Politie vaardigt arrestatiebevel uit tegen anarchisten Politieke machtsstrijd arbeiderspartij van Nieuwe woonideeën nuopdePaasshowvan Hulshoff Verkiezingsstrijd in België barst maar niet los Offensief Palestijnen in zuiden van Libanon Voor moord op Buback: Ook op 2e Paasdag van 1-5 uur ZATERDAG 9 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 9, Parij zenaars te lui PARIJS - Dubbeldek-bussen zijn in Parijs geen succes omdat de Pa- rijxenaars te lui zijn om de trap pen op te lopen naar de bovenste verdieping. Na een proefperiode van negen jaar zullen de bussen van dit type dit jaar uit de dienst worden genomen. „In Parijs hangen de boomtakken vaak laag over de straten, waar door de bussen de bomen raken. De dubbeldekbussen kunnen slechts op twee routes gebruikt worden", zo vertelde een woord voerder van het Parijse openbaar vervoer. „Erger is echter dat de reizigers op de benedenste verdie ping blijven, ze zijn zelfs te lui om negen trappen naar boven te lo pen". De dubbeldekkers zullen aan mu sea verkocht worden. Na aftreden Rabin WIESBADEN - De drie ver- meende anarchisten die door de Westduitse politie worden ge zocht. Vlnr: Günther Sonnen- berg (22), Knut Folkerts (25) en Cristian Klar (24). JERUZALEM - Het besluit van de Israëlische premier om af te treden als leider van de Arbeiderspartij en dus als lijsttrekker voor de komende verkiezingen heeft de Fpartijdie sedert de vestiging van de joodse staat in 1948 onafgebroken aan het bewind is, opnieuw in een harde machtsstrijd gestort. De 55-jarige Rabin maakte in de nacht van donderdag op vrijdag zijn terugtreden bekend nadat het ministerie van Financiën een on derzoek instelde naar een particu liere bankrekening die hij en zijn vrouw in de V.S. hadden aange houden na hun terugkeer in 1973 naar Israël. Het is Israëlische bur- Gisterochtend had Rabin gers verboden rekeningen tenlandse valuta te hebben. Intussen worden meer details be kend over het financiële schandaal. 21000 dollar op beide rekeningen heeft het echtpaar tijdens hun vele buitenlandse reizen 10.618 dollar uitgegeven en de rest van 10.482 dollar de vorige maand naar Israël overgebracht toen het verhaal ge publiceerd was. derhoud met de president, Eph- het buitenland raim Katzir, dat bedoeld zou zijn om ook zijn aftreden als premier mogelijk te maken. Rabin leidt een zakenkabinet en moet volgens de Het wordt bijna zeker geacht dat wet aanblijven tot de (vervroegde) Rabin moet terecht staan verkiezingen van 17 mei. Mogelijk buiten- kan hij echter met verlof gaan t dat de zijn functie van premier in feite op geven. Misschien zal dan de 58- jarige vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Yigal Allon, zolang de leiding van de regering overnemen zoals eveneeens ge beurde als Rabin in het buitenland wegens overtreding landse valuta-bepalingen zaak van Rabin zelf door de schat kist zal worden onderzocht op de jarige vice-premier vraag of hij zal moeten worden ver- J- volgd. Een zegsman van het ministerie van Financiën heeft meegedeeld dat de Rabins twee rekeningen in Washington hadden, een gewone i spaarrekening. De gewone bevatte met inbegrip Sedert gisteren vroeg is in de boe zem van de verenigde arbeider- rente spartij koortsachtig overleg gaande 17.214 dollars toen de Rabins vier over de opvolging van Rabin als i i_ j r =i a i partijleider dat zal voortduren tot zondagmiddag wanneer het cen traal comité van de partij bijeen moet komen om te beslissen over de opvolging. Op de partijconventie in februari voerden de 3.000 gedelegeerden een felle strijd om deze positie waarbij Rabin met een verschil van 41 stemmen het won van de „harde- lijner" Shimon Peres - minister van Defensie. Het ziet er naar uit dat de tegen standers van Peres nu al hun krach ten mobiliseren om de kandidatuur van Allon te steunen. Rekening houdend met de ernstige situatie zou het niet uitgesloten zijn dat de partijconventie in buitengewone zitting bijeengeroepen wordt het geen niet eerder gebeurd zou zijn. De aanhangers van Rabin be schouwen Allon als „de erfgenaam van de politieke denkbeelden en de wijze van besturen" van Rabin. De leiding van de Mapam (linkse tak van de verenigde arbeiderspartij) heeft (opnieuw) gedreigd de partij te zullen verlaten als Peres de op volger zou worden van Rabin. De „grijze eminentie" Golda Meir, Soldaat doodt kameraden KEULEN - Een Belgische soldaat heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in een munitie-opslagplaats van het Belgische leger in Euskir- chen bij Keulen twee kameraden doodgeschoten. Dit is meegedeeld door de Westduitse politie. De 17-jarige dader blijkt na zijn twee kameraden (22 en 23 jaar) bij een ruzie met een machinepistool te hebben doodgeschoten te zijn gevlucht in de auto van één van hen. Hij vlpchtte naar België waar hij bij een verkeerscontrole in de omgeving van Anderlecht werd 'aangehouden. In de auto trof de politie het machi nepistool aan en 200 patronen, zo heeft de Belgische militaire politie meegedeeld. De jongen bekende meteen. Premier Rabin die in juni 1974 door Rabin werd opgevolgd als premier, heeft al haar invloed aangewend ten gunste van Allon. De leiding van de Mapam heeft evenals eerder in tijden van een impasse de naam van oud-minister van BuitenlandseZaken Abba Eban naar voren geschoven. Kort geleden was Peres er in geslaagd de duif Abba Eban achter zich te scha ren hetgeen met het vele verzet tegen Peres de kansen van de voormalige oud-minister zou kun nen vergroten. Dat de huidige gebeurtenissen hun weerslag zullen hebben op de op 17 mei te houden verkiezingen staat wel vast. De binnenlandse politiek, de economische situatie e.d. zijn belangrijke zo niet de belangrijkste onderwerpen voor de verkiezings campagne. De Mapai (de grootste groepering binnen de verenigde arbeiderspartij) werd getroffen door een reeks corruptieschanda len. Asher Yadlin verklaarde voor de rechtbank dat Mapai-leiders hem als hoofd van het ziekenfonds onder druk hadden gezet zwart geld voor de partij te geven. De mi nister van Huisvesting, Abraham Ofer, pleegde zelfmoord na een reeks beschuldigingen aan zijn ad- Lid Grieks kolonels regime krijgt gratie ATHENE - De ex-kolonel Dimitrios Stamatelopoulos, die door het Griekse gerechtshof was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de staatsgreep van 21 april 1967, is per presidentieel decreet gratie verleend. Kolonel Stamatelopoulos, één van de belangrijkste figuren achter de staatsgreep, heeft zich na het ineenstorten van het kolonelsregime snel van de staatsgreep gedistantieerd en openlijk de militaire dictatuur veroordeeld. De andere belan grijke personen achter de staatsgreep, ex-kolonel Georges Papadopoulos, ex- kolonel Makarezos en ex- generaal Stylianos Patakos, werden ter dood veroordeeld, op 23 augustus 1975. Dit vonnis is niet uitgevoerd. Stamatelopoulos is na de besl issing van de president van de Griekse republiek, Tsatos meteen vrijgelaten. De toekomst van de westelijke Jor- BEIROET (AP) -Palestijnse guerrillastrijders in het zuiden van Libanon hebben gisteren gezegd dat zij opdracht hebben gekregen de „veiligheidsgordel" van chris telijke strijders, waardoor de toe stand aan de Israëlische noordgrens een tijd lang kalm is gebleven, te doorbreken. Het eerstvolgende doelwit van het huidige Palestijnse offensief is de garnizoensstad Marajoen, gelegen op een heuvel ongeveer negen kilometer ten noorden van de grens met Israël.De guerrillastrijders, die worden ondersteund door links- gezinde Libanezen en onder andere zijn uitgerust met door Syrié gele verde raketten en zware artillerie, veroverden donderdag het chris telijke bolwerk Khiam. „De orders zijn de veiligheidsgordel te doorbreken", aldus verklaarde kapitein Moesa Iraqi, die de aanval op Khiam leidde. Khiam ligt ongeveer drie kilometer ten zuidoosten van Mara joen. De guerrillastrijders houden ook de stad Ibl Al-saqo, enkele kilometers noordelijker bezet en zullen marajoen van verschillende kanten aanvallen. „Er bestaat geen twijfel over, wij zullen Marajoen binnen 48 uur in nemen", aldus verklaarde een Palestijnse woordvoerder in Bei roet. marajoen was vroeger de belan grijkste garnizoensstad van het Libanese leger in het zuiden van het land. Vanuit de stad kan toezicht worden uitgeoefend op de toegang tot de streek Arkoeb-, van waaruit de Palestijse guerrillastrij ders in het verleden hun acties tegen Israël ondernamen. BONN - Bij haar intensieve klopjacht op de daders van de moordaanslag waarvan eergis teren procureur-generaal Buback en zijn chauffeur in Karlsruhe het slachtoffer werden heeft de Westduitse politie kennelijk vorderingen gemaakt. Gisteren deelde een ambte naar van de centrale recherche in Wiesbaden mee dat het openbaar ministerie in Karlsruhe een arrestatiebevel zal uitvaardigen tegen de 22-jarige Günter Sonnenberg. Fidel Castro weer thuis MOSKOU - De Cubaanse premier Fidel Castro is gisteren vanuit Moskou naar Havanna vertrokken, nadat hij een ontmoeting had ge had met de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) Yas- sir Arafat en de Chileense verban nen communistische leider Luis Corvalan, aldus heeft de Cubaanse ambassade verklaard. De ambassade weigerde enige de tails te geven over de ontmoeting. Castro heeft een week doorge bracht in Moskou en had een ont moeting met topfunktionarissen van het Kremlin, onder wie de Rus sische leider Leonid Breznjev. Hij kwam maandag aan nadat hij een tour door Afrika had gemaakt en zou hebben gepraat over de toe stand in Zuid Afrika waar de Sovjet Unie een onmiddellijke beëindi ging van de blanke minderheidsre gering voorstaat. De Russische president Nikolai Podgorny is maandag terugge keerd naar Moskou van zijn eigen bezoek aan Afrika. Arafat is deze week op bezoek geweest in Moskou i heeft donderdag een ontmoeting Hij wordt ervan verdacht samen met de eveneens gezocht Christian Klahr (24) de moordaanslag op Bu back begaan te hebben. In januari van dit jaar zouden zij ook betrok ken zijn geweest bij het neerschie ten van een douane-ambtenaar aan de Duits-Zwitserse grens. Bij hun vlucht na deze misdaad hebben beiden een persoonsbewijs met foto achtergelaten, waardoor de po litie deze terroristen op het spoor kwam. Een derde man die in ver band met de moord op Buback wordt gezocht is de 25-jarige Knut Folkers die bij de voorbereidingen Oplopend aantal doden in Iran TEHERAN - Van ambtelijke zijde in de Iraanse hoofdstad is meege deeld, dat het aantal doden in cen traal Iran als gevolg van de jongste aarbeving gisteren is opgelopen tot 150. Het dorp Ardel zou het ergst getrof fen zijn. In het nabijgelegen Naghan staan slechts 100 van de 450 huizen overeind. SCHAKEN - Leidenaar Van der Wiel en Joan Baart uit Oegstgeest zijn het Nederlands jeugdschaak- kampioenschap goed begonnen. Van der Wiel zegevierde in de eerste ronde over Brouwer en Baart won van de tweede Leidenaar aan dit toernooi Bosch. betrokken zou zijn geweest. De po litie had op grond van gegevens uit het publiek een montagefoto sa mengesteld van de man die in fe bruari in Dusseldorf de zware mo torfiets had gehuurd waarop eer gisteren de twee daders Buback in de binnenstad van Karlruhe waren gevolgd. Deze foto vertoont een opvallende gelijkenis met het por tret van de jeugdige Günter Son nenberg, dat gisteren tesamen met het montagebeeld over de West duitse tv-kanalen werd uitgezon den. Vele honderden tips die de politie sinds eergisteren nebben bereikt, worden op het ogenblik onder zocht. De bondsregering loofde donder dag 200.000 mark uit voor inlichtin gen die zouden leiden tot aanhou ding van de moordenaars. Het Duitse persbureau DPA had don derdag nog een anoniem tele foontje gekregen volgens hetwelk de "actiegroep Ulrike Meinhof' verantwoordelijk voor de aanslag zou zijn. Deze groep was tot nog toe niet naar voren getreden. Eerder was slechts eenmaal sprake van een "Commando Ulrike Meinhof' dat de verantwoordelijkheid voor zich opeiste van een gewapende overval op een spaarbank in West-Berlijn in februari van dit jaar. De speuractie was donderdag be gonnen met het zoeken naar de mo torfiets van waar de duo-zitter bij een stoplicht in Karlruhe met een machinepistool de auto van de procureur-generaal onder vuur had genomen. Deze werd gevonden in ADVERTENTIE een schuurtje en later bleek dat de motor was gehuurd in Dusseldorf. De toestand van de derde inzit tende van Buback's auto, die bij de aanslag levensgevaarlijk gewond raakte, was gisteren nog niet ver anderd. In de gevangenis Stuttgart- Stammheim hebben tien gedeti neerde anarchisten hun hongersta king, die zij een week geleden be gonnen, uitgebreid tot een dorst staking. Volgens hun raadsman Klaus Croissant willen zij daarmee protesteren tegen de verscherpte maatregelen tegen de leden van de harde kern van de Baader- Meinhof-groep, die donderdag na de moord op Buback zijn genomen. Amin: Pasen groots vieren NAIROBI - President Idi Amin van Oeganda wiens militair bewind er van beschuldigd is christenen te onderdrukken, heeft de Oegandezen bevel gegeven Pasen groots te vieren, aldus de radio van oeganda. Alle werkgevers moeten hun personeel vrij geven om Pasen te vieren en zelfs voorschot om daartoe in staat te zijn. Amin liet weten dat elke christen, jong of oud, de kerkdiensten met Pasen moet bijwonen. Hét Pasen heeft dit jaar speciale betekenis omdat de Anglicaanse kerk van Oeganda in juni 100 jaar bestaat. daanoever zou niet zo'n beslissende gehad met Breznjev. Corvalan rol in de campagne spelen nu is woont sinds december toen hij toegezegd dat er nieuwe verkiezin- werd vrijgelaten uit een Chileense gen zullen worden gehouden voor- cel en als een held begroet werd in dat concessies aldaar zullen wor- de Sovjet Unie, in Moskou, den gedaan. De „aartsrivalen" Peres en Rabin MURCIA-Een bus die een plaatse namen wat de Palestijnse bevrij- lijke drumband vervoerde, is don- dingsorganisatie PLO betreft het- demacht in de Spaanse stad Murcia zelfde standpunt in. Beiden sloten 0ver de kop geslagen. Hierbij onderhandelingen met deze orga- kwamen 7 inzittenden om het nisatie, die zij beschouwen als ter- leven. 25 personen raakten gewond, zo deelde politie mee. roristisch uit. Anders Denken over Wonen Kiezersvolk begrijpt niet waarom het alweer naar stembus moet Brussel - Een week voordat de Belgen verplicht naar de stembus moeten, is de verkiezingsstrijd nog steeds niet los gebarsten. Waarnemers houden er rekening mee dat het daar ook niet meer van zal komen. Het aantal mensen dat niet weet op wie ze gaan stemmen, zal ongewoon groot zijn. „Een vlottende, onverschillige massa die misschien voor een verrassing zorgt", aldus een Belgische commenta tor. Tussen acht uur 's morgens en een uur in de middag kiest het land volgende week zondag een nieuwe volksvertegenwoordiging en een se naat. Premier Leo Tindemans heeft en kele weken geleden de parlementariërs naar huis gestuurd omdat zijn coalitie van christen-democraten en liberalen geen meerderheid meer had. Verv roegde verkiezingen zijn daar een au tomatisch gevolg van. Een half jaar geleden kozen de Belgen nieuwe gemeenteraden. De affiches van de levendige strijd van toen zijn nog niet helemaal verwaaid. De po litieke partijen zitten bovendien wat krap in de centen. Nog vervelender is dat de meeste mensen eigenlijk niet weten waarom ze al weer naar de stem bus gehaald worden. Hebben de socialisten en (verrassend genoeg) de christelijke vakbonden met hun stakingen tegen „de regering van de sociale afbraak" het hart van de coalitie geraakt? Of ligt de schuld alleen bij het Waalse taaipartijtje dat in de regering was vertegenwoordigd, maar vorige herfst naar links overliep en aldus het kabinet uiteindelijk deed kapseizen? Of was het-in driejaar zeven keer gewijzigde kabinet-Tindemans doodmoe en blij met goed fatsoen op te mogen stappen? Het zal wel een samen loop van omstandigheden zijn, maar dan geen toevallige. Al sedert vorige herfst werd algemeen aangenomen dat Tindemans de eindstreep niet zou ha len. Tot nu toe is geen enkel probleem de verkiezingsstrijd gaan beheersen. Hoogstens zou men kunnen signaleren dat alle partijen hun pijlen afvuren op de CVP (het Vlaamse CDA). Precies zoals in Nederland Wiegel en Den Uyl aarzelend het CDA te lijf gaan, wordt ook de CVP bespot. Bovendien staat de populaire premier Tindemans met zijn reputatie van onkreukbaarheid buiten de felle aanvallen. Een van de opposi tieleiders, Hugo Schiltz van de Volk sunie, omschrijft zijn rivaal als „een fat soenlijk man voor wie ik veel achting heb". CVP-staat Toch vallen de politici van links en rechts, vooral de franstaligen, de „Vlaamse CVP-staat" aan. Zij suggere ren daarmee dat Vlaanderen onder het juk van clericale christen-democraten door moet. In die CVP-staat bestaan in (veelal links georienteerde) Waalse ogen inderdaad soms nog wat achter haalde situaties. Wie veel geld heeft en daarvan op een plaats waar dat niet mag een grote bungalow wil bouwen, zal wellicht toch slagen als hij de burge meester goed kent. Eenmaal onder de pannen, zal hij zijn ervaring op feestjes in geuren en kleuren opdissen. Ook sterke verhalen over de manier waarop men zelf belasting ontdook, doen het goed. In Belgie zou volgens ramingen jaarlijks voor de gigantische som van tien miljard gulden aan belasting ont doken worden. Het zijn dergelijke ver schijnselen die vooral door de socialis ten nu fel worden gekritiseerd. Die CVP-staat wekt bij de Walen - waar de economische problemen veel groter zijn - de indruk dat zij afhankelijk zijn geworden van het Vlaamse landsdeel. Vroeger kankerde het vanouds linkse Wallonië graag op Brussel. Vandaag vormen Walen en Brusselaars een front tegen de Vlamingen. Dit is wel het be wijs dat die vervloekte CVP-staat er fi nancieel en economisch veel gezonder voor staat dan het zuiden van net land. De christen-democraten weten intus sen geen goeie raad met hun houding. In eerste instantie hebben zij natuurlijk de neiging om te ontkennen dat ze in Vlaanderen de baas spelen. Maar even later voelen zij zich in hun hart toch ook gevleid. Achter de acties tegen de CVP gaat een algemene vrees schuil dat deze nogal actieve partij mel naar bekwame Tindemans heel Belgie zo'n beetje- gaat beheersen. Vaagheid, je kunt ook zeggen het op roepen van een lekker sfeertje, is troef bij de regeringspartijen. Zij hebben de afgelopen drie jaar teveel ellende moe ten verwerken om nu nog met fraaie en concrete beloften voor de dag te durven komen. Inhoudelijk bieden de socialis- langzaam uit haar zelfverkozen maar weinig succesvolle oppositierol. In een 150 pagina's dik programma schetst zij een alternatief dat kan uitdraaien op hernieuwde samenwerking met de christen-democraten Radicale taal wordt dus gemeden. „De prive-instellingen, die arbeidsintensief zijn moeten worden aangemoedigd en de grote financiële groepen aange spoord om met de overheid akkoorden inzake tewerkstelling af te sluiten", al dus de BSP. Haar kansen stijgen wan neer christen-democraten en liberalen samen geen meerderheid behalen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9