Peres opvolger van Rabin Gevechten in Laos Voorlichtingsavonden kerncentrales verschoven. Israëlische premier blij ft tot 17 mei aan FRANSE STEUN VOOR ZAIRE Chinese partijvoorzitter geeft nieuwe richtlijnen Regering in Spanje erkent communisten - s Kunstgebitten Pathet Lao herovert eilandjes Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van Dik Bruynesteyn. y DINSDAG 12 APRIL 1977 JERUZALEM (AP) - Na twee eerdere nederlagen is de 54-jarige Israëlische minister van defensie Sjimon Peres in plaats van premier Rabin tot nieuwe lijstaanvoerder van de Arbeiderspartij voor de Knesseth-verkiezingen gekomen en tevens tot partijkandidaat voor het premierschap. Slechts 8 van de 800 leden van het centrale comité van de Arbeiderspartij spraken zich tegen Peres uit, bij 18 onthou dingen bepalingen Eind vorige week kwam aan het licht dat mevrouw Rabin bij een Amerikaanse bank een rekening had staan met een te goed van 18.000 dollar. Bij de be kendmaking ondermijnen aftreden als gevolg van dit schandaal had Rabxn aangekondigd samen met zijn vrouw voor een gemeenschap pelijke overtreding terecht te wil len staan. Maar intussen zegt Rabin van deze rechtsgang af te zien, daar hij het gezag van toekomstige Israë lische premiers niet wil ondermije- Twintigste "De regering van Zaïre die sl achtoffer is van gewapende on dermijnende activiteit uit het buitenland op haar gebied heeft een beroep gedaan op de solida riteit van alle leden van de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE). De Marokkaanse regering heeft laten weten, dat zij op dat beroep wil reageren door doeltreffende steun met militaire middelen. Aangezien de twee regeringen een snel vervoer van die middelen niet kunnen verzekeren, hebben de Franse autoriteiten positief ge reageerd op hun verzoeken", aldus de Franse verklaring. PARIJS (AFP) - Het bureau van de Franse president heeft zondag bekendgemaakt dat Fr ankrijk erin heeft toegestemd luchttransportmiddelen ter be schikking te stellen van Zaïre en Marokko, in antwoord op een verzoek om steun van de regeringen van die landen. Frankrijk is het eerste Westerse land dat belangrijke logistieke hulp verleent aan Zaïre en Ma rokko in de strijd om de macht in de met mineralen gezegende provincie Sjaba, het voormalige Katanga. België heeft enige steun ver schaft en de VS hebben niet- militaire goederen naar Zaïre gezonden. Marokko is tot dusver het enige Afrikaanse land dat Zaïre mili taire steun verleent. In de Franse verklaring wordt te kennen gegeven dat Frankrijk de beschuldigingen steunt van Zaïre volgens welke de vroegere Katangese gen darmes die Sjaba zijn bin nengevallen dit gedaan hebben vanuit Angola en geholpen worden door Cubaanse strijdk rachten. De Zaïrese regering heeft ver klaard, dat China Kinsjasa ook zou kunnen helpen. Volgens Franse radioberichten zijn voor een luchtbrug tussen Marokko en Zaïre reeds in de nacht van zaterdag op zondag tien transporttoestellen van het type "Transall" en een DC-8 in Marokko geland. Maar in welingelichte kringen is er de nadruk op gelegd dat er geen sprake van kan zijn dat Fr ankrijk ook militairen naar Zairé zal zenden. Het Witte Huis was op de hoogte van het Franse besluit om Zaïre militaire uitrusting te geven maar "heeft op geen en kele wijze meegewerkt" aan het besluit, zo heeft woordvoerder Jody Powell gisteren meege deeld. Powell zei dat het Witte Huis het Franse besluit aange moedigd noch ontraden had. Het centrale comité van de regerende sociaal-democratische arbeider spartij in Israël heeft zondag de minister van Defensie Sjimon Peres met grote meerderheid gekozen tot kandidaat voor het ambt van regeringslei der bij de parlementsverkiezingen op 17 mei. Op de foto links Peres en rechts Rabin bij het bekend worden van de uitslag. In het m idden Abraham Gilbelber, fractievoorzitter van één van de met de sociaal-democraten samènwerkende fracties. van de Arbeiderspartij aartsvijand van Rabin is buiten landse zaken gereserveerd, de zelfde post die hij al jarenlang in de kabinetten van de oud-premiers Eshkol en Meir bekleedde. Rabin blijft tegen zijn zin premier van de huidige overgangsregering tot na de verkiezingen op 17 mei een nieuwe regering zal zijn ge vormd. Volgens de Israëlische con stitutionele wetten kan een lid van een overgangsregering niet aftre den. Wegens het aanhouden van een illegale bankrekening in Was hington zal Rabin alleen een boete van 4000 gulden moeten betalen Zijn echtgenote zal echter terecht moeten staan wegens overtreding van de strenge Israëlische valuta- HONGKONG (AFP) - De voorzitter van de Chinese communistische partij, Hoea Koei-feng, heeft een reeks nieuwe richtlijnen uitgegeven om een einde te maken aan de wanorde, ge schapen door de "bende van vier", en "een grote orde" in te stellen waardoor China in de komende drie jaar een nieuwe sprong vooruit kan maken. Dit heeft radio- Peking gisteren bekendge maakt. De nieuwe richtlijnen, die zijn sa mengevat in acht punten, moeten China in staat stellen op econo misch, cultureel en wetenschappe lijk gebied een modern land te worden en een machtig legeren een machtige luchtmacht en marine te hebben. De acht punten zijn: door een diepgaande kritiek de strijd tegen de bende van vier (van de weduwe van Mao TsjiangTsjing) tot het einde toe voortzetten; de partij corrigeren op het terrein van ideologie, organisatie en ar- beidsstijl (daar heerste volgens radio-Peking bijna een staat van anarchie als gevolg van de weige ring van de bende van vier de regels van de partij te aanvaarden); op verschillende niveaus bevel voeringen instellen; de nationale economie opbou wen en stap voor stap het leven speil van de bevolking verhogen; de socialistische wetenschap en culturele instellingen ontwikkelin gen opdat "honderd bloemen kun nen bloeien en honderd scholen van overdenkingen met elkaar kunnen concurreren" op de ter reinen van wetenschappelijk on derzoek, literatuur, toneel, muziek, dans en andere culturele activiteit; versnelling van de modernise- van het leger, de marine De voorzitter heeft een reeks nieuwe "sprong Op de foto Hoea garet Thatcher. tisch centrisme ontwikkelen; een nieuw beleid voeren ten op zichte van de intellectuelen en de De havikachtige minister Peres, die zichzelf liever een realist noemt, was de enige kandiaat nadat hij tij dens het weekeinde moeizaam een overeenkomst met vice-premier en minister van buitenlandse zaken Allon had bereikt. Het akkoord, dat een scheuring tussen de linker- en rechtervleugels van de regerende Arbeiderspartij heeft voorkomen, houdt in dat Allon de tweede man van de partij is en desgewenst na de verkiezingen in een regering-Peres de portefeuille van defensie mag beheren. Eban Voor Abba Eban, de derde man in Overigens heeft Rabin op zijn ver leidende driemanschap zoek de 20ste plaats op de kandida- tenlijst van de Verenigde Arbeider spartij voor cle Knesseth- verkiezingen gekregen. Dezelfde plaats als voor de verkiezingen in 1974, toen Golda Meir nog premier was. De nasleep van de okterbe- roorlog bracht enkele maanden la ter het aftreden van de regering- Meir, waarna Rabin als een van de weinige onbesmette politici in een pijlsnelle politieke carrière naar het premierschap omhoog schoot. In middels wordt al gesproken over een terugkeer van Rabin naar het politieke front na de verkiezingen en wellicht zelfs zijn deelname als minister van defensie aan een nieuw kabinet. De nieuwbakken partijleider Peres en zijn Arbeiderspartij konden op gelucht adem halen, nadat de socia listische Mapam-partij met een kleine meerderheid van stemmen had besloten de parlementaire coa litie met de grote broer voorlopig voort te zetten, zodat ze op een ge meenschappelijke lijst voor de Knesseth-verkiezingen zullen uit komen. Een half jhaar na de vor ming van een nieuwe regering zal Mapam de parlementaire bank met de Arbeiderspartij opnieuw bezien. Steun Lijstaanvoerder Peres moet in staat worden geacht meer steun van bui ten de Arbeiderspartij te kunnen werven dan zijn voorganger Rabin, waardoor zijn partij ondanks het verwachte stemmenverlies toch een behoorlijk aantal Knesseth- zetels kan behalen. Zelfs bij een gunstig resultaat voor de Arbeider spartij staan Peres hoe dan ook zware onderhandelingen met mo gelijke coalitie-partners te wach ten, waaronder vooral de democra tische beweging voor verandering van prof. Jadin hoge ogen gooit. De beloften over de samenstelling van een nieuwe regering, die Peres de afgelopen dagen aan tegenstanders binnen de eigen gelederen heeft gedaan hebben dan ook meer met politieke luchtkastelen te maken dan met de onzekere werkelijkheid in de hedendaagse Israëlische poli tiek. Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaats strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne poeder werkt als een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese. Bij apotheken en drogiste rijen. de Chinese communistische partij, Hoea Koei-feng, we richtlijnen uitgegeven, die China in staat een orwaarts" te maken. gesprek met de Britse conservatieve partijleider, Mar- eenheid van de nationaliteiten van het land versterken teneinde het verenigd front te ontwikkelen. het democra- rechtse opstandige militairen he- ADVERTENTIE BANGKOK (Reuter) - Troepen van roverd. Zeker acht opstandelingen de de Pathet Lao hebben twee zijn daarbij gesneuveld, zo is in eilandjes in de rivier Mekong op Vientiane bekendgemaakt. Luidsprekerwagens reden door de stad om het nieuws mee te delen. Zij adviseerden de bewoners sc huilkelders te bouwen en levensm iddelen in te slaan. Militairen be waakten de belangrijkste gebou wen. De herovering van de eilanden volgde na twee dagen van spanning in Vientiane waarin de communis tische machthebbers van Laos ver scheidene tanks op de oever van de Mekong opstelden. Aan de overzijde ligt Thailand. Pathet Lao-militairen deden, ges teund door veldgeschut, een landing op het eiland Tsjingh Ts- joei, dat op 29 maart door ongeveer honderd rebellerende rechtse mili tairen was bezet. Een aantal op standelingen was daarna naar Thai land gevlucht. Hetzelfde gebeurde met het eilandje Sang Khi, on geveer zestig km oostelijk van Vientiane. reageerd. In regeringskringen is verklaard dat men het incident als een louter binnenlandse genheid van Laos ziet. Spaanse communisten vieren het feest van hun erkenning in de straten van Madrid. Voor het eerst sinds 40 jaar kunnen zij aan een verkiezings campagne beginnen. MADRID (Reuter/AFP/UPI) - lijk maakt aan de verkiezingen De Spaanse communisten in juni deel te nemen, kunnen zich voor het eerst Ook de leiders van de Italiaanse sinds veertig jaar gaan bezig communistische partij hebben houden met een verkiezings- uiting campagne. Dit nadat zaterdag- redenheid avond de Spaanse regering boog voor de eisen van de op positie en de partij een wettige status gaf. De leiders van de partij, die bui ten de wet was gesteld en ver volgd sinds de overwinning hun tev- de legalisering van de Spaanse partij. De communistische partijen van Italië, Spanje en Frankrijk zijn de voornaamste aanhangers van het zo genaamde „eurocommunisme", een poli zaterdagavond de regeringsbe slissing met het drinken van Cubaanse rum in hun hoofdkwartier in Madrid. Ook de straten van deze stad boden een merkwaardig aanzicht. Communistische militanten sprongen na het bekend worden van de beslisisng in auto's en reden door het centrum met loeiende'claxons en zwaaiende met rode vlaggen hamer en sikkel. Moskou en een nadruk op bur gerlijke vrijheden in westerse Onbevoegd Voldoening De secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo, ver klaarde telefonisch vanuit Parijs waar hij op bezoek is bij een ernstig zieke broer, dat de beslissing de geloof-, waardigheid van de Spaanse regering had vergroot en dat het een versterking betekende van de weg naar democratie. Andere Spaanse partijen van links en van het midden hebben eveneens hun voldoening geuit over de beslissing van de Sp aanse regering. De voorzitter van de Spaanse socialistische partij (PSP) zei dat zonder deze beslissing het democratise ringsproces erg moeilijk zou zijn geworden, omdat de linkse partijen zich dan nog wel twee maal bedacht zouden hebben voordat zij deel wilden nemen aan verkiezingen. De leider van de Spaanse christen democraten zei dat zijn partij na deze beslissing het totaal eens was met de regering, terwijl de voorzitter van de liberale partij verklaarde dat deze beslissing het alle politieke partijen moge- Een verheugde communisti sche partijleider Ignacio Callego De beslissing van de Spaanse regering kwam een week nadat het hooggerechtshof zichzelf onbevoegd had verklaard om te beslissen of de communistische partij de wet schond die partijen met een internationale discipline en totalitaire doeleinden buiten de wet stelt. Het hooggerechtshof verwees de beslissing terug naar de regering die zaterdagavond be sliste dat de communisten deze wet niet overtreden. Toen de partij twee maanden geleden om legalisering vroeg, werd be nadrukt dat het een onafhanke lijke partij was die streefde naar een democratische regerings vorm in Spanje. In' Madrid wordt nu algemeen verwacht dat andere linkse partijen, de maoïsten en trotskisten in begrepen, eveneens een legale status zullen krijgen. Ramon Tamames, een lid van het uitvoerend comité van de Spaanse communistische partij, verklaarde dat hij hoopte dat de regeringsbeslissing be tekende dat de regering zich in de komende verkiezingen neutraal zal opstellen en dat alle partijen in gelijke mate toegang krijgen tot de door de Spaanse overheid gecontroleerde radio en televisie. Tamames zei even eens dat hij verwachtte dat de voorzitter van de partij, de 81- jaar oude Dolores Ibarruri - de bekende "La Pasionara" uit de burgeroorlog - uit haar balling- „Vergissing" Drie van de vier zondagkranten in Madrid hebben de le galisering van de communisti sche partij gunstig ontvangen. Niet zo het monarchistische dagblad „ABC", dat schreef dat sprake was van een -„vergissing van degenen die ons regeren". „Wij hopen nu maar", aldus het commentaar van ABC, „dat degenen die zulk een grote ve rantwoordelijkheid op zich genomen hebben, daar geen spijt van zullen krijgen". Het dagblad „El Pais" schreef dat de erkenning de communis tische partij in een juist per spectief zou plaatsen en ontdoen van haar mystiek als verboden partij. ADVERTENTIE Per stub: 50 cent. Laos had zaterdag bij Thailand tegen de bezetting van Tsjing Tsjoe door troepen van de rebellen gep rotesteerd. Volgens Laos kon dit al leen met medewerking en hulp van Thailand zijn gebeurd. Thailand heeft niet officieel ge- Teneinde een zo deskundig mogelijke inspraak op het onlangs gepubliceerde Aanvullende Struktuurschema Elektriciteits voorziening (ASEV) mogelijk te maken, waren in een aantal plaatsen voorlichtingsavonden georganiseerd. De plaatsen en data van deze avonden waren: in Utrecht op 13 april, in Groningen op 14 april, in Lelystad op 18 april, in Hoorn op 19 april, in Rotterdam op 21 april, in Goes op 25 april en in Eindhoven op 26 april. Thans is besloten de data voorlichting te verschuiven n nader te bepalen tijdstippen aanstaande. Via advertenties worden de juiste data en plaatsen nog nader bekend gemaakt. deze nog Diti i gezamenlijke Economische Zaken cv*.ker% Volkshuisvesting en 0 s.f'uVr Ruimtelijke Ordening. v j<2'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9