Afluisteren bandjes zal enkele weken gaan duren Den Uyl doet felle aanval op Van Agt straffen bij Huisartsen kibbelen en fondsen over de hulp Eis: levenslang tegen Frans H. rijden onder invloed zijn niet gelijk Proces Menten begint 9 mei Rookverbod op school DINSDAG 5 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM - (SP/ANP) - Pre mier Den Uyl heeft gisteravond een felle aanval gelanceerd op het Christen-Democratisch appèl en op CDA-lijsttrekker Van Agt. Sprekend tijdens de extra verga dering van de partijraad van de Partij van de Arbeid in Amster dam zei Den Uyl de eis van het CDA inzake de grondpolitiek op zijn minsteen daad van willekeur te vinden. Het CDA had moeten begrijpen dat het niet meer had moeten tornen aan het moeizaam tot stand gekomen compromis, waarover op 25 januari van dit jaar, tijdens een bijeenkomst van Den Uyl, Van Agt en de fractie voorzitters van de regeringspar tijen, overeenstemming bleek te bestaan. Met de fractievoorzitter van de so cialisten in de Tweede Kamer, Van Thijn, is Den Uyl weinig op timistisch dat alsnog tot verdere samenwerking met het CDA kan worden besloten. "Want geen wa ter van de zee wast weg dat toe nemend verzet in CDA-kring tegen het kabinetsbeleid de ka binetscrisis heeft veroorzaakt". De Uyl hekelde Van Agts vriende lijkheden aan het adres van de VVD, het afgelopen weekeinde nog geuit. "We weten aan welke kant die boterham gesmeerd is. Alleen de kiezers kunnen op 25 mei het kabinet van de restaura tie van CDA en WD voorko men", aldus De Uyl. De wrevel binnen de Pvda over het optreden van het CDA was bij zonder groot. "We voelen ons ver raden", riep PvdA- partijvoorzitter xen van den Heu vel uit. Toch wilde bijna niemand binnen de PvdA herstel van de samenwerking met de Christen-Democraten definitief uitsluiten. Alleen de PvdA- jongeren wilden van het CDA - "een conservatieve partij" - af. Maar de meeste PvdA'ers wilden het CDA niet in de armen van de WD drijven. De PvdA wil door gaan met maatschappijvernieu wing. Daarmee nam de PvdA-partijraad afstand van de progressieve bondgenoot PPR, die het CDA al min of meer heeft afgezworen als toekomstige regeringspartner. PvdA-lijstaanvoerder Den Uyl hield ook de deur naar het CDA uitdrukkelijk op een kier. Vol gens hem moet de totstandko ming van een "rechts kabinet van de restauratie" (van CDA en WD) koste wat kost voorkomen worden. "Daartegen moeten wij vechten. Met de rug tegen de muur", zei hij. "Dat zijn we ver plicht terwille van de miljoenen die hier hoop gevestigd hebben op de voortzetting van een pro gressief beleid". Er is volgens Den Uyl geen enkele reden om het CDA helemaal te verketteren, zoals sommige PvdA'ers deden. In de afgelopen vier jaar zijn in samenwerking met samenwer king met KVP en ARP veel goede dingen tot stand gebracht, hield de partijraad voor. Den Uyl gaf ook toe dat het CDA niet de grondspeculanten en pro jectontwikkelaars rechtstreeks in de kaart wilde spelen. Maar door hun "gedram" is volgens hem de totstandkoming van een regeling die speculanten de pas afsnijdt verhinderd. "De specula tie duurt voort", zei de PvdA- lijstrekker. Het is, zo vond hij, broodnodig dat er een einde komt aan de voortdurende stij ging van de grondprijzen waar van boeren, tuinders en midden standers de dupe worden. Tijdens een vergadering gistera vond van het CDA in de gemeent Leusden heeft de voorzitter van de ARP en Tweede-Kamerlid H.A. de Boer verklaard dat de po litieke duidelijkheid wel degelijk zou zijn gediend met een inten tieverklaring van het CDA voor de verkiezingen DEN HAAG (SP) - Er komt een rookverbod tijdens de school lessen. Dit heeft onderwijsminister Van Kemenade gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het rookverbod gaat voor zo wel leerlingen als leraren gelden. De minister is er op uit om de sigaret, de sigaar en de pijp langzaam maar zeker uit de scholen uit te bannen. Behalve een rookverbod tijdens de les sen wil Van Kemenade dat er ook buiten de lesuren op school niet meer wordt ge rookt. Het is volgens hem "aanbeve lenswaardig" dat in algemene schoolruimten als gangen, toi letten en kantines niet wordt gerookt. Ook vindt hij dat het roken in de leraarskamer of het overblijflokaal moet wor den gestaakt als iemand er be zwaar tegen maakt. De maatregelen van de minis ter gelden alleen voor open bare scholen. Minister Van Kemenade gaat aan de bestu ren van bijzondere middelba re, lagere en kleuterscholen vragen zijn voorbeeld te vol gen. WASHINGTON (AP/UPI) - De twee "cockpit voice recor ders" en de twee vluchtrecorders van de op Tenerife veron gelukte vliegtuigen van KLM en PanAm zijn gisteren door de Spaanse autoriteiten overgedragen aan de Amerikaanse "National Transportation Safety Board" (de Amerikaanse nationale Transportveiligheidsraad) in Washington. Dit instituut zal met behulp van au toriteiten, piloten en technici van de twee vliegtuigmaatschappijen nagaan waarom de KLM-Jumbo van het vliegveld Los Rodeos ver trokken is. Drie recorders hebben lichte schade opgelopen, de vierde is zelfs gedeeltelijk vernield. Maar de Amerikanen geloven toch nut tige informatie over de botsing uit de bandrecorders te kunnen krij gen. Verwacht wordt dat de Spaanse au toriteiten binnen twee a drie weken een analyse kan worden verstrekt. De Spanjaarden, die de leiding over het onderzoek houden, kunnen die gegevens al of niet openbaar ma ken. Pas over 12 tot 18 maanden zal de Transportveiligheidsraad zijn eigen rapport over de botsing uit geven. Identificatie Een team van deskundigen is giste ren begonnen met de identificatie van de 326 Amerikaanse slachtof fers van de vliegramp. Zij werden zondag door de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm uit Tenerife gehaald. De identificatie wordt met toe stemming van de regering verricht in het lijkenhuis van de lucht machtbasis van Dover omdat dit een van de weinige instellingen is waar dergelijke grote aantallen verwerkt kunnen worden. Het lij kenhuis werd intensief gebruikt tijdens de oorlog in Vietnam. William H. Waltrip, vice-president van PanAm, schatte dat het 7 a 10 dagen gaat duren voordat de identi ficatie voltooid is. Hij zei dat een deel van het werk wordt gericht op het vaststellen van de doodsoor zaak. De wetenschap of de slachtof fers zijn omgekomen door rookin- halatie of door andere oorzaken is van belang voor het vaststellen van de gevolgen van de klap voor het toestel, aldus Waltrip. Herdenking DEN BOSCH (SP) - Tegen de 41- jarige Kerkraadse hoofdverple ger Frans H. is voor het gerechts hof in Den Bosch gistermiddag levenslange gevangenisstraf geëist. De procureur-generaal, mr. W. Wetzels, vond dat er acht insulinemoorden op bejaarde pa tiënten van de Lückerheidekli- niek bewezen waren. Er waren negen moorden ten laste gelegd. "Overigens", aldus mr. Wetzels "doet het er niet toe hoeveel moorden verdachte heeft ge pleegd. Hij heeft de hoogste norm", Gij zult niet doden'" ge schonden. De zwaarste straf is niet alleen rechtvaardig, maar ook noodzakelijk". De procureur-generaal vond niet dat er in het geval van Frans H. sprake kon zijn van verzachtende omstandigheden. De rechtbank in Maastricht had de hoofd verpleger begin december vorig jaar veroordeeld tot een ge vangenisstraf van in totaal der tien jaar. De rechtbank achtte destijds vijf moorden bewezen. In een lang requisitoir zei mr. Wet zels onder meen "De verdachte doodde omdat en wanneer het hem goed uitkwam. Hij be schikte als heer en meester over het leven van zijn patiënten. De woorden "levenslange gevange nisstraf' spreek ik niet uit zonder moeite, wel zonder enige voldoe ning, maar met de volle overtui ging omdat een andere straf niet evenredig zou zijn". De procureur-generaal baseerde zijn bewijs, dat de patiënten aan een overdosis insuline waren ge storven, op de uitvoerige uiteen zettingen van prof. dr. J. Ariëns, Hij had gistermorgen het hof uitge legd dat de bejaarde patiënten van Frans zo zwak waren dat een kleine hoeveelheid insuline voor hen al dodelijk kon zijn. Ariëns: "Zij leefden op de rand van het graf. Slechts een klein zetje was voldoende om ze er overheen te helpen. "Het verweer van Frans, dat hij insuline beschouwde als een pijnstillend middel, vond de hoogleraar volslagen absurd. Morgen houdt de raadsman van Frans, mr. J. Hermans, zijn plei dooi. Morgenmiddag om 15 uur zal in hangar 11 op het oude Schiphol- oost een korte besloten herden kingsplechtigheid worden gehou den ter nagedachtemis aan de 248 slachtoffers van het vliegtuigonge val op Tenerife met de Boeing 747 van de KLM. De plechtigheid is uitsluitend toe gankelijk voor die nabestaanden, die daartoe van de KLM een spe ciale toegangskaart hebben ont vangen en de pers. Donderdag a.s. zal van 09.00 tot 16.00 uur op de begraafplaats West- gaarde in Amsterdam-Osdorp voor een ieder de gelegenheid bestaan de laatste eer te bewijzen aan slach toffers van de ramp. Paul Turner van de Ameri kaanse Transportveiligheidsraad bekijkt de twee vluchtrecorders van de vorige week zondag verongelukt Jumbo's van KLM en Panam. De 3 banden zullen in een speciaal labo ratorium worden onderzocht en geanahseerd. (Van één onzer versslaggevers) LEIDEN - Wie in het eerste halfjaar van 1976 in Dordrecht terecht moest staan voor het au torijden onder invloed kreeg in 58,2 van de gevallen een on voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. In Zwolle te rechtstaan leverde slechts in 2,9 hetzelfde resultaat op. Dit blijkt uit de vandaag in het maandblad Delikt en Delin- kwent verschenen resultaten van een onderzoek naar straf toemeting bij het rijden onder invloed. De schrijvers, drs. G. A. van Bergeijk en ïr. A. C. Vianen zijn beiden verbonden aan het wetenschappelijk onderzoek en documentatiecentrum van het ministerie van Justitie. Het onderzoek werd opgezet om voorlichting te geven aan met name justitiële autoriteiten over de landelijke gevolgde praktijk met betrekking tot straftoemeting. De nieuwe wetgeving met be trekking tot alcohol en verkeer (de zogenaamde één- novemberwet) bood daartoe een góede gelegenheid. Boven dien komt rijden onder invloed betrekkelijk veelvuldig voor over het hele land en wordt jaar lijks een groot aantal mensen voor dit delict veroordeeld. Uitgangspunt was dat het ver krijgen van inzicht in de recen telijk door de diverse rechtban ken genomen beslissingen een harmoniserende werking kan hebben op de straftoemeting. Het door de onderzoekers ge vonden resultaat is overigens niet nieuw. Ook uit een aantal jaren geleden verrichte onder zoeken blijkt dat de ene recht bank terzake van dit delict veel eerder gevangenisstraf oplegt dan de andere. Wel komt uit het jongste onder zoek naar voren dat vergeleken meteen aantal jaren geleden het landelijk percentage opgelegde gevangenisstraf is gedaald. Zo werd in 1974 nog in 48,1 van de gevallen een onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf opgelegd tegen 30,6 in 1976. Met name in het rechtsgebied van het ge rechtshof 's-Gravenhage ging men terug van 78,3 m 1974 naar 44,5 nu. Toch nog altijd een percentage dat aanzienlijk ligt boven het landelijk gemid delde. Het nog steeds bestaan van re gionale verschillen in straftoe meting is opmerkelijk, zeker als men bedenkt dat de gemid delde alcoholpercentages per ressort ongeveer gelijk lagen. Iets meer dan de helft van de verdachten had een zeer stevige borrel gedronken en vertoonde een alcoholpromillage van meer dan 1,5 %e. Een bloed-alcoholgehalte van 1,5 %o is het gevolg van alcohol gebruik van bv. 7 a 8 (café)bor- rels, regelmatig verdeeld in be trekkelijk korte tijd op een lege maag gedronken. UTRECHT - (SP) - Huisartsen en ziekenfondsen kibbelen om de vraag wat er nu precies thuis hoort in de hulp, die de dokter aan zie kenfondspatiënten verleent voor het abonnementshonoraium dat hij van het fonds krijgt. De zieken fondsen menen dat alles wat huis artsen in het algemeen doen onder het abonnementstarief valt. Via het huis-aan-huis verspreide blad "Welzijn" raden de fondsen de zie kenfondspatiënten aan om nota's i de dokter niet te betalen, hoogleraar in de geneesmidde- hem te vertellen dat hij zich maar lenleer in Nijmegen. tot het ziekenfonds moet wenden. Het is niet de eerste maal dat huis- uit het pakket zijn verdwenen, bij- artsen en fondsen het niet eens zijn voorbeeld dankzij nieuwe genees- over wat er nou eigenlijk in het middelen en vaccine, hulpverleningspakket zit. Toen de De fondsen kunnen zich wél voor anticonceptiepil in opkomst was, vroegen de huisartsen ook een aparte vergoeding voor pilconsul- ten. Zij meenden dat die consulten niet onder de normale medische hulp vielen. Maar de hoge raad gaf de huisartsen tenslotte ongelijk. Enkele maanden geleden stuurde de landelijke huisartsenvereniging haar leden een brief, waarin is op gesomd wat volgens haar niet on der de abonnementshonorering valt. Zoals onderzoek en behandeling ter voorkoming van ziekten: zorg vóór de geboorte, preventief onder zoek van volwassenen (ook bejaar den), zwangerschapstest, sterilisa tie van de man, het uitstrijkje, keu ringen, controles enzovoorts. Ook willen de artsen straks vergoeding zien van contacten met bijvoor beeld wijkverpleging, maatschap pelijk werk en fysiotherapie. Hoe wel de artsen zich op het standpunt stellen dat het aantal verrichtingen door de huisarts de afgelopen jaren de pan uitrijst, zeggen de zieken fondsen dat er ook verrichtingen aan te passen. "En als de huisartsen dat vinden, moeten ze bij ons ko men", meent voorzitter H.J. An- beek van de vereniging van Neder- stellen dat er een andere vraag landse ziekenfondsen. Maar dan speelt. Namelijk of er aanleiding meot het hele pakket opnieuw kri- bestaat om het abonnementstarief tisch worden bekeken. met voorjaars - voordeel voorde snelle beslissers Nieuwe woonplannen7 Voer ze uit op onze paasshow1 Openingstijden: 2e Paasdag van io totPfuwt. INTERMEUBEL VANDERKLUGTBV AMSTERDAM (SP) - Het pro ces tegen de van oorlogsmisda den verdachte Blaricummer Pieter Menten begint 9 mei. Dat liet mr. J. Schröeder, president van de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse recht bank, gisteren aan het einde van de pro formazitting weten. Het proces zal voorlopig twee we ken duren, met dien verstande dat er om de andere dag een zit ting wordt gehouden in ver band met de te verwachten vermoeidheidsverschijnselen, die bij de betrokkenen zullen optreden. Een ware stoet van getuigen zal worden gehoord. Officier van justitie mr. A. Habermehl wil zeventien getuigen laten op roepen. Onder hen zijn de rijks rechercheurs die het onderzoek hebben gedaan, mensen van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie en getuigen uit Po len Rusland, Zweden, de Ver enigde Staten en Israël. Menten's raadsman, mr. L. van Heijningen, mikt voorlopig op 81 getuigen. Op zijn lijstje ko men voor Amalrik, Dirk Men ten, Wibo van de Linde van Tros Aktua, Hans Knoop van Accent en enkele verslaggevers die de reis van de Nederlandse justi- tiedelegatie naar Polen en/of Rusland hebben meegemaakt. Waarschijnlijk zullen niet alle getuigen van de kant van de verdediging ook ter zitting worden gehoord. Mr. Van Heij ningen wilde zich het recht voorbehouden daarover later te beslissen. Het voorarrest van Menten is verlengd. De rechtbank wees eveneens alle verweerpunten van de verdediging van de hand. Wat de verjaring betrof werd overwogen dat het beroep daarop ongegrond is. Ver dachte was weliswaar in 1949 door het bijzonder gerechtshof in Amsterdam vrijgesproken van het in krijgs-, staats- of pu blieke dienst treden van de vijand, maar die vrijspraak be treft een ander delict dan waar voor hij nu terecht moet staan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7