Betaalbare mode voor hele gezin UIT UIT UIT Doe het zelf of toch maar liever niet... Dick Holthaus stopt met haute couture Duizend gulden Schoenen voor deze zomer VRIENDELIJK Bij C en A Engelse huisartsen hebben het vermoeden dat de liefhebberijen, die zij hun patiënten aanpraten, ook wel eens de oorzaak van klach ten zouden kunnen zijn. Het me dische weekblad General Practio- ner heeft een waslijst gepubliceerd van ziektes die door hobbies kun nen ontstaan en die er nogal af schrikwekkend uitziet. Nu willen wij natuurlijk niemand bang ma ken, maar misschien is het toch niet onhandig als doe-het-zei vers weten aan welke risico's ze bloot staan, als ze heel erg vaak met bepaalde kar weien bezig zijn. Het blad geeft een opvallend voor beeld: van een Amerikaan die na zijn pensionering begon met het restaureren van meubels. Hij ge bruikte daarbij - in zijn kelder - een gewoon in de winkel verkochte verfafweker. Tijdens het werk ont wikkelde zich koolmonoxyde. Hij kreeg eerst een hartaanval, door stremming van de bloedtoevoer naar de hartspier, en daarna twee beroertes. Een derde hersenbloe ding was dodelijk. Pas na zijn dood kwam een medische milieu groep erachter, dat de verfafweker de oorzaak van zijn hartklachten moest zijn geweest. Opsomming General Practioner geeft een op somming van ziektes, die kunnen bntstaan door het bezig zijn met bepaalde materialen. Hieronder ben overzicht. Asbest, dat onder meer in eterniet platen en -buizen zit, kan dodelijke Een kleine greep uit de schoenen collectie van de Nederlandse schoenenzaken deze zomer Sportieve zomersandaal Een Een pump met een klein fragiel bandje om de enkel Een zeer zo merse sandalette die ook goed ge dragen kan worden onder wat meer officiële kleding. De uitvoering is zwart lak met goud. Een muil, alle soorten muilen zijn voor deze zomer in beeld, deze heefteen hoge hak en wordt gebracht in een natu- relkleur. Een sportieve zomer sandaal met platte hak. Bij de folklore past zeker de ballerina, op de foto uitgevoord uitgevoerd een goudkleur, geïnspireerd Geïn spireerd de militaire mode. Niet weg te branden uit het schoenen beeld de Penny-loafer. Voor de vrije tijd schoenen van een zwaar textielmateriaal. Geïnspireerd op de basketbalsport deze vrije tijdsschoen. Een Een trim- schoen. longziekten veroorzaken. Olie doordrenkte overalls kunnen kanker aan de geslachtsdelen doen ontstaan. Bij het boren kunnen microsco pisch kleine metaaldeeltjes in het oog slaan. Meubellijm In meubellijm zitten soms epoxy harsen, die een nare uitslag kunnen veroorzaken. Glazuur bevat lood en daardoor kunnen die uit liefhebberij met ke ramiek bezig zijn, loodvergiftiging oplopen. Fotografen, die zelf ontwikkelen kunnen zilver in het lichaam krij gen. De ziekte die daardoor ont staat, kleurt de huid blauw, maar schijnt niet veel kwaad te kunnen. Maar de huiduitslag die je van ont wikkelaar kan krijgen is erg hinder lijk en hardnekkig. Zelfs vissen is niet zonder risico. Kontakt met het water kan de ziekte van Weil overbrengen, die onder meer geelzucht veroorzaakt en dat is dan nog het minst erge. Het water is besmet door urine en uitwerpselen van ratten. Het vaakst komt dit voor in stilstaand water. Dieren Ook dieren kunnen een bron van ellende zijn. Door contact met dui ven ontstaat soms een longziekte. Honden en katten met rondwor- men kunnen oorzaak zijn van aller gische reacties bij mensen. Jongelui hebben tegenwoordig nogal eens last van voortijdige doofheid. General Practioner wijt dat aan het verschrikkelijke lawaai in discotheken, dat veel hoger is dan de 90 decibel die in de industrie is toegestaan. Het blad is van mening, dat huisart sen hun patiënten moeten vragen wat ze in hun vrije tijd doen. Vooral nu hobby's technisch zo ingewik keld worden, dat de doe-hetzelvers risico's lopen waar ze zelf geen i- dee van hebben. Het gemeentebestuur van het Oos tenrijkse plaatsje Kot- schach-Mouthen in Karintië heeft prijzen uitgeloofd voor vriendelijk bedienend horeca-personeel. De winnaars worden gekozen door toeristen. Zoveel mogelijk vakan tiegangers die in de plaats komen, laat men daartoe een formulier in vullen. Vorig jaar, toen het voor het eerst werd gedaanwonnen een kel ner en twee serveersters de prijzen. Dit jaar wordt de verkiezing weer gehouden. Het gemeentebestuur vindt dat het gestelde doel ruim schoots wordt bereikt: het meeste horeca-personeel is nu vriendelijk. AMSTERDAM - Leuke kleding, moet nu altijd honderden guldens kosten. Is er voor een ge zin met een redelijk goed inko men nu ook iets aardigs te koop? Dat vraag je je af als je net wat couture en betere Franse confectie-shows hebt gezien, want welke vrouw kan in de gauwigheid f 1400 neertellen voor een mantel off400 voor een mooie zomerjurkWant niet al leen zij moet voor de zomer wel iets nieuws hebben, de man en kinderen zijn er ook nog Wil je het hele gezin tegen een redelijke prijs aankleden dan is de stap naar de grote mode huizen zoals C en A, Peek en Cloppenburg, V en D en Lampe de enige verstandige. Met een beetje geduld en wat pas- en zoekwerk kun je de hele familie modieus aankleden Een voor beeld daarvan was de mode show die C en A, onlangs in Amsterdam gaf. Mode voor het hele gezin en de hoogste prijs f 300,- voor een wollen pied de poule herenkostuum. Alle modestromingen waren bij C en A vertegenwoordigd. Niet alleen voor de ouderen maar ook voor de kleintjes. Peuters in grappige blauw-wit gestreepte denim rokbroeken, in ivoor kleurige Ot en Sien achtige ka toenen jurken en pakjes. Voor de romantische vrouwen witte broderiejurken met stroken van kant, stroken rokken met petti coats (f 49) met daarop de "must" voor deze zomer een strapless topje (f 10). Heel ro mantisch en geschikt voor een feestelijke gelegenheid waren de rose en blauwe jurken met stroken afgebiesd met een smal satijnen bandje (f 150). Voor het wat sportievere type een zwarte katoenen blouse en spijkerbroek waarvan de naden met gouddraad waren doorge stikt (totaalprijs f 110). Voor mannen zowel als vrouwen liet C en A helemaal geen blauwe spijkerbroeken zien, het moet allemaal wit zijn deze zomer of kaki, beige en kerrie maar dan zijn we al in de militaire- en sa- Koele katoenen blousons met kleine boordjes en elastieken taille in ecru en met zwarte strepen (C en A) ■k Uit de collectie van Lampe deze kinderjurkjes afgewerkt met een stof in het Liberty-dessin. Blauwe denim mag nog wel maar er loopt dan wel e °n wit streepje door. Voorrond de f45,- is de benjamin weer helemaal in het nieuw gestoken (C en A) Een blouse en rok uit de safari collectie van V en D. faristijl aangeland. Bij C en A kunnen de mannen terecht in twee stijlen: de sportieve met katoenen pantalons daarop shirts in ruiten en tropische prints en blouson jacks en de klassieke: een kostuum in bla zerstijl. Accessoires als riem, das en sjaal zijn hierbij erg be langrijk. Bij warenhuizen als de Bijen korf en V en D ligt meer de nad ruk op het totale modebeeld. Zij verkopen immers ook accessoi res. V. en D. heeft onder de naam Young Years "winkel tjes" ingericht voor de trendge voelige klanten. Hier kun je in een oogopslag een compleet nieuwe stijl met alles er op en er aan vinden. Henriëtte v.d. Hoeven. Witte katoen met spaghetti-bandjes en kant voor de romantische vrouw (Cen A) Na 25 jaar iets anders De afgelopen weken is de Nederlandse mode voor ae komende maanden gepresenteerd. Het aantal shows kon gemakkelijk in die tijdspanne worden gehouden, want zoveel zijn dat er niet. Dit keer was er weer een minder want Dick Hol thaus maakte bekend geen couturecollectie meer te zullen maken. De 48-jarige Amsterdammer wil na 25 jaar iets anders. Tweemaal per jaar twee maanden bezig zijn met een show, waarvan dan 150 mensen naar komen kijken en 20 iets kopen, daar heb ik geen zin meer in. Ik wil iets anders, kleren maken voor een Vakantie in slot Wie dat wil kan zich op 52 plaatsen in West-Duitsland laten verwennen in een slothotel of in een oude her berg met een historisch verleden. De vereniging „Gast im Schloss" verzamelt daarover gegevens. Meer inlichtingen bij het Duits Ver keersbureau, Spui 24 in Amster dam (telefoon: 020-241293) of bij de vereniging zelf: Burghotel, D-3526, Trendelburg 1. Luxe hotel Het meest luxe hotel in Oost- Duitsland wordt binnenkort in Be rlijn geopend. Het is het bijna 700 bedden tellende Metropol, voor zien van zwembad, nachtclub, massageafdeling, sauna en een res taurant voor duizend klanten. Romeinse wandeling Op de Stupalp in het westen van de Oostenrijkse provincie Stiermar ken is de afgelopen dertig jaar ruim 13 kilometer van een belangrijke Romeinse straat blootgelegd. In de volksmond is deze weg beter bekend als de „oude wijnstraat". De Romeinen gebruikten deze straat namelijk om hun wijn naar Salzburg en Oberosterreich te brengen. De Romeinse straat is een toeristi sche trekpleister. Het Oostenrijkse Verkeersbureau, Singel 464 in Amsterdam weet er> nog veel meer van. Een gezin geeft vijf procent van zijn geld uit aan aardappelen, groenten en fruit. Dat was voor 1975, waar over deze cijfers zijn uitgerekend (nieu were zijn er nog niet), 1000 gulden per gezin. In 1975 werd er per hoofd van de bevol king 83 kg aardappels gegeten. Tien jaar eer der, in 1965, was dat nog tien kilo méér. Er worden dus minder aardappels gegeten, maar wel méér groen ten. Het gewicht aan groenten, dat we aten, steeg in tien jaar tijd van 67 kg naar 79 kg. Het fruitverbruik bleef ongeveer gelijk: 42 kg in 1965 en 44 kg in 1975. AMSTERDAM - Wie eens kennis wil maken met de nouvelle Paul Bocuse introduceerde, kan eens gaan eten in het Amsterdamse Hil ton Hotel. Op de menukaart is een speciaal plaatsje ingeruimd voor deze nieuwe vorm van lekker lekker Lekker eten dat eigenlijk is ontstaan uit de dieet keuken. Er wordt dan ook uitsluitend, zo zegt men, met verse groente en fruit gewerkt. Ook het gebruik van vet wordt tot het uiterste beperkt terwyl men probeert zoveel mogelijk de natuurlijke smaak, of een smaak die naar daar met mee te bewaren. De principes van de nouvelle cuisine worden op het ogenblik in veel restaurants gehanteerd; niet overal echter wordt deze vorm van eten duidelijk gepresenteerd. grotere groep vrouwen. Het liefst zou ik een garderobe voor een sei zoen ontwerpen en die dan laten confectioneren, zodat het voor veel i is te betalen". kij- Holthaus gaat daarvoor op r ken in het verre oosten en in Ame rika. "Daar verkopen ontwerpers hun collecties aan grote warenhui zen, maar hoe dat nu precies in el kaar zit ga ik nu eens precies uit zoeken". Het liefst zou hij ook zo werken als de Franse mode-koning Yves St. Laurent, die zijn collectie meteen laat confectioneren en die dan over de hele wereld te koop is. Holthaus hoopt het volgend sei zoen al weer van zich te laten horen, maar dan niet alleen vooor zijn ei gen klantenkring. "Ik heb geen en kele klant onder de dertig jaar en dat is niet zo vreemd, want de jonge mensen weten niet eens wat cou ture is. Couture betekent gewoon op maat maken en dat kennen de jonge vrouwen niet. Die willen niet drie keer komen passen, die willen gewoon iets kopen en dat dezelfde avond al dragen. Couture is niet meer van deze tijd". Dick Holthaus is een van de meest creatieve ontwerpers van Neder land, want hij ontwerpt ook heren kleding, heren overhemden zonne brillen, beddegoed damesjassen en gordijnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25