MOSKOU BEWERKT AFRIKA SUBTIEL F Gorsjkow- strategie is het uitgangspunt Gaddafi en Castro: steun pilaren in het Afrika- beleid Rusland ZATERDAG 9 APRIL 1977 De bezoeken van de Russische pre sident Podgorny en Cuba's Fidel Castro aan Afrika onderstrepen het belang dat Oost-Europa hecht aan dit werelddeel. Te vaak denkt het Westen nog in koude- oorlogstermen over het Russische beleid, dat zowel subtieler is als se rieuzer dan het wordt afgeschil derd. Zo is het onjuist te zeggen dat de Russen in Afrika militaire bases hebben. Dat veronderstelt name lijk dat zij zelfstandig controle heb ben over het gebied waar de basis ligt, het recht van toegang hebben in tijden van vrede en oorlog en de basis kunnen beveiligen tegen druk van de plaatselijke bevolking en tegen het risico van plotselinge koerswijzigingen van de overheid in het gastland. Aan die drie voor waarden is nergens voldaan. Wat de Russen wel hebben zijn faci liteiten voor de marine, net zoals de westelijke mogendheden die in Af rika hebben. Voor Moskou is dat ook het aantrekkelijkst. De Derde Wereld-landen komen daardoor niet in moeilijkheden met hun principe van niet-gebondenheid en niemand kan het Kremlin botweg aan de kaak stellen als een militaire imperialist. De sleutel tot de Russische bena dering van de Derde Wereld is de Gorsjkow-strategie, die erop is ge richt de Rode Vloot voor het eerst in de Russische geschiedenis tot een wereldmacht ter zee te maken. Door Colin Legum Admiraal Sergej Gorsjkow, de op perbevelhebber van de Sowjet- vloot, is misschien wel de meest briljante marinestrateeg die Rus land ooit heeft gehad. Toen het atoomtijdperk aanbrak, was hij - terwijl de militairen in Rusland en het Westen om het hardst betoog den dat de marine nu had afgedaan in het Kremlin in een furieuze strijd gewikkeld om zijn standpunt er door te krijgen: juist een moderne marine zou het kunnen opnemen tegen alle vernieuwingen in het vijandelijke kamp, waar- ook ter wereld. Cuba-crisis Pas in de jaren vijftig behaalde hij de overwinning, en van toen af werd de oude, traditionele vloot omgetoverd in wat Gorsjkow be schrijft als „een atoomvloot met ra ketten". De nadruk daarbij ligt op onderzeeers met atoomaandrijving en straalvliegtuigen op het vaste land. De Cuba-crisis gaf hem extra ar gumenten in handen toen Chroesjtsjow de Russische raket ten van het eiland moest halen om dat Amerika op zee een overwicht had. Om zijn strategie te laten lukken had Gorsjkow wel een heel netwerk van vlootfaciliteiten nodig - en dat hadden de Russen nooit gehad. Hun eerste warm-water-haven kre gen de Russen pas toen Chroesjts jow voor korte tijd toegang kreeg tot Alexandrie, tot Havana en later tot Berbera in Somalië, Aden in Zuid-Jemen en Hodeida in Noord- Jemen. Net zomin als zijn tegenspelers in het Pentagon schijnt Gorsjkow een duidelijk verschil te maken tussen „bases" en „faciliteiten" - in ieder geval doet hij dat niet in de Engelse vertaling van zijn boek „De zee macht van de staat", dat alleen voor intern gebruik is geschreven. Overigens is het voor Podgorny Podgorni hopen dat niemand die hij in Afrika sprak het boek heeft gelezen. Want daar staat een pas sage in die Gorsjkow op een lijn plaatst met alle aanhangers van de oude „diplomatie met de kano neerboot": „De zee", schrijft hij, „is niemandsland en daarom ontmoe ten vloten bij hun activiteiten niet veel van de beperkingen die ver hinderen om in vredestijd andere onderdelen van de krijgsmacht te gebruiken voor politieke doelein den". En hij voegt eraan toe, dat bij die doeleinden zijn inbegrepen „de invloed op kuststaten, die de moge lijkheid bieden de militaire drei ging tot elke gewenste hoogte op te voeren, beginnende bij een vertoon van militaire kracht en eindigend met de ontscheping van troepen". De Russische strategie moet twee doelen dienen: elke dreiging van het Westen moet kunnen worden beantwoord, maar ook elke drei ging van China. De vrees voor China houdt de Russen heel wat meer bezig dan de angst voor het Westen en Pekings „streven naar de wereldhegemonie" bepaalt dan4 ook voor een groot deel het Russi sche beleid in Afrika en Azie. Angola De Russen zien de Chinese succes sen in Oost- en Zuidoost-Afrika als een serieuze bedreiging voor hun eigen strategische belangen, ^n in tegenstelling tot de destijds alge meen aanvaarde mening was de Russische tussenkomst in Angola in 1975 minder bedoeld het Westen dwars te zitten dan om de Chinezen voor te zijn. Het ligt daarom voor de hand aan te nemen dat Podgorni in Afrika drie belangen moest dienen: het aanknopen van vriendschappe lijke betrekkingen vooral met lan den die bereid zijn de Rode Vloot de benodigde faciliteiten te ver schaffen om zich als vloot van we reldformaat te.kunnen handhaven; de Afrikaanse vriendschap voor China in de kiem te smoren en de invloed van het Westen af te zwak ken. De Russen zijn op dit ogenblik het meest geïnteresseerd in de Hoorn van Afrika, waar hun tegenstrijdige politiek kenmerkend is voor hun gedurfde opportunisme. In het midden van de jaren zestig besloot de Sowjet-Unie Somalië van wapens te voorzien toen het Westen een soortgelijk verzoek had afgewezen omdat het republiekje ter bevrediging van zijn nationale ambities veranderingen eiste in de grenzen van Ethiopië Kenia en Dzjibouti, alle drie pro-westerse landen. De laatste tien jaar is het leger van Somalië met Russische hulp uitgegroeid van ongeveer vierduizend man tot een goed ge traind modern leger van twintig duizend man met een luchtmacht die zelfs over Migs-21 beschikt. Onder het motto „voor wat hoort wat" kregen de Russen in Berbera vlootfaciliteiten. Samen met de op zichzelf wat minder belangrijke fa ciliteiten in Aden zorgden de voor zieningen in Berbera ervoor dat de Russische vloot zich kon handha ven in het westelijk deel van de In dische Oceaan met een bereik dat zich uitstrekt tot aan de toegangs wegen naar het Indiase subconti nent en de Perzische Golf. Maar Saoedi-Arabie heeft grote be zwaren tegen deze Russische aan wezigheid in de Rode Zee (of zoals het liever zegt: de Arabische Zee). Vorig jaar boden de Saoediers So malië economische hulp aan in ruil voor een geleidelijk vertrek van de Russen. De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Saoedi-Arabie, James Akins, vindt dat het Penta gon deze poging schipbreuk heeft laten lijden. Volgens hem was het Amerikaanse ministerie van defen sie bang dat de toch al niet zo toe schietelijke Senaat geen geld be schikbaar zou stellen voor de uit breiding van de Engels- Amerikaanse basis op Diego Garcia als de Russen eenmaal uit Berbera zouden zijn weggestuurd. Hofmakerij Meer succes hadden de Saoediers in Noord-Jemen, waar de Russi sche faciliteiten, in Hodeida - eens ten onrechte een belangrijke Rus sische basis genoemd - werden in getrokken. Gezien het belang van de Rode Zee in Gorsjkows strategie moeten de Russen wel ongerust zijn over de Saoedische aanpak van Somalië. Dit verklaart waarschijn lijk waarom Moskou de laatste an derhalf jaar Ethiopië zo het hof maakt, hoezeer Somalië het mili taire bewind in Addis Abeda ook- haat. De kwestie-Eritrea is al even inge wikkeld. Daar is het Bevrijdings front voor Eritrea met steun van Somalië in opstand tegen de Ethio pische regering. De Russen prijzen het moorddadige bewind in Addis Abeba als „een werkelijk revolu tionaire beweging" en Russische kranten steunen Ethiopië terwijl de Russen vroeger het bevrijdings front hielpen. Maar toen leefde Hai- le Selassie nog. In het begin schrok Somalië van deze koerswijziging, vooral omdat Ethiopië bereid hikt Russische wa-, pens te aanvaarden ter vervanging van de Amerikaanse. De Somaliërs vroegen Moskou hoe ze er zeker van kunnen zijn dat de Russische wapens niet tegen hen gebruikt zul len worden als het ooit tot een oor log komt over Dzjiboeti waar deze zomer de Fransen wegtrekken. (Beide landen hebben grote be langstelling voor deze laatste Franse kolonie in Afrika). De Russen trachtten Somalië ge rust te stellen met de redenering dat als Ethiopië voor Moskou kiest, dan een Somalisch plan werkelijk heid kan worden: de vorming van een federatie van vier kuststaten langs de Rode Zee, Ethiopië, Soma lië, Eritrea en Dzjiboeti. Zo'n feder atie zou de problemen van de on derlinge grenzen en de toegang tot de zee onder hoede van de Russen kunnen oplossen. Tegelijk zouden de Russen een keten van facilitei-- ten voor hun vloot en andere mili taire middelen krijgen van on schatbare waarde - niet alleen in Berbera, maar ook in de Ethiopi sche havens Assab en Massawa en in Dzjiboeti. Fidel Castro speelt hierbij de rol van een soort Kissinger, die heen en weer vliegt tussen Mogadishoe en Addis Abeba om alle zorgen over een "revolutionaire marxistische alliantie" weg te nemen. Het is een pracht idee - als het lukt. Maar de anti-Moskou-krachten in dit gebied zijn opgetrommeld en waren onlangs in Noord-Jemen bijeen om een Rode Zee Federatie onder Russische beschermheer schap te dwarsbomen. Daar praat ten Somalië en Zuid-Jemen (pro- Moskou) met Soedan en Noord- Jemen (anti). De drijvende kracht achter dit overleg - Saoedi-Arabië - hield zich op de achtergrond, al wordt er wel verteld dat Saoedi- Arabië bereid is zijn financiële steun drastisch uit te breiden als Somalië en Zuid-Jemen het Russi sche plan verwerpen en meewer ken aan een "Arabische-Zee- alliantie". De ontwikkelingen in de Hoorn kunnen de komende weken wel eens dramatisch worden nu Russen en Saoediërs zulke hoge inzetten op het spel hebben staan. De Hoorfris echter slechts één van de vijf gebieden in dit werelddeel waarvoor de Russen belangstelling hebben en zuidelijk Afrika wordt steeds belangrijker. Als het Westen, en met name Enge land en Amerika, er niet snel in slaagt de problemen van Rhodesië en Namibië opgelost te krijgen {en in een later stadium geldt dat ook voor Zuid-Afrika), dan zullen de Russen ongetwijfeld een belangrij ker rol kunnen gaan spelen in zuidelijk Afrika, te beginnen in Mo zambique. Mozambique zoekt een sterke bondgenoot in de strijd tegen de Rhodesische troepen die vrijelijk op Mozambicaans grondgebied opereren, en om het nog grotere ge vaar te bezweren dat Zuid-Afrika hetzelfde gaat doen. Tot het mo ment waarop zij de macht verover den, koesterden de leiders van Mo zambique sympathie voor Peking en moesten zij van Moskou niets weten. Als de Afrikaanse nationalisten op de lange duur geen andere moge lijkheid zien om van Ian Smith af te komen dan met gewapende strijd, dan zullen de Russen de belang rijkste rol kunnen spelen bij de be wapening van deze strijdkrachten, die van Mozambique uit opereren. Dat zou van ernstige invloed zijn op het karakter van de strijd tegen Zuid-Afrika zelf. Amin Het derde vlak van interesse voor de Russen ligt in Oost-Afrika. Hun enige klant daar is Idi Amin, die al leen dankzij Russische militaire hulp zijn gruwelijke terreur kan volhouden. Wat hebben de Russen voor met hun hulp aan een tiran als Amin? Het antwoord is dat Amin de enige is in dit gebied die hun hulp wil aanvaarden, en die deze hulp ook hard nodig heeft. Kenia is Moskou slecht gezind en Tanzania krijgt al zijn militaire hulp van de Chinezen. Rusland vierde belangengebied in Afrika ligt langs de Middellandse Zee, waar het zich concentreert op Algerije en Libië. Met de vurig anti-communistische, pan- islamitische Libische president Gadaffi zijn de Russen dikke vrienden. En dat kan omdat ze bei den even vijandig staan tegenover het Egypte van Sadat. Daarbij komt dat Tripoli een prima aanloopha ven is. voor de Rode Vloot. Mozambique zoekt sterke bondgenoot in strijd tegen troepen van Rhodesië Langs de Atlantische kust tenslotte ligt de vijfde belangensfeer voor Rusland. Het geniet daar gast vrijheid voor zijn vloot in vier lan den: in Skoe Toeré's Guinea, in de vroegere Portugese kolonie Guinee-Bissau, in Kongo- Brazzaville, vanwaar de Russen hun operaties in Angola opzetten, en in Angola. Deze laatste bondgenoot biedt Moskou nog een voordeel. Het kan vandaar druk uitoefenen op Zuid- Afrika door middel van Namibië. Het Kremlin heeft zijn uiterste best gedaan oim de SWAPO, de bevrij dingsbeweging van Namibië, zover te krijgen dat zij de hulp van de Chinezen opzegt. Tot nu toe heeft de SWAPO niet toegehapt, omdat zij onafhankelijk wil blijven. Maar als Zuid-Afrika zijn zin doordrijft en Namibië buiten de SWAPO om onafhankelijk maakt, dan zal de SWAPO mogelijk niet onder Russi sche hulp uit kunnen. Als dan ook nog Mozambique Rus sische militaire hulkpinstructeurs accepteert omdat het zich zorgen maakt over Rhodesië, heeft Rus land Zuid-Afrika in de tang. Moskou speelt een wereldrol die vroeger aan de westerse imperalis- tische machten was voorbehouden. Maar het zou een misvatting zijn om te veronderstèllen dat de Russi sche politiek in Afrika agressief is in die zin dat Rusland bereid is een militaire confrontatie met het Wes ten te riskeren. Moskou's belang rijkste belangen zijn en blijven de Vlootstrategie van Gorsjkow waar te maken, de Chinezen uit te range ren en waar mogelijk te profiteren van fouten van het Westen. Observer-dienst Moammer Gaddafi Fidel Castro il Sergej Gorsjkow

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27