VS mengen zich niet in „eurocommunisme tot Toenadering VS Cuba via basketbal 1 ■ï-s? -- dagi© Volgens Sadat is deelneming PLO in Genève Libanon versterkt grens *0r.,s-A ,4uur ^25Sft.ft Ju Bonn bezorgd over export uranium van VS en Canada Britse politie pakt bende valsemunters met vooijaars-voordeel voorde snelle beslissers (ri innen DONDERDAG 7 APRIL 1977 PAGINA 9 WASHINGTON (DPA) - President Sadat van Egypte gelooft dat deel neming van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie aan vredesonder handelingen voor het Midden- Oosten door president Carter van het "allergrootste belang" wordt geacht. Sadat zei dit gisteren voor zijn terugkeer naar Egypte uit Was hington. Volgens Sadat geeft Carter voor rang aan het nog dit jaar opnieuw bijeenroepen van de Geneefse vre desconferentie en houdt dat "au tomatisch" in dat een weg moet worden gevonden voor Palestijnse deelneming. Sadat ontkende dat hij op bilateraal gebied met "lege handen" naar huis terugkeert. Hij zei "officieel" niet om wapens te hebben gevraagd en daarvoor geen "boodschappen lijstje" te hebben ingediend. De Egyptische president, die twee dagen besprekingen met Carter had gevoerdzei het niet eens te zijn met het standpunt van de Ameri kaanse president dat Israël toe stemming zou moeten krijgen troepen buiten zijn geografische grenzen te legeren. "Soevereiniteit is ondeelbaar. Wij kunnen voor geen enkel land twee grenzen heb ben". Ook bufferzones werden door Sadat van de hand gewezen als blijvende instellingen. Hoewel Sadat nu zei niet officieel om wapens te tyebben gevraagd had hij voor zijn reis naar Parijs, Bonn en Washington gezegd geïnteres seerd te zijn in "verdedigingswa pens" uit Amerika. Volgens inge lichte kringen zou Egypte 40 tot 200 gevechtvliegtuigen van het type F5 willen hebben en anti-tankraketten van het type "Tow" benevens elek tronische apparatuur. PAGHAM (ANPIUPI) - De politie van het Zuidengelse plaatsje Paghamheeft - naar wat\vordt gezegd - de grootste valsemunterij in de Britse geschiedeiiis ontdektIn een huis aan zee vond de politie een complete drukkerij voor het maken van valse dollarbiljetten. Er was al een voorraad van tien miljoen dollar gedrukt. De politie vermoedt dat achter de valsemunterij een internationale bende steekt, die al vijf jaar lang opereert in West-Europa. De toeristen- markt, waaronder die van Nederland, moet in die vijfjaar met valse dollars zijn overspoeld. Na ping-pong diplomatie met China HAVANNA (AFP) - Sinds (bijna) onheuglijke tijden weerklonk deze week in Havanna weer het Ameri kaanse volkslied, de Star spangled banner". De Amerikaanse hymne werd ge speeld na het Cubaanse volkslied, terwijl een inter-universitair bas ketbalteam uit Zuid-Dakota en de nationale ploeg van Cuba voor hun eerste wedstrijd aantraden. Na de ping-pongdiplomatie waarmee een verbetering van de Amerikaans-Chinese betrekkingen werd ingeluid gaat een soortgelijke toenadering tussen de VS en Cuba nu de geschiedenis in als de "basketbal-diplomatie" De meer dan 15.000 toeschouwers onthaalden beide ploegen opeen ex tra geestdriftig welkom. De wed strijd werd rechtstreeks door de tv uitgezonden Op de eretribune zaten Ameri kaanse vertegenwoordigers, onder wie de Democratische senatoren George McGovern en Abourezk, pal naast een grote groep Cubaanse leiders. Aanwezig waren onder meer Belarmino Castilla, vice- voorzitter van de staatsraad. Oscar Fernandez, voorzitter van de volk sassemblee in de provincie Ha vanna en ."gouverneur" van de hoofdstad, Jesus Montane, lid van het centrale partijcomité en Manuel Pineiro, een van de grote mannen van de Cubaanse revolutie die ja renlang hoofd is geweest van de geheime dienst. Het gezelschap zag de ploeg van Zuid-Dakota verliezen met 72-81. Kenners vonden het maar een ma tige wedstrijd. De Amerikaanse ploeg speelde furieus, maar was te onervaren om de Cubanen te kun nen stuiten. Maar ook dezen over tuigden als geheel nauwelijks. In de marge van het sportieve ge beuren - en zelden was de kwalifi catie "vriendschappelijke wed strijd" beter op haar plaats - gaat de "basketbal-diplomatie" echter pas goed van start. Waarschijnlijk heb ben de senatoren McGovern en Abourezk de lange "rust" tussen beide wedstrijden benut voor ge sprekken met de Cubaanse leiders. Alletwee waren ze eerder op Cuba - McGovern in mei 1975 en zijn col lega eind vorig jaar. De twee senatoren, die in Havanna heel wat persoonlijk crediet heb ben, horen tot de meest fervente voorvechters van een normalise ring der Amerikaans-Cubaanse be trekkingen. Raul Castro, broer van premier Fidel en diens "nummer twee", heeft de vroegere presi dentskandidaat maandagavond nog lof toegezwaaid wegens diens "genoegzaam bekende standpun ten" tegenover Cuba. ADVERTENTIE Nieuwe woonplannen? Voer ze uit op onze paasshow' Openingstijden: 2e Paasdag van io tot l f uwt INTERMEUBEL VANDERKLUGTBV. V WASHINGTON AFP) - De Amerikaanse regering heeft gisteren verklaard dat zij zich niet zal mengen in be sluiten van Europese rege ringen die zouden kunnen leiden tot deelneming van communisten aan het landsbestuur. Tezelfdertijd onderstreepte zij ech ter dat een overheersing van die regeringen door partijen die niet de democratische beginselen res pecteren van invloed zou kunnen zijn op de mogelijkheid van samenwerking van de Verenigde Staten met Europese landen in kwesties van "vitaal belang".. Zorgvuldig Op zijn wekelijkse persconferentie zette de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Hodding Carter, in zorg vuldig gestelde bewoordingen de houding van de regering-Carter tegenover het "eurocommunisme" uiteen. "De positie van de communistische partij is een vraagstuk dat alleen het volk en de betrokken landen aangaat", zei de woordvoerder. "Wij zijn niet van plan ons te mengen in het proces dat tot beslui ten op dit terrein leidt. Maar", zo vervolgde hij, "dit betekent niet dat wij een onverschillige houding aannemen. Wij hechten er grote waarde aan met de Westeuropese landen te kunnen samenwerken in kwesties van vitaal belang. Deze mogelijkheid zou geringer kunnen worden wanneer deze landen gedomineerd gaan worden door partijen waarvan de waarden en methoden vreemd zijn aan democ ratische tradities en aan gemeen schappelijke belangen waarop onze relaties met West-Europa zijn gebaseerd". Boodschap scheidene ambassades in West- Europa voor doorgifte aan de rege ringen van de landen waar deze ambassades zijn gevestigd. De woordvoerder wilde geen nadere omschrijving geven van de -door hem gehanteerde begrippen "deelneming" van com munistische ministers aan Europese regeringen en "overheer sing" van deze regeringen door par tijen die door Washington "niet democratisch" worden geacht. Verband Waarnemers leggen verband tussen deze Amerikaanse Ameri kaanse stèllingname en het bezoek dat minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance vorige week aan de Franse president Valéry Giscard d'Estaing bracht. Volgens Amerikaanse journalisten zou deze tegenover Vance uiting hebben gegeven aan zijn bezorgd heid over contacten die functiona rissen van de Amerikaanse am bassade in Parijs hadden gehad met Jean Kanapa, een lid van het politieke bureau van de Franse communistische partij. MONTREAL - Margaret Tru- deau, de vrouw van de Canadese president,overhandigt haar fototas aan een douane-ambtenaar. Mevrouw Trudeau landde in Mon treal, op doorreis naar Ottawa, na een week in New Vork te hebben doorgebracht. ntermeubel I Noodzakelijk door oplaaien strijd Beiroet )Reuter/AFP) - De Liba nese leiders zouden ernstig het zenden van BEIROET (Reuter, AFP) geregelde troepen naar het zuidelijk grensgebied overwegen. Dit is gisteren van welingelichte kring in Beiroet Deze eventualiteit zou gebaseerd zijn op de onvoorspelbare gevolgen van het verhevigen van de strijd in het betrokken gebied waar de felste gevechten sedert afgelopen herfst voortduurden. In de Libanese hoofdstad hebben de gebeurtenis sen geleid tot spoedberaad op poli tiek en diplomatiek niveau. De felste gevechten concentreer den zich op het dorp Thaybe op 3 km van de grens met Israël. Vol gens berichten uit dit gebied is deze plaats in handen van Palestijns linkse troepen. Ruim een week lang al is Thaybe het toneel van bittere strijd en gevechten van huis tot huis. Vermoeide Libanese falangistische militairen brachten na 48 uur bit tere gevechten tegen Palestijnse commando's om Thaybe hun ge wonden naar Israël. Zij gaven toe dat zij na een tegen aanval van Palestijnen uit Thaybe verdreven waren. De falangisten waren goed gewa pend. Zij hadden Amerikaanse M-16 of Russiche Kalasjnikov- geweren. Thaybe was volgens hen een ruïne en de Palestijnen hadden stellingen aan de rand van deze plaats betrokken. ADVbHItNIlt Tissing I Home Center Haagse Schouw, vanWaay Heereweg 148-154. Lisse. I Voorschoterweg 45:47, Valkenburg Z.H. Dorpsstraat 70-74, Benthuizen. BONN (SP) - De Westduitse rege ring is bezorgd over het sinds begin van dit jaar voortdurende embargo voor de uitvoer van uranium uit de Verenigde Staten en Canada naar de Bondsrepubliek. Met name door het uitblijven van het sterk verrijkt uranium uit Amerika zouden zich spoedig moeilijkheden kunnen gaan voordoen bij de drie West duitse proesreactoren proefreacto ren op dit (tot ruim 93 procent) ver rijkt uranium zijn aangewezen.'Ca nada levert uitsluitend natuurura- nium dat in de Sowjet-Unie ten be hoeve van de bondsrepubliek tot drie procent wordt verrijkt. Hier doet zich weliswaar nog geen im passe voor, maar bij voortdurende Canadese weigerachtigheid zou ook de produktie van de commer cieel werkende Duitse kernreacto ren in het nauw kunnen komen. Dit deelde gisteren woordvoerders van de regering en het ministerie van technologie mee. Daags tevo ren had reeds EG-commissaris Brunner tijdens een bezoek aan de kernreactor in het Westduitse Bi- blis zijn zorg uitgesproken over de al maanden durende exportstop van uranium naar West-Duitsland. De Amerikaanse terughoudend heid is er stellig op gericht druk uit te oefenen op de Westduitse rege ring om het door haar met Braxzilië gesloten verdrag voor de levering van een volledige splijtstof-cyclus te herzien. Washington heeft vooral bezwaar tegen de voorgenomen le verantie aan Brazilië van een fa briek voor verrijking van uranium alsmede een opwerkingsfabriek. Bij het opnieuw bruikbaar maken van verbrandingsstaven komt plu tonium vrij dat in principe geschikt is voor de vervaardiging van kern bommen. De Verenigde Staten zijn sterk gekant tegen een verdere toe neming van een aantal landen dat over de mogelijkheden tot het bouwen van kernbommen be schikt. Dit bezwaar geldt te sterker in het geval van Brazilië dat steeds heeft geweigerd het internationale ver drag tegen de verspreiding van atoomwapens te ondertekenen De bondsrepubliek heeft tot nu toe geen bereidheid aan de dag gelegd het profeitelijke, zestien miljard mark belopende verdrag met Brazi- - lié ter wille van de Amerikaanse bedenkingen te wijzigen. Ook de weigering van Canada de levering van natuururaniurn aan West-Duitsland voort te zetten heeft met de beduchtheid voor ver dere verspreiding van atoomwa pens naar landen als Brazilië te ma ken. Het land heeft trouwens zijn uitvoer naar alle landen van de Eu ropese gemeenschap eind 1976 stopgezet, toen de EG in gebreke was gebleven een verdrag met het VN-bureau voor atoomenergie in Wenen te ondertekenen. Dit ver drag, dat vooral door Franse afzij digheid niet van kracht kon wor den, voorziet in de mogelijkheid van controle op de nucleaire activi teiten in de EG-landen door de VN-organisatie in Wenen. Daarom laat zich ook niet voorspellen wan neer Canada zijn houding zal her zien - al speculeert men er in Bonn en andere Europese hoofdsteden op dat Montreal op den duur onder de druk van zijn eigen industrie, die bij uitvoer van uranium belang J*eeft, het embargo zal verzachten fef stopzetten. "Terroristen kunnen a-bom maken" WASHINGTON (DPA) - Een kleine groep terroristen, die met de nodige kennis, met geld en materiaal uitgerust Is, zou volgens het Amerikaanse Con gres binnen enkele dagen een atoombom in elkaar kunnen zetten. De mogelijke kracht van een dergelijke „zelfgemaakte" atoombom zou moeilijk te schatten zijn, maar zij zou ech ter even groot zijn als de bom van 20 kiloton die de Ver enigde Staten boven Hiros- jima afwierpen. In het rapport wordt er verder op gewezen dat het grootste gevaar voor de ongecontro leerde uitbreiding van atoomwapens thans komt van installaties voor de verrijking en opwerking van uranium en van de zogenaamde "snelle kweekreactors" die grotere hoeveelheden "bomrijp" plu tonium produceren. ADVERTENTIE indercn 4 w a IUrS<*aapskooi harry touw paashaas a - kindcrc 'speelplaat <™l paashaas gratis toegang tok duiwpy - ÜT^ÏpÊTcaWIPING heö- Kampeet4t,s QP 0 h,,, recieatiecen"unl- \TinaUe rust doen, doen'. Lnetgolt t>°°'ies ffbMllielsen Wonderland mei vet fcMlvelesPa®^11 VtddTj

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9