Rechts steunpunt Zuid-Libanon in handen van links c ONDERZOEK "GEZAG" IN INDIA Komedie met een serieus tintje Films deze week Authentiek gegeven op de voet gevolgd 'Go West': zulke films maken ze niet meer PAGINA II VRIJDAG 8 APRIL 1977 BEIROET (Reuter) - Eenheden van het Palestijns-linkse bondgenootschap in Libanon hebben gisteren het rechtse steunpunt Chiam bij de Israëlische grens veroverd als on derdeel van een belangrijk offensief dat gericht is op ver drijving van de rechtsen uit het zuiden. Dit heeft een Pales tijnse woordvoerder in Beiroet meegedeeld. Eerste deel tv-film „Jezus van Nazareth" lin LONDEN - In Engeland is dezer dagen het eerste deel van de televi siefilm "Jezus van Nazareth" voltooid. Men verwacht dat de film die ruim 40 mil joen gulden gaat kosten, over de gehele wereld zal worden ver toond. Op de foto de kruisi ging van Jezus, gespeeld door Robert Powell. Nu ook rode reflector opfietsen bromfiets DEN HAAG - Fietsen en brom fietsen moeten over enige tijd behalve het achterlicht een aparte rode reflector hebben. Het achterspatbord, dat nu wit moet zijn, mag voortaan ook van reflecterend geel mate riaal zijn. Bovendien zullen fietsen in de toekomst gele of oranje reflectoren moeten hebben op de pedalen. Deze maatregelen, waarvan sommige al waren aangekon digd in het Beleidsplan voor de verkeersveiligheid van minis ter Westerterp (Verkeer en Wa terstaat), dienen vooral om de zichtbaarheid van de fietsers 's avonds of bij slechte weersom standigheden te verbeteren. Dimlicht verplicht In het beleidsplan van de mi nister staat verder dat auto's in het donker of bij slechte weersomstandigheden binnen de bebouwde kom voortaan met gedimd groot licht moeten rijden. Het gebruiken van stadslichten is niet langer vol doende. Bij het parkeren kan wel worden volstaan met stadslichten. De wijzigingen zijn opgenomen in het Wegen verkeersreglement. Titel: "Cousin cousine"; regie: Jean Charles Tacchella; hoofdrol len: Marie Christine Barrault, Victor Lanoux en Guy Marchand; theater: Camera; 14 jaar. Verfrissend is het wat afgezaagde maar enig juiste predicaat voor "Cousin cousine", een film die terecht werd onderscheiden met Le Pris Louis Delluc. Een af en toe wrange, maar altijd zeer menselijke comedie rond twee families, die steeds weer bij elkaar komen voor rouw en trouw. Tac chella heeft eigenlijk alleen maar stereotiepen gemaakt de typisch Franse man met zijn vriendinnetjes, de vrolijke weduwe, de uitgebluste echtgeno ten. Daartussendoor ontwikkelt zich een liefde tussen twee mensen, beiden getrouwd, die zo ernstig en zonder pandoer is, zo eerlijk en ori gineel, dat de bedrogen echtgenoten er écht angstig van worden. Zonder enige moeite te doen hun gevoelens voor elkaar te verbergen ADVERTENTIE Enwathebtu? Véél plezier bijuwRedpoint winkelier! Bassam Aboe Sjerif van het marx istische volksfront voor de bevrij ding van Palestina, PFLP, zei dat Chiam gevallen was na felle ge vechten en artilleriebeschietingen. Chiam is een strategisch punt in een driehoek van rechtse bolwer ken die gevormd werd door Chiam, Kleia meer naar het westen en Mar- jajoen enkele kilometers noordelij ker. Geen van de drie plaatsen ligt verder dan acht kilometer van de grens met Israël. Rechts Chiam was eerder dit jaar, toen de Palestijnen en linkse eenheden in het zuiden een reeks nederlagen le den, door rechtsen veroverd. Na de herovering gisteren zei de woord voerder van de PFLP dat "Israëli sche artillerie het dorp over de grens waanzinnig en in het wilde weg beschoot". Maar, zei hij, de links-Palestijnse troepen beant woordden het vuur en bestookten NIEUW DELHI (UPI) - De rege ring van India heeft gisteren mee gedeeld dat een gerechtelijke commissie zal worden benoemd voor het opsporen en straffen van functionarissen, onder wie "het hoogste politieke gezag", die schuldig zijn aan wandaden tijdens de noodtoestand van 21 maanden tijdens het bewind van premier In dira Gandhi. De minister van Binnenlandse Za- groeien de twee gelieven steeds dichter naar elkaar toe. Hun vrij ridicule levensgezellen hebben het nakijken. Zonder ook maar enige greep op de situatie te krijgen. Tacchella heeft de wrangheid van een dergelijke situatie met een blije blik gadegeslagen. Hij heeft er de lol van ingezien. Daardoor is -deze film toch meer gaan leven dan wanneer hij op de andere manier te werk was gegaan: er een loodzwaar drama van te ma ken. "Cousin cousine" is nu een vrij on gecompliceerde film geworden, waarin plaats is voor de nevenge beurtenissen, de fami liebijeenkomsten. En daar heeft Tacchella alles uitgehaald wat er maar aan komische toestanden te beleven valt. Zo is deze film een heerlijk ontspannend geheel geworden met een ernstige on dergrond. Een film die de stamp volle zaal van gisteravond recht deed. ANNEMIEK RUYGROK 'Go West'; hoofdrollen: Groucho, Harpo en Chico Marx; theater: Studio; alle leeftijden. "Dit is een film die ze toevallig nu niet meer kunnen maken". Zo on geveer luidt de slogan die gebruikt wordt om oude films met Humphrey Bogart aan te prijzen. Een fraaie kreet, die niet alleen van toepassing blijkt op Bogart-films, maar ook prima te gebruiken is op' produkties met de Marx Brothers. Magnifieke verbale humor die zijn gelijke momenteel eigenlijk alleen in 'Monty Python's Flying Circus' kent. 'Go West' is dan misschien wat minder dan de legendarische A night at the opera' of 'A day at the races', maar toch altijd nog een stuk rechtstreeks stellingen. Aan Palestijns-linkse zijde vielen zeven doden. De tegenstander leed zware verliezen. De gevechten in Züid-Libanon namen gestadig toe sedert 15 no vember vorig jaar toen troepen van de 30.000 man tellende Arabische vredesmacht, voornamelijk be staande uit Syrische militairen, in andere delen van het land een einde aan de burgeroorlog maakten. De vredesmacht heeft tot nu toe nog geen activiteit ontplooid ten zuiden van de rivier de Litani, die door Israël zou worden beschouwd als de "rode lijn" die niet door niet-Libanese troepen zou mogen worden overschreden. Volgens berichten uit het betrok ken gebied werden de Palestijnse strijders versterkt door comman do's van de door Syrië gesteunde Saiqa-guerrilla beweging. ken, Charan Singh, maakte dit in het parlement bekend. Hij noemde geen namen maar wetgevers maak ten uit zijn formulering op dat me vrouw Gandhi mogelijk behoorde tot degenen tot wie het onderzoek zich zou uitstrekken. Singh zei: "Wij hebben kort gele den een van de donkerste perioden uit onze geschiedenis "meege maakt wij zouden in onze taak tekortschieten als wij geen posi Belangrijke strategen waren in de Tweede Wereldoorlog regelmatig op twee plaatsen tegelijk. Zo dook Montgommery ten tijde van het begin van het Anglo/Amerikaanse offensief ergens ver weg van de plaats waar de werkelijke strijd geleverd moest worden op en liet ook Churcfhill zich regelmatig "dubbelen" om de Duitsers te mis leiden en in verwarring te brengen. Montgommery beschikte daarvoor over een acteur, die verrassend veel leuker dan bijvoorbeeld de geroemde 'Silent Movie' van Mel Brooks. In 'Go West', die al in 1940 werd gemaakt, maar eerst nu in Nederland draait (de nostalgie her stelt historische fouten) nemen Groucho, Harpo en Chico op kos telijke wijze het Wilde Westen op de hak. Met name Groucho (die met die snor en die bril) kan excelleren in het in dit genre geijkte verhaaltje. Een uitstekende keuze met de paasdagen in het vooruitzicht. Daarom is het op z'n' zachtst gezegd onbegrijpelijk, dat in het voorprogramma een stomme film met Buster Keaton draait, met Duitse teksten die onvertaald blijven. Zeker met een familiefilm als 'Go West' volstrekt misplaatst. tieve stappen nemen om te garan deren dat de gebeurtenissen van het recente verleden niet in de toe komst herhaald worden en om het misbruik van macht door een handvol mensen aan de kaak te stellen die ongehoorde onderdruk king en terreur over de natie uit stortten. Behalve door wijzigingen in de grondwet en andere wetten kan dit doel alleen worden bereikt door al diegenen ter verantwoording te roepen die schuldig zijn aan exces sen en wandaden tijdens de nood toestand, van het hoogste politieke gezag tot de laagste regeringsfunc tionaris". Singh zei: "wij stellen voor een commissie van onderzoek te be noemen om alle klachten inzake excessen en wandaden, misbruik van gezag tijdens de noodtoestand en alle daarmee verband houdende zaken na te gaan". De commissie zal onder leiding staan van een eminente rechter. Singh noemde geen naam. De regering heeft voorts een wet sontwerp tot wijziging van de grondwet ingediend, strekkend tot vermindering van de ambtsperiode van Lok Sabha (Lagerhuis) en de wetgevende vergadering van de deelstaten van zes tot vijf jaar. Blijvers LUXOR: "Het vergeten con tinent", avontuur met vreemde LIDOS' III: "Next stop Greenwich Village", een aardige film. TRIANON: "Nickelodeon", over het begin van de filmerij. Moet grappig zijn, maar is het niet. Terug in Leiden LIDO II: "Assepoester". Kindermatinee CAMERA: "Winnetou and Old Shurehand". REX: 'T)e vliegende autobus". Nachtfilms CAMERA: "Sleeper". REX: "Meisjes op de bekende toer". Rex "36 uur in de hel", film vol strijd en ellende, maar de afloop is goed. Goede films in andere steden "Jour de fète" van Jacques Tati, Saskia Amsterdam, Lumiere 2, Rotterdam. "Network" met Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch, Robert Duvall, Alhambra en Nöggerath, Amsterdam. "The last Tycoon" met Robert de Niro, Callypso 2, Rotterdam. Haagse bioscopen APOLLO I: "De rechter en de linkerhand van de duivel", dag. 2.30,7.00 en 9.30 uur, paasdagen 2.00, 4.30 uur enz. 14 jaar. APOLLO II: "Ilsa, wolvin van de SS", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, paasdagen 2.30, 4.45 uur enz. 18 jaar. ASTA: "Silver streak expres sie", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, paasdagen 1.30,4.00 uur enz. 14 jaar. BIJOU: "Un éléphant £a trompe énormement", dag. 2.00,7.30 en 9.45 uur, paasdagen ook 4.15 uur, 14 jaar CALYPSO: "The last tycoon", dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, paas dagen 1.45,4.15 uur enz., 14 jaar. Comité Ikon Van den Heuvel ziende blind In een brief aan de Nederlandse regering vraagt een aantal kerkelijke en andere organisaties geen wapenuitvoer meer toe te staan naar negen Latijnsameri- kaanse landen. Tot de onderteke naars behoren het bestuur van de Raad voor zaken van overheid en samenleving van de Hervormde Kerk, de Nederlandse Missieraad, het secretariaat Ontwikkelingssa menwerking van de Geref. Kerken, het Brazilië-comité, het Chili- comité, Kerk en Vrede en Sjaloom. De briefschrijvers zeggen, dat onze regering een bijdrage moet leveren aan het herstel van de democratie in landen als Haiti, Guatemala, Br azilië, Bolivia, Uruguay, Chili en Argentinië. Kardinaal Arns, aartsbisschop van het vier miljoen gelovigen tel lende aartsbisdom Sao Paulo (Bra zilië), heeft tegenover een Westduits persbureau verklaard, dat de Braziliaanse regering geen gesprek meer wil met de rk kerk. Tot dusver had hij een "zeer goed" contact gehad met de chef van het kabinet van de president, maar nu moet dat via de gouverneur van de staat lopen. Kardinaal Arns is vooral bekend om zijn inspanningen voor de poli tieke gevangenen, die hij ziet als mensen die voor allemaal denken en daarom gevangen worden gezet. Ikon De krachtige reactie van dr. Al- bert van den Heuvel, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, op de kritiek van het comité "Be leidsombuiging IKON" is dit comité in het verkeerde keelgat ge schoten. In een open brief vërwijt het Van den Heuvel, dat hij horende doof en ziende blind is. De secretaris-generaal had in de her vormde synode gezegd, dat de gr ootste kritiek komt van mensen die de minste kennis van de prog ramma's hebben. Volgens het in Leeuwarden geves tigde comité, dat zegt uit het hele land adhesiebetuigingen te ont vangen, hanteert de IKON dezelfde kriteria als socialisten en extreem linkse stromingen wanneer het gaat om beoordeling van niet- linkse politiek en mensen en stro mingen in kerk en samenleving. Het is "zeer bedroefd", dat Van den Heuvel voor déze IKON kiest. Hervormde Kerk - beroepen te Strijen A.C. van Dam Maasdam, te Wapenveld E. Bakker Nieuwerkerk a.d. IJssel. CAMERA- "network", dag. 2.15,7.00 en 9.00 uur, paasdagen 2.00, 4.30 uur enz., 14 jaar. CINEAC: "Merlijn, de toven aar", dag. 1.30, 3.30, 7.00, 9.30, alle leeftijden. CORSO: "The pink panther str ikes again", dag. 2.00, 6.45, 9.15 uur, paasdagen 1.15, 4.15 uur enz., alle leeftijden. DU MIDI: "Bestemming Cas sandra", dag. 8.15, vrij. en zat. 7.00 en 9.30, paasdagen ook 4.00 uür, 14 jaar. "Assepoester", dag. 2.00 uur, paasdagen 1.30 uur, alle leef tijden. EURO: "Irma la douce", zat., paasdagen woe. 3.45 en 7.45 uur, overige dagen 1.45 en 7.45 uur, alle leeftijden. METROPOLE I: "Rocky" dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, paasdagen 1.15, 4.00 enz., 14 jaar. METROPOLE II: "A star is bom", dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, paasdagen 1.15,4.00 uur enz., 14 METROPPLE III: "The big bus", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, paasdagen 1.45, 4.15 enz., 14 jaar. METROPOLE IV: "Network", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, paas dagen 1.45,4.15 uur ënz., 14 jaar. METROPOLE V: "Marathon man", dag. 2.15,7.15 en 9.45 uur, paasdagen 1.45,4.15 uur enz., 18 jaar. ODEON I: "Nickelodeon", dag. 1.45,6.45 en 9.30 uur, paasdagen 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, alle leeftijden. ODEON II: "The treasure of the Sierra Madre", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, paasdagen ook 4.30 uur, 14 jaar. ODEON III: "Silent Movie", 2.15,7.15 en 9.45 uur, paasdagen ook 4.45 uur, alle leeftijden. ODEON IV: "The girl can't help it", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, paasdagen ook 4.45 uur, alle leeftijden. OLYMPIA "Samen uit, samen thuis", dag. 2.00 en 8.00 uur, alle leeftijden. PASSAGE: "The eagle has lan ded", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, paasdagen 1.15,4.00 uur enz., 14 jaar. REX: "Thunderball", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. ROYAL '70: "1001 per versiteiten van Felicia", do., zat. en paasdagen 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vrij. 2.00 en 6.45 uur, di., woe. alleen 2.15 uur, extra voorstelling zat. 4.30 uur, 18 jaar. ROYAL op zolder "The Kung-Fu monnik", do., vrij., zat. en paasdagen 2.00 7.00 en 9.30 uur, di., woe. 2.15 en 8.00 uur, zat. en zo. extra voorstelling 4.30 uur, 14 jaar.STUDIO 2000: "Taxi dri ver", dag. 7.00 en 9.30 uur, do. vrij., zo en dinsdag ook 2.00 uur, 18 jaar. DE UITKIJK: "Cousin cousine", 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. Cousin cousine van Tacchella: Scène uit "Cousin The Eagle has landed op hem moet hebben geleken, en Churchill maakte gebruik van de goede diensten van een mislukt Engels variété artiest, die zich in de loop van de jaren zo met hem iden tificeerde dat hij zijn rol ook in de vrije tijd niet los kon laten. Over de in '44 in opdracht van Hitier voor Churchill beraamde kidnapping schreef Jack Higgens een bestseller, die nu door John Sturges is verfilmd: "The Eagle has landed". Die opdracht van Hitler werd door niemand voor uitvoerbaar gehou den, zelfs niet door zijn later versto ten vriend, de SS-leider Himmler. Dit echter totdat Berlijn bij toeval het bericht bereikte dat Churchill een weekeindje zou uitrusten in het kustplaatsje Norfolk, niet ver van het door de Duitsers bezette kanaaleiland Alderney. Een groep para's trekt samen met de Ierse nationalist Devlin, die voor dit doel wel met de Duitsers tegen de Britten wil samenspannen, naar het eiland om daar de voorbereidingen voor de ontvoering te treffen. Hoe zorgvuldig alles ook is uitgedok terd, bij toeval wordt de intrige al voor de uitvoering ontdekt. De leider van de para's, kolonel Steiner (Michael Caine) weet echter toch tot de verblijfplaats van Churchill door te dringen. De vraag is dan of hij met Churchill zelf of met zijn "dubbel" te maken heeft. Nou, dat laatste moet hier maar niet verklapt worden, want dat zou deze hier en daar toch al wat langdradige film er met aantrekkelijker op ma ken. Elk detail wordt zorgduldig in beeld gebracht en dat vraagt wat van het geduld van de kijker. Gelukkig is er daar tegenover wel het voortreffelijke spel van Donald Sutherland als de Ier en dat van Michael Caine als de leider van het complot. Donald Pleasance dreef helaas in zijn creatie van Himmler (een door de uitvoerige geschied schrijving overbekende figuur) wat te veel weg van de werkelijkheid, maar wie behoefte heeft om een verder op de voet gevolgd authen tiek gegeven te zien, laat zich daar door niet weerhouden. "The Eagle has landed", naar het boek van Jack Higgens. Regie: John Sturges, met Donald Suther land, Michael Caine, Robert Duvale e.a. Lido, 14 jaar. TON VAN BRUSSEL ADVERTENTIE Europa's mooiste Bloementuin, Een bezoek aan de Keukenhof. I Dat is 28 hectare I ontluikend voor jaarzien. Duizend en één verschillende bloemen in bloei. Een tripje naar de Keuken hof in Lisse. 't Mooiste plan dat u deze week kunt maken. Keukenhof Kleuren vragen om KodakfUm

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11