i amznanzzi Kerkdienst via de radio kan heel wat losmaken KERKDIENSTEN DRIE IKON-DIENSTEN UIT ZOETERWOUDE: EEN MASSA WERK PAGINA 4 ZATERDAG 16 APRIL 1977 In Die Erzahlungen der Chas- sidim" van de joodse filosoof- theoloog Martin Buber heb ik eens een oude legende gelezen over. een wijze rabbi, die in een Russische gevangenis was opgesloten. Hij was een vrolijke Jooddie op grond van zijn godsdienstige overtuiging meer de be nauwde ruimte van zijn cel kende dan die van de vrijheid. Hij sprak dikwijls met zijn bewaker, die hem als ongelovige en twijfelaar las tige vragen stelde. Op een dag zei hij: "Dat begrijp ik niet goed als die God van jullie alles weet, waarom moest Hij dan aan Adam vragen: Waar zijt gij?" Maar die vergrijsde rabbi ant woordde, diep-nadenkend: "In elke tijd roept God elke mens toe: Mens, waar ben je in je wereld? Zoveel jaren en zo veel dagen vaii wat je is toe gemeten zijn al voorbij, hoe ver ben je intussen gekomen? God bedoelt: zesenveertig jaar heb je geleefd, waar sta je ongeveer?" Toen schrok die gevangenbe waarder en durfde niet ver der vragenWant hij was ze senveertig jaar! Wie in gebedenboeken leest van Joden en christenen, van hin does en boeddhisten, krijgt vaak de indruk, dat hier de mens uit zijn schuilplaats te voorschijn komt en niet alleen de moed heeft om zijn scha melheid en zondigheid, zijn angst en twijfèl.zijn geloof en ongeloof, zijn hoop en wan hoop, eerlijk onder ogen te zien, maar ook een antwoord wil geven op de vraag, die God aan élk mens - waar en wanneer ook levend op deze aarde - stelt: "Adam, waar ben je?" (Gen. 3). Is bidden niet: antwoord geven op deze vraag van God aan de Strijd Zoals blijkt uit de geschriften van moderne exegeten, ken den de vromen in Israël aan vankelijk geen apart woord voor bidden. Op de vraag van God aan de mens kon de gelo vige al roepend, juichend, la chend, huilend, scheldend en smekend ingaan, afhankelijk van de omstandigheden. La ter is het hebreeuwse woord voor bidden 'pallel'. De stam van dit woord voor bidden heeft twee betekenissen: wor stelen en richten. Het gebed is een strijd. Het wordt voorgesteld als de wor steling van Jakob met de en gel, een worsteling die nodig is, voordat hij gezegend kon worden. En bidden is richten: rechter-zijn over jezelf, buiten jezelf treden, zodat je jezelf kunt zien in de situatie, waarin je staat. Vragen komen op je af. Waar ga je heen? Al worstelende met God ervaart de biddende mens, dat God hem blijft aanspreken op zijn verantwoordelijkheid voor de toekomst van mens en wereld. Eén van de mooiste boekjes over het gebed is nog altijd dat van de vroegere Leidse hoogleraar prof. Miskotte, dat de titel draagt: De weg van het gebed Daarin schrijft hij het volgende: "Zo blijft in alle bidden een element van strijden; waak zaam en weerbaar staat de gemeente aan het front in het krachtveld van de geduchte demonen. Nederlaag noch overwinning staat haar klaar voor ogen; alleen dit ene: dat zij moet, mag, kan 'standhou den' ten bate van de mensen, de deelgenoten in het lijden van de tijd. Zo staat de gemeente in haar gebed in de gevarenzone, een zaam op haar post, toch met heel de zuchtende creatuur verbonden. Het voorste le gioen. Er is in de kerk een con stant verzet tegen de wereld terwille van de goede aarde, het geluk der mensen en de ware wereld, zoals ze bedoels Dr. Hans Jansen. ZOETERWOUDE - De radiodiensten die de IKON (Inter kerkelijke Omroep Nederland) zondag aan zondag over één van de Nederlandse etherkanalen uitzendt maken jaarlijks gemiddeld zo'n 2500 telefonische reacties los. Na elke dienst wordt de luisteraars de gelegenheid geboden op te bellen naar aanleiding van wat ze in die uitzending hebben gehoord. Dat gebeurde ook vrijdag, zaterdag en zondag in Zoeterwoude, waar de hervormde gemeente "gastvrouw" was voor een drietal aaneengesloten kerk diensten rond Goede Vrijdag en Pasen. Met een groep van tien gemeen teleden bereidde de plaatselijke predikant, ds. S. L. Schoch, zeer in tens - tot en met zijn preken - de reeks voor en deze mensen waren na afloop ook steeds beschikbaar voor de "telefonische opvang". Het gemeentebestuur van Zoeter woude had de drie lijnen van het gemeentehuis hiervoor openges teld. De Zoeterwoudse diensten - op de avond van Goede Vrijdag, in de paasnacht en op de paasmorgen - hebben in totaal 35 reacties opge leverd. Ze kwamen van heinde en ver. "Gewoontebellers" waren daar, voorzover men heeft kunnen nagaan, niet bij. Stukgelopen Hoewel IJjo Akkerman, redacteur van de sectie "kerkdiensten" van IKON-radio, geen scherp inzicht heeft in de beweegredenen van al die telefoontjes, kan hij toch wel zeggen dat er vele komen van men sen die op één of andere manier zijn stukgelopen op de sociale en gees telijke (kerkelijke) hulpverlening. Een deel ervan kan de spanningen binnen de kerken maar moeilijk of zelfs helemaal niet verwerken en wil daarover met anderen, buiten de eigen kring, wel eens praten. De telefoon wordt soms gepakt om het gemoed gewoon maar lucht te ge ven. Een kwestie bijvoorbeeld als rond de omstreden opvattingen van dr. Wiersinga in de gerefor meerde kerken vreet door in de plaatselijke situatie en veroorzaakt daar onzekerheid en vervreemding. Er zijn maar weinig zakelijke tele foontjes onder. Een heel enkele keer wordt om literatuur gevraagd of wil iemand de plaats van een ge citeerde bijbeltekst weten. En dan zijn er natuurlijk de zuiver persoonlijke problemen waarmee opbellers, meestal schoorvoetend, voor de dag komen. Ze zijn bijna altijd verpakt. Zelden brengt men ze regelrecht ter sprake. Zo'n ge-' "sprek begint veelal met een onder geschikt punt, raakt vervolgens de werkelijke reden van de reactie en besluit dan zoals het is begonnen, want de man (of vrouw) vermijdt liever de indruk dat hij met de on bekende aan de andere kant van de lijn over zijn eigenlijke probleem wilde praten. Toch gebeurt dat wel. Er bellen ook mensen op die on omwonden zeggen, met zelf moordplannen rond te lopen. Pakje open "Maar meestal komt de echte vraag, als een pakje op tafel", is de erva ring van Akkerman. "Dat moet je dan proberen open te krijgen. Het is vooral een zaak van- aftasten. De opbeller is al een paar drempels overgegaan: hij heeft het telefoon nummer opgeschreven, het num mer gedraaid en zich bekendge maakt en is het gesprek begonnen. Dat-punt van die drempel kan dan nog wel even blijven spelen". De plaatselijke mensen die na zo'n kerkdienst aan de telefoon zitten kunnen vanzelfsprekend niet op alle vragen een afdoend antwoord geven. Ze zijn vaak alleen maar een "luisterend oor", maar de helpende waarde daarvan moet in bepaalde situaties, waar mensen naar de tele foon grijpen, zeker niet worden on derschat. Gaat het om ingrijpende levensvragen, die een ruimere pas torale of zakelijke behandeling verdienen, dan kan altijd een be roep worden gedaan op het oecu menisch radiopastoraat van ds. A. Klamer in Hilversum, dat over het hele land een netwerk van 800 me dewerkers heeft opgebouwd om n-met-vragen te helpen. Stoom afblazen Hoe voer je nu dat eerste telefoon gesprek na de kerkdienst? Akkermans ontraadt in elk geval de ontvangers, bij een emotionele of agressieve reactie in de verdedi ging te gaan. Wie belt, moet stoom kunnen afblazen. "Ook al ben je het oneens met de opbeller, tóch moet je hem, om te beginnen, gelijk geven, want het is altijd terecht dat iemand iets hoog zit. Je hoeft dat niet te vergoelijken, maar je moet die mens in zijn pro blemen wel serieus nemen. Er pas toraal mee omgaan, ook al omdat het heel goed mogelijk is, dat ie mand die zo opspeelt innerlijk juist erg onzeker is. Je moetje proberen. Deze "dienst" breidt zich nog steeds uit, al is het niet de bedoe ling, hem te laten uitgroeien tot een hecht doortimmerde organisatie. De grondslag ervan is: een daad werkelijke belangstelling voor en solidariteit met de hulpbehoe vende medemens. Vooral geen deskundig professionalisme. IJjo Akkerman: "Het zijn geen cliënten - wat je in de welzijnssector nogal eens tegenkomt - maar mensen Ds. Klamer laat geen radiodienst voorbijgaan of hij belt na een poosje de voorganger op om met hem de gevoerde telefoongesprek ken door te nemen. Dan noteert hij ook, in welke gevallen nazorg nodig is. Op dat moment schakelt hij, zo mogelijk, een van zijn contactper- bij een punt aan te komen waar ie mand weer rustig kan praten. Dat kan pas als hij zijn verhaal heeft verteld. Als de rol is afgewikkeld. Belangrijk is alleen wat er dan overbfijft". Kerfstok Eén van de reacties die de Zoeter woudse telefoongroep kreeg kwam van een man van omstreeks 30 uit Bleiswijk, die vol bitse kritiek op de kerk zat wegens haar veroorde lende houding tegenover Zuid- Afrika. "Op die manier zouden ze daar het communisme met vlag en wimpel binnenhalen". Hij wilde daarom met het kerkelijke instituut niks meer te maken hebben. Een gevangenbewaarder uit Den Haag bleek geïrriteerd door een bede voor politieke gevangenen. "Wie gevangen zit, heeft altijd wat op zijn kerfstok", zo redeneerde hij botweg, en Amnesty International (een wereldwijde organisatie die zich het lot aantrekt van mensen die om politieke redenen van hun vrijheid zijn beroofd - redactie) was in zijn ogen niet meer dan een stel opruiende elementen. De vraag of dit - even aangenomen dat zijn oor deel juist is - dan een reden moest zijn om niet meer voor deze mensen te bidden, wekte bij de gevangen bewaarder toch de bereidheid, er wat redelijker en humaner over door te praten. Hij besloot het ge sprek met "Ik wens u een goeie paasdag". Uit Schiedam zocht een lerares contact met het Zoeterwoudse team. Zij had door het autoritaire optreden van haar kerkse schooldi-1 recteur zoveel narigheid onder vonden dat ze niet meer kon wer ken. Geven wij, zo vroeg zich zich af. aan buitenlandse problemen niet te veel aandacht? "In Neder land komen dezelfde gevallen voor, maar daar hoor je niet van". Een man van middelbare leeftijd, die op de middag van Goede Vrij dag net een vriend had begraven, had behoefte aan een opbeurend woord in zijn worsteling met het probleem van de dood. Zijn uit spraak "Ik zit in de keiharde vlieg wereld" deed vermoeden dat zijn vriend tot de slachtoffers van Tene- rife behoorde. Overigens is, mer kwaardig genoeg, bij geen van de 35 telefoongesprekken deze vlie gramp genoemd. Uit Dodewaard belde een mevrouw die met name van ds. Schoch wilde weten, waarom hij het steeds maar had over "Heer", terwijl in de bijbel toch duidelijk "Here" staat. Koningin Een Amsterdamse, die de diensten uit Zoeterwoude de waardering "fijn" toekende, had in de voorbe den het gebed voor regering en ko ningin gemist, wat haar in deze tijd van kabinetscrisis juist heel actueel leek. Ze hoopte, dat de Zoeter woudse gemeente haar predikant zou kunnen overtuigen van het be lang van deze zaak. Opgetogen reageerde een gerefor meerde m^n van 82 jaar. Hij vertel de, dat zijn dove vrouw, weliswaar met behulp van een duur gehoor apparaat, alle drie de diensten goed had kunnen volgen, dankzij de duidelijke stem van de dominee. Deze hoogbejaarden hadden wel wat moeite met de liturgie en het liedboek - "dat waren wij in onze tijd zo anders gewend" -, maar ze waren in de paasnacht dan toch maar tot kwart over 1 opgebleven. Een vrouw van 78 deed de sugges tie, de belijdeniscatechisanten, die in de nachtdienst openbare belij denis hadden gedaan, door middel van weekends of bijbelkringen zo veel mogelijk bij elkaar te houden. Ze had dat zelf indertijd erg gemist. ue nachtportier die "even" over zijn vragen en twijfels wilde praten brak het gesprek af, toen een paar collega's zijn hokje binnenkwa men. Evenals die onbekende vrouw uit Friesland die naar een telefooncel was gegaan om haar nood te klagen en middenin haar verhaal - "ze zeggen dat ik over spannen ben maar ik ben het niet" - geen kwartje meer had. Gesnapt Ds. Schoch had een liturgische re den om de Goede-Vrijdag-dienst te besluiten met een lied in plaats van met de "gebruikelijke" zegen. Een man uit Rotterdam luchtte daar over zijn teleurstelling, omdat zijn vrouw juist die wekelijks terugke rende zegen niet kan missen. Door een gehandicapte dochter kan zij niet naar de kerk. Ze leeft gewoon met die zegen steeds een stukje verder. Die handreiking-via de ra dio was nu weggevallen. Eén man las ds. Schoch door de Het gemeentebes tuur van Zoeter woude stelde zijn huis met telefoon lijnen beschikbaar voor reacties uit het land na de drie IKON-diensten vanuit de Dorps kerk. In totaal zijn er 35 gesprekken ge voerd. telefoon een compleet gedicht voor. Vragen had hij niet. Dat kan een "gewoontebeller" zijn geweest. Iemand die geen gelegenheid laat voorbijgaan om zijn zegje te doen. Bij de IKON vermoedt men, dat er drie van zulke mensen per 25 opbel lers zijn. Onlangs is er in Leiden één gesnapt. Na een serie diensten uit de lutherse kerk. Ds. Happee ont dekte hem doordat hy de stem her kende en de man steeds met het zelfde verhaal op de proppen kwam. Toen de predikant nem dat zei, viel hij door de mand. Hij be greep er niets van, want hij hield toch nauwkeurig aantekening van de dominees die hij had opgebeld. De meeste bellers willen het liefst de dominee zelf aan de telefoon. Dat kan uiteraard niet, omdat in deze anderhalf uur altijd een aantal gesprekken tegelijk Binnenkomt, en sommige vrij lang duren. De één heeft daar wel begrip voor, maar er zijn er ook die erop staan dat ze de predikant te spreken krijgen. Hele klus Voor ds. Schoch en zijn groep me dewerkers is deze driedaagse "IKON-operatie" vanuit Zoeter woude, vooral na de serie televisie-vèspers van vorig jaar, al lesbehalve een eenvoudige opgave geweest. "Een massa werk", zei één van de groepsleden tijdens een na- gesprek op een middag deze week in de pastorie. "Je moet wel een in stelling hebben om je erin te stor ten". Ds. Schoch zelf: "Het was een hele klus. Die pas zin heeft als je het met elkaar doet. Ook in de diensten zelf voelde ik sterk: ik sta er niet alleen voor. Je draagt het met elkaar". En de groep van tien weet zich op haar beurt gesterkt door de over tuiging dat de kerkgangers het ook hebben S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10. dr. Lamping, 11.45 oec. stud, dienst; Ma- rekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong; Ma- ranathakerk 10 ds. Van Achterberg; Be- thlehemkerk 10 ds. Steenstra, - open- deurdienst, mmv koor De Menswording Leiderdorp; Bevrijdingskerk 10.30 ds. Boogert, 5 ds. Boogert zangdienst; Vre- deskerk 10 ds. mr. Mulder Santpoort; Waalse kerk 10.30 ds. Jospin; Acad. Z. 10 ds. Bakker; Diac. huis. 10.30 dr. Enklaar; Merenwijk 10 ds. Van Leeuwen. Geref. Kerk: Zuiderkerk 9 en 5 ds. Sijtsma; Pe- trakerk 10.30 ds. Sijtsma; Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Renkema Schiplui den; Maranathakerk 10 ds. Van Achter berg, 5 ds. Koolstra; Bevr. Kerk 9 ds. Hortensius, 5 ds. Boogert; Groenhoven 10.30 ds. Hortensius; De Mirt 10 hr. Kroon; Mierennest 10 hr. v.d. Velden; Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 8.30 en 5 hr. Maaskant, Ens. Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steensch. 9): 10 en 5 ds. v.d. Schaaf, Dordrecht Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. ds. Kuipers leiden. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters- kerkstr.): 10 ds. Kuipers. Baptistenge meente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Mid- demachtsroep (Zoeterw. singel 21): geen dienst, ivm conferentie in Driebergen. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 evang. Zijlstra. Pinksterge meente (O. Rijn 3): 3 evang. Scheffer. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud-Kath. Kerk (Zoeterw.sm- gel): 10 hoogmis, 5 vespers. Vrij-Kath. Kerk (Vreewijkstr.): 10.30 h. mis. Rk kerken: Haagwegzat. 7, zond. 9,10.45,12 en 6.30; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30,10, 11.30, 6 en 7. Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30,12 en 6; Haarl.straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. Merenwijk zat. 7 eucharistieviering, zond. geza- menl. dienst van woord en tafel, ds. v. Leeuwen. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus. Geref. Kerk: 10 ds. v. Har- melen, belijdenis en avondmaal, 6.30 ds. Vree, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Kok Capelle a.d. IJssel. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Haitsma Woerden; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst. kerk 10 ds. Fokkema, 4 ds. Fokkema, af scheid wegens vertrek naar Drachten; Nabij 10 hr. Otto, jeugdkapel; Mar.kerk 6.15 zang, 6.30 ds. Quartel Gouda, open- deurdienst; «G. Herderkerk 9 dr. v. San ten; De Bron 10.30 en 6.30 dr. v. Santen; Oudshoornse kerk 10 drs. Corbree Lei den; Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Stelwagen Boskoop. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Quartel Gouda, opendeurdienst; Salv. kerk 10 en 6.30 hr. Tenyenhuis; G. Herderkerk 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds De Ruiter, avond maal; De Bron 9 ds. v.d. Ree, 9.30 ds. De Ruiter, 6.30 dr. v. Santen. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud- Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptisten gemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. Visser, 7 ds. Ag- tereek. Leger des Heils: 10 en 6.30, Com. de Vlamingstr. Volle-Evang. Gemeente (geb. Kindervreugd): 10 hr. Kranen donk, Baarn. Remonstr. Kring: Moluks Prot. Kerk: 9.30 mej. ds. Nussy. Moluks Evang. Kerk: 11 ds. Sitanala. Rk Kerken: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Dikken, 6 ds. Van Kooten, Delft Geref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst, di. 7.30 ds. Ligtenberg, Terwolde. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorpsk. 10 dr. Maarsingh Amersfoort, evangeli- satiedienst, 6.30 ds. Droogers; Salv.kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Van den Bo- gerd Rijnsburg; Bethl.kerk 10 ds. Olie Linschoten, 6.30 kand. Van Slooten Ridderkerk. Geref. Kerk: 10 ds. v. Drie, Delft, 6.30 ds. Boonstra, Amstelveen. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Verploeg Alphen aan den Rijn; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (geb. Concordia): 9.30. Vergadering van Gelo vigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rk kerk: kerk zat. 7, zond. 8.45, 10 en 11.30; Ont moeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Hoed Sliedrecht, 6.30 ds. Kaai Nieuwveen, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Versluys, avondmaal. Rk kerk: Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.45; Be- rnardus zond. 10; Haz. dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 mevr. ds. De Nie, 7 ds. v. Bruggen. Geref. Kerk: 10 ds. Hoornstra N. Vennep, 5 ds. Flinter- man Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Kamp, avondmaal. Rk kerken: Martinus zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozef zat. 7, zond. 8.30, lOen 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10ds. Carstens. Rk kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Teygeler, 6 ds. Overgaauw Valkenburg; Ontm.kerk 10 ds. De Vos Katwijkaan Zee, 6.30 ds. Den Tonkelaar Warmond. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Vrolijk, avondmaal. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Catsburg, 6 ds. De Vos; O. Kerk 10 ds. De Boer, 6 ds. Vroeginde- wey; Ichthuskerk 10 ds. Juckema Sche- veningen, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Voregindewey, 6 ds. Boer, jeugddienst; Gr. v. Pr. school 10 hr. Drijver Voorscho ten; De Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vre- deskerk 10 ds. Baayen Rijnsburg, 5 ds. Westra (Australië); Tr.kerk 10 ds. Westra, 5 ds. v. Halsema. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. K. Vryg. Buiten Verband: 8.45 en 7 ds. Waag- meester Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom Barendrecht. Geref. Gem.. 10 en 5 leesdienst. Volle- Evangeliegemeente (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Linden, 7 ds. v. Niel Rynsburg. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Wol- ven Almkerk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Hemmes, 3 ds. Bovenberg Leiden, met geestelijk ge handicapten; Hoofdstraatkerk 10 mr. Reugebrink, 6.30 mevr. Sysling; Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5 ds. Honnef. Baptistengemeente (v. d. Valk Boumanweg): 10 br. De Vries. Rk kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Los. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Los. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: grote kerk 10 ds. Van der Velden, afscheid wegens emeri taat; 7 jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 jeugddienst in herv. kerk. Ge ref. K. Vryg.: 10.15 en 4.30 kand. De Jong. Geref. K. Vryg. Buiten Verband: 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Wubs Noord- scheschut. Geref. Gem. 10 en 4 lees dienst. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 lees dienst, 20 apr. 7.30 ds. Du Marchie van Voorthuysen. Rk kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.. 9.30 hr. Van Zetten A.foort, 6.30 ds. Lalleman Oude Wetering. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hartkamp Hillegom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Ruiter te Ermelo, 6.30 ds. Moonen Ilpen- dam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Huizebosch Woubrugge, 7 kand. Bourman A'dam. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9,10.45 en 7. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ewoldt Sint Pancras, jeugddienst, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Wijngarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. De Graaf Utrecht. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - (Woerdense Verlaat): Herv. Gem.: 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda, 7 ds. Noordegraaf Utrecht. Ge ref. Kerk: 10 en 7 ds. Nooteboom. Rk kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv Gem.: Binnen grote kerk 10 mevr. De Mey Leiden, 7 ds. Hanemaayer Alphen aan den Rijn; Sole Mio 9 hr. Van Duin; Zee Hoofdstraat 10 ds. Cupedo te Sint Michelsgestel, 7 dr. Jansen; De Rnak 19 hr. Buitelaar R'dam, 3.30 ds. v. Vliet Papendrecht. Geref. Kerk: Hoofdstraat 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Elgers- ma, 5 ds. Warnink. In alle diensten avondmaal. Stichtingskerk 11 dr. Vlijm Leiden. Rk kerken: Binnen zat. 7, zond.' 8, 10 en 11.30; aula Boerenburg 11; Zee zat. 7 zond. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 mevr. Goudt Santpoort; De Zilk 10 ds. Streefland, avondmaal. Rk kerken: Jo zefkerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Vik- torkerk zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 6. St. Bavo 9.30; St. Maria zat. 7.15, zond. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groen Kerk 10.30 prof. fr. Jansen Schoonhoven en pater Kloosterman, oec. dienst van Schrift en tafel; Pauluskerk 10 ds. Cal- lenbach Nykerk; Gem. centr. 10.30 ds. Hubeek Eefde, 7 ds. Vegter; Gem.centr. 10.30 ds. Heemskerk, jeugdkerk; Van Verband: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. Volle- Evang. Gemeente: 4 hr. v.d. Brugge, in gem.centr. Rk kerk: Willibr.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bonav.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Overgaauw Val kenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Aalders 't Harde. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S. P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. Chr.Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Grote kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Van Niel; Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen, x 5 dr. Oeveren; Mar.kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman. Geref. K. Vrijgemaakt 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr.Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Den Hartog Veenendaal. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10. Rk gemeenschap (aula tuinbouwschool): zat. 7, zond. 10.30. RIJPSWETERING - Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv.Gem.: 9 ds. Keu- ning Noordwijk, 10.30 ds. v.d. Giesen Wolvega, 6.30 ds. Koole Den Haag. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Santen, avond maal. Chr.Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma Lisse. Rk kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bou- man Heerde, 6.30 ds. Bouman te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Oost te Alphen. Rk kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; dorp 9 en 12. VALKENBURG-Her. Gem.: 10 ds. Lal leman Oude Wetering, 6.30 ds. Teygeler Katwyk aan den Rijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bouma te Noordwijk, 6.30 ds. Huis man Rynsburg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5.15 ds. HofT. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv Gem.: Dorps kerk 10 ds. Talsma Den Haag, 7 ds. Lentz; Hulpen Heil 10ds. Verheule; aula NH 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering; clubgeb Molenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 5 ds. De Zwart. Geref. K. Vrij gemaakt 10 en 5 ds. v.d. Hoeven, Drach ten. RK kerken: M. Godskerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Laurentiuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 9.30 kand. v. Harten Alphen, 6.30 ds. Verwelius; Hoeksteen 9.30 ds. Ver boom, 6.30 ds. Klop, Eist; Bethelkerk 9.30 ds. Verwelius, 5 ds. Verboom; Im manuelkerk 9.30 en 2.30 ds. Flink. Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. Dondorp R.dam, 5 ds. Mooi Gouda; Ontm. kerk 9.30 ds. Modderaar, 5 ds. Dondorp. Oud-Geref. Gemeente: 10 en 6.30. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle-Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. RK kerk: Ontm. kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar. RK kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Van Veen, 4.30 ds. Tukker, 7 drs. Da Costa; Kievietkerk 10 ds. Den Duik Londen; Messiaskerk 10 ds. Beker Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 dr. Weijland Lunteren, 5 ds. Damsma Rynsourg; Zuid 10 en 7 ds. Wiersma. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Zuurdeeg Maarssen. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. L^feber te Alphen, 6 30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Wijk te Nieuwkoop, 6.30 ds. Huizebosch. RK kerk: zat. 7, zond., 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 kand. Boelhouwer Linschoten. Geref. Kerk: 9.30 en 7 dr. Wind Leiden, avond maal. RK kerk: zat. 7, zond, 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch. RK kerk: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Meerburg-Rijndyk zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem 10 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 hr. Den Braber te Medemblik.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4