Goedhart Paasshow Ik w patiënten alleen helpen de VAN AGT ZWAKT "ABORTUS-EIS" AF Kook met mevrouw Luns. doe er wat aan Slachtoffers ramp herdacht Breekpunt kabinet openbaar FRANS H. BLUFT VOLHOUDEN: Uit in de Randstad Dat leest u alléén in föwÉ Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION DONDERDAG 7 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Na daartoe drie keer verzocht te zijn door opposi tieleider Wiegel en nadat de demissionaire premier Den Uyl enkele weken terug de Tweede Kamer al had beloofd de tekst te geven van de aanvulling op de onteigeningswet waarover het kabinet viel, is die tekst gisteren eindelijk openbaar gemaakt. Uit die publicatie zijn geen nieuwe, opzienbarende feiten naar voren gekomen. Wel wordt uit de tekst duidelijk dat het standpunt van minister Van Agt en de zijnen erg dicht lag bij het Kabinetsbesluit. Aan de onteigeningswet (onderdeel van de wetsontwerpen grond- politiek) zou volgens het kabi netsbesluit een nieuw artikel zijn toegevoegd waarin staat dat bij het vergoeden van de schade rekening wordt gehouden met de wijze waarop het bedrijf zich zou hebben ontwikkeld gedurende de laatste zeven jaar voorafgaand aan de onteigening als van die on teigening geen sprake zou zijn geweest. Onderdeel van het besluit was ook dat het KVP-Kamerlid De Bekker zijn amendement zou in trekken. Deze voorgestelde wijziging, die de sympathie van minister Van Agt, hield de zoge heten negatieve ontwikkelings- schade in. Daarbij zouden ver goedingen gegeven moeten wor den voor schade doordat, in vesteringen met het oog op de on teigening achterwege zijn geble ven. De ministerraad besloot verder om de vergoeding van de zogeheten planschade te regelen. In de visie van een meerderheid van het kabinet had het amendement van De Bekker Bekker vervangen moeten worden door een (motie), waarbij voorbereiding wordt gevraagd van een wettelijke rege ling voor de planschade. Bij Bij planschade zou dan on dermeer het nieuwe artikel moe ten worden betrokken, waarin stond dat rekening gehouden werd met de wijze waarop het bedrijf zich in de laatste zeven jaar voor onteigening zou hebben ontwikkeld. Dat nieuwe artikel zou echter niet eerder in werking zijn getreden dan op 1 januari 1981. 180 ontwikkelmgsprojekten VASTE NA KT IE Vaartuigen- belasting van de baan DEN HAAG (SP) - De vaarbelas- ting is van de baan. Minister Dui* senberg van Financiën heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer la ten weten. In de herfst van vorig jaar had Dui- senberg een nota toegezegd over een belasting op pleziervaartuigen. Later liet hij weten, dat het vraag stuk van meer kanten dan alleen het fiscale moest worden bezien. Met het oog daarop heeft de rege ring nu besloten eerst een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid een sluitend systeem te ont werpen voor de registratie van ple ziervaartuigen. SCHIPHOL (ANP) - In hangar 11 op Schiphol-oost, waar normaal het onderhoud van de Boeing 747 en de DC-10 machines van de KLM plaatsvindt, zijn gistermiddag de 248 slach toffers uit de KLM-Boeing 747 "De Rijn" herdacht, die zon dagmiddag 27 maart jongst leden op Tenerife om het leven zijn gekomen. In een hoek van de enorme han gar stonden in een pyramide- vorm opgesteld 232 blanke houten kisten met de stoffelijke resten van de in zittenden van de KLM- Jumbo. Zestien stoffelijke res ten zijn inmiddels op verzoek van de nabestaanden naar elders overgebracht. Op elke kist lagen twee identieke boeketten, een van de KLM en een van de reisor ganisator Holland Interna tional, in opdracht waarvan de KLM-Boeing een vlucht naar Las Palmas uitvoerde. Voor de kisten stonden twee kransen, waarvan een van koningin Juliana en prins Bernhard. Voor de herdenkingsdienstdie nog geen drie kwartier duurde, had de KLM nabe staanden van de slachtoffers uitgenodigd. Onder de aan wezigen bevonden zich ook: premier Den Uyl, minister Westerterp (Verkeer en Water staat) en de ambassadeur van de Verenigde Staten in Neder land de heer Mc Closkey. "Zijwier nagedachtenis wij nu eren, jong en oud, verlieten ons nog zo kort geleden, vol levenslust en verlangensom hun taak te vervullen of voor een vakantie in de zon van Las Palmas". De president-directeur van de KLM,Sergio Orlandini zei het met zachte stem. Ongeveer tweeduizend nabestaanden van de Nederlandse slach toffers van de vliegramp op Tenerife, zondag 27 maart, luisterden naar hem. "Gezamenlijk rouwen wij om hen wier levensdraad zo plot seling werd afgesneden" sprak Orlandini, "en van wie wij zoveel kregen en nog zoveel verwachten mochten". Het was een sobere plechtigheid. Drie geestelijken probeerden woorden van troost te spreken: opperrabbijn M. Just, de Nederlands Her vormde predikant H. de Bie en de Haarlemse bisschop Th. H. J. Zwartkruis. Het KLM- mannenkoor zong twee liede- DEN BOSCH (SP) - Frans H. ver dacht van negen insuline-moorden is beleefd tot en met. Tot in zijn laatste woord toe. "Ik dank het Hof voor de correcte behandeling die de balans in het voordeel van de verdachte doet doorslaan Frans H. is geen moordenaar. Zijn zaak staat nu voor ons in de juiste proporties, en in alle realiteit. Dat in tegenstel- nijn zaak. Mijn raadsman bedank ling tot bij de rechtbank in Maas- ik voor zijn pleidooi. Het is door alle drukte nog niet mogelijk geweest om alle mensen te bedanken, die in heel Nederland steeds met me heb ben meegeleefd. Dat doe ik dan bij deze". Vrome Frans zegt verder, doelend op zijn rotsvaste geloofsovertui ging: Er is er maar een die weet hoe ik ben en waarom ik gespoten heb en ik vertrouw er op dat Hij u zal doen inzien wat de opzet is geweest van het spuiten. Ik heb alleen men sen willen helpen, pijn willen weg nemen. Ik dank u wel". Het gerechtshof in Den Bosch zal woensdagmiddag 20 april laten weten hoe het denkt over het vonnis van de rechtbank in Maas tricht (dertien jaar gevangenisstraf) en over de eis die procureur ■generaal mr. W. Wetzels maandag middag stelde (levenslang). Op de laatste zittingsdag, gisteren, was het woord aan de raadsman van de 41-jarige Kerkraadse hoófdverpleger. Mr. J. Hermans hield een pleidooi van ruim drie "Het zijn de getuigen geweest die allerlei etiketten op het voorhoofd van Frans hebben geplakt.", meent mr. Hermans. "Van enige opzet om te doden is bij hem geen sprake geweest. Pas na het overlijden van zijn patiënten is hij verband gaan leggen tussen hun dood en zijn in jecties. Niet er voor. Hij is zich geen moment bewust geweest van de eventuele fatale gevolgen van zijn daad". En omdat volgens hem de opzet en elk motief om te doden ontbrak moest Frans volgens/mr. Hermans worden vrijgesproken ten aanzien van de levensdelicten. Wat betreft de vermogensdelicten - diefstallen van bezittingen van patiënten en valsheid in geschrifte vertrouwde hij op een rechtvaardig oodeel van het gerechtshof.Mr. Hermans verdeeld de getuigenverklaring met betrek king tot de persoon van Frans in tweeën. Aan de ene kant komt hij tevoorschijn als een keiharde, dominerende bruut, aan de andere kant als een liefdevolle zorgzame verpleger. Tegenover deze on verbloemde, intuitieve argwaan staat een reeks van getuigenissen r de emoties de overhand Mr. Hermans besloot zijn pleidooi als volgt: "Ik vraag geen onmiddel lijke in vrijheidstelling van Frans. Daarvoor is de hele affaire te gecompliceerd. Al is het natuurlijk wel zo dat Frans al zeer lang, zo'n negentig maanden, in voorarrest zit". AMSTERDAM Concertgebouw Grote zaal: 8 apr 19.00 uur, Amsterdams Phil. Orkest: 8 en 9 apr., 24.00, "Elckerlyc". Kleine zaal: 13 apr., 12.30 uur, Frank Mulder, hobo; 14 apr., 20.15 uur, Ko en Shuku Iwasaki, violoncel en piano. Stadsschouwburg8 en 11 apr., 20.15 uur, Publiekstheatermet "De Kersentuin"; 10 apr., 13.30 en 20.15 uur. uitvoering door het Natio naal Ballet; 13 apr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Don Carlös". Brakke Grond 8 en 9 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Victor of de kinderen aan de macht". Centrum Bellevue 8, 10 en 13 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Cen trum met "Van de koele meren des doods"; 9, 11 en 14 apr., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "De lamp hangt scheef'. Klein Bellevue 8 t/m 14 apr. (beh. 11 apr.), 20.30 uur, Frans Hal- sema met zijn programma "Ik, ik en nog eens ik". Nieuwe de la Mar 9 t/m 14 apr., 20.15 uur, "Liefde half om half', blijspel. Jaap Edenhal13 apr., 20.15 uur, optreden van de groep Fleetwood Mac. Carré 8 en 12 t/m 14 apr., 20.15 uur, Toon Hermans One-Man- Show; 10 en 11 apr., 20.15 uur, het Pools Danstheater Mazowse. Tingel Tangel 8 t/m 14 apr. (beh. 11 apr.), 20.30 uur, solopro gramma Jan Blaaser. Westerkerk 8 apr., 19.30 uur, de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach, uitgevoerd door het Westerkerkkoor en het Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen. ROTTERDAM De Doelen Grote zaal: 12 apr., 19.30 uur, Leger des Heils Internati- naal Stafmuziekkorps; 13 apr., 12.45 uur, Koffieconcert; 13 apr., 14.30 uur, Clown Woudi en zijn poppenkast met 't ezeltje; 13 apr., 20.15 uur, orgelconcert door ArieJ. Keijzer. Kleine zaal: 8 apr., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest; 14 apr., 20.15 uur, Letty Kleipool, klarinet, Joke van Kregten, piano, Jacques Holtman, viool en Teresia Rieu, harp». Hofpleintheater 9 t/m 14 apr., 20.15 uur, "Spelenderwijs". Piccolo Theater 8, 9, 12 en 13 apr., 20.30 uur, Theaterwerkgroep FACT met "De laatste ronde"; 10 apr., 13.00 en 15.15 uur, Kinder theater Wiedus met "Wiedus en Willem". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg 8 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Roulette" van Pavel Kohout; 9 en 11 apr., 20.15 uur, Haagse Co medie met "Lorenzaccio" van Alfred de Musset; 10 en 14 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Marie Stuart"; 12 apr., 20.15 uur, "Bitter lemon,, van Dimitri Frenkel Frank; 13 apr., 20.15 uur, Toneelgroep Globe met "Burgermansbruiloft" en "Licht in de duisternis" twee eenakters van Bertolt Brecht. HOT-Theater8 apr., 20.30 uur, de Bloemgroep met "Bij ons is h»t anders"; 9, 11, 12 en 13 apr., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Emi granten" van Slawomir Mrozek; 10 apr., 20.00 uur, het Jo Henderso kwartet en het Bobby Hutcherson kwartet; 11 apr., 14.00 uur, Kin dertheater Pssstt met "Piccolo en de vogel Papalibre"; 14 apr., 20.30 uur, uitvoering door het Ned. Dans Theater. Circustheater 9 apr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Don Carlos" van Verdi. Congresgebouw 14 apr., 20.15 uur, optreden van John Mayall. Appeltheater 8, 9 en 14 apr., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De heiligen met de krakeling" van Peter v.d. Linden. Theater in de Steeg 8 en 9 apr., 20.30 uur, cabaret Blamix. Kloosterkerk, Lange Voorhout 8 apr., 20.00 uur, de Johannes Passion van J.S. Bach uitgevoerd door het Residentie Bachkoor en het Residentie Bachorkest. LEIDEN Leidse Schouwburg 13 en 14 apr., 20.15 uur, Paul van Vliet One- Man Show m.m.v. het kwartet Rob van Kreeveld. LAK-Theater9 apr., 20.15 uur, Zuidamerikaanse volksmuziek van de Leidse muziekgroep Yaravi "Folklore uit de Anes"; 14 apr., 20.15 uur, "Son of a gun" door het Sidewalk Theatre. Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten 7 apr., 20.30 uur, concert door het trio Kazua Hanaoka: Kazua Hanoka, blokfluit, Marianna Muller, viola da gamba en Yoshiko Iëki, clavecimbel. ALPHEN Madonna 9 apr., 20.00 uur, optreden van de groep Swizzie. Midas: 9 apr., 21.00 uur, optreden van de groep Fungus. Oudshoornsekerk14 apr., 20.15 uur concert door Albert de Klerk en Han de Vries. ADVERTENTIE keukens, sanitair, tegels/plavuizen en open haarden Paasdag tussen 10.00 en 16.00 uur. hoorn 126a (t.o. avifauna), alphen a/d rijn WIERINGERWERF - Het onge luk in Wieringerwerf gistermiddag waarbij twee auto's op elkaar bot sten en in brand vlogen, heeft aan nog één inzittende het leven gekost. Het aantal slachtoffers is daarmee op acht gekomen Volgens de rijkspolitie is de oorzaak van de botsing een foute inhaalma noeuvre geweest op de tweebaans- weg. Bij het ongeluk werden de in zittenden van de Skoda (twee vol wassenen en twee kinderen) in de auto verbrand Twee van de vijf inzittenden, van de BMW overleden eveneeiis ter plaatse aan brandwonden. Een derde overleed op weg naar het zie kenhuis. Van de twee zwaar gewonden die in een ziekenhuis in Hoorn werden opgenomen, overleed gisteravond de zus van de bestuurder, die nog de enige overlevende van het ongeval DEN HAAG (SP) - CDA-lijsttrekker Van Agt is terugge krabbeld op zijn eis dat al bij de kabinetsformatie afspra ken moeten worden gemaakt over de abortus-kwestie. "In kabinetsperiode regelen" .Wat de Groten der Aarde eten. Overal verkrijgbaar/1,25 ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★■A**** Geen verlof voor vergadering WDM DEN HAAG (SP) - Het ministe rie van Defensie heeft gisteren alle legercommandanten ver boden om twee dagen buiten gewoon yerlof te verlenen aan soldaten die de algemene le denvergadering van de solda- tenbond WDM volgende week in Valkenburg willen bijwonen. Het ministerie van defensie heeft de indruk dat het niet om een ledenvergadering gaat, maar om een vier dagen du rende kadercursus. Voor ka dercursussen wordt nooit bui tengewoon verleend, voor al gemene ledenvergaderingen wel. Defensie zal op de eerstvol gende bijeenkomst met de mili taire belangenverenigingen uit leggen wat het ministerie onder het begrip "algemene leden vergadering" verstaat, omdat daar blijkbaar misverstanden over bestaan. Deze buiging naar de PvdA maakte Van Agt gisteravond tijdens een telévisie-uitzending van het CDA. De CDA-lijttrekker zei: "De abor tus zal in de komende kabinetspe riode geregeld moeten worden". De eis dat over de abortus-kwestie al bij de formatie afspraken gemaakt moesten worden, uitte Van Agt af gelopen zondag voor de radio. Het CDA was mét de aanvankelijke eis regelrecht tegenover de socialis ten komen te staan, die vinden dat het abortusprobleem het best kan worden opgelost via een initiatief- wet uit de Tweede Kamer. De televisieuitzending van het CDA gisteravond was in nog een opzicht zeer opmerkelijk, hoewel beide keren Van Agt dat met niet zo veel woorden duidelijk maakte. Het mag echter uitgesloten worden geacht dat de altijd zeer zorgvuldig en behoedzaam formulerende mi nister van justitie iets anders zegt dan hij bedoelt. Naast zijn opmerkelijke uitspraak over de abortus, noemde Van Agt het wetsontwerp over de vermo- gensaanwasdeling niet bij de her vormingsvoorstellen waarover het CDA wil praten. De CDA-lijsttrekker ging daarbij in op de "spijkerharde garanties" die de PvdA eist van het CDA dat het na de verkiezingen wel akkoord zal gaan met de vier hervormingsvoor stellen: de grondpolitiek, de on dernemingsraden, de vermogen- saanwasdeling en de investerings regeling (WIR). Van Agt: "Van deze taal houden wij niet. Als we een gesprek aangaan met de PvdA moeten we natuurlijk ook praten over de grondpolitiek, de wetsontwerpen wijziging on dernemingsraden, de WIR. Ook wij vinden die ontwerpen belangrijk". Van Agt zei verder ondermeer, dat het CDA slechts bereid was te pra ten zonder voorwaarden vooraf. Hij somde vier punten op die het CDA voor de komende jaren van belang acht: ontwikkelingshulp, abortus, het omlaag brengen van de collec tieve uitgaven terwille van de werkgelegenheid en de veiligheid, zowel nationaal als internationaal. toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten als binnen o m houtrot her stellen. betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken, traptreden of vloeren. Afdichten lek balkon, goot. scheuren of kieren, ook om leidingen Herstel natuursteen, keramiek, antiek Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen onder deksel van pot en emmer

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7