De mallemolen van de woningprijzen De lijmpotten staan klaar „Cruise-raket", de V-1 van de derde wereldoorlog Lezers schrijven Fruit van Chilenen VRIJDAG 8 APRIL 1977 Een meer gelijke verdeling van inkomens en vermogens tot stand te brengen is een voornaam doel van het nu demissionaire kabinet geweest. Die gelijkheid is op sommige punten misschien een beetje dichterbij gekomen. Zo is bij voorbeeld de stijging van AOW' minimumloon en de CAO- lonen van handarbeiders in de afgelopen vier jaar groter geweest dan die van hoge over- heidssalarissen en hoge cao- lonen. Grotere economische gelijkheid is nastrevenswaardig omdat zij allen ook meer gelijke kansen op zelfontplooiing en daarmede op echt geluk biedt. Is het tempo van maatregelen tot verkleining van inkomens- en vermogensverschillen hoog, dan zal dat zeker ook ongewen ste bijverschijnselen oproepen, zoals kapitaalvlucht, of het verdwijnen van zekere nuttige economische activiteit, of mas sale beleggingen in niet belaste dingen. Komt er na de verkiezingen een nieuwe PvdA-CDA-coalitie tot stand, dan zal de wetgeving voor een stelsel van vermogen- saanwasdeling, dan zal ook de grondpolitiek, voorzover nu aan de orde, wel spoedig haar beslag krijgen. Voor mij is het de vraag of intus sen niet een veel belangrijker ontwikkeling in de richting van grotere ongelijkheid sterk doorzet. Ik bedoel hiermede de prijsontwikkeling van on roerend goed en heel in het bij zonder die van woningen in par ticuliere eigendom. De prijs stijgingen van woningen lijken in een soort mallemolen te zijn terechtgekomen. Wie met tus senpozen kijkt naar de koopad DOOR ROEL IN 'T VELD (PvdA) vertenties in de dagbladen, ziet al gauw dat er iets raars aan de hand is: bij een algemene prijs stijging van ongeveer 8% per jaar stijgen de huizenprijzen met tussen de dertig en veertig procent. Goedkoop Ieder gezin met een eigen huis is goed af; zefs als de "winst" nooit wordt geïncasseerd omdat dat gezin in hetzelfde huis blijft wonen, zijn er een paar omstandigheden die na verloop van tijd dat wonen goedkoop maken. De voortgaande inflatie zorgt ervoor dat een in de vorm van een hypothecaire lening aange gane schuld ten tijde van de af lossing reëel veel kleiner is geworden; de mogelijkheid om de hypotheekrente af te trekken van het inkomen, voordat dat laatste wordt belast volgens de tarieven van de inkomsten belasting, verlicht zeer aanzien lijk de offers die men zich moet getroosten om die rente op ne brengen. Het eigenaardige daarbij is nog dat, naarmate iemands inkomen hoger is, het effect van die renteaftrek gunstiger is; de fiscus betaalt als het ware meer voor de rijken dan voor de an deren. De manier waarop de staat premiewoningen financiert, maakt het voor sommigen mogelijk om bij verkoop grote en niet belastbare vermogen swinst te maken en zo de premie als het ware dubbel te Grote investeringen van de gemeente in de wijkvoorzie- ningen en aanzienlijke jaarlijkse uitgaven van diezelfde gemeente om straten, pleinen en plantsoenen te on derhouden hebben ook een gunstig effect op de waarde van woningen, zonder dat daarvoor andere dan pietepeuterige gemeentelijke belastingen worden geheven. Nu zullen velen onmiddellijk hiertegenover stellen dat dat al lemaal waar mag wezen maar dat zij daar niets aan hebben want dat zij bij verkoop van hun. huidige woning toch weer een andere zullen moeten aanschaf fen, die dan ook intussen duur is geworden. Dat is juist, maar het doet niet af aan de zeer on gunstige effecten van de snelle prijsstijging van woningen uit maatschappelijk gezichtspunt. Iedereen kan uitrekenen dat als er nog eens twee tot driejaar 30 procent prijsstijging per jaar optreedt, geen enkel jong gèzin of gezin dat voordien in een huurwoning heeft geleefd, bij een normaal inkomen zich nog de aanschaf van een koop woning kan veroorloven. Stagnatie? Er treedt een zeer snelle vergro ting van ver mogensongelijkheid op tussen woningeigenaars en anderen. Economen zijn geneigd de vol gende redenering op te hangen: de snelle prijsstijging van wo ningen zal vanzelf ophouden als steeds minder mensen het nog kunnen opbrengen een woning te kopen, want dan stagneert de koopkrachtige vraag. Het evenwicht herstelt zich dan vanzelf en er komt rust in de prijzen. Die rust betekent dan intussen wel dat de vermogensongelijk heid die ik zojuist beschreef, blijvend is. Bovendien is het zeer dubieus wanneer die stagnatie in de vraag zal optreden. Immers, zolang de prijzen van huizen blijven stijgen, kun je je, mits je een geldgever vindt, zo on geveer alles veroorloven. Is de prijsstijging blijvend groter dan bijvoorbeeld vijftien procent, dan kun je zelfs ieder jaar het bedrag van de hypotheek ver hogen en daaruit je rente beta len. Dan woon je voor niets, (al is ook de groei van je vermogen dan niet groot). Houdt de prijsstijging op, dan wordt het allemaal erg ver velend. Bij verkoop van je eigen huis krijg je zoveel geld, dat je daarmee weer een flinke prijs voor het nieuwe huis kunt bie den, zodat de totale vraag wordt „opgeklopt". Het eenvoudige advies van de regering om dan maar de rente-aftrek af te schaf fen, is ook niet erg effectief: ten eerste zou dan de nieuwbouw op slag worden aangetast en ten tweede zouden een heleboel particulieren die binnen de groep van eigen- woning bezitters weer de minst bevoor deelden zijn omdat zij (nog) hoge lasten hebben, on- middelijk failliet gaan. Een minder eenvoudige, maar ook in veel opzichten dubieuze aanbeveling zou zijn om het gehele woningbezit dat nu in handen van gemeenten en woningbouwverenigingen is, te verkopen aan de huurders van nu, zodat zij ook woningeigena ren worden en dus gaan deel hebben aan de waardestijging van woningen. Natuurlijk heeft immers de wethouder gelijk, vanuit zijn eigen gezichtspunt, wanneer hij uitroept dat de gemeente na zo'n maatregel in het geheel geen woningen meer beschik baar zou hebben om toe te wijzen aan hen die geen woning hadden. Bovendien blijft er dan een grote groep benadeelden over, die nu een huurwoning heeft waarvan een verzekerings maatschappij, een pen sioenfonds of een andere par ticulier eigenaar is. Intussen is het verlangen van hen die een gemeentewoning huren en graag willen kopen, vanuit hun gezichtspunt even begrijpelijk als het oordeel van de wethouder. Ontweken Heel simpel is de „oplossing" om een zodanige belasting te heffen op vermogenswinsten, dat bij verkoop van woningen een deel van de gerealiseerde winst wordt wegbelast. Ten eerste is het de vraag of zo'n voorstel ooit een meerderheid in het parlement krijgt, ten tweede blijkt steeds weer dat belastingmaatregelen door de slimmen of degenen die zo rijk zijn dat zij slimme adviseurs kunnen betalen, worden ont weken. Het komende kabinet zal er niet aan ontkomen aan dit vraagstuk iets te doen. Eerste sporen zijn trouwens al zicht baar, nu de president van de Nederlandse Bank zich zorgen maakt over de omvang van de hypothecaire kredietverlening door banken, en in het afge lopen jaar zeeft de huurwaarde van eigen woningen die "tegenover" de hypotheek rente staat en bij het inkomen wordt opgeteld, al aardig ver hoogd. Een bevredigende ver zameling maatregelen is echter nog niet gevonden, en het is wel hoog tijd. Het meningsverschil over de grondpolitiek tussen PvdA en CDA was niet zo groot. Het CDA had in principe de gebruik swaarde bij onteigening en ook het voorkeursrecht voor gemeen ten reeds aanvaard. Het ging nog slechts om de wijze waarop een en ander nader moest worden uitgewerkt. Maar de.geschiedenis leert ons dat veel kabinetten zijn gestruikeld over kleinigheden. Dat was een dag voordat de breuk in het kabinet een feit werd. De geprikkelde sfeer die langzamerhand was gegroeid tussen minister Van Agt en de PvdA is uiteindelijk van meer be lang geweest voor de oorzaak van het conflict dan het meningsver schil zelf. Hadden beide partijen hun hoofd koel gehouden dan waren ze wat de grondpolitiek betreft vast wel tot elkaar geko men. Wat de andere drie op stapel staande „hervormende" wet sontwerpen betreft kan weinig worden gezegd. Wel dat de wijzi ging van de wet op de onderne mingsraden en de wet investe ringsrekening geen tegenstellin gen van belang tussen' PvdA eii CDA opwierpen. Hier en daar waren wat meningsverschillen" over details maar er zouden zeker geen messen over zijn getrokken. Met de VAD („vermogensaanwas- deling") lag dat anders. Daar be stonden wel serieuze tegenstel lingen tussen de regeringspar tijen. Niettemin waren er geen aanwijzingen dat ook hier niet een compromis zou kunnen wor den gevonden tus sen PvdA en CDA. Dit alles is van belang omdat dit een rol gaat spelen bij de vraag wat er na de verkiezingen staat te gebeuren. Zouden de menings verschillen tussen PvdA en CDA over grondpolitiek en VAD ono verbrugbaar zijn dan zal een samengaan van deze partijen in een nieuw kabinet na de verkie zingen sterk worden bemoeilijkt. Maar dat is niet het geval. Een her stel van de huidige combinatie is dan ook wel degelijk mogelijk. Sterker nog: het is zeer waar schijnlijk. Afgezien van een paar heethoofden bij de PvdA en de PPR leeft bij de progressieven het besef dat zon der een of ander akkoord met het CDA straks met valt te regeren. In dit verband is het opmerkelijk, dat het op congressen van deze partijen niet tot een anti-CDA- resolutie is gekomen. En ook minister-president Den Uyl zei in zijn verklaring in de Tweede Kamer in een persoonlijk woord wel diep teleurgesteld te zijn over de gang van zaken maar hij onthield zich zorgvuldig van een oordeel over wie nu eigenlijk schuldig was aan de crisis. In zijn hart moet hij dit minister Van Agt wel hebben verweten maar hij spaarde de lijsttrekker van het CDA heel wijselijk. Wat het CDA betreft, daar is nog steeds een sterke stroming, die, opnieuw met de PvdA en niet1 met de VVD in zee wil gaan. Die voorkeur voor de progressieven leeft vooral bij de ARP. Indien het bij voorbeeld aan Boersma had gelegen, was de breuk in het kabinet nooit ontstaan. Een openlijke ruzie daarover tussen de heren Boersma en Van Agt werd nog maar op het nipper tje gesust. En tijdens het debat over de kabinetscrisis in de Tweede Kamer sprak meneer Aantjes - namens het gehele CDA verzoenende woorden alsof er eigenlijk niets bijzonders was- gebeurd. Door Pol de Beer Tweede Kamerlid voor de VVD Weliswaar schoot dat de gehele PvdA-fractie in het verkeerde keelgat (tot tweemaal toe ontstond een gesis van woede in de progressieve banken tijdens de speech van Aantjes) maar op dat moment waren de eerste emoties ovèr de breuk- nog niet bekoeld. Wie de zaak nuchter beziet zal be seffen dat PvdA en CDA elkaar niet onbeheerst in de haren zijn gevlogen en dat de lijmpotten al klaar staan. Als straks na de ver kiezingen in een rustiger sfeer de onderhandelingen over een nieuw te vormen kabinet gaan beginnen is de kans op een herstel zeer groot. De „cruise-raket", die zoveel moei lijkheden biedt bij de onderhande lingen over een nieuw Russisch- Amerikaans akkoord over wapen beperking - is een van de boeiendste en meest dodelijke wa pens, die ooit van de tekenborden van de Amerikaanse ruimtevaar tindustrie zijn losgekomen. Hij is vrij klein (maar een meter of tien lang) en heeft een eenvoudige straalmotor, zoiets als de meeste passagiersvliegtuigen hebben. De cruise-raket is wel vergeleken met dé Duitse V-1 uit de Tweede We reldoorlog, maar dat kan misleidend zijn. In de eerste plaats heeft de raket, zoals die nu op papier staat, een veel groter vliegbereik dan de V-1, die maar een flinke driehonderd ki lometer ver kwam. Ten tweede kan hij op een groot aantal manieren worden afgevuurd: van lanceerin- richtingen op de grond, uit vl iegtuigen of van ondergedoken on derzeeërs. In tegenstelling tot de bestaande aan het land gebonden geleide ra ketten, die moeten worden gelan ceerd uit op vaste punten gestatio neerde „silo's", kunnen de cruise- raketten nagenoeg onmogelijk van tevoren gelokaliseerd en uitge schakeld worden. Maar het wapen wordt vooral zo dodelijk gevaarlijk door zijn ge- leidesysteem, dat het tot op een kl eine honderd meter nauwkeurig kan richten op een doel, dat meer dan drieduizend kilometer verderop ligt. Dit wordt bereikt door een combinatie van een traag heidsbesturing (waarvoor een sterk ontwikkeld gyro-kompas wordt gebruikt) en een systeem, dat de naam „Tercom" draagt. In maart en april komen weer sc heepsladingen vol appels, voor namelijk Granny Smith, uit Zuid-Amerika naar ons land. Dit betekent een belangrijke on dersteuning voor de overwegend militaire dictaturen daar. Behalve fruit worden ook andere belangrijke voedingsmiddelen uitgevoerd, waaraan toch al een tekort is daar; zoals groente, vlees, vis en suiker. „De agrarische produküe zal in 1976 9,4% lager zijn dan in 1975. Dat is een daling van bijna 20% ten opzichte van 1971aldus het Chileense christen democratische tijdschrift „Er- cilla" van oktober '76. Het lijkt misschien vreemd, maar in deze zelfde jaren is Chili's voedselexport sterk gestegen. Het leeuwedeel daarvan wordt Feheugen gevormd door fruit. Van 1975 tot 1976 nam de fruitexport toe met 40%. U ziet: dalende voedselp- roduktie en import en toch een stijgende export. Hoe kan dat? Het ntwoord is simpel en schr ijnend. De meeste Chilenen heb ben geen geld om voldoende eten te kopen. Buitenlandse afnemers, waaronder ook veel Nederlandse fruitimporteurs, bieden betere prijzen dan de ve rarmde Chileense bevolking kan betalen. Tijdens de regering van Allende was de werkloosheid te ruggelopen tot 4%. Officiële st atistieken spreken nu over een werkloosheid van 18%, maar het „vicariaat voor de solidariteit" - een hulpverlenende organisatie van de katholieke kerk-schat dat, in Santiago 30% van de mensen werkloos is, en in andere delen van het land zelfs 40%. Degenen, die het geluk hebben, dat ze kunnen werken, verdienen te weinig geld om genoeg eten te kunnen kopen. De koopkracht van de werkende bevoking is volgens de door de junta erkende vakbonden de laatste drie jaar verminderd met 50%. Het junta- gezinde weekblad „Qué Pasa' schreefinjuli 1975 dat 45% van de Chileense kinderen ondervoed is. Wij vinden, dat de appels die uit Chili geïmporteerd worden een wrange bijsmaak hebben. Het deel van het verdiende geld, dat bij de junta terecht komt, wordt ook nog eens een keer gebruikt om de vervolging en onderdruk king van het Chileense volk „beter en efficiënter" te maken. Willen we het Chileense volk echt helpen, dan zullen we ervoor moeten zorgen, dat de Chileense dictators geen kans krijgen het fruit hier te verkopen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt nu, dat de Nederlandse fruitimporteurs st eeds meer Chileens fruit zijn gaan invoeren de laatste jaren. Sinds, de staatsgreep in 1973 is de export van Chileens fruit naar Nederland dus op z'n minst ver zesvoudigd. Vorig jaar maart-april is er nogal wat aandacht besteed via de kranten, radio en televisie aan de boycot van Chileens fruit in Ne derland, en daarmee aan de grote problemen, waar het Chileense volk mee te kampen heeft. Ook dit jaar zullen de ongeveer 25 Chili.-comité's in heel Nederland acties voeren om het fruit uit Chili en Argentinië te boycotten. Sommige bedrijven echter hebben de boycot zien aankomen en zijn zo slim geweest (sluw??), het fruit over te pakken in andere kisten of dozen. Let er dan op, dat u in ieder geval geen Granny Smith koopt. Deze appels komen praktisch allemaal uit Chili, Ar- gentiniëof Zuid-Afrika. Een ander merk uit Chili afkomstig is de Red Delicious. Namens het Chili Front Leiden Kees Plug John Vaneman Wim van Niekerk. Tercom - een afkorting van „terrain comparison", terreinvergelijking - werkt met gegevens, die worden verstrekt door om de aarde cir kelende spionagesatellieten. Deze Door Andrew Wilson zeer grote hoogte foto's van het gebied, dat de cruise-raket tot doel heeft en van het terrein, dat moet worden overgevlogen om dat doel te bereiken. Die foto's worden dan elektronisch ontleed om de ge gevens te verkrijgen over de pr ecieze hoogte van elk obstakel in het bedoelde gebied, de gebouwen in begrepen. Die gegevens worden dan in een cijfercode aan het geheugen van de computer van de raket gevoegd, waardoor dit een soort elektronische reliëflandkaart krijgt toegestopt. Bij de lancering volgt de raket een van te voren bepaalde koers (die ook is doorgegeven naar het com putergeheugen), waardoor hij een tevoren vastgestelde hoogte boven de grond houdt. Die koers bevat meestal honderden bochten om dalen op te zoeken en gebruik te maken van het voordeel van bergen en andere obstakels, die hem ver bergen voor de grondradar van de vijand. Als hij ook maar een paar meter van zijn koers afwijkt noteert de com puter onmiddellijk het verschil tussen de hoogte van de raket boven de obstakels op de grond en de hoogte, die is voorgeschreven door de Reliëfkaart, die in het computergeheugen zit. En die koers wordt dan gecorrigeerd. Omdat al deze informatie in de raket zelf wordt meegevoerd, krijgt de vijand niet de kans ,ze te beïnvloeden. En omdat de raket een snelheid van meer dan zes honderd kilometer per uur heeft en op minder dan honderd meter hoogte vliegt, is hij vrijwel onk wetsbaar voor afweergeschut van de grond of voor vijandelijke anti- vliegtuigraketten. Hij zou alleen kunnen worden on derschept door jachtvliegtuigen indien deze erop af worden gestuurd door een vroegtijdig, in de lucht verblijvend waarschuwings systeem zoals de Amerikaanse E-3A AWACS of de Engelse Nimrod (die vorige week van het Britse ministerie van defensie het groene licht heeft gekregen). Het feit, dat de cruise-raket zo gemakkelijk kan overschakelen op koppen met atoomkracht, op con ventionele koppen of koppen met chemische vemietigingsmiddelen maakt hem tot een zeer netelig pro- dukt voor een akkoord over de be perking van strategische wapens. Hij kan zowel worden ontwikkeld tegen doelwitten op een slagveld dat maar een paar honderd meter verderop ligt als tegen strategische doelen, zoals vijandelijke steden of raketbases op zeer grote afstand. 1 En er is geen manier om - zoals de zaken nu zijn te overzien - te zeggen of de cruise-raket een ,,tac-' tisch" of „strategisch" wapen is. Berichten uit Moskou maken duidelijk, dat de Russen zich grote zorgen maken over de cruise-raket, waarvan ze de technische kneepjes de eerste vijf jaar zeker niet onder de knie zullen hebben. Als de Ame rikanen dit wapen in hun arsenaal opnemen zou het de strategische balans ernstig uit zijn evenwicht kunnen brengen. De Russische „backfire- bommenwerper" vormt een even dubbelzinnig obstakel tot een SALT-akkoord. Als taktisch wapen is de Backfire (zoals de NAVO-codenaam luidt) uitmuntend geschikt voor aanvallen op plaatselijke doelen of operatieterreinen in West-Europa. Maar de Backfire heeft een actiera dius van meer dan vijfduizend kilometer, die nog kan worden uitgebreid doordat de bom menwerper in de lucht kan bij tanken. En daardoor kan hij gemakkelijk strategische doelen bereiken op elke plek in de Vere nigde Staten. Observerdienst Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs De "Cruise-raket"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19