Freddy Maertens neemt wraak voor'Vlaanderen' Titel kan Wiersma nauwelijks ontgaan Kernploeg weg: Leen Pfrommer blijft coach VoorJoop te koud.. N/Trotters moeten zichzelf bewijzen Jan Wagenaar weer op kop in EK-pikenrs VRIJDAG 8 APRIL 1977 SPORT AMERSFOORT - In een bij eenkomst, die ruim drieëneen half uur dude zijn Leen Pfr ommer en de leden van de allrounders-kernploeg gisteren in Amersfoort niet nader tot elkaar gekomen. Om uit een impasse te geraken, heeft het dagelijks bestuur van de KNSB besloten Leen Pfr ommer als coach te handhaven en het instituut van de centrale voorbereiding op de grote toernooien af te schaffen. Gisteravond omstreeks kwart voor elf gaf KNSB-voorzitter Herman van Laar het volgende communique uit: "Na een langdurig overleg tussen de leden van de allround- kernploeg en de heer Pfrommer in aanwezigheid van de landelijke commissie en het dagelijks bestuur van de KNSB en het duidelijk uiteen zetten van de standpunten, waarbij de kernploeg bij haar standpunt bleef, dat geen basis meer aanwezig wordt geacht voor verdere samenwerking, heeft het dagelijks bestuur op advies van de landelijke com missie besloten het komende seizoen geen kernploeg te for meren. De later samen te stellen ploeg voor deelneming aan de grote toernooien zal evenwel onder leiding van de heer Pfrommer staan. De leden van de kernploeg en de heer Pfrommer stellen er prijs op te verklaren, dat de waardering voor elkaar is gebleven". In een later stadium zal de lan delijke technische commissie zich beraden over de wijze waarop de ploegen voor het Europese- en wereld kampioenschap van het komende seizoen zullen worden geformeerd. Ik vraag me wel af, of het Nederlandse publiek het zal pikken, dat er op deze manier wordt gespeeld met onze kansen bij de grote toernooien", aldus Hans van Helden, die zich als enige niets aantrok van het door KNSB- voorzitter Herman van Laer uitgevaardigde spreekverbod. Hans van Helden, Piet Kleine, Jan Derksen, Klaas Vriend, Joop Pasman en de nog steeds niet herstelde Jan de Vries konden de bui al zien hangen toen zij na ruim drie uur ver gaderen de zaal werden uitge stuurd en Leen Pfrommer ach terbleef om met de landelijke commissie en het dagelijks be stuur tot besluiten te komen. In een eerder stadium hadden de rijders vastgehouden aan hun standpunt, dat zij niet verder onder Pfrommer wilden trainen. "Het voor naamste punt is dat Pfrommer en wij uitgekeken zijn op el kaar", aldus Hans van Helden. "Leen Pfrommer kijkt altijd naar wat ze in het buitenland doen, in plaats van zelf met iets nieuws te komen. Hij durft niet op kop te rijden". In de laatste zin van het communique wordt gewag gemaakt van het feit dat de waardering voor coach en pupillen voor elkaar is gebleven. Dat zal ook wel zo zijn. Van Helden verklaarde tenminste, dat menselijk gezien hij liever niet zo ver was gegaan omdat hij zowel voor de mens als vakman Pfrommer respect kan opbrengen, maar de relatie is er wel ernstig door op de tocht komen te staan. Al leen al het feit dat de zes rebel len in het voorseizoen de niet geringe bescherming van de bond zullen moeten missen, zelf hun trainingen en eventuele trainingskampen dienen te bekostigen, is al een bron van ergenis. "Het gaat me geweldig veel geld kosten", realiseerde Van Helden zich. De bronzen medaillewinnaar heeft zichzelf 24 uur de tijd gegeven om te beslissen of hij onder deze omstandigheden nog zin heeft door te gaan of dat hij stopt. De huidige oplossing is dezelfde als in de aanloop van het Olympisch seizoen bij de dames. Toen koos het bestuur in het conflict tussen de dameskernploeg en coach Gerard Maarse de kant van Maarse om zijn laatste jaar vol te maken. Het gevolg was dat de rebellerende Sippie Tichelaar stopte en Sijtje van der Lende en Annie Borckink zich morrend schikten. VERVIERS - Joop Zoetemelk, die vorig seizoen de Waalse Pijl met een solo won, haalde ditmaal de finish niet. De in Frankrijk wonende Nederlander, die dit jaar nog niet in zijn beste vorm is, was niet bestand tegen de kou. Zoete melk wachtte na 184 kilometer de tweede bevoorrading af en stapte even later uit de wedstrijd De kopman van Miko-Mercier hoopt zich morgen in de Amstel Gold Race beter te kunnen laten zien. Belg superieur in Waalse Pijl LEIDEN -Een stuk zelfbevestiging moet morgenmiddag om vier uur in Hoofddorp gestalte krijgen vóór de basketballers van de Riepjonge Leidse vereniging ijssen Tjotters. De Leidse glub had gedacht in het eerste jaar van zijn bestaan uit de eerste klasse van het district Den Haag te kun nen promoveren naar de lande lijke tweede divisie, maar slaagde niet in die opzet. De Trotters zul len dit seizoen als tweede eindi gen achter het Delftse DAS. De enige manier om de kritische buitenwereld (de oprichting van de Trotters werd door de elkaar fel beconcurrerende basketbal clubs bepaald niet met gejuich begroet) te bewijzen dat men wel degelijk van "tweede divisie niveau" is, is de strijd om de Ne derlandse basketbalbeker (B), waarin de Trotters als enige dis- trictsploeg zijn doorgedrongen tot de halve Finale. Morgen ont moeten de Leidenaars daarin voor de tweede maal de lijstaan voerder van de tweede divisie C, Hoofddorp. De belangstelling voor deze wed strijd is aan beide kanten erg groot, de Trotters laten zelfs een extra supportersbus rijden om tenminste enig tegenwichy te kunnen bieden aan de naar schat ting 600 luidruchtige Hoofddor pers. De kansen op overleving zijn voor de Trotters echter niet zo groot, ondanks het feit dat men met een lichte voorsprong, opge bouwd in de eerste wedstrijd (84-80), aan het duel begint. Hoofddorp beschikt over een goed uigebalanceerd team, waarin zo wel routinierd als Vespa Ema- nuelson (ex-Fiat Stars) als jonge sterke en lange kerels een plaats hebben gevonden. De Trotters hebben als handicap dat trainer-coach coach Peter Kesteloo uitgerekend nu op wintersport-vakantie is, waar door de spelers de afgelopen week zichzelf op de wedstrijd hebben moeten voorbereiden, terwijl men morgen een vreemde (Ben van Cleef, een "oude" rot in het basketbalvak) op de bank zal aantreffen. De tweede finalist is overigens al bekend, A P. Haarlem Cardinals, dat tweemaal won van Sea Devils uit Castricum. De finale is op 29 april in Den Haag. VERVIERS - De revanche bleek ondubbelzinnig. In regen, sneeuw en hagel liet Freddy Maertens zien, dat er met de wereldkampioen niet te spotten viel. Roemloos gingen zijn grootste opponenten ten onder in de 41ste Waalse Pijl, de eerste "echte" klassieker, die het exponent van de nieuwe generatie op zijn al uitgebreide erelijst schreef. Wie nog steeds aan Maertens capa citeiten mocht twijfelen, omdat hij nog steeds niet na alle fraaie triom fen die hij al heeft geboekt één van de zes hoogst gequoteerde klassie kers had gewonnen, moet inmid dels wel erkennen dat de 25-jarige Belg voor een groot deel de rol van superstar Eddy Merckx gaat over- Dat hij juist voor deze nieuwe zege praal het ditmaal korte tweege vecht met Roger de Vlaeminck won, stemde Maertens na afloop niet eens het meest tevreden. Na de opwindende gebeurtenissen in het Ronde van Vlaanderen, had men echter anders mogen verwachten. "Dit was geen revanche op De Vlaeminck", sprak de bejubelde winnaar. "Het is meer een revanche op de wielerbond. "En erg fel: "Ze hebben zondag allemaal van wiel verwisseld. Maar mij moest men een morele klap toebrengen. Zono dig kort voor de finish laten weten dat ik zou worden gedeklasseerd als ik won. Het is dat de bond voor vandaag niets had uitgevonden, anders had ik ook de Waalse Pijl niet kunnen Kansloos achter Maertens: Thurau, Knetemann, Poulidor, De Vlaeminck en Pollentier. Na salonremise tegen Clerc Wiersma: salonremise MOMARKEN - De Nederlander Jan Wagenaar heeft gisteren in Momarken (Noo) de leiding genomen in de strijd om het Europees kam pioenschap voor beroepspi keurs. In de vier wedstrijden, die onder barre om standigheden werden gehouden (harde wind, tem peratuur van minus 6 graden, Na de negende ronde in hel 'toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland is Harm Wiersma een stuk dichter bij titelprolongatie gekomen. Zelf speelde hij in een tamme partij remise tegen Rob Clerc maar zijn M naaste concurrent John van der Borst kwam tegen Frank Drost ten val. Dat betekende voor Wiersma een comfortabele voorsprong van drie punten. Met nog twee ronden te spelen, kan hem de overwinning nauwelijks meer ontgaan. Hij staat nu op het punt het kampioenschap voor de vijfde keer te veroveren. Wiersma en Clerc speelden in een hoog tempo en na twee uur werd remise aangetekend. Hoewel er nog wel veertig zetten mee waren gemoeid, mag men het resultaat wel onder de salonremises rang schikken. Wiersma ging na afloop snel boodschappen in Zevenaar doen. Van der Borst moet door zijn neder laag tegen Drost de tweede plaats delen met Clerc en Jansen. De Hoensbroeker leverde tegen Drost een strijd om de beheersing van het centrum, maar moest ervaren, dat de Fries strategisch meer in zijn mars had. Toen Van der Borst op een gegeven moment dacht een be paalde formatie te maken, forceerde Drost bekwaam schijf winst en won verdiend. Van Aalten viel moedig aan tegen Jansen, die voordeel probeerde te behalen door een omsingelings strategie. De ex- jeugdwereldkampioen speelde echter erg sterk, verraste zijn tegenstander met een doorbraak en kreeg een voordelig eindspel. Jansen wist dat maar met de grootste moeite remise te houden. Uitslagen: Harm Wiersma-Rob Clerc 1-1; Frans Hermelink-Ton van de Meerendonk 2-0; Sjoed Vis ser-Ad van Tilborg 0-2; Jannes van der Wal-Jan de Ruiter 1-1; Frank Drost-John van der Borst 2-0; Hans Jansen-Geert van Aalten 1-1. De stand is: 1. Wiersma 14 pnt.; 2. Van der Borst, Clerc en Jansen 11 pnt.; 5. Drost, Hermelink en Van Tilborg 9 pnt.; 8. Van der Wal 8 pnt.; 9. Van Aalten, De Ruiter en Visser 7 pnt.; 12. Van de Meerendonk 5 pnt. Maertens voorop in strijd om Super Prestige Na zijn overwinning in de Waalse Pijl heeft Freddy Maertens zijn voorsprong in de strijd om de Super Prestige aanmerkelijk vergroot. De wereldkampioen heeft nu 155 punten, 55 meer dan Roger de Vlaeminck. Jan Raas, de win naar van Milaan-San Remo, bezit de derde plaats met een totaal van 75 punten. Gerrie Knetemann staat vierde met 43. De uitslag van de Waalse pijl is: 1. ï^reddy Maertens (Bel) 224 kilometer in 5.52.44 (gem. 37,9 km/u); 2. Francesco Moser (Ita) op 2.50; 3. Giuseppe Saroni (Ita); 4. Herman van Springel (Bel); 5. Gerrie Knetemann (Ned); 6. Willy Teirlinck (Bel) op 2.54; 7. Walter Planckaert (Bel); 8. Eddy Merckx (Bel); 9. Frans Verbeeck (Bel); 10. Roger de Vlaeminck (Bel); 11. Raymond Poulidor (Fra); 12. Ronald de Witte (Bel) allen op 2.54. Veroordeeld Maertens kritiek werd veroordeeld door ploegbaas Lomme Driessens die voor Vlaanderen allereerst ver zuimde om de ploegleidersverga dering by te wonen en zelf opdracht gaf tegen de reglementen in een re- servefiets aan te geven. Boze Dries sens tot zijn pupil: "Vlaanderen is voorbij en vergeten. Praat toch over vandaag. Zo komen er weer nieuwe roddels". Maar de wereldkampioen hield vol, dat Waalse Pijl niet was ontaard in een tweegevecht Maertens-De Vlaeminck, maar een duel Maertens-Belgische Wieler bond. Freddy Maertens koos daarvoor twee van de zeventien heuvels uit, waar de Waalse Pijl de laatstejaar- gangen op wordt beslist. Evenals op de plaats waar vorig jaar Joop Zoetemelk aan zijn glorieuze glorie begon, stampte nu de wereldkam pioen het al sterk uitgedunde pelo ton fijn. Zelfs Patrick Perret, die over wist te blijven uit een groepje met Hennie Kuiper de Belgen Dalmeyer en Willem Peeters en de Italiaan Beccia en later gezelschap kreeg van Giambettista Baronchel- li, moest er aan geloven. Dat was in Stavelot na 175 moeizame kilome ters. Maertens leidde de klim van de stijle Stockeu. Beende de twee vluchters bij en keek niet meer om voordat hij het stadje weer uit was Interessant Het gevecht, dat zich eerder achter de rug van Freddy Maertens ont spon, was bijzonder interessant Dietrich Thurau, die in de beklim mingen het langst het wiel van Maertens kon houden: "Wat hij presteerde was geweldig. Op het kleinste verzet vloog hy naar bo ven. Als een beginneling werd ik weggefietst. Als het zo moet gaan, zal ik over een paar jaar pas het wiel van een wereldkampioen kunnen houden". Thurau's nederlaag bete kent nog niet het einde voor Roger De Vlaeminck. De bekritiseerde winnaar van de Ronde van Vlaan deren kroop op de Haute-Levée naar de wereldkampioen toe en ie dereen verwachtte daarna een ge lijke ontknoping van afgelopen zondag. Maar de kracht van De Vlaeminck bleek niet groot te zyn. Slechts een vijftigtal style meters hield De Vlaeminck na zijn geslaagde ach tervolging stand, om daarna mach teloos toe te zien, dat Maertens met zijn soepele tred de betere was. Zijn excuus: "Ik kon de benen niet rond krijgen. In de kou heb ik toch al minder weerstand, want dat is he lemaal mijn weer niet. Maertens reed te sterk om by hem te kunnen blijven". De nog geformeerde jachtgroep met De Vlaeminck, Gerrie Knete mann, Dietrich Thurau, Michel Pol lentier en de nieuwe Italiaanse h(oop Guiseppe Saronni mocht niet baten. Maertens daverde eenzaam over de resterende Ardennen- heuvels, om in "Verviers met bijna drie minuten voorsprong als eerste te finishen. Ver voor zijn direkte be lagers, die zelfs met de finish in zich nog werden achterhaald door een tweede groep. "Als een emmer" Gerrie Knetemann kon zich door zijn initiatief nog wat afscheiden, maar omdat Francesco Moser, Gui seppe Saronni en Herman van Springel wat beter wisten te sprin ten werd hij eveneens bevangen door de kou vijfde. De uitgeputte Knetemann: "Ik zat zo kapot als een emmer. Eerlijk ik dacht dat ik doodging. Zelfs nu ik van de fiets stap, voel ik me net opgebaard. Freddy Maertens? Daar is niet tegen te rijden. Hij pakte in vijf ki lometer anderhalve minuut voor sprong. Zo'n man heeft gewoon twee cilinders meer dan wy". baan kort voor begin pas sneeuwvrij) werd Wagenaar respectievelijk zesde, derde, eerste en achtste. De Neder lander had het geluk, dat in de vierde en laatste koers, toen hij met het slechtste paard reed, favoriet Rolf Dautzenberg in de eindsprint werd verslagen door de laag geklasseerde Paul Mar tens. De pikeurs moeten nog rijden in Axevalla (Zwe) en Pori (Fin). De stand na twintig koersen is: 1. Jan Wagenaar (Ned) 157 pnt.*, 2. Rolf Dautzenberg (Wdl) 152 pnt.; 3. Guiseppe Guzzinati (Ita) en Ulf Thoresen (Noo) 145 pnt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15