r iSi Feyenoord speelt „slechtste duel van het jaar... Vervoort: dramatisch onbekwaam „Wat zou Ajax zijn zonder Ruud Geels? apart Dé Stoop: 'Die Vervoort moet op non actief' FC Amsterdam schoolvoorbeeld van penalty onthouden •>r> DINSDAG 12 APRIL 1977 „Nu is dan ook onze laatste kans verkeken. Voor de wedstrijd tegen Den Haag had Boskov ons steeds maar voor gehouden dat we moes ten winnen om Ajax tenminste te blijven volgen. Het heeft geen effect gehad. Er is bij Feyenoord gewoon een ge brek aan motivatie. Zitten de tri bunes vol. dan gaat het allemaal wel, dan .staat" iedereen er. Zodra dat niet het geval is, reiken we lang niet naar de inzet van 100 procent. Ook tegen Den Haag weer niet. In het Zuiderpark leek het wel alsof de competitie al voorbij was. zo slecht was het allemaal. Als Boskov dan ook over de slechtste wedstrijd van het seizoen praat, heeft hij nog gelijk ook. Wij hadden totaal geen inspiratie en Den Haag had totaal geen stootkracht. Mis schien was het allemaal wat beter gegaan als Theo de Jong die kans in M aan toe ben. Als ze me nou per sé willen houden, moeten ze dat zeg gen, want op deze manier schiet ik natuurlijk ook niet op. Feyenoord zegt niet wat er voor me gevraagd wordt bij een eventuele transfer en Feyenoord zegt ook niet dat de club graag wil houden. En ik wil toch wel eens weten t rik a i toe het begin had benut.. Als we toen op 1-0 waren gekomen, waren we zo maar naar drie, vier-nul gelopen. Nu het 0-0 bleef kwamen we een voudig niet meer vooruit. Ajax vaart er wel bij: die jongens worden op 4 mei tegen ons waar schijnlijk kampioen en daar leken we ons gisteren al bij neergelegd te hebben. Feyenoord heeft zich overigens nog lang niet neergelegd bij het feit dat ik weg wil. Boskov zei in het afgelo pen weekeinde nog dat hij me voor geen prijs wilde laten gaan. Maar ik wil toch wel eens weten waar ik DEN HAAG - De slechtste wedstrijd van het jaar, noemde Viyadin Boskov de 0-0 partij zondag in het Zuiderpark. Ook de anders redelijk optimistische Joegoslaag zag geen licht puntjes meer, gaf zeer teleurgesteld toe, dat Feyenoord het kampioenschap nu wel kan vergeten, vroeg in een later stadium wat begrip voor FC Den Haag, dat het puntje zo hard kan gebruiken. En kwam tot een allesoverduidelijke conclusie: Van het flegmatieke, statische voetbal van beide teams was maar een partij de dupe: het publiek. Voorzitter Stoop van FC Amsterdam nam geen blad voor de mond toen de. leiding van Joop Vervoort ter sprake kwam. Hij: „De fout ligt bij de KNVB. Die stuurt een man het veld in die niet meer geschikt is daarvoor. Al een jaar wordt Vervoort van alle kanten begeleid opdat hij in ieder geval dit seizoen nog uit kan fluiten. Maar er zijn grenzen. En er moet een einde komen aan het plegen van misdaden tegen clubs, trainers en spelers. Laten we hopen dat Kernkamp een kerel is en de scheidsrechterscommis- sie zal bewegen die Vervoort voor de rest van het seizoen op non-actief te stellen. Heel jammer voor de man, maar hij is nu eenmaal volstrekt onbe- FC Den Haag-doelman Hans Galje stopt een door Nico Jansen (links) ingeschoten bal. kwaam". EINDHOVEN - De techniek zorgt tenslotte voor de mee dogenloze afschminking. Want pas bij de tweede herhaling, terwijl de voorzitter van de scheidsrechtersbeoordelings- commissie Aad Stouthandel een instemmend ja, ja, niet kan onderdrukken, knikt arbiter Joop Vervoort een paar- keer verslagen. De tv-beelden fungeren als scher prechters, het verweer van Ver- voort, géuit direct na afloop van die dramatische wedstrijd PSV- Amsterdam (1-0) verdort. Hoe heeft hij het alweer gezegd? De Leeuw, defensie-klant van FC Amsterdam gaat als PSV de buitenspelval openklapt, alleen door, arriveert vrij voor doelman Van Engelen en wordt door de invaller voor Jan van Bevcren gevloerd. Maar, zegt Ver voort. hij heeft op dat moment de Door Pim Stoel bal niet meer binnen speelbereik. Maar afgezien van het feit dat dan nog de overtreding binnen de be ruchte lijnen telt, blijft die bal, de camera registreert het feilloos, wel binnen speelbereik. Maar, stamelt Vervoort, waarom komt De Leeuw dan naar me toe en zegt, goed geflo ten scheidsrechter, er was niets aan de hand? De laatste strohalm knakt wanneer hij er op gewezen wordt dat hier een staaltje van Amster dams sarcasme is geventileerd. Stil het stil om Vervoort, men mijdt hem, als een officier die binnenkort voor de krijgsraad moet verschij nen. Bevrijdende taal tenslotte van NOS-verslaggever Eddy Poelman: "Beste Joop, als ik in de scheids- rechterscommissie zat, zou ik deze beelden opvragen om ze later bij de scheidsrechtersopleiding te ge bruiken als het voorbeeld van een toe te kennen penalty". Vervoort kleurt hoog. Mompelt nog iets over het moment van de snelle beslissing. Zegt, na lang aandrin gen, zich echt te realiseren dat zijn blunder voor FC Amsterdam de degradatie kan betekenen. Zegt hulpeloos dat hij de klok toch niet kan terugdraaien. Waarna hy mis- moedigd afreist, een arbiter in zijn ^nadagen, eens prijkend op de ere lijst van de internationale scheids rechters, maar na betrokken te zijn geweest bij een omstreden kopstoot-affaire, snel bergafwaarts gerold en'duidelijk niet meer in staat belangrijke wedstrijden naar behoren te leiden. In ieder geval niet die wedstrijden waar de belan gen zo groot zijn; clubs vechten voor zuiver lijfsbehoud. Want dat zal de enige conclusie van de scheidsrechterscommissie kunnen zijn wanneer Aad Stoüthandel deze week rapport uitbrengt. Want die heeft met eigen ogen kunnen zien hoe Joop Vervoort niet alleen die duidelijke penalty mist, maar ei genlijk tweemaal drie kwartier lang in het felle schijnsel van het PSV- Joop Vervoort gemeden als een officier die voor de krijgsraad moet verschijnen... licht zijn dramatische onbe kwaamheid etaleert. Gezond Joop Vervoort vertrekt uit Eindho ven, gezond van lijf en leden. Dank zij trainer Pim van de Meent van FC Amsterdam, die direct na het laat ste fluitsignaal het veld opstormt om zijn pupillen te beletten verhaal te gaan halen op de scheidsrechter. Die ze meetrekt, duwt, brult, de kleedkamer in. Die een spreekver bod oplegt omdat er nog meer voor Amsterdam beslissende wedstrij den volgen en hij het scheidsrech terlijke korps niet tegen zich in het harnas wil jagen. Diezelfde kleed kamer snel verlaat en brult dat hij Stoop gaat bellen, omdat hij het niet pikt. Maar wat kan voorzitter De Stoop meer doen dan uit vreugde dat Vervoort nu ongetwij feld zal vallen "na het debacle, 25 gulden op de bankrekening van zijn trainer storten. Een woedende Van de Meent. Die zich gepikt voelt. Die echt gedacht heeft een punt te pakken in Eind hoven. Die daar recht op heeft, ge zien het spelbeeld. Want dat is het zure voor FC Amsterdam, niet via een schaarse uitval komt De Leeuw oog-in-oog met Van Engelen, maar de hele tweede helft domineren de Lieverdjes, laten zien niet aange slagen te zijn door de dubieuze pe nalty die Vervoort Van der Kuylen laat benutten nadat Rene van de Kerkhof bij de achterlijn door Heini Otto is gevloerd. Een wonderlijke ploeg, met een wonderlijke trainer, dat FC Am sterdam. Kansloos geweest in de eerste helft van de competitie, moet nu zelfs PSV'er Adrie van Kraay toegeven dat het FC Amsterdam van nu in de bovenste helft van de ranglijst thuishoort en zeker het predikaat degradatie-kandidaat niet verdient. Verlekkerd Datzelfde onderstreept manager Ben van Gelder van PSV, die ver lekkerde blikken werpt op het Am sterdamse talent, er lopen er zeker drie, vier, Van Bommel, Otto, noem ze maar op die hij zou willen inlij ven. Zelf is hij in een verwoed ge vecht verwikkeld met twaalf van zijn eigen sterren, de contracten lo pen af, hij biedt ze behoorlijke ver hogingen, maar ze roepen allemaal dat ze elders in het buitenland meer kunnen verdienen. Wat waar is voor de echte talenten. Van Gelder zegt het zuchtend. Die zijn niet te houden, omdat in Belgie, Duits land, Spanje alles anders gaat. Hij illustreert het met een voorbeeld, een tijdje terug zit hij in Belgie om een speler te verkopen. Uren praten met een bestuur, terwijl in een hoekje een man stilletjes meeluis tert. Wie is dat, vraagt hij tenslotte. Awel meneer, dat is onze geldschie ter, die moet betalen. Hij loopt naar hem toe en zegt in kwasi Vlaams: awel meneerke, dat gaat centjes kosten. Hoeveel? zegt die man. Nou, zo en zoveel ton. Verkocht, zegt die man. Zo gaat dat daar in Belgie, daar zijn ze nog gek ge noeg voor. Gelijk Hij geeft in zijn hart zijn spelers ge lijk: "Je weet hoe dat gaat in Zeist, bij het Nederlandse elftal, wat, loop jij nog steeds voor een handvol cen tjes bij Philips te schoffelen, kom toch naar Spanje of naar Belgie. Dan denken die jongens, ja eigen lijk zijn we gek, dat kunnen wij to ch ook". Van Gelder profeteert tenslotte de verarming van het Nederlandse voetbal op korte termijn, omdat spelers als Krol, Peters, Rijsbergen niet vast te houden zijn in een pe riode waarin alle Nederlandse clubs zich bezinnen op salarisver laging in plaats van salarisverho ging. En dan zou hij dus bijvoor beeld bij FC Amsterdam moeten zoeken voor vervangers? Het zou kunnen, volgens de manager. Maar je weet hoe het gaat, ze zijn allemaal dolblij als ze bij ons mogen komen spelen, maar na een jaar kankeren ze zich, met de rest, stuk, want dan zijn de verdiensten ineens weer veel en veel te laag, en dan willen ze ook weer weg en zo blijven we jaar in, jaar uit aan de gang..." DEN HAAG - Ruud Geels (links op de foto) kan binnenkort met recht de schrik van iedere eredivisieclub genoemd worden. Indien Geels namelijk in de ontmoeting tegen Feyenoord, op 24 april in het Olym pisch Stadion, weet te scoren heeft hij in dit seizoen een waarschijnlijk unieke prestatie geleverd: hij heeft dan tegen ieder van de zeventien clubs tenminste één keer gescoord. Telstar ontbrak voor vandaag nog op de erelijst van dit seizoen van de Amsterdammer, maar door drie doelpunten werd ook dit gebrek uitgewist. Geels heeft dit seizoen 32 van de 56 Ajax-doelpunten gemaakt AMSTERDAM - Ajax heeft half werk geleverd. Eén helft goed voetbal bracht een onaantastbare voorsprong (3-0) en in de tweede drie kwartier verloren de Amster dammers zich voornamelijk met ri sicoloos rondspelen van de bal. Dit tot tevredenheid van de scheidende Telstar-trainer Joop Castenmiller, die na afloop concludeerde dat de score (4-0 tenslotte), dankzij de medewerking van Ajax, redelijk is gebleven. Telstar was voor alles naar Amster dam gekomen om de nederlaag zo laag mogelijk te houden, omdat volgens Castenmiller het doelsaldo belangrijk kan zijn in de strijd tegen de degradatie. Het plan viel al na enkele minuten in stukken door een fout van Jonker, die noncha lant de bal verspeelde en daarmee de deur open zette. Zuidema brak door op de rechtervleugel, waar Bi- schot niet zijn sterkste middag had. De bal vond het hoofd van Geels en dan is er voor doelverdedigers, ook voor die uit de klasse van Van der Meeren, weinig meer te doen. Het openingsdoelpunt werd nog binnen het eerste kwartier her haald. Ling speelde Bischot uit en bood Krol vrij baan op rechts. Geels sprintte naar de eerste paal, zijn verdedigers gingen mee en Schoe naker dook in het gat. Ook hij kon SITTARD - Joop Castenmiller wordt bij de eerste divisieclub For- tuna Sittardia-Combinatie de op volger van trainer Van der Hart. Castenmiller, die het laatst trainer was van Telstar, heeft een overeen komst voor twee jaar getekend. onbelemmerd koppen. Een gave combinatie Van Van Dord en Geels leidde tot de derde treffer na ruim een half uur en tot dat moment had Telstar nog niet een schot of kopbal op doel kunnen lossen. Na de hervatting zette Ivic de weer herstelde middenvelder Notten in voor Arnesen. Het aantal aanvallers van Ajax werd daardoor beperkt tot twee en de overmacht op het mid denveld groeide. De ontmanteling van de aanval werd in het laatste kwartier voltooid door het terugha len van La Ling ten gunste van Lerby. Geels, ook al niet te vaak in de spits gistermiddag, doorbrak de indo lentie een tien minuten voor tijd met een schitterende solo waarin hij het hele Velsense verdedigings centrum op het verkeerde been zette en vervolgens ook Van der Meeren passeerde. "Wat is die Geels toch een geweldige spits". constateerde Castenmiller na af loop. "Ik vraag mij af wat er van Ajax overblijft als hij weg is". Het antwoord kan kort zijn: weinig. Maar Ajax hoeft vooralsnog niet bang te zijn. Geels heeft handenvol aantrekkelijke aanbiedingen, maar hij wil eigenlijk helemaal niet weg. "Ik heb het goed. Als wij kampioen zijn, zal er worden gepraat over een nieuw contract. Ik ben nog een jaar aan Ajax gebonden, maar ik wil er graag drie of vier jaar bij hebben. Ajax echter wil geen contracten meer voor een lange periode". Na het kampioenschap zal er wor den onderhandeld tussen de lei ding van de club en de spits. Aan Haagse zijde overheerste de tevredenheid over het resultaat boven de teleurstelling over het verloop. De Hagenaars veront schuldigden zich voorzichtig, riepen dat zij zeker in de slotfase niet zo nodig meer hoefden, zuinig dat ene punt vasthielden. En Feyenoord wilde wel, maar kon en vooral durfde niet, was bang om echt initiatief te nemen, laat staan risico. Boskov verweet het zijn spelers na afloop, maar mag in dit verband ook best bij zichzelf te rade gaan. Het is nog niet zo lang geleden, dat alleen de clubs uit de onder ste regionen van de eredivisie consequent in de mandekking speelden. Deze negatieve bena dering van het voetbalspel is ech ter steeds meer gemeengoed ge worden bij de topclubs. Ook Theo de Jong, Willy Kreuz en (gisteren) Jan van Deinsen wor den door hun verdedigers - en door de trainer - lelijk aangeke ken, als zij hun directe tegen stander durven laten gaan. Daarom draafden er gisteren weer keurig 18 spelers "paarsge wijs" over het veld en mochten alleen Mansveld en Ramljak zelf bepalen hoe zij wilden voetbal len. Voor de 14.600 toeschouwers - nog geen vijfjaar geleden was FC Den Haag - Feyenoord op zeker uit verkocht, nu kon men zelfs een tribune missen - restte slechts het wachten op de fouten. Zoals in de vijfde minuut, toen twee Hage naars de bal misten en de Jong zo schrok van de kans, die hij kreeg, dat doelman Hans Galje attent uitlopend kon redden, zoals in de 18de minuut, toen Martin Toet zijn man, Martien Vreysen, zo maar liet inkoppen bij een hoek schop (tegen de buitenkant van de paal). Zoals drie minuten voor rust toen Eddie Treytel de bal los liet na een kopbal van Aad Kila, doch het leer nog net op de lijn weer onder controle kreeg en zoals tenslotte na negen minuten in de tweede helft, toen de Haagse buitenspelval niet klopte en Vreysen alleen op Galje afste venen op de paal mikte. Voorzichtig Met die fouten of beter gezegd met de gevolgen daarvan moest het publiek het doen. In de loop van de tweede helft verhoogde Feye noord voorzichtig de druk en ging FC Den Haag steeds meer op zeker spelen. En als je de manier zag waarop Theo de Jong ging ja gen op de bal, die Mansveld en Galje elkaar vijf keer toeschoven, dan was goed te begrijpen, waarom Feyenoord geen kam pioen wordt. Het jagen was niet meer dan het mopperen op Mansveld en bovendien werd Theo's plaats ijlings overgeno men door Nico Jansen. Want stel je voor, dat FC Den Haag zo maar een man over heeft op het mid denveld. Feyenoord drukte zonder enige in ventiviteit en Den Haag coun terde daarentegen soms redelijk creatief. Vooral via overijverige Martin Jol - trainer Malatinsky: "Zijn opdracht voor honderd procent uitgevoerd" - werden er toch wat gaatjes geprikt in de niet zo solide verdedigingsmuur van Feyenoord. Twintig minuten na rust bijvoorbeeld, toen Jol zijn bewaker Rijsbergen andermaal wegtrok uit het centrum en Pera- zic en Noel (voor de boos op de reservebank zittende Oeki Hoe- kema) tot dicht bij Treytel com bineerden en kort daarvoor toen Ramljak alleen via een professio nele vangbal de sluwe pass van Swanenburg op Noel kon onder scheppen. Het aantal vrije trappen liep mede door toedoen van strenge arbiter Beek op tot een 24-12 nadelige score voor de Hagenaars, maar Malatinsky legde dat uit als ge volg van meer inzet en voorgan ger Boskov was het daar bij uit zondering volledig mee eens. Opgelucht Na de magere resultaten van de laatste weken was de Tsjechische meester van FC Den Haag, duide lijk opgelucht: "Dit resultaat is goed voor het zelfvertrouwen van het team. Spelend met de instel ling van vandaag kunnen we toe spelen naar de komende belang rijke bekerwedstrijden". En de vervanging van Hoekema en Ouwehand op aandrang van vooral Aad Mansveld: "Ik kijk niet naar namen, ik kijk naar prestaties en naar inzet op het veld". Op inzet pakte FC Den Benevelde fans in Den Haag gearresteerd DEN HAAG - Na afloop van de voetbalwedstrijd FC Den Haag-Feijenoord op tweede paasdag heeft de Haagse poli tie twee Rotterdammers en vier Hagenaars aangehouden: de Rotterdammers omdat die beneveld door een niet geringe hoeveelheid alcohol, onaardig tegen een agent deden, de Ha genaars wegens het in bezit hebben van een boksbeugel en wegens het gooien van stenen naar de fans van de tegenpar tij, aldus de Haagse politie. Een van de Hagenaars is later vrijgelaten, omdat hij met het stenen gooien niets te maken, bleek te hebben. De andere drie moesten nog op het bu reau blijven voor verhoor. De benevelde Rotterdammers mochten naar huis toen ze nuchter waren. De wedstrijd is verder in alle rust verlopen, aldus de Haagse politie. Haag een puntje van Feyenoord af, maar tegen dit fantasieloze Feyenoord was dit nauwelijk- s een verdienste. PETER DIJKGRAAF EREDIVISIE Sparta-Eagles PSV-Amsterdam NAC-Utrecht AZ'67-NEC Den Haag-Feyenoord VW-Twente Ajax-Telstar De Graafschap-Eindhoven Haarlem-Roda JC Ajax Feyenoord AZ'67 PSV Roda JC Utrecht Sparta NAC Den Haag Twente Eagles Haarlem VW NEC Telstar Eindhoven Amsterdam Graafschap 29 16 10 3 29 16 7 6 29 16 7 6 29 14 7 8 29 14 5 10 29 11 10 8 29 10 9 10 29 8 10 11 29 9 8 12 29 7 10 12 29 8 7 14 29 7 9 13 29 6 10 13 29 6 10 13 29 5 11 13 29 5 10 14. 29 5 9 15 2-0 2-0 56-20 61-27 69-26 55-29 45-30 51-51 45—12 37-48 41-38 36-34 32-55 28-41 30-48 39-43 32-52 23-54 EERSTE DIVISIE Volendam-Groningen Veendam-Heracles Cambuur-MVV Vitesse-Dordrecht SW-Excelsior Fortuna SC-Heerenveen PEC-Vlaardingen Amersfoort-Wageningen Den bosch-Willem II Maandag Wageningen-Amersfoort Willem II-Den Bosch Heerenveen-Fortuna sc - Groningen-Volendam Heracles-Veendam MW-Cambuur Vlaardingen-PEC Dordrecht-Vitesse Excelsior-SVV Vitesse PEC Zwolle MVV Excelsior Wageningen Groningen Fortuna SC Volendam Den Bosch Willem II Cambuur Heerenveen Vlaardingen Veendam Helm Sp. Amersfoort Dordrecht SW Heracles 28 19 29 16 30 18 29 14 29 13 29 12 30 13 30 12 30 10 29 10 29 10 29 10 29 9 30 7 10 6 42 10 5 38 47-31 9 7 35 49-38 10 7 34 36-30 7 10 33 49-40 9 9 33 44-39 10 10 30 42-40 8 11 28 40-40 7 12 27 31-45 6 13 26 29-36 8 12 26 31-41 11 12 25 37-43 10 12 24 31-42 5 15 23 28-49 7 16 17 23-48 6 17 16 22-45 7 20 13 27-63 1. Geels (Ajax) 32 2. Kist (AZ'67)24 3. Van der Kuylen (PSV)22 4. Nico Jansen (Feyenoord) 21

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13