„OUDE RIJ HOEFT NIET OM..." Hans Zoet met "Ara" Zaak tracteert op Mallorca Lustrum-Tulip Time luidt badseizoen in Provincie zet streep door kanaalplannen van Alphen: ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen hoeft niet vóór 1990 te rekenen op een omlegging van de Oude Rijn. En misschien zijn de plannen voor een compleet nieuw scheep vaartkanaal in Alphen wel helemaal van de baan. Dat kanaal wil de ^gemeente graven vanaf de Zandwin- plas, langs de Planetensingel richting Driehoorneen po litiebureau. De bedoeling daarvan is om het scheep vaartverkeer (waaronder vaak grote benzinetankers (uit het centrum van Alphen te halen. Ook zouden dan de bruggen in het ouder dorp niet zo vaak meer open hoe- Kosten Het deze week uitgekomen streekplan voor* Zuid- Holland Oost", een produktie van de provincie, tipt echter aan dat de provincie thans vraagtekens gaat zetten ach ter de al jaren bestaande kanaal-plannen van de ge meente Alphen. „Gebleken is, dat deze vaarwe gomlegging niet noodzakelijk is vanuit scheepvaartbelan- gen, maar gewenst is voor de veiligheid van het functione ren van het centrum van Alp hen", aldus de provincie. Volgens de provincie is het de vraag of de kosten voor het graven van een kanaal (met een nieuwe brug in de Kenne- dylaan) wel opwegen tegen de hinder die nu van het openen van de bruggen wordt onder vonden. Eén en ander leidt voor de pro vincie tot de conclusie: „Gelet op de hoge kosten en het afne mend aantal scheepsbewe- gingen, moet geconstateerd worden, dat aan de vaarwe gomlegging door Alphen nog geen behoefte bestaat. Wel zal het openen van de brug ten behoeven van de recreatie vaart zoveel mogelijk moeten worden beperkt". Een voor wethouder JW. Haan stra zeer teleurstellende op stelling. Gevraagd om com mentaar op dit voor hem nog nieuwe provincie-streekplan informeerde hij zelf eerst heel belangstellend: „Wat staat erin over de vaarwegomleg ging?" In z'n eerste reactie zei Haan stra: .Jölk plan, ook een streekplanmoet uitgaan van de gewenste situatie. En in elk plan is er sprake van of je fi nancieel of technisch- be paalde zaken wel kunt gaan aanpakken in de planperio de. En ik kan me voorstellen, dat het in de planperiode wat hinderlijkheden geeft". Desondanks toch sprake van teleurstelling, want de ge meente handhaaft in haar plannen en nota's de al sedert 1930 „actuele" omlegging van de vaarweg. Ontploffing Over de onveiligheid zei Haan stra nog: .Het aantal schepen is afgenomenMaar wellicht zit dat in de toegenomen grootte van de schepen. Als je het zó bekijkt is de situatie ei genlijk onveiliger geworden. Hoe groter het schip dat zou kunnen ontploffen, hoe groter de gevolgen" Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Als de "visuele meteorologi sche condities" verantwoord varen mogelijk maken, vertrekt radio- en tv-presentator Hans Zoet morgenavond rond zeven uur vanaf de "lanceerbasis" Schuttersveld in Leiden voor een uitstapje per heteluchtbal lon. Doel; met het wat spandoe ken behangen luchtvaartuig propaganda maken voor het op tweede paasdag in de Pieters kerk in Leiden te houden "Spektakel '77", een evenement waarvan de baten ten goede komen aan avasiepatiënten, mensen met een spraakstoor nis. Waar de reis naar toe gaat is nog niet te zeggen. Het hangt morgenavond af van de wind richting. Alleen als die oost is (richting Noordzee) zal de pret van korte duur zijn. Propaangas Nederland telt drie heteluchtballon-vaarders, die nog volgens precies hetzelfde principe het luchtruim kiezen als in 1782 de luchtvaartpionier Montgolfier. Bij die techniek wordt de ballon eerst voor de helft gevuld met koude lucht die vervolgens verwarmd wordt tot rond de honderd graden. Tegenwoordig wordt dat ge daan met behulp van vier grote flessen propaangas, die in de ballonmand staan en een vlam- capaciteit hebben die te verge lijken is met 200 vierpits gas fornuizen bij elkaar. Gebruik makend van de eigenschap dat warme lucht stijgt kan de goed gevulde ballon van de grond loskomen. Tunesië Bijna vier jaar geleden raakte Hans Zoet verslingerd aan de ballonvaart, haalde in Engeland zij n brevet en heeft er inmiddels zo'n zeventig stijgingen opzit ten. Onder meer in Suriname waar hij twee keer in Parama ribo de Dag der Onafhankelijk heid opluisterde en in Tunsië waar hij de Tunesische minister van verkeer en toerisme, liet meevaren in zijn ballonmand. Een maal deed hij mee aan de Europese kampioenschappen in Zweden en hoopt nu ook naar de wereldkampioenschappen Engeland te kunnen gaan. "Het is een sport", zei hy my, "waarbij je heel erg duidelijk ziet dat je er ook de mensen op zyn maatregelen treffen. Bal lonvaren is dus niet een kwestie van in een mand stappen, het anker losgooien en je eenvou dig mee laten voeren door de wind, ondertussen, zittend op de mandrand, genietend van een uitgebreide pick-nick. Op oude prenten kom je zo'n tafreel nogal eens tegen. Boterham De werkelijkheid is anders. Zoet: "In mijn mand heb ik nog nooit op mijn dooie gemak een boterham staan eten. Je hebt het te druk met navigeren, steeds uizoeken waar de ballon zich bevindt bovendien moetje, om enigzins te kunnen sturen, bepaalde windrichtingen op zoeken. Je vaart van hoog naar laag. Dat vergt bijna alle aan dacht. Toch blijft er ondertus sen voldoende te genieten. Je vaart over bergen, over bossen, over fantastische vogelgebie- den. Dat geeft een derde dimen sie aan je bestaan, die van een vogel". Riskant De kik voor mij is dat ballon vaart ook nog een beetje een riskante manier van door de lucht bewegen is. Er moet met zoveel factoren rekening ge houden worden dat het goed volbrengen van zo'n tochtje een uitdaging is. Neem alleen al de landing. In een tiende van een seconde moet je beslissen of je net voor die boom landt of er net achter. Als die beslissing ver keert uitpakt hang je in die boom". Hans Zoet heeft twee hete- luchtballonnen. Als hij er niet mee vaart staan ze keurig inge pakt achter zijn woning in Nig- tevecht. Heeft hij een lucht reisje te maken dan rijdt hij met zijn autobusje de ballon naar de "lanceerplaats" waar hij dan in principe in 20 minuten start klaar kan staan. Mits er extra flessen mee aan boord moeten worden geno men kan de heteluchtballon zo'n drie uur onafgebroken in de lucht blijven. Passagiers neemt Zoet alleen mee "als de weerscondities erg veilig zijn". Is dat zaterdag het geval dan gaat waarschijnlijk Leidsch Dagblad-hoofdredacteur Han Mulder mee in de mand. Op deze luchtfoto is in één oogopslag te zien hoe volgens de gemeente in Alphen het nieuwe Rijn-kanaal zou moeten lopen. Onder: de zandwinplas. Vanaf het inhammetje zou het kanaal naar „boven" moeten worden gegra- V«C w«de Pr^S'- Kennedy,aan (waar een nieuwe brug zou moeten komen) langs de Planetensingel, richting „Driehoorne" politiebureau en ziekenhuis Rijnoord. Maar dat hele plan is nu door de provincie op de wip gezet. (luchtfoto: P. de Nijs/H. v. Westering). zeezangers en de Harmonie Kat wijk plus uit Noordwijk Cre scendo. Op woensdag zijn zij van 19.30 tot 23 uur en op 14 april van 18.30 tot 23.30 uur. Die donderda gavond is er tevens van 20 tot 24 uur een instuif voor alle buiten landse deelnemers aan Tulip Time in^ sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef. Woensdag overdag geven vijf bui tenlandse deelnemers - uit Zwe den, de V.S., Canada en Duits land - een openluchtconcert in de Keukenhof te Lisse. Van 18.30 tot ongeveer 22.30 uur zijn er op het Katwijkse marktplein langs dij Zeeweg jureringsconcerten van louter Nederlandse tamboer corpsen, majorettenpeletons en drum- en showbands. Daarbij zijn onder meer uit Katwijk De Olie in sloot achter garage N oord wij kerhout NOORDWIJKERHOUT-Een paar honderd liter huisbrandolie is gis teravond in de sloot achter de Heereweg in Noord wij kerhout te recht gekomen. De olie was afkom stig van een aan de sloot gelegen garagebedrijf en is waarschijnlijk door een lek in de slang van een olietank het water ingelopen. De politie denkt in elk geval niet dat er moedwil in het spel is. Het gedeelte van de sloot waarin zich de olie bevond werd gistera vond eerst afgedamd waarna het Rotterdams bedrijf Boyclean van nacht en vanmorgen bezig is ge weest de olie uit de sloot te verwij- KATWIJK - Onder leiding van Clara Botermans uit Val kenburg en Hanneke Noordhuis uit Katwijk werd gistermiddag in huize Callao in Katwijk-Binnen door K. en O. een middag paaseieren- schilderen en wat dies meer zij georganiseerd. De kinderen van 4 tot 8 jaar hadden wat hunzelf betreft niet genoeg gehad aan de honderd hard gekookte eieren die het Marine Vliegkamp beschikbaar had gesteld. Voor de twee paasei- schilder-bijeenkomsten van morgen - één om 10 uur en één om 14 uur, weer in Callao - zul len er nog wat eieren moeten worden bijgekookt. Van dinsdag 12 tot en met donder dag 14 april zijn er vervolgens vrijwel voortdurénd jurerings concerten in zalencomplex „Tri podia" aan het Hoornesplein in Katwijk. Dinsdag zijn die van 10 tot 11.30, van 14 tot 15.30 en van 19 tot 23 uur. 's Avonds treden er di verse groepen uit de omgeving op, zoals uit Katwijk De Noord- Ruim 170 per soneelsleden van het Sassenheimse bedrijf Schulte en Lestraden, van direc teur tot medewerk ster in de huishoude lijke dienst, gaan volgende week don derdag op kosten van de zaak per vliegtuig naar Mallorca, waar ze vier dagen lang in Mataguf mogen genieten van de zon zee. Het is voor de tweede keer dat ze op zo'n uitstapje worden getracteerd. Vijfjaar geleden gin gen ze ook naar Mal lorca, toen ter gele genheid van het 25- jarig bestaan van de zaak. Nu is het weer raak bij het zesde lu strum. Het is een geheel ver zorgde rëis. Er is zelfs een zakcentje in de sumptiebonnen. Iedereen is die vier dagen vrij om te gaan en staan waar die wil. Alleen 's avonds zal er zoveel mogelijk gezamenlijk worden gedineerd. De per soneelsvereniging organiseert op het vakantieadres een uitgebreide bar becue. Er gaan ook oud-personeelsleden mee, die al een paar jaar geleden werden gepensioneerd. Di recteur Lestraden zei mij: "Die mensen hebben zo lang in ons bedrijf gewerkt dat we ze niet willen overslaan. En als we over vijf jaar weer zouden gaan mogen ze ook mee". Het reisje naar Spanje ziet Lestraden als een goede gelegenheid voor het personeel om elkaar wat beter te leren kennen. "In grote bedrijven kent men dikwijls alleen maar de mensen van de eigen afdeling. Een ongezonde si tuatie. Zo'n reisje brengt ze wat dichter bij elkaar. Vijf jaar geleden is het ons best bevallen. Het zal dit keer ook wel luk ken". de grond erg veel plezier mee doet. Ik merk het als ik in de lucht ben. Overal zie je mensen naar je zwaaien, hun huizen uit lopen, met auto's fietsen en brommers achter je aan rijden. Soms volgt een lint van mensen je die er dan ook bij zijn als je ergens landt. Dat is een fantas tische belevenis. Navigeren Zoet's peervormige ballon "Ara" is operationeel 28 meter Veel deelnemers uit omgeving Eenmaal van de grond moet hij uit de buurt zien te blijven van hoogspanningskabel en hoge gebouwen en in de gaten hou den of hij afstevend op een vliegveld of een meer en tijdig KATWIJK - Op tweede paasdag, maandagavond 11 april ojn 20 uur, wordt het officiële startsein gegeven voor het vijfde Tulip Time muziekfestival, dat de ko mende week in Katwijk Wordt gehouden. Daarmee wordt te vens op muzikale wijze het toeris tenseizoen in deze badplaats in geluid. Het officiële gebeuren is op het buitenterrien van sporthal Cleyn Duin en bestaat uit het hij sen van de vlaggen van de aan het festival deelnemende landen (60 groepen uit 8 landen met in totaal zo'n 2500 leden), onderwijl speelt de Christelijke harmonie UNI uit Katwijk het Europese volkslied. Na-deze plechtigheid begeven ge nodigden en deelnemers van deze openingsavond zich naar de sporthal, waar een negen punten tellend programma zal worden afgewerkt. Naast vier maal op treden van buitenlandse gezel schappen en een concert van harmoniekapel Crescendo uit Noordwijk, zijn dat toespraken van ambassadeur McCloskey van Amerika, cultureel attaché B. Jo- beus yan Zweden, burgemeester mr. C. A. Bos van Katwijk en voorzitter mr. J. van der Plas van de WV-Katwijk. Caravella's, De Klinkertjes, De Mariquita's, de UNI en DVS. Verder de volgende deelnemers uit de omgeving Katwijk: DWS uit Rijnsburg, Crescendo uit Noordwijk, Adest Musica uit Sassenheim en de Flora Band uit Rijnsburg. Op vrijdag 15 april is 'vanaf 19 uur de slotavond van het festival in Cleyn Duin, die alleen voor ge nodigden is te bezoeken (de an dere binnen-bijeenkomsten zijn voor luttele bedragen te betre den). Tijdens deze avond wordt Zilveren Tulp aan de beste feel- nemer uitgereikt en worden de overige prijzen bekend gemaakt. Daarnaast treden enkele geselec teerde ensembles en het man nenkoor Jubilate uit Katwijk op KATWIJK - In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken in een parfumerie aan de Varkevisserstraat. De dader(s) kwamen binnen door het vernie len van een dakraam. Er wordt klein geld en een telmachine vermist. Directeur Lestraden (met dichtgeknoopt colbert) met een paar van zijn werk nemers op het Spaanse strand. hoog, heeft een doorsnede van 17 meter en een inhoud van 2200 kubieke meter. Om het gevaarte zonder brokken te kunnen va ren moet de ballonvaarder on der meer flink wat kaas hebben fegeten van navigeren, weer- unde en luchtvaartwetten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4