Israel moet verdwijnen voor Palestijnse droom 'Met olie zullen we Jimmy Carter tot rede brengen' ZATERDAG 9 APRIL 1977 EXTRA PAGINA 23 1 1 Hij was tot het uiterste gespannen toen hij het podium betrad om zijn Palestijnse vrienden toe te spreken. Uri Davis, die samen met nog enkele tientallen Israë lische joden bereid is Israel in te ruilen voor een so cialistisch gemenebest waarin de elkaar nu bestrij dende ethnische en cultureel-religieuze groeperin gen een nieuwe maatschappij zullen opbouwen, wil desondanks niet verdreven worden van het land waar hij werd Geboren. Hij begon met de gebruikelijke solidariteitsbetuigingen aan de Pa- lestynse Revolutie, die immers een democratische en niet op godsdienst gebaseerde staat wil stichten zodra heel Palestina is bevrijd. Maar direct daarop opende hij de aanval. Waarom had hij van de organisatoren van het Palestijnse symposium een insigne gekregen „Uri Davis - Groot-Brittannie", terwijl zijn Palestijnse vrienden die evenals hijzelf uit Israel kwamen, een insigne hadden gekregen met als plaats van herkomst „Palestina"? Voortbordurend op dit - naar hij hoopte - „misverstand", Vestigde hij de aandacht van zijn toehoorders erop dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) ondanks herhaalde beloften, nog steeds haar Handvest niet heeft gewijzigd. Die grondwet van het Palestijnse volk was reeds in 1968 door het parlement van de PLO - de Palestijnse Nationale Raad - opgesteld. Terwijl volgens artikel vier van het Handvest de Palestijnse persoon lijkheid gedefinieerd wordt als „een eigen, essentieel en aangebo ren kenmerk dat van vader op kind wordt overgedragen" en vol gens artikel vijf de Palestijnen „die Arabische burgers zijn die tot 1947 gewoon in Palestina leefden, ongeacht of ze daaruit verdreven werden of er gebleven zijn, alsmede de kinderen van een Palestijns-Arabische vader binnen of buiten Palestina", spreekt het Handvest andere taal over de joden Artikel zes bepaalt dat alleen „Joden die permanent in Palestina woonden voor het begip van de zionistische invasie, geacht worden Palestijnen te zijn". Aangezien „de zionistische invasie" blijkens de bijbehorende reso luties van het PLO-Handvest in 1917 is begonnen en er - in tegen stelling tot de Palestijnse Arabieren - geen woord wordt gezegd over de kinderen van de Palestijnse Joden, betekent toepassing van artikel zes dat er in het bevrijde Palestina alleen voor enkele bejaarden Israëlische Joden plaats zal zijn - namelijk voor diege nen die reeds in 1917 in Palestina woonden. Hoe konden zijn Israë lische vrienden en hijzelf binnen Israel voor de beginselen van de PLO strijden, zolang dit artikel niet was afgeschaft? zo vroeg de- spreker. Door Michael Stein Professor Nabil Shaath stelde hem gerust. Shaath is een zeer vooraanstaande ideologische figuur binnen de belangrijk ste guerrilla-organisatie Fa- tach. Uiteraard zou „myn broeder Uri" in het nieuwe Palestina als Palestijn be schouwd worden. Had PLO- voorzitter Jasser Arafat niet reeds tijdens zijn beroemde speech voor de Algemene Vergadering van de VN in november 1974 verklaard dat alle Joden in Palestina moch ten blijven, die bereid waren met de Palestijnen als broe ders te leven? De PLO had dit soort verouderde artikelen al lang geleden willen afschaf fen. Maar de tijd had daartoe ontbroken, omdat de Pales tijnse Revolutie in een strijd op leven en dood gewikkeld was met het zionistisch- imperialistische komplot in Libanon. Het was echter ze ker dat de Nationale Raad dergelijke achterhaalde ideeen binnenkort zou recht zetten. Want een revolutio naire en dynamische organi satie als de PLO wist bij de tijd te blijven. Kameraad Uri en de andere Joodse mede strijders hoefden zich geen- zorgen te maken. De aldus aangesprokene werd bij het horen van die woorden zeer ontroerd. Enkele uren la ter liep hij op het congres rond met twee insignes op zijn borst: het oude, contra revolutionaire: „Uri DavisGroot-Brittannie en het nieuwe, revolutionaire: „Uri Davis-Palestina". Vredes koor Dit opmerkelijke tafereeltje speelde zich tien maanden ge leden af in Brussel ten over staan van vele Westeuropese journalisten. Direct daarop ontbrandde in Libanon de oorlog tussen Palestijnen en Syriërs over de vraag wie van hen uiteindelijk de baas in Libanon zou zijn. De Palestij nen verloren die oorlog in no vember door gemeenschap pelijk ingrijpen van SaoediA- rabie en Egypte, waarna de Arabische „frontstaten" di rect tot een grootscheeps vre desoffensief overgingen om de VS ertoe te bewegen Israel een regeling op te leggen die voor de Arabieren bevredi gend zou zijn. Noodgedwongen voegden de Palestijnen zich bij het Arabi sche vredeskoor. Steeds meer PLO-vertegenwoordigers lie ten tegenover westerse di plomaten en journalisten doorschemer dat de PLO terwille van een vrede met Is rael tot concessies bereid was. Zo was secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN nog in februari ervan over tuigd dat PLO-voorzitter Ara fat hem in eigen persoon had verzekerd dat de PLO bereid was de vernietiging van de staat Israel af te zweren. Tegelijkertijd ontving de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky een memorandum van een van Arafats vertrou wensmannen, dr. Issam Sar- tawi, waarin de PLO de voor waarden schetste om een vrede met Israel te sluiten. Diezelfde Sartawi had met enkele andere PLO-mensen maandenlang in Parijs ge heime besprekingen gevoerd met een aantal vooraan staande Israëliërs, onder meer over wederzijdse er kenning van eikaars natio nale rechten en de stichting van een Palestijnse mini-staat op de westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook. Met de andere Palestijnse doodsvijand, koning Hoes sein van Jordanië - „de beul der Palestijnen", „de Nero van Amman", „de James Dean van het Arabische feo dalisme" - kwam een open lijke verzoening tot stand. De nieuwe Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance ging gretig in op de voortdurend herhaalde suggesties van PLO- vertegenwoordigers overzee dat de PLO haar Handvest wel eens zou kunnen wijzi gen. Vance smeekte de Pales tijnen om zich gematigd op te stellen omdat de PLO bij de onderhandelingsprocedure van Geneve betrokken zou- kunnen worden. Bittere pil Iedereen was dan ook zeer ge spitst op de uitkomst van de beraadslagingen van de Pa lestijnse Nationale Raad, het PLO-parlement dat na vele maanden uitstel eindelijk op 12 maart in Cairo bijeen kwam. Maar nog voor de ope ningszitting kwam de ont nuchtering, toen PLO- vertegenwoordigers lieten doorschemeren dat er aan het Handvest geen titel of jota veranderd zou worden. De Palestijnse doelstellingen zouden gehandhaafd blijven om geheel Palestina „te zui veren van de zionistische en imperialistische aanwezig heid". Sterker nog: geen van de artikelen zou geschrapt worden die garanderen dat na „de vernietiging van de zio- nistiche staatsstructuur" het aantal overgebleven joden in Palestina zo minimaal zal zijn, dat zij geen beletsel meer kan vormen voor de de mocratische gang van zaken van het nieuwe Palestina en voor de Arabische aspiraties van zijn inwoners. Na alle verwachtingen die er gewekt waren, was dat een bittere pil voor al die westerse diplomaten en journalisten die maanden lang zulke an dere taal te horen hadden ge kregen. De meesten weiger den dan ook met hun illusies af te rekenen en kondigden aan dat „de gematigde vleu gel" van de PLO de overwin ning had behaald. Maar intussen had de leider van die gematigde vleugel - Jas ser Arafat-de Nationale Raad meegedeeld dat een Pales tijnse mini-staat er op korte termijn niet in zit doch een Arabisch-Israelische oorlog des te meer. En zijn „minister van buitenlandse zaken" Fa- roek Kadoemmi had laten weten dat de Amerikaanse oplossing voor het Midden- Oosten onacceptabel is om dat deze oplossing de Pales tijnse nationale rechten niet erkent. „Amerikaanse kop pigheid kan slechts bestreden worden door meer Palestijnse koppigheid", was zijn visie die door het parlement'in een van de 15 punten van het poli tieke program werd overge nomen. Nuances Professor Nabil Shaath, de man die in Brussel zijn broeder Uri Davis zulke ferme toezeggin gen had gedaan, was bergid Wapen stilstand Wat is dan de oplossing? Shaath: „De enige pragmati sche oplossing op lange ter mijn is het verdwijnen van Is rael. Men zegt ons dat de de mocratische, niet op gods dienst gebaseerde staat een droom is. Maar je moet lief hebben om die droom te ver wezenlijken. Wij zijn daar voor nu nog te zwak. En daarom zijn wij bereid om voorlopig genoegen te nemen met achttien procent van ons Palestijnse grondgebied. Wij weigeren echter de volgende generatie het recht te ontzeg gen om de droom te verwe zenlijken. En dus kunnen we wel een wapenstilstand met Israel sluiten, maar nooit een vrede". Deze analyse viel in Cairo bij alle stromingen van het Pa lestijnse verzet te beluisteren. De PLO is het unaniem over een zaak volstrekt eens met de Israëlische regering: op de lange duur is er geen plaats voor twee staten tussen Jor danië en de Middellandse Zee. De felle meningsver schillen binnen Palestijnse kring concentreren zich op de toe te passen tactiek op de vraag met welke Arabische staten men tot een unie zal komen na de bevrijding van Palestina en op de politieke kleur van de Palestijnse staat De woordvoerder van de „harde koers" binnen de PLO beves tigde dat nog eens nadrukke lijk. Bassam Abou Sharif van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina zegt eveneens dat zijn groep best tot een tussen-oplossing of een compromis bereid is. „Maar zo'n oplossing is op dit moment onmogelijk. Het machtsevenwicht in het Mid den Oosten is sinds de oktober-oorlog van 1973 te zeer verschoven ten gunste van het Amerikaanse impe rialisme en de Arabische ca pitulatieregimes - Egypte, Saoed-Arabië, Syrië en Jor danië" Wat moeten de Palestijnen dan doen? Bassam Aboe Sharif: „Iedere regeling die we nu ac cepteren, houdt in dat wij Is rael moeten erkennen, onze rechten opgeven op heel ons land en de militaire strijd sta ken omdat Israel dan veilige grenzen krijgt. De Arabische regimes zijn daartoe in prin cipe bereid. Wij moeten dus nu al onze krachten wijden aan progressieve veranderin gen in de omringende Arabi sche landen, zodat die ons geen ongunstige tussen oplossingen kunnen opleg gen". ~s het Volksfront nu wel of niet voor een Palestijnse minis- taat? Het antwoord luidt: „Het is pure propaganda om voor te stellen dat wij ertegen zouden zijn. Wij zijn juist voor de bevrijding van iedere vier kante kilometer Palestijns gebied en bereid daar onze vlag te hijsen. Maar wij weige ren om in ruil voor zo'n mini- staat onacceptabele voor waarden te vervullen. Fatach weigert die voorwaarden eveneens, maar zal - zolang hij zich op sleeptouw laat ne men door de Arabische capitulatie-regimes - daar niet onderuit kunnen. Wij zijn bang dat Arafat - ondanks zichzelf - zo graag president wil worden van een Pales tijnse staat, dat hij tot te veel concessies bereid is, die later niet ongedaan kunnen wor den gemaakt". Arabische probleem Hani el-Hassan, de naaste poli tieke adviseur van Arafat, lacht deze bezwaren weg. Hij is niet pessimistisch op lange termijn en hy vertolkt daar mee de gevoelens van de overgrote meerderheid van de PLO-leiders. „Jullie in Eu ropa denken dat wij zwak zijn. Datzelfde dacht de hele wereld in 1970, toen wij na de zwarte september in Jordanië uitgeschakeld waren. Maar wat gebeurde er? Vier jaar la ter werden we in Rabat als de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk erkend. Onze positie op politiek en militair gebied is nu na Liba non oneindig veel sterker dan in 1970 na Jordanië. Jullie vergeten alsmaar dat zo lang er een Palestijns probleem is, er ook een Arabisch probleem is. Dat is onze kracht. De Ara bieren kunnen het Palestijnse probleem niet zonder ons - Palestijnen - oplossen. Maar aan de andere kant kunnen wy er wel voor zorgen dat er een nieuw Arabisch front komt tegen Amerika. Een front dat Carter met behulp van de olie tot rede zal bren gen. Waarschijnlijk kan dat niet zonder een nieuwe oorlog gebeuren, maar die oorlog- komt er toch wel". Onrust Onlangs maakten een Ameri kaanse diplomaat en een Egyptische communist dui delijk, waarom de PLO opeens zoveel zelfvertrouwen heeft. Beiden berichten over onrust in het Egyptische le ger. Vele officieren beschou wen Egypte als onvoldoende in staat om zich te verdedigen tegen Israël, na de Sowjet- Unie na de oktober-oorlog haar wapenleveranties aan Egypte drastisch heeft be knot. De officieren vinden het ook onaangenaam dat niet zij, die de oktober-oorlog hebben gevoerd de vruchten plukken van de open-deur-politiek die Sadat sindsdien voerde, maar de middenklasse van hande laars en bankiers. En het minst bevalt het hun dat zij het waren die de geprivile- geerde klasse moest verdedi gen tegen de volkswoede van 18 en 19 januari. He t is zo onrustig in het Egypti sche leger, dat alles mogelijk is. Als president Sadat niet ra zendsnel op economische of politieke successen kan wij zen in zijn politiek, zouden le gerofficieren wel eens in op stand kunnen komen. Sadat van zijn kant kan hen te vlug af zijn door zelf een beperkte oorlog te beginnen, om de Amerikanen schrik aan te ja gen en zo concessies van hen los te weken. En als Egypte een oorlog begint, moet Saoedi-Arabië noodgedwon gen volgen, is het algmene oordeel, zelfs al zouden de Saoediërs daar niets voor voe- len. Doel Wat is dan de zin geweest van de besprekingen die de PLO in 't diepste geheim in Parys heeft gevoerd met Israëlische poli tici? Hani el-Hassan, die hier bij nauw betrokken is ge weest, geeft het verrassende antwoord: „Het doel daarvan was om de Arabische Joden in Israel te bewegen weer naar hun landen van her komst terug te keren. Wy in de PLO zijn er trots op dat door onze politiek het anti semitisme in de Arabische wereld is uitgeroeid. Wij zijn in contact met verschillende Arabische staten om hun vroegere Joodse inwoners weer op te nemen. Wij zijn zelfs bezig met een project om Joden, die naar arme Arabi sche landen terugkeren en daar geen werk kunnen vin den, financieel te ondersteu- Op de vraag of artikel zes van net Handvest niet afgeschaft wordt omdat de PLO ver wacht dat het aantal Joden in Israel volgens deze natuur lijke weg onvoldoende zal slinken, heeft Hani el-Hassan geen antwoord. Hy deelt wel mee dat de Parijse bespre kingen nu voorgoed zijn af gebroken, omdat zij niet tot de gewenste resultaten heb ben geleid. Aan PLO-zijde werden de onderhandelingen onder meer gevoerd door een lid van de afdeling „Joodse Emigratiezaken". Lokalen Tijdens de besloten zittingen van de Nationale Raad heb ben diverse PLO- functionarissen uitvoerig gewag gemaakt van de malaise-stemming in Israel en onder de joden buiten Is rael, die geleid heeft tot groeiende emigratie van jo den uit Israel, afnemende immigratie van Sowjetjoden naar Israel en minder finan ciële hulp van de Ameri kaanse joden aan Israel. Daaruit putten alle aanwezi gen de diepe overtuiging dat uiteindelijk niet de joden maar de Palestijnen het meest gehecht zijn aan het oude land. En dus hebben zij besloten om de oorlog voort te zetten. Met als inzet dezelfde idealen die hun vaders en grootvaders reeds in de winter van 1920 formuleerden op een Ara bisch congres in Haifa, een halve eeuw voordat El Fatach met meer internationale weerklank dezelfde leuze propageerde: een democrati sche staat voor de Palestijnse Arabieren op niet- godsdienstige grondslag, een staat waarin de Joden nauwe lijks of in het geheel niet aan wezig zijn. De bloedige strijd voor een volk zonder land in een leeg Pales tina moet voor de Palestijnen nog beginnen. Uri Davis doet er dan ook goed aan, zijn in signes uit Brussel te bewaren. Ze zouden nog eens een kost baar souvenir kunnen voeren Arafat inspecteert in Beiroet zijn bevrijdingsleger. Jasser Arafat in het stadion van Beiroet tijdens de herdenking van eerste guèrilla-actie tegen Israel (archieffoto) uit te leggen waarom de Pa lestijnse Revolutie toch weer van gedachte was veranderd. „Artikel zes kan niet veranderd worden", aldus Shaath, „om dat Vance tijdens zijn recente MiddenOosten-reis heeft geeist dat wij het Handvest wijzigen teneinde aan de on derhandelingen over onze toekomst deel te mogen ne men. Wij vonden dat schrap ping van dat artikel zou bete kenen dat we zwichten voor de Amerikaanse chantage- politiek. Het Handvest is nu eenmaal het symbool van onze onafhankelijkheid. Je kunt alleen in tijden van voorspoed iets toleranter zijn, wat betreft de nuances. En je kunt nu al zien wat onze on verzettelijkheid heeft opgele verd: president Carter heeft ons Palestijnen tot dusver meer concessie gedaan met zijn uitspraak dat wij een „na tionaal tehuis" nodig hebben, dan al zijn voorgangers bij elkaar". Nabil Shaath is een uitgespro ken vertegenwoordiger van de gematigde koers binnen de PLO. Wat is die koers dan? Shaath: „Uitgangspunt is dat vrede met Israel onmogelijk is; op zyn allerhoogst kunnen wij een wapenstilstand slui ten voor een langere termijn. Wij hebben al een enorme concessie gedaan door een Palestijnse mini-staat als een voorlopige oplossing te ac cepteren. De ervaring leert dat zo'n oplossing nooit een blijvende kan zijn. Want zo- lang de minimum-eisen van de een niet bevredigd worden - en dat is in ons geval de te rugkeer van alle vluchtelin gen naar hun vroegere haard steden - is vrede uitgesloten. De zionistische staat kan bo vendien de Palestijnen nooit gelijke rechten toekennen. Dat zou inhouden dat de Pa lestijnen zich even vrijelijk in Israel mogen vestigen als de Joden. Demografisch gezien zou dat de ondergang beteke nen van Israël omdat het Pa lestijnse geboorte-overschot aanzienlijk hoger is dan dat van de Joden. Gelijke rechten voor de Palestijnen in Israel betekent dus automatisch zelfmoord van de zionistische staat". Geen druk Maar waarom'niêt voor de vorm toegeven aan de Amerikaanse verlangens, nu Washington zo duidelijk te kennen heeft ge geven dat het - als het ook maar even kan - de PLO bij de onderhandelingen wil be trekken? Shaath: „De VS eisen op dit moment niet alleen van ons dat wij de staat Israël erken nen voordat er onderhande lingen beginnen, maar ook dat wij het joddse karakter van de staat Israël erkennen. Wij zouden daarmee a priori het verlies moeten accepteren van het allergrootste deel van ons vaderland en bovendien nog eens het verlies van het eerste klas staatsburgerschap de twaalfde verjaardag van de van een half miljoen Palestij nen in Israël Wij moeten Is rael erkennen terwijl Israel ons niet erkent. En die men sen in Israël die wel bereid zijn ons te erkennen zoals Pe- led (een van de Israël onder handelaars in Parijs), willen demilitarisatie van een Pales tijnse mini-staat. Maar daar mee zouden wij voor altijd de hegemonie van de zionisti sche staat aanvaarden". Maar is de PLO door het Sinaï- akkoord in staat zich te ver zetten tegen de wens van de belangrijkste Arabische re gimes om tot een regeling met Israel te komen, ook al is die regeling nog zo voorlopig? Nabil Shaath: „De Arabische staten vinden dat wij genoeg concessies ten opzichte van hen hebben gedaan. Wij heb ben uiteindelijk het Sinaï- akkoord geaccepteerd dat Egypte heeft gesloten; we hebben vrede gesloten met Jordanië en we hebben ons neergelegd bij de Syrische bezetting van Libanon. De Arabische staten beginnen in te zien dat de Verenigde Sta ten buitengewoon weinig concessies hebben gedaan en geen enkele druk op Israel hebben uitgeoefend. Als de Arabische staten meer van Amerika hadden gekregen, zouden ze nu meer druk op ons hebben uitgeoefend. Uit het feit dat ze dat niet hebben gedaan, blijkt al dat ook zij zeer weinig van de VS ver wachten".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23