Rem op Alphense groei ten behoeve van Leiden Paardekrachten op de 'tap' (Te) vlotte pastoor.. Noordwijkse amateurs tonen talent PROVINCIE IN NIEUW STREEKPLAN Radio en tv present TE SNEL zoals die ook in Amerika bij het armdrukken wordt gebruikt. Die laat Van de Heuvel speciaal voor deze gelegenheid maken. Van metaal. Hij vreest (lat hout wel eens zou kunnen bezwijken als een paar krachtpatsers er op aan het werk zijn. Eef Dolman (sambo-worstelaar) en Jan Stapper (karate-expert) zullen fungeren als scheidsrechter. Wim Ruska (oud-Olympisch judo-kampioen) zou aanvanke lijk ook komen. Maar hij kreeg een aantrekkelijk aanbod uit Japan, dat hij niet van de hand kon wijzen. Bij die kampioenschappen zal er in twee gewichtsklassen worden gewerkt: tot negentig kilo en erboven. De winnaars van beide poules zullen uitma ken wie er zich algemeen kam pioen armdrukken mag noe- Giel is ervan overtuigd dat de Boskoopse eer zeker hoog zal worden gehouden. "D'r lopen hier wel een paar flinke mannet jesputters rond". Over z'n eigen kansen is hij karig wat de me dedelingen betreft. Wel vertelt hij sinds een dag of veertien aan het trainen te zijn. Met veren. En af en toe wordt er wat met de cafébezoekers "gedrukt" met een rondje als inzet. Eén keer moest Giel z'n meerdere erken nen. "Als je veel "drukt" gaan je spieren scheuren hè? Nou en ik had juist die dag ervoor nogal wat gedaan. Dus Lolletje Ondanks dat het officieel Ne derlandse kampioenschappen armdrukken heet. vinden ze in Boskoop dat het toch maar een "lolletje" moet blijven. "Je kunt wel met gewichten gaan train en," zegt Van de Heuvel, die vo rig jaar derde werd, maar dit jaar van deelname afziet, "dan wordt het zo fanatiek. Dat moe ten we niet hebben". Toch zullen er een sportarts en een masseur in het café bivak keren om de boel goed in de ga ten te houden. Giel: "Als je pijn hebt, krijg je een spuitje en voel je niks meer. Doen de spieren zeer, dan kan de masseur wat poetsen." De spelregels zullen nauwkeu rig moeten worden nageleefd. Ringen dragen tijdens het BOSKOOP - Radio en televisie hebben al aangekondigd belangstelling te hebben voor het armdrukken. De Tros, die zaterdagavond een sportuitzending heeft, heeft aange kondigd opnamen te maken. Verder is het mogelijk om in te schrijven voor het "druk ken". Een telefoontje naar Lion d'Or, Bootstraat 6, Bos- koop, telefoon 01727-3070 is voldoende. BOSKOOP - Zwellende spie ren, rauwe kreten en een zwete rig luchtje zullen 23 april het decor vormen van de eerste Ne derlandse kampioenschappen armdrukken. Plaats waar de krachtpatsers zullen samend rommen: café Lion d'Or aan de Bootstraat in Boskoop. Het "enige" dat voor deze sport nodig is: een paar stevige ar men, een tegnstander en een forse tafel die tegen een stootje kan. Wat met een "gekheidje" be gon, vorig jaar, dreigt nu een bloedserieuze zaak te worden. Een paar cafébezoekers organi seerden de kampioenschappen van Midden Holland. Giel Kui termans, èen Boskoopse bar keeper, toonde zich toen de sterkste. De reacties bleven niet uit. Want uit heel Nederland komen er deelnemers naar het sierteeltcentrum om uit te ma ken wie de sterkste armen van Nederland bezit. Van de Houvel, hij is eigenaar van Lion d'Or, verwacht dat er zeker honderd man aan de strijd zullen meedoen. Hij zegt: "We hebben bewust niet de publici teit gezocht. Anders heb je hier zeker een man of vijfhonderd, die staan te dringen om ook een kansje te wagen. Nou, kijk maar eens rond, waar moet ik die la ten? Ik moet nu al gaan ver bouwen om iedereen binnen te krijgen. En alles gaat er straks uit. Alleen een wedstrijdtafel is er dan nog binnen." Origineel Een originele wedstrijdtafel "drukken" is verboden. Lange nagels zijn niet toegestaan. Giel: "Die kunnen zo venijnig in je vlees drukken. En," zegt hij, "er mag bij ons alleen maar rechts worden "gedrukt". Linkshandig is niet toegestaan. Als je daaraan begint is het einde zoek." Giel, die hoopt dat er ook een poultje voor vrouwen kan wor den gemaakt, vertelt dat ze dit ook in Amerika doen. Maar daar gaat het zo fanatiek dat één van de deelneemsters zelfs eens een arm heeft gebroken Oude sport Het armdrukken is een sport die al heel wat jaartjes bestaat. Erg populair is zij onder de Franse vrachtwagenchauf feurs. Ze oefenen het handd rukken in café's, die zij langs de route aandoen om hun opko mende slaap te verdrijven. De spelregels zijn eenvoudig: twee mannen nemen tegenover elkaar plaats, zetten beide elle bogen tegen elkaar en pakken eikaars handpalmen beet. Wie het eerst de hand van de tegen stander plat op tafel heeft ge drukt, is winnaar. Taaie handd rukkers kunnen het soms wel vijf minuten volhouden voor ze "plat" gaan. Foefjes om de tegenstander uit z'n ritme te halen, zijn er ook. Bijvoorbeeld stiekum tegen de tafel leunen. Maar geniepiger en moeilijk te contoleren is toch wel het uit het lood drukken van de arm van de tegenstan der. Als zoiets lukt is hij al ver- loren voor de strijd is begonnen. Kuitermans (links) en Van de Heuvel: even oefenen Wat doet Giel als hij aan de strijd begint: gelijk de zaak afmaken of er een echte wed strijd van maken? "Het publiek wil ook wat, hè? Er zijn altijd wel mannen die dit zullen doen. Maar ik niet. Je moet er wat van proberen te maken. Kijk, als ik weet dat m'n tegenstander kansloos is, laat ik 'm wat dollen, de omstanders is het dan veel leuker om naar te kijken dan wanneer je die kerel ineens "plat" legt." mee gehouden, dat vooral gemeen ten als Alphen aan den Rijn nog tot 1980 (op grond van afspraken in het verleden) zullen blijven groeien door de vestiging van mensen bui ten het plangebied. In zijn streekplan wil de pro vincie dan nog wel rekening hou den met de aanleg van een (twees- trooks) weg Alphen-Leiden langs de spoorlijn, maar de noodzaak van de aanleg van een soortgelijke weg richting Bodegraven voor 1990 acht de provincie niet aanwezig en ook niet gewenst. Een en ander gelet op de te verwachten drukte en de ge volgen voor milieu en landschap. De omleidingsroute om Kerk en Zanen zal dan volgens de provincie ook moeten aansluiten op de be staande weg Bodegraven-Alphen. Inzichten die in elk geval door Alp hen niet worden gedeeld. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. ALPHEN AAN DEN RIJN - "In Alphen aan den Rijn is enige versterking van het verzorgingsniveau wel ge wenst, met name op het gebied van de culturele voorzie ningen. Een forse groei van Alphen hoeft echter niet wor den nagestreefd, gezien de nabije ligging van een voor zieningencentrum van formaat, namelijk Leiden. Daarom is groei tot 55.000 a 60.000 inwoners tot 1990 vol doende." Dit en nog veel meer staat te lezen uitgestrekte gebied vestigde zich in in het streekplan "Zuid-Holland Alphen. Maar 40 procent van die Oost" (althans het voorontwerp er van) dat vandaag is vrijgegeven. "De extra groei in Alphen is be perkt gehouden, teneinde een te sterke concurrentie voor het cen trum van Leiden te voorkomen Leiden 50.000 nieuwkomers vestigden zich in de kleine kernen en dat was dan precies 40 procent te veel, want in die kleine kernen had geen vesti gingsoverschot mogen optreden. Zelfs de middelgrote kernen kre gen meer dan hen eigenlijk had mogen toekomen, meer ook dan de drie grote kernen samen. Van die drie kwam in feite alleen Alphen duidelijk aan zijn trekken, maar volgens de nieuwe plannen is een dergelijk stormachtige groei voor de komende jaren (tot 1990; onge wenst. Tot dat jaar mag Alphen groeien tot 55.000 a 60.000 inwoners. De groei mag maar voor een klem gedeelte, namelijk 2000 inwoners bestaan uit mensen van buiten de gemeente, de rest wordt gezien als natuurlijke aanwas (geboorten). In het streek plan wordt onderkend, dat de over loop uit West en uit het voor Alphen belangrijke Noord-Holland niet van vandaag op morgen tot staan kan worden gebracht. Maar die overloop moet volgens de provin cie wel zo snel mogelijk tot stil stand worden gebracht, vooral door de nieuw- en vernieuwbouwplan- nen in de grote steden in Zuid- Holland West. Er wordt rekening Inbraak je in kantine HOOGMADE - Het nieuwe club huis van de tennisvereniging Hoogmade, dat afgelopen wee keinde in gebruik werd genomen, heeft nu al bezoek gehad van die ven. Om binnen te komen werd een ruit vernield. Omdat de barmensen het geïnde geld mee naar huis had den genomen, moesten de inbre kers genoegen nemen met wat etenswaren en snoepgoed. WADDINXVEEN - De rijkspolitie in Waddinxveen heeft gisteren bij een snelheidscontrole veertien au tomobilisten bekeurd, die de toe gestane kilometergrens overschre den. De politie voerde de controle uit op de Kanaaldijk en Juliana van Stolberglaan. Tot twee keer toe een uitdrukke lijke beperking van de groei van AJphen, tot twee keer toe ook een uitdrukkelijke verwijzing naar de nabijheid van Leiden. Geen toeval ligheid, want met z'n ruimtelijke ordeningsbeleid wil Zuid-Holland bereiken, dat de grote steden sterk blijven en een aantrekkelijk woon gebied blijven (of weer worden) voor zoveel mogelijk mensen. Op dat de trek naar het Groene Hart, het te vol bouwen daarvan, wordt afgeremd. Alphen mag dus zo hard niet meer groeien, maar extra groeien mag de gemeente in de ogen van de provin cie nog wel; sterker, dat móet zelfs. Beslist niet meer voor de overloop vanuit de grote steden, die immers sterker moeten worden. Wél voor het teveel aan mensen uit de omge ving van de gemeente Alphen, want de ongebreidelde groei van de kleine dorpen in het plassen- en Rijnstreekgebied moet, volgens de provincie, zeer beslist in de jaren tot 1990 tot stilstand komen. In de jaren 1965-1975 kreeg Alphen er niet minder dan 9.500 inwoners van buiten de gemeente bij. Verre weg het grootste deel van de in to taal 14.000 die zich vestigden in één van de drie grote kernen; behalve Alphen ook Gouda en Gorinchem. Ongewenst Kampeer Voorweg Ben Spoelder (links): 700 man met tent naar Hazerswoude Zo'n 700 kampeerders in de leeftijd van 16 tot 30 jaar komen dit weekeinde naar Hazerswoude om daar op het kampeerterrein "Het Groene Hart" aan de Voorweg, deel te nemen aan de 25e jeugdrally van de Federation International de Camping en Cara vanning. De organisatie is dit keer in handen van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club (NTKC). De deelnemers komen uit zeven landen: Nederland, België, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Zweden en Portugal. Doel van de jeugdrally; het bijeenbrengen en ver broederen van een internationaal veld kampeerderd, die het ver toeven in eenvoudige weinig-persoons tenten, met zo min moge lijk voorzieningen in de buurt als een sport zien, vertelde mij NTKC-coördinator Bert Spoelder uit Amsterdam, die gisteren met wat medewerkers alvast de nodige voorzieningen trof voor de "grote i Er hebben zich ruim vijftig Noord- wijkers aangemeld voor de expo sitie „Noordwijks talent" waarbij bewoners van de badplaats in de gelegeneheid worden gesteld hun creatieve produkten, die tot nu toe alleen in bescheiden fami liekring bekendheid genoten, onder de aandacht van een groter publiek te brengen. Niet iedereen die zich destijds voor deze expositie heeft aangemeld, mag meedoen.Een drie man tel lende beoordelingscommissie haalde kortgeleden de in het Trefpunt bijeengebrachte crea ties door de zeef. Een paar werk stukken kregen een onvoldoende en zfjn er morgenavond als in de Kapel in de Hoofdstraat de expo sitie wordt geopend niet bij. Wandkleden Wat overbleef: hoofdzakelijk een met zorg tot stand gebrachte hoeveelheid huis-tuin-en-keuken creativiteit, met de bekende in grediënten. Bijvoorbeeld de met veel liefde maar vooral veel ge duld geknoopte wandkleden, olieverfschilderijen, aquarellen en beeldhouwwerkjes. Stuk voor stuk door amateurhanden ge schapen. Harpje Onder de te exposeren hoeveelheid „kunst van de middelste plank" bevinden zich ook wat „buiten beentjes", niet-alledaagse alledaagse creaties. Zo fabri ceerde Noordwijker Frans v.d. Berg, therapeut in de psychiatri sche inrichting „Sancta Maria" wat muziekinstrumenten, die hij zelf ook bespeelt Hij maakte er drie. Een kleine harp, een ankloen (een één-tonig Indonesische bamboe blaasin strument) en een tambi, enigszins te vergelijken met het 3-snarige Russische volksmuziekinstru ment balalaika. Onder de opvallend veel bejaarde exposanten bevindt zich de 79- jarige mevrouw Beekman- Lewandowski. Zij is de enige niet-amateur in het gezelschap. Van haar zullen reproducties van beroemde ikonen te zien zyn. Bijvoorbeeld die van de Russi sche madonna met kind de aarts engel Michael en de Maagd van Vladimir. Geklutste ei Mevrouw Beekman-Lewandowski, Poolse van geboorte en nu al weer 55 jaar wonend in Neder land, werd bij het maken van de ikonen bijgestaan door een mede-bewoonster van de bejaar denflat St. Jeroen. Die zocht voor haar op het strand wat uitgewerkt hout bij elkaar, dat als onder grond voor de ikonen dienst deed. Daarover heen spande ze linnen, waarna de schilders haar gang kon gaan. Met een speciaal door haar ver vaardigde verf waarin ze onder meer een geklutst ei verwerkte. Beelden Van de bejaarde Noordwijkse die eenmaal per week in St. Jeroen schilderles geeft aan de bejaar den, is elders in Noordwyk ook werk te zien. Zo'n 25 jaar geleden maakte ze voor de kerk van Noordwijk aan Zee vier heiligen beelden die nu nog steeds in die kerk te zien zijn. Mevrouw Beekman (79) is met haar ikonen één Burgemeester Bonnike opent mor genavond om 20.00 uur de expo sitie. Tot en met 24 april kunnen belangstellenden (er wordt niets te koop aangeboden) er terecht. De Noordwijkse ambtenaar Hoe- venaars, die voor de organise rende culturele commissie als coördinator optreedt, zei mij: „Zo'n enorme toeloop hadden we niet verwacht. Eigenlijk is het een beetje uit de hand gelopen. Vandaar ook dat we wat mensen hebben moeten teleurstellen en we de exposanten die wel mee doen nu maar een beperkt aantal werkstukken mogen laten zien. Maar het is zo goed als zeker dat we volgend jaar een dergelijke expo sitie prolongeren, maar dan niet op zo grote schaal." Niet iedereen heeft gewacht tot zondagnacht twee uur om de klok een uur voor te zetten. In Alphen aan den Rijn werden de torenklokken alvast om twaalf uur 's nachts vooruitgezet en in Aarlanderveen was de pastoor van de r.k. kerk er nog sneller bij. Hij liet zaterdagmiddag om half vier al zijn kerkklok de zomertijd aangeven. Met als gevolg dat zijn parochianen, kennelijk gewend om op de torenklok te leven, een uur te vroeg bij de kerk aankwamen om de avondmis van 19.00 uur te vieren Verbroedering De 700 blijven drie dagen kamperen, zonder al te erg op de proef te worden gesteld. Zaterdag is er overdag een zeskamp, 's Avonds kan men massaal bijkomen in een grote feesttent op het terrein waar wat kan worden gedanst. De dag er na wordt de grote ver broedering een feit als de zeven nationaliteiten spelenderwijs door elkaar worden gehusseld. De enige keer dat de 700 het kampeerterrein verlaten is zondagmid dag. Dan gaat de hele club roeien in Klein Giethoorn, een sfeervol poldergebiedje in Hazerswoude-dorp. Maandag wordt de thuisreis weer aanvaard. Het is niet de bedoeling dat mensen van buiten een kijkje komen nemen op de internationale paasrally (een maal in de zeven jaar in Nederland gehouden). Een speciale ordedienst zal er op toezien dat niet-kampeerders op een afstandje blijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4