Zuid-West zoekt oplossing voor verkeersdrukte taaals Resolutie aangeboden PPR/D'66 stelt vragen over radioactief afval Zwemmers kunnen morgen weer terecht in Leidse buitenbaden Bewoners Morsweg vrezen komst beton- centrale Buurtcentrum neemt initiatief Tentoonstelling over Leiden bniten Singels 7 DONDERDAG 7 APRIL 1977 LEIDEN LEIDEN - Een aantal bewoners van de Morsweg is geschokt door de uitlatingen van wethouder Ver boom dat er op een terrein van Wernink een betonmortelcentrale zal worden gebouwd. Zij zijn bevr eesd dat de verkeersdruk op de Morsweg nog groter zal worden, gepaard gaande met een nog grotere verkeersonveiligheid en trillingsoverlast van zwaar verkeer. In een brief aan de gemeenteraad schrijven de bewoners: "De situatie is op dit moment eigenlijk al ondr aaglijk nu steeds meer zwaar bouw en vrachtverkeer door de smalle Morsweg komt. Bij de bouw van een betonmortelcentrale zal dit al leen maar erger worden. Onze buurt, dié toch al ongunstig ligt in geklemd tussen de spoorbaan en de drukke Morsweg kan een dergelijke vergroting van de over last niet accepteren". De bewoners verzoeken de gemeenteraad maatregelen te nemen om de huidige overlast te beperken (bijvoorbeeld afsluiting van de Morsweg voor zwaar ver keer) en willen spoedig ingelicht worden over de bouw van een be- toncentrale en de gevolgen voor de buurt. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Het kruispunt Haagweg-Ter Haarkade: een van de toegangswegen tot de buurt. Tweemaal werden e geplaatst, tweemaal werden ze weer weggehaald.... LEIDEN - Het PPR/D'66- raadslid Laurens Beijen heeft het Leids college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de opslag van radioactief afval in Leiden. In zijn vragen verwijst Beijen naar de on gerustheid, die is ontstaan onder de bewoners van de Vogelwijk in verband met de aanwezigheid van een ops laggebouw voor radioactiefafval aan de Was- senaarseweg. In onze krant van afgelopen zaterdag be richtten we daarover uitvoe rig. Het raadslid wil van B. en W. weten of de vergunning krach tens het radioactieve- stoffenbesluit Kern energiewet, die in 1975 door de Rijksuniversiteit en het Aca demisch Ziekenhuis voor de opslag in het bewuste gebouw tje, inmiddels is verleend. Beijen vraagt zich af of het gebouwtje wel gebruikt kan worden als die vergunning niet verleend is. Mocht dat wel het geval zijn, dan vraagt Beijen zich af welke voor waarden aan die vergunning verbonden zijn en of de bezwa ren, die in 1975 zijn ingediend tegen het verlenen van de ver gunning zijn weggenomen of ongegrond verklaard. Het Leidse raadslid vraagt ook is niet de kans bestaat dat in het gebouwtje aan de Was- senaarseweg door kortsluiting in het aan de opslagruimte vastgebouwde transformator- station of door andere oorzaken brand ontstaat. "Welke maatregelen kan de brandweer van Leiden nemen in geval van brand", zo vraagt Beijen zich af. Verder vraagt het PPR/D'66-raadslid om nadere informatie over een brand in het fysiologisch labo ratorium. De Leidse brandweer zou toen niet naar binnen hebben gemogen omdat er radioactief materiaal was opgeslagen en er eerst uren gewacht moest worden op de deskundige van de uni versiteit. Beijen informeert bij het col lege ook of het juist is dat de Leidse politie niet op de hoogte is wanneer vaten radioactief afval per verhuisauto worden afgevoerd uit de opslagplaats. Hij vraagt zich af of dat ook geldt voor andere transporten van radioactieve stoffen door de stad en of het niet beter zou zijn dergelijke transporten te begeleiden. LEIDEN - De verkeerssituatie in Leiden Zuid-West laat veel te wensen over. Zoveel, dat medewerkers van het buurtcentrum Het Vijf Hoven Huis het plan hebben ont wikkeld om samen met de bewoners een verkeerscircula tieplan voor de buurt op te stellen. Een oproep in het wijk- blad heeft er inmiddels toe geleid, dat bij het buurtcentrum tal van reacties zijn binnengekomen. Uit de buurtbewo ners, die interesse hebben getoond, is een werkgroep ge vormd, die vorige week voor de eerste maal bijeengekomen Gevaarlijker is. De bedoeling van de groep is om de komende maanden naar oplossin gen te zoeken voor een aantal knel punten in de wijk op verkeersge bied. Nadat het plan met de bewo ners is doorgesproken, zal het wor den aangeboden aan het gemeen tebestuur. "We hebben goede hoop, dat het uiteindelijke plan ook door de gemeente zal worden uitge voerd. Het is tenslotte een van de weinige plannen, waarvan bekend is, dat de hele buurt erachter staat", aldus een van de initiatiefnemers, Don Hansen. Geen visie Het probleem van de gemeente is volgens Don Hansen, dat er tot nu toe geen enkele visie bestaat hoe het steeds drukker wordende ver keer in dit deel van Leiden moet worden afgewikkeld. "Ze sluiten maar eens een weg af om te kijken wat precies de gevolgen zijn. Als er veel protesten komen, dan wordt het gewoon weer ongedaan ge maakt". In dat opzicht zijn er in Zuid-West in het recente verleden twee op merkelijke voorvallen geweest. Door Bram van Leeuwen Verkeersborden, die tweemaal kort na elkaar geplaatst werden en na even korte tijd weer werden weg gehaald. Zo verschenen er, zonder dat de buurt erin was gekend, bor den voor éénrichtingsverkeer op de Ter Haarkade en op de Telderska- de. Auto's rijdend op de Haagweg komend uit de stad mochten niet meer linksaf slaan naar de Ter Haarkade en auto's rijdend op de Rooseveltstraat mochten bij de Telderskade niet meerlinks af slaan. De borden hadden er nog maar kort gestaan, toen ze plotseling verdwe nen waren. Naar de oorzaak kon slechts worden gegist. Tot hun grote verbazing zagen de omwo nenden enkele weken later, dat het gemeentepersoneel opnieuw bezig was diezelfde borden weer neer te zetten. Op exact dezelfde plaatsen. Don Hansen: ,,Ik ben bij de afde ling verkeer in het stadhuis ge weest en heb daar gevraagd wat nu eigenlijk de bedoeling was. Een duidelijk verklaring heb ik niet ge- Neem bijvoorbeeld de Ter Haarka de. De auto's moesten toen de bor den er nog stonden omrijden, eer ste de Haagweg oversteken, daarna de drukke Churchill-laan en dan nog het kruispunt van de Toussain- tkade met de Boshuizerkade. Dat is niet beveiligen, maar de situatie nog gevaarlijker maken dan die al Nu hebben ze de borden weer weg gehaald, maar bij de afdeling ver keer heb ik gehoord dat men nu weer van plan is om bij de Telder skade een doorlopend trottoir te maken. De andere initiatiefnemer Aad Braggaar „We zijn vorige week met de werkgroep erg enthousiast van start gegaan. Met een man of twaalf. We Hébben afgesproken, dat we eerste de situatie op en rondom de Hoflaan en de Boshuizerkade gaan bekijken. Het probleem is, dat je aan de ene kant het doorgaande verkeer uit de buurt wilt weren, maar je aan de andere kant moet opp reikbaar i woners. In die eerste vergadering zijn er stemmen opgegaan om zowel voor de Boshuizerkade als voor de Hof- laan eenrichtingverkeer in te stel len. We moeten nog eens nauwkeu rig bekijken, wat precies de gevol gen zijn". Sluipverkeer LEIDEN - Van 18 april tot en met 18 mei wordt in de tentoon stellingszaal van het Gemeen tearchief aan de Boisotkade 2a een expositie gehouden onder de titel "Leiden buiten de veste". De ten toonstelling zal een beeld geven van de groei en ontwikkeling van Leiden buiten de singels en de ver schillen in opzet en karakter tussen de verschillende woonwijken. Drie perioden worden vergelijken derwijs tegenover elkaar geplaatst: de periode rond 1900 met speciale aandacht voor Vreewijk, de periode 1920-1940 met de verschillen tussen de Professorenwijk en Noorderkwartier en De Kooi en de periode na 1945 met een vergelijking tussen Zuid-West en de Merenwijk. Speciaal voor deze expositie is een film "Leiden Hof stad" gemaakt, die bij aan wezigheid van voldoende be zoekers zal worden vertoond. Tegen vacaturestop universiteit LEIDEN - Een delegatie van de faculteit der sociale weten schappen heeft vanochtend aan het college van bestuur van de Leidse universiteit een resolutie en 875 handtekeningen aangeboden om te bereiken dat de onlangs ingestelde vaca turestop voor deze faculteit wordt ingetrokken. Drs. Sjoerd Karsten, leider van de delegatie, liet aan de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, weten dat de vacatu restop binnen de faculteit tot grote onrust heeft geleid. Er is grote bezorgdheid ontstaan over het onderwijs en onderzoek als- ADVERTENTIE ^Mode -CMaijifestatie 77 mede over de rechtspositie van het personeel, aldus Karsten. In de resolutie, die dinsdag tijdens een manifestatie van medewer kers en studenten werd aange nomen, wordt geéist dat de vaca turestop onmiddellijk wordt in getrokken. Ook wordt aan het college van bestuur gevraagd om in Den Haag aan te dringen op extra personele middelen. Het dagelijks bestuur van de facul LEIDEN - Sinds vandaag is de binnenstad een bistro rijker. Chez Kok heeft zich gevestigd in het pand op de hoek van het Noordeinde en de RembrandtstraatVanmiddag om vijf uur zou de bistro geopend worden. Eigenaar de bistro dus is genoemd en niet naar de mart in de keuken) was eerst met zijn zaak in de Kok Holverda (naar ucoluul vail lav-ui- Hieuwsteeg gevestigd, maar daar werd de ruimte te klein. teit der sociale wetenschappen In het diepe pand aan het NoordeindeIRembrandstraat beschikt hij over aanzienlijk meer vierkante meters. Het menu biedt het gebruikelijke dat in Nederlandse bistro's te verkrijgen is; vermoedelijk is Chez Kok wel de enige in Leiden, die tot één uur 's nachts open blijft. De bistro gaat de komende paasdagen steeds om vijf uur, maar in principe op andere dagen om zes uur open. Kom snel profiteren van onze speciale aanbieding: zomerse mantels tegen Mantelszoals u ze graag draagt: Uniek gesneden modellen in de nieuwe aktuele modetinten. En wie het eerst komt... Haarlemmerstr. 114 Leiden kondigde onlangs de vacatures top af nadat was gebleken dat de faculteit in januari en februari meer personeel in dienst had dan waarvoor geld beschikbaar was. Hetzelfde gold voor het bureau van de universiteit. Tot voor kort hadden de faculteit en het bureau geprofiteerd van een zekere rek die er zat in de personele midde len. Maar al vorig jaar werd dui delijk dat de rek voor dit jaar aanmerkelijk minder zou zijn. De leiding van het bureau en het be stuur van de faculteit kondigen daarop een vacaturestop af voor tijdelijke arbeidskrachten. Het overige personeel vreest hierdoor een taakverzwaring. Mr. Cath zei vanochtend dat de de legatie met de resolutie en de handtekeningen eigenlijk op het verkeerde adres was. "Wij staan hier met lege handen", aldus Cath, die verder zei dat men zich voor meer personele middelen tot Den Haag zou moeten wen den. LEIDEN - Prof. dr. H. van der Laan, hoogleraar in de radioastro- nomie aan de Leidse universiteit, heeft gisteren in Edinburg (Schot land) de zg. George Darwin Lecture gehouden voor de Britse Royal Astronomical Society. De George Darwin Lecture is in 1927 ingesteld en vormt het traditionele hoogte punt van de vooijaarsbijeenkomst van de Royal Astronomical Socie ty. Eerder werd de George Darwin Lecture gehouden door de Leidse hoogleraren prof. dr. J.H. Oort in 1948 en prof. dr. H.C. van de Hulst in 1970. De Boshuizerkade krijgt volgens Aad Braggaar op het ogenblik erg veel sluipverkeer te verwerken, dat eigenlijk op de Churchill-laan thuis hoort. En dat ondanks het afsluiten van een deel van de Boshuizerkade voor autoverkeer vanaf de Vijf Mei laan. Gevolg van die afsluiting is bovendien geweest, dat het sluip verkeer nu ook gebruik is gaan ma ken van de Gerrit Kasteinstraat en de Hoflaan. Aad Braggaar beschouwt de Hof laan als een van de gevaarlijkste straten van de wijk, vooral door het grote aantal kinderen dat er woont, de geringe breedte van de straat en het grote aantal geparkeerde auto's. "Er wordt daar vaak nogal hard ge reden. Dat er in het verleden niet meer ongevallen zijn gebeurd is voor mij nog een raadsel". Extra probleem voor Zuid-West vormt de aanwezigheid van objec ten die nogal wat verkeer aantrek ken. Bijvoorbeeld, de bedrijven die aan de Rooseveltstraat gevestigd zijn, het winkelcentrum aan het Vijf Meiplein en het Bevrijdings plein en de sporthal. In de toekomst zullen er nog een paar bijkomen. Zoals het zwembad dat naast de sporthal zal worden gebouwd en de toch al beperkte parkeerruimte daar zal opslokkenVerder de even tuele bebouwing van de Coebel (het gebied tussen Haagweg en Jacques Urlusplantsoen, waar onder meer de nieuwe Rembrandt- scholengemeenschap komt) en de bouw van de Churchillbrug. Aad Braggaar. „Om voor al die pro blemen een oplossing te vinden zal niet eenvoudig zijn. Daarom roe pen we de bewoners van Zuid-West ook op om met ons mee te denken en te zoeken naar geschikte oplos singen. Hoe meer ideeën, hoe liever het ons is. Een briefje of een tele foontje naar het Vijf Hoven Huis is voldoende". LEIÖEN - Zwementhousiasten, die van een frisse duik houden kunnen morgenochtend vanaf klokslag zeven uur terecht in de beide openluchtzwembaden die Leiden rijk is: zwembad "De Zijl" in de Kooi en "De Vliet" aan de Voorschotenseweg in Zuid-West. Beide baden zijn weliswaar ver warmd, maar gezien de koude boventemperatuur zal er toch enige moed voor nodig zijn om al zo vroeg in het seizoen in de open lucht te gaan zwemmen. Die mogelijkheid blijft er tot 15 sep tember wanneer de Leidse buitenbaden weer worden geslo ten. Overigens, wie de komende weken voor een zwemuurtje nog binnen de vier muren wenst te blijven krijgt daartoe de gelegen heid in de overdekte bassins van "De Zijl". De binnenbaden van dit zwembad blijven nog tot 15 mei geopend, zij het slechts op een bepaald aantal uren. Zo kan men er de komende weken op maandag tot en met vrijdag terecht van half negen, tot half twaalf en van twee tot vier uur 's middags. Op die uren is uitsluitend het diepe bad geopend. AUe baden zijn geopend op zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur en op dinsdag- en vrijdagavond van 19 tot 20.30 uur. Verder blijft het overdekte bad "De Zijl" tot 15 mei geopend voor een aantal spe ciale zwe'muren. Zoals hét familiezwemuur op zon dagmorgen van tien uur tot kwart over elf, het moeder-en-kind-uur (watergewenning) op woensdag van 16.15 tot 17.15, het zwemuur voor zwangere vrouwen op woensdag van 10 tot 11 uur en het zwemuur voor 65-plussers en gehandicapten op donderdag ochtend van 9.30 tot 10.30 uur. Voor de houders van seizoena bonnementen is er nog een apart voordeeltje. Door bijbetaling van een klein bedrag, mag men ook gebruik maken van de bin nenbaden. Gevolg van de "zomertijd" is dat de openingstijden van de Leidse openluchtzwembaden, dit jaar gewijzigd zijn. Zowel de Vliet als de Zijl gaan van maandag tot en met zaterdag om zeven uur 's och tends open. Op zondag is dat twee uur later. De sluitingsuren voor beide baden liggen op zaterdag en zondag gelijk, namelijk op half zes. Op de overige dagen wisselt dat steeds. Op maandag, dinsdag en vrijdag sluit De Vliet om zeven uur, en op woensdag en donderdag om half negen. De Zijl sluit maandag, dinsdag en vrijdag om half negen, en op woensdag en donderdag om zeven uur. Bezitters van seizoenabonnementen mogen zowel in De Vliet als in De Zijl. Aan de baden is dit jaar niet erg veel veranderd. Op diverse plaat sen zijn er wat nieuwe banken geplaatst. Verder is de bodem van het diepe bad van De Vliet volledig betegeld. Zwembad Poelmeer in Oegstgeest komt de eer toe het spits van de openluchtzwembaden in de Leidse regio te hebben af gebeten. Daar wordt al vanaf 1 april gezwommen. Het verwarmde bad is deze zomer op werkdagen geopend van 's mor gens zeven uur tot een tijdstip dat afhankelijk is van de zonsonder gang. Op zon- en feestdagen is Poelmeer open van 9 tot 6 uur. Het Leiderdorpse zwembad "De Does" en het Zoeterwoudse zwembad in het sportcomplex Haasbroek openen allebei op 1 mei de poorten voor zwemen thousiasten. Het Leiderdorpse bad, waar alles een nieuw verfje heeft gekregen is van maadag tot en met vrijdag geopend van 7 tot 21 uur, op zaterdag van 9 tot 18 uur en op zondag van 10 tot 18 Het Zoeterwoudse buitenbad is van maandag tot en met vrijdag geopend van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds en op zaterdag en zondag van 9 tot 5 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3