamp met een kopbal de voor de thuisclub verlos sende treffer maken. En daar mee was dan toch, zij het laat, het "onrecht" van Madrid (toen Gladbach in 1976 in de kwartfi nales door twijfelachtige beslis singen van Leo van der Kroft en Ben Hoppenbrouwer werd uit geschakeld) uitgewist. Glad bach heeft de mogelijkheid na een decennium topvoetbal de meest begeerde triomf te beha- Formaliteit Liverpool was eigenlijk al voor zijn tweede wedstrijd tegen FC Zürich finalist van de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen. De overwinning 3-1 in Zürich had de strijd op Anfield Road feitelijk tot een formaliteit gemaakt. Wat Liverpool wist, was Zürich ook niet onbekend. De Zwitsers hadden niet de mogelijkheden te voorkomen dat Liverpool na Manchester United en Leeds United finalist zou worden, Die gedachte was in hun spel terug te vinden en dat had weer tot 0 EUROPA CUP 1: Borussia Mönchen Glad- bach-Dynamo Kiev 2-0 (eerste wedstrijd 1-0 voor Dynamo). Liverpool-FC Zürich 3-0 (Li verpool won de eerste wedstrijd met 3-1). Finale: Borussia Mönchen Gladbach-Liverpool EUROPA CUP 2 HSV Hamburg-Atletico Mad rid 3-0 (eerste wedstrijd werd met 3-1 gewonnen door AtJeti- co) Anderlecht-Napels 2-0 (Napels won de eerste wedstrijd met 1-0). Finale: HSV Hamburg-Ander- lecht UEFA-BEKER: AEK Athene-Juventus 0-1 (Ju- ventus won de eerste wedstrijd met 4-1). Atletico Bilbao-Racing White 0-0 (eerate wedstrijd eindigde in 1-1). Finale: Juventus-Atletico Bil bao. HAMBURG/BRUSSEL - Hamburger SV en Anderlecht gaan op 11 mei in het Olympisch Stadion van Amsterdam uitmaken wie in het bezit komt van de Europese beker voor bekerwinnaars. Anderlecht versloeg Napoli met 2-0, Ham burger SV overtrof zichzelf met een 3-0 zege op het Spaanse Atletico Madrid, waarvan in de uitwedstrijd met 3-1 was verloren. ATHENE - De finale om de UEFAbeker zal in een uit- en een thuiswed strijd op 4 en 15 mei gaan tussen de Italiaanse club Juventus en Atletico Bilbao (Spanje). Juventus, dat momenteel de Italiaanse ranglijst aan voert. liet de 4-1 zege in eigen huis volgen door een 1-0 zege in Athene. Tot ongenoegen van de 30.000 toeschouwers in het NEA Philadelphia stadion bepaalden de Italianen zich hoofdzakelijk tot verdedigen en- langzaam-aan acties. De door het publiek opgezweepte AEK-aanval kwam voor rust enkele malen tot dichtbij het Italiaanse doel. Meesterlijk ingrijpen van Zoff voorkwam echter doelpunten. De Italiaanse doelman dook in de 24ste minuut de bal van de schietklare voet van Papadopou- los en stopte vier minuten de recht op het doel afgaande Wagner. In beide gevallen was de voorbereidende pass afkomstig van Nicolaou. Het enige doelpunt van de wedstryd kwam vyf minuten voor tijd, toen het moegestreden AEK een tegen-aanval van Juventus onderschatte. Op op links zette Bettega een verrassende rush in. De voorzet van Causio bereikte hem op vijf meter van het Griekse doel, waarna hij geen moeite had om scoren. Atletico Bilbao-RWDM 0-0 Molenbeek is in zijn tweede botsing met Atletico Bilbao geen kansloze tegenstander geweest. De Belgen, spelend met het besef dat hun enige kans op overleven bestond in het maken van tenminste één doelpunt, hebben geprobeerd aan te vallen. Niet te onstuimig overigens, want trainer Piet de Visser begon toch met vier middenvelders en slechts twee aanvallers. Pas in het laatste kwartier stuurde De Visser een derde aanvaller, in de persoon van Eddy Koens, het veld in. Toen echter was Atletico al begon nen met het spelen op balbezit teneinde de kostbare score van 0-0 vast te houden. Beide ploegen begonnen in het San Mamesstadion van Bilbao uiterst voorzichtig met langzaam voetbal v/aar ieder risico uitgebannen was. Het resultaat van deze instelling van beide ploegen was een evenwichtig spelbeeld met een lichte druk van de Basken, die groeide tot wat bijna een offensief kon worden genoemd in het laatste kwartier van de eerste helft. In die moeilijke vijftien minuten echter redde Nico de Bree de gelijke stand voor de Brusselse fusieclub. Na rust slaagde Atletico er opnieuw in het spel in handen te houden. Na een kwartier echter besefte RDWM dat het voor zyn laatste kans vocht. Atletico gunde de Brusselaars de kans niet en greep naar wat hardere middelen om de stand van 0-0 vast te houden. Tien minuten voor tijd kreeg RWDM zyn laatste kans om finalist te wor den. Na een doorbraak van Olsen kwam Teugels in scoringspositie, maar doelman Iribar redde de finaleplaats voor ^tletico. Tarcisio Burgnich wendde nog één poging aan. In zijn allerbeste En gels beet de 38-jarige libero van Napoli de Britse scheidsrechter Mathhewson toe dat deze veel te kort had laten voetballen. Het mocht niet baten. Want zo matig als Matthewson Anderlecht-Napoli, returntreffer in de halve finale van de Europacup voor bekerwinnaars had geleid, zo sterk reageerde de pupil van Jack Taylor toen de Ita liaanse aanvoerder op verhaal kwam. Anderlecht-Napoli was ge speeld, gebaarde Mathhewson. Hij wenste geen minuut blessuretijd bij te tellen. Anderlecht, dat in Na pels door lafheid met 1-0 verloor, had de zaken in het eigen Astrid- park rechtgetrokken. Twee-nul vermeldde het scorebord. Met die uitslag geschiedde uitein delijk gerechtigheid. Want wat de elf rabauwen van trainer P^saloa gisteren uithaalden, tart iedere be schrijving. Had evenmin iets met voetballen te maken. Was rijp om voor de burgerrechter met de ge vangenis te worden bestraft. Het siert Anderlecht dat het noch op de gemene Italiaanse provocaties noch op de bestiale overtredingen inging. Vijf gele kaarten leverde al die misdadigheid op. Massa, Julia- no, Palma, Speggiorin en Burgnich werden het slachtoffer van de veel te tolerante Engelse scheidsrech ter. In de schoppartij die Anderlecht- Napoli meestal was wekte het nau welijks verbazing dat voetbal op de tweede plaats kwam. Wat niet wil zeggen dat er in het volgepropte Astrid-park (38.000) aan geeuwen werd gedaan. Integendeel, de slij tageslag boeide 90 minuten. Daar komt bij dat het grote klassever- schil de eerste helft nauwelijks tot uiting kwam. Want al schoppend slaagden de schurken van Pesaloa er aanvankelijk redelijk in de Bel gische combinaties onmogelijk tf maken. In die fase kwam Kei brink niet los van de speciaal c schoppen onder de wapenen ge roepen Cateilani, werd Arie Haan als meest aanvallende middenvel der met handen en voeten bedwon gen door La Palma en was Ludo Koeck zo uit zijn doen dat hij zelden imponeerde. Toch nam Anderlecht na een half uur afstand, maar dat had veel met geluk te maken. Want trapte Virmazzaini nu te hoog of kopte Peter Ressel te laag toen Matthewson een Belgische vrije trap verordonneerde, kon je je af vragen. Ressel zelf deed dat in elk geval niet. Haarzuiver mikte hij de bal op het hoofd van Jean Thissen: 1-0. Ook daarna was er geen sprake van het balletje rond latep gaan bij An derlecht. De equipe van Goethals wilde dat wel, maar zag zich gecon fronteerd met storende Italianen, die niet schroomden om in hun po ging de bal te spelen desnoods een been mee te nemen. Niettemin maakte een nerveus Anderlecht het werk toch af. Via een voorzet zette Rob Rensenbrink Francois Vande- relst alleen voor doelman Carmig- mani. Tegen diens kopstoot hielp dit keer geen overtreding: 2-0. Daarna bleek voetbal pas echt oor log. Zonder dat de Italianen over igens garen sponnen bij hun vele overtredingen. Integendeel: de En gelsman Matthewson was blij dat hij kon stoppen en toonde zich Oos- tindisch doof voor de van Burgnich om tijd bij te tellen. De vloekende, spuwende ex-vedet van Inter mocht blij zijn dat Matthewson hem geen rood toonde. GER STOLLE Arie Haan in duel met Italiaanse schoppers: Salvatore Esposito. Moedig Trainer Kuno Klötzer, de laatste tijd heftig bekritiseerd bij Ham burger SV, bleek een moedig man. Hij stuurde zijn ploeg met vier spit sen het veld in en kreeg de beloning voor zijn durf. Hamburg stortte een vloed van aanvallen uit op de ver dediging van de ploeg, die vrijwel zeker Spaans kampioen wordt en had de strijd binnen een half uur feitelijk beslist. Toen immers al was het 3-0 door treffers van Capon (ei gen doel), Reimann en Keiler. Het Volksparkstadion, met 61.000 toe schouwers vrijwel uitverkocht, stond als één man achter zijn ploeg en stimuleerde het elftal door te gaan op hetzelfde niveau toen het eigenlijk al niet meer nodig was. De spelers wisten trouwens waar zij voor werkten. Uit de recette van 1.100.000 markt zou 12.000 mark per speler worden uitgekeerd, indien de ploeg de finale van Amsterdam zou bereiken. Kort voor rust was HSV nog vlak bij een vierde doelpunt, maar dit keer zat het niet mee. Hidien be sloot een schitterende soloactie met een schot tegen de paal. Al die tijd was Atletico niet opgevallen door aanvallende daden, wel door soms rijkelijk hard spel, dat ook de Zweedse arbiter Eriksson niet ont ging. Hij gaf al in de eerste helft gele kaarten aan Benegas en Capon. Na rust kwam Atletico Madrid iets meer in de wedstrijd. De vervan ging van Eusebio door Alberto gaf Atletico iets meer "lichaam". De beste kansen echter bleven voor de Hamburgers, die er in slaagden At letico van Kargus weg te houden. Volkert en Magath waren dichter bij een vierde treffer voor HSV dan Atletico bij een doelpunt dat ver lenging zou hebben betekend. ST. WILLEBRORD - Oud- Ronde van Frankrijkrenner Rini Wagtmans is druk doende de Ronde van Frankrijk '78 naar St. Willebrord te halen. Het is de bedoeling dat het eer ste deel van de eerste etappe van Leiden in het Noordbra bantse „Wielernest" zal aan komen. Zeker is dit nog niet. In juni komt Tourbaas Felix Lé- vitan om te kijken of het orga nisatorisch en vooral in finan cieel opzicht kan. Rini Wagtmans zei gisteren: „Ik geloof dat we het op beide voorwaarden zullen redden. Organisatorisch is hier alles voor elkaar en bovendien is er geld beschikbaar. Bovendien is het het meest logisch dat de karavaan hier in St. Wille brord halt houdt. De eerste etappe moet immers op bevel van de rondedirectie in de buurt van Brussel eindigen. St. Willebrord ligt keurig netjes tussen Leiden en Brussel in. Lévitan moet trouwens ook op grond van de historie ons de voorkeur geven boven de an dere kandidaat etappeplaatsen Maastricht, Hilvarenbeek en Valkensw- aard. Uit St. Willebrord kwa men immers gerenommeerde tourrenners: Wim en Piet van Est, Wout Wagtmans en ik zelf'. ZB MAKEkJ OMS AJIkSS ALLÉ BEUWSt^ATEe/AAl. IB /jo AAM 'T veeöRAu- 2ULLE'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15