Met de maharisji door de muur Heemtuin open in Leiderdorp l^eidse agenda JOAN HAANAPPEL PRESENTEERT EEN MODESHOW jlföirrk Transcendente Meditatie leidt tot onbekende "oerkrachten der geest Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 8 APRIL 1977 WASSENAAR - Vergevorderde beoefenaars van de Trans cendente Meditatietechniek zeggen er, op hun eigen uni versiteit in het Zwitserse Weggis, in geslaagd te zijn een zo hoge "zuiverheid van bewustzijn" bereikt te hebben, dat ze in staat zijn boven de grond te zweven, door muren te lopen en onzichtbaar te worden. Zover is het in Nederland nog niet, maar toch staat de gemeente Wassenaar op het punt een sensationeel moment te beleven. Binnenkort namelijk zal een procent van de Wassenaarse bevolking meedoen aan Transcendente Meditatie. Op dat ogenblik, zo zeggen de TM-ers, zal het mediteren zijn positieve weerslag krijgen op het dagelijks leven in dit vermogende dorp. Dan zal ondermeer de misdaad met vijf procent afnemen - een ontwikke ling die de Wassenaarse politie zeker niet onwelkom zal zijn, want men lost er - getuige het laatste jaarverslag - steeds minder misdaden op. Transcendente Meditatie, voor het gemak meestal TM genoemd, kan zich verheugen in een toenemende belangstelling. Alleen al in Nederland zijn er 38.000 TM-ers en daarmee behoort ons land, met Israël en Canada, tot de drie landen waar de aanhang van TM het snelst groeit. Transcendente Meditatie, een bezigheid die heel in de verde wel iets met yoga van doen heeft, stamt uit India en werd door de maharisji Mahesh Yogi naar het westen gebracht. Aanvankelijk opereerde de maharisji al leen in de Verenigde Staten, maar sinds enkele jaren raakt TM ook in Nederland steed wijder verbreid. Zo werd in Wassenaar kortgeleden de eerste Nederlandse TM-academie geopend, gevestigd in een vormalig re traitehuis van de zusters Franciscanessen. Paul Gelderloos: "Je krijgt voor je geld iets heel moois terug" Centraal in de Transcendente Ma- ditatietechniek staat de "alerte rusttoestand". Door ontspanning bereikt het lichaam volledige rust terwijl de geest helder blijft func tioneren. Alle energie kan zo doende gericht worden op het be wustzijn. TM-ers streven naar de hoogste graad van "zuiver bewust zijn", wat zij de bron van het denken noemen. "Normaal gesproken gebruiken wij slechts tien procent van ons be wustzijn," aldus klinisch ps ycholoog Paul Gelderloos, als leraar TM verbonden aan de Was senaarse academie. "De resterende negentig procent blijft dus on gebruikt, behalve wanneer je je bewustzijn activeert. Dat kan alleen maar door het lichaam hele maal te ontspannen." Er is geen "standaard- ontspannings-truc" te geven. In feite blijft de kern van TM voor iedereen verborgen, behalve wan neer men een cursus TM volgt. Dan doet een leraar, tijdens per soonlijke instructie, de diepere ge heimen van TM uit de doeken." "Je kunt het niet uit een boekje le ren," meent Paul Gelderloos, "TM is een persoonlijke zaak, die ieder op zijn eigen manier leert. Wie het eenmaal onder de knie heeft ont dekt allerlei nieuwe facetten van zijn leven." Leren ontspannen is overigens een voor de portemonnee allerminst re laxende bezigheid. Het cursusgeld, een cursus duurt een week, is af hankelijk van het inkomen en va rieert van tweehonderd tot ruim vierhonderd gulden voor één week. Studenten en anderszins minder draagkrachtigen Jcrijgen korting. Geen geloof Transcendente Medidatie is geen geloof, geen ideologie. TM- beoefenaars bestrijden het gebruik van drugs. "Wij verlangen niets van de mens, geen begrip, geen geloof, geen vertrouwen. Men hoeft niet over lichamelijke of geestelijke ca paciteiten te beschikken - en daarin verschilt TM met bijvoor beeld yoga of andere vormen van meditatie - en mag gerust sceptisch tegenover TM staan. Het is alleen maar een techniek en alles wat noodzakelijk is is dat men die tech niek tweemaal per dag gedurende een kwartier beoefent," verzekert Paul Gelderloos. Al is men bescheiden in wat men aan capaciteiten van de mens ver langt, als het op het doen van belof ten aankomt kent de TM-beweging bijna geen grenzen. "De criminali teitscijfers dalen met vijf procent, er komen minder ongevallen voor en TM heeft een gunstige invloed op de gezondheid - niet allen op die van de beoefenaars, maar ook op die van de omgeving," aldus Geld erloos. Maar dat is nog lang niet alles. TM belooft een schroomt maatschappij en eschroomt niet om mee te delen dat TM-ers de brengers van de Tijd Der Verlichting zijn. "Daarnaast." zegt Gelderloos, "is Transcendente Meditatie een middel tegen een groot aantal kwalen." Zo zou men er ondermeer de bloeddruk mee omlaag kunnen krijgen. Oerkrachten Het hoogste wat TM-beoefenaars tot nu toe hebben weten te bereiken zijn Sidhis - oerkrachten van de geest. Die krachten zouden de mens in staat stellen onzichtbaar te worden, boven de grond te zweven en zelfs door muren te lopen. Die mededelingen berusten op on derzoekingen in één van de twee TM-universiteiten, gevestigd in het Zwitserse Weggis. Tot demonstra ties van die krachten is het echter nog niet gekomen. Dat komt, zo wordt in TM-kringen meegedeeld, omdat het opwekken en gebruiken van Sidhiskrachten een hoge graad van geestelijke en lichamelijke coördinatie vereisen, waarbij elk storend element - dus tot nu toe ook elke toeschouwer, al of niet gewapend met een fototoestel - vermeden moet worden. TM-wetenschappers claimen ook nog een ander opzienbarend feit. Men zou erin geslaagd zijn iemands intelligentie-niveau te laten gr oeien, ook op hogere leeftijd. Idealen vervullen Wat drijft iemand ertoe zich op de Transcendente Meditatie te storten? "Onder normale om standigheden heeft iedereen in dit leven idealen. Iedereen gaat er ech ter van uit dat dat voor het meren- Door Hans Meijer deel onbereikbare gedachten zijn - zeker wanneer ze verder gaan dan een nieuwe auto", aldus Paul Geld erloos. "Door Transcendente Meditatie ontdek je dat het wel degelijk mogelijk is je idealen te vervullen, ja zelfs een ideale maatschappij te creëren en zo een leven van oneindig geluk op te bouwen. Dat is iets verschrikkelijk moois". Idealen zijn leuk, maar ze kosten - zeker op de manier waarop de TM- beweging ze aan de man brengt - veel geld. Kunnen de anderhalf mil joen TM'ers die er op de wereld zijn dat opbrengen, terwijl ze "alleen maar "hun eenmalig cursusgeld be talen. Paul Gelderloos meent dat het redelijk gaat, maar dat het wel zuinigjes aanmoet. Een eenvoudig rekensommetje leert dat er nauwelijks reden tot zuinigheid is. Wanneer de anderhalf miljoen TM'ers, die er op de wereld zijn, gemiddeld een cur susgeld van driehonderd gulden betalen dan blijkt dat er tot nu toe een bedragje van 450 miljoen gulden bijeen is gegaard. Transcendente Meditatie is dus niet een beweging die net aan quitte speelt, maar die alleszins pr ofijtelijk is. "Maar", zo verzekerd Gelderloos, "alle baten komen ten goede aan TM en het weten schappelijk onderzoek dat wordt verricht". Kan het desondanks niet wat goedkoper? "We hebben het geld gewoon nodig. Ik weet dat de men sen tegen de hoogte van het cur susgeld aankijken, maar ze krijgen fcr zoiets moois voor terug dat je achteraf nooit meer over geld hoort praten". Ondanks de binnenvloei- e'nde miljoenen heeft de Stichting Onderwijs Wetenschap der Cr eatieve Intelligentie - de rechts persoon achter TM - niet ge schroomd bij het ministerie van CRM subsidie aan te vragen. Heldenverering In de voormalige kapel van het re traitehuis dat nu TM-academie is hangt, achter een altaar-achtig bouwsel dat op een podium staat, een groot portret van de maharisji. Zijn portret prijkt in het groot op allerlei affiches en reclamemate riaal. Zijn uitspraken worden, net als die van Mao, kwistig rond gestrooid op folders, in ad vertenties en boekjes. Dreigt TM niet te verzanden in een soort hel denverering aan het adres van de maharisji Mahesh Yogi? "Nee, ik geloof het niet. We gebrui ken het portret van de maharisji veel om een punt van herkenbaar heid te hebben. Bovendien mag iedereen best weten waat TM van daan komt en wie er achter zit", aldus Gelderloos. "We zijn de maharisji dankbaar voor het feit dat hij ons de keer heeft gebracht, maar ik geloff niet dat we aan heldenverering doen". Desondanks wordt de maharisji op een folder aangekondigd als "His Holiness". De TM'ers beluisteren de stem van de maharisji - op genomen op cassettebandjes. "His Masters Voice"? Vrijdag LEIDERDORP - De Leiderdorpse Heemtuin in het park De Houtkamp is weer open. Tot aan de herfstvakantie kan iedereen een wandeling maken door de tuin. In het weekeinde en op feestdagen onder deskundige leiding van de medewerkers van de Heemtuin, de herën A. Rijnthalder en W. Kanbier. In het weekeinde is de Heemtuin evenals op feestdagen geopend van 15.00 tot 17.00 uur en op door-de- weekse dagen van 8.00 tot 17.00 uur. Deze week verscheen het eerste nummer van de „Heemkijker". Een bloeibericht dat in het vervolg tot aan de herfstvakantie maandelijks zal uitkomen. De „Heemkijker" werd samengesteld door de heren Kanbier en Rijnthalder in samen werking met de Biologiewerkgroep Leiderdorpse Scholen. De „Heem- kijker" is in het weekeinde en op feestdagen verkrijgbaar in De Lange Akker, het beheerdershuisje in de Heemtuin. In de week kan het blad worden verkregen bij het ge meentelijk info-centrum in het ge meentehuis. Kosten: een kwartje. Het afgelopen jaar was de belang stelling voor de Heemtuin erg groot. Vaak was het niet mogelijk om aan iedere bezoeker uitleg te geven over allerlei wetenswaar digheden. Dat is ook een beetje de achterliggende gedachte geweest om de „Heemkijker" uit te geven. In het blad wordt namelijk een zog- vuldige omschrijving gegeven van de planten en bloemen die in de Heemtuin voorkomen. Oplichtster ontkomen LEIDEN - Bij het grenswisselkan toor in het Leid se station heeft gis termiddag een jonge vermoedelijk Australische vrouw geprobeerd met een vals paspoort zeventien Traveller-cheques te innen. De lo- kettiste kreeg argwaan toen zij ont dekte dat er met de handtekening op het paspoort geknoeid was. Zij waarschuwde de politie en pro beerde ondertussen de vrouw aan de praat te houden, hetgeen niet lukte. De oplichtster weg, maar liet wel het paspoort en de cheques achter. Rapenburg 100, discussieavond PPR over buitenlandse politiek, 8 uur nam. Vrijetijdsventrum, Breestraat optreden Hail, 8 uur nam. Gebouw Staalwijk, Herenstraat 45, jeugdsoos Time, 7.15-11.30 uur nam. Hooglandsekerkgracht 28: open soos- Nieuwe Rijn 19, club voor alleenstaan den, weduwen en weduwnaars, 8 uur 't Breehuys, Breestraat vegetarisch eet huis 6.00-7.30 uur nam. Mirakelsoos 8.00 uur nam. Troef, Noordeinde 2a: open soosavond Zaterdag Groenoordhalterrein: Lunapark 10.00 vm.-10.30 uur nam. LAK-Theater, Levendaal: Zuidameri- kaanse volksmuziek, 8.15 uur nam. Duivenvoorde, Voorschoten: na tuurwandeling IVN, 10.30 uur vm. Schuttersveld, 6 uur nam.: ballonopstij ging met Hans Zoet. Pieterskerk, 9.30: uur vm 5 uur nam.: an tiekmarkt. Steenstraat lb: Wereldwinkel 's och tens geopend LEIDEN - Geboren: Patricia dr. v. P.H.J.M. Eerden en H.E.W. v. Vuuren, Caroline E.C. dr. v. L.J. Holthausen en E.T. v. Duyn, Natascha P. dr. v. J. Sc huitemaker en Y. Gelauff, Nicole dr. v. H.L.A. Singeling en J.E. Dekker, René zn. v. J.C. Siebert en J. Klees, Sjoerd J.A. zn. v. P.M. v.d. Bergh en G.C.W. v. Mun ster, Melissa M. dr. v. A.A. v.d. Meij en A.L. Hubbard. Overleden: J.H. v.d. Kwast (75) m.; C. Fielemon (72) echtg. v. J.H. Wegman; D. Bos (78) echtg. v. D. van der Meer; S.M. Nachtegeller (70) echtg. v. J. van Beek; G.J. van der Valk (65) m.; H.F. van Reine (86) m.; E. Luiken (73) m. Gehuwd: M. Keijzer en P.A. Waasdorp, J.A.C. Bakx en M. Dexel. 'Leidensweg Omdat de cityring bij de komende afsluiting van de Breestraat wordt gepromoveerd tot stads- route werden tijdens de gistera vond gehouden vergadering van de raadscommssie ruimtelijke ordening en openbare werken een aantal artistiek verantwoorde ontwerpen getoond voor het em bleem, dat de aanwijsborden langs de route zal gaan sieren. Over het bijpassende opschrift be stond bij enkele commissieleden nog enige reserve. De naam "Lei densweg" zou het in de volks mond ongetwijfeld goed doen. W. van Rooijen, Marislaan 11, Lei den. Zondag Maandag Pieterskerk: 10.30 uur nam.: tal van activiteiten. Groenoordhalterrein: 10 ui vm. Lunapark. Dinsdag Stadhuis: commissie interne organisatie en beheer, 8 uur nam. 't Readthuys, Nieuwe Rijn 19: bijeen komst Rozekruizers Genootschap, 8 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat: zeefdrukken, yoga, jazz-ballet, fotoclub voor gevorderden, tekenen en schilde- Hooigracht 38: spreekuur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6: informatie avond Bah'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a: vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb: Wereldwinkel 9.30 vm.-6 't Breehuys, Breestraat 19: open huis, ouderensoos, Repelsteel 2-5 uur nam, volksdansgroep 7-8.30 uur nam., yoga 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a: koken 5-8 uur nam, ypga 6.30-8.00 uur nam. Nederlands, studiebegeleiding BVBI 8-10 uur nam., jazzballet 9-10 uur nam. Leiderdorp, gemeentehuis: vergadering commissie ruimtelijke ordening en openbare werken, 7.30 uur nam. Leiderdorp, gemeentehuis: commissie maatschappelijk welzijn, 8 uur nam. Volkshuis, Haarlemmerstraat pop pentheater 2-3.30 uur nam. Arsten LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst .waargenomen: op 9 en 10 april: wijk 1 (Morswegkwartier, bin nenstad tot cityring en Groenoord): dr. Rijnders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947, wijk 2 (Kooi- en Merenwijk) dr. Van Leeuwen, Zijldonk 38, tel. 146210 tot zondag 18 uur. Wijk 3 (Waard, Profes- sorenwijk en Tuinstadwijk) dr. Van Luyck, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 4 (Zuid West en Haagwegkwartier) dr. Sc- hrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Op 11 april: Wijk 1 dr. Van Leeuwen, Bran- delerkade 28, tel. 120412. Wijk 2 dr. Gr- oeneveld, Argusvlinder 10 (Merenwijk), tel. 141373-vanaf zondag 18 uur. Wijk 3: dr. Tegelaar, Burggravenlaari 14, 'tel. 134092. Wijk 4 dr. Klaassens, Witte Singel 69, tel. 123089. LEIDERDORP - op 9 april: dr. v. Lee- den, Hoofdstraat 8, tel. 894539, 10 april dr. v. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539,11 april dr. Du Ry en Hennink, Mauritssin- gel 168, tel. 894135. Spreekuur voor alle dienstdoende artsen: dagelijks van 12.30 tot 13 uur. OEGSTGEEST-10 april dr. Held.Mare- laan 36, tel. 152255, 11 april dr. Hugen- holtz, Wilhelminapark 2, tel. 155666. VOORSCHOTEN - zaterdag: C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493, zondag J. Vr- ijenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356, maandag dr. van Beusekom, Piet Heijnlaan 6, tel. 071-763551. Eigen pa tiënten S. M. Platteel de Jongh, tel. 5417 (alle dagen). WARMOND - zaterdag en zondag F. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030, maandag J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-12665. Apotheken LEIDERDORP - De Leiderdorpse Julianaschool heeft twee krentebro- den van twee meter elk - zogenaamde Achterhoékse krenteweggen - aan laten rukken om met alle kinderen van de school een paas-broodmaaltijd te gebruikenDat gebeurde gistermiddag op de zolder van de school, waar de kinderen de twee broden, elk twaalf kilo zwaar, soldaat maakten. De kruimels werden opgevangen op voor deze gelegenheid door de leerlingen zelf vervaardigde place-mats. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden worden waargenomen van vrijdag 8 april tot tweede paasdag 08.00 uur door apotheek "Tot hulp der mensheid" Rosmolen 13 (Merenwijk), tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Maandag 11 april: apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. LEIDEN - De oud-kunstrijdster op de schaats Joan Haanappel presen teert op tweede paasdag de modeshow die 's middags in de Pieterskerk wordt gehouden. De modeshow wordt georganiseerd door een Leids grootwinkelbedrijf. Zoals deze week gemeld is de Pieterskerk maandag centrum van tal van activiteiten, die door de Nederlandse Tafelronde op touw zijn gezet. De opbrengst komt ten goede aan de hulpverlening van afasiepatiënten (mensen die ten gevolge van hersenletsel een stoornis in het spraakver mogen hebben). Op het programma (met o.a. Heddy Lester, the Blue Diamonds en Anita Meijer) kunnen de volgende aanvullingen worden gemaakt. De ballet groep van Marjolein Briër geeft omstreeks half twaalf een uitvoering, 's Middags om vijf uur is er niet alleen zigeunermuziek van Czardas te horen, maar ook een optreden te zien van de dansgroep Achalai. Vliegers De Haagse beeldend kunste naar Joop Penninkhof heeft zich geheel verdiept in de ma terie van de vliegertechnieken teneinde een cursus voor te be reiden, die de stichting KIK in Leiden zal geven. De deelne mers aan de cursus gaan zelf vliegers maken van uitlopende modellen, een bezigheid waarmee de Chinezen een de Japanners vierhonder jaar voor Christus al doende wa ren. Volgens KIK is de cursus uniek voor Nederland en zelfs het vaste land van Europa. Wie interesse heeft, kan op de "open dagen" een goede indruk krijgen; er zijn enige Chinese vliegers te zien, een aantal commerciële modellen en een aantal ontwerpen van Joop Penninkhof, die de cursus zal geven. De open dagen zijn op vrijdag 22 april van half acht tot half tien 's avonds en en op zaterdag 23 april van elf tot twaalf en van twee tot vier uur in het K O gebouw, Oude Vest 45, ingang Hazewind- steeg. ROSZE KRUIZERS Het Rozekruizers Genoot schap belegt deze maand in Leiden twee openbare bijeen komsten. Op dinsdag april wordt een lezing gehouden met titel „Wereldontvluchting - wereldvolmaking - wereldon thechting." Op dinsdag 26 april is er een bijeenkomst met alsonderwerp "Zwaarte kracht en Bevrijding". Beide avonden worden gehouden in 't Raedhuys, Nieuwe Rijn 19 en beginnen om acht uur. Gehandicapten Op 14 mei is er in de Expohal in Hilversum een protestmani festatie van gehandicapten het niet eens zijn met de voorge nomen verlaging van de WAO-uitkeringen van 80 naar 75 procent. De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) schrijft: "Wij dagen alle tegen standers uit die deze regeling er door willen drukken: Gaat u allen eens drie maanden met dit uitkeringsbedrag leven, en geeft deze gehandicapten eens uw salaris, Heren Ministers en Kamerleden. Dan kunnen ook Uw vrouwen eens eens zien wat het is om een gezin toch dat te geven wat noodzakelijk is, met een WAO-uitkering". Kaarten voor de manifestatie, waarop ook kamerleden aan wezig zullen zijn, zijn in Lei den af te halen bij bestuursle den van de ANIB: F. van Dijk, Hugo de Vriesstraat 15, tel. 146302 en J. Choufoer, Van Hof- fstraat 54, tel. 122916. Derde wereld De Derde Wereldwinkel in Oegstgeest blijft op uiterst be- schrafde wijze zoeken naar medewerkers of mensen, die abonnee willen worden op het wereldwinkelbulletin, voor vijf gulden per jaar. Ze kunnen zich opgeven bij Mieke Verlo ren, Julianalaan 19, tel. 151312. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2