Ook kantinebeheerders moeten proef afleggen Amnesty International: "Athene dekt kolonels" Rolstoelb asketb alte am in eindstrijd van EK Alphenaar mag jaar niet rijden Burgerlijke stond Lezers van deze krant AUTOMARKT Radio-logisch laborante hulpradio-logisch laborante DEN HAAG - Het ontheffingsbe- leid wat betreft de verkoop van horeca-produkten in club- en buur thuizen, alsmede kantines zal met ingang van 1 mei 1977 worden ver scherpt. Dat betekent, dat aan de eis van handelskennis geen onthef fing meer wordt verleend en dat de beheerder van de ka tine niet langer ontheffing van bekwaamheidsei sen krijgt, maar een proef of exa men zal moeten afleggen. Dit heeft de Nederlandse Sportfe deratie aan haar leden laten weten. De richtlijnen zijn tot stand geko men in overleg met het bedrijf schap horeca, het ministerie van Economische Zaken en de stich ting vakonderwijs horeca. Het is de horeca al lang een doorn in het oog, dat ook sportverenigingen horeca-diensten verlenen, het zo genaamde "para- commercialisme", waardoor de echte horeca-leden fors in het ge drang komen. De verscherping houdt echter in, dat de kantine beheerders gedwongen zullen worden een vakbekwaamheidsdi ploma te halen, ten gevolge waar van de café-houders er duizenden collega's zullen bijkrijgen. Want een dergelijk diploma kan ook in houden dat men behalve bier en zwak-alcoholische dranken ster kedrank zal mogen verkopen, zodat het nog maar zeer de vraag is of de leden van het bedrijfschap horeca erg gelukkig met deze verscher ping, door hoger hand opgelegd, moeten zijn. De huidige ontheffing, respectievelijk vergunning blijft echter van kracht zolang zich in de bestaande situatie bij een club wat betreft bedrijfsleiding en beheer geen verandering voordoet. De NSF heeft de sportbonden en verenigingen nu een advies gezon den, waarin de verschillende moge lijkheden zijn uiteengezet. Voorts zal in samenwerking met de stich ting vakonderwijs horeca binnen kort een brochure verschijnen waarin breedvoerig een en ander wordt uiteengezet. Het volledige diploma vakbekwaamheid café bedrijf biedt voor de sportkantines en alle andere sociaal-culturele in stellingen uiteraard de beste waar borgen. Men heeft dan niets meer te maken met allerlei soorten onthef- W aterpolobeker van LD voor Visser 't Hooft LEIDEN - Donderdag en vrijdag werden in zwembad De Zijl de schoolwaterpolokampioenschappen .van Leiden gehouden. Ten op zichte van vorig jaar waren er dit maal meer scholen die een goede ploeg in het water konden brengen, zodat het toernooi een spannender verloop had. Met name bij de jon gens en heren was het krachtsver schil tussen de nummers één en twee maar gering. In beide catego rieën konden de winnaars van vorig jaar hun titel net niet prolongeren. Bij de jongens verloor de LTS Don Bosco met 4-3 van de Visser 't Hooft scholen gemeenschap, het geen de strijd om de LD- wisselbeker in het voordeel van Visser 't Hooft besliste, en bij de heren moest de Agnes s.g. al in het openingsduel met 0-1 het onderspit delven tegen de Rembrandts.g., die zich in het vervolg niet meer liet inhalen. Door de lagere scholen werd er op vallend goed gespeeld. De Valke nier eindigde hier als eerste, juist voor de ploeg van de prinses Bea- trixschool, die even veel punten had, maar een minder goed doel saldo. Eindstanden: Jongens pupillen (lagere scholen): 1. De Valkenier 5 pnt., 2. Prinses Beatrixschool 5 pnt., 3. De Wegwij zer 2 pnt. Jongens: 1. Visser't Hooft 8, 2. Don Bosco 6, 3. Sted. Gymn. 3. Dames: 1. Agnes 8, 2. Sted. Gymn. 3, 3. Louise de Col. 1. Heren: 1. Rembrandt 8,2. Agnes 6,3. Visser 't Hooft 4. nngen, maar men dient zich wel te houden aan de gemeentelijke ver ordeningen die in volledige di ploma te halen. Dat neemt zeker vier maanden in beslag, maar dan zit men ook goed in het zadel. Het bedrijfschap horeca heeft zelf aan gedrongen op nieuwe richtlijnen en de sport in Nederland heeft zich hieraan, uiteraard niet geheel on welgevallig, geconformeerd. Of dat echter een gunstige wending is voor de café-houder-op-de-hoek moet nog worden betwijfeld. Men kan zich afvragen of het zoge naamde para-commercialisme wel de grootste boosdoener is ge- weest.Er zijn ook andere factoren in het geding, zoals verhoging van de BTW, de accijnsverhoging, het verhoogde drankgebruik in huis elijke kring, mede veroorzaakt door de te hoge prijzen in de horecasec- tor, het minder vriendelijke dienst betoon en de huidige economische situatie. Mr. W. Stillebroer van het bedrijf schap horeca ziet de toekomst ech ter niet zo somber in. "We zullen de ontwikkeling maar eens afwach ten", vindt hij. "De mogelijkheid om een volledig examen af te leg gen is er altijd al geweest, maar dat examen is nog niet eenvoudig en daarom zie ik het niet zo'n vaart lo pen. En daarnaast heb je natuurlijk ook altijd te maken met de gemeen telijke verordeningen. Ik besef wel dat een dergelijk vakexamen zeer wordt aangeprezen door de NSF. Verder ben ik er vooral op tegen dat in kantines met vrijwilligers wordt gewerkt, geen sociale lasten wor den betaald en dat het gesubsi dieerde inrichtingen betreft". ZATERDAG 16 APRIL 1977 Last Monument zeer goed ALPHEN AAN DEN RIJN - De Kampense big band "Last Mo ment" besloot het Alphense jazz- seizoen gisteravond in Nabij op da verende wijze. De vaste kring van ongeveer honderd muziekliefheb bers werden onthaald op een avondje soft jazz. Wonderlijk goed, omdat Last Moment wordt ge vormd door louter amateurs, die met zoveel overtuiging en enthou siasme speelden dat ze best een plaats in de pro-klasse zouden kunnen innemen. Maar daarvoor is er in ons land nog niet genoeg geld en werk. Last Moment heeft al twee keer op het Tros-festival voor big bands de eerste prijs weggesleept. Eenmaal trad de band op in het radiopro gramma Session en eenmaal op de Trostelevisie. RAALTE - Het Nederlands rolstoelbasketbal-team heeft zich gistermiddag geplaatst voor de fi nale van de strijd om het Europees kampioenschap. De ploeg van Rob Verheuvel won in de halve finale van Zweden met 69-52. Nederland speelde het grootste deel van de wedstrijd met een 'tweede keus', omdat de tegenstand van de Zwe den niet al te groot was en Verheul zijn beste mensen wilde sparen voor de eindstrijd van morgen tegen Israël, dat in de andere halve finale van Frankrijk won met 87-57. Nog hoop Met nog twee ronden te spelen zijn er in de hoofdklasse van de water- polocompetitie een paar belang rijke beslissingen nog niet geval len. AZC heeft een voorsprong van twee punten op HZC/De Robben, en is dus dicht bij het landskam pioenschap, maar de Alphenaars krijgen vanavond nog een lastige klip te omzeilen, want dan spelen zij in Den Haag tegen Zian/Vitesse. LZ'86 staat voorlaatste, met drie punten achterstand op Nereus, en lijkt op het eerste gezicht weinig kans te hebben om de degradatie te ontlopen. Toch is voor de Leide- naars niet alle hoop verloren, want het is denkbaar dat uit de laatste twee wedstrijden, tegen Nereus en AZPC, vier punten gehaald wor den. In ieder geval moet LZ van daag van Nereus winnen. In Zaan dam verloren de Leidenaars van deze tegenstander met 8-6, maar de kansen op een beter resultaat zijn er toen zeker geweest. De wedstrijd LZ'86-Nereus begint vanavond om 19.30 uur in zwembad De Zijl. De Zijl/LGB zal in deze laatste competitiefase proberen de vijfde plaats op de ranglijst te behouden. Zondag spelen de rood-witten in Amsterdam tegen De Meeuwen, dat weliswaar laag op de ranglijst staat, maar voor bijna alle ploegen nog steeds een gevaarlijke tegen stander is. Dankzij een voortreffelijk spelende Peter van Velzen leidde Nederland, onder het toeziend oog van onder anderen Prins Bernhard, be schermheer van het EK, na vijf mi nuten al met 15-3. Bij de rust was het 37-22. Van Velzen werd topsco rer met 19 punten. Gunar Berglund was de meest schotvaardige Zweed met 20 punten. AMSTERDAM - De afgelopen nacht is een jongeman om het leven geko men toen hij met zijn auto het water van de 2e Kostverlorenkade in Am sterdam inreed. Het ongeluk geschiedde toen een achttal jongelui - geen van hen in het bezit van een rijbewijs - aan het joy-rijden waren met twee auto's. Drie inzittenden van de auto, die te water geraakte konden zich bevrijden en vluchtten; drie inzittenden van de tweede auto namen ook de vlucht. De brandweer takelde de wagen weer op het droge. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 52-jarige chauffeur uit Alphen mag een jaar niet rijden. Bovendien zal hij drie weken celstraf moeten on dergaan. De man bestuurde zijn auto terwijl hij onder invloed verkeerde. Toen de politie hem aanhield weigerde hij een bloedproef. Voor de rechter verklaarde hij op doktersadvies va lium te gebruiken hetgeen ook van invloed was op zijn rijgedrag. Juist daarom vond de officier het dom van de Alphenaar dat hij geen bloedproef toestond. "Zo had de politie het alcoholpercentage kun nen vaststellen", aldus de officier. De Alphense culturele raad heeft inmiddels al aangekondigd dat Las Moment volgend Seizoen (dit be gint in oktober) weer terug moet komen naar de Rijnstad. Maar dan met een Amerikaanse solist. Van zelfsprekend is dit initiatief niet anders dan te prijzen. Pompbediende stal geld uitkas: f. 300 boete ALPHEN AAN DEN RIJN - "Daar kun je je baas niet mee opzadelen", verweet de officier van Justitie by de Haagse politierechter een 23- jarige benzinepompbediende uit Alphen. De man had geld uit de kas gestolen en daarvoor in de plaats vervalste cheques gedaan. "Iets dergelijks kost de girodienst veel geld en geeft een massa moeilijk heden", aldus de officier, die een boete eiste van driehonderd gul den. De rechter veroordeelde con form de eis. Zes inbraken in Katwijk KATWIJK - De Katwijkse politie heeft weer zes inbraken moeten toevoegen aan de lange lijst die er al bestaat. Bij vier garages, een kis tenfabriek en een A en O-winkel doorzochten dieven de ruimten. Slechts bij één garage (Rijnmond) verdween een wagentje met lasap- paratuur, die later in een sloot in Wassenaar werden teruggevonden. Voorzover de overige bedrijven hebben kunnen nagaan wordt er niets vermist. SCHNEIDER GESCHORST ZEIST - De Feyenoorder Dick Schneider is gisteren in Zeist door de tuchtcommissie van de KNVB voor een bindende wedstrijd ge schorst. Schneider had in de uit wedstrijd tegen FC Den Haag zijn derde waarschuwing opgelopen nadag hij uit ergernis over de lei ding van scheidsrechter Beek de bal had weggetrapt. Schneider kreeg tevens een boete van 150 gul den. Marco Cabo van FC Utrecht werd tot 1 augustus het recht ont zegd aanvoerder van een voetba lelftal te zijn omdat hij in de ont moeting met NAC scheidsrechter Jonker aan zijn shirt trok. Cabo kreeg daarnaast een geldboete van 100 gulden. Italië houdt zijn grenzen gesloten voor buitenlandse voetballers. Dit is gisteravond in Rome tijdens een vergadering van de voorzitters van alle Italiaanse topclubs besloten. Gisteravond zijn er twee wed strijden gespeeld voor de Bundes- liga. Fortuna Düsseldorf won op ei gen terrein met 3-2 van Borussia Dortmund. Voorts zegevierde het onderaanstaande Rot Weiss Essen met 3-2 over bezoeker FC Kaisers- lautern. Autosport - Engelse toprijders hebben ingeschreven voor de 26ste internationale Tulpenrally, die van 6 tot en met 8 mei met Rotterdam als beginpunt wordt gehouden. Er komen vier Fabrieks-Fords RS- 1800 aan de start, die worden gere den door Russell Brookes, John Taylor, Tonie Maslin en Nigel Roc- key. Zeilen - De Engelse zeiler Chris Law is gisteren winnaar geworden in de Finnjollenklasse tijdens in ternationale wedstrijden bij Hyeres (Fra). In de 470-klasse ging de eind zege naar Laws landgenoot Smith. In de andere klassen werden de wedstrijden afgelast wegens ver wachte harde wind. Zwemmen - Vrijdagmiddag 22 april dient in Utrecht het kort ge ding dat Enith Brigitha alsnog hééft aangespannen tegen de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. De Amsterdamse zwemster werd deze week gewipt uit de ploeg voor de zeslandenwedstrijd, die dit weekeinde in Rotterdam plaats vindt. Ze eist in eerste instantie op name in de ploeg, die over veertien dagen uitkomt in de drielanden- wedstrijd in Coventry en voorts een onbelemmerde voorbereiding op en deelneming aan EK. Olympische Spelen - Lord Killa- nin, de voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC), heeft zijn voorgenomen reis naar China afgezegd in verband met de hartaanval waardoor hij dinsdag werd getroffen. Killanin, die met Chinese sportofficials wilde praten over een mogelijke hernieuwde deelneming van de Volksrepubliek aan de Olympische Spelen, hoopt wel een andere keer naar China te gaan. Athene - Volgens Amnesty In ternational houdt de Griekse re gering de folteraars van het in 1974 verjaagde kolonelsregime de hand boven het hoofd. Die beschuldiging komt voor pre mier Karamanlis op een heel ongelegen ogenblik. Volgende week reist Karamanlis naar Ne derland en andere Westeuro- pese landen om toelating tot de E.E.G. te bepleiten. In Griekenland heeft het rap port over de processen tegen de voormalige beulsknechten van Papadopoulos al voor politieke opschudding gezorgd. Het is ko ren op de molen van de opposi tiepartijen, die hebben aange drongen op een strenge bestraf fing. De regering heeft hun pro testen echter afgedaan met de verzekering dat van uiterst- rechtse zijde geen gevaar meer is te duchten voor de democratie. Het rapport „Martelingen in Griekenland: De piocessen tegen folteraars in 1975" is het eerste onafhankelijke onder zoek in deze zaak. Het beschul digt Athene er tevens van ook nu nog oogluikend martelpraktij ken toe te staan. Weinig poli tieke ingewijden durven dat te ontkennen. Zij herinneren aan de martelingen die in 1975, een jaar na de ineenstorting van het fascistische bewind, door de mi litaire politie werden verricht en waarvan de bedrijvers slechts lichte straffen kregen. Het lakse optreden tegen de mishandelaars is niet alleen een gevolg van politieke onwil. Ju risten wijzen er op dat de rege ring eigenlijk geen wettelijke middelen heeft om de misdadi gers afdoende te bestraffen. Het gaat daarom te ver om (zoals de socialistenleider Andreas Papandreoe doet) de regering- Karamanlis voor een voortzet ting van het fascistische regime uit te maken. Toch is het opval lend dat het toenemende aantal aanslagen van rechtse extremis ten op linkse personen en kanto ren kan plaatsvinden zonder dat de regering er hard tegen op treedt. Voor de daders kan dat alleen maar een aansporing zijn om hun gewelddadige acties met kracht te continueren, aldus de oppositie en de pers. Waarnemers geloven dat de re gerende Nieuwe Democratische Partij het rechtse geweld over het hoofd ziet uit de traditionele angst van de Griekse midden klasse voor communisme en anarchie. Want volgens haar vormen deze linkse stromingen een veel gro ter gevaar voor de samenleving dan de bedreiging van rechts. Om de bestaande orde te be schermen heeft de regering een wet ingediend die de Nationale Veiligheidsraad speciale be voegdheden geeft. In tijden van gevaar mag dit toplichaam van ministers en militairen grond wetsbepalingen buiten werking stellen en het bestuur aan de strijdkrachten overdragen. door George Coats Sleuteltjes woordsleutels tot 20 woorden 6.10 tot 30 woorden 9.50 alléén in de rubrieken personeel aangeboden, woonruimte gevraagd, woningruil, huisdieren, kennismaking, diverse goederen en diensten gevraagd. regelsleutels 1 of 2 kolom breed 1 of meer regels groot of extra groot geen kaders, vignetten, foto's etc. prijs: 63 ct per kolom/millimeter, exclusief 4% b.t.w. teksten kunnen wij (ook telefonisch) aanne men tot 11.00 uur op de dag vóór plaatsing. Voor plaatsing op maan dag tot zaterdag 10.00 uur. Tel. 071-144941 Leiden - Ondertrouwd: R. R. W. van As en C. Oranje; H. Bavelaar en I. de Haas; G. Bnzee en M. S. Molenkamp; P. Jan sen Schoonhoven enM. I. H. Cancrinus; H. J. C. M. JufTermans en C. G. Montag- ne; H. A. W. M. Kneppers en W. de Jong; N. A. Langezaal en F. Zierfuss; D. Leen en P. J. Pot; R. G. J. de Leeuw en A. M. Brinkmann; R. van Leeuwen en H. J. van de Geijn; A. J. van Noort en E. M. die een auto of iets voor hun auto zoe ken lezen iedere vrijdag de pagina's Advertenties voor deze pagina s kunnen tot Woensdag 15.30 uur worden aangenomen. LEIDERDORP MAURITSSINGEL 150 BOD GEVRAAGD (boven 1 200.000,-) Goed onderhouden ruim herenhuis. 6.50x9.00 m.. royale woonkamer met parket en open haard, 3 slaapkamers, CV-gas, fraaie ligging aan plantsoen, flinke tuin op zuiden (met schuur), jachthaven op 100 meter. Gelegenheid tot bezichtigen vandaag zaterdag 16 april tot 19.00 uur, Inlichtingen: 071-894468. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Filippo in EEG-strijd LEIDEN - Herman Filippo van LKV De Spartaan is met de Neder landse ploeg naar Dunstable (Eng) vertrokken om deel te nemen aan de EEG-kampioenschappen ge wichtheffen. De Leidenaar komt uit in het lichtzwaargewicht. Met hem zijn nog vier man afgereisd naar het vlak bij Londen gelegen plaatsje. Het zijn: Beckers (licht gewicht), Dokter (midzwaarge- wicht), Koenraats (Bantamge- wicht) en Zieltjens (zwaargewicht). De ploeg staat onder leiding van Piet van der Kruk. De EEG-kampioenschappen pas sen overigens niet erg goed in het schema van Filippo, die herstel lende is van een liesblessure en zich momenteel voorbereid op de strijd om het Nederlands kampioen schap, welke 14 mei in Leiden ge houden zal worden. In het ZIEKENHUIS RIJNOORD te ALPHEN AAN DEN RIJN wordt met spoed gevraagd een (DIAGNOSTIEK) en een (MET ERVARING) Salaris volgens N.Z.R.-regeling. Telefonische inlichtingen worden gaarne verstrekt door Mevr. L. E. de Jono-Burqqraaf Telefoon 01720-92244 tst 116 (tussen 9-12.30). Schriftelijke sollicitatie te richten aan de Pers. Zaken van bovengenoemd ziekenhuis. ziekenhuts RIJNOORD ALPf€N AAN DEN RIN Na een kortstondige ziekte is van ons heengegaan mijn zorgzame man. onze lieve vader en opa KLAAS ZUURMOND in de ouderdom van 72 jaar. B. ZUURMOND- KEIJZER J. ZUURMOND C. M. ZUURMOND- LANGEZAAL Wassenaar: B. HENSEN- ZUURMOND H. HENSEN Katwijk aan Zee: H. ZUURMOND C. F. ZUURMOND- DE JONGH en kleinkinderen Leiden, 15 april 1977 Van Speykstraat 28 De overledene is opge baard in de rouwkamer "Eenvoud" van Ingen Schenau, Hogewoerd 84. Bezoek aan de rouwkamer: maandagavond a.s. van 7.00 tot 7.30 uur. De begrafenis zal plaats vinden dinsdag 19 april a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats "Rhijnhof". Ook na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10