Wiersma voor vijfde maal naar damtitel Stoop: Leiden mogelijk nieuwe thuishaven van FC Amsterdam Wagenaar voorsprong EK-pikeurs Schaatsers vormen alternatieve ploeg SPORT In Michael Davie's „notebook" in The Observer van deze week stond een aardig stuk over „Ping pong diplomaten", waarin hij aantoonde dat tafel tennis en linkse politiek van oudsher met elkaar verbonden zijn. Davie schrijft dat tafelten- nis in het jaar 1880 of daarom- Door Nico Scheepmaker trent werd uitgevonden, een rage werd (net als de hoelahoep, stel ik mij voor), en daarna weer wegebde. De wedergeboorte en verspreiding gedurende de laatste vijftig jaar is vrijwel ge heel te danken aan de nu 78- jarige Hon. Ivor Montagu, die als journalist, zoöloog en filmer door het leven ging en gaat. Gossima Alvorens nu verder te gaan mei Davie's verhaal, pak ik er even de Encyclopedie der Sporter van R. van der Ley bij, die ver telt dat tafeltennis omstreek? 1890 in Amerika, Engeland, In dia, Hongarije, Tsjechoslowa- kije e Zuid-Afrika werd beoe fend (u ziet hoe vreemd een ta- feltennisballetje kan rond springen), en dat de eerste ge drukte benaming van het spel in een Londense catalogus in 1884 verscheen. Daarin was sprake van „Gossima, minia- uw geld met mij wilt delen". Dat werd de bankdirecteur toch wat te kostbaar, daarom noemde hij zich toen maar Lord Swayth- ling, naar een stationnetje in de buurt van zijn huis, een paar mijl buiten Southampton. Te vergelijken met Lord Sloter- dijk, stel ik mij zo voor. ture indoor lawntennis game". Als het een beetje had meegeze ten, waren de Chinezen nu dus de beste gossima-spelers ter wereld geweest, maar deze naam verdween weer, er kwam tafeltennis voor in de plaats (een concrete benaming, moet ik toegeven), en in 1902, of iets eerder, liet de sporthandelaar John Jacques in Amerika de naam „Ping Pong" als han delsmerk registreren. In Ame rika kwam ook het eerst de cel- luloidbal in zwang. De steeds weer terugkerende geruchten dat het Chinese volk zich is gaan interesseren voor tafel tennis, omdat die naam ping pong zo aansprak, schijnt over igens op niets te stoelen. Ping pong is eenvoudig de verleden tijd van pingping, zoals „gold" de verleden tijd van „geld" is en omdat „gold" gewoon goud be tekent, wilde pingpong zoveel zeggen als: de gouden tijd van het tafeltennis is voorbij. Dat klopt ook met de gegevens van de encyclopedie: „Omstreeks 1904 nam de belangstelling voor Ping Pong in West-Europa aan zienlijk af', lezen we. En blijkbaar was het bovenge noemde Ivor Montagu die deze sport weer nieuw leven inblies. Michael Davie vertelt in The Observer dat hij de English Ta ble Tennis Association opricht te, nadat hij in 1920 per adver tentie belangstellenden had opgeroepen zich aan te melden, en nadat hij daarvoor speciaal twee tafeltennistafels door een sportfirma had laten maken. Overigens spreekt Van der Ley van de in 1921-opgerichte Ping Pong Association, wat me eraan herinnert dat mijn dienstvriend Adri Bernard, die mij in de jaren 1950, 1951 in de kantine tafel leerde tennissen en die als oud-kampioen van Delft ieder een uitdaagde, waarbij hij, al naar gelang de sterkte van de tegenstander, het batje in zijn „verkeerde" linkerhand nam of het ijzeren rechthoekige schuifje van de kolenkachel als batje gebruikte, altijd hardnek- Voor vierde keer in successie ZEVENAAR - Harm Wiersma is voor de vijfde keer nationaal dam- kampioen. De Friese grootmeester werd gisteren in de tiende- en voor laatste ronde van het toernooi te Zevenaar onbereikbaar voor zijn concurrenten door winst op Geert van Aal ten. De tweede plaats wordt bezet door Hans Jansen, die zelf won van Van Tilborg, terwijl zijn concurrenten Clerc en Van der Borst punten ver speelden. Van der Borst viel door zijn nederlaag tegen Hermelink te rug naar de vierde plaats, die hij moet delen met zijn overwinnaar en met Drost. Wiersma, kandidaat voor de Boe renpartij bij de komende verkie zingen, en Van Aalten kregen na zeer scherp openingsspel een posi tie in de Roozenburg- spelkarakteristiek, die door Wiersma tot normaal flankspel werd teruggebracht. De Friese dammer speelde enorm sterk in deze fase van de strijd en Van Aal ten werd, om direct verlies te ont gaan, gedwongen een dam- Vombinatie te nemen. Wiersma nam de dam, zoals berekend, weer terug en het weer positionele voor deel was genoeg voor de winst en tevens voor verlenging van zijn k&mpioenschap, dat hij gisteren voor de vierde keer in successie be haalde. Hans Jansen kwam in zijn partij tegen Van tilborg al snel een schijf voor door een openingscombinatie die Van Tilborg niet in alle finesses doorzag. Met een stuk meer gaf Jansen zijn tegenstander geen kans meer op herstel. Clerc en Van der Wal werd door Clerc omsingeld met later nog een opsluiting aan de korte vleugel. De Amsterdammer mocht op een be paald moment zelfs dieper door dringen, naar veld 18, maar wonder boven wonder bleef de beslissing uit. Drost beheerste het hart van het bord tegen De Ruiter, die gedwon gen werd een opsluiting op de korte vleugel te aanvaarden. De man uit Deventer zag daarna kans af te wikkelen naar een licht-voordelig eindspel mét elk een dam op het bord. In tijdnood i Drost AXEVALLA - Het moet wel erg vreemd gaan wil Jan Wagenaar maandag in Pori (Finland) geen Europees kampioen bij de be roepspikeurs worden. Wagenaar, die donderdag in Momarken (Noorwegen) de leiding nam in het klassement, vergrootte gisteren op de bijzonder slechte baan van Axevalla zijn voorsprong op de concurrentie aanmerkelijk. Na 24 van de 29 wedstrijden, die tellen voor het toernooi om het Europees kampioenschap heeft Wagenaar 204 punten vergaard. De oud wereldkampioen Ulf Thoresen (Noor) staat op een totaal van 184 punten. De derde plaats wordt gedeeld door de Westduitser Dautzenberg en de Oostenrijker Marz met elk 180 punten. De num mers een, twee en drie van de strijd om het Europees kampioenschap plaatsen zich voor het wereld kampioenschap dat van 24 april tot 1 mei wordt gehouden. Jan Wagenaar maakte gisteren een uitstekende indruk. Hij werd twee maal eerste, eindigde één keer als tweede en legde tenslotte nog beslag op een zesde plaats. Wage naar werd daardoor winnaar in Axevalla en kreeg 47 punten. Na de wedstrijden in Axevalla, na 24 van de 29 wedstrijden, is de stand: 1. Wagenaar (Ned.) 204 pnt., 2. Thoresen (Noo) 184,3 Marz (Oos.) en Dautzenberg (Wdl) beiden 180, 5. Kjarsgaar (Den) 165, 6. Guzzinati (Ita) 163, 7. Denechere (Fra) 140. DEN HAAG - De kernploeg van de all-rounders, die donderdag als gevolg van een conflict tussen trainer Leen Pfrommer en de ploeg door het dagelijks bestuur van de KNSB werd ontbonden, blijft bij elkaar. Via Hans van Helden heeft Bioform Heerenveen zich bereid verklaard als sponsor op te treden voor de alternatieve kernploeg, terwijl ook de de Kaasunie te Haar lem, bij monde van de heer El- semulder, zich bereid heeft ver klaard de Ex-kernploegleden te blijven steunen. Hieruit trekken Hans van Helden, Piet Kleine, Jan Derksen, Klaas Vriend, Joop Pasman en Jan de Vries de conclusie dat ook de spon sor van de all-rounders zich voorlo pig niet kan conformeren aan het besluit van de KNSB. Overleg tussen deze partijen vindt dinsdag avond plaats. De alternatieve kernploeg heeft contacten gelegd met drie vooraanstaande schaatstrainers. Aangezien de betrokken trainers hun medewerking nog niet hebben toegezegd, zijn de namen niet be kend gemaakt. Ten einde hun amateurstatus niet ADVERTENTIE 2e Paasdag 14.30 uur Lugdunum-VIOS terrein aan'de Oegstgeesterweg kig van „pingpong" sprak, en weigerde te erkennen dat hij ta feltennis speelde. Van der Lev voegt er overigens aan toe dat de Ping Pong Asso ciation last kreeg met de firma John Jacques en om die reden zijn naam wijzigde in Table Tennis Association, dus dat klopt toch wel weer met elkaar. De International Table Tennis Federation werd overigens door een Duitser in 1926 opge richt, en pas tien jaar later trad Nederland toe als achttiende lid, onder de naam Amster damse Ping Pong Bond! Lord Sloterdijk Het eerste wereldkampioen schap werd verspeeld in het zelfde gebouw waarin de La bour Party werd opgericht. De wereldkampioen kon de zoge heten Swaythling Cup winnen, dezelfde waarom de afgelopen week de Japanners en Chinezen in Birmingham met elkaar stre den, want de tijden zijn veran derd. Aan de naam van die cup blijkt nog een aardig verhaal te zijn verbonden. Ivor Montagu's grootvader kwam van Liver pool naar Londen, heel lang ge leden dus, veranderde zijn naam van Samuel in Montagu en begon een bank die beroemd zou worden onder de naam Sa muel Montagu, de naam die de NRC-redacteur Henk Hofland vele jaren later weer zou inspi reren tot het pseudoniem Sa muel Montag, waaronder hij sinds enkele jaren wekelijks een column in de NRC schrijft. Deze grootvader werd „peer" gemaakt, wat in het Nederlands een sappige vrucht is, maar in het Engels een adelijke titel, waarna hij zich tot zijn buur man Lord Montagu of Bealieu wendde met de vraag of deze er bezwaar tegen xou hebben als hij diens titel met hem zou de len. Als „peer" kom je namelijk automatisch in The House of Lords. Het antwoordt luidde: „Ik heb er geen bezwaar tegen mijn naam met u te delen, als u Rode Batje De Swaythling Cup werd inge steld en betaald door Ivor Mon tagu's moeder, die allang blij was dat haar zoon nog een an dere hobby had naast zijn communistische sympathieën, want Ivor Montagu ijvert niet alleen al 41 jaar voor de ver spreiding van het tafeltennis, maar als actief lid van de En gelse Communistische Partij ook voor de verspreiding van het communisme. Ook daaruit blijkt weer dat pingpong kennelijk een linkse sport is. Het uiteindelijke bewijs voor deze stelling kregen we echter in Nederland gele verd, toen het kabinet-Den Uyl omver viel en het eerste wat Joop den Uyl ging doen was een partijtje pingpongen! De fo to's en ooggetuigenverhalen zijn er om het te bewijzen. Alle Nederlanders met een tafelten nistafel op zolder, zijn daarom even verdacht voor de BVD al? de abonnees op De Waarheid! remisecombinatie, waarin hij on der andere een verkeerde schijf sloeg. De partij zou remise zijn ge worden, wanneer De Ruiter kort daarop niet had geblunderd. John van der Borst had weinig in te brengen tegen het scherpe aanvals- spel in het centrum van Frans Hermelink. Langzaam maar zeker kwam Hermelink in het voordeel. Hij breidde zijn voordeel deskun dig uit tot winst. Door deze neder laag loopt de jonge Limburger Van der Borst het gevaar, na een sterk begonnen toernooi, niet bij de eer ste vier te eindigen. Uitslagen: Clerc-Van der Wal 1-1; Van de Meerendonk - Visser 0-2; Van Tilborg-Jansen 0-2; De kuiter-Drost 0-2; Vander Borst-Hermelink 0—2; Van Aal- ten-Wiersma 0-2. Stand: 1. en Nederlands kampioen Harm Wiersma 16 ounten; 2. Jansen 13 pnt; 3. Clerc 12 pnt; 4. Vander Borst, Drost. Hermelink 11 pnt.; 7. Van Tilborg Visser en Van der Wal 9 pnt; 10. Van Aalten en De Ruiter 7 pnt; 12. Van de Meerendonk 5 pnt. x zijn tegenstander Vaxi Aalten de felicitaties in ontvangst, nadat zijn vijfde titel e Volleybaldames maken jacht op lustrumtitel KOPENHAGEN - De Nederlandse dames-volleybalploeg staat in het Paasweekeinde voor de taak het toernooi om de lentebeker even succesvol af te sluiten als het tot nu toe is verlopen. In de voorronde werden de drie tegenstanders (Is raël, Engeland en Finland) steeds met 3-0 aan de kant gezet en geen van de ploegen slaagde er in om in één set meer dan acht punten te scoren., De kansen, dat de tegen standers in de finaleronde (België, West-Duitsland en Zweden) zich een zelfde lot zullen laten welgeval len, zijn minder. Trainer-coach Johan van Doorn ziet Zweden als zwakste Van het viertal en gelooft ook niet, dat België verder zal komen dan de derde plaats. Volgens Van Doorn wordt het een aangelegenheid tus sen Nederland en West-Duitsland, dat getraind wordt door de Koreaan Dai Hee Park. Dat zou betekenen, dat dezelfde eindstand zou kunnen ontstaan als verleden jaar. Toen werd Nederland winnaar, omdat het zowel van West-Duitsland als van België won met 3-0. Het programma van Nederland ziet er als volgt uit: vandaag: Zweden, eerste Paasdag: België en tweede Paasdag: West-Duitsland. Voor Nederland staat een lustrumtitel op het spel. De vier voorgaande keren, dat dit toernooi werd gehouden, was Nederland de sterkste. Het spel van Nederland tot nu toe lijkt erg veel op dat van de Oost- Europese landen. Geen technisch fraaie aanvalsvariaties, maar een speltype, waarin aanvalsters als Lidi Schut, Helene Kat en Jos Bak ker pure kracht kunnen ontwikke- Over de kansen van zijn ploeg in de (vermoedelijk) beslissende wed strijd tegen West-Duitsland, wil Van Doorn niet veel kwijt. „Wie het eerst zijn zenuwen in bedwang heeft wint". UDO speelt woensdagavond LEIDEN - De wedstrijd UDO-BEC, die vanmiddag op hej; programma stond is verschoven naar aanstaande woensdagavond. Lugdunum speelt maandag niet tegen DHL, maar thuis tegen VIOS. De reserves van UVS spelen mor genmiddag om twee uur tegen die van CW. in gevaar te brengen, zullen de leden van de alternatieve kernploeg de ondersteuning van de betrokken bedrijven volgens de reglementen van de KNSB, dan wel ISU, doen plaats vinden. Een en ander zal met de schaatsbond tot in details worden uitgewerkt. Een moeilijk te verteren punt voor de leden van de alternatieve kern ploeg is, dat, als zij zich mochten kwalificeren voor de Europese- en werledkampioenschappen, zij gedwongen zullen worden zich als nog aan de leiding van Leen Pfr ommer te onderwerpen.In een tele foongesprek niet Wim Comello, secretaris van de KNSB, daar nog eens op gewezen: „Hans je traint maar zo veel en zo hard als je wilt, maar je zult toch met Pfrommer verder moeten, straks". De leden van de alternatieve kern ploeg zeggen voldoende vertrouwen te hebben in het gezond verstand van de KNSB, dat volgens hen de ogen niet kan sluiten voor een verouderd trainingsprogramma, dat in de af gelopen jaren door Pfrómmer niet is aangepast. „Wij", zo zegt het zestal, „zijn bij elkaar gebleven om de rep resentatie van de schaatssport van en voor Nederland op het sterkste niveau voort te zetten en verwachten dat de KNSB ons daarbij blijft steunen". AMSTERDAM -Er bestaat vol gens de FC Amsterdam-praeses Dingeman Stoop een niet geringe kans, dat zijn club in de toekomst in Leiden haar thuis wedstrijden zal gaan spelen. Stoop is het nu meer dan zat om iedere keer maar weer in het kille betonnen Olympisch Sta dion niet meer dan vierduizend bezoekers te begroeten. Te weinig om als eredivisieclub te kunnen functioneren. Af gelopen zondag, na de wedstrijd FC Am sterdam-Haarlem, was voor Dé Stoop de maat vol. Slechts 1500 toeschouwers waren er tijdexis het niet onbelangrijke deg radatiestreekduel in het stadion te vinden. Stoop: "Dat was te gek. Er stonden voor beide ploegen toch redelijke be langen op het spel. Je zou denken dat dat gegeven toeschouwers zou lokken. Vergeet het maar. En als je daarbij bedenkt, dat het via de hoofdverkeersweg naar Haarlem slechts 10 kilometer is, dan merk je dat het voor de Stoop: "lk zie mogelijkheden om Leiden betaald voetbal te spe len". Haarlem-supporters ook niet meer aantrekkelijk is om voor een voetbalwedstrijd naar Am sterdam te komen. Na zo'n wed strijd vraag je jezelf af of het nog zin heeft om met de club door te gaan. De moed zakt me haast in de schoenen". Stoop wil dan ook dit én het vol gend seizoen afwachten, voordat hij óf een overlijdens bericht, óf een verhuisbericht de wereld in stuurt. In die tussentijd wil hij ook een on derzoek laten instellen naar de levensvatbaarheid van een tweede eredivisieclub naast Ajax in Amsterdam. Bij voor baat weet hij echter al dat dit onderzoek een negatief advies zal uitbrengen. Afgaande op het toeschouwersaantal bij Ajax (gezien de prestaties ook beneden peil) en de inhaligheid van de wethouder van sportza ken (de communist Verkeij weigerde al enige malen De Lieverdjes een subsidie te verle nen) komt hij tot de sombere conclusie dat Amsterdam geen echte voetbalstad is, laat staan dat er twee topclubs naast elkaar zouden kunnen bestaan. Een mogelijkheid is dan om te verhuizen naar een beter kli maat. In Leiden en Voorburg ziet Stoop de reéelste gegadigden als verkoopplaats van betaald voetbal. Verhuizen is een van de moge lijke oplossingen. In dat verband zie ik Leiden als moge lijke toekomstige thuishaven voor ons. Daar zijn mogelijk heden om op gezonde wijze pas sieve recreatie te bieden. Aan de andere kant is Voorburg ook een .serieuze kandidaat. Ik ben van mening dat eronder de rook van Den Haag plaats is voor twee betaalde clubs. Kijk maar xiaar het verleden, toen had je die rebellen van Holland Sport naast het statige ADO. Wij zijn ook rebellen, dus moet er voor ons ook plaats zijn. Daar zal het publiek achter staan". Stoop denkt in deze steden ver boven het huidige Amsterdamse toeschouwersgemiddelde te ko men. In stilte hoopt hij in deze steden ook op een grotere vrij gevigheid van de gemeentelijke instanties dan die van Am sterdam, zodat "zijn" FC Am sterdam weer voor stunten kan zorgen. "V/ij hadden een topploeg kunnen worden als de gemeente en het publiek maar gewild hadden. Maar de gemeente kwam niet over de brug en het publiek bleef thuis. We hebben indertijd in de strijd om de Uefa-cup Inter Milaan uitgeschakeld en wonnen daarna in de uitwedstrijd van Fortuna Düsseldorf. Bij de thuiswedstrijd tegen die Duitsers zitten er dan maar 3000 toeschouwers op de tribune. Zoiets is frustrerend voor bestuur, spelers en trainer". Om dit seizoen exiigszins het aanzienlijke exploitatie-tekort (tot nu toe anderhalve ton) te kunnen dekken, overweegt Stoop enige van de talentrijkc jonge Lieverdjes te verkopen. Daarnaast vertrekt Jan Jong bloed aan het einde van het seizoen naar Roda JC, terwijl Frits Flinkevleugel overweegt zijn inmiddels afgetrapte voetbalschoenen aan de wilgen te hangen. Heini Otto en Leen van de Merkt, wier contracten aflopen, lonken nu al naar het grote geld en de grote clubs. Voor Stoop levert dat geen sla peloze nachten op. "We hebben een brede selectiegroep met veel talent, dat ook een kans moet krijgenDat is ook een van onze doelstellingen geweest: Het op leiden van jonge, talentvolle amateurs voor het betaalde voetbal. En dat doen we goed, dankzij ons goed scoutingssys- teemen onze uitstekende trainer Pim van der Meentdie zeker bij ons zal blijven. Daar heeft hij een te goede voorzitter voor. Maar helaas is momenteel het enige bestaansrecht voor de FC Amsterdam die opleiding van jeugdspelers. VerdeY niets, want we verkeren wéér in degrada tiegevaar en spelen voor 1500 man in Amsterdam kan je geen passieve recreatie noemen. Maar ik blijf vechten voor het doodzieke kind". WALTER OOMEN BEROEP CLARKE AFGEWEZEN AMSTERDAM-De beroep van de KNVB heeft het ap pèl van Ray Clarke (Sparta) afge wezen. Clarke was op 27 januari door de tuchtcommissie geschorst voor drie wedstrijden wegens „het toebrengen van een kopstoot aan een tegenspeler, dan wel een kop- stotende beweging in de richting van een speler". Bovendien kreeg hij nog een boete van f 250,-. Mede op waarnemingen van de televisie kwam de tuchtcommissie indertijd tot haar beslissing. Clarke ging in beroep tegen de straf omdat hij het gebruiken van tv-beelden als belas tende getuigenis in een strafzaak van het betaalde voetbal, onjuist en onrechtvaardig en bovendien in strijd met de tuchtrechtspraak achtte. Door deze uitspraak van de com missie van beroep, onder voorzit terschap van W. da Costa, is het nu mogelijk televisiebeelden als be wijsmateriaal in de voetbaltucht- rechtspraak toe te laten. Maandag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS-TEXAS DHB LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" Wordt U 18 april.a.s. 50 jaar. LDWS ook. Stuur een kaartje met uw naam en adres naar het secretariaat, Brahmslaan 33, Leiden. U ont vangt van ons een leuke attentie. (J&M MOORAi- 'NLADQ£KTJ£ MBO.. M4J.Z.O.' HALLO'. HAUo.'.' £04TUOVV? woe ■RIJKS WIACHTBR- EE&SE klpóïb 337? AU€52/M5 COÉA.' VAM VB OOBUdPOBBZ. VAP 'Vcm RAP// T DOOPT LAMB MCOR VlB- V'JK-HaJACKTBP. Irjlt. KOMBtJ B - imi VIE&AL kloO A /K <SA r 'M kEBR h Tfo UQ3 Mier h 2/êw /aj oe herraumó c M0ÖR<5&2^T ?/l ^moqapb&BRB-TV.. Plooi MU I kJ'J OOS PLAO TR0CKEJO id£ (ÓOKKëM EROP DAT {■DiB toikkb aw ueTHeeaea ,14 l/Akl VROUt*)ELD£ OZPODKI:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13