Bewoners meten straling rond opslagplaats AMRO Nieuw hoofd kantoor Parkeerproblemen LEIDSE KANTONRECHTER Klachten over woonwagen in plantsoen Groenoord Betwiste verhoging van wethouderssalarissen DINSDAG 5 APRIL 1977 Nog steeds onrust over radioactief afval i de bewoners ernstig LEIDEN - De onrust onder bewoners van de Vogelwijk ontrusting over het radio-actief afval van de Leidse universiteit en het en het is zeker wenselijk academisch ziekenhuis, is sinds gisteravond eerder groter verontrusting weg te nemen' dan kleiner geworden. Uit metingen die de bewoners heb ben verricht met een geigerteller is namelijk gebleken dat het afvalde- pot aan de Wassenaarseweg, waarin radio-actief wordt opgeslagen, lichte straling afgeeft. Volgens een oud-bestuurslid van de Stichting Vogelwijk e.o. is niet bekend om hoeveel radio-actieve straling het gaat, aangezien de gei gerteller niet met een meter was uitgerust. "Hij reageerde niet sterk, t maar er is gemeten op drie meter vond dat het college Staverman. Op vragen van het raadslid dr. Half januari hebben de bewoners Hekkens zei Staverman verder dat afstand, men kon er niet dichterbij komen. De geigerteller reageert betreft dë "bëvëiUging ook op een horloge met fluore scente cijfers, maar dan moet je hem er wel dicht tegenaan houden. Wij willen nu wel brief geschreven brandweer, die de brief heeft door gestuurd naar de universiteit. Nog altijd is deze brief niet beantwoord. De bewoners besloten gisteravond niet te zullen rusten voordat ze een duidelijk antwoord hebben gekre gen. Prof. dr. A.J. Staverman, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit, verklaarde gistera- bestuur niet bereid is zijn beleid voor wat het transport van radio-actief afval te wijzigen. Hij zei dit in antwoord op vragen van het universieteitsraad- er een commissie van deskundigen zal worden samengesteld, die een adviserende functie krijgt voor de stralingsbeveiliging van de univer siteit en het academisch zieken huis. Na een jarenlange periode, waarin nachtelijke parkeer- overtredingen op de Haarlem merstraat min of meer ooglui kend werden toegelaten, ging de Leidse politie in januari van dit jaar over tot een strenger be leid. Niet plotseling, want de controle werd tevoren aange kondigd. Desondanks konden de agenten vele bonnen uit schrijven in die eerste weken, waarvan de gevolgen gister middag op de zitting van de kantonrechter zichtbaar waren. Een groot aantal winkeliers bewoners van de Haarlemmer straat moesten voorkomen. En vrijwel allemaal kregen ze van de kantonrechter mr. De Ko- ningh een gelijke boete: 25 gul den, terwijl de officier van justi tie mr. Van Veen dertig gulden had geèist. En steeds ook lieten de vertegenwoordigers van de rechterlijke macht blijken wel mee te kunnen voelen met de problemen van de Haarlem merstraatwinkeliers en bewo ners. "Maar als rechter moet ik de democratisch vastgelegde verordening toepassen. Als u het er niet mee eens bent, moet U naar de gemeente, of uw poli tieke vertegenwoordigers in de gemeenteraad", zei mr. De Ko- ningh. Die verordening houdt in dat er tussen twaalf uur 's nachts en elf uur 's ochtends ge laden en gelost mag worden in de Haarlemmerstraat; de be woners/winkeliers mogen er in die periode hun auto niet con stant laten staan. De officier van justitie merkte op: "Met veel moeite is er nu een regeling voorde Haarlemmerstraat. Er is een duidelijke afspraak ge maakt. Daar hebben de winke liers zich ook aan te houden". Het verweer van de bewoners en de winkeliers kwam steeds op het zelfde neer. "Het is mij nooit gevraagd, ik ben bij die regeling buitenspel gezet". "De afspraak is eenzijdig doör de gemeente gemaakt. Wie gaat er nu om één uur 's nachts los sen?" "Het is een rare regeling. Ik zou willen voorstellen dat parkeren alleen voor de bewo ners is toegestaan een half uur na sluitingstijd van de winkels en een half uur voor opening "Ik zet mijn auto nu op de hoek neer. Met als gevolg dat de zijs piegel er al twee keer is afge broken en ook de ruitenwisser. In de zijstegen worden de auto's gewoon gesloopt. Het is een ho peloze situatie". "Ik ben bij de gemeente geweest om een pasje te krijgen. Daar wordt ook niets aan gedaan". "Ik kan vijftien straten noemen waar je auto zo gesloopt wordt. Mijn zuster had haar eendje op de Kalvermarkt gezet: weg koplampen. En later in de Van der Werfstraat en toen werd het dak kapot gesneden. De politie heeft wel tijd om door de Haarlemmerstraat te rijden. Maar in de Van der Werfstraat komt niemand". Enz. enz. enz. In ieder geval zullen ook hogere rechterlijke instanties met de parkeerproblemen van de Haar lemmerstraat worden gecon fronteerd, want één van de be woners, die vier overtredingen op zijn naam had, wil de zaak principieel uitvechten. Desge wenst kreeg hij voor iedere overtreding een boete van 51 gulden, het minimale bedrag, waarbij beroep tegen de uit spraak van de kantonrechter mogelijk wordt. Het kan problemen geven, om de auto één straat verder te par keren. Maar sales-manager S. kijkt niet op een paar meter. Hij was uit Frankfurt over komen vliegen, om in Leiden voor de kantonrechter te verschijnen. Op rijksweg 4 had hij destijds 160 kilometer gereden, zestig teveel dus en dat was de derde maal in twee jaar dat de haastige Duitser een dergelijke overtre ding had gemaakt. De boete: 600 gulden, waarvan 450 voor waardelijk. Pas diep menselijk is het pro bleem van slachter Van de B., die ondanks het nadrukkelijke verbod van de directeur in het openbaar slachthuis stond te roken. Of niet stond te roken? Van de B. zelf zegt: "Ik had al leen maar een sigaret in mijn mond. Hij was niet aangesto ken". De kantonrechter in de ochtendzitting, mr. Van Dijke wees op de EG-erkenning, die het slachthuis zou kunnen ver spelen, als het zich niet aan de regels van het rookverbod houdt. "Maar ik heb iets nodig, het is een zenuwtrek", zei Van de der B. "Maar ik heb iets no dig, het is een zenuwtrek", zei Van de B. "Maar kunt u dan geen chocoladesigaretje ne men?", vroeg mr. Van Dijke. Tenslotte valt er ook van een droge sigaret wel eens tabak af, op het vlees. aVan de B. "Ik heb het wel eens met een zoe- thoutje geprobeerd. Maar dat mocht ook niet". Zijn boete bedroeg 150 gulden, maar daarvan 140 voorwaarde lijk. JOHN KROON weten hoe Ud önno Dicker, die het college c opheldering had gevraagd aanleiding van berichten over de onrust onder de Vogelwijkbewo ners in deze krant van zaterdag j.l. Staverman zei dat de wettelijke maatregelen voor de beveiliging zeer streng zijn en dat het beleid van het college van bestuur niet gewijzigd hoeft te worden. Ook liet prof. Staverman weten dat het college op korte termijn een brief aan de bewoners zal sturen om de vragen Ook tijdens de ledenvergadering van de Stichting Vogelwijk e.o. gis teravond kwamen het transport en de opslag van radio-actief afval ter- sprake. De bewoners concludeer den in die vergadering dat het een negatief teken was dat geen van de betrokken overheidsinstanties (academisch ziekenhuis, brand weer, universiteit etc.) antwoord kon geven op de vragen van de be- opslag" van radio-actief afval te .woners.beantwoorden. "Wij nemen de ver- LEIDEN - Het bestuur van het buurtcomité Groenoord heeft in een open brief aan het college van B en W zijn ongenoegen uitgesproken over het verblijf van een aantal woonwagenbewoners in het plant soen van de wijk. Het comité wijst er op dat nu voor de tweede keer dit jaar een woonwagen in het enige plantsoen dat de wijk heeft is neer gestreken en dringt er bij B en W op aan een andere verblijfplaats voor het betrokken gezin te zoeken. Het betreft een familie, die na moei lijkheden met mede-bewoners het kamp aan het Trekvlietplein heeft verlaten. Uit een commentaar van de we thouder blijkt dat inmiddels na overleg met het betrokken gezin, ge zocht wordt naar een huis. Gisteravond kwam de kwestie kort ter sprake in de gemeentelijke commissie voor algemene bestuur lijke aangelegenheden. VVD-er Wessels wees op de toezegging van de wethouder gedaan aan het wijk- comité.dat de woonwagen bij de al lereerste klacht zou moeten ver dwijnen. Hij vond dat er nu ook ge volg aan gegeven moet worden Burgemeester Vis kondigde aan dat de zaak vandaag ter sprake komen in de vergadering van college van B en W. het LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden is gistera vond in grote meerderheid akkoord gegaan met de nieuwe wedden van de Leidse wethouders. Alleen CDA-raadslid Driessen stemde tegen, terwijl zijn partijgenoot Vink zich van stemmen stemming De Leidse wethouders ontvingen tot nu toe behalve een jaarwedde ook nog eens presentiegeld voor elke vergadering die men bezocht. Vol gens een nieuwe regeling van Ge deputeerde Staten van Zuid- Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Holland komt de vergoeding te vervallen, maar krijgen de wethou ders een compensatie van 7.5 pro cent. De verhoging betekent, dat de Leidse wethouders wethouders een jaarwedde krijgen van ruim 83.000 gulden. CDA-er Driessen wilde gisteravond in de commissie praten over een andere opbouw van de wethouderssalarissen. Volgens Volgens hem zouden ze gekoppeld moeten worden aan hetgeen men verdiende toen men nog geen we thouder was, en niet zoals nu aan het inkomen van de burgemeester, vond een dergelijke discussie op dit ogenblik een zinloze zaak, omdat de provincie alleen aan de gemeen ten heeft gevraagd of men al dan niet akkoord gaat met de vervan ging van presentiegeld door een verhoging van de jaarwedde. "U mag er wat mij betreft van alles bij halen, maar ik ben er zeker van, dat de provincie er nauwelijks aan dacht aan zal schenken", aldus burgemeester Vis. Een besluit over de vergoedingen voor raads- en commissieleden werd gisteravond niet genomen. Driessen (CDA) en Koning (PvdA) vonden dat men een deel van de stukken te laat had ontvangen, en men de zaak onvol doende had kunnen bestuderen. De zaak zal nu over twee weken op nieuw aan de orde worden gesteld. MELKSLIJTER STOUTEN LEIDEN - „Vijfenveertig jaar heb ik het gedaan, met het grootste plezier. Ik zal het u vertellen: toen ik begon stond Menken nog met zijn klompen aan de Duinzigtstraat te schrobben. Hij heeft het ver geschopt ja". Gezeten in een geriefelijke fau teuil in het huis van een van zijn oudste klanten aan de Houtlaan, de koek in de koffie dopend, blikt hij terug. Melks- lijter Stouten (65), die gister middag afscheid nam van zijn vastenklantenkring. Een man die het op het oog wat minder ver geschopt zal hebben dan zijn leverancier Menken, maar die in elk geval wel een zeer tevreden aantal afnemers in de buurt van de Leidse Hout ach terlaat die gistermiddag tij dens een door de buurt georga niseerde receptie vrolijk te rugblikten op de kennelijk immer tot veel plezier aanlei ding gevende verschijning van melkman Stouten. En dat kwam niet alleen door de vele grappen die zijn mond moeiteloos ontsnappen, maar vermoedelijk ook door de zeer eigen verkooptechnieken van Stouten. Zo was iedere ge boorte in de wijk voor hem aanleiding om de kraamvrouw te vergasten op tien eierenen een achtste room en had hij voor de jarigen in de wijk ook altijd een verrassing. En dat zorgde natuurlijk voor een brokje gezelligheid, waar we tegenwoordig om zitten te springen en dat niet onbeant woord kon blijven. Éénmaal per jaar op 18 fe bruari zijn eigen verjaardag, ging hij inplaats van met een lege kar, met een gevulde naar huis. Niet vol met zuivel, maar met cadeau's, die de klanten buiten bij het melkflesjerekje hadden neergezet. Een vaste koffie- of theestek had Stouten ook niet nodig. Overal bleek hij even welkom en bij storm en regen moest hij tegen het eind van de dag de borrels echt weigeren, om nog veilig thuis te komen. In die 45 jaar is Nederland veel meer melk gaan drinken. „Vroeger", zo vertelt hij, „had je een reuze dag als je tachtig liter verkocht. Dat is wel even veranderd." En dat niet alleen de handkar verdween voor een door de stroom van een accu voortbe wogen voertuigje, losse melk ging er uit, de fles en later de pakken, kwamen er in. Een li ter werd van 12 cent een gul den. Statiegeld rekenen was er voor hem niet bij, dagelijks af rekenen ook niet. „Dat kost me te veel tijd. Eéns in de week of zoals het uit kwam, rekende ik af, de mensen hielden zelf een boekje bij en ik ben er nooit bij ingeschoten. Ondanks alle goede herinne ringen en de vele cadeau's van gisteren, valt het afscheid hem niet zwaar. „Mijn droom is in vervulling gegaan. Mijn vrouw en ik vissen allebei graag. Ik heb nu een caravan aan het water, dus vervelen is er niet bij." Stouten was de laatste melks- lijter, die rechtstreeks van de fabriek geleverd kreeg. Zijn wijk is nu overgenomen door een aantal anderen, onder wie zijn broer, die nog een aantal jaren voor de boeg heeft en die de herinnering aan hem zeker levend zal houden. TON VAN BRUSSEL. Het nieuwe hoofdkantoor van de AMRO-bank van architectenbu reau Kroneman. (tekening links De twee panden op de plaats waar het nieuwe kantoor zal verrij zen aan de Stationswag rechts worden momenteel gesloopt door het bouwbedrijf Niersman. LEIDEN - Over twee jaar hoopt de AMRO-bank haar nieuwe Leidse hoofdkantoor aan de Stationsweg in gebruik te nemen. Het bouwbedrijf Niersman is momenteel bezig met de sloop van de twee panden waar vroeger Sikkens en een motorhandel in geves tigd waren, en waar het nieuwe bank gebouw zal verrijzen. Behalve het hoofdkantoor dat nu aan het Rapenburg gevestigd is, zal ook de kantoorcentrale, die nu in een ge huurde ruimte aan de Maresingel zit verhuizen naar de Stationsweg. De AMRO wil in de binnenstad echter nog wel een middelgroot filiaal houden waar werkgelegenheid zou kunnen komen voor acht of negen mensen. Aan de Stationsweg zullen 96 mensen werk kunnen vinden. De huidige ruimte aan het Rapenburg voldoet niet meer aan de eisen van de tijd, aldus de bank. De filosofie van het AJVIRO-concern is erop gericht dat het publiek door de grote ramen kan zien wat er binnen gebeurt. Deze presenta tie naar buiten toe is aan het Rapen burg niet goed mogelijk. Daarbij speelt ook een rol dat aan het Rapenburg weinig parkeerruimte is. Toch wil men aan het Rapenburg of in die omgeving nog een vestiging hou den. Tenslotte blijkt bijvoorbeeld nog altijd een grote toeloop te zijn op mo menten dat colleges aflopen. Achter het pand aan de Stationsweg zou parkeerruimte aangelegd kunnen worden voor twintig auto's. Het is de bedoeling dat hier ook een "drive-in loket" komt waar men vanuit de auto zijn geldzaken kan regelen. Aan de achterkant komt ook een aparte garage waar de geldauto kan laden en lossen. Met het nieuwe hoofdkantoor is een in vestering gemoeid van zeven miljoen gulden. Het bouwbedrijf Niersman denkt voor de bouw van het kantoor, naar ontwerp van architect Kr0IMIT£U( twee jaar nodig te hebben.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3