"Als de tent niet vol zit ga je af" Geen behoefte aan dure woningen in Stevenshof Commissies vergaderen lLe/cfee agenda Kinderoperette in Oegstgeest Breuk dreigt tussen Hengelaarsbond voor Leiden en de NWS NW-LEIDEN: Botsing: beenfractuur en hersenschudding PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 9 APRIL 1977 OEGSTGEEST - Als er één man - ondanks een forse serie tegenslagen - zijn liefde voor muziek heeft be houden dan is dat de Oegstgeestenaar Johan Looijen- stein. Een man met een opmerkelijke carrière. Voor de crisisjaren besloot hij het conservatorium te bezoeken, maar werd uiteindelijk dakdekker. Na tweemaal van het dak gevallen te zijn kwam hij terug bij de muziek. Als dirigent van en motor achter het Oegstgeester kinder-operettegezelschap "De Mascotte". Dat gezel schap bestaat nu driejaar en geeft dit jaar voor het eerst "in het groot" een voorstelling. Door Hans Meijer "Het is eigenlijk raar gelopen", constateert Looijenstein. wiens uiterlijk in de verte doet denkqji aan dat van een Italiaanse ope razanger. "Als kind was ik al gek op muziek. Zo gek dat ik besloot om naar het conservato rium te gaan en zang te gaan studeren. Dat zou allemaal prachtig zijn gegaan als de crisis er niet tussendoor was geko men en ik moest werken." Val van dak Looijenstein kwam uiteindelijk terecht in de dakdekkerij - een beroep dat niet zonder risico's is. Hij viel dan ook prompt van het dak. De geboren Hagenees liet zich echter niet uit het veld slaan en solliciteerde in Oegst geest als conciërge. Toen de school, waar hij de zorg over kreeg, echter uitgebreid werd vreesde men dat hij het niet aankon. Zijn rug leek te zwak. Looijenstein gaf niet op. Hij startte weer een eigen dakdek- kersbedrijf. Maar dat duurde geen twee weken, want hij maakte opnieuw een smak en kwam wederom in het zieken huis terecht. Dat betekende dan ook echt het einde van zijn car- Intussen had de man die net zo veel muziek als rode bloedli chaampjes in zijn bloed heeft, niet stilgezeten. Hij bleef door gaan met zanglessen, werkte aan een dirigenten- en solisten diploma en gaf liederenavon- den. Hij zong mee in de opera- koren en zette terloops in Den Haag een kinderoperette op po ten. Niet zodra was hy in Oegst geest of hij begon ook daar. Dat draaide uiteindelijk uit op "De mascotte" én op een nieuw Haags kinder- operettegezelschap, waar hij binnenkort mee gaat starten. Niet gemakkelijk Johan Looijenstein heeft het zich voor de komende uitvoer ing van "De Mascotte" - op 16 april in de aula van het Rijn lands Lyceum - niet gemakke lijk gemaakt. "Ik voel er niets voor om die kinderen alleen maar met een piano te laten Er komt dus een orkest, blazers, strijkers, fluitisten en een pianist. Dat klinkt veel volwassener. Dat betekende wel dat de oorspronkelijke be geleidingspartituur van "De pruik van de koning" - de kin deroperette die wordt uitge voerd - helemaal herschreven en georkestreerd moest wor den, want mevrouw C. H. van Regisseur Looyenstein geeft aanwijzingen tijdens een repetitie in gebouw Taberna in Oegstgeest. der Wouw-Van Donge, die het stuk schreef, had alleen maar op piano gerekend. Voor die klus tekende Richard Osta uit Zoe- termeer, een conservatorium student. Bovendien gaat het bij "De Ma scotte" bepaald niet op een koopje. Voor de uitvoering is een totaalbedrag van 2500 gul den nodig, dat voornamelijk uit de opbrengst van de toegangs kaarten en de contributie moet komen. Een dergelijk groot be drag is vereist omdat - naast de zaal - ook kostuums en decors gehuurd moeten worden. Om de kosten te dekken wordt een deel van de kostuums door en thousiaste ouders en Johans vrouw zelf gemaakt. Mis gegokt "De Mascotte" telt 45 leden, waarvan de jongste - Elsje Ottes - vier jaar is en de oudste veer tien. Kinderen kunnen tot hun zestiende jaar bij "De Mascotte" terecht. Johan Looijenstein - toch een man met ervaring - krijgt steeds meer last van zijn zenuwen naarmate 16 april nadert. "We hebben een beetje misgegokt, want de uitvoering valt midden in de paasvakantie. Daar heb ik destijds niet bij stil gestaan. Het is een risico, vooral omdat er een flink bedrag aan geld mee gemoeid is. Als de tent straks niet vol zit gaan we af. Dan kun je het spelen van een opera het volgend jaar wel vergeten. Dat zit er dan sowieso niet in". "De Mascotte" geeft overigens twee voorstellingen van "De pruik van de koning". Vooraf gaand aan de grote avond in het Rijnlands Lyceum is er een voorstelling speciaal voor be jaarden en minder validen. Die wordt op vrijdagmiddag 15 april om drie uur gegeven. LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - De Leiderdorpse commissie Fi nanciën, Belastingen en Planning en de Commissie Openbare Wer ken en Ruimtelijke Ordening hou den op dinsdag 12 april een geza menlijke vergadering. Tijdens de vergadering wordt het plan be sproken om de brandweergarage te verbouwen tot werkruimte van een van de afdelingen van het gemeen tehuis. De vergadering begint om half acht. Elders in het gemeentehuis verga dert diezelfde avond de commissie Maatschappelijk Welzijn. De leden van die commissie zullen onder meer vergaderen over de nieuwe wijkaccommodatie in het Zijlkwar tier. Op donderdag 14 april verga dert in Voorschoten de commissie voor Welzijn en Onderwijs samen met de commissie voor financien en bedrijven. Aan de orde komen onder andere: het beschikbaar stel len van kredieten voor het maken van recreatieve voorzieningen en speelgelegenheid voor de jeugd in de verschillende Voorschotense wijken, en de subsidiëring van de Stichting Schoolbegeleidings dienst Voorschoten. De commis sievergadering begint om acht uur 's avonds. V O!'f. KI. l i VOORSCHOTEN - Men is in Voorschoten niet gelukkig met het hek langs de spoorlijn -inde weilanden achter de uitbreidingswijk Noord-Hofland. Geruime tijd geleden werd daar een hek geplaatst om te voorkor en dat men zondermeer vanaf een landweggetje de spoorbaan op zou kunnen rijden. Het hek is echter met een knop te openen. Dat lijdt tot nonchalant gebruik. Velen denken namelijk dat het mechanisme blokkeert wanneer er een trein in aantocht is. Dat is niet het geval. In Voorschoten vreest men daarom ongelukken op die plaats, met name omdat de schooljeugd nogal eens van die "overweg" gebruik maakt. Gemeenteraadsleden vragen zich echter af of bij de aanleg van het hek - een door de gemeente gefinancierde aangelegenheid - niet wat verder doorgedacht had kunnen worden. LEIDEN - Er moet in Leiden in eerste instantie gebouwd worden voor de Leidenaren zelf. Dat wil zeggen dat er goedkoop gebouwd moet worden. Dit schrijft het bestuur van de Leidse afdeling van het NW in het jaarverslag over 1976. Het bestuur vindt dan ook dat de Stevenshofjespolder (het gebied tussen Rijndijk en de gemeente Voorschoten - red.) niet bebouwd hoeft te worden als er geen huur prijzen gerealiseerd kunnen wor den die voor de lager betaalden, be reikbaar zijn. Volgens het NW-bestuur is ook de Merenwijk te duur voor de laagst betaalden, terwijl die het leeuwen deel van de Leidse bevolking uit maken. (Van de 3438 woningzoe kenden die eind 1976 stonden inge schreven, behoorden er 2879 tot de groep met een inkomen lager dan 2000,- per maand). In het Meren- wijkcomplex „De Werve" bijvoor beeld komt slechts 42,3 procent van de huishoudens uit Leiden. Overigens heeft het bestuur van wethouder Verboom vernomen dat huren beneden de 400,- zelfs met zware subsidies van de overheid, moeilijk haalbaar zijn. Het conclu deert daaruit dat de categorie werknemers, die het minimumloon verdient, al bij voorbaat geen kans heeft in een moderne nieuwbouw wijk te wonen. Mensen uit deze ca tegorie kunnen alleen gaan wonen in zwaar gesubsidieerde binnen stadswoningen en gerenoveerde woningen, aldus het jaarverslag. Er is in Leiden - en ook in andere grote steden - nog altijd een schrikbarend tekort aan goedkope woningen, aldus het NW-bestuur. De gemeente zal dan ook meer aan dacht moeten geven aan de realise ring van vooral goedkope wonin gen. De werkgelegenheid in Leiden ver toont nog steeds geen optimistisch beeld. Vooral de jeugdwerkloos heid is erg hoog. Tussen 1970 en 1976 zijn er door het vertrek van een aantal bedrijven zoals Sijthoff, de Rotogravure, conservenfabriek „De Sleutels", Tokheim, enz. onge veer 2000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Daar stond een groei van de werkgelegenheid in de dienstver lening van slechts 700 arbeid splaatsen tegenover. Volgens het NW-bestuur moet het gemeentelijk beleid ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding vooral gericht zijn op het aantrek ken van nieuwe werkgelegenheid in de dienstensector, gezien de sa menstelling van het werklozenbes- tand. De Leidse vakbeweging streeft ernaar, aldus het jaarverslag, haar rol in de bepaling van een gemeen telijk beleid ten aanzien van de werkgelegenheid en arbeidsmarkt te vergroten. Blijkens uitlatingen van wethouder Van Aken zou daar aan van de zijde van de gemeente behoefte bestaan. In 1976 is er ech ter slechts één gesprek geweest tussen de gemeente en het Overle gorgaan van de Leidse vakcentra les Het is voor de vakbeweging dan ook erg moeilijk zich bij de vor ming van het gemeentelijk beleid betrokken te voelen. De informatie vanuit de gemeente verloopt moeizaam, nota's worden vaak te laat naar de vakbeweging toegezonden. In deze omstandig heden kan de vakbeweging niet anders dan achter het gemeentelijk beleid aanhobbelen, aldus het NW-bestuur. Van meedenken over en beïnvloeding van het ge meentelijk beleid is geen sprake. Fusies in onderwijs WASSENAAR - Het dalend aantal leerlingen op kleuter- en lagere scholen, vooral in Wassenaar-zuid, is aanleiding geweest tot bespre kingen tussen besturen, leerkrach ten en oudercommissies van de chr. school aan de Bloemcamplaan, de rk Pius X-school, de St. Anna- kleuterschool en de (prot. chiT Prinses Margriet kleuterschool. Deze besprekingen hebben geleid tot het besluit om de genoemde scholen volledig te laten samen werken. Met ingang van het nieuwe school jaar 1977-1978 zullen de Pius X-school met 6 leerkrachten en de Chr. Bloemcampschool met 3 leerkrachten samengaan onder de nieuwe naam "Oeucumenische school Paulus". De beide kleuter scholen zullen nog een jaar zelf standig blijven voortbestaan. Doordat er in Nederland nog maar weinig samenwerking bestaat tus sen r.k. en prot.-chr. basisscholen bestaat er alom in den lande veel belangstelling voor deze unieke fusie. Er zijn bij de samenvoeging vele zaken aan de orde, zoals afst emming van de leerprogramma's, overleg met en begeleiding van ouders en de vorming van ver schillende werkcommissies. De eis die de Leidse hengelaars- bond aan de NWS heeft gesteld is dat alle aangesloten verenigingen en federaties verplicht worden om al het viswater dat men bezit open te stellen voor alle aangesloten le den. Voorzitter Mark: „Wij brengen al ons viswater in, maar wie de „grote vergunning" doorbladert, zal mer ken, dat andere federaties veel wa tervoorde eigen leden reserveren." Bovendien had hij bezwaren tegen de organisatie van de NWS met duurbetaalde krachten. Door de sportvissers wordt jaarlijks een miljoen gulden bijeen gebracht, maar daarvoor wordt nog geen visje uitgezet. Wel heeft men geprobeerd om in Amersfoort voor een half mil joen gulden grond te kopen, om daarop een zeer kostbaar gebouw neer te zetten", aldus voorzitter Mark. Blijkens een schriftelijke enquête, die de afgelopen weken onder de ruim 3600 leden werd gehouden, is een ruime meerderheid er voor stander van om de banden met de NWS te verbreken. Van de 187 in gezonden enquêteformulieren toonden zich 131 voorstanders van afschaffing van de „grote vergun ning van de NWS", waarvoor de Leidse Hengelaarsbond jaarlijks vele duizenden guldens betaalt. Voorzitter Mark maakte melding van initiatieven om op regionaal gebied tot een betere samenwer king te komen. Zo zal met ingang van 1 januari 1978 een uitwisseling van viswater tot stand komen tus sen enkele federaties in Zuid- Holland en Zeeland, zonder dat daarvoor onderling geld wordt be taald. Verder werd op de jaarvergadering meegedeeld dat de Zijl met ingang van 1 juli zal worden opengesteld voor het vissen met een speciale hengel en dat dit najaar een visse- rijonderzoek zal plaatsvinden in het Oegstgeesterkanaal. De Leidse Hengelaarsbond boekte het afge lopenjaar een ledenwinst van ruim 360. De heer J. Zeldenthuis uit Rijsen- hout werd gehuldigd als karper kampioen van het seizoen '76-'77. Hij kreeg een beker voor het feit dat hij in de Ringvaart rondom de Haarlemmermeer een edelkarper van 29 pond had gevangen. LEIDEN - De Leden van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken hebben het gisteravond tijdens de jaarlijkse leden vergadering moeten stellen met een onvolledig financieel verslag over het afgelopen jaar. De reden daarvan was nogal on gewoon. Een groot aantal rekeningen, nota's afschrij vingen en dergelijke waren door een vergissing in de gemeentelijke vuilverbran dingsinstallatie beland. De pijnlijke fout werd begaan op het ogenblik dat de aftr edende penningmeester de papieren zou overdragen aan zijn opvolger. Hij had alle paperassen samengepakt in enkele vuilniszakken en in het portaal van zijn woning neergezet, tot het ogenblik dat ze opgehaald zouden worden. Zijn vrouw verkeerde in de veronderstelling, dat het spullen bestemd waren voor de huisvuilophaaldienst. Zij zette de zakken op straat, waarna ze door de reini gingsdienst bij de vuilver branding werd afgeleverd. Toen de oudpenningmeester de vergissing ontdekte was het leed al geschied. Be houdens een niet geheel bij gewerkt kasbank- en giro- boek, dat was achtergeble ven, was alles verloren gegaan. De kascommissie en het bestuur van de hen gelaarsbond heeft nog gepoogd de zaak te recon strueren, maar kon niet alles achterhalen. Zo werd er gis teravond een financieel overzicht gepresenteerd waarop een post van ruim 6.000 gulden voorkwam van onbekend gebleven uitgaven. Dat feit, deed tijdens de vergadering nogal wat stof opwaaien maar uiteindelijk ging de leden vergadering er toch mee ak koord dat de pen ningmeester décharche werd verleend. Arsten LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waargenomen: op 9 en 10 april: wijk 1 (Morswegkwartier, bin nenstad tot cityring en Groenoord): dr. Rijnders, G. Brandtstraat 29. tel. 760947, wijk 2 (Kooi- en Merenwijk) dr. Van Leeuwen, Zijldonk 38, tel. 146210 tot zondag 18 uur. Wijk 3 (Waard, Profes- sorenwijk en Tuinstadwijk) dr. Van Luyck, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 4 (Zuid West en Haagwegkwartier)dr. Sc- hrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Op 11 april: Wijk 1 dr. Van Leeuwen, Bran- delerkade 28. tel. 120412. Wijk 2 dr. Gr- oeneveld. Argusvlinder 10 (Merenwijk), tel. 141373 - vanaf zondag 18 uur. Wijk 3: dr. Tegelaar, Burggravenlaan 14, tel. 134092. Wijk 4 dr. Klaassens, Witte Singel 69. tel. 123089. LEIDERDORP - op 9 april: dr. v. Lee- den, Hoofdstraat 8. tel. 894539, 10 april dr. v. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539,11 april dr. Du Ry en Hennink, Mauritssin- gel 168. tel. 894135. Spreekuur voor alle dienstdoende artsen: dagelijks van 12.30 tot 13 uur. OEGSTGEEST-10 april dr. Held. Mare- laan 36, tel. 152255, 11 april dr. Hugen- holtz, Wilhelminapark 2. tel. 155666. VOORSCHOTEN - zaterdag: C. Meijer. Chopinlaan 16, tel. 2493, zondag J. Vr- ijenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356, maandag dr. van Beusekom, Piet Heijnlaan 6, tel. 071-763551. Eigen pa- tienten S. M. Platteel de Jongh, tel. 5417 (alle dagen). WARMOND - zaterdag en zondag F. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030, maandag J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-12665. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden worden waargenomen van vrijdag 8 april tot tweede paasdag 08.00 uur door apotheek "Tot hulp der mensheid" Rosmolen 13 (Merenwijk), tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Maandag 11 april: apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Zaterdag Groenoordhalterrein: Luhapark 10.00 vm.-10.30 uur nam. LAK-Theater, Levendaal: Zuidameri- kaanse volksmuziek, 8.15 uur nam. Duivenvoorde, Voorschoten: na tuurwandeling IVN, 10.30 uur vm. Schuttersveld, 6 uur nam.: ballonopstij- 'ging met Hans Zoet. Pieterskerk, 9.30: uur vm 5 uur nam.: an tiekmarkt Steenstraat lb: Wereldwinkel 'sochtens geopend Jeugdhonk De Zolder. Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar) 3-5 uur nam. Zondag LEIDEN - Als de landelijke overkoepelende hengelaars bond de NWS haar beleid de komende maanden niet wij zigt, zal de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken uit treden. Dat besluit nam een grote meerderheid van de le den tijdens de gisteravond in het Antonius Clubhuis ge houden jaarvergadering Voorzitter Mark verweet het NWS-bestuur steeds erg eigengereid te werk te gaan, en niet op te komen voor de werkelijke belangen van de sport vissers. Maandag Pieterskerk: 10.30 uur vm.-9.45 nam.: tal van activiteiten. Groenoordhalterrein: 10uurvm.-12 vm. Lunapark. Dinsdag Stadhuis: commissie interne organisatie en beheer. 8 uur nam. 't Readthuys, Nieuwe Rijn 19: bijeen komst Rozekruizers Genootschap, 8 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat: zeefdrukken, yoga, jazz-ballet, fotoclub voor gevorderden, tekenen en schilde- Hooigracht 38: spreekuur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6: informatie avond Bah'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a; vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb: Wereldwinkel 9.30vm.-6 't Breehuys, Breestraat 19: open huis, ouderensoos, Repelsteel 2-5 uur nam, volksdansgroep 7-8.30 uur nam., yoga 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a- koken 5-8 uur nam, ypga 6.30-8.00 uur nam. Nederlands, studiebegeleiding BVBI 8-10 uur nam., jazzballet 9-10 uur nam. Leiderdorp, gemeentehuis: vergadering commissie ruimtelijke ordening en openbare werken, 7.30 uur nam. Leiderdorp, gemeentehuis: maatschappelijk welzijn, 8 u 5, Haa Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur LEIDEN - Een 22-jarige Leidse bromfietser is gistermiddag met een zware hersenschudding, een sleutelbeenfractuur en een hoofdwond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Hij was vergeten een automobilist op het kruispunt Marnixstraat/Van der Duynstraat voorrang te verlenen, waar door een botsing ontstond. De auto had slechts plaatschade. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2