ZATERDAG 16 APP.IL 1977 Een "getekende luchtfoto" van het Noordzee-eiland zoals de NZEG dat heeft ontworpen. Duidelijk is onderaan de ingang te zien van de eilandhaven, die schepen tot 325.000 ton zal moeten kunnen herbergen. In zeker opzicht kan op eilanden ook goedkoper wor den geproduceerd, omdat de industrieën daar niet gebon den zijn aan uiterst kostbare installaties en maatregelen, die op het land verplicht zijn ten behoeve van de milieube scherming. Bovendien bestaat er bij zo'n eiland een overvloed aan noodzakelijk koelwater, bestaat er de mo gelijkheid van goedkope energiewinning door in de Noordzee aanwezige reserves aan fossiele brandstoffen, en eventuele nauwe samen werking tussen direct bij el kaar gevestigde industrién, die op het vasteland in verband met mi lieuproblemen nooit zo in tensief kunnen worden ge concentreerd. Voordat men de merites van zulk een industrie- concentratie op zee gaat af wegen tegen de nadelen die er in groten getale ook zijn, moet worden vastgesteld of de aan leg van 'n gigantisch kunst eiland technisch haalbaar is. Uitgebreide studies hebben hierop een bevesti gend antwoord geleverd. Het meest aantrekkelijk uit economisch oogpunt en om redenen van veiligheid lijkt een omdijkt eiland, dat - binnen de dijk tot royaal boven stormpeil met uit zee gewonnen zand wordt op gehoogd. Door deze zand winning kan tevens een dienst worden geleverd aan de scheepvaart, die steeds diepere en bredere vaargeulen nodig heeft. Acht jaar Met de huidige technieken is de bouw van het geprojecteerde eiland in ongeveer acht jaar mogelijk. Dat levert een aar dige bijdrage aan de Neder landse werkgelegenheid: 180.000 man-jaren in de bouwfase. De kosten zullen, inclusief de bouw van de op het eiland te vestigen in- dustriën, ongeveer tachtig miljard gulden bedragen naar het prijspeil van 1976. Het ei land zal aan 27.400 arbeids krachten werk kunnen bie den wanneer alle daar ge vestigde industrieën eenmaal op volle toeren meedraaien. Dat lijken allemaal nogal aan trekkelijke cijfers. Zelfs de in vesteringskosten moet men niet te zwaar nemen. Een gunstige omstandigheid is, dat de open zee geen particu lier eigendom kent, zelfs, bui ten de territoriale wateren geen nationaal eigendom. Wel is het continentale plat van kustzeeën verdeeld in eco nomische zomes die aan kustnaties zijn toegewezen, zoals het gehele continentale plat dat door de Noordzee wordt overspoeld. Bovendien kent men tegenwoordig de Tijdens de derde internationale zeerechtconferentie vorig na jaar in Washington is bepaald dat de kuststaten waaraan economische rechten op het* continentale plat zijn toege kend, het recht hebben in die gebieden boortorens, eilanden en dergelijke te bouwen, die onder de natio nale souvereiniteit vallen maar geen rechten hebben op territoriale wateren rondom of economische zones in de omgeving. Waarmee de pro blemen nog geenszins op gelost zijn. Wie heeft eigenlijk het recht om met-kuststaten, zoals b.v. Zwitserland, te ver bieden om in volle zee maar toevallig binnen 200 mijl af stand van de kust, te gaan zoeken naar bv olie in de zeebodem? Het wordt hoog tijd, dat derge lijke juridische problemen uit de wereld worden geholpen, maar het is de vraag, of de in ternationale verhoudingen dit wel mogelijk maken, vooral omdat een effectief in ternationaal apparaat voor het naleven van overeenkom sten en bestraffing van over tredingen te enen male ont breekt. STUMET Van Nederlandse zijde wordt sinds enige tijd op deze en aanverwante problemen ges tudeerd door het STUMET, een overheidscommissie onder leiding van oud premier Biesheuvel die dit of volgend jaar een rapport daarover zal uitbrengen. Er zijn echter menselijk en eco nomisch veel indringender problemen rond de bouw van een Noordzee-eiland. Hoever bijvoorbeeld mag men gaan (en wie bepaalt die grenzen en controleert eerbiediging) met vervuling van de internatio nale wateren? Vervuiling van de zee treedt onverwijdelijk op als gevolg van een industrie-eiland, hoewel deze in vele opzichten minder milieu-aantastend is. De Thermische vervuiling door de lozing van iets ver warmd industrieel koelwater is te verwaarlozen, maar de chemische vervuiling blijft, zij het dat een sterke ver dunning optreedt. Die ver dunning echter heeft nog nauwelijks plaatsgevonden in de directe omgeving, waar zich paaigronden van haring en platvis bevinden. Een ernstig bezwaar is de con centratie van grote in dustriële complexen die men op het vasteland niet wil vanwege het gevaar van calamiteiten. Is bij explosies en branden in chemische complexen tijdige evacuatie en brandbestrijding mogelijk zoals deze mogelijk zouden zijn op het vasteland? En de gevaren van een calamiteit stijgen, wanneer men juist de gevaarlijke industriën naar een samenklontering op een eiland verbant. Afstand Een ander nadeel van een in dustrieeiland is, dat de afstand tussen industrie, woonplaats van werknemers, afzetmarkt (soms) en leveran ciers van grondstoffen en halffabrikaten (eveneens soms) groter wordt en dat der halve hoge transportkosten op zo'n eiland-project druk ken. De grondprijzen zijn uiteraard zeer hoog: ongeveer 150 gulden per vierkante meter. Dat lijkt ons een aardig kluifje voor bewindvoerders en poli tieke partijen in verband met de aanleiding tot de huidige kabinetscrisis! Zeer groot zijn de sociale pro blemen van een industrieei land zoals dat op 50 km voor de kust bij Hoek van Holland is geprojecteerd. De moei lijkheid is, dat deze maat schappelijke effecten nauwe lijks meetbaar zijn. Ongeveer 25.000 werknemers van de eilandindustrieën kunnen niet op het eiland zelf gehuisvest worden. Althans niet samen met hun gezinnen, in totaal de bevolking van een stad in de omvang van Leiden, ongeveer hon derdduizend inwoners. Voor een dergelijke huisvesting zou een zeer omvangrijke in frastructuur voor onderwijs, culturele verzorging, bestuur en veiligheidsdiensten. En het is juist de bedoeling om los te raken van de rompslomp van de vaste wal. Dit alles betekent, dat er vervoer moet zijn tussen eiland en vaste wal, waar de gezinnen wonen. Een vaste oeververbinding zit er vooralsnog economisch gezien niet in. Hoovercrafts en vleugelboten zijn uit tech nisch oogpunt gezien de nodige voorzieningen langs de kust en de onbetrouwbare weersomstandigheden on gewenst. Wat overblijft is een hehkopterdienst met toestel len die thans pas in ontwikke ling zijn en per vlucht on geveer 90 man kunnen meenemen. Maar dat betekent ook, dat de aflossin gen van de ploegen die in toerbeurt op het eiland werken niet in de tijd te dicht bij elkaar mogen liggen. Werktijden van drie dagen op het eiland en vier dagen vrij aan de vaste wal worden daardoor noodzakelijk. Die werkdagen kunnen wel ver deeld worden in aan vaardbare werkperiodenen rustperioden op het eiland, maar het gaat uiteindelijk toch om zo uitzonderlijke ploegendiensten, dat ook daaraan consequenties moeten worden verbonden zoals forse loontoeslagen. Uiteraard heeft dit gevolgen voor het industriële loonpeil aan de wal, waardoor we een nieuwe arbeidskostenspiraal mogen verwachten. Gezinsleven Een ander gevolg is ontwrichting van het gezins leven, een verdere verplaatsing van de kin deropvoeding naar de moeder, vermindering van de mogelijkheid van gehuwde vrouwen met kinderen om bij te verdienen en dergelijke. Bovendien kunnen deze con sequenties er toe leiden, dat vooral asociale en/of on gehuwde jongeren zich aan getrokken voelen tot werk op het eiland, dat daarmee een soort verbanningsoord zou worden. Dat komt het peil van de samenleving op het ei land allesbehalve ten goede. Het leidt ook tot een sterk personeelsverloop, en der halve gebrek aan training van de werknemers voor het spe cifieke werk op het eiland. Hoe aantrekkelijk de aanleg van een industrieeiland er op het eerste gezicht ook uit moge zien, deze technisch haalbare toekomstdroom zal misschien toch op den duur het karakter krijgen van een luchtspookkasteel waar we in de huidige maatschappelijke verhoudingen nog lang niet aan toe zijn. Waarschijnlijk nog wanneer de automatise ring veel verder is doorgevoerd en de gemiddelde arbeidstijd zeer aanzienlijk zal zijn verkort is zo'n nederzetting in de Noordzee acceptabel. Anderzijds dienen studies op dit gebied nu reeds grondig te worden uitgevoerd, willen we niet te laat zijn om een aanvang te nemen met zo'n project waarvan de bouwtijd vele jaren vergt, willen we op tijd zijn wanneer die tijd rijp ln deze tekening van de acti viteiten op de Noordzee zijn al leen de voornaamste punten en gebieden in het door dikke streepjeslijnen gedeeltelijk aangegeven Nederlandse deel van het Continentale Plat aan gegeven. Buiten dit gebied, bv. in de linkerbovenhoek van de tekening, bevinden zich hon derden niet aangeven boorput ten voor olie- en gaswinning. De plaats van het geprojecteerde elders bij dit verhaal geschetste Noordzee-eiland 50 km uit de kust voor Hoek van Holland is aangegeven als een witte stip in het trapeziumvormige zwart aangegeven eilandgebied dat zich uitstrekt over de vaargeu len uit de Nieuwe Waterweg heen De hoofdletter W in het mi litaire oefengebied ten noorden van de Waddeneilanden geeft de plaats aan, waar onder op timale omstandigheden hoge frequentie van sterke wind) een windkrachtcentrale gevestigd kan worden. Het militaire ge bied (voornamelijk voor schie toefeningen en schijn- bombardementen) zou daar voor opgeheven moeten worden De getallen in de rand van de tekening duiden op de geografi sche lengtelijnen van 1 tlm 7 oos terlengte en 51 tlm 54 noorder breedte. De verklarende gege vens in het kartelrandje vertel len de betekenis van de andere bijzonderheden van de teke ning, die slechts ruwweg ter al gemene oriëntatie is getekend en bepaald niet voor navigatie-doeleinden. ■GEBIED VOOR EILANDEN V STORTPLAATS VOOR AFVAL \BOORPLATFORHEN MET PIJPLEIDING God schiep de wereld maar de Hollanders maakten hun land zelf. Een aardige kreet die bekendheid ver worven heeft maar zoals meer kreten naast een kern van waarheid een forse dosis overdrijving omvat. In de laatste eeuwen, waarin Europa gestalte kreeg en lan den uitsluitenden groeiden door gewetd ten koste van anderen voegde ons land nog niet een kwart van de huidige oppervlakte aan zijn gebied toe, slechts ten koste van Neptunus door middel van indijking, bema ling, en andere technieken. Terwijl we nog bezig zijn, de laatste resten van dit vreedzame groeiproces af te ronden zoals door de in poldering van de Markerwaard zijn de mogelijkheden van vreedzame landwinst schijnbaar uitgeput, zolang we tenminste oor blijven houden voor bezwaren van milieubeschermers tegen aantasting van de Wadden zee. Zolang er water is Waterbouwkundige optimisten zijn het met die uitputting van de mogelijkheden niet eens omdat zij uitgaan van de gedachte "zolang er water is, is er hoop" en water is er nog in overvloed. Daarom zijn er thans in verschillende kringen plaqnen in de maak om kunstmatige eilanden aan te leggen in de Noordzee. Zijn dat dagdromen of haal bare realisteiten van de toekomst? MOOFDROUTES SCHEEPVAART MILITAIR OEFENGEBIED I GEBIED VOOR VERBRANDINGEN Over deze vraag handelde on langs een congres in Delft, het Mekka van de Nederlandse techniek, ter gelegenheid van de 83ste veijaardag van het gezelschap voor civiele tech niek "Practische Studie". Als centraal thema voor de be schouwingen werd het meest uitgewerkte ontwerp van dit moment voor zo'n eiland ge nomen, namelijk dat van de Noord Zee Eiland Groep (NZEG). Het geprojecteerde eiland, gesi tueerd vijftig kilometer uit de kust voor Hoek van Holland, zou een omvang krijgen van 5000 hectare en de vorm heb ben van een in de hoeken af geronde rechthoek van 5 bij 10 km. Een deel zou anders toch in in dustrieën op het vasteland geïnvesteeerd moeten wor den, zeker wanneer men het aantal arbeidsplaatsen op het vaste land in plaats van op het eiland zou willen realiseren. In het ontwerp van de NZEG omvat het landoppervlak van het eiland ongeveer twee derde van de totale omvang, de resterende eenderde bin nen de ringdijk bestaat uit havenbekkens in de grootste waarvan schepen tot 325.000 ton kunnen worden ontvan-^ gen, mogelijk uit te breiden tot een half miljoen ton, de grootste schepen van dit moment. Dergelijke havenfa ciliteiten zyn nodig voor de aanvoer van grondstoffen en afvoer van de industriële pro- duktie. Vandaar ook, dat men Honderden booreilanden als dit, die slechts op poten op de zeebodem rusten,zijn thans al te vinden op het continentale plat waarover de Noordzee spoelt. De juridische pro blemen rond de status van deze ves tigingen schijnen vooralsnog gro tendeels te zijn opgelost. zich kunstmatige eilanden in de Noordzee (zie zwarte vlek ken op de kaart) juist in of na bij de grote scheepvaartrou tes gedacht heeft. Dit hoeft geen grote bezwaren voor de navigatie op te leveren. Per slot van rekening zijn de ge projecteerde eilanden zeer klein in vergelijking tot de uitgestrekheid van de zee: niet groter dan 'n speldeknop op bijgaande kaart .Er bevinden zich in de vaarrou tes nog veel meer obstakels, zoals andere schepen, zodat voortdurend uitkijken toch gebodenis. De voordelen van een industrie eiland spreken voor zichzelf in een tijd, dat industriële mi- Jieuoverlast op het vasteland een dagelijks probleem is voor grote delen van ons dichtbevolkte en sterk geïn dustrialiseerde land. Maar tot een zuivere afweging van die voordelen tegenover de even eens prekende nadelen is het nog niet gekomen. "Wildgroei" In de eerste plaats moet er voor worden gezorgd, dat er geen "wildgroei" ontstaat op de toch al wat overvolle Noord zee. Er moet een een of andere gemeenschappelijke interna tionale of nationale regeling worden getroffen, waarbij zich een moeilijkheid voor doet. Op land kennen wij het systeem, dat niemand zelf op eigen grond bouwen mag wanneer daar niet een ver gunning wordt gegeven. In de meeste andere landen kent men dit systeem niet. Daar mag men bouwen op voor waarde dat deze bouw niet schadelijk is voor anderen of voor de gemeenschap. Dat zijn geheel verschillende rechtsbeginselen, waarvoor men als het ware een gemid delde moet zoeken waar het over zo'n historisch interna tionaal gebied als de open zee- gaat. Eertijds was ge biedsuitbreiding ten koste van de zee geboden om veiligheidsredenen, om de behoefte van agrarische gronden en in de jongste tijd ten behoeve van uitbreiding en aanvulling van bestaande industriegebieden (Maasvlakte). Met het vestigen van een kunstmatig eiland in zee wordt in de eerste plaats beoogd om het milieu op het land te sparen voor industriële overlast. Door zo'n eiland kan men als het ware woon- en werkgebied van elkaar schei den, en dit woongebied be hoeden voor bodem- lucht- en grondvervuiling, voor gevaren als explosies en ge luidshinder. ANTWERTEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23