Lauwe reactie op Carter Ml Leiden als hekkesluiter naar einde... Na verklaring afremming kernenergie Marokko helpt Zaire bij strijd in Sheba Chileens cultureel centrum in Rotterdam LSG 2 kampioen van de LSB De krant kunt U niet missen, geen dag! ZATERDAG 9 APRIL 197? VARIA PAGINA 15 LONDEN (AP) - De Britse reactie op de beslissing van president Carter om de ontwikkeling van plutonium als energiebron af te remmen varieerde gisteren van grote instemming tot beschuldi gingen in de zin van „economische redenen". Of ficieel heeft premier Callaghan de stap toegejuicht en verklaard dat Engeland zijn eigen beleid aan het onderzoeken is. Maar de voorzitter van het Britse bureau voor atoomenergie, Sit Hill, ver klaarde dat de maatregelen niets goeds teweeg zullen brengen. En een vakbondsleider zocht er ach ter dat de bedoeling is om de ontwikkeling van Europese kerntechnologie af te remmen. Hill zei: Het mag voor de Ver. Sta ten dan wel in orde zijn om de ontwikkeling te vertragen, zij hebben immers enorme kolen- reserves en bovendien de helft van de uraniumvoorraden van de RABAT (AP) - Officieel is in de Marokkaanse hoofdstad bevestigd dat een eenheid Marokkaanse troe- Bakker wil praten over samenwerking met de PvdA AMSTERDAM (ANP) - De fractie voorzitter van de CPN in de Tweede Kamer, Marcus Bakker, heeft premier Den Uyl uitgenodigd voor een openbaar debat over diens afwijzing van samenwerking tussen socialisten en communisten. Den Uyl heeft don derdag gezegd dat hij tegen zon samenwerking is. In een telegram heeft Bakker er op gewezen dat Den Uyl in en buiten het parlement een discussie over samenwerking met de communisten heeft geweigerd. "Vanwaar toch deze vrees voor een openbare en ernstige gedach- tenwisseling over een zaak van zo n groot belang?" zo vraagt Bakker in het telegram. Hij zegt te willen pra ten over "het vraagstuk van een regering gebaseerd op vooruitstre vende samenwerking en over alle punten die daar volgens u en ons mee samenhangen". VOLLEYBAL - Delta Lloyd heeft gisteren de volleybalbeker bij de heren veroverd. De Amsterdam mers hadden weinig moeite met hun tegenstander, Gerard de Lange: 3-0. pen naar Zaire is gezonden om het leger in dat land te helpen bij de bestrijding van Katangese gen darmes die de provincie Shaba zijn binnengevallen. Uit goed ingelichte bronnen was al eerder vernomen dat het ongeveer 600 a 800 man van een Marokkaanse infanterie-eenheid betrof. De officiële bevestiging was vervat in een brief van de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken Ahmed Laraki aan zijn ambtgenoot van Togo, die op het ogenblik de ministerraad van de organisatie van Afrikaanse eenheid voorzit. De Marokkaanse eenheid is ges tuurd op verzoek om hulp van Zaire's president Moboetoe Sese Seko dat gericht was aan de presi dent van de Afrikaanse organisatie, sir Seewoosagur Ramgoolam, eerste minister van Mauritius. De minister van Buitenlandse Zaken van Zaire, Nguza Karl-1- Bond heeft kort na de invasie uit Angola een bezoek aan Marokko gebracht. Hij ontmoette toen koning Hassan in Marakesj. In de brief van Laraki wordt on derstreept dat Marokko de nationale eenheid en territoriale onschendbaarheid van Zaire wil verdedigen in overeenstemming met de handvesten van de Afri kaanse organisatie en de Ver. Na ties. wereld. De situatie in Japan en West-Europa is anders: daar be vinden zich geen kolen in die hoeveelheid en kwaliteit, en ura nium is er helemaal niet. Frankrijk heeft gisteren op de door president Carter aangekondigde nieuwe Amerikaanse nucleaire politiek met voorbehoud gereageerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken wees weliswaar op de fundamentele overeenstem ming wat betreft het niet verder verspreiden van atoomwapens, maar hij memoreerde ook het uit twee punten bestaande verschil: Frankrijk wil in tegenstelling tot de Verenigde Staten niet afzien van „opwerking" (het weer voor gebruik geschikt maken) van kernbrandstof tot plutonium en het wil ook vasthouden aan zijn programma voor de bouw van snelle kweekreactors. Frankrijk hecht wat dit betreft groot belang aan momeneel een snelle kweekreactor, die de naam „Super Phoenix" heeft gekregen. Tegen de bouw is herhaaldelijk door milieugroepen geprotes teerd. De Westduitse regering heeft giste ren geen rechtstreeks com mentaar willen leveren op de verklaring van Carter over het Amerikaanse plutoniumprog- ramma. TASS kritiek oprol VS in Zaire MOSKOU - Het officiële Russische persbureau Tass heeft de Verenigde Staten gisteren besc huldigd van een steeds grotere in menging in de binnenlandse aange legenheden van Zaire. Het pers bureau meldt dat de Verenigde Sta ten na de omvangrijke "militaire ondersteuning" nu ook is begonnen met het ronselen van huurlingen voor Kinsjasa. Tass haalt hierbij persberichten aan waarin gemeld wordt dat de Amerikaanse geheime dienst CIA ingeschakeld is bij het rekruteren van huurlingen voor Zaire. SACRAMENTO (VS) - Dit jongetje is de vierjarige Bruce Potter. Hij stak gisteren zijn vinger in een afuoerroos- ter en die bleef toen vastzitten. Alle pogingen om zijn vinger los te maken, van hemzelf en van leerkrachten, mislukten. Daarom maar de brandweer gehaald. Maar die kreeg het ook niet voor elkaar. Tenslotte werd Bruce mèt rooster naar het ziekenhuis gebracht. Daar scheidde een dokter het rooster van het jongetje. LEIDEN - De competitie in de ere divisie basketbal loopt ten einde en dat is maar goed ook, want de strijd is al lang beslist. Amstelveen gleed geruisloos naar zijn tweede landsti tel, Punch en Den Bosch bleven ver achter (laatst genoemde ondanks twee overwinningen op de lands kampioen), maar waren duidelijk te sterk voor de door Donar aange voerde middengroep. Aan de staart van de ranglijst be vinden zich BC Markt en Mercasol Leiden, twee ploegen die zich over degradatie geen zorgen maken, omdat men volgend seizoen toch ermee ophoudt (Markt) of omdat men voor het volgend seizoen een kapitaal-krachtiger sponsor heeft gevonden (Leiden). De stryd om de degradatie ontbreekt al enige tijd in de eredivisie, er zijn namelijk geen ploegen die de open plaatsen willen vullen en bovendien heeft men in de eredivisie met 10 teams er eigen lijk al 4 te weinig. Daarnaast kan een "degradant" zich ook nog eens inkopen. Het kan voor Leiden overigens toch nog moeilijk worden, wanneer na melijk het nu hoger geplaatste Markt besluit alsnog in de eredivi sie te blijven. Er is uit de eerste di visie één ploeg bereid te promove ren (Vastgoed Strijen/BOB uit Oud-Beijerland) en in dat geval zou het aantal eredivisie-teams op 11 komen. Een aantal dat de basket- balbond wel eens niet zou kunnen willen Oranje Bondscoach Jan Janbroers heeft de nationale ploegen bekend ge maakt die van 20 tot en met 23 april in Bremershaven (West-Duitsland) en van 29 april tot en met 1 mei in Luik (België) aan toernooien zullen deelnemen. In Bremerhaven, waar Nederland is ingedeeld in een poule met Oostenrijk en Zweden, bestaat de ploeg uit: Peter Bloemsma (Den Bosch), Dan Cra mer, Harry Kip, Ron Kruidhof (Amstelveen), Cock van de Lage- maat, Emill Hagens (BC Markt), Hugo Harrewijn, Kees Limmen (Haarlem), Ruud Harrewijn (AR Veel kunnen de Leidenaars er zelf Twente), Antoon Veel sneeuw in Noord-Holland ALKMAAR - De kop van Noord- Holland is vannacht bedekt met een laag sneeuw van enkele centi meters. Een rijkspolitieman merkte op dat er nu, aan de voor avond van Pasen, meer sneeuw ligt dan tijdens de kerstdagen De door de sneeuwval en nachtvorst optre dende gladheid heeft dan ook wat slippartijen veroorzaakt. Persoon lijke ongelukken hebben zich zover bekend nog nergens voorgedaan. Wel zijn er volgens de rijkspolitie niet meer aan doen, BC Markt (twee punten meer dan Leiden) heeft een lichter programma en kan daardoor verder weglopen. Leiden rest wed strijden met de nummers 4, 1 en 3 van de eredivisie. Vanavond speelt Leiden om acht uur in'de vyf Mei hal tegen Nat. Ned. Donar, waarvan eerder dit seizoen tweemaal met minimaal verschil werd verloren. De Leidse spelers zijn er op ge brand voor eigen publiek ook in de laatste wedstrijden een goede in druk achter te laten, waardoor er mogelijk toch nog een aantrekke lijke strijd ontstaat. De ploeg van Donar is in vergelijking tot de vo rige duels op één punt gewijzigd: de Amerikaan Wyndell Madkins werd vervangen door zijn landgenoot Dennis van Zandt, een speler die raan John van Vliet (Den Bosch) noorden minstens vijf auto's de tijdens de regering Allende tot doet denken, doch over een beter sloot ingegleden. Men waarschuwt stand zijn gekomen en die nu sinds schot beschikt dan de Bossche Ne- HILVERSUM (ANP) - Rotterdam dragen van de vermoorde president krijgt een groot Chileens cultureel van Chili, Salvador Allende. On- centrum. Dat centrum zal eind derdak en subsidie zijn inmiddels augustus, begin september geregeld. Dit zei burgemeester geopend worden. Het zal de naam André van der Louw vanmorgen in het VARA-radioprogiamma ZI. Volgens burgemeester van der Louw wordt het een centrum dat zich zal gaan toeleggen op die vor- op de provinciale weg naar het men van Chileense cultuur die Helfteren (Punch), Rob Zeilstra en Renso Zwiers (NN Donar). Voor het toernooi in Luik is het team op enkele punten gewijzigd. Bloemsma, Limmen en de broers Harrewijn spelen dan niet mee en zullen worden vervangen door Kees Akerboom, Jan Dekker, Theo Kropman (allen Den Bosch) en Bert Kragtwijk (DL Amsterdam). Ne derland speelt in Luik tegen West-Duitsland, Frankrijk en Bel gië. Op 8, 9 en 10 mei speelt Neder land in respectievelijk Den Helder, Amsterdam en Venray tegen Frankrijk. Al deze wedstrijden gelden als voorbereiding op het Europees kampioenschap in de B-groep, eind mei in Stockholm en Helsinki. EK-Raalte Vanmiddag start in het Overijsselse Raalte het Europees kampioen schap rolstoelbasketbal met de wedstrijd Nederland-West Duits land. Aan dit zeer sterk bezette toernooi nemen elf landen deel, welke zijn ingedeeld in twee pou les. Oorspronkelijk had ook Zwit serland ingeschreven doch zij heb ben pas gisteren laten weten dat zij geen representatieve ploeg konden opbrengen. Poule A bestaat uit Israël, Zweden, Groot-Brittannië, België, Italië en Finland, terwijl Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Spapje en Po len poule-B vormen Favoriet voor het goud is het zeer sterke Israël, zilveren medaillewinnaar tijdens de Olympische Spelen van 1976 in Toronto achter Amerika. In okto ber van het vorig jaar heeft Neder land eveneens in Raalte echter Is raël voor een 3000-koppig publiek voor het eerst in de geschiedenis verslagen (44-41), waaruit de con clusie kan worden getrokken dat de Oranjeploeg van coach Rob Ver- heuvel zeker niet kansloos is. Het toernooi duurt tot 17 april. Jeugd De regionale jeugd van Mercasol Leiden is gisteren in Rijswijk als tweede geëindigd bij het (vroege) paastoemooi van ROS Forcial. De sterk spelende Leidenaars, met ge durende het hele toernooi captain Walter Baars als stuwende kracht en uitblinker, kwamen in de eind strijd tegen de London Braves in de laatste minuten adem tekort, van 43-43 en 47-56 werd het uiteindelijk 55-70. Leiden bereikte de finale door achtereenvolgens te winnen van Voorburg (48-15), MSV Noord wijk (46-31), DW Jumpers (22-18) en Argus (39-35). Walter Baars werd Leids topscorer. in het bijzonder voor de op- en afrit ten van bruggen. Daar kan het bij zonder glad zijn. In de rest van Nederland schijnt het nogal mee te vallen, zo vertelde men op de meldkamers van de rijkspolitie. Bovendien viel het op dat het verkeersaanbod uitzonder lijk laag was. de machtswisseling alleen nog maar illegaal of in het buitenland tot uitdrukking kunnen worden gebracht. "Het wordt een centrum waarin Nederlanders, in Nederland wonende Chilenen en ook Chilenen die buiten Nederland wonen hun toevlucht kunnen komen zoeken. derlandse Amerikaan. De laatste thuiswedstrijd van Mercasol Lei den is op zaterdag 23 april tegen Den Bosch. V/Stars De kersverse Leidse eerste divisio nist VAK Stars timmert nu al be hoorlijk aan de weg. Op de tweede paasdag organiseert V/Stars in de Delftse sporthal De Buitenhof (de Vijf Meihal was niet beschikbaar) vanaf half één een sterk bezet toer nooi. Hieraan nemen deel naast VAK zelf (versterkt met o.a. AR Twente- Amerikaan Lace Strong), lands kampioen K/Amstelveen, P/Punch en als primeur voor Nederland, de Amerikaanse formatie Buffalo Stars uit de omgeving van New York. De (onbekende) Ameri kaanse ploeg dient als grote trek pleister voor het paastoemooi, waarvoor de toegangsprijs pittig genoemd kan worden: 7,50. De Buffalo Stars geven het Neder landse publiek de kans eens beter kennis te maken met het Ameri kaanse basketbal. Uit het team van de Buffalo Stars hoopt de Leidse club met het oog op het komende seizoen één of twee spelers aan te trekken. Daarvoor zijn de contacten met Pete Harris (ex-AR Twente) op een laag pitje gezet. De Buffalo Stars spelen over igens aanstaande dinsdag in de Alphense Rijnstreekhal (aanvang 20.15 uur, entree drie gulden) tegen een combinatie van VAK en BVO Alphen. Wethouder van Heerlen bekent ontucht met minderjarige HEERLEN (ANP) - De 55-jarige CDA-wethouder van onderwijs, jeugd- en sportzaken van Heerlen, W. J. heeft tegenover de officier van justitie bekend ontucht te hebben gepleegd met een 14-jarige jongen. De gemeentebestuurder is weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem zal een strafvervolging worden in gesteld. Een woordvoerder van het Heer- lense gemeentebestuur gaf geen commentaar en deelde alleen mee dat de wethouder van onderwijs met ziekteverlof is. De CDA-fractie beraadt zich over het gebeuren. J. is pas een halfjaar wethouder. LEIDEN - De toch al zo spannende competitie in de le klasse der Leidse Schaakbond heeft een nog extra sensationeel slot gekregen. LSG 2 werd uiteindelijk kampioen, maar niet bepaald met het gemak dat velen dit tiental aan het begin van het seizoen toedachten. On danks het nodige geschutter (met o.a een nederlaag tegen Leiderdorp als resultaat) zagen de LSG reserves zich 2 rondes voor het einde met 8 matchpunten uit 5 ontmoetingen alleen op kop komen. Alphen en Leiderdorp waren na de 5e ronde met resp. 7 en 6 matchpunten iets teruggevallen. De 6e ronde leverde als sleuteltreffen het duel tussen LSG 2 en Alphen op. De Alphenaren legden de zwakke plekken van ex- favoriet LSG 2 duidelijk bloot, en wonnen overtuigend met 4-6. Een zege die misschien nog groter had kunnen uitvallen indien men 2 beter staande stellingen niet r senwaarden, iets beter stond voor de LSG-er. Voor het uitspelen kon LSG 2 eerst de kat uit de boom kijken naar wat de concurrentie deed. Leiderdorp sprong zorg vuldiger metd e laatste kam pioenskansen om dan LSG 2, want LSG 3 werd moeiteloos met een voorlopige 2V2-6V2 opgerold. Pool, Goeman, De Goede, Van Os- nabrugge, Zwetsloot en Rijnsburger zorgde voor de Leiderdorpse overwinningen; v. Putten en v. Rijssel scoorden tegen voor LSG 3. De afgebroken stelling tussen Piet Piket en Jeroen Selier had sterke remise tendenzen. Alle aandacht richtte zich vervolgens op de match tussen Alphen en Philidor 4. Gezien de grote belangen die op het spel stonden werd het meer een wedstrijd van de dan van technisch had gegeven. Alphen nam de leiderspositie over en, met het tref fen tegen degradatiekandidaat Phi lidor 4 in het vooruitzicht leek de titel zeer nabij. Leiderdorp versloeg in dezelfde ronde Philidor 3 met 6-4. LSG 3 stelde zich definitief veilig met een wat geflatteerde 4- V2-5V2 zege op de kampioen van vorig jaar. Lisse 1, dat daardoor het degradatiespook nabij zag komen. Noordwijk zegevierde met 4-6 over Philidor 4 en greep daarmee een laatste strohalm voor behoud in de hoogste klasse De stand in de le klasse was na de 6e ronde aldus: 1. Alphen 9 matchpunten, 33V2 bord- punten; 2. LSG 2 8-33V2; 3. Leider dorp 8-31 '/2, LSG 3 7-30V2, oe. Phi lidor 3 5-28, 6. Noordwijk 4-29V2, 7. Lisse 4-28, 8. Philiodor 4 3-25V2. De 7e ronde werd geopend met de ontmoeting Noordwijk -LSG 2. Noordwijk vocht met de moed der hoogstaand spel. Een remise in de Libië (AP) - Een vooraanstaande Libische krant heeft Egypte er gis teren van beschuldigd dat dit land achter een samenzwering zat om de drukke zeehaven van Benghazi te saboteren door op 1 september jl. een zware bom te laten ontploffen. De krant Al-jihad noemde als een van de verdachte samenzweerders Omar Alma Hzoemyéén v mensen die donderdag in het openbaar werden geëxecuteerd in Benghazi op beschuldiging van ter- wanhoop voor lijfsbehoud, keek alras tegen een 0-4 achterstand aan omdat de staartborden het danig lieten afwe ten. De top deed het echter des te betere, want buiten de remise tussen Bizot en Turkenburg (V2-V2), was Noordwijk hier opppermach- tig. Joop Turk versloeg Horchner. De Boer zag opponent Bakker een remisestelling verknallen, terwijl Verschoor en Jan Bakker vrij moei- devijf teloos van resp. Brans en Wiebes n het wonnen. De voorlopige stand was hiermee 4V2-4V2 met een hangpartij tussen Wim Turk en Os- De krant beschuldigde het Egypti sche consulaat in Benghazi ervan dat dit zijn diplomatieke on schendbaarheid en diplomatieke status gebruikte om met de sabo teurs in contact te komen en de bom binnen te smokkelen. Volgens het bericht ging de bom af "maar door Gods wil deed de ex plosie zichvoor tijdens een weekeinde toen er geen arbeiders in de haven waren". De vrije dag op 1 september is een herdenkingsdag ter gelegenheid van de coup geleid door Libië's tegenwoordige leider Moammar Ceulemans kan bijna niets Ceulemans kan titel niet meer ontgaan TOKIO - Titelverdediger Raymond Khadafy die zorgde voor de val de monarchie. Volgens Al-jihad waren de ex plosieven van het konsulaat gebeuren op weg naar prolongatie van het wereldkampioenschap bil jarten driebanden. In de zevende en de achtste ronde, die gisteren werden haven van Benghazi vervoerd gespeeld, bleef hij zelf ongeslagen. "door een huurling-agent genaamd Omar Alma Hzoemy die toegang had tot de haven". WIELRENNEN - Leo van Vliet, vorig jaar winnaar van Olympia's Ronde, zal waarschijnlijk begin augustus debuteren in de ploeg van Joop Zoetemelk. Van Vliet had gis teren een tweede gesprek met Caput, de Franse ploegleider, over een mogelijke komst. zijn naaste belager, de Japan ner Yoshihara, verloor in de zevende ronde van zijn landgenoot Kobayashi. Ook deze Aziaat is geen bedreiging meer voor de Belg, want in de achtste ronde rekende Ceulemans af met dezelfde Kobayashi: 60 om 49 in 35 beurten. Ceulemans heeft nu alleen de leiding met zestien punten. Yoshi hara heeft er veertien en Komori, die in de achtste ronde remise speelde tegen Johann Scherz uit Oostenrijk, volgt met dertien. /ooruitgespeelde partij Lambooy- v. d. \}fijngaard zorgde voor een be- ginstand van V2-V2. In de le zitting viel er geen beslissing, want slechts 4 partijen kwamen verder direkt tot een einde, wat goed was voor een 2V2-2V2 tussenstand. Alphen had meer kunnen hebben indien v. d. Tol niet een funeste blunder gemaakt had en Oosterman eens niet traditioneel door de vlag zou zijn gegaan. Nu leek een 5-5 gelijk spel het hoogst haalbare. LSG 2 en Leiderdorp leefden direkt weer op en sloegen ijverig aan het ana lyseren op hun afgebroken partijen. LSG-er Ossenwaarde vond de juiste winstweg tegen Turk en bracht LSG 2 de 5V2-4V2 zege tegen Noordwijk. Spektakel was hier echter niet van de lucht want Ossenwaarde gaf door een fout zijn opponent nog gelegenheid om remise te maken, iets dat Turk tot wanhoop van zijn aanhang echter niet zag. De stand tussen Alphen en Philidor 4 was intussen op 3V2-3V2 gekomen omdat De Kleyenen en Okkes beide ploegen zonder uitspelen een vol punt bezorgden. In de resterende ontmoetingen werd de druk voor Alphen teveel. Donker hielp een remisestelling tegen Prinsen om zeep, waarna „va-banc" spel van Van Moon en De Wit voor nog eens 2 nullen zorg droeg. Phili dor 4 zegevierde aldus royaal met 6V2-3V2. LSG 2 kon toen bijna de kampioensvlag uithangen, onder voorwaarde dat Leiderdorp de hangpartij tegen LSG 3 niet zou winnen, want dan zouden beide ploegen zowel op match- als bord- punten precies gelijk eindigen, met een beslissingsmatch als noodzake lijk gevolg. Vooral Jeroen Selier deed wat hij kon, maar kwam toch niet verder dan een remise (eind stand 3-7) waardoor het uitstekend debuterende Leiderdorp precies een half bordpunt tekort kwam voor een l

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15