Hort is weer ziek Pennenburg: "Ik had me mijn afscheid anders voorgesteld" SC Rijnsoever voorziet in Katwijkse sportbehoeften Weinig publiek bij schaatsgala Van der Smissen leidt strijd om libretitel met beste gemiddelde ZATERDAG 16 APRIL 1977 SPORT PAGINA 11 UTRECHT - Biljarters in de top klasse van het libre worden voort durend opgejaagd door de dreiging dat elke beurt tevens de laatste kan zijn. Zij moeten derhalve ook men taal erg sterk in de schoenen staan. Een speler bij wie dat ongetwijfeld niet het geval is, is de Haagse inval ler voor Piet Vet, Wim van Deven ter. Het is de tweede maal dat hij zich nu in de ereklasse aandient, maar ook op de tweede dag kon hij het niet verder brengen dan tot een schamel gemiddelde. Had Van De venter op de eerste dag slechts twee caramboles totaal gescoord, op de tweede dag kwamen er slechts 23 bij. Tegen Van den Kruisweg bracht hij het in twee beurten niet verder dan totaal drie en tegen Ha- vermans in evenzovele beurten tot 20. Ook André van Ham, de enige nog ongeslagene na de eerste dag, liep gisteren averij op. Daarvoor was Jos Bongers verantwoordelijk in een moeizame partij van vijf beur ten, waarin Van Ham een hoogste serie van 188 scoorde en. Bongers 221. De zege ging naar de talent volle Bongers, die vorig jaar als goede derde eindigde gelijk met Havermans, met 500-268. Titelverdediger Christ van der Smissen bleef op deze tweede dag ongeslagen, extra gewaarschuwd op de eerste dag door de verras sende nederlaag tegen Havermans. Van der Smissen scoorde tweemaal een serie van 500, tegen Chris No bels in de tweede beurt (Nobels to taal drié) en tegen de gevaarlijke Bongers vond hij het maar het be ste in één beurt naar de finish te snellen, nadat de Nijmegenaar ge strand was op 138. Ook Louis Havermans, gesterkt na de zege tegen rivaal Van der Smis sen op de eerste dag, deed gisteren geen misstap. Tegen Velthuis (to taal drie) had hij vier beurten nodig (hoogste serie 334) en tegen Van Deventer dus twee beurten (slotse- rie 495). Christ van der Smissen heeft nu de leiding met zes punten, evenals Havermans en Van Ham, maar de titelhouder staat met 188,88 alge meen gemiddelde er het beste voor. ZONDAG a.s. 14.00 uur Lugdunum-LDWS Terrein aan de Oegstgeesterweg. LEIDEN - Zonder gebruik van de sirenes, maar wel met de blauwe zwaailichten in werking, stoof gis termorgen een ziekenauto van Rotterdam-Zuid naar Leiden. "Pa tiënt" Cor Pennenburg zag met hoge snelheid de ruim vijftig kilo meter lange asfaltweg onder zich weg vloeien. Weg uit de uit 20 be dden bestaande zaal van het Zuid erziekenhuis, op naar moeder de vrouw, die voor een persoonlijker verpleging borg staat. Ook weg uit de met sigarenrook gevulde recrea tiezaal van dat ziekenhuis. Er staat een huis vol comfort op hem te wachten. Daar kan zijn voor drie kwart in het gips gehulde rechter been, verzonken in drie kussens, tot genezing komerren wachten op het loopgips dat over onbepaalde tijd de zware witte kolos die er nu om heen zit moet vervangen. Vorige week zaterdag trad Cor Pennenburg met het reserve-elftal van UVS in Rotterdam aan tegen het tweede van CVV. Zeventien minuten was de tweede helft oud, toen Pennenburg met een enkel voudige beenbreuk (zowel het scheen- als het kuitbeen) ter aarde stortte. Toen hij weer opkeek zag hij dat zijn onderbeen geknakt was. "De bal werd op een gegeven mo ment naar mij toe gespeeld, maar stuitte vlak voor me een andere kant uit. In een halve sliding, ter wijl ik me omdraaide, wilde ik 'm wegtrappen. Een CW'er dacht er net zo over en raakte mij toen vol op m'n scheenbeen. Gelukkig hebben we een fysiotherapeut in het elftal rondlopen, Kees Pouwiel, die altijd zijn spullen bij zich heeft, en die heeft met een of ander opblaasbaar geval mijn been gespalkt, zodat ik met zo min mogelijk risico naar het ziekenhuis getransporteerd kon worden", zegt Pennenburg berus tend. Berustend, omdat hij dit seizoen als zijn laatste beschouwde. Pennen burg had zich "een beter afscheid" voorgesteld van de Leidse voet balwereld, waarin hij zijn sporen zolang verdiende. Zeker nu het tweede elftal van UVS alle kansen op de titel in de reserveklasse van de KNVB heeft. Daar kan hij nu ook niet meer het zijne toe bijdra gen. De tot vorig jaar bekende steunpilaar van het eerste van UVS, die daarvoor lang actief was in Roodenburg, is "gevallen". "Zater dagmorgen kwam ik nog mijn teamgenoot Bart Zandbergen in het gips tegen. Natuurlijk maak je dan grappen ovér zijn gipsbeen. Een paar uur later lag ik er precies hetzelfde bij. Het actief voetballen is nu wel ten einde gekomen". Verdere consequentie voor Cor Pennenburg (33) is dat zijn hobby, die hij met ingang van het komende seizoen wilde gaan uitoefenen, op losse schroeven is komen te staan. Hij had graag de selectie van VNL willen gaan begeleiden en van ad viezen willen voorzien. Doordat hij echter minstens een half jaar op non-actief zal staan, leeft hij wat dat betreft in grote onzekerheid. "Ik kan zeker tot oktober geen bal raken. Hoe wil ik dan die jongens zo optimaal mogelijk voor het nieuwe seizoen voorbereiden? Ik kan na tuurlijk in de loop van de competi tie, daarmee gaan beginnen, maar daar heb ik echter weinig vertrou wen in. Ik begin alleen aan iets als ik dat zo goed mogelijk kan doen. Misschien vinden het bestuur van VNL en ik daar een oplossing voor. Zo niet, dan denk ik er over een trainerslicentie te gaan halen en jeugdtrainer te worden. Misschien nog hoger. Afgezien van het feit dat ik niet weet wat mijn prestaties op dat gebied kunnen zijn, wil ik ook wel eens weten, wat een trainer moet doorstaan. Op me laten kan keren, de pispaal zijn". Momenteel houdt Pennenburg zich daar echter niet al te veel mee bezig. Wel met zijn team, dat moét kam pioen worden. Ook de kruimels in bed houden hem voortdurend be zig. "Verschrikkelijk is dat. Als ik in bed heb gegeten, dan voel ik in mijn broek, in mijn hemd, onder mijn armen, kortom overal de kruimels. Daar lig je niet lekker van". WALTER OOMEN Cor Penneburg: "Zo had ik mijn afscheid niet voorgesteld LEIDEN - Het „schaatsgala" dat Ton Menken in zijn ijshal aan de Vondellaan organiseerde is matig aangeslagen. Slechts 400 toe schouwers waren aanwezig. Geen resultaat om meer van dit soort evenementen te organiseren. Menken: „Het is de bedoeling om het volgende seizoen elke vrijdaga vond dit soort „gala's" te houden. Het ijshockey, dat we in competi tieverband gaan spelen, wordt dan de hoofdschotel, omlijst met an dere evenementen zoals „short tracks" en prestatietochten. Maar als 8 a 900 recreatieschaatsers, die er normaal op zo'n vrijdagavond komen, moeten gaan wijken voor het kennelijk slecht in de smaak vallende ijshockey dan zal er toch een andere oplossing voor gevon den moeten worden. Misschien wordt het ijshockey dan wel inge past op zo'n recreatieavond". De „short-tracks" bleken in ieder geval een succes. Dit snel in popu lariteit toenemende schaatsonder- deel (schaatsen over korte afstand) werd door het Leidse team gewon nen voor de teams van De Uithof, HCA en De Lekstraat. Hierna volgde de eigenlijke hoofdmoot van de avond: de Marathon. Echte „cracks" (Jan Roelof Kruithof was afwezig, hij was al gestopt met trainen) bonden de strijd aan om de IJsbaan Trofee. Tevens werden de rijders in de mogelijkheid gesteld om het uurrecord van deze ijsbaan (173 ronden en 45 meter) scherper te stellen. Het werd een interes sante krachtmeting waarin uitein delijk Jos Pronk het record met 10 ronden verbeterde (183 ronden en 150 meter). Tweede werd Rien de Roon, derde Jaap Jonkman. Het sluitstuk van de avond was het ijs hockey. De Leiden Lions, onder leiding van coach Brian Randall, konden hun krachten nu eens gaan meten met de Haagse tweede divi sieclub Houtrust. De Lions deden het bepaald niet slecht. Houtrust werd met 4-3 verslagen. Volgend jaar komt Leiden Lions in de tweede divisie uit. 28 prestatie- schaatsers bliezen hierna de avond als een nachtkaars uit REYKJAVIK - De tsjechische grootmeester Vlastimil Hort heeft zich gisteren andermaal ziek ge meld voor de schaaktweekamp tegen de Rus Boris Spasski. De derde herhalingspartij is nu uitge steld tot morgen. Ook Spasski gaf door ziek te zijn, maar dat was meer om Hort te behoeden voor een ne- j' derlaag. De Tsjech had zijn uitstel mogelijkheden al opgesoupeerd en zou nu een nederlaag hebben ge kregen als hij niet kwam opdagen. Als beide spelers ziek zijn kunnen er geen maatregelen worden ge nomen. Spasski liet weten een lichte verkoudheid te hebben. Eer der had Hort zijn tegenstander ex tra rustdagen gegund na een opera tie aan een blindedarmontsteking. Het geduchte schaakteam van de Sovjet-Unie heeft op de eerste dag van het Europees kampioenschap voor landenteams in Moskou geen afstand kunnen nemen van Tsje- choslowakije. Na de eerste zitting was de stand 1-1. Zes partijen wer den afgebroken. Daaronder was ook de partij tussen wereldkam pioen Karpov en de Tsjechoslo- waakse grootmeester Jan Smejkal. Bulgarije nam voorlopig de leiding door de eerste dag af te sluiten met een voorsprong van 4-2 op West- Duitsland. De uitslagen van de twee overige ontmoetingen: Hongarije - Joegslavië 3llz-3hz en een afg. partij; Roemenië - Groot Brittannië 2-1 en vijf afg. partijen. ROTTERDAM - Han Janssen uit Hoensbroek heeft in de achtste ronde van het toernooi om het Nederlands schaak kampioenschap voor junioren een riant uitzicht veroverd op de titel. Hij won in de voorlaat ste ronde van De Boer. en be hield daardoor een voorsprong van een half punt op John van der Wiel uit Leiden. Hij heeft aan een remise in de slotronde voldoende, want mocht Van der Wiel gelijk eindigen, dan geeft het aantal zogenaamde weer- standspunten de doorslag en dat is van Janssen duidelijk be ter. Van der Wiel blijft half punt achter Janssen (Hoensbroek) - De Boer(Castricum) 1-0; De Roode (IJmuiden) - Van der Wiel (Lei den) 0-1; Ludden (Enschede) - Baart (Oegstgeest) 1-0; Nagte- gaal (Baam) - Bosch (Leiden) 1-0). 1. Janssen 7 punten, 2. Van der Wiel 6,5, 3. Ludden 5,5, 4/5. Baart 5 en Nagtegaal 5. KATWIJK - De toekomst voor de Katwijkse Sport Club Rijnsoever ziet er op het eerste gezicht zonnig uit. De omni-vereniging, vorig jaar mei opgericht om de ongeveer 40.000 inwoners tellende kustplaats meer sportieve mogelijkheden te bieden dan voetbal of tennis, heeft in haar nu bijna éénjarig bestaan hoopvol gedraaid. Het enthousiaste bestuur van de SC Rijnsoever met enige commissieleden. Staand v.l.n.r.: Frans Swinkels, Johan van Rijn.Johan Teelen, Rob de Groot, Corry Hus en Ineke de Ruiter; zittend v.l.n.r. Dirk Hazenoot, Uwe Voss, Conny de Groot en voorzitter Maarten Stolk. Gunstig was onder meer de gestage ledengroei die de vereniging in de afgelopen periode doormaakte: van enkele enthousiastelingen naar een behoorlijk aantal van 150. SC Rij nsoever-voorzitter Maarten Stolk is dan ook redelijk tevreden, temeer daar de vereniging op dit moment nog pas twee takken van sport omvat: de atletiek en het handballen. In de (naaste) toe komst is het de bedoeling om bij gebleken belangstelling van de Katwijkse bevolking ook een korfbal-, hockey- en honkbal afdeling te stichten. De gunstige ontwikkeling van de SC Rijnsoever in de toch altijd moeilijke begin-fase is mede te danken geweest aan de positieve houding die de gemeentelijke overheid tegen de omni-vereniging aannam en nog steeds inneemt. Voorzitter Stolk daarover "Eigen lijk heeft de gemeente zelf de kat de bel aangebonden. In een paar arti kelen in een plaatselijk weekblad liet men van gemeentezijde door schemeren dat er in een plaats als Katwijk toch meer dan voetbal no dig was. Daar ben ik met enkele an deren op ingesprongen. Een' ge sprek op het raadhuis verliep erg positief en toen werd besloten om met steun van de gemeente een omni-vereniging op te richten. In woners van Katwijk mochten ver volgens voorkeur voor een be paalde sport uitspreken. Dat resul teerde in twintig aanmeldingen voor atletiek en vijftien voor hand bal. Daarom zijn we met die twee sporten van start gegaan." Van gemeente-zijde werd in de di recte nabijheid van de sporthal Rijnsoever, het "domicilie" van de vereniging, een bescheiden atletiek-accommodatie aangelegd terwijl binnenkort ook een handbal-veld naast de hal gereed komt. Voorzitter Stolk: "De ac commodatie voor atletiek ligt na tuurlijk moeilijker dan voor hand bal. Op het ogenblik hebben we de beschikking over een verspring bak, een hoogspringbak en een ko- gelring. Aanvragen voor een dis- cusring en een sprintbaan lopen nog. De gemeente wil in de naaste toekomst een complete sport accommodatie voor een omni- vereniging verwezenlijken. Die ac commodatie moet komen tegen en gedeeltelijk over de grens met Noordwijk. Daarover schijnen al afspraken te zijn gemaakt. We thouder Haasnoot van -sportzaken hoopte enige tijd geleden de zaak nog in zijn ambtsperiode rond te krijgen. Maar dat zal waarschijnlijk niet lukken. Op dit moment gaan we zeker uit van een termijn van drie jaar. Uwe Voss, de enthousiaste atletiek-voorman, wiens afdeling op het ogenblik zo'n honderd leden omvat, vult aan: "Als er dan een volwaardige atletiekbaan wordt neergelegd kan het maar gelijk het beste een kunststofbaan worden. Kunststof raakt steeds meer in en bovendien vergt het maar weinig onderhoud." Tegen die tijd kan dan ook gedacht worden aan het leveren van presta ties, iets wat nu volgens Voss nog op de achtergrond staat. Hij zegt "We zitten in een opbouw-periode. Het atletiek-bestand bestaat gro tendeels uit pupillen en junioren. Het gaat ons er nu in de eerste plaats om een bredere bekendheid aan de atletieksport in Katwijk te geven. De prestaties komen later wel". Enigszins anders ligt dat bij het handbal. Het afgelopen wintersei zoen werd al deelgenomen aan de competitie waarbij de heren het in hun klasse tot een tweede en de dames tot een middenmootplaats brachten. "Vooral verdienstelijk van de dames want zij zijn bijna al lemaal nieuwkomers op handbal- gebied", merkt Rob de Groot, eén van de animatoren van de handbal-afdeling op. Overigens moest men bij de SC Rijnsoever in het afgelopen jaar wel ervaren dat het bedrijven van sport op zondag in Katwijk nog lang geen vanzelfsprekende zaak is. Rob de Groot: "Bil handbal hadden we een snelle leaen-aanwas maar toen duidelijk werd dat de competitie op zondag viel liep de groei weer terug. Alle huidige leden weten nu dat handbal een zondagssport is en hebben daar ook geen bezwaren tegen". Voorzitter Maarten Stolk: „Ook binnen het bestuur bestaan geen principiële bezwaren tegen sporten op zondag. De scherpe kantjes zijn er wat dat betreft in Katwijk trou wens wel af. Overigens gaan we niet op zondag sporten om te provoce ren maar als dat nu eenmaal in een bepaalde sport besloten ligt, zoals bij het handbal, dan maken we er ook geen probleem van". Voor de komende maanden be staan er bij de enthousiaste be stuursleden (inlichtingen over de vereniging zijn te verkrijgen bij se cretaris Hazenoot, Asterstraat 94, Katwyk, tel. 01718-71126) diverse plannen om de aanhang van de club te vergroten. Zo wordt er in juni een propagandaloop gehouden, de Ronde van Rijnsoever, met onder meer school-estafettes, en zal er ook een schoolcompetitie voor handbal worden opgezet. De SC Rijnsoever (geel shirt, ko- renblauwe broek) lijkt al niet meer weg te denken uit de Katwijkse sportgemeenschap. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11