'Machtsevenwicht heeft mij altijd geïnteresseerd' WDlMtsKalI? Mafia- gtoinfüijïn) 'De Bildenbergers' P4 Drs. Max Kohnstamm heeft vorige maand in het Vredespaleis in Den Haag de WateIer-vredesprijs ontvangen. Deze prijs is hem toegekend „vanwege zijn vele en belangrijke acti viteiten, die de heer Kohnstamm gedurende tientallen jaren heeft verricht ter bevordering van een vreedzame samenwerking tussen de Europese volken, van een hechtere Europese eenheid en van een internationale samenwerking in het algemeen. Zeer in het bijzonder ook voor de wijze, waarop de heer Kohnstamm zich heeft ingezet voor de eenwording van Europa". Met het toekennen van de Wateler-vred es prijs bevindt drs. Kohn stamm zich nu in eminent gezelschap. Eerder viel de prijs namelijk ten deel aan Jean Monnet, mevrouw Martin Luther King, dr. Henry Kissinger, Sir Anthony Eden, dr. A. H. Boerma, mr. D. E. Stikker, dr. B. V. A. Roling, de Wereldraad van Kerken en het Dag Hammarsk- joldfonds. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateler, die directeur was van de Oranje Nassau Hypotheekbank in Den Haag. Bij zijn overlijden liet hij zijn vermogen na aan de Carnegie-stichting, onder voorwaarde dat uit de opbrengsten jaarlijks een prijs zou worden toegekend aan iemand, die op enigerlei wijze het best de vrede zou hebben gediend. Drs. Kohnstamm studeerde geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Als gevolg van zijn rol in het verzet op de universiteiten bracht hij gedurende de oorlog enige jaren in gevangenschap door. Van 1945 tot 1948 was hij particulier secretaris van Koningin Wil- helmina. Tot 1952 was de heer Kohnstamm in dienst van het ministe rie van buitenlandse zaken. Bij de oprichting van de EGKS werd hij daar secretaris-generaal. In 1956 trad hij in dienst van het comite- Monnet. Drs. Kohnstamm vervulde een groot aantal functies bij Europese en internationale organisaties. Voorts is hij een regelmatig bezoeker van de Bilderberg-conferenties. Sinds 1973 is drs. Kohnstamm president van het Europees Universi tair Instituut in het Italiaanse Florence. Terwijl hij op weg was naar zijn huis in de Ardennen, voor een korte familievakantie ontmoetten wij de heer Kohnstamm in Brussel voor een gesprek. Door Kees Jan Kokke dere herstel v lijk wa bouw „Terugkijkend op die stor machtige jaren vijftig, word ik vooral getroffen door het sterke gevoel van saamhorig heid, dat velen van ons in West-Europa verbond. We hadden vooral twee gemeen schappelijke doelstellingen. De ene was een politieke, na melijk Duitsland een plaats te geven in het westen. De an- 5 dat het economisch an Europa niet moge- zonder de wederop- /an Duitsland. Deze gedachten werden nog ge steund door Amerika en ook door de dreiging, die er van het oosten uitging." „Vandaag de dag zijn de om standigheden heel anders. Economisch is onze voor naamste bezigheid een oplos sing te zoeken voor werk loosheid en inflatie. In poli tiek opzicht zijn of lijken de relaties met de Verenigde Sa- ten en de Sowjet Unie veran derd. Maar bovenal, de we reld, waarin we nu leven is to taal verschillend, van die uit de jaren vijftig. En er is veel minder saamhorigheid over de manier hoe de problemen in deze veranderde wereld aangepakt moeten worden, dan toendertijd, tijdens de re latief eenvoudige, overzichte lijke situatie van de jaren- vijftig". Geslaagd „Er is evenwel een element dat in de loop der jaren aan zijn overtuiging verloren heeft. Dat is die oude, fundamentele drang naar een situatie van eeuwigdurende vrede. En als die zijn overtuigingskracht verloren heeft, dan is dat een gevolg van het succes van een politiek, die begonnen is in de jaren vijftig, een gevolg van de succesvolle oprichting van de Europese gemeenschap". „Nee, een droombeeld heeft ons in het begin van de jaren vijf tig nooit voor ogen gestaan. Een droom is nooit te verwe zenlijken, daarvoor is het een droom. Waar het ons om ging was een samenleving te scheppen, die niet meer kon leiden tot de situatie van 1914 en 1940. En daarin zijn we in Europa betrekkelijk goed geslaagd, zo meen ik". ,Het gaat langzaam, de vorming van de Europese Gemeen schap. Maar alle kleine stap jes zijn, hoe schijnbaar onbe langrijk ook, stapjes vooruit. De tegenslagen vallen veel meer op. Die worden gewoon lijk breeduit door de kran ten vermeld". „Maar intussen werkt en func tioneert die structuur van een gemeenschappelijk Europa wel, hoe onoverzichtelijk het hele complex in Brussel er ook uitziet. Neem bijvoorbeeld het feit dat Nederland in feite niets an ders is dan een economische provincie van Duitsland. Als Duitsland morgen zou beslui ten zijn grenzen te sluiten voor de Nederlandse invoer, dan blijft er van Nederland niets over, economisch. Maar gelukkig zijn er rechters, in Luxemburg, waar Nederland naar toe kan stappen. Dat neemt een stuk van de angs tgevoelens weg, die de kleine voor de grote heeft". „Ja, inderdaad, er zijn mensen, die ongeduldig worden. Die menen dat het langzame pro ces van vergadering na ver gadering tot niets leidt. Maar ze vergeten dat de wereld van menselijke relaties en van re laties tussen volken en lan den, dat dit de wereld van de geschiedenis is en niet de wereld van instant-koffie. Er is een grote mate van geduld - en vasthoudendheid vereist om de houding van volkeren, van landen te veranderen, die hoeveel ze in Europa ook ge lijk hebben, niettemin nog steeds enorme verschillen vertonen in taal, gebruiken, geschiedenis en overheids structuur". Tegenslagen „We hebben in de jaren vijftig een heleboel problemen, die ons te wachten stonden zeker onderschat. De moeizame doorbraak naar die andere Europese structuur nam veel meer tijd in beslag dan ik ooit gehoopt had. Er waren veel meer tegenslagen, dan we hadden. Maar de sondanks hebben er toch een aantal fundamentele veran deringen plaats gevonden." Met alle misere van de land bouwpolitiek, is er dan toch. maar een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Dat is voor Nederland van kardinaal be lang. Met alle huidige econo mische problemen, met alle pressies om toch weer tot na tionale protectonistische maatregelen te komen, is er wat zich binnen de gemeen schap afspeelt toch niet te vergelijken met de jaren der tig. Doordat er een Europese organisatie bestaat, doordat er een verdrag is en doordat er een Europese CQmmissie in Brussel zit. Om het stuk weg dat afgelegd is te onderschat ten, zou een hele grote vergis sing zijn." Als je een stem wil hebben in de wereldpolitiek, die mee telt, dan moetje samen optre den. Alleen samen kan je ho pen een invloed ten goede te hebben. Daarbij komt bo vendien dat het handelsver keer in de wereld steeds meer politiek beïnvloed wordt, ten dele door de Opec, ook door de Oostbloklanden bijvoor beeld." Monnet „Nee, een idealist zou ik mezelf niet willen noemen. Want een idealist is doorgaans iemand, die zijn voeten van de vloer heeft. Dat hoop ik niet te zijn. Monnet, die in elk opzicht mijn leermeester is geweest, was dan misschien in zeker opzicht net als ik een idealist, maar dan in die zin dat hij hoopt de dingen te kunnen verbeteren. Maar tegelijker tijd heb ik zo weinig mensen gezien, die zo realistisch stapje voor stapje vooruit zijn gegaan. En bovendien, wat was het reeelste dat je in de jaren vijftig kon zeggen dan; nou zo'n oorlog, dat nooit- weer?" Volgend jaar, als er waar schijnlijk verkiezingen wor den gehouden voor een Eu ropees parlement, wordt Eu ropa dan eindelijk van een abstract ideaal eindelijk poli tieke werkelijkheid?" ,Ik zou niet willen zeggen, van een abstract ideaal. Want aan die ministerraden, aan al die nachtzittingen in Brussel, daar is weinig abstract aan. Daar zitten mensen om een tafel en daar worden alle be slissingen genomen. Maar het komt natuurlijk meer in de politieke werkelijkheid, wanneer de mensen inder daad naar de stembus moe ten." „Ja, ik geloof wel dat de mensen voldoende interesse hebben voor een Europees parlement. Omdat het voor de politieke partijen gewoon een stukje van het dagelijks leven wordt. Geen politieke partij in Europa kan het zich veroor loven, als zij bij het de verkie zingen straks de eigen men sen niet meer op de been krijgt. Dus de politieke par tijen zullen zich zeker in spannen om hun kiezers het belang van zo'n Europese zaak bij te brengen. Ik zou be slist teleurgesteld zijn als het opkomstpercentage lager dan vijftig procent zou zijn." Atoombom .Wat voor mij het belangrijkste is, is dat in deze wereld volke ren leren met elkaar samen te werken binnen een bepaald rechtsbestel. Dat wil dus niet zeggen dat ik pleit voor een zekere machtspositie van Eu ropa. Maar het gaat mij om een structuur, die zo'n beetje de basis kan zijn voor een duurzame vrede. Het lijkt me dat er op het ogenblik in de wereld niets belangrijkers bestaat dan dat. Daartoe zie ik het Europese eenwordings proces als een van de we gen daartoe". .De noodzaak om een vredes- structuur op te bouwen is door de atoombom zeker ver hoogd, ja. Zolang we elkaar vroeger alleen nog maar met stokken op het hoofd sloegen, was het al niet zo best. Maar nu zijn de gevolgen zoveel fa taler. Maar als het machtse venwicht betekent dat twee mensen met atoombommen tegenover elkaar zitten en het evenwicht wordt verbroken, dan is dat uiteindelijk erger, dan wat we elkaar in de 18de eeuw aandeden. Met dat machtsevenwicht alleen ko men we er nu dus niet meer. Desondanks ben ik van mening dat als we de atoombom niet hadden, dat we dan allang in een derde wereldoorlog za ten. Door zijn verschrikking heeft de atoombom juist een element van gewapende vrede kunnen bevorderen. Ik behoor dan ook zeker niet tot de groep mensen, die zegt, weg met de atoombom. Maar ik vind wel dat je eerst een rechtstructuur moet opbou wen en dan volgt ontwape ning vanzelf. Maar het idee datje met ontwapening direct kunt beginnen, is een vol strekte vergissing". Op zijn werkkamer in het Euro pees Universitair Instituut in Florence hangt een spotprent van een Franse politieke te kenaar uit de 19-de eeuw. Een dame, die Europa voorstelt, zit op een bom, waarvan de lont al brandt. „Het machtse venwicht" staat eronder. Drs. Max Kohnnstamm (62) heeft zich van jongs af aan geinteresseerd voor de inter nationale politiek. Die be langstelling kreeg hij van huis uit mee. Zijn vader, prof. Phi lip Kohnstamm was voor de oorlog al actief in een bewe ging, die nauwere samenwer king van de Europese naties nastreefde. „Dat machtsevenwicht, dat heeft mij altijd bijzonder geïnteresseerd, de verhou dingen tussen staten, de in ternationale betrekkingen. De verstoring van dat macht sevenwicht heeft vaak geleid tot desastreuze gevolgen. Zoals bijvoorbeeld hier in Eu ropa in de periode van 1914 tot 1945". „Die bezorgdheid over vrede, die komt bij mij, net als bij zovelen van mijn generatie, voort uit de ervaringen tij dens de laatste wereldoorlog" Kohnstamm was ervan over tuigd dat de weg naar langdu rige vrede een wijziging ver eiste in de natie-gewijze structuur van Europa. Maar hij kwam ook tot de overtui ging, aanvankelijk eerst al leen intellectueel gerede neerd, later pas ook gevoels matig - dat een weg naar vrede onmogelijk zou zijn zonder verzoening met Duitsland. In augustus 1948 trad Kohn stamm in dienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waar hij eerst hoofd werd van het Bureau voor Duitse aangelegenheden en later van het Bureau voor Eu ropese aangelegenheden. In juni 1950 nam hij deel aan de onderhandelingen over het plan Schuman, die in Parijs werden gevoerd. In 1952 werd hij secretaris-generaal voor Kolen en Staal, die toen opge richt werd. En in 1956 trad hij in dienst van het Comité Monnet. Londen - Negentig leden van de elite die de Westerse wereld regeert, komt eind volgende week bij elkaar in de Britse badplaats Torquay voor de 25ste zitting van de Bilder- berg Conferentie, waarvan maar zo weinig bekend is. Die conferentie, die voor het eerst in mei 1954 in Hotel Bil- derberg bij Oosterbeek werd gehouden, brengt leidende politici, bankiers en indus triëlen van de NAVO-landen bijeen voor discussjes- onder-ons over economie, mi litaire zaken en politieke sa menwerking. Onder de deelnemers, die meer in hun persoonlijke dan in hun officiële kwaliteit ko men, verwacht men dit keer Denis Healey, de Britse mi nister van financien, Marga ret Thatcher, de Conserva tieve partijleidster, Henry Kissinger, de Westduitse kanselier Helmut Schmidt, president Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk en David Rockefeller, president van de Chase Manhattan- Bank in New York. Van Nederlandse zijde nemen deel minister van Financiën W. Duysenberg, de Leidse hoogleraar prof. dr. V. Hal- berstadt en jhr. mr. F. O. J. Sickinge, voorzitter van de raad van bestuur van VMF. De besprekingen op deze con ferentie worden altijd in het geheim gevoerd en de critici van deze bijeenkomsten zeg gen dat de lieden, die aan de macht zijn er een samenzwe ring van maken om die macht te behouden. Het Britse par lementslid voor Torquai, Sir Frederic Bennett, die al vijf tien jaar in het bestuur van de Hilderberg Conferentie zit, nam het vorige week voor deze vergadering op. „Ik aanvaard het vooroordeel niet, dat dit een geheime con ferentie is; het is er alleen een waarop mensen, die zijn aan getrokken uit alle kanten van het leven en van elke demo cratische politieke overtui ging onder elkaar van ge dachten kunnen wisselen". Prins Bernhard Bilderberg is een kind van de Koude Oorlog, dat in 1952 ter wereld werd gebracht door een Pool, dr. Joseph Retinger, met het doel het Westerse bondgenootschap te verster ken. Prins Bernhard der Ne derlanden werd in 1954 per manent voorzitter op grond van zijn invloed en omdat hij- die samensmelting tussen staatsmanschap en zakenle ven symboliseerde die men met Bilderberg hoopte te be reiken. Vorig jaar trok prins Bernhard zich terug nadat was onthuld dat hij was be trokken bij het Lockheed- schandaal. Prof. Halberstadt Minister Duisenberg De Amerikaanse steun voor het idee kwam van prins Be- rnhards vriend Bedell Smith, die toen hoofd was van de centrale inlichtingendienst CIA, Deze zou leden van de Amerikaanse Raad voor Bui tenlandse Betrekkingen zoals David Rockefeller ertoe heb ben gebracht de conferentie bij te wonen. Door Charles Glass Wie de vertrouwelijke rappor ten die na iedere conferentie worden uitgebracht, nauw keurig bestudeert komt erachter dat de Bilderberg- discussies soms vrucht af werpen, maar soms ook niet. Heel wat deelnemers aan de conferenties van de jaren vijf tig en zestig waren gevestigde politici zoals de Brit Gaitskell en Dean Acheson, de vroe gere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, maar het is interessanter, dat er ook bijna onbekende lieden kwamen die later machtige posities kregen: David Owen, de huidige Britse minister van buitenlandse zaken, Helmut Schmidt, Gerald Ford, Walter Mondale en drie Amerikanen die minister van buitenlandse zaken werden; Dean Rusk, Henry Kissinger en Gyrus Vance. Hoofdredacteuren en uitgevers zoals David Astor van de Ob server, William Rees-Mogg van de Times, Cyrus Sulzber ger van de New York Times, Hedley Donovan van het weekblad Time en Robert Silvers van de New Yrok Re vue hebben aan de conferen ties deelgenomen. Banden Door het lidmaatschap worden banden gekweekt met andere nationale en internationale discussiegroepen. Bijna drie kwart van de Amerikaanse deelnemers is lid van de machtige Raad voor Buiten landse Betrekkingen, die ad vies geeft op het gebied van het Amerikaanse buiten landse beleid. Bilderberg zelf heeft geen „le den" alleen deelnemers. De lijst hiervan lijkt wel het meest exclusieve adresboek ter wereld: Stavros Niarchos, de Griekse scheepsmagnaat, Giovanni Agnelli van de Fiat- fabrieken, tientallen leden van het Engelse Hogerhuis en Amerikaanse senatoren, Zwitserse bankiers en Franse financiers zoals Edmond ba ron de Rothschild. Koude oorlog De kosten worden gedekt door persoonlijke bijdragen vol gens een pamflet van de Eu ropese Bestuurscommissie. In dat geschrift staat: „Bil derberg is een hooggeplaatst en veranderlijk internatio naal forum waarin tegenge stelde gezichtspunten dichter tot elkaar kunnen worden ge bracht en wederzijds begrip kan worden bevorderd." De organisatoren van de confe rentie in Den Haag, waar Bil derberg zijn vestiging heeft, waren bang dat de ontluiste ring van prins Bernhard de toekomst van de conferentie in gevaar kon brengen. De conferentie van 1976 werd af gezegd, maar dit jaar wordt de prins als voorzitter voor het eerst vervangen door Lord Home, de oud-minister van buitenlandse zaken van Gro*->t-Brittannie. Een aantal Amerikaanse poli tieke analisten vreest dat Bil derberg op dit ogenblik nieuw leven wordt ingebla zen als een middel tot solida riteit voor een nieuwe ronde in de Koude Oorlog. Op de conferentie van dit jaar ko men de „gemengde econo mieën van het Westen en de verhoudingen tot de Derde Wereld aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21