Sadat wil kans grijpen Kreymborg Betrekkingen Zaïre- Cuba op lange baan De totaal vernieuwde Kreymborg is nu 3 weken open. Als u nog niet bent geweest, doet u zichzelf beslist te kort! Platteland in India krijgt meer aandacht SYRIË HELPT IN STRUD LIBANON Weer arrestaties in Zweden Voor vrede in Midden-Oosten Reeds duizenden officieren uit Tsjechoslowaaks leger gestoten DINSDAG 5 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 9 NIEUW DELHI (Reuter/AFP) - De nieuwe premier van India, Mo- raiji Desai, heeft gisteren de plannen van zijn regering uiteen gezet die de klemtoon in econo misch en politiek opzicht verleg gen van de steden naar het platte land. "Alle krachtinspanningen om af te rekenen met armoede en onder ontwikkeling moeten daar wor den gebundeld waar de invloed ervan het grootst kan zijn", aldus de premier. De belofte van de re gering om binnen een tiental ja ren een eind te maken aan de schrijnendste armoede kan al leen worden waar gemaakt via decentralisatie van politieke en economische macht. Het dorp moet tot basis van de eco nomische vooruitgang worden gemaakt en de ongelijkheid tus sen de steden en het platteland moet worden verkleind. De rege ring zal de economische plannen aanpassen om de werkgelegen heid zo groot mogelijk te maken en een gedeelte van de graanre serves van 17 miljoen ton zal worden gebruikt in voedsel- voor-werk-programs. De regering zal voorts de provin ciale en gemeentelijke parlemen ten een grotere verantwoorde lijkheid geven en voor spoedige en periodieke verkiezingen voor deze organen zorgen. Premier Desai zei tenslotte dat uit de regeringsperiode van de afge lopen jaren van de congrespartij de les kan worden getrokken dat niet van de werklozen en minder bedeelden gevraagd kan worden de buikriem aan te halen als er aan de top geen voorbeeld wordt gegeven. In het parlement zijn gisteren twee wetsvoorstellen ingediend om de onder premier Gandhi ingestelde maatregelen tegen de pers op te heffen. Uitgeweken militairen willen Chili democratie teruggeven BRUSSEL (ANP) - Enige uitgewe ken Chileense militairen hebben de "organisatie van de Chileense de mocratische strijdkrachten in het buitenland" opgericht. Dat is giste ren in Brussel meegedeeld door de uitgeweken Chileense generaal Poblete. Deze organisatie wil ook proberen hulp te verlenen aan twintig Chi leense militairen die in Chili nog in gevangenissen zitten opgesloten. Voorts wil de nieuwe organisatie steunverlenen aan vroegere Chi leense militairen die op het ogen blik in Chili werkloos zijn omdat ze trouw wilden blijven aan de vroe gere president Allende. De groep heeft zich voorgenomen trouw te blijven aan de beginselen van twee voormalige opperbevel hebbers van de Chileense strijd krachten, de generaals Rene Schneider en Carlos Prats, aldus generaal Poblete. Schneider en Prats zijn beiden vermoord. De eer ste door een "fascistische terreur groep" en de tweede door de ge heime politie van de Chileense jun ta, aldus generaal Poblete. Generaal Sergio Poblete zelf werd na de val van het bewind-Allende aangehouden. Hij is daarna door de militaire junta van generaal Pino chet uit het land gezet. Poblete ver blijft al meer dan twee jaar in Bel gië. Protest van Italiaanse vrouwen tegen verkrachting ROME (ANP/UPI)-Duizenden Ita liaanse feministen heffen hun han den omhoog en maken het „vrou wenteken" tijdens een demonstra tie voor het paleis van justitie in de Italiaanse hoofdstad Rome. de demonstratie vond plaats op het moment, dat achttien jongelui te recht stonden wegens ontvoering en verkrachting van de 18-jarige Claudia Caputo vorig jaar. Het meisje werd vorige week weer aangevallen door kornuiten van de achttien jongens. Zij bewerksten haar met scheermesjes kennelijk als wraakactie voor haar aanklacht tegen hun vrienden. WASHINGTON (UPI) - De Egyptische president An war Sadat werd gisteren op het Witte Huis in Washing ton ontvangen door zijn Amerikaanse collega Jimmy Carter. Bij deze ge legenheid zei Sadat dat het Palestijnze vraagstuk moet worden opgelost om te voorkomen dat de „gouden kans" voor vrede in het Midden-Oosten verloren gaat. De Egyptische president, die als eerste Arabische leider de nieuwe Amerikaanse president ontmoet, zei dat hij verheugd was te horen dat Carter het met hem eens is dat deze kans voor vrede benut moet worden. Hij zei dat hij blij was met de aanwijzingen dat Carter het be lang van een eigen staat voor de Pa lestijen onder ogen ziet. „Er kan geen vooruitgang geboekt worden als dit probleem onopgelost blijft", aldus Sadat. "In uw publieke uit spraken van de afgelopen weken kwam u erg dicht bij de geschikte remedie, die nodig is voor de op richting van een politieke identiteit voor de Palestijen, zodat zij een eenheid van burgers kunnen vor men, én geen groep van vluchtelin gen", zo voegde de Egyptische pre sident eraan toe. Eigen staat President Carter heeft onlangs ver klaard dat het noodzakelijk is om een eigen Palestijnse staat te er kennen, om zodoende de weg naar vrede in het Midden-Oosten te ef fenen. Ook nu verklaarde hij dat zijn land dit jaar nog een vredesre geling in het gebied wil. Hij keek uit naar de mogelijkheid om Egypte te bezoeken. Sadat is niet alleen naar Washing ton gegaan om de mogelijkheden van een vredesregeling in het Midden-Oosten te bespreken. Hij hoopt tevens van de Verenigde Sta ten „grote hoeveelheden" wapens los te krijgen, in het bijzonder F5- bommenwerpers, anti-tank raketten en elektronische appara tuur. Verheugd Sadat bracht zaterdag een bezoek aan Bonn en Parijs. Tegen verslag gevers vertelde hij die dag dat hij verheugd was met de nieuwe hou ding van de Verenigde Staten. Hij noemde het niet-doorgaan van de verkoop van Amerikaanse schok- golfbommen aan Israël en het noemen door Carter van een eigen Palestijnse staat. SINDS PRAAGSE LENTE WENEN (APA) - Sinds de Praagse lente van 1968 zijn in Tsjechoslowakije 11.000 offi cieren uit het leger en de par tij gestoten. Het zuiverings proces is nog niet afgesloten. De Russische vloot in de Middellandse Zee is sinds 1965 tot op het zevenvoudige versterkt. Het concept van deze vloot berust op vier ele menten. Het hoofdelement moet garanderen dat de vloot niet alleen voor nucleaire, maar ook voor niet-nucleaire striid kan worden ingezet. Deze informatie is afkomstig van de defensie-academie in Wenen. In de academie is een computer geïnstalleerd waarin op dit moment 85.000 documenten met militaire in formatie zijn opgeslagen, komen er 3000 nieuwe docu menten bij. De documentatie heet, naast die van de Duitse Bundeswehr, de beste van Europa te zijn. De berichten die het het leger verzamelt dienen ter analysering van de internationale strategische ontwikkeling en voor het ma ken van een "tijdige diagno se" over ophanden zijnde mi litaire conflicten waardoor Oostenrijk direct of indirect bedreigd zou kunnen wor den. Verder dient het informatiema teriaal als basis voor beslis singen over de juiste bewa pening van het leger. Want de uitrusting van strijdkrachten ook die van het neutrale Oos tenrijk - is in grote mate af hankelijk van de bewapening van buurlanden. Generaal Wilhelm Kuntner, hoofd van de Weense defensie-academie, ver klaarde dat de computer wordt gevoed met legaal ver gaarde informatie. Wat het Oostenrijkse bondsleger hiermee doet noemt hij een puzzelspel, waaruit dagelijks een nieuw en waarschijnlijk ook juist totaalbeeld naar vo ren komt. De kwaliteit van het informa tiemateriaal valt bijvoorbeeld af te meten aan wat over het Tsjechoslowaakse leger ligt opgeslagen. Met een druk op de juiste computerknop wor den niet minder dan 265 do cumenten geraadpleegd. Een minuut later kan men dan we ten dat in het 270.000 tot 280.000 man sterke leger van Tsiechoslowakije sinds de kortstondige hervormingspe riode onder Alexander Doebtsjek van 1968 niet min der dan 11.000 officieren aan de kant zijn gezet wegens po litieke onbetrouwbaarheid. Dit zuiveringsproces is nog niet afgesloten. Aan de ver wijdering uit het leger was voor de officieren ook de uit sluiting uit de communisti sche partij verbonden. De Russische bezetting van Tsjechoslowakije is op het ogenblik 160.000 man sterk. Opperbevelhebber is luitenant-generaal Dimitrow Soekhorkow. Niet inbegre pen in de door de computer opgegeven legersterkte zijn de diverse politie- en para militaire eenheden. Door de uit politieke motieven gere sulteerde vermindering van het officierskorps wordt de officiersopleiding nu gefor ceerd. Ook over de bewapening van het Tsjechoslowaakse leger geeft de Weense academie gedetailleerde inlichtingen. Het beschikt bijvoorbeeld over 3500 tanks (alle typen en nadere beschrijvingen zijn bekend). Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije de Russi sche tank T 62, die nog steeds de standaardtank van het Warschau-Pact is, zelf in li centie vervaardigen en expor teren naar de bondgenoten binnen het pact. Alle bevorderingen van Tsje choslowaakse officieren moe ten met Russische adviseurs worden besproken. Hetzelfde geldt voor alle manoeuvres, ongeacht de omvang die zij hebben. Ook over bijzonderheden meent de academie in Wenen exact te zijn geïnformeerd. Ter militaire vorming van de jeugd is een "vereniging voor de samenwerking met het le ger" opgericht. Deze vereni ging Deze vereniging leidt onder andere jeugidige dienstplichtigen op tot vrachtwagenchauffeur, gaat op dit moment om 200.000 jongelui. Politieke analyses, ook aan de Weense academie, hebben ge leerd dat met elke verdere stap naar ontspanning tussen Oost en West, met elke ver dere stap naar een coëxisten tie, een strakkere organisatie van de legers in het Oostblok gepaard gaat. BEIROET, LIBANON (AP) - Syri sche strijdkrachten hebben zich gisteren voor de eerste keer in de strijd in Zuid-Libanon gemengd ter ondersteuning van een groot scheeps tegenoffensief door Pales tijnse guerrillastrijders tegen rechtse christelijke milities. Volgens linkse en rechtse zegslie den vielen Syrische schutters van het vredesleger van de Arabische Liga christelijke posities bij de Is raëlische grens aan met zware artil lerie en meertrapsraketten om ruim baan te maken voor de Palestijnse aanval. Volgens de guerrillastrijders her overden zij een strategisch gelegen dorp in het uiterste zuiden van Li banon en bestormden zij de door christenen bezet gehouden stad Maijajoen, ruim negen kilometer van de Israëlische grens De zegs man verklaarde dat de garnizoen splaats van Marjajoen in brand ge stoken was nadat guerrilla's straat gevechten hadden uitgelokt om de stad die zij in december verloren hadden, weer onder controle te krijgen. Volgens zegslieden van beide par tijen hebben Syrische strijdkrach ten christelijke militieposten be schoten rond Maijajoen en bij de stad Chiam, ongeveer vijf kilome ter zuidwestelijker. Israël heeft gedreigd met een con frontatie als Syrische troepen met volle kracht het grensgebied bin nentrekken. Een vorige Syrische strijdkracht van ongeveer 500 sol daten trok zich terug nadat dreige menten van Israël door Ameri kaanse diplomaten waren overge bracht. Het gevecht werd door beide strij dende partijen beschouwd als het zwaarste in dit gebied sinds okto ber. KINSJASA (Reuter/UPI/DPA) - Zaire heeft de diplomatieke be trekkingen met Cuba opgeschort, zo meldt het Zairese persbureau Azap. De Zairese regering heeft herhaaldelijk verklaard dat Cu baanse soldaten steun verlenen aan de "Katangese gendarmes" die vanuit Angola zijn binnenge vallen in Sjaba (de vroegere pro vincie Katanga). De Cubaanse president Fidel Castro heeft die beschuldiging tegengesproken. De Zairese regering heeft de Cu baanse diplomaten opgedragen het land te verlaten. Volgens radio-Kinsjasa zijn ge heime documenten over de "agres sie tegen Zaïre" aangetroffen in het bezit van een Cubaanse diplomaat. President Moboetoe besprak de si tuatie zondag met de secretaris generaal van de Organisatie van Af rikaanse Eenheid, William Eteki M'Boemoea. Moskou De Cubaanse president Fidel Ca stro is gisteren in Moskou aange komen om verslag uit te brengen van zijn recente rondreis door afri- ka. Op de luchthaven van Moskou werd hij begroet door de Russische partijleider Leonid Brezjnjew. Even van tevoren was de Russische president Nikolai Podgorny in Moskou teruggekeerd van zijn reis naar Zuidoost-Afrika. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de Cu baanse president en zijn Russische ambtgenoot hun ervaringen zullen uitwisselen. Castro vertrok gisteren vanuit de DDR, waar hij twee dagen bespre kingen voerde met de Oostduitse partijleiders, naar de Sowjet-Unie. Castro vertoefde onlangs een maand in Afrika, waar hij onder andere Angola, Ethiopië en Soma lië bezocht. Podgorni verbleef 13 dagen in Afrika. De twee staatshoofden hebben zich beiden uitgesproken voor een krachtige ondersteuning van de "revolutionaire beweging" m Afri ka. Het doel hiervan is de blanke minderheidsheidsregeringen in Rhodesië en Zuid-Afrika ten val te brengen. Ook zullen zij hun erva ringen uitwisselen over de ge sprekken die zij voerden met de Ethiopische en Somalische staats hoofden. Tussen deze twee links georiënteerde landen zijn de laatste tijd hevige spanningen ontstaan. In een gezamenlijk communiqué aan het eind van het bezoek van Ca stro aan Oost-Berlijn wordt de soli dariteit uitgesproken met de "vrij heidsstrijd" in Afrika. "Zij verkla ren zich volledig solidair met de bevrijdingsoorlog van de mensen van Zimbabwe (Rhodesië), Nami bië (Zuid-west-Afrika) en Zuid- Afrika", zo luidt het communiqué. Zij eisen afschaffing van de apar theidspolitiek in Zuid-Afrika, een eind aan de illegale bezetting van Namibië en een onmiddellijke overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Zimbabwe. "De beide landen zullen er alles aan doen om de alliantie tussen de so cialistische naties en het volk van Latijns-Amerika, Afrika en Azië te versterken". In het communiqué wordt verder gezegd dat het volk van de DDR stopzetting van de fascistische ter reur in Chili en andere Latijns- Amerikaanse landen eist, waar de mensenrechten met voeten getre den worden. Ook steunt het Oost duitse volk het streven van Panama naar soevereiniteit over het Kanaal-gebied. Tevens erkent de DDR het recht van Puerto Rico van onafhankelijkheid". Castro en de Oostduitse partijleider Erich Honecker beschuldigden imperialisten en reactionaire Ara bische krachten ervan samen te spannen tegen de revolutionaire beweging van Ethiopië. De Egyptische president Anwar Sadat heeft in een interview met het Franse dagblad "Le Monde" verklaard dat hij ernstig bezorgd is over wat hij noemde de "de boo saardige samenzweringen van de Sowjet-Unie in Afrika". Hij noemde met name de Russische invloed in Soedan, Ethiopië en Zaï- Haarlemmerstraat, Leiden. STOCKHOLM (UPI) - In Stock holm is gisteren opnieuw een huis doorzocht, waarbij de Zweedse po litie explosieven, vervalste pas poorten, boeken over het aftappen van de telefoon en terrorisme als mede een politie-uniform in beslag werden genomen. Vier Zweden werden gearresteerd. Er zijn nu 16 mensen in hechtenis, verdacht van het plan een oud- minister te ontvoeren om een grote som geld van Zweden en vrijlating van leden van de Westduitse Baader-Meinhofgroep af te dwin gen. De Westduitse aanklager Siegfried Buback zei gisteren dat de twee Westduitsers, die terroristen zou den zijn en zondag uit Zweden werden uitgewezen, worden ver volgd wegens lidmaatschap van een criminele organisatie. De Zweedse politie vermoedt dat de groep, waartoe ook de twee uit gewezen Westduitsers behoren, van plan waren om op de tweede „verjaardag" van de bloedige over val op de Westduitse ambassade in Stockholm (24 april) bomaanslagen te plegen op verschillende Zweedse gebouwen. Ook waren zij van plan om de voormalige minis ter Anna-Greta Leijon de ontvoe ren. Vermoedelijk wilden zij ook de vroegere premier Olaf Palme in gij zeling nemen. „Als alternatief' werd gedacht aan de ontvoering van de minister van Buitenlandse Zaken Karin Soeder, ingeval de ontvoering van mevrouw Leijon mislukken zou. De president van de rechtbank van Stuttgart, de rechter Eberhard Roth, heeft gisteren toestemming gegeven zonodig de drie leiders van de Baader-Meinhof-groep kunst matig te voeden. Gudrin Ensslin, Andreas Baader en Jan-Carl Raspe, zijn sinds een week aan een hon gerstaking bezig.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9