„Tijl Uilenspiegel geen argeloze grappenmaker TMÜIFI Prevert (77) overleden "ASTERIX VEROVERT ROME" VERBORGEN TEMPEL'' iip« DINSDAG 12 APRIL 1977 Rolls Royce Een Arnhemse warme bakker, die zelf al opgezadeld is met de achterhaam Ratelband, mocht vorige week van de ambtenaar van de burgerlijke stand zijn zoontje (hij kreeg een tweeling, een jongetje en een meisje) niet de voornamen Rolls Royce ge ven. Rolls Royce Ratelbank, ik zie daar wel een kinderliedje in zitten, op muziek van Harry Bannink. Persoonlijk zou ik.als ik Ratelbank van achteren heette, eerder aan een tank heb ben gedacht voor een passeiide voornaam: Leopard Ratelbank, of Sherman Ratelbank of zoiets, maar daar zou de ambtenaar van de burgerlijke stand ver moedelijk evenmin mee akkoord zijn gegaan, want deze tanknamen komfcn ookniet voor in het "Woordenboek van voor namenvan dr. T. van der Sch aar. De grote fout van de heer Ratel band (eh van zijn vrouw, neem ik aan) is geweest dat hij met Rolls Royce te hoog heeft gegre pen. Een voornaam moet aan toonbaarals voornaam bestaan om acceptabel te zijn voor de burgerlijke stand. maar nergens staat geschreven dat het, als aan deze voorwaarde voldaan is, geen merk- of modelnaam van een auto zou mogen zijn. Zijn dochter had de heer Ratelbank bijvoorbeeld Mini of Marina (beide Morris modellen) kunnen noemen, of anders Celeste (Mitsubishi), Giuïia (Alfa Romeo), Flavia (Lancia), Olympia (Opel) of Gloria (PMC). Mini Ratelbank, of Olympia Ratelbank, dat zijn toch keurige namen, en ze' komen wis en drie in het "Woor denboek V( En zijn zoon had hij Victor Ratelband kunnen noemen, naar het Vauxhall-model van die naam. Maar ook de echte merknamen boden hem nog verschillende mogelijkhednenRolls Royce dus niet, en Volkswagen of Lelijk Eendje ook niet <-ofschoon ik Volkswagen Ratelbank voor het jongetje en Lelijk Eendje Ratelband voor het meisje be paald wel karaktervolle namen gevonden zou hebbenmaar de volgende automerken staan wel degelijk als voornamen in het genoemde woordenboek ver meld: Morris, Austin, Morgan, Renault en Rover als jon gensnamen Rover Ratelband, Renault Ratelband, Austin Ratelband, welja, waarom niet?) en Mercedes als meisjes naam: Mercedes Ratelbank. Ratelband wou gewoon te veel, hij had een voorbeeld aan de Koningin moeten nemen, die noemde haar dochter Margriet, en niet Orchidee. Fruitig De reclamejongens gaan tegenwoordig wel erg ver, vind ik. Zo zag ik bij een drogist shampoo liggen die "mild en fruitig" heette te zijn. "Mild", daar kan ik nog inkomen, want de ene shampoo bijt wat zoutzu- riger in je ogen dan de andere, maar "fruitig"? Fruitig is vol gens Van Dale: een fruitsmaak hebbend, met als voorbeeld "die wijn is fris en fruitig", en nu neem ik voetstoots aan dat die shampoo ook met een fruitsmaak behept is, maar be tekent dat dan dat ik die rommel moet doorslikken? Ik kan natuurlijk wel eens grinni ken om de taaiontwaarding die door de reclameschrijvers teweeg wordt gebrachtzo hei11g vind ik de taal nu ook weer niet (ik verbaas me altijd over mensen die gehoor geven aan opschriften als "Verboden voor onbevoegden" en "streng ver boden rijwielen voor het raam te plaatsen alsof die alleen al vanwege het feit dat zij geschre ven zijn kracht van wet zouden hebben), maar soms gaat die taalvervuiling zelfs mij iets te ver. "Katvoed" op een blikje kattenvoedsel bijvoorbeeld, niet te verwarren met "koevoet". Zulke nieuw-vormingen zijn de kanker van onze taal. en dat geldt ook voor "vulkoek"(niet ie verwarren met het woord dat door door een enkele letterwisse ling keurig op rijmt), in plaats van gevulde koek. Ik heb een in stinctieve afkeer van "vulkoek", er is iets radicaal mis met het woord ("Vulkoek de Minstreel") en ik weet ook wel wat dat is. Er zijn weliswaar enkele vul woor den zoals vulpen, vulkachel en vulpotlood,die aangeven dat de pen, de kachel en het potlood gevuld zijn of kunnen worden, zoals ook de "vulkoek" een koek is die gevuld werd met witte- bonenspijs, maar de meeste vulwoorden geven toch aan dat het om iets gaat waarmee gevuld kan worden: vulstof, vulmateriaal, vuihaar, vulwol, vulgas .vulfruit .vulhout.enzIn dit rijtje is de vulkoek dus een koek waarmee iets gevuld wordt. En wat is dat dan wel? De dienstplichtige militair in de kantine! Nu begrijp ik opeens waar mijn instinctieve afkeer tegen dat woord vandaan komt. BRUSSEL - Tijl Uilenspiegel was niet de argeloze grappenmaker, de vrolijke vent of de listige schelm, zoals hij algemeen bekend staat. Hij was ook niet de anti-autoritaire held, zoals nieuwe onderzoekers hem hebben bestempeld. Hij was veeleer een "verkapte duivel", een "duivelsfiguur". De ongeveer honderd Tijl-verhalen staan vol huiveringwekkende scenes en godslasteringen. Deze theorie, die in strijd is met alle vorigen, komt van de historicus Bern Ul- rick Hucker, die doceert aan de pedagogische hogeschool van Munster. Uitvoerig heeft hij rich met het fenomeen Tijl Uilenspie gel beziggehouden en onlangs bracht hij op een internationaal "Uilenspiegel-symposium" in Bremen verslag uit van zijn be vindingen. Volgens Hucker komt Uilenspiegel, als je al zijn daden optelt, naar voren als een boosaardig mens, die zonder on derscheid en soms zonder enige redenen zijn medemensen bena deelt, bedriegt en bespot. Zwarte schaap Of er ooit een historische Uilen spiegel heeft bestaan, werd in Bremen eveneens besproken. De volkskundige Hans_ Wiswe meldde dat er in de streek van Braunschweig in de eerste helft van de Hdeeeuween man met de naam "Eulenspiegel" heeft best aan, die het zwarte schaap was in een familie van boerenknechten, en door wiens toedoen de toen achtenswaardige familienaam een bijnaam werd. Reeds in de tweede helft van 14e eeuw komt men mensen tegen die met vde bijnaam Uilenspiegel worden aangeduid. Het zijn meestal niet de roemrijkste figuren. Op het symposium werd gezegd dat het zo goed als' zeker is dat de "oef-Uilenspiegel" uit het dorp Kneitlingen stamt, maar het is niet zeker dat hij in 1350 aan de pest zou zijn gestorven en zou zijn begraven in Mölln, bij Hamburg, waar men nu zijn "graf kan be zoeken". De Braunschweigse douanier Hermann Bote (1460-1520). aan wie onlangs het auteursschap van de Uilenspiegelboek toege schreven kon worden, verzamelde over de figuur van Uilenspiegel de mondeling in omloop zijnde grappen, guiten streken en zwerversanekdoten. Hij ordende ze tot een soort levensbeschrijving van de schelm. Dertig beroepen Overal waar Uilenspiegel komt (en in korte tijd oefent hij ongeveer 30 beroepen uit), richt hij schade aan. Uilenspiegel is geen vriend van de armen, en zeker niet van de boeren%Op het marktplein van Bremen koopt hij melk zonder te betalen, de boerinnen raken slaags, de melk wordt verspild op de straatstenen, terwijl de stads burgers zich daarbij kostelijk amuseren. Hij maakt een kleine dorpspastoor door afpersing een paard afhandig om het naar de hertog te brengen. De verbitterde pastoor slaat zijn dienstmaagd. De hertog lacht in zijn vuistje, de oneerlijke landloper benadeelt de kleine luiden, en meestal voor het gewin of het plezier van de grote. Hucker zette in Bremen uiteen dat de afzonderlijke verhalen niet blindelings achter elkaar zijn gezet, maar dat ze bijna volgens plan de hele reeks kerkelijke helsmiddelen doorlopen. Tijl wordt met alle sacramenten van de kerk geconfronteerd, maar hij onttrekt zich eraan of misvormt ze op een wijze die de toenmalige lezer als ongehoord moet zijn voorgekomen. Voor Hermann Bote, die doordrenkt was vaneen echte kerkse vroomheid maar toch de geestelijkheid niet spaarde voor zijn kritiek, kan een dergelijke anti-christ niet als voorbeeld hebben gediend. Hij schijnt eerder Tijl te hebben op gevat als een waarschuwend en afschrikwekkend voorbeeld voor brave christenmensen. PARIJS - De Franse dichtèr, toneel en filmschrijver Jacques Prevert is gisteren in de omgeving van Rennes op 77-jarige leeftijd overle den. Tot Preverts beroemdste werken behoort: "Paroles". Filmscenario's die hij schreef waren onder meer Quai des Brumes, Lejourselèveen Notre dame de Paris. In 1932 richtte Prevert de surrealis tische groep "Oktober" op en in datzelfde jaar schreef hij zijn eerste scenario voor de film "l'Affaire est dans le sac". In 1935 schreef hij het script voor "Le crime de monsieur Lange". In 1944 verscheen "Les enfants du paradis". Tot zijn gedichtenbundels behoren "spectacle" en "Le grand bal du printemps" (1951), "La pluie et le beau temps" (1955) en "choses et autres" (172). Hij schreef ook kinderboeken. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van werk van ARS-leden. Geopend dag. van 14-16.30 uur en van 19.30-21.30 uur. zat. en zo. van 12-16.3 ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoon stelling van het werk van leden van de Kunstkring "De Zevenster".Geopend dag. van 14-16.30 uur, di.. woe. en do. ook van 19 30-21)30 uur. za. en zo. van 12- 16.30 uur, van 9 t/m 22 apr. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling CC. van Niekerk - schilderijen en aquarellen. Geopend dag. van 10-16 uur, zo. gesloten, van 25 mrt. t/m 14 apr. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoonstel ling E. Runia - tekeningen. Van 1 tot 29 april. Akademiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling. Lotje Krieg - Poppen en pastels. Van 1 tot 29 april. Verpleeghuis Leythenrode, Hoogmade- seweg 55, Leiderdorp. Tentoonstelling Carla Kerkhof! en Ineke van Zuuren - boetseer- en beeldhouwwerken. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie Pomp, Warmond Tentoonstel ling Alice Kunfman - schilderijen en te keningen. Anneke Jansen - keramiek. Tot 15 april. Galerie De Oude Rijn. Oude Rijn 40. Tentoonstelling Louk van Meurs - beeldhouwwerken, Hans Eschauzier - inkttekeningen en Betty Hubers - wan dkleden. Geopend di. t/m za. van 10.30- 17 uur, do. van 19-21 uur, van 25 mrt. tot 22 apr. Museum Boerhaave, Steenstraat 1 a. Tentoonstelling "Komeet van 1680". t/m i tekeningen. Van 4 t Galerie JA. bportfondserïbad. Was senaar. Tentoonstelling Piet Deunhouwer gemengde techniek Ton Plettenberg - etsen, olieverven en teke ningen gn Rie Fromberg - keramiek. Geopend do. t/m zo. van 10-17 uur en Morsstraat 13. Foto-expositie Jolande Boer. Geopend gedurende de weekein den en op donderdagavond t/m 31 mei. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1. Was- Tentoonstélling Jan van Geem aqua rellen, tekeningen en grafiek en Frans Hoek - aquarellen en tekeningen. Openingstijden van de bibliotheek, tot 14 apr. AMRO-bank, Bevrijdingsplein. Ten toonstelling Wout Gilhuis - foto's. Ope ningstijden van de bank, van 31 mrt. tot 21 apr. (Ditc/ I/IDii 12 april 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Sedert eenigen tijd zagen de bewoners nabij een der poorten ten oosten van Parijs dagelijks een prachtigen en zeer grooten olifant voorbijleiden. Het dier, dat in een circus behoorde, ging dan met zijn kornak een luchtje scheppen en het trok telkens weer veel belangstelling. Dezer dagen trok de olifant, als naar gewoonte, de post der douane voorbij om naar zijn verblijf terug te keerentoen opeens een beambte der douane naar buiten liep en met zijn peilstok het dier een verschrikkelijken steek in den buik toebracht. Een kreet van afgrijzen steeg op uit de menigtemaar de olifant gaf niet het minste leeken van pijn. Geen wonder, want terzelfder tijd vielen uit zijn verscheurde huid vier kleine vaatjes, die een sterken reuk van jenever versp reidden De kornak, denkende dat niemand acht zou slaan op een weinig meer omvang van den grooten olifanthad de huid van het dier aan den buik over trokken met het vel van een ges torven olifant. Tusschen de twee huiden smokkelde hij dagelijks de vaatjes jenever Parijs binnen totdat een oplettende douanier het slimme spel door- keeg. VijftiQ jaar geleden: - In den trein van Parijs naar Versailles is vorige week een mislukten overval gepleegd op den heer Del Campo. secretaris der Chileensche legatie te Parijs. Hij zat, met een hem on bekende dame, in een coupé. toen eensklaps de deur openging en een man met een pet op verscheen, die, onder be dreiging van een revolver, zijn geld eischte. De diplomaat beantwoordde dezen.eisch met een klap met zijn wandelstok op den arm van den binnendringer, wiens wapen zonder iemand te treffen afging en op de vloer viel. De eigenaar haastte zich uit den rijdenden trein te springen. Zoodra de aanvaller was binnengekomen had de dame het buitenportier geopend en zich langs de treep lank naar het aangrenzende compartiment begeven. Een dame, die daar zat, trok aan de noodrem. De trein hield stil, maar hét treinpersoneel slaagde er niet meer in het gevluchte duo te achterhalen. Wel vond men een pet op de baan, vermoedelijk het hoofddeksel van den overvaller. PANDA EN DE MEESTER-REIZIGER 50-136 - Joris kon het gewicht van de vloertegel en de daarop staande lord niet langer dragen. Hij gaf zijn poging om uit de ondergrondse ruimte te ontsnappen op en liet de steen weer zakken Maar hij was niet geheel onopgemerkt gebleven. "Ik z-zag han- handen!" stamelde Panda ongerust. "On-onder die steen!" "Werkelijk?" vroeg de edelman belangstellend. "Dat is aardig, zeg. Moet de vloek van de tombe zijnwed ik. Daar zijn we dan een beetje mee opgesloten. Want onze terugweg is geblokkeerd door een steen - en een andere weg zie ikniet. Prettig gevaarlijk en dreigend. Alleen ben ik bang dat we niets te doen hebben Dat was niet het enige waar Panda bang voor was. Het beviel hem hier helemaal niet, en hij zette zich dan ook vol treurige gedachten op het voetstuk van het beeld. Maar daar was de edelman het niet mee eens. "Dat zal niet gaanoude jongen"sprak hij. "Ik vermoed dat we n u wat golf gaan spelen ,om de verveling te verdrijvenGeef me de ijzers eens aan". KIP A LA BONNE FEMME 1 braadkip van ca. 800 g, 4 aardappelen, 75 g mager rookspek in blokjes, 20 g mar garine of boter, 1 ui, 100 g champignons, peper, zout. Grilleer de kip gaar en bruin, door hem aan een draaispit te steken en gaar te la ten worden in 50 mi nuten, öf verdeel de kip in vieren en leg die onder of op de grill. Keer de stuk ken regelmatig en laat het vlees gaar worden in plm. 40 minuten. Schil de aardappelen, kook ze gaar en snijd ze in plakken. Bak het rookspek uit in de boter of margarine. Snijd de ui klein en fruit die even mee. Bak de schijfjes aar dappel bruin en voeg de laatste 5 minuten de in plakken gesne den champignons toe. Maak het geheel op smaak met peper, zout en kleingesne den peterselie. Dit gebakken mengsel noemt men een gar nituur. Geef het bij de kip. FRED BASSET De avonturen van Join me lie M/el ik ■zit heel de dsg~\ op rnijn stok j— Ui) Mma.r u hebt toch llfzeker 'n 1iehebben/ u i 4<0 jAoo^ fii O ja ...TV. kijkenvooraf 'School - T. V.en ELndere j( A .erzame p rog ram m 3 'e CAMERA: "Cousin cousine", dag. 7.00 en 9.15 uur, 14 jaar. Kindermatinee: "Winnetou and Old Surehand". dag. 2.30 uur, paasdagen: 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Sleeper", vr. en za. 11.30 uur. LIDO I: "The eagle has Landed", dag. 2.30,7 00 en 9.15 uur, paasdagen ook 4 45 LIDO II: "Assepoester", zelfde tijden als Lido I, allle leeftijden. LIDO III: "Next stop Greenwich vil lage", zelfde tijden als Lido I. 18 jaar. STUDIO: "The Marx Brothers go West", zelfde tijden als Lido I, alle leeftijden. TRIANON: "Nickelodeon", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, paasdagen, 2.15, 4.30, 7,00 en 9.15 uur, 14 jaar. REX: "36 uur in de hel", dag. 7.00 en 9.15 Kindermatinee: "De vliegende au tobus", dag 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Meisjes op de be kende toer", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. LUXOR: "Het vergeten continent", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acadejnisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-1930 derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 13.30-14.15 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uuv. Inten sieve verpleging: dag. van 14 00 tot 14.30 uur en van 13.30 tot 19.00 uur. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur Kinderzaal: van 13 00-14.00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21