Grote jacht op moordenaars van Siegfried Buback Carter legt ontwikkeling kernenergie aan banden Botha bevreesd voor een rassen-oorlog Nieuwe woonideeën nu op de Raasshow van Hulshof! Pa beweert dat zijn paasrapport vroeger altijd voortreffelijk was. Pa pakt Paradel ^Rote Armee Fraktion dupe In Bondsrepubliek Ook op 2e Paasdag van 1-5 uur VRIJDAG 8 APRIL 1977 WASHINGTON (Reuter-&ANP) - De Verenigde Staten zien af van het weer voor gebruik geschikt maken van splijtstof om een ver dere verspreiding van kernwa pens te voorkomen. De VS willen hiermee een voorbeeld stellen aan de rest van de wereld. Dat heeft president Carter gisteren in Washington gezegd. Carter deelde mee dat het kern energieprogramma van de VS drastisch zal worden gewijzigd. De belangrijkste stap in een an dere richting is het feit dat het "opwerken" en opnieuw gebrui ken van plutonium voor on bepaalde tijd wordt opgeschort. Verder zullen voor kw eekreactors andere wijzen van constructie worden ontwikkeld. De uitvoer van nucleaire tech nologie op het gebied van ura niumverrijking blijft verboden. In samenwerking met andere lan den, zo zei Carter, zal worden geprobeerd de problemen en gevaren die het gebruik van kernenergie met zich meebrengt, weg te nemen. Hij deelde mee dat het voorkomen van verdere verspreiding van kernwapens op de agenda staat van de economi sche topconferentie van westerse industrielanden die in mei in Londen wordt gehouden. Volste recht Carter zei verder dat de VS er beslist niet op uit zijn hun wil op te leggen aan landen die al over opwerkingsinstallaties beschik ken, zoals Japan, West- Duitsland, Frankrijk en Canada. Zij hebben het volste recht om de opwerkingstechniek verder te ontwikkelen. Het gaat erom dat niet nog meer landen in staat worden gesteld om kernwapens te maken, aldus de Amerikaanse president. Carter noemde in dit verband India als een groeiende kernwapen- mogendheid. Hij zei dat India een kernbom tot ontploffing heeft gebracht die het ontwikkelde met een kerninstallatie bestemd voor vreedzame doeleinden en daarvoor verschaft door Canada. Hij geloofde dat diverse andere landen op het punt staan in het bezit van kernwapens te komen. Misschien door zijn ervaring met India staat Canada het dichtst bij mijn Filosofie, aldus Carter. Contacten De president onthulde dat hij in de afgelopen dagen contact heeft gehad met de Japanse premier Takeo Foekoeda en de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt over een ge zamenlijk met de Verenigde Sta ten aanpakken van het ernstige probleem van de verspreiding van kernwapens. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance had bij zijn recente besprekingen in Moskou over dezelfde kwestie gesproken met de Russische leiders en daarbij /an hen een gunstige reactie ontvangen, aldus Carter. De president maakt ae stopzetting bekend van de finar.ciële steun van zijn regering aan de bouw van een opwerkingsfabriek voor plutonium in Barnwell, South Carolina. Hij zei dat de Verenigde Staten zullen voortgaan met het produceren van verrijkt uranium voor binnenlandse en buiten landse behoeften. Maar de Ame rikaanse regering zal het embargo handhaven op de export van materieel en techni sche kennis die verrijking van uranium en het bewerken tot pl utonium mogelijk maken. Programma Volgens Carter zijn de Verenigde Staten zelf in staat een werkbaar en economisch uitvoerbaar kern energieprogramma met uranium en zonder plutonium te ont wikkelen. De Westduitse regering heeft, in aansluiting bij de verklaring van president Carter over de wijziging van het Amerikaanse kernenergieprogramma, laten weten dat de Bondsrepubliek zich schaart onder de landen die misbruik van kernenergie willen verhinderen. Het beleid van de Bonsrepubliek is daar ook altijd op gericht geweest, zo zei rege ringswoordvoerder Armin Gr- unewald. BUITENLAND HAMBURG (DPA) - Aan de aanslag die procureur-generaal Siegfried Buback gisteren het leven kostte, is al een hele reeks aanslagen op justitiële autoriteiten in de Bondsrepubliek voorafgegaan, slachtoffers steeds rechter, rechters of advocaten die betrokken waren bij rechtszaken tegen anarchisten en stadguerilla-benden 9 15 mei 1972: bij een bomaanslag op de auto van rechter Wolfgang Buddenberg in Karlsruhe wordt de vrouw van de rechter gewond. Buddenberg Buddenberg belast met een onderzoek naar activiteit van van van de Baader-Meinhof- groep. 9 6 juli 1973: de kantonrechter Wolfgang Strack is doelwit van een aanslag. Hij moet beschikken over het toelaten van bezoek aan Baader-Meinhof-leden in de ge vangenis van Kaiserslautern. minister van justitie van de stads- senaat Hamburg, Urich Klug. In 1974 ontkomt hij ternauwernood aan een aanslag met springstof op zijn woonhuis, een jaar later wordt zijn huis beschoten. 10 november 1974: de president van het Westberlijnse gerechtshof, Günter von Drenkmann wordt dodelijk gewond bij een aanslag door leden van de „beweging van de 2e juni". De dag daarvoor was Hol- ger Meins, lid van de Baader- Achter de dienstauto, waarin de Westduitse procureur-generaal gisteren werd doodgeschoten, liggen de lijken van Siegfried Buback zelf achtergronden van diens chauffeur. Mr. Bakker Schut, advocaat Baader-Meinhof: 99 DEN HAAG (ANP) - De gevan genen van de Rote Armee Frak tion, de harde kern van de Baader-Meinhof-groep, worden nu wederom als gijzelaars ve rantwoordelijk gesteld voor een actie buiten de gevangenis. Er moet daarom mee worden ge rekend dat zij, conform hun eerdere aankondiging, in dorst staking zijn gegaan en als gevolg daarvan op korte termijn zullen sterven. Dit zegt de Ne derlandse advocaat mr. Pieter Herman Bakker Schut in een persbericht naar aanleiding van de moordaanslag op de West duitse procureur-generaal Siegfried Buback, eerder op de dag in Karlsruhe. Hij baseert zijn vaststelling op het feit dat de Westduitse autoriteiten de moord op Buback hebben aan gegrepen om de gevangenen in de cellen van het gevangenis complex Stutgart-Stammheim totaal te isoleren. Deze totale is.olering bestaat uit eenzame opsluiting, zonder radio, televi sie en kranten, geen luchten en geen bezoek, ook niet van ad vocaten. Bakker Schut is advocaat van Andreas Baader en van de Ne derlander Ronald Augustin. Tegen Andreas Baader en de overige leden van de Rote Armee Fraktion, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe is begin oktober vorig jaar leven slange gevangenisstraf geist. Het vonnis wordt medio no vember verwacht. Ronald Augustin, die in de gevangenis van Hannover verblijft, werd op 24 april 1975 tot zes jaar, met af trek van voorarrest, ve roordeeld wegens hulpverlening aan de anar chistische "beweging 2de juni", een gropering van de Baader- Meinhof-beweging. In zijn persbericht wijst. mr. Bakker Schut erop dat 35 ge vangenen van de Rote Armee Fraktion sinds 29 maart in ver schillende gevangenissen van de Bondsrepubliek in hon gerstaking zijn. Zij eisen toepassing van de conventie van Genève over de be handeling van krijgsgevangen, die samenbrenging van min stens 15 gevangenen per gevan genis inhoudt. Gerechtelijke medici hebben volgens Bakker Schut vastgesteld dat de op po litieke gevangenen reeds vele jaren toegepaste sociale isolatie tot vernietiging van hun per soonlijkheid moet leiden. "Desondanks is in hun situatie geen verandering gebracht. In tegendeel, de moord op procureur-generaal Buback is als aanleiding genomen om de gevangenen in Stuttgart- Stammheim totaal te isoleren". Aangezien de gevangenen had den aangekondigd dat zij bij sc heiding van elkaar in dorststa king zouden gaan "is aan te nemen dat Baader, Ensslin en Raspe sinds vandaag geen water meer tot zich nemen, het geen betekent dat ze binnen een week zullen sterven", aldus Bakker Schut. In Zuid-Afrika JOHANNESBURG (UPI) - Zuid-Afrika moet ophouden zich druk te maken over ondergeschikte zaken als de kleine apartheidswetgeving en zich voorbereiden op een "rassen-oorlog op grote schaal". Dit is gisteren verklaard door de nieuwe Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof "Pik" Botha. op de republiek een einde te maken aan het onderlinge "gekrakeel over apartheidsregels en zich voorbe reiden op de dreiging van een grootscheepse rassenoorlog". Botha, die in het verleden al her haaldelijk de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van interne her vormingen in Zuid-Afrika, zei voorts: "Ik ben bereid oorlog te voeren om ons recht op bestaan maar ik ben niet bereid te sterven voor apartheidsaanduidingen in een lift". Ook toen hij nog ambassadeur bij de Verenigde Naties was heeft Bo tha aangedrongen op een verleg ging van de prioriteiten. "Jullie vechten over trivaliteiten terwijl de De minister sprak op een verkie zingsbijeenkomst in zijn kiesdis trict Westdene bij Johannesburg. Volgens de Zuidafrikaanse wet moet een nieuwe minister binnen drie maanden na zijn beëdiging een zetel in het parlement veroverd hebben. Anders moet hij aftrjeden. De nieuwe minister benadrukte dat Zuid-Afrika zich in de eerste plaats druk moet maken om zijn voortbe staan als een vrij land. Al het andere moet zijns inziens voorlopig verval len. "De Zuidafrikanen moeten hun prioriteiten herzien en beslissen wat belangrijker is: tijdelijke opof feringen of de vernietigjng van een land". De minister deeaeen beroep ADVERTENTIE (de zachtere vieux) Meinhof-groep, na een hongersta king van verscheidene weken in de gevangenis gestorven. 9 20 november 1974: op het huis van rechter Geert Ziegler. betrokken bij een proces tegen anarchistenin de omgeving Hamburg wordt een bo maanslag gepleegd. 9 1 juni 1976: een bomaanslag van een „commando Heinz Neumann" op de president van de arrondis sementsrechtbank in Hamburg. Herbert Schmidt, wordt verijdeld. Schmidt is rechter in het proces tegen de anarchist Werner Hoppe. 9 18 juni 1976: een dode en vijf ge wonden is de trieste balans van een aanslag op een advocatenkantoor in het centrum van Hamburg. Het slachtoffer, Klaus Jürgen Langner, die tevoren al anoniem bedreigd was. was de toegewezen advocaat van de anarchiste Margit Schiller. 9 16 februari lü'/'f een revolutionair cel- kommando Siegfried Hausner" eist de verantwoordelijkheid op voor een aanslag op een auto voor het huis van de Dusseldorfse advocaat Heinz Peters, de toegewezen ad- vocaa t in het proces tegen de daders van de aanslag op de Westduitse ambassade in Stockholm. 9 24 maart 1977: in het centrum van Frankfort wordt de woning van de voorzitter van de Frankfortse balie, Klaus Schmalz, bij een aanslag zwaar beschadigd. Schmalz en zijn vrouw worden licht gewond. Revolutionaire cellen" eisen de verantwoordelijkheid op. KARLSRUHE (DPA/SP)- In West-Duitsland is een grootscheepse jacht begonnen op de twee moordenaars van procureur-generaal Siegfried Buback, die gisterochtend in Karls ruhe op straat werd doodgeschoten. De aanslag heeft ongetwijfeld politieke motieven, aangezien de 57-jarige Buback als de hoogste openbare aanklager in de Bondsrepubliek een belangrijke rol heeft gespeeld in de berechting van stadsguerrilla-groeperingen als de Baader-Meinhofbeweging. De aanslag, gepleegd door twee personen op een motorrijwiel, kostte ter plaatse het leven aan Bu back en diens chauffeur. Een vei- ligheidsbeamte, die naast de procureur-generaal zat, werd zwaar gewond en het ziekenhuis waarin hij is opgenomen zegt dat zijn leven in gevaar is. De aanslag had plaats toen de auto van Buback die op weg was naar zijn bureau voor een verkeerslicht moest wachten. Naast de auto stopte een motor met een bestuur der en een duopassagier. Deze laat ste haalde een machinepistool voor de dag en opende het vuur. De auto werd door kogels doorzeefd en later werden op de plaats van de aanslag dertien lege hulzen gevonden. De motorrijders hadden leren motor pakken aan en valhelmen op. De politie zegt aanwijzingen te hebben dat de duopassagier waarschijnlijk een vrouw was. Zij wilde echter niet meedelen waarop dit vermoe den is gebaseerd. De daders verdwenen met grote snelheid op hun zware motor, die later in een schuurtje bij de auto bahn van Karlsruhe is teruggevon den. Het voertuig zou gestolen zijn. Gewacht Volgens getuigen hadden de twee motorrijders een half uur op hun slachtoffer staan wachten bij een benzinestation aan de weg waar langs de auto van Buback kwam. Een Joegoslavische automobilist, die achter de auto van Buback reed toen deze bij het verkeerslicht moesten stoppen zei dat hij de twee motorrijders van dichtbij had ge zien toen deze het vuur openden. Om te voorkomen dat hij ze zou achtervolgen schoten zij een voor band van zijn auto lek. Buback werd door verscheidene kogels in zijn hals getroffen. Hij overleed ter plaatse. Ook zijn chauffeur was op slag dood. Lijst De openbare aanklager stond vol gens het ministerie van Binnen landse Zaken van de deelstaat ter geen permanente bewaking hebben en liet zich slechts nu en dan door een politieman begelei den. Ten tyde van de aanslag was Buback onbeschermd. De bij de overval zwaar gewonde politieman zat toevallig in de auto. De in Saksen geboren 57-jarige Siegfried Buback laat een vrouw en een getrouwde zoon achter. Kabinetsberaad Gistermiddag kwam in Bonn het kabinet onder leiding van vice- bondskanselier Hans-Dietrich Ge- nscher bijeen om zich op de situatie na de aanslag te beraden. Minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer en zijn collega van justi tie, Hans-Joachim Vogel, kwamen voor dit overleg van vakantie terug. Bondspresident Walter Scheel en vertegenwoordigers van alle par tijen in het parlement hebben de moord op Buback scherp veroor deeld. In de loop van de middag heeft zich een onbekende man enkele malen bij het Duitse persbureau DPA in Bonn gemeld en meegedeeld dat een "actiegemeenschap Ulrike Meinhof' voor 'de aanslag verant woordelijk is. Hij zei dat er nog meer aanslagen zullen volgen. De regering is geneigd deze dreige menten ernstig op te vatten. Arrestatie De minister van Binnenlandse Za ken van de deelstaat Baden- Wurtenberg heeft bevestigd dat gistermiddag in verband met de moordaanslag een arrestatie is ver richt. Het gaat om een jongeman van wie nog niet vaststaat in hoe verre hij direkt of indirekt bij de moord betrokken is geweest. De leden van de Baader-Meinhof- groep die in Stuttgart gevangen zit ten en sinds tien dagen in honger staking zijn, zijn aan een verscherpt regime onderworpen. Zij mogen geen kontakt meer met elkaar heb ben en het ontvangen van radio- en tv-uitzendingen is hun verboden. ADVERTENTIE De ambassadeurs in Zuid-Afrika van vijf grote westelijke mogend heden hebben gisteren een geza menlijke nota van hun regeringen overhandigd aan premier Vorster waarin wordt aangedrongen op zo spoedig mogelijke vrije verkiezin gen in Namibië (Zuidwest-Afrika) onder toezicht van de Verenigde Naties. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Canada en de Verenigde Staten brachten een uur bij Vorster en minister van Buitenlandse Zaken Botha door. Na afloop gaf de Amerikaanse am bassadeur Bowdler een korte ver klaring uit waarin werd gezegd dat de vijf landen, als leden van de vei ligheidsraad, hun gemeenschappe lijke standpunt over een snelle re geling van de kwestie Namibië hadden overgebracht, 'in diplomatieke kringen werd later vernomen dat niet alleen over Na mibië is gesproken maar ook over de kwestie-Rhodesië en de binnen landse problemen van Zuid-Afrika. Rhodesië Het is onwaarschijnlijk dat de be sprekingen tussen de Britse ter van Buitenlandse Zaken Da Owen en het patriottische front de Rhodesische nationalisten vol gende week, de impasse zullen doorbreken waarin de onderhande lingen over een overdracht van de macht in Rhodesië verkeren. Dit is in Dar es Salaam verklaard door Robert Moegabe, een van de leiders van het front. "Voor zover ons bekend heeft hij (Owen) geen nieuwe voorstellen bij zich", aldus Moegabe. Volgens Moegabe, die samen met Joshua Nkomo het front leidt, is het ko mende bezoek van Owen aan Af rika een voortzetting van de "pen deldiplomatie van Henry Kissin ger", de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Anders Denken over Wonen MOSKOU - De Russische partijleider Leonid Brez)n]'^Ttlin")"hf^^i^77e"ki™ van de Palestijnse Sm^eUUn^u""" Jasser Arafat (rechts) ontvangen, die voor een vriendschapsbezoekin de zonderheden over de ontmoeting werden niet gegeven maar het was wel de eerste maal dat Arafat die al eerder gesprlken was,voor eerx BesPrek door Brezjnjeui werd ontvangenArafat had de dag ervoor met mm isler Gromiko

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9