auto bierman Geloogd massief eiken meubelen. Meubelfabriek Oisterwijk Prij sstij ging valt premier Den Uyl mee Chileense consul moet uit confectiecentrum Ierse actie is ongepast Walter de Ling weer thuis Val kabinet zou nu CDA stemmen kosten Verkoop uitsluitend in eigen toonzalen. VRIJDAG 8 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Premier Den Uyl verwacht niet dat de prijsstijging in april beneden de één procent zal blijven. Alleen al de koffieprijzen stuwen het prijspeil met 0,2 procent omhoog. Het Centraal Planbureau heeft vorig jaar voorspeld dat de prijsstijging tussen oktober en april 2,6 procent zal zijn. Volgens Den Uyl schieten we daar net iets overheen. Sinds oktober van het vorig jaar is het leven al 1,6 procent duurder geworden. In maart is vooral kleding erg in prijs gestegen. De helft van de prijsstij ging van 0,8 procent komt voor rekening van duurdere kleding. Dit heeft vooral te maken met de overschakeling van winter- op zomerkleren. •Vorige maand werden ook duurder: meubelen, woningtextiel, vloerbe dekking, schoenen en WA-verzekering voor bromfietsen. Aardappelen, fruit, bloemen en planten werden daarentegen goedkoper. HQ SIMCA-CHRYSLER-MATRA Leiden - Oegstgeesterweg tel. 071 -140447 Voorhout - Jacoba van Beierenweg 31 tel. 02522 -11280 Katwijk - Valkenburgseweg 2 tel. 01718 - 71704 AMSTERDAM - (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Amster dam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, heeft gisteren in een door het con fectiecentrum aangespannen kort geding bepaald, dat de honorair consul-generaal van Chili zijn acti viteiten binnen het confectiecen trum moet staken. Honorair consul-generaal van Chili is de heer M. Stork, die zijn werkzaamheden verricht in de kantoren van de tex- tielgroothandel Stork beheer, waarvan hij één der directeuren is. De directie van het confectiecen trum had het kort geding aange spannen nadat in het buitenland aanslagen waren gepleegd op Chi leense consulaten en nadat 16 maart j.l. een bom-melding was binnengekomen voor het consulaat in het confectiecentrum. Toen moest de gehele toren, waarin Stork beheer met tientallen andere firma's kantoor houdt, worden ont ruimd. De directie van het confec tiecentrum meent dat de gehuurde bedrijfsruimten alleen mogen wor den gebruikt voor activiteiten in de textiel. De president heeft bepaald, dat de consul-generaal binnen veertien dagen zijn werkzaamheden als consul van Chili in het confectie centrum moet beëindigen. Hij moet er voor zorgen, dat het Chileense consulaat in de telefoongids niet meer op het adres in het confectie centrum zal worden vermeld. Ook mag het consulaat niet meer wor den vermeld met het telefoon- van Stork beheer. De President overwoog in zijn von nis, dat de heer Stork "onvol doende zorgvuldigheid in het maatschappelijk verkeer jegens het confectiecentrum" in acht heeft genomen. Na herhaalde sommaties zijn activiteiten te staken en na het laatste bomalarm bleef hij zijn con sulaire adres in het centrum hand haven. Ook zei de president niet in te zien waarom de consul voor het plaatsen van enkele handtekenin gen niet gezette tijden naar een el ders door het consulaat-generaal te betrekken ruimte zou kunnen gaan. Dit naar aanleiding van het verweer van de heer Stork dat het voor hem praktisch onmogelijk zou worden zijn consulsire functie uit te oefenen, als het consulaat zou moeten worden verplaatst. Behalve enige financiële lasten en een zeker ongemak zag de president in die verhuizing geen bezwaren. DEN HAAG - De kabinetscrisis zou wanneer nu verkiezingen werden gehouden het CDA stemmen kosten. Dat blijkt uit de elfde peiling van het veer tiendaagse verkiezingsonder- zoek van de Nederlandse Stich ting voor Statistiek, gehouden op 28 en 29 maart. Het verlies van het CDA is geheel omgezet in een winst voor de WD. De val van het kabinet heeft op de positie van de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) geen aan wijsbare invloed gehad. Begin maart (dus voor de crisis) zei 33 procent van de ondervraagden dat zij hun stem op het CDA zouden uitbrengen. Eind maart was dit percentage teruggelo pen tot 29 procent. De progres sieve partijen handhaafden zich op 44 procent. De WD ging zoals gezegd vier procent voor uit en komt nu op 20 procent. Twaalf procent van de onder vraagden zei waarschijnlijk niet naar de stembus te gaan. WACHTEN NOG AF DEN HAAG/KATWIJK - De Katwijkse haringreders zul len zich, net als hun collega's uit Scheveningen en Vlaar- dingen, niet neerleggen bij de maatregelen voor visserij be perking die de Ierse regering zondag aanstaande gaat tref fen. Dit hebben de reders verenigd in de Redersvereniging van Nederlanse Zeevissers gisteren tijdens een vergadering in het Visserijhuis te Den Haag besloten. De Ieren bepaalden deze week na dat het gesprek in de Europeese ministerraad in Luxemburg over een gemeenschappelijk visserijbe leid voor de negen EG-landen op nieuw was vastgelopen dat er in zo nes tot 100 mijl langs de Ierse kust geen vissersschepen langer dan 33 meter en met meer dan 1100 pk uit andere landen mogen komen. Temeer daar meer dan de helft van de Nederlandse haringvissers het van deze visgronden moet hebben weigeren zij zich bij deze maatregel neer te leggen. De reders uit Katwijk, Schevenin gen en Vlaardingen zijn echter op timistisch over de kansen van het keren van het tij rond deze nieuwe problemen voor de haringvisserij. Nu de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visse rij - zoals die gisteren tijdens de bij eenkomst uiteenzetten - een vaar- plan bij de EG hebben ingediend nemen zij voorlopig een afwach tende houding aan. In het plan zal worden aangegeven welke Neder landse schepen recht dienen te blijven houden voor de Ierse kust te kunnen vissen. Woordvoerder dr. H.A.H. Boel mans Kranenburg van de vereni ging zei ons gistermiddag na afloop van de vergadering: "De EG zal deze zaak nu verder moeten behandelen en er een uit spraak over moeten doen. Wij ho pen dat de kwestie langs beleids- wegen kan worden geregeld en dat er niet naar een juridische oplos sing zal hoeven te worden gezocht. Wij rekenen daar eigenlijk ook wel op, want wat de Ieren nu hebben gedaan is volkomen in strijd met de bepalingen die in EG-verband zijn gesteld en ook met de letter van het EG-toetredingsverdrag. Dat zegt namelijk dat iedereen zich aan ge- zamelijke regels heeft te houden. Wij zijn dan ook van mening dat dit soort acties van Ierse zijde niet past in het verkeer binnen de EG". Om deze redenen vindt Boelmans Kranenburg het ook niet nodig om de tegenstellingen in deze kwestie op de spits te drijven. "Ik vind ech ter wel dat onze rechten overeind dienen te blijven en in zoverre zou je onze opstelling een protest kun nen noemen", aldus de heer Boel mans Kranenburg. Acties zoals de Urker en Helderse reders nu voeren vindt hij dan ook aan de overdreven kant. Deze heb ben hun heftige protest vergezeld doen gaan van een verzoek om be scherming van de Koninklijke Ma rine wanneer zij in Ierse wateren gaan vissen. De reders uit Katwijk Vlaardingen en Scheveningen wil len de kweatie echter wel zo spoe dig mogelijk met de betrokken mi nisters bespreken. Den Uyl: Bescherming van vissers niet nodig DEN HAAG (SP) - De Neder landse vissers die van plan zijn hun netten uit te gooien in de Ierse wateren hoeven voorlopig niet op bescherming te rekenen Als nog een reden noemde de premier dat een eerdere vis serijoorlog (tussen IJsland en Engeland) geen succes werd. Schertsend voegde hij daaraan toe: "We verklaren Ierland nog niet de oorlog" Premier Den Uyl maakte na af loop van het kabinetsberaad gisteren duidelijk dat hij ook niet verwacht dat dit nodig zou ziin. Het kabinet beraadde zich gis teren over de maatregel van Ier land om vanaf komende zondag de wateren te sluiten voor de vissersschepen uit andere lan den. Premier Den Uyl liet gisteren doorschemeren dat hij binnen enkele weken een oplossing verwacht van de problemen. „Nederland zal een af wachtende houding aannemen hoewel de Ierse actie door ons wordt betreurd", zo zei Den Uyl. WDM boos over weigeren verlof UTRECHT (SP) - De soldatenbond WDM is boos over het verbod dat defensie heeft uitgevaardigd om soldaten buitengewoon verlof te geven voor de algemene leden vergadering van de WDM. De WDM bestrijd de zienswijze van het ministerie dat deze bijeen komst niet onder "vergaderverlof" valt, omdat het een kadercursus zou zijn. De soldatenbond beschouwt dit als een verregaande inmenging in haar interne gang van zaken en een po ging het werk van de WDM te be moeilijken. Na bijna 9 maanden cel in Polen VLAARDINGEN (SP) - Walter de Ling is weer thuis. Na ruim acht maanden in een Poolse cel zit hij in pyama nog wat onwennig bij zijn moeder in Vlaardingen thuis. Woensdagmiddag kwam hij op Schiphol aan: in plaats van tweeënhalf jaar in de cel te moeten zitten kwam hij er af met bijna negen maanden en een schuld van zo'n tienduizend gul den. waarbij een 20-jarige Poolse om het leven kwam. Hij werd veroordeeld tot 2,5 jaar gevan genisstraf, die hij echter zou kunnen afkopen met tienduizend dollar. Maar omdat hij zo'n bedrag niet bij elkaar kon krijgen moest hij de cel in. In Polen is het geb ruikelijk, dat iemand zijn straf, mits minder dan drie jaar, kan af kopen. Walter de Ling kwam in een Poolse De Ling: "Toen ik na de eerste 48 cel terecht nadat hij een verkeer- uur werd vrijgelaten, liet de songeluk had veroorzaakt, politie mij weten dat de hele zaak zou kunnen zijn opgelost als ik binnen enkele dagen tienduizend dollar kon betalen. Het lukte me natuurlijk niet dat geld bijeen te brengen. Toen de termijn ver streken was moest ik me melden. Geen geld, dan zitten, luidde daarop hun antwoord. Dus ik ging naar het Huis van Bewa- rine". Er heeft nogal wat verwarring rond zijn gevangenschap geheerst door een mededeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat via de ambassade in Warschau was gev raagd om warme kleding en vitaminepillen. Vooral zijn 66- jarige moeder raakte daardoor flink overstuur. De moei lijkheden in de gevangenis be troffen echter voornamelijk taalproblemen, zo vertelt Walter Om hem naar huis te krijgen heeft uiteindelijk zo'n twintigduizend gulden gekost een renteloze le ning van de gemeente Rotterdam en inzamelingsacties van particu lieren, waarbij de Vlaardingse voetbalclub De Zwaluwen, die elfhonderd gulden bijeenbracht. Walter de Ling bij zijn moeder na maanden gevangenschap in Polen. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur. Leven 0,8procent duurder KATWUKSE REDERS AMSTERDAM - April doet wat hij wil. Een beetje afgezaagd gezegde maar wel waar zoals deze foto, die vanmorgen in Amsterdam werd genomen, bewijst. Hij had ook elders gemaakt kunnen worden. Op vele plaatsen in ons land was de wereld weer wit (voor korte tijd). DEN HAAG (SP) - Het leven is vorige maand weer een stuk duurder geworden. Tussen midden februari en midden maart gingen de prijzen met 0,8 pro centomhoog. Daarmee is de prijsstijging dit jaar op 1,2 procent gekomen. Premier Den Uyl was er niet ontevreden over. Gistermiddag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad noemde hij de prijsstijging van 0,8 procent in maart bevredigend. Maar voor deze maand was hy nogal somber. In april worden heel wat DEN BOSCH -Ongeveer 750 leer- zaken duurder. De huren zyn omhoog gegaan en ook de koffieprijzen zijn ^nQen van de Bossche Priscilla- opnieuw gestegen. leao-school zijn gistermiddag uit wandelen geweest voor Unicef. De dens uitgekeerd, waardoor het be- scholieren kregen door sponsors per drag "opliep" tot zo'n 20 .000 gul kilometer een bepaald aantal gul- den.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7