Ceulemans ongeslagen naar titel Harry Pappas: 'Onbegrijpelijk dit Leiden' Knappe remise Fides Pacta tegen Dalto NIET GEK PLUS. Optreden van een flop... Clerc en Drost mogelijk in beslissende damstrijd A Al Hl Elili* Vraag nü inlichtingen, tel. 071-814265 Kom bij Heineken. DINSDAG 12 APRIL 1977 SPORT SPORT SPORT Een aanval van Fides Pacta op de korf van Dalto.Dik Onderwater is vrijgespeeld en waagt een schot. LEIDEN - Slechts een bescheiden programma voor de korfballers. Zaterdag werden de meeste wedstrijden gespeeld. Het spel van Fi des Pacta vertoonde een lichte verbetering. Het resultaat tegen Dalto was navenant: 8-8. Tweedeklasser KNS verloor in een ingelast duel met het kleinst mogelijke verschil van DES. De wedstrijd Fiks-KOAG (die gisteren gespeeld zou worden) is verschoven naar woensdag (18.45 uur). Fides Pacta-Dalto 8-3 (8-5) - Een licht herstel voor Fides Pacta, dat met wat meer overleg zelfs een kostbare zege. Drie minuten voor het einde werd de bal vanuit de verdediging onbeheerst het middenvak in geworpen. Dalto profiteerde meteen van dit onverwachte baibezit en scoorde alsnog de gelijkmaker. De ploeg uit Driebergen was zichtbaar tevreden met ait resultaat. Aanvankelijk leek het weer mis te gaan met Onderwater c.s., want nadat eerst nog tweemaal een voorsprong veroverd was (1-0 en 2-1), was het kwartier voor de rust voor de bezoekers; de Leidse achterstad was bij het omkeren twee punten (3-5), maar geenszins onoverkomelijk. Na 11 minuten was het verschil weliswaar nog steeds twee punten (4-6), maar de goals van Diet Rijsbergen en Henk Teske waarmee Fides op 6-6 kwam, gaven de ploeg de inspiratie, die in deze fase hard nodig was. Tien minuten voor het einde was het 8-6 en Fides leek op weg naar eenKOSTBARE ZEGE. Een strafworp in de 36ste minuut en een kostbare uitwerkingsfout (drie minuten voor tijd) voorkwa men dat en Fides Pacta blijft in de zofgen. In de formatie van Jan de la Rie verving Charles Gordijn de gepas seerde Henny de Boer. Dik Onderwater (2), Hen Brakel, Flip v. Meij- gaarden, Tinv de Roode, Diet Rijsbergen, Henk Teske en Joke Noordervliet scoorden. KNS-DES 4—5 (3—3) - Langzaam maar zeker wordt de invloed van de nieuwe trainer Wim Brakel merkbaar. Oud-eerste teamspeler Brakel was ondanks de nederlaag toch tevreden over het vertoonde spel. Immers, DES is één van de belangrijkste titelkandidaten en dat heeft ge Delftse ploeg tegen hekkesluiter KNS niet kunnen aantonen. KNS hield DES uitstekend in bedwang. Voor rust scoorden beide teams elk drie maal. De tweede helft werd beheerst door de verdedi gingsvakken. KNS hield 35 minuten lang een 4-3 voorsprong vast, maar moest toen capituleren. Het werd zelfs 4-5, waarna de wedstrijd een climax bereikte, toen Charles Stijger vijf seconden voor tijd een strafworp mocht nemen. De moegestreden Stijger (die 35 minuten achter elkaar had staan verdedigen) miste echterLiesbeth la Lau (2), Trudy Nieuwenburg en Charles Stijger scoorden. TOKIO - Ten overstaan van de mensen, die er het minste plezier aan beleefden, heeft Raymond Ceulemans dit Paasweekeinde in Tokio zijn veer tiende wereldtitel in het driebanden behaald. De Belg, die nota bene geen punt behoefde af te staan, trok in de Ja panse hoofdstad de zaken recht, die in 1974 in Antwerpen een beetje scheef waren komen te liggen. Toen immers won niet de Belg, maar Nobuaki Kobayashi in een fi nale tegen Ceulemans met één punt verschil. Dat betekende een sto rende onderbreking voor de Belg, die zijn naam vanaf 1962 steeds op de erelijst kon laten bijschrijven. Voor Ceulemans was de opgave in Tokio wel erg zwaar. Op papier tenminste. Er wachtte hem een strijd met liefst vier Japanners, die in hun nationale kampioenschap bijna ongelooflijke prestaties had den geleverd. Ceulemans versloeg ze bijna moeiteloos. Ceulemans was gemotiveerd of misschien be ter gezegd getergd. Hij had het ge voel, dat er op hem geloerd werd. De Belg maakte duidelijk, dat ailes uiteindelijk toch op het laken moest geschieden. Voor hem leek bovendien de druk minder dan voor de Japanners, voor wie het bijna nu of nooit was. In het weekeinde versloeg Ceule mans eerst de bijzonder tegenval lende Oostenrijker Scherz, die veelbelovend was begonnen, maar voor wie het toernooi waarschijn lijk toch te lang is geweest, nu bij hem de jaren extra gaan tellen. De titel kon Ceulemans toen niet meer ontgaan omdat Komori al van Yos- hihara had gewonnen. Komori had daardoor nog een theoretische kans, maar die ging in de tiende ronde alweer verloren door een ne derlaag tegen Legarda. Ceulemans hield zich toen op een van de an dere tafels bezig met Yoshihara, die de kracht van de Belg als zoveelste ondervond (60-49 in 49 beurten). Op de laatste dag, toen Ceulemans al als wereldkampioen de speelzaal binnenstapte, versloeg hij ook zijn vierde Japanse tegenstander, Ko mori Na 42 beurten was de uitein delijke afstand tussen beiden tien punten. Voor de Japanners restte de troost, dat de vier thuisSpelers de tweede tot en met vijfde plaats beztten. Een bewijs voor hun kracht in de breedte, maar daar was het hen in Tokio niet om begonnen. De eindstand is (achtereenvolgens punten en gemiddelde): 1. Ray mond Ceulemans (Bel) 22 1.380 2. Yoshio Yoshihara (Jap) 16 1.176 3. Nobuaki Kobayshi (Jap) 16 1.001 4. Junichi Komori (Jap) 15 0.898 5. Kazuyasu Funaki (Ja) 14 1.000 6. Ludo Dielis (Bel) 12 1.087 7. Allen Gilbert (Vst) 8 0.847 8. Galo Legarda (Ecu) 8 0.706 11. George Ashby (Vst) 4 0.850 12. Mohamed Diab (Egy) 4 0.738 VILLMANSTRAND - De Neder landse meisjes juniorenploeg is door een nederlaag van 61-73 tegen Finland in het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap in het Finse Villmanstrand uitge schakeld voor het eindtoernooi. Topscoorster werd Marlies Bosman (Leiden) met 14 punten. Eerder had Nederland wel gewon nen van België (73-51). Marlies Bosman kwam toen tot 13 punten. Van Joegoslavië, dat zich samen met Finland voor de eindronde in Bulgarije plaatste, verloor Neder land met 80-50. Raymond Ceulemans geconcentreerd bezig in zijn partij tegen de Japanner Komori. ZEVENAAR - In de laatste ronde van het toernooi om het nationale damkampioenschap lieten niet minder dan vijf spelers positieve resultaten op de scoretabel aan tekenen. Al was Harm Wiersma reeds kampioen en Hans Jansen vrijwel zeker i de strijd oi plaatsen drie e x de tweede plaats, de belangrijke - die eveneens recht geven aan directe deelneming aan het toernooi van het volgend jaar - was niet zonder belang. Frank Drost en Frans Hermelink hadden hiertoe reeds een eindsprint ingezet. Zij waren Rob Clerc tot op één punt genaderd na de voorlaatste ronde. Clerc, die een matig toernooi speelde, kon in de laatste ronde tegen Visser wel een voordelig eindspel bereiken, maar dit was te weinig voor de winst. Hierdoor konden Drost en Hermelink - door overwinningen op respectievelijk Van Tilborg en Van Aalten - naast hem komen in de eindrangschikking Het Sonnenbom-Berger-systeem bracht de beslissing voor de bezetting van de derde plaats ten voordele van Clerc en Drost. Zij hadden ieder 144 punten, Hermelink slechts 133, daardoor werd Hermelink als vijfde geklas seerd. Met het oog op het toernooi om het wereldkampioenschap - in 1978 - bestaat de mogelijkheid dat Clerc en Drost een beslissingswedstrijd zullen spelen, wie naast Wiersma en Jansen aan dit toernooi voor Neder land mogen deelnemen. Of Clerc zou binnenkort in het toernooi om het Europees kampioenschap of het KSH-toemooi door een goed. resul taat zijn nog ontbrekende punten moeten behalen om de titel "in ternationaal grootmeester" te vero veren. Dan heeft hij het recht recht- ADVERTENTIE AffTVVI 3-ploegendienst (week-ends vrij) in de bottelarij: wlvl JivA Al Al vanaf 22 jaar f 2025 - per maand 8% vakantie- W¥* !T&TRTÏV1tT« toeslag en een winstdeling. VIO AO C Burgemeester Smeetsweg 1 A AUZiJ": streeks aan het toernooi om de wereldtitel deel te nemen. Clerc heeft voor deze titel nog maar weinig punten nodig. Wiersma, bij de as. verkiezingen kandidaat voor de Boerenpartij, besloot het toernooi met een overwinning op Van der Borst. Hij zal niet deelnemen aan het toernooi om het Europees kampioenschap, dat in mei in Brussel wordt gehouden. De organisatie van dit toernooi wilde niet aan de financiële verlangens van de wereldkampioen voldoen. Nu zullen Clerc en De Ruiter voor Nederland deelnemen. Uitslagen elfde en laatste ronde: Visser-Clerc 1-1, Van der Wal-Van de Meerendonk 2-0, Drost-Van Til borg 2-0, Jansen-De Ruiter 2-0, Wiersma-Van der Borst 2-0, Hermelink-Van Aalten 2-0. Eindstand: 1. Wiersma 18 pnt, 2. Jansen 15,314. Drost en Clerc 13, 5. Hermelink 13 (SB puntensysteem) 6/7. Van der Wal en Van der Borst 11,8. Visser 10, 9. Van Tilborg 9, 10111 Vab Aaltenen De Ruiter 7,12. Van de Meerendonk 5. Zoeterwoude. HOOFDDORP/LEIDEN - De uit schakeling van Nijssen Trotters in de tweede wedstrijd van de halve finale van de strijd om de Neder landse beker was de eerste klap die de Leidse basketbalgemeenschap het afgelopen paasweekeinde te verwerken kreeg. Enkele uren later volgde een tweede dreun, de neder laag van Mercasol tegen Nationale Nederlanden Donar: 88-90. Dat laatste feit noemde de in de Vijf Meihal aanwezige Harry Pappas, oud-coach van Leiden „volkomen onbegrijpelijk" en hij was niet de enige die met die gedachte rond liep. Het V-teken dat Donar speler Renso Zwiers bij het betreden van de kantine maakte was eerder een pesterijtje dan een gebaar van blijheid, want het gehandicapte Donar (spelmaker Pete Miller ont brak vanwege een dijbeenblessure) was zelf waarschijnlijk het meest verrast door het Leidse optreden. Leiden-coach Hennie Blom noemde het gebeuren „een herha ling van een oud verhaal. We had den de winst voor 99 pet. in handen en geven het dan zelf weer weg, on gelooflijk. Er moet echt veel veran deren. voor volgend seizoen want zo gaat het niet meer". Al in de eer ste helft bleek dat de Leidenaars makkelijk de winst konden grijpen. Donar speelde zonder overtuiging, zonder motivatie en onzeker zon der Pete Miller. Het was voor Lei den dan ook niet moeilijk een voor sprong te krijgen, die zelfs met Bell aan de kant stand hield. Donar kon echter toch goed bij blijven, niet zo zeer door het goede werk van Zeil- straen Dijkstra maar vooral door de vele slordige acties van de thui sploeg. Veel balverlies en bijzonder slecht verdedigen kenmerkten het Leidse spel. Zo bleef het voor het publiek natuurlijk wel spannend: 20-20, 28-27 en bij rust 46-43. Na de hervatting overdonderenden de mannen van Hennie Blom voor korte tijd hun tegenstander en het verschil liep op tot 10 punten: 54-44 en 60-50. Maar het werd ook weer 60-60 (binnen één minuut), en 72-64 en 72-72. Het zat erin dat Donar met Dennis van Zandt na rust als abso lute topscorer (2-24) in de slotfase met de winst zou gaan strijken. Bar- tolome (31 punten, 25 rebounds, 8 geblokte schoten) kreeg zijn 5de fout bij 84-84 en toen was het ge beurd met het falende Leiden. Het werd het oude, beruchte liedje; geen geloof in eigen kunnen, ge knoei in de verdediging en missers op het kritieke moment (Peter Kop o.a.) en een overwinning voor Do nar, dankzij een schot van Jimmy Dijkstra 2 seconden voor het eind signaal: 88-90. Scores bij Leiden: Bartolome 31, Bell 25, Leysener 22 (prima op dreef), Ruijsenaars 4, Hoeksema, Paulides en Kop 'ieder 2. Bij Donar. Van Zandt 26, Zeilstra 20, Dijkstra 17 en Zwiers 13. Hoofddorp-Nijssen Trotters 83-75 (44-36). Het was een beetje vreemd dat de Leidse districts-eerste klas- ser Nijssen Trotters afgelopen za- Dennis van Zandt (6) van Donar probeert een lay-up van Greg Bell te blokken „maar raakt daarbij de hand van de Leidse Amerikaan. Renso Zwiers en Vic Bartolome kijken het nog even aan. terdag in de bomvolle sporthal van de Nederlandse basketbalbeker (B) Hoofddorp zo gelaten de uitschake- beleefde. De nederlaag tegen ling voor de finale van de strijd om Hoofddorp, lijstaanvoerder van de RAALTE - Nederland heeft de openingswedstrijd van het toer nooi om het Europees kampioen schap rolstoelbasketbal in Raalte tegen West-Duitsland overtuigend gewonnen: 75-40. Bij rust was de stand 38-17. Nederland speelde vooral in het begin van de wedstrijd erg sterk, waarbij het man tegen man-systeem veel punten ople- verd: 26-2 na 11 minuten spelen. Daarna nam Nederland gas terug zonder dat de Duitsers veel dich terbij konden komen. tweede divisie C, werd vergoeilijkt door te wijzen op het verschil in klasse. Rein Paulides: „Hoofddorp is bijna een eerste divisieploeg". De Trotters vergaten echter één ding, dat zij zelf zowel in de eerste wed strijd (84-80 voorde Trotters) als bij Hoofddorp de kwalificatie uit hun handen hebben laten glijden. Hoofddorp heeft ais ploeg meer gewicht dan de Trotters, maar die verzuimden dat verschil met inzet en karakter goed te maken want na een goede start (12-17) vielen de Leidenaars ver terug. Het verdedi gend evenwicht ontbrak (breaks van Hoofddorp), terwijl in de aan val tientallen kansen om zeep wer den geholpen. Bovendien faalde men vanaf de vrije worplijn. Hoofddorp had in Hans Jutte en Henk van Wijk zijn sterkste spelers en kwam na 14 minuten voor het eerst op de voor kwalificatie beno digde voorsprong: 24-19. De Trotters bleven dreigen, werk ten zelfs in de tweede helft een 64-49 achterstand weg tot 66-57 en 77-70 maar, en dat onnodig, kwa men niet meer dichterbij: 83-75. Opvallend punt: de sterke leiding van het duo Ros-Buitenhuis. BV Haarlem-Lisse 71-62 (38-38). De periode van gedwongen rust, die bijna drie weken duurde, heeft met name geen goed gedaan. In de wedstrijd tegen Haarlem reikte het schotpercentage van Lisse niet ho ger dan 25 pet., waardoor de thui sploeg na een gelijke stand bij rust (38-38) betrekkelijk eenvoudig de broodnodige winstpunten kon grypen: 71-62. Het damesteam van LUBA werd zaterdagavond gehul digd als kampioen van het district Den Haag en moet zich nu gaan klaar maken voor de strijd om een plaats in de landelijke tweede divi sie. De jeugd van Leiderdorp toonde zich zowel bij de meisjes als bij de jongens het sterkste tijdens het internationale paastoernooi voor adspiranten van Mercasol. Leiderdorp bleef in beide afdelin gen ongeslagen. Trotters won het toernooi van het district Den Haag, vör kampioen DAS uit Delft. HANS JACOBS VOETBAL - Derde klasser Koudekerk speelt don derdagavond in het kader van de nederalagserie een wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys. De wedstrijd begint vermoedelijk om zeven uur. DELFT - Het optreden van de met veel tam-tam aangekondigde Ame rikaanse basketbalformatie Buffalo Stars op het paastoernooi van de Leidse club VAK Stars is min of meer een.flop geworden. De Buffalo Stars kwamen zondagavond laat pas in Nederland aan en waren gisteren in Delft veel te moe om in het sterke deelne mersveld tot een aanvaardbare prestatie te komen. Het team, gevormd door een groepje oudere, wel aardig ballende, maar weinig spektaculaire spelers, eindigde dan ook als vierde en laatste. VAK zelf, versterkt met de Ameri kanen Strong (Twente) en Mallory (Markt) en Emill Hagens (Markt), kwam niet slecht voor de dag. In de openingswedstrijd van het toernooi tegen landskampioen Amstelveen hield de ploeg van trainer Rudy van Eijck tot de laatste minuten goed stand, uitslag 123-103. Punch had daarna geen moeite met de Buffalo Stars, die ook tegen de Delftse bankspelers niet konden imponeren: 102-96. De strijd om de derde en vierde plaats werd door V/Stars gewon nen, door de inbreng van de drie gastspelers bleven de "Leidenaars*" de Amerikanen twee punten voor 98-96. De hoge scores geven al aan dat er weinig werd verdedigd, het geen ook opging voor de finale tus sen Punch en Amstelveen. Een finale die toch wel het aankijken waard was en die Punch een 112- 102 zege opleverde. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17