„Het ging al te goed weg Goedhart Paasshow op de Kiezers! Radiostudio tijd bezet Het spijbelen neemt onrustbarend toe BINNENDOOR BUITENOM OUDERS IN SCHOOLTIJD MET VAKANTIE: Super Finaleprijs naarStAnthonis CALVIJN en ROME gaan tand aan hand, Dat GOD behoede ons Vaderland ZATERDAG 9 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van het Drentse plaatsje Sleen hebben de kat de bel aangebonden: zij hebben proces verbaal laten opmaken tegen een plaatselijke slager en arts, die hun kinderen, zonder ontheffing op basis van de leerplichtwet, hebben meegenomen op wintersport vakantie. Door Co Caljouw Burgemeester mr. J. Siderius denkt op deze wijze een proefproces uit te lokken, waarna het wellicht mogelijk is paal en perk te stellen aan het extra vakantie geven aan leerplichtige kinderen. Het wordt inderdaad de hoogste tijd dat er maatregelen worden genomen om aan het in feite on geoorloofde verzuim, dat hand over hand toeneemt, een einde te ma ken. In de wintermaanden zijn vele klassen, vooral van het lager on derwijs, geheel uitdund. Win tersportvakantie raakt steeds meer in de mode. Echter gedurende de kerstvakantie, als de scholen vrij-af hebben, worden de reizen naar Oostenrijk, Zwitserland en Frank rijk veel minder gemaakt het is in de sneeuwoorden dan te duur en te druk. Vandaar dat bij voorbeeld vaak wordt „aangehaakt" bij de zogenaamde crocusvakantie, een paar dagen vrij-af in de carnaval- stjjd. Het spreekt vanzelf dat een normale voortgang van het on derwijs door deze ontwikkeling ernstig wordt belemmerd. De sch oolhoofden staan voor een hopeloze taak. Officieel hebben de leerlingen recht op tien dagen extra vakantie per schooljaar (van 1 augustus tot en met 31 juli). Maar dit aantal wordt meestal ver over schreden. Oogje dicht In het verleden heeft het onderwij zend personeel te vaak een oogje dichtgeknepen. Het ging toen om een enkel uitzonderingsgeval. Nu de wintersportvakantie „algemeen goed" lijkt te worden zijn de scholen echter gedurende maanden „ontvolkt" met alle kwa lijke gevolgen voor de schoolge meenschap vandien (vanzelfspre kend ook voor de leerlingen zelf). De situatie is uit de hand gelopen: de ene goede leerling wel, de zwakke niet? Een lijn trekken en resoluut extra vakantie weigeren is er ook al niet bij. Door het sterk dalende geboorte cijfer zijn de scholen in een keiharde strijd geraakt om de gunst van de ouders. Mensen met nog jonge kinderen krijgen van diverse scholen in de buurt wer- vingsbrieven in de bus: stuur uw kind naar onze school s.v.p.! Kan je dan deze mensen een verzoek om extra vakantie weige ren? Er zit nog een broertje of zusje op de kleuterschool of er is nog een kleintje thuis. Die wil men straks ook graag ontvangen! De ambtenaar ter gemeentesec retarie die is belast met de controle op de naleving van de leerplicht laat het eveneens afweten. Zomermaanden En het probleem werkt door, ook na de zomermaanden. Jaar en dag door de reclame geattendeerd op de voordelen van vakantie in voor- en naseizoen (de natuur op haar mooist, de drukte vermeden, de prijzen goedkoper) halen steeds meer ouders hun leerplichtige kin deren voortijdig van school (in mindere mate wordt de vakantie verlengd). De kinderen kunnen nu vaak naast de zes weken zomervakantie nog tweè of zelfs drie weken spijbelen. Het zou de moeite waard zijn na te gaan of er een verband bestaat tus sen de door het voortgezet onderwijs in toenemende mate als „matig" ervaren niveau van de kandidaat die de lagere school ver laat en de soms overvloedige ab sentie. De rijksoverheid, de gemeenten en schoolbesturen onderkennen het probleem wel maar er is tot dusver weinig gebeurd. De vakantiesprei ding voor het lager onderweijs is geen succes. Er heeft een verschui ving plaatsgevonden naar de maanden juli en augustus en juist het vroeger met vakantie gaan raakt in zwang. Het voortgezet onderwijs heeft minder met verzuim te kampen. Vooral in de examentijd hebben de leerlingen toch al veelvuldig vrij. Aan de andere kant gaan steeds minder oudere kinderen met hun ouders op vakantie. Daarenboven vinden de ouders het voortgezet onderwijs voor hun kinderen van veel groter belang; verzuim wordt door hen dan ook minder geacti veerd. Het wachten is nu op het proefpro ces. Van de boete zal het niet moeten komen. Die bedraagt in geval van overtreding van de leerplichtwet slechts enkele gul dens. Een symbolisch bedrag dat in het kader van de vakantiekosten valt te verwaarlozen. Neen, veel belangrijker is of de be voegde instanties in de uitspraak een aanleiding zien om tot actie over te gaan om aan het spijbelen, ten koste van zowel de school als de leerling zelf, een eind te maken. Verkeersdeskundigen niet verbaasd over stijging dodental DEN HAAG - Verkeersdeskundigen staan er helemaal niet van te kijken dat het aantal verkeersdoden weer stijgt. Zo links en rechts om je heen merk je toch wel enige schrik als reactie op de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakte cijfers. We meldden het donderdag al: vorig jaar zijn er 119 mensen meer in het verkeer om het leven gekomen dan in 1975. In aantallen: 2440 tegen 2321. Gewond werden vorig jaar 63.560 verkeersdeelnemers tegen 59.979 in 1975. „We moeten even niet vergeten dat er een jaar of vijf, zes geleden nog ruim 3200 verkeersdoden vielen.In.luttele jaren is dat teruggebracht tot onge veer 2300. We wisten natuurlijk heus wel dat die daling niet door kon gaan", stelt men van de kant van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (Swov) in Voorburg. Voor het dalen van het aantal verkeersslachtoffers worden als redenen genoemd het invoeren van de maximum snelheid, het instellen van de draagplicht van veiligheidgordels en bromfietshelmen en de anti- alcoholwet. De heer S. van Paaschen van Veilig Verkeer Nederland daarover: „Dat waren allemaal toch vrij ingrijpende maatregelen. Ze zijn begeleid met gerichte propaganda-acties Vooral die eerste jaren zie je dan de effecten die neerkomen op een dalend aantal verkeersslachtoffers. Maar dat aantal moest wel weer gaan stijgen. Dat wekt helemaal geen verbazing. We moes ten alleen de vinger aan de pols houden en ons bezinnen op wat er verder te doen staat. Het enorme nut van voorlichtingscampagnes is overigens wel gebleken. Voor de stijging van het aantal verkeersdoden en -gewonden is een aantal oorzaken aan te geven. Volgens de Swov is er een verreweg de belangrijkste: het als maar drukker wordende verkeer. Niet alleen komen er steeds meer motorvoertuigen op de weg, ze rijden ook steeds meer ki lometers. Een ander belangrijke oorzaak is het alcoholmisbruik in het verkeer. Bij de Swov stelt men: in 1975 droeg 47 procent van de automobilisten de veiligheidsgordel Vorig jaar was dat 57 procent. We hebben uitgerekend dat dat een „besparing" geeft van zestig verkeersdodem. Toch zijn we slechter uitgekomen. Dat is volgens ons te wijten aan een toename van alcoholgebruik in het verkeer. Commissaris J.W. Bakker van de Centrale Politie Verkeers Commissie is het daarmee eens. „Die toename blijkt uit de cijfers die naar voren komen uit de regionale alcoholcontroles. Het is jammer, maar we moeten conclu deren dat we nog steeds niet preventief bezig zijn met die controles. Iedereen weet dat er een grotere kans is, om gepakt te worden maar toch neemt het laakbare gedrag door alcohol in het verkeer niet af'. keukens, sanitair, tegels/plavuizen en open haarden 2e Paasdag tussen 10.00 en 16.00 uur. hoorn 126a (t.o. avifauna), alphen a/d rijn AMSTERDAM (ANP) - Een DC-9 van de KLM heeft wegens een storing aan het neuswiel gistermiddag om 13.05 uur Ne derlandse tijd in Bordeaux een landing op de beide hoofdwie- len moeten maken. Het vlieg tuig werd alleen beschadigd aan de rompneus, zo heeft een woordvoerder van KLM be kend gemaakt. De DC-9, de 'Moskou' onder ge zagvoerder F. L. Sikkens voerde een chartervlucht uit van Amsterdam naar Bilbao KLM-toestel landt zonder neuswiel met 66 passagiers, supporters van de voetbalclub Atletico Bilbao die afgelopen woensdag de wedstrijd tussen RWD Mo lenbeek en Atletico Bilbao hadden bijgewoon. Het vlieg tuig had bij Bilbao bliksemins lag gehad. Gezien de weersom standigheden aldaar werd uit geweken naar Bordeaux. De storing op de bediening van het neuswiel is waarschijnlijk het gevolg van de blikseminslag. De passagiers, ongedeerd maar duidelijk geschrokken, waren unaniem in hun lof voor gezag voerder Sikkens wiens be kwaamheid volgens hen gro tere moeilijkheden heeft voor komen. AMSTERDAM - Vanuit deze hoek bezien lijkt de Amsterdamse Dam herschapen in een bollenveld. De fleurige hyacinten zijn in mozaik als een soort mini-Keukenhof aangelegd. De burgemeester van Lisse.A.J. Berends heeft het bloembed vandaag officieel aangeboden aan loco-burgemeester Verheij van Amsterdam. Protest ex-medewerkers Symbiose: HI LVERSUM (ANP) - Enkele juist ontslagen programmamedewer kers van de omroep Symbiose heb ben gisterochtend ruim twee uur een studio in het VARA-complex bezet gehouden. Hierdoor is het ra dioprogramma van Symbiose, dat 's middags om kwart voor zes uit gezonden had moeten worden, komen te vervallen. Volgens een woordvoerder van de bezetters pro testeerden zij hiermee tegen een besluit van het Symbiose-bestuur om in de beschikbare zendtijd niet langer alleen actiegroepen aan het woord te laten, maar ook ruime aandacht te besteden aan het stre ven om van Symbiose een C-omroep te maken. Het verschaf fen van zendtijd aan actiegroepen is de belangrijkste doelstelling van Symbiose. Puzzelactie voor nationaal fonds Beter Leven De puzzelactie voor het Nationaal Fonds Beter Leven zit er voor dit seizoen op. De slagzin van puzzel 26 was: Grote dank voor steun en in spanning. Het gevraagde woord voor 'gewel dig' is 'enorm'. De SUPER FINALEPRIJS, 100.000 gulden in contanten ging naar de heer L. G. van Loosbroek, Bosweg 7 in St. Anthonis. De overige finaleprijzen werden gewonnen door: Een Ford Fiësta Ghia: Mevr. J. v. Grootel-Op de Beka, Minckeler- straat 3, Eindhoven; Een rondreis door Indonesië voor twee personen van Unitravel: Mevr. Nijenhuis, Lindesewegl, Vorden; Een massief eiken parketvloer van Noordelijk Discount Parket: G. C. de Vrijer, Pijlemeeth 2, Hei- loo; Twee vliegticketsa 2.000,- per stuk van Sabena: Mevr. A. van Beugen-Brussel, Van Hogendorp- straat 61, Haarlem; Een Singer Futura zig-zag naai machine: H. F. Pels, W. J. Bitter- straat 44, Ede; Een retourpassage Euro poort-Huil voor twee personen: P. J. v.d. Weijden Harmoniestraat 108, Helmond; Een Kindermann diaprojektor: A. G. H. Kemme, le Slagen 6, Den Bosch. Mevrouw E. Mesman, Verleun straat 36 in Zwijndrecht, lezeres van het Leidsch Dagblad (ook daar) was een van de elf gelukkigen die 1000 gulden uit de extra prijzenpot veroverde. In deze regio vielen voorts de vol gende weekprijzen: Hooghoudt Drankenpakket F. van der Weide, Nassaudreef 15, Katwijk en A. v.d. Linden, Junostraat 15, Alphen a d. Rijn. Giemme auto- washandschoen: mevr. J. van Tol-van Loef, Hoge Morsweg 138, Leiden. Zoals bekend besloot minister Van Doorn van CRM de zendmachti ging van Symbiose per 1 juni in te trekken. Tegen dit besluit heeft Symbiose inmiddels beroep aange tekend. Tegelijkertijd zijn er plannen ont wikkeld, die moeten leiden tot het oprichten van een aspirant C-omroep. De ex- Erogrammamedewerkers van ymbiose maakten bezwaar tegen dit plan. Zij zeggen niet overtuigd te zijn van het slagen van zo'n plan, vragen zich af of er behoefte is aan nog een kleine kritische omroepor ganisatie en vinden, dat het huidige plan in elk geval op een te smalle basis rust. Naar hun zeggen kregen de pro grammamakers afgelopen donder dag via informele kanalen te horen, dat op hun medewerking niet lan ger prijs werd gesteld. Zij bezetten de studio om te voorkomen, dat ij lings aangetrokken programma makers hun werk zouden overne men. Naar aanleiding van de strub belingen besloot de NOS om de tien minuten radiozendtijd van Sym biose te vervangen door een gram- mofoonplatenprogramma. strijk en clavecimbeltokkelen van de eerste tot de laatste noot kan meefluiten. Ik betrap me erzelf op dat ik dezer dagen nogal eens "Erbarme dich" in de badkamer zing met kopstem en tremolo. Dat heeft niks met de muziekcultuur, maar alles met boze buren te maken. Goed. Het mag best dus eens iets anders zijn dan de Matheus. Maar aan de andere kant: traditie is de metselspecie tussen generaties. Men kan eens een steen uit het bouwwerk lospulken, misschien wel twee of drie, maar niet te veel, want dan stort de constructie in. En zo hoort de Matheus bij de Goede Week. Zoals de paling bij Drie Oktober en de sangria bij de twee weken op de camping aan de Costa Brava. Ballon De zenuwen steken mij reeds een aantal dagen ver in het str- ottehoofd, want deze zaterdag avond te zeven ure, ijs, weder en windrichting dienende is het mij vergund om als passagier een ballonvaart mee te maken. Plaats van handeling: het Leidse Schuttersveld. Het goede doel: reclame te maken voor Tweede Paas een dag vol attracties in de Pieterskerk. De baten zijn dan weer voor de be strijding van afasie, de besc hadiging van het spraakvermo gen, meestal veroorzaakt door ernstige verkeersongevallen. Als een ballon los van de grond is dan restje als passagier of als commandant niets anders dan de mand. Rechts grijnst de elec- trische bedrading van de spoor lijn, links de wiek van de molen in treurstand en voor je uit de hooggothiek in de vorm van een godshuis met een leien dak waarop het hardhandig landen Gelukkig heb ik de eitjes voor de paasmorgen al geschilderd. Historie Alles is al eens eerder gebeurd. De heer Kruizinga van het CDA maakte zich erg boos over een PvdA-advertentie, waarin zijn club als de periode brok kenmaker bij de jongste kabi netscrisis werd afgeschilderd. Maar bijgaande prent kregen de kiezers in 1905 te zien. Nederland sliep toen nog uit achter de dijk en we hadden ons Indië nog. Maar ondershuids broeide het. De katholieke voormannen zijn in de loop der jaren wat afges lankt. Men kan veel van Dries zeggen, maar hij steekt in een slanke tors en behoeft ongetwij feld niet zoals de afgebeelde prelaat flanksgewijs door het poortje van het Binnenhof. De dominee naast hem heeft wel iets van Wim Aantjes met bak kebaarden, ofschoon het ook Piet Steenkamp kan zijn in vrije-tijdskleding. Links heetten in die jaren nog de unie-liberalen, vrijzinnig- democraten, oud-liberalen en sociaal-democraten. En rechts dat waren de katholieken, anti revolutionairen en de christen-democraten. Het mid den bestond nog niet. Dat was nog eens duidelijkheid in de politiek. Alles was trouwens duidelijk in die tijd: de armoe, de krotten, de kinderarbeid in Maastricht en het gezag. Dat is nu heel anders: je weet niet pre cies waar de files zijn op paas maandag, of Kiev-Borussia in kleur komt of in zwart-wit en of je nu twee of drie vingerhoedjes waterontharder moet toevoe gen. En met Van Agt weetje het natuurlijk ook niet. HAN MULDER. Smaak De gemeente Katwijk heeft deze week een voorbeeld gege ven van meer dan goede smaak. Tien dagen na Tenerife organi seerde de BB, de EHBO en an dere grossiers in rampspoed een oefening rond het volgend gebeuren. Ik citeer onze redac teur in Katwijk: "een vliegtuig van de Russische Aeroflot is gisteravond rond zes uur neer gestort in de Katwijkse woon buurt bij de Piet Heinlaan. Op twee bemanningsleden na zijn alle 135 passagiers en de zeven bemanningsleden van het toestel daarbij om het leven gekomen. Het toestel raakte direct na het neerstorten in brand, waardoor de brandstof uit de nog volle tank als een massieve vuurgolf tegen de de huizen aan de Piet Heinlaan en de achterliggende straten ops loeg. Tientallen Katwijkers - de meeste mensen zaten net aan tafel en vluchtten in paniek door de achterdeur naar buiten - raakten gewond door vuurspatten, brekend glas en onder de voet lopen. Het zeer ernstig vliegtuigongeluk kon gebeuren, doordat het toestel na zijn vertrek van Schiphol door een motorstoring on voldoende hoogte kon krijgen. Bij een poging de zee te be reiken voor een noodlanding, raakte het toestel met zijn staart het flatgebouw op de hoek van de Piet Heinlaan, waar het brandend bleef liggen." Zo gaat het daarnog een tijdje door in Katwijk. Eén van de ambtelijke onheilsbodes ant woordt met een blijde glimlach desgevraagd: "ja hoor, het vliegtuig is al neergestort". En een politieman die erbij staat waarschuwt: "kijk uit hoor. Dat zijn doden. Vooral die ene is er erg aan toe" en hij wijst op een in deplorabele staat verkerende paal. En meldt onze man in Katwijk verden "in de sporthal blijkt het een vrolijke boel: de "gewonden ontvangen voor hun bijdragen ieder twee con sumptiebonnen." Tenerife of niet: het leven gaat door, zeggen ze daar in Katwijk. En de vis wordt tenslotte ook al heel lang duur betaald. Passion Donderdag op de televisie weer eens naar de Matheus Passion geluisterd. Heel nadrukkelijk geluisterd en nauwelijks geke ken, want kijken heeft iets wufts en dat zou de EO op zo'n avond nooit goedvinden. Het is al erg genoeg datje er doorheen zit te tikken en datje naar bene den gaat om koffie te halen. Musicologen van wat on dernemender snit kijken met toenemende zorg naar de cultus ronde de M.P. Niet zozeer, omdat het geen weergaloze muziek zou zijn, maar de heer J. S. Bach te Leipzig heeft nog wel een paar best het beluisteren waard zijnde werkjes op z'n naam staan en die komen niet of nauwelijks aan de bak. De AVRO ging op Palmzondag zelfs zo ver om de traditionele happening in het Con certgebouw over te slaan omdat daar de Johannes Passion werd uitgevoerd. De AVRO behielp zich dus maar met een paar banden van een Matheus uitvoering van een paar jaar terug. Ik geloof dat beide partijen gelijk hebben. Dat zeg ik niet zo heel vaak. Die muziekvorsers menen terecht dat nieuwe im pulsen nodig zijn om de cultuur soepel en lenig te houden. Het absolute einde van muziekgenot is niet dat iedereen zonder de partituur op schoot vier uur zingen, blazen,

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7