"Twintigvakker" Fred Vos doet aan "yoga onder water" Leiden in taak tekort geschoten99 S3Q3B RECHTSWINKEL OVER LEIDSEVAART: Onderzoek kwikloze middelen Katwijker "stripte" om vislucht kwijt te raken Soefi-cursus in Katwijk VVD'er Van Riel spreekt in Katwijk Mgr. Zwartkruis doopt tulp mm JAN DANNIJS (69) Waarom mislukte mijn experiment met de meelwormenkist DONDERDAG 7 APRIL 1977 NOORDWIJKERHOUT - De Leidse rechtswin kel heeft er bij de provincie op aangedrongen haar invloed aan te wenden opdat er snel iets gebeurt aan de zeer slechte toestand van het weg dek langs de Leidsevaart in Noordwijkerhout jje rechtswinkel is door de bewo: BOLLENSTREEK - Het la- baratorium voor bloembol- lenonderzoek in Lisse krijgt een bijdrage van 10.000 Gulden van de provincie om het onderzoek naar minder schadelijke (niet- kwikhoudende) bescher mingsmiddelen 'voor bloembollen dan kwikhou- dende voort te zetten. Op 1 december 1976 is het gebruik van kwikhoudende middelen bij de bloembollenteelt verboden. Voor naamste reden daarvan was dat deze middelen in het grondwater (drinkwater) terecht kwamen. Het laboratorium in Lisse heeft in de afgelopen vijf jaar met succes ge zocht naar vervangende middelen maar niettemin moet er nog veel verbeterd worden. Terwijl de ziekte en onkruidbe- strijding op peil moet blijven zoekt het laboratorium verder naar moge lijkheden om het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen te verminderen en om giftige resten op bloembollen tot een minimum te beperken omdat een overschot aan bollen onder meer nog wel eens gebruikt wordt als veevoer. Ook moet er verder worden gezocht naar vervangingsmogelijkheden voor schadelijke bestrijdingsmid delen. „Geelziek,, Geen subsidie krijgt het laborato rium voor verder onderzoek naar de bestrijding van de hyacinthen- kwaal „geelziek". De provincie ziet wel het belang in van het onderzoek maar vindt dat het onderzoek niet in het gedrang komt zonder pro vinciale bijdrage. Ook een aanvraag van het laborato rium voor bloembollenonderzoek voor verdere ziektebestrijding bij de broeierij van bloembollen (het.in bloei trekken) zal door de provincie niet worden gehonoreerd. Gedepu teerde Staten geven aan andere projecten de voorkeur. De subsidie-aanvragen komen ter sprake in de aprilvergadering van de provincie. Dan moeten Provin ciale Staten zich nog uitspreken over de voorstellen van GS Pronk stelt op conferentie AMSTERDAM (SP) - Minister Pronk van Ontwikkelings samenwerking heeft op de conferentie over hulpverle ning aan Indonesië in Am sterdam de kwestie-Oost- Timor en de zaak van de poli tieke gevangenen aan de orde gesteld. Maar er is over deze onderwerpen niet gediscus sieerd, zo zei de minister. Voor het eerst heeft Nederland op de conferentie van de In tergouvernementele Groep inzake Indonesië (IGGI) nog geen vast bedrag aan Neder landse hulp toegezegd. De hoogte van het bedrag zal later bepaald worden aan de hand van besprekingen tussen Nederland en Indone sië. Pronk zei te verwachten dat de hulp ongeveer even groot zal zijn als vorig jaar. Toen kreeg Indonesië van Nederland een lening op "zachte" voorwaar den van 125 miljoen gulden en 25 miljoen technische hulp in de vorm van een schenking. Een van de criteria voor de Nederlandse hulp is dat die ten goede zal komen aan de armsten van de bevolking. Indonesië heeft op de IGGI- conferentie anderhalf miljard dollar (3,7 miljard gulden) van de diverse donorlanden aan officiële ontwikkelingshulp toegezegd gekregen, 250 mil joen gulden meer dan over 1976. De Indonesische behoefte aan deviezen voor het nieuwe be grotingsjaar wordt geschat op 2,1 miljard dollar, waarvan 600 miljoen dollar (vorig jaar 1 miljard) moet worden verk regen in de vorm van com merciële leningen en ex portkredieten. de Leidsevaart i genomen nadat allerlei acties en ook onderhandelingen tussen de gemeenten Noordwijkerhout (waarin de Leidsevaart gelegen is) en Leiden (onderhoudsplichtig) niets opleverden. De rechtswinkel stelt in haar brief aan de provincie dat het slechte wegdek een gevaar is voor alle weggebruikers en dan vooral voor fietsende schoolkinde ren voor wie het, door de grote ga ten, praktisch onmogelijk is om over de weg te rijden. "De ge meente Leiden", aldus de brief, "is ernstig in haar taak als eigenaresse en onderhoudsplichtige tekort ge schoten". Het stukje in Noordwijkerhout ge legen Leidsevaart is het enige deel dat nog aan de gemeente Leiden toebehoort. De gemeente Noord wijkerhout wil de weg best over nemen maar vraagt volgens Leiden een te grote afkoopsom zodat de onderhandelingen tot nu toe op niets uitliepen. Ook is de gemeente Leiden diverse malen gewezen op haar onderhoudsplicht waarop Leiden steevast antwoordde dat zij aan die plicht voldeed. Daarbij wees de gemeente dan op het vul len van de gaten met koolas, die er echter binnen de kortste keren weer uit was gereden. Maar dat vindt Leidèn echter niet haar zorg omdat dat de schuld van Noord wijkerhout zou zijn door veel te zwaar verkeer op de weg, die van oorsprong jaagpad is en door Lei den ook als jaagpad wordt onder- houden, toe te laten. VALKENBURG - Een collecte van de Hartstichting heeft deze week in Valkenburg het bedrag van f 1441,- opgebracht. Burgemeester Bonnike heft het glas, samen met de jongste exposant André van der Ploeg (16) en de oudste, mevrouw Beekman (79), op de tentoonstelling. NOORDWIJK - Burgemeester Bon nike heeft gisteravond in "De Ka pel" aan de Hoofdstraat de tentoon stelling van Noordwijkse amateur-kuntenaars geopend. Uit het overstelpende aanbod van vele Noordwijkers is een selectie ge maakt. Zo zijn er wandkleden, beeldhouwwerk, schilderstukken, etsen en aquarellen, knoopwerk, gouaches, borduur- en knoopwerk en houtsnijwerk. Verder een unieke collectie ikonen van de oudste deel neemster, mevrouw Beekman en een verzameling poppen te zien Het oude zeedorp herleeft ook in een aantal nagebouwde bomschuiten (de NW 1,NW 8 en NW 9, bijvoor beeld) en vele oude plekjes uit Tentoonstelling 'Noordwijks talent' in Kapel geopend Noordwijk binnen en zee (de Buurt, het oude huisje naast Berkhout, het Lindenplein)Allemaal werk van Noordwijkse ingezetenen, in totaal ongeveer vijftig Hulde had burgemeester Bonnike voor de heren Hoevenaars en Oos thoek voor de opzet van de exposi tie, waarbij ze hulp hadden gekre gen van de dames Menardi en Van der Lippe die graag een herhaling van de tentoonstelling wilden, ook al om dan geen mensen meer teleur te stellen. Een commissie .bestaande uit de heren Bal en Kok van het genootschap Oud Noordwijk") hadden een selectie moeten maken. D£ belangstelling voor de tentoon stelling, een initiatief van de Cultu rele Commissie, was gisteravond al enorm. Men kan de tentoonstelling van 7 tot en met 24 april bezichti gen, dagelijks van twee tot vijf en van zeven tot negen uur, behalve op eerste paasdag wanneer de exposi tie "Noordwijks talent" geheten dicht is. KATWIJK - "Verdachte ontkent, tegen beter weten in", zo was het oordeel van de officier van justitie bij de Haagse politierechter over het standpunt van een 39-jarige Katwijker die zich moest verant woorden voor "openbare schennis van de eerbaarheid". Op het balkon van zijn woning zou de Katwijker zich meermalen geheel maakt aan voorbij gangster hebben laten zien. Dat lekte uit en men ging de betref fende woning in het oog houden, KATWIJK - Van zaterdag 9 tot zondag 17 april wordt in Katwijk door de Soefi-beweging een practi cum georganiseerd van de "School voor creatief zelf-leiderschap". De negen dagen durende cursus is za terdag vanaf 11 uur in de Soefitem- pel Universel Murad Hassil aan de Sportlaan in Katwijk aan Zee. Voor slaapgelegenheid en maaltijden wordt tegen betaling gezorgd. De cursus is getiteld "Op zoek naar de olifant". Een Soefi-bulletin schrijft er over: "Een workshop over de oorsprong, analyse en oplossing van problemen die we tegenkomen bij het verwezenlijken van al onze creatieve mogelijkheden". De cur sus kost per dag 15 en voor negen dagen 100. Inlichtingen zijn te verkrijgen op de telefoonnummers 01718-13367 en 23129. de Katwijker op heterdaad werd betrapt. Maar de Katwijker ontkende be slist opzettelijk te hebben gehan deld. Hij zou na thuiskomst onder de douche zijn gegaan om de lucht kwyt te raken, en mogelijk daarbij even op het balkon zijn.ge weest. De officier stelde dat eer dergelijk optreden weieens tot ern stiger gebeurtenissen zou kunnen leiden en adviseerde verdachte zich onder behandeling van een arts te stellen. Ook de rechter gaf dat ad vies en veroordeelde de Katwyker tot honderd vijftig gulden boete en voorwaardelijk een maand gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Politie Lisse: sterke arm? LISSE - De rijkspolitie in Lisse zal binnenkort wel een hele "sterke arm" zijn. Als tenmin ste niet gauw de eigenaar van een tachtig kilogram zware halter komt opdagen. De hal ter werd gisteren gevonden op het parkeerterrein van de Keukenhof. Bij de Lissese politie is intus sen nog niemand gevonden die het ding boven zijn middel krijgt. LISSE - Monseigneur Zwart kruis, bisschop van Haarlem, zal eind april (de 28ste) een nieuw gekweekte, scharlaken rode, tulp dopen. De tulp zal de naam krijgen van Mother Te resa die in 1971 de Johannes XXIII-vredesprijs kreeg van paus Paulus voor haar vele werk voor de armsten in, voor al, India. In 1972 kreeg zuster Teresa, die in 1910 in Skopje (Joegoslavië) werd geboren, van de India- scne regering de Jawaharla- Nehruprijs. Mgr. Zwartkruis en de kweker, Van Tubergen, willen nu hun bewondering voor moeder Teresa uitspre ken door de tulp, een scharla kenrode "Tulipa greigii" de naam van deze vrouw te geven. KATWIJK - Op dinsdag 12 april komt de ex-WD-senator mr. Harm van Riel op uitnodiging van K en O naar Katwijk voor een lezing. Deze wordt vanaf 20.15 uur gehouden in zaal Open Hof aan de Rijnstraat 18 te Katwijk aan den Rijn. K en O Katwijk wijst erop dat het niet gaat om een lezing met partij-politieke bedoelingen, maar louter om een populaire lezing. De heer Van Riel zal terugblikken op zijn roem ruchte jaren in de Nederlandse po litiek. De heer Van Riel trad bijna een jaar geleden af als voorzitter van zijn Eerste Kamerfractie omdat hij geen verantwoording zei te kunnen dra gen voor het door zijn partij inge diende initiatief-wetsontwerp in zake de abortus. In de Kamer, waarvan Van Riel 20 jaar lid is ge weest, hadden de onderwerpen buitenlandse zaken en defensie zijn grootste aandacht. Van Riel is met name bekend geworden om zijn vaak onverwachte, originele, scherpe en in eigen kring onrust verwekkende' uitspraken. Toegangskaarten voor deze K en O-avond zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: in Katwijk bij het VW-kantóor aan de Boulevard en bij drukkerij Wouda aan de Lijdweg en in Leiden bij K en O aan de Oude Vest 45. Het is maar goed dat Leidenaar Fred Vos bij het uitoefenen van zijn hobby steeds gebruik maakt van het zwembad "De Overdekte" in de Haarlemmerstraat. Ergens anders, waar ze zijn „streken" niet kennen, zouden na het tewatergaan van Vos ongetwijfeld zwemin- structeurs haastig te water gaan om de 49-jarige Van de verdrin kingsdood te redden". In "De Overdekte" is men er echter gewend aan geraakt dat Fred Vos regelmatig voor ruim drie minuten onderduikt, om dan rustig op de bodem van het zwembad te gaan zitten, slechts via opborre lende luchtbelletjes communicerend met de buitenwacht. jyoga onder water" noemt Cos zijn adembenemende natte praktijken. Zijn beste prestatie leVerde hij op 25 februari van dit jaar, toen hij in het diepe van "De Overdekte" onder water verdween om pas vier minuten later weer naar wat verse zuurstof te komen happen. Vos geeft zijn recordpogingen een officieel tintje door zich steeds te verzekeren van een tijdwaarnemer die tevens dienst doet als ge tuige. Een vaste waarnemer is bijvoorbeeld Leidenaar Thomas Verhoeven, een goede kennis van hem. Eén maal, zo beweert Vos, heeft hij de vier minuten-grens met twintig seconden overschreden. "Maar daar was helaas geen getuige bij". Over zijn duikactiviteiten in het Leidse zwembad moest ook maar eens iets in deze rubriek verschijnen, vond Fred Vos, die mij uitge breide informatie over zijn onderwateryoga toestuurde. Pogingen om daarover verder met hem thuis (hij woont recht tegenover het zwembad) e praten liepen gisteren op niets uit. Ondanks langdurig gebel werd niet opengedaan, al aist de buurvrouw te melden dat „mijnheer Vos en zijn moeder zeker thuis zijn". Haar toeveging „maar ze doen noit voor iemand open" deed mij dus al ras het bewuste pand de rug toekeren. Maar goed, terug naar het onderwa- tergebeuren. Zijn beste prestatie (een Warmondse tijdwaarnemer bevestigde mij die gisteren) steekt desondanks nog maar povertjes af teren et op 15 maart 1959 in jrichmond (Californië) gevestigde wereldrecord onderwater blijven, dat toen met 13 minuten 42,5 sec. op naam kwam van de 32-jarige elektrotechnicus Robert Foster. Al wordt daar in de Nederlandse uitgave van het Guinness Record Book (het bijgewerkte overzicht van alle bestaande wereldrecords) wel aan toegevoerd dat Foster het laatste half uur voor zijn geslaagde re cordpoging extra zuurstof inademde. Naast zijn blijf-tot-het-uiterste-onder-water-hobby probeert Vos ook op andere terreinen aan de weg te timmeren. Hij doet dat blijkbaar zo intensief dat hij zich „twintirvakker" noemt, iemand die twintig beroepen uitoefent c.q. over specialistische kennis deschikt zoals: expert op het gebied van duikboten, vliegtuigen, schepen en pant servoertuigen (daarover heeft hij vijf boekjes geschreven), mode ontwerper, duikinstructeur, tekenaar en geschiedkundige. Wat dat laatste betreft heeft Fred Vos in klad een boek klaarliggen waarin hij pogingen onderneemt de vloer aan e vegen ne et feiten- naeriaal dat geschiedschrijver prof. dr. Lou de Jong inmiddels publiceerde over de Taeede Wereldoorlog. H£?J ,-tz+AG MAT FR&IS MoSv wat erevo h£? Hj M£T Z'M tvj/aot /£-_ ViA/Ké*?, cm zo' m O P*>CR£?P£R ■fceMtfr Her jsam 06- <2>&TGP -T£ WfiTTM "fcAfO CGOReSSo* Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mi] kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. ZO, OM2C MeesTÊ7?_ ~OU(K£R Hè? T M OCHT WATWACHT IUC ZAL Ê"eX»5 CV/CM L£S.J£ G-eV€K> Hé 0'3 JA De Japanse nachtegaals en kwartels van Sassenhei- mer Jan Dannijs zullen het voorlopig nog zonder de licatesse "van eigen bodem" moeten stellen. De zich twintigvakkernoemende Fred Vos (49) uit Leiden tekent ook zelf cartoons. Dit is er zo eentje Een door Dannijs in zijn rom- melschuurtje uitgevoerd experiment, het kweken van het ais lekkernij bekend staande vogelvoedsel meel- wormen en meeltorren, is namelijk falikant mislukt. En dat, terwijl de 69-jarige precies de instructies volgde die stonden aangegeven, in het grote vogelboek van de Leidse uitgeverij Sijthoff. Bedroevend Maar toen hij kortgeleden, aan het einde van het "broedsei- zoen" voor het eerst na maanden een blik wierp in zijn met veel zorg gecon strueerde meelwormenkist, bleken zo goed als alle meel torren (de voortbrengers van de meelwormen) de pijp aan Maarten te hebben gegeven. Een bedroevend resultaat, waarover in voornoemd vo gelboek niets stond te lezen. Heb ik een fout gemaakt of kloppen de instructies in het boek niet, is nu de vraag die de Sassenheimer via deze rubriek aan collega- vogelhouders wil stellen. Horregaas Enkele feitelijke gegevens over de constructie. Hij timmerde een houten kist (lengte 75 cm, breedte 50 cm, diepte 30 cm) en boorde in alle zijkanten (in de langste 3, in de kortste 1) gaten met een middellijn van 3 cm. Om het stukvreten van het hout tegen te gaan bekleedde hij de binnenkant van de kist met glas. Bovenop een goedsluitend deksel, waar van de bovenplaat bestaat uit horregaas. Jan Dannijs dode torren De kist vulde hij met zes cen timeter dikke laagjes gehakt stro, onderling van elkaar gescheiden door een wollen lap met daarop een aantal zemelen. Zo werd de kist ge vuld tot twee centimeter on der de rand. En toen de le vende have er in, meelwor men en meeltorren. Die bij elkaar zouden in een paar maanden tijd voor een grote uitbreiding moeten zorgen. Volgens het bekende, door de natuur zo geregelde recept, gelijk gebeurt bij rupsen en vlinders. Een meelworm gaat poppen, wordt tor, de torren paren, er worden meelwormen gebo ren, die weer gaan poppen etc. Het experiment met de meel wormenkist in Sassenheim leverde alleen maar dode torren op en een enkele le vende worm. Waar zit het venijn? Jan Dannijs zou het graag weten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4