Audi 100 GLS: Ze komen eraan MEESTAL MAAR EEN KLEIN BEETJE ZUINIGER "eerste klas" reizen ZATERDAG 9 APRIL 1977 AUTO PAGINA 25 Het aanbod van personenauto's met een dieselmotor is de laatste jaren groter geworden. Auto mobilisten kiezen die diesel vooral omdat dieselolie zoveel goedkoper is dan benzine, waarvan bovendien de prijs tel kens omhoog gaat. Ook is het brandstofverbruik van een dieselmotor aanzienlijk minder dan van een benzinemo tor. Dat kan een vijfde tot een kwart schelen. Maar tegenover de voordelen staan ook nadelen. Volgens de algemene verladers- en eigen vervoers organisatie EVO wor den die nadelen bij de aankoop van een dieselauto vaak wat versluierd. De voordelen krijgen althans een veel zwaarder accent dan de na delen, zoals bijvoorbeeld de kos tenverhogende factoren. De en kele duizenden guldens hogere aanschaffingsprijs. De duurdere verzekering. Meer motorrijtui genbelasting. En een centje meer reparatiekosten per gere den kilometer. Daarom geeft de EVO het advies niet over één nacht ijs te gaan maar eerst eens grondig na te gaan hoe het met die verschillen zit. Dan zal blijken, dat men veel kilometers per jaar zal moeten rijden voordat de diesel een beetje zuiniger in de portemon nee wordt. Maar volgens de EVO zal ook dan die bezuiniging niet spectacu lair zijn. Onder de 20.000 kilome ter per jaar is "dieselen" in het algemeen financieel helemaal niet zinvol. En de statistieken wijzen uit dat de meeste parti culiere rijders daaraan niet toe komen. Overigens ligt het "omslagpunt" (dat is het aantal kilometers per jaar waarbij de autokosten voor diesel of benzine gelijk zijn) voor zuiver particulier lager dan voor een zakelijke rijder. Het btw-tarief is daarvan de oorzaak. Dat is voor benzine 18 procent en voor dieselolie 4 pro cent. De particulier heeft daar door een groter voordeel aan het prijsverschil dan de zakelijke rijder met btw-verrekening. Die btw scheelt per liter 14,8 cent. De doorwerking van dit belas tingverschil is zo groot dat een particulier tussen de 20.000 en 25.000 kilometer per jaar het omslagpunt kan bereiken en de zakelijke gebruiker pas na 30.000 kilometer. De EVO re kende dit uit op basis van kos- tenbegratingen van een lichte personenauto, die nu ook met een dieselmotor wordt aange boden. Hiermee wordt de Golf- diesel bedoeld, waarvoor de vraag veel groter is dan men op grond van bovenstaande bere keningen zou mogen verwach ten. Er spelen dus kennelijk nog andere factoren dan louter fi nanciële mee. Wie overstapt van een auto met benzinemotor naar een met een dieselmotor zal met belangrijke verschillen re kening moeten houden. De technische aanpak is anders omdat de twee soorten mo toren principieel van elkaar afwijken. Opmerkelijk is dat fabrikanten en importeurs daar niet zo zwaar aan tillen. Rijtechnische aanwijzingen om schade te voorkomen geven de instructieboekjes van automerken, die ook in benzine-uitvoeringen verkrijgbaar zijn, niet of nauwe lijks. Toch is de manier van rijden met en de behandeling van een diesel an ders dan een benzineauto. Zo zeïfs, dat de algemene verladers en eigen vervoerorganisatie EVO het nodig heeft gevonden speciale tips samen te stellen voor de "overstap pers" van benzine op diesel. Greep Een greep uit die aanwijzingen van de organisatie van transportge bruikers: Het toerental moet binnen de daarvoor gestelde grenzen blijven. Ook bij sterke wind mee of helling af. En bij het terugschakelen. Laat daarom een toerenteller monteren als de diesel er geen heeft. Spaar de motor door tien tot vijf tien procent onder het toptoerental te blijven. De lagers kunnen overigens ook schade oplopen door een te laag toerental. Spaar de rAotor door rustig te rij den. Rustig wegrijden Na een koude start rustig wegrij den. Als men dat niet doet loopt men grif de kans dat de zuigers vastlopen. Als men een rypauze heeft ge nomen is de kans op het "vreten" van de zuigers groot. Dan moet men net zo rustig wegrijden als bij een koude start. Sommige dieselmotoren hebben een voorgloei-installatie. Bij te lang voorgloeien kunnen de spiralen verbranden. Men mag nooit een olietank leeg- rijden. En als dat toch is gebeurd dan moet eerst het brandstofsys teem worden ontlucht. Anders start de motor niet. Drie coupé's van Mercedes behoren tot de nieuwe auto's, die men binnen afzienbare tijd op de Nederlandse markt kan verwachten. Naar verwachting zal de fabriek dit jaar 13.000 stuks produceren van de 230 C <4 cilinder-carburateur), de 280 C (6 cilinder carburateur) en de 280 CE 6 cilinder-inspuit)Daarvan zijn er 7.000 bestemd voor export. In Nederland zullen de prijzen van 41 tot 50 mille lopenTegen het einde van het jaar komt er ook nog een combi in die "kleine" klasse. Na de drie-, vijf- en zes-serie komt de Westduitse autofabrikant BMW deze zomer ook met een zeven-serie op de proppenHet topmodel van de nieuwe serie zal de 733 i zijn. Het wordt een uiterst luxueuze auto met een 6 cilinder motor van: 8J en 3J liter. Tegen het einde van dit jaar zal de wagen in ons land verkrijgbaar worden. Wat men er voor zal moeten neertellen is nu nog niet bekend, maar het zal beslist niet weinig zijn. Ook de Fiat-vloot krijgt een nieuw vlaggeschip: de 132 "2000". Deze wagen is afgeleid van de reeds bestaande Fiat 132, maar op het gebied van comfort en veiligheid zijn verfijningen aangebracht. Naast de twee liter wordt ook een versie gebracht met een 1600 cc motor. Van binnen en van buiten hetzelfde, maar zonder stuurbe krachtigingen zonder elektrisch bedienbare ruiten. En lager in prijs. Hoeveel? Wat dat betreft moeten we wachten tot mei, wanneer ook deze nieuwe wagens de Nederlandse markt oprijden. Dit is de zo verrassend succesvolle Golf-diesel. Levertijden van een half jaar alsof het niks is. Omdat het diesel rijden zo anders is? Bij een benzinemotor wordt een mengsel van lucht en benzine door een zuiger samengeperst in een cilinder. Dit mengsel wordt door een vonk (bougie) ontstoken. De daarop volgende explosie drukt de zuiger weg. Die beweging wordt omgezet in een draaiende bewe ging, die de auto aandrijft. De dieselmotor werkt anders. Hier wordt alleen lucht aangezogen en sa mengeperst. Daarin wordt de brandstof fijn verstoven. Bij het samenpersen wordt de lucht warm. (Denk aan een handpompje voor een fietsband.) Hoe sterker de samenpersing des te warmer wordt de lucht. Daarom heeft een dieselmotor een hoge compressie. Want alleen dan zal de brandstof wanneer deze in de sterk verwarmde lucht wordt verstoven uit zichzelf ontbranden en daarmee de kracht leveren voor de voortbeweging. De waarschuwingendie de EVO hier naast geeft, houden direct verband met het principieel technische verschil tus sen de beide krachtbronnen. De meeste automobilisten zal het niet zo bijster veel zeggen. Maar ze moeten er wel aan denken als ze op diesel overstappen. De geringste hoeveelheid vuil ot water is funest voor de inspuitap- paratuur. Men moet dus erg voor zichtig zijn dat er geen vuil of water meegaat bij het tanken. De dop moet goed afsluiten. Een dieselauto nooit parkeren met ingeschakelde versnelling. Een klein duwtje is vaak al vol doende om de motor te laten aans laan. Instructieboekjes We hebben de instructieboekjes van de automerken, die ook met een dieselmotor worden geleverd, op deze punten eens nagegaan. Het uitvoerigst zijn nog de boekjes van Mercedes en Peugeot. Die heb ben zelfs een afzonderlijke hand leiding voor diesels. Volkswagen, Opel en Citroën noemen in hun normale handleidingen een reeks dingen op die speciaal betrekking hebben op de dieseluitvoeringen. Alle handleidingen wijzen er in derdaad op, dat een leeggereden tank het ontluchten van het brand stofsysteem noodzakelijk maakt. Ook over het niet over de toeren jagen van de motor wordt gespro ken, maar dan gewoonlijk is het al gemeen en niet speciaal gericht op de dieselmotoren. In de Opel- handleiding staat wel, dat de naald niet in de rode zone mag komen "daar er anders gevaar voor de mo tor bestaat". Volkswagens hebben een inge bouwde bescherming op dit punt omdat - aldus de instructie - "het maximum toerental automatisch tot 5400 per minuut wordt be grensd". Geen van de handleidingen echter waarschuwt voor voorzichtiger rij den met diesel dan met benzinemo tor omdat anders schade aan zui gers of lagers kan optreden, zoals de EVO zegt. Jeep met dieselmotor American Moters zal in volgend jaar een Jeep met Perkins diesel motor gaan leveren. De produktie begint eind dit jaar in de fabriek te Toledo (Ohio) en de motoren wor den betrokken uit de Perkins- vestiging te Hannover. Het betreft de 2,7 1 dieselmotor met een vermo gen van 70 pk. SSOLF De instructieboekjes van de verschillende automerken geven voor de dieseluitvoeringen wel aanwijzigingenmaar zijn meestal te summier. Er zou best wat meer af kunnen. HandtekBrvg Een kapitale bankrekening is van daag de dag nog geen garantie, dat men de auto van zijn keuze vlot voor de deur heeft staan. Het kan zijn dat men eerst een fikse tijd geduld moet beoefenen, want overal zit men met levertijden in de knoop. Neem Mercedes. Die verkoopt op dit moment om zo te zeggen meer maanden levertijd dan auto's. En bij BMW is het nauwelijks beter. Volvo - we vertelden het eniee tijd geleden reeds - zet alle zêilen bij om te voorkomen, dat dit Zweedse merk in hetzelfde drijf zand terecht komt. In de brei, waarin ook Audi ook al wanhopig worstelt zonder boven te komen. Want de levertijden van de nieuwe Audi zijn al tot meer dan twaalf weken opgelopen. Dat betekent derhalve dat men de handjes mag dichtknijpen als men met een nu gekochte wagen deze zomer met vakantie kan. En het zou juist jammer zijn als men er de vakantie mee zou missen. Deze Audi 100 is namelijk echt geschapen voor het grote werk. Dat hebben wij aan den lijve on dervonden toen we een tijdje in de Audi 100 GLS konden rond rijden. Zonder meer een prettige ervaring. Maar dat mag ook wel. Voor de goedkoopste Audi 100 moet men nog altijd meer dan 22 mille neertellen. En de wagen, waarin wij hebben gereden, krijgt men pas als men bereid is 25 mille te betalen. Voor zo'n be- flrag kan men zelfs in onze dagen nog wel iets verlangen. Maar we moeten toegeven dat ze bij Audi van de ombouw van de 100-serie iets goeds hebben ge maakt. Het is zonder meer duide lijk dat de vormgevers daarbij met één oog naar Mercedes heb ben gekeken, de gelijkenis vin den wij opvallend. Maar ze had den bij een slechter merk kunnen afkijken Het resultaat is in elk geval een sier lijk gevormde auto met een pret tig lage taillelijn en volop glas rondom. Een wagen, die beslist een grotere indruk maakt dan zijn altijd erg gewaardeerde voorganger. Maar de nieuwe Audi 100 is niet al leen leuk om te zien, het- is ook goed om erin te rijden. En com fortabele, ruime limousine met uitstekend gevormde stoelen en achterbank. Voldoende ruimte voor alles en iedereen. Ook voor vijf personen. En dan nog uitzonderlijk smaakvol aangekleed. Inderdaad valt dat bij deze Audi 100 bijzonder op. Overigens is dat geen toeval, w^nt ze hebben er speciaal een "kleurenprotessor" bijgesleept: Paolo Nestier. De man uit Mün- chen heeft driftig met kleuren gegoocheld, maar zich gelukkig heel nadrukkelijk van alles wat fel is gedistantieerd. Alleen maar zachte, warme tinten, waardoor hij zeer gedistingeerde effecten heeft bereikt. Zo was het interieur van onze testwagen zeer consequent in twee kleuren - zachtgroen en bruin - uitgevoerd. Tot zelfs de automatische rolgordel was bruin! Het was de eerste keer dat we zoiets tegenkwamen. Maar we moeten toegeven dat het geheel inderdaad erg prettig, erg gezellig aandoet. Trouwens, niet alleen de kleuren, ook anderszins hebben de ont werpers smaakvol gewerkt in het interieur. Een zeer strak maar erg aantrekkelijk dashboard met alle informatie goed in zicht en de be nodigde knopjes en hendels ge makkelijk bereikbaar. Met tal rijke ventilatiemogelijkheden over de volle breedte van het dashboard. Er zit een handig klein pookje op de lage tunnel (één van de voordelen van de voorwielaandrijving). Dat pookje dirigeerde in "onze" Audi 100 GLS heel gladjes een tweeli ter krachtbron, die een vermogen van 115 DIN-pk kon produceren. Evenals de 1^6 liter (85 pk) is deze motor afgeleid van de oude ver trouwde krachtbron, die de Audi 100 in het verleden naar zo'n goede naam en faam heeft gere den. Nederland zal nog een tijdje moe ten wachten op het spectaculair ste model uit de nieuwe 100-serie: de vijfcilinder 2,2 liter motor met een vermogen van 136 pk. Ze hebben bij Audi de handen al meer dan vol aan de gewone vraag. Daarom zien we die eerste vijf-cilinder-in-serieprodukten voorlopig nog niet verschijnen. Jammer voor het nieuwtje, maar de twee liter van onze GLS was over igens dik voldoende. Een soepe le, krachtige motor. Natuurlijk niet helemaal geruisloos. Welke vier cilinder is dat wel? Met een snelheid van om en nabij de 120 km per uur zit er een stevige brom onder de motorkap, die er vandoor gaat als men het gaspe daal wat dieper doordrukt. Bij zo'n 140 km per uur is het of een poes tevreden zit te spinnen. Maar hij wordt steeds nijdiger als men dichter bij de top komt. En hij doet bepaald venijnig als mén die heeft bereikt. Maar dan staat de teller wel boven de 180 De wagen kan die snelheid echter hebben. Het onderstel functio neert uitstekend, de vering doet het erg goed. De wegligging lijkt ook in orde, maar dat hebben we toch niet tot het uiterste kunnen beproeven. De wagen stond na melijk op banden, die wij niet zouden hebben gtkozen. Bij re genachtig weer was het een paar keer mis. Bij fel accelereren slip ten de wielen en bij plotseling remmen in de bocht ging de wa gen aan de haal. Wij hadden ech ter sterk de indruk, dat dit een kwestie van banden was. Voor het overige geven grif toe en thousiast te zijn over deze nieuwe Audi. Een prettige ruime, uiterst comfortabele, bijzonder smaak volle, redelijke rustige en ge makkelijk bestuurbare wagen, die zich door zijn afmetingen en uitvoeringen natuurlijk beter leent voor de lange afstand dan voor het stadsverkeer. Bovendien is dat daarvoor wel wat te duur. De fabriek mag dan in de documentatie spreken over "economisch rijden" met deze Audi 100, wij kwamen aan de benzinepomp steeds tot een ver bruik van ongeveer één op acht. En dat tikt toch wel aan. Beter kunnen we ons vinden in de uitdrukking, die we elders in die zelfde documentatie vonden: "Wie in de nieuwe Audi 100 rijdt reist eerste klas". Want het is net als bij een trein: de eerste- en tweede-klas-passagiers rijden even snel, zitten even droog en hebben nauwelijks verschil in ruimte. Het is de luxueuze omge ving die het klasseverschil be paalt. Wat dat betreft is Audi eer ste klas!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25