Rivierdijken onvoldoende Nog9dagen Nog geen rem op Huisartspraktijken worden schaarser Van Agt hekelt sportverruwing PSP: twintig jaar prikkel voor anderen Steeds meer betalen voor "goodwil Voetbal is oorlog bloemenimport ZATERDAG 16 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Conclusie van commissie: DEN HAAG - De in mei ingestelde commissie rivierdijken heeft ge concludeerd, dat het rivierenge bied, waarin Waal, Rijn, Lek en IJs- sel stromen onvoldoende is bevei ligd tegen het risico van overstro mingen. Ze adviseert bepaalde dijkverbeteringen uit te voeren in dien daarmee een aanmerkelijke schade aan natuur en landschap kan worden voorkomen en er een redelijke verhouding bestaat met de andere belangen, die hiermee zijn gediend. De commissie, die door minister Westerterp van verkeer en water staat is ingesteld om hem te advise ren over het beleid ten aanzien van de beveiliging van het land tegen hoge rivierafvoeren, heeft gisteren haar bevindingen in een eindrap port aan de bewindsman aangebo den. Omdat bij alle mogelijkheden die er zijn om de beveiliging op een hoger plan te brengen, schade zal ontstaan aan het gebied, heeft de commissie tevens de wijze van ontwerp en uitvoering van dijkver beteringen onder ogen gezien. De rivierdijken zouden zodanig moeten worden verbeterd, dat de Rijnafvoer bij Lobith van 16.500 kubieke meter per seconde kan worden gekeerd. Tot nu toe ging men bij rivierdijkversterkingen uit van een maatgevende afvoer van 18.000 kubieke meter per seconde. Inundatie Bij haar onderzoek heeft de com missie ook bekeken of zijdelingse afvoer van het rivierwater naar be- gingsplaatsen (het zgn. systeem van overlaten) is aan te bevelen. Het inunderen van gebieden langs de rivieren blijkt om velerlei redenen bezwaarlijk te zijn, onder meer om dat de beschikbare ruimte overal min of meer bebouwd en bewoond is. Met langdurige inundatie zou ook rekening moeten worden ge houden en dan zouden extra voor zieningen nodig zijn. Een andere oplossing zocht de commissie in het verlagen van de waterstand op de Nederrijn en IJs- sel door het wijzigen van de afvoer- verdeling bij de Pannerdense kop, het splitsingspunt van de Rijn in Waal en Pannerdens kanaal. In dat geval zal er minder water door Ne derrijn, Lek en IJssel stromen en behoeven de bandijken minder verhoogd te worden. Maar daar door moet er meer water door de Waal afgevoerd worden. De dijken zullen daar dan extra moeten wor den versterkt. De commissie meent, met uitzon dering van de vertegenwoordiger van de stichting Natuur en milieu, dat dit bedenkelijke kanten heeft, temeer als de versterkingen van de Waaldijken volgens uitgekiende ontwerpen worden uitgevoerd. Bovendien liggen juist langs de Waal lage gebieden. Ten slotte heeft de commissie in haar rapport ruime aandacht be steed aan het proces van besluit vorming rond de dijkversterkingen en de rol van de bevolking daarbij. Bij de overhandiging van het rap port op het ministerie in Den Haag merkte commissievoorzitter, mr. C. J. G. Becht op, dat het dikwijls moeite heeft gekost tot een ge meenschappelijk standpunt te ko men. Langer dan verwacht en ge hoopt was heeft de commissie over het rapport gedaan. Minister Wes terterp achtte de stagnatie begrijpe lijk, de beslissing moet weloverwo gen zijn. De commissieleden heb ben elkaar vrijwel gevonden en daardoor is, volgens de bewinds man, het advies extra waardevol. Hij hoopte dat op basis van het rap port op niet al te lange termijn een beslissing over de dijkverzwarin gen kan worden genomen. Wageningen - Vol trots kijken vader Hans Wiegel en moeder Pien Wiegel naar hun gisteren geboren dochter Marieke Sophie. Het is de tweede nakomeling van de familie Wiegel, die bij de geboorte acht en een half pond woog. UTRECHT - Het aantal huisartsen neemt gestadig toe en daardoor wordt het er voor afgestudeerde artsen niet gemakkelijker op een praktijk te vinden. Een van de ge volgen is, dat er bij overneming van een praktijk vaak meer aan "good will" wordt betaald dan de 90 pro cent van het bruto-jaarinkomen Veel minder werk in Twente Agenten blijven in voorarrest AMSTERDAM - Een 31-jarige hoofdagent en een 52-jarige briga dier van de Amsterdamse politie, verdacht van het aannemen van geld en goederen in 1975 en 1976 van exploitanten van Chinese gok huizen in de hoofdstad, blijven in voorarrest. De officier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt heeft hen doorgezonden naar de rechter commissaris bij wie hij een bevel tot bewaring heeft gevorderd. De rechter-commissaris heeft dat be vel verleend. Het is zes dagen van kracht. HENGELO - In Twente zullen in de loop van dit jaar duizenden arbeid splaatsen verdwijnen. Het verlies van bijna 2000 arbeidsplaatsen is al aangekondigd en vele honderden staan, vooral bij de spinnerijen, de middelgrote metaalindustrie en de confectie te wankelen. Dit deelde de consulent voor ar beidsvoorziening in Zwolle, de heer M. Siers, gisteren mee. Aange kondigd zijn volgens hem het ver lies van 610 arbeidsplaatsen bij Nijverdal-Ten Cate, 280 bij Vredes- tein in Enschede, 760 bij Stork in Hengelo en 250 bij de Holec- bedrijven, Heemaf en Hazemeyer in Hengelo. Volgens de heer Siers betreft het hier gedeeltelijk rechtstreekse ont slagen en gedeeltelijk arbeid splaatsen die zullen verdwijnen via natuurlijke afvloeiing. "Vooral de kleine en middelgrote metaalbedrijven hebben veel last van de grote metaalbedrijven". De heer Siers verwacht in Twente een uitstralingseffect van de werkloos heid in verband met de pendelaars. "Als het bij Stork in Hengelo slecht gaat, dan krijgt een plaats als 01- denzaal ook een flinke tik mee". In 1970 werden in de Twentse in dustrie nog 64.600 arbeidsplaatsen geteld. De arbeidsvoorziening ver wacht dat er aan het einde van dit jaar minder dan 50.000 zullen zijn. van de voorganger die door de art senorganisaties alls een "stringent maximum" is geadviseerd. Een en ander blijkt uit een studie van drie medewerkers van het Ne derlands Huiartsen Instituut in Utrecht, de arts A. L. M. Bartelds en de sociologen J. P. Dopheide en J. van der Zee. Zij hielden een en quête onder de huisartsen die zich hebben gevestigd in de periode 1 januari 1975—1 augustus 1976. Ongeveer tweederde van de aange schreven artsen heeft aan het on derzoek meegewerkt. In 1975 bedroeg het aantal vesti gingen 340, in de eerste zeven maanden van 1976 waren het er al ruim 200. Dat komt neer op 11 a 12 procent nieuwe huisartsen in an derhalf jaar. De drie hoofdvormen van vestiging zijn het overnemen van een bestaande praktijk (bijna 50 procent van het totaal) associatie met een of meer andere huisartsen (30 procent) en "vrije" vestiging (15 a 20 procent). Van degenen die een praktijk heb ben overgenomen, heeft 95 procent er naar moeten zoeken (in de over ige gevallen lag het al vast dat de arts bijvoorbeeld in de praktijk van zijn vader zou gaan werken). Bij de geassocieerden was dat percentage 87. Gemiddeld hebben zij ruim vijf maanden actief (met uitschieters tot twee jaar) en nog eens vier maanden "niet zo actief' gezocht. Sommigen slaagden vrij vlot, maar er was ook een arts bij die gedu rende twee jaar op vijftig adverten ties had geschreven en er zelf vier had geplaatst. "Wilde vestiging Uit de reacties van de ondervraag den leiden de onderzoekers af, "dat het vestigingsproces niet altijd ro- zegeur en maneschijn is". De meest toegepaste methoden om aan een praktijk te komen blijken het in schakelen van familie, vrienden en kennissen en het reageren op ad vertenties. Vaak worden ook (al dan niet commerciële) bemidde lingsbureaus ingeschakeld. Van 220 "overnemers" en "asso- cié's" is bekend wat ze aan goodwill hebben betaald. De bedragen lie pen uiteen van f 15.000 tot f375.000 (gemiddeld f 148.000) en de percen tages van het bruto jaarinkomen van de voorganger die moesten worden betaald varieerden tussen de 25 dn 150: 20 procent betaalde minder dan de richtlijn van 90 pro cent en 36 procent meer. De artsen die een praktijk overna men, investeerden gemiddeld f 281.000 (de bedragen varieerden van f 115.000 tot f 552.000). Bij de achttien artsen die een praktij kruimte kochten, was de investe ring gemiddeld ruim drie ton. De vrije vestigers waren het goed koopst uit met gemiddeld f 124.000. In de onderzochte periode van an derhalfjaar zijn de praktijkinveste ringen met 25 procent gestegen. Die stijging was zowel een gevolg van de stijging van de prijs van on roerend goed als van de stijging van de goodwill-sommen. Dat de beroepsorganisaties kenne lijk weinig invloed hebben op de te betalen goodwill, zal er waarschijn lijk toe leiden dat daarvoor steeds meer moet worden betaald, aange zien de "praktijkschaarste" toe neemt. Een toenemend aantal "wilde" vrije vestigingen (zonder de instemming van de in de be trokken gemeente al gevestigde huisartsen) kan daarvan het gevolg zijn. Een van de aan de enquête deelne mende artsen suggereerde zelfs, een organisatie van "zoekende art sen" op te richten, al gaf hij de voorkeur aan bindende voorschrif ten van de overheid. Hongerstaking Italiaanse gevangene ARNHEM - Twee sinds de cember vorig jaar in het huis van bewaring in Arnhem ver blijvende Italiaanse gevange nen zijn sinds 6 april in honger staking. Zij wachten op hun hun uitleveringsproces dat op 26 april voor de Hoge Raad zal dienen. De twee Italianen, Giovanny Paba en Franco Secci, weigeren elk voedsel uit solidariteit met de politieke gevangenen in Westeuropese gevangenissen, vooral die in West-Duitsland, Italië, Ierland en Spanje die on derworpen zijn aan totale isola tie. Zij willen met hun actie, die ze ker tot 26 april zal duren, de ac ties van de andere gevangenen ondersteunen. De twee willen dat de politieke gevangenen worden behandeld zoals staat aangegeven in de Conventie van Genève. De Italiaanse autoriteiten heb ben eerder dit jaar de uitlever ing verzocht van beide Italianen op grond van het feit dat zij ex plosieven vervoerden van Tu rijn naar Nederland. Op een CDA-bijeenkomst in Utrecht opperde minister Van Agt gisteravond de gedachte om alleen nog maar subsidies aan sportver enigingen te geven als het bij wed strijden sportief toegaat. "De sub sidiëring dient - in overleg met de ADVERTENTIE tfwm der/e,ze//ü/e /uauvj/ejzie/i Snel nog even al die gezellige nieuwtjes zien op't gebied va meubelen, doe-'t-zelf. tuin. toerisme, keukens en sanitair, vissportmanifestatie, mode en nogveel meer. De Huishoudbeurs is'n gebeurtenis voor iedereen, jongen oud. Dagelijks van 10.00 -17.00 en van 19.00 - 22.30 uur. Op zondagen 's avonds gesloten. Entree: 6,- p.p. Kinderen en groepen boven de 25 personen 2.- korting p.p. Gratis parkeren! 32e Internationale Huishoudbeurs fuu 15t/m 24 april '77- RAI Amsterdam !£2 DEN HAAG - Aan het afremmen van de bloemeninvoer uit derde landen is de EG nog niet toe. Het nu toegepaste surveillancesysteem, waarbij de ontwikkeling van im port en importprijzen van nabij wordt gevolgd, is een basis waarop een beschermingssysteem kan worden gebouwd en vervolmaakt, maar pas over een paar jaar zal kunnen worden bezien wat er op dat gebied kan worden gedaan. Drs. C. P. Driesprong, directeur voor Tuinbouwzaken bij het directoraat-generaal landbouw van de Europese commissie, vertelde dit gisteren in Den Haag aan de al gemene vergadering van de Ver eniging van Bloemenveilingen in Nederland. De voorzitter van die vereniging, drs. G. Hogewoning, had tevoren geklaagd over de in voeren, vooral van grote hoeveel heden anjers uit Kenya en Colum bia, en gepleit voor een stelsel waarbij maatregelen tegen markt verstoring automatisch in werking kunnen treden. Drs. Driesprong was niet ontevre den over de wijze waarop dë EG- landen aan het surveillancesys- teem meewerken. Hij vond dat het beschermingssysteem dat men nu kan gaan opbouwen al lang had moeten bestaan, maar herinnerde er ook aan dat uit het bedrijfsleven, ook in Nederland, de afgelopen ja ren stemmen zijn opgegaan voor vrijheid in de handel. HetEG-beleid, verzekerde drs. Driesprong, wordt niet beïnvloed door het feit dat buitenlandse bloemen van buiten de EG via Ne derlandse veilingen verhandeld worden. De Europese commissie is zelfs blij dat dit gebeurt, omdat het waarnemen van aanvoer en prijzen er zoveel gemakkelijker van wordt. Praten met de exporterende landen is een goede zaak, vindt de Euro pese commissie. Zij meent dat men marktverstoringen kan voorkomen door te zorgen voor regelmaat in de aanvoer en door overleg te plegen over de hoeveelheden. sportorganisaties - afgestemd te worden op het gehalte van de ge toonde sportiviteit", zei de lijstaan voerder van het CDA. Voor veel sportontmoetingen - met name voetbalwedstrijden - had Van Agt geen goed woord over. "Wedstrijden zijn veelal geen spor tieve ontmoetingen meer, geen krachtmetingen tussen mensen, maar veldslagen tegen mensen", vpnd hij. "Voetbal is oorlog". Van Agt ging fel te keer tegen "de ernstige vergroving in menige tak van sport". Hij zag in sportverru wing een "teken van een schrome lijk tekort aan respect voor de mens". "De verruwing heeft te maken met het feit dat de commercie zich van een deel van de sport heeft meester gemaakt", meende de CDA- voorman. Walgelijk Van Agt: "dat voetballers worden verkocht is - al hebben ze er zelf vaak profijt van - eigenlijk een wal gelijke vertoning. Hetzelfde geldt voor de wijze waarop beroepswiel renners worden gebruikt als werk tuigen van bedrijven om hun afzet te vergroten". Ook veroordeelde de CDA- lijstaanvoerder in scherpe bewoor dingen de voorbereiding van jeugdtalenten op de topsport. Een ander woord dan "opfokken" had hij er niet voor. "Op spectaculaire prestaties komt het aan, ten koste van het welzijn van jonge mensen". Daarom pleitte Van Agt - voor het eerst sinds maanden - voor een "ethisch reveil", een herbezinning op de geestelijke waarden in de sa menleving. Zoals het in de sport toegaat kan het volgens hem niet voortduren. De Pacifistische Socialistische Partij, de PSP, viert vandaag het twintigjarig bestaan. Enkele maanden te laat de PSP is op gericht in Amsterdam op 26 ja nuari 1957. Maar met het oog op de komende parlementsverkie zingen wel op een gunstig tijd stip, ruim een maand voor de- verkiezingsdag, 25 mei. Na de partijpolitieke herverka veling vlak na de Tweede- Wereldoorlog was de PSP twin tig jaar geleden de eerste nieuwe na-oorlogse partij. De PSP was „een kind van zijn tijd Een jaar of tien na de bevrijding trokken de demonstraties tegen het gevaar van atoombommen in de wereld veel belangstel ling. Amerika had de eerste A-bom gebruikt op 6 augustus 1945 in een poging in een klap een einde aan de Tweede- Wereldoorlog te maken door de Japanse stad Hiroshima van de aardbodem te vagen. In de jaren vijftig riep de A-bom in Europa schrikbeelden op. De Amerika nen en Russen stonden drei gend tegenover elkaar. „Koude oorlog", noemden we dat. In 1956 greep de Sovjet-Unie in toen Hongarije dreigde te ont snappen aan de communisti sche invloedssfeer. Drang naar vrijheid gesmoord in bloed. Er ontstond een felle commu- nistenhaat. De Communisti sche Partij van Nederland, de CPN, raakte verder in de ver domhoek en deed ook geen moeite om eruit te komen. Door Peter Riemersma In een andere partij van socia listische oorsprong, de Partij van de Arbeid, kon een man als het toenmalige Tweede- Kamerlid Frans Goedhart een vrijwel tegengestelde mening huldigen: „Een ondubbelzin nige pro-westerse houding, krachtige steun aan NAVO en West-Europese Unie, aanvaar ding van de noodzakelijke of fers voor de militaire verdedi ging Met de PvdA en de CPN zijn tegelijkertijd de twee polen ge noemd waartussen de PSP zich vanaf zijn ontstaan heeft bewo gen. Bij de oprichting traden dan ook mensen toe die de CPN zagen als een lakei van Rusland en mensen die de felle anti communistische houding van de PvdA afwezen. Daar kwa men de minder partij-politiek gebonden mensen bij die alle wapengeweld, zowel van de communistische als de niet- comm'unistische landen, ver oordeelden: de pacifisten. Eind 1951 was De Derde Weg opgericht, een vredesactiebe- weging, die uitdrukkelijk niet als politieke partij wilde optre den. Maar in het jaar van de Hongaarse opstand veranderde dit. Er ontstond een stroming binnen De Derde Weg die een „politieke partij op anti militaristische grondslag" wil de. „Ban de bom" was in die da gen een leuze die aansloeg. Ne derland beleefde weer massale straatdemonstraties. Er was een gunstig klimaat voor een partij, die „socialisme zonder atoom bom" propageerde In dat kli maat kwam de PSP vari de grond. In het bepinselDro- gramma grond. In 1958 deed de PSP bij wijze van proef mee aan de verkiezin gen voor leden van provinciale staten van Noord-Holland. Heel wat kiezers bleken wel voor ontwapening te voelen. We kre gen de eerste pacifistische volksvertegenwoordigers. In datzelfde jaar kwam er een aan tal raadsleden bij. In 24 ge meenten deed de PSP mee aan verkiezingen voor leden van de gemeenteraad, onder andere in Amsterdam, Groningen, Den Haag, Hoorn, Leeuwarden, Utrecht, Vlaardingen en Zwol le. In 1959 kozen de kiezers twee PSP-leden tot lid van de Tweede Kamer. Tot 1963 bleef de aanhang groeien. In dat jaar kreeg de PSP zelfs vier zetels in de Tweede Kamer. Vier jaar la ter bleek de eroei eruit. Weer vier zetels. Sindsdien is de partij teruggezakt naar het be ginpunt twee zetels. Het is de vraag of het er ooit meer zullen worden. Vermoedelijk is de terugval van de PSP aan het eind van de ja ren zestig te verklaren, doordat de PvdA weer meer socialisme in haar beleid stopte. De rol van de PSP als „socialistische ge weten" van de PvdA raakte daardoor uitgesDeeld. Bovendien heeft de anti militaristische stroming in de christelijke wereld een andere uitlaatklep gevonden in de vorm van de Politieke Partij Radikalen, de PPR. Niet Radi calen, onrechte is deze partij wel eens aangeduid als een christelijke PSP". Partijtwisten In de loop van haar nog maar korte geschiede nis heeft de PSP vele interne partijtwisten gekend. Dan weer ging de strijd tussen mensen die meer de nadruk op het geweld loze, het pacifistische karakter wilden leggen en mensen die juist het socialistische karakter naar voren wilden halen. Dan weer ging het om de vraag of de PSP nu wel of niet met de PvdA mocht samenwerken. En ook is .hevige strijd gevoerd tussen voor- en tegenstanders van de groep „Proletarisch Links", een stroming die de PSP wilde om vormen tot een „revolutionaire arbeidersvoorhoedepartij". Zowel door oorzaken van bin nenuit, als van buitenaf heeft de PSP zich niet kunnen ontwik kelen tot een machtsfactor van betekenis in de Nederlandse politiek. De partij zelf gaat er prat op, dat zij vooral buiten het parlement invloed uitoefent. Dit geschiedt dan door middel van acties, die zijn geent op zorg over geënt in de derde wereld. In 1960 werd geprobeerd een boycot tegen ZuidAfrika te or ganiseren. Tegenwoordig hoort men wat dit aangaat meer van de PPR. In 1962 werd vanuit de PSP hét Angola-comite gesticht, dat zich ging bezighouden met het steunen van de bevrijdings- strijd in de Portugese koloniën. Een aantal jaren koloniën, heeft de PSP moeten meemaken, dat een Nederlandse regering waar zij niet aan meedeed maar wel de PvdA, daadwerkelijk bevrij dingsbewegingen steunde. In 1964 werden de Vietnam- acties opgezet door de PSP. Deze actie miste zijn invloed niet op de houding van de PvdA. Geleidelijk aan is deze partij opgeschoven van een pro-Amerika en pro-NAVO- houding naar een opstelling die de NAVO alleen nog aanvaardt als een noodzakelijk kwaad. De PSP zwengelde acties aan tegen de milieuvervuiling. Denk aan Progil in Amsterdam. Later is D'66 in de ogen van het publiek meer de "milieupartij" geworden. De PSP verlooch ende haar oorsprong niet met acties tegen de kernenergie. Maar alweer de PPR heeft dit "issue" van haar afgepikt. Het is wellicht illustratief voor de positie van de PSP in de Ne derlandse politiek. De partij is er. Draagt zijn overtuigingen uit.-Voert acties. Brengt veran deringen teweeg bij andere par tijen, maar heeft er zelf geen baat bij. Als beweging kan de PSP nog wel twintig jaar voor uit. Als partij heeft zij geen be tekenis. ADVERTENTIE f BRINK Luchtverwarming wê Uw |nsta||ajeur; LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7